Röviden a prémiumok maradtak ugyan azok, de az idézet alapján ez már kamatadómentes, mert nem számít jövedelemnek a fizetett kamat.
Az Szja tv. alapján a Prémium Magyar Állampapír, mint nyilvánosan forgalomba hozott és
forgalmazott, a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény szerint hitelviszonyt megtestesítő
értékpapír és egyben a magyar állam által kibocsátott, a lakosság mint befektetői célpiac részére
forgalomba hozott hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, amelyből származó kamatjövedelem jelen
Ismertető hatályba lépésekor érvényes jogszabályok alapján nem minősül jövedelemnek és így
mentesül a kamatadó megfizetése alól.
Jól látom, hogy ez ugyanannyi kamatprémiumot ad, mint eddig, vagyis nincs változás?
Tehát no para, és mindenki vegyen olyat, ami szimpatikus, vagy ilyet is, olyat is (mármint a “nemzeti kötvényre” is gondolva)
Amiről lemaradtam/nem emlékszem pedig volt róla szó – Prémium papírt továbbra is TBSZ-re kell venni, ha kamatadó-mentességet akarunk?
Engem tegnap az ügyintéző le akart beszélni arról, TBSZ-t nyissak a MÁK-nál. Mondva, h már amúgy is kamatadó mentes a PMÁK. Azért nyitottam egyet mert vételi jutalék és szla vezetési díjat sem szeretnék a bankomnak fizetni.
Ez az új PMÁK megint nagyon lassan fogja lekövetni az infláció módosulását. A 2018-as átlagos éves inflációt 2020 szeptember végéig fogja fizetni, utána módosul. Eseleges növekvő inflációnál kellemetlen.
Arra van valakinek receptje, hogy ha én masszívan emelkedő inflációra számítok, akkor azt mivel játszhatom meg?
Sajnos erre nincsen opció 🙂
Az inflációkövető állampapír nem lenne rossz, de az meg 15% adóval sújtott.
Egyéb ötlet?
Jajj, akkor ezt most lehet, hogy benéztem. Tehát továbbra is vásárolható mind a infla követő is ( és persze az új nemzeti kötvény is) ?
Ha igen, akkor mostmár az infla követő papírhoz sem érdemes tbsz-t nyitni vagy a kamatadó mentesség csak a nemzeti kötvényre vonatkozik?
Mondjuk ez annyira nem lényeg , ha lehet inflakövetőt venni továbbra is, akkor nekem jó az TBSZ-re is… csak lehessen 🙂
Illetve mind a kettőnél ugyanannyi a visszaváltási díj?
Sztem ezekre a kérdésekre többeket érdekelne a helyes válasz.. ha valaki tudja a tuti megfejtetéseket, megírná? Nagyon köszönöm!!
Mi a két új állampapír közti különbség, ami a téma tárgya…? Látom, hogy a hozam is külömbözik, de ezen kívűl? A régi PMÁK-ból kéne bevásárolnom TBSz-en, mielőtt kivezetnék, mert az legalább inflációkövető…
“Arra van valakinek receptje, hogy ha én masszívan emelkedő inflációra számítok, akkor azt mivel játszhatom meg?”
1. Pl. az új PMÁK-kal, amelyre már nincs kamatadó, igaz, kicsit lassan követi le, de legalább leköveti a behazudott inflácót. A valósat / saját inflációdat nem biztos:)
2. 10-20 évre fixált kamatozású hitellel (ha létezik ilyen itthon egyáltalán), amiből ingatlant veszel. Hiszen így reálértéken folyamatosan olcsóbb lesz a törlesztőd. De ez eléggé leegyszerűsített kijelentés persze, továbbá a “Drága-e Budapest” című cikk kommentjei már a hetedik oldalon tartanak, szóval…
3. Részvények: value investing with a margin of safety.
Az új inflációkövető állampapír már kamatadó mentes.
Ráadásul ha masszív inflációra számítasz akkor mit számít 15%. Vagy tedd TBSZ-re.
Egyébként vehetsz Eurót is, vagy ingatlant, vagy külföldi fejlett piaci részvényt vagy tüzifát vagy ezer más dolgot ami jó eséllyel leköveti az inflációt.
Ha idén lejáró TBSZ-en vannak pár év múlva lejáró állampapírok, és azok kamataiból idén veszek az új papírok valamelyikéből, akkor lehetséges a TBSZ újrakötése úgy, hogy az új papírok a normál számlára kerülnek, a régiek meg mennek tovább a TBSZ-en? Ha csak pénz van TBSZ-en, akkor ugye van arra lehetőség, hogy egy rész normál számlára kerüljön át, de értékpapírok esetében is van erre lehetőség?
2024I (régi) és J (új)- lényeges különbség a kamatmegállapítás napja.
feb.21 vs szept.25
jövőre fog csak igazán érződni h fél évvel később kezded el csak kapni a várhatóan magasabb kamatot.
/off
azt hallottam, hogy azt a sok készpénzt nem is a magánemberek tartogatják párnacihában, hanem a bankok trezorban, mivel így nem kell számolniuk a negatív hozammal. ez vajon tényleg lehetséges, hogy több tonna kápét tartanának a bankok?
Különbségek a kamaton kívül:
– MÁP Plusz: 1 forintos névérték, évenként 5 napon át költség nélkül váltják vissza
– PMÁP: 1000 forintos névérték, jelenleg 1% a visszaváltás költsége
“Ez az új PMÁK megint nagyon lassan fogja lekövetni az infláció módosulását. A 2018-as átlagos éves inflációt 2020 szeptember végéig fogja fizetni, utána módosul.”
A 2024/I februárban fordul ez fél évvel később.
(Valszeg holnap veszek még TBSZ-re 2024I-t, a 202x akármivel már egyszer megszívtam: november 20 körül van a fordulója)
Innentől izgalmas lesz a megosztás a PMÁP és a MÁPP között.
Igaz ugyan, hogy mindkettő kamatadómentes (ezzel válaszolva a korábbi kérdésekre, nem kell TBSZ-re tenni, de a már meglévő TBSZ-t ne törd fel, ha lejár és ez van rajta, akkor semmiképp nem lesz ezen kamatadó), de a visszaváltás szabályai miatt nem lesz mindegy, hogy melyiket vesszük.
Magas infláció mellett a PMÁP jobb, de ha vissza kell váltani, akkor azért bukod a 0,25-öt. A másiknál félévente ingyen ki tudsz szállni. Azt még látni kell, hogy a MÁPP is fizet-e időarányos kamatot mondjuk az első fél évre.
Egyelőre látatlanban a PMÁP tűnik jobbnak, mert azonnal 4,5-es kamattal indít, mialatt a MÁPP alacsonyabbal. Ha az infláció marad a mostani 4% környékén, akkor az előnyét bőven megtartja még visszaváltási költség mellett is, akár rövidebb távra is.
Nincs kedve valakinek modellezni?
Mindig ez van, évente van két sorozat, a második általában az év vége felé fizet kamatot, az mindig másfél évnél hosszabb késéssel követi az inflációt. Egyébként ezen a héten még vehetsz az előző sorozatból, az februárban fizet kamatot, alig több, mint egy éves késés… 😉
Valamennyi 2019. június 1-től kibocsátott lakossági állampapír kamatadó-mentes, a MÁP+ is és a PMÁK is.
A kamatadómentesség nem szerződéses garancia. A parlamentnek joga van bármikor megváltoztatni a kamatadó szabályait, és eltörölni a mentességet a már korábban megvásárolt kötvények vonatkozásában is. Annyi alkotmányos garancia van, hogy az esetleges változtatás előtt keletkezett kamatjövedelemre utólagosan már nem vethető ki adó.
Offtopic
Miklós, TEVA kapcsán kérhetünk egy aktuális frissített elemzést? kíváncsi lennék a véleményedre.
10 alatt vagyunk így már én is erősen figyelem mi történik, de még nem döntöttem.
köszi
Azért legyetek szívesek kicsit utánaolvasni az aktuális témának. A belinkelt tájékoztatóban, vagy a Kiszámoló korábbi témáiban ,vagy rengeteg egyéb helyen pontos infók vannak erről (is), 5 perc alatt meg lehet találni. Az komolytalan, hogy 10 percenként újra és újra feltesz valaki egy olyan kérdést, amire minimális utánaolvasással megtalálná a választ.
“Mi a két papír között a különbség?” hát olvasd el…
” TBSZ-re vegyem 06.03. után is?” hát olvasd el…stb…
Annyi lényeges kérdés van, amit tényleg meg kell beszélni, de egy minimális utánanézés elvárható lenne, gondolom.
Azt jól tudom, hogy a nemzeti kötvény kamatos kamattal játszik, és kivételkor egyben kapja meg az ember az egész összeget (berakott pénz+kamatok), míg a PMÁP évente ki is fizeti az azévi kamatot?
Köszönöm a segítséget!
Igen, a PMÁP éves kamatát majd be kell fektetni valamibe. Lehet MÁP+-ba vagy aktuális PMÁP-ba is. Vagy el is lehet költeni. A lehetőségek száma elég nagy.
Bevallom, nekem kellemes meglepetés, hogy a 2024/J kamatprémiuma továbbra is 1,7%, de ez a szeptember nekem nem igazán kényelmes, február jobban tetszett, ezért örülök, hogy vettem még 2024/I-t. Bár ha megnézzük a még futó PMÁP-okat (2020-24 lejárat), szinte minden hónapra van kamatfizetés, most valamiért betették szeptemberre.
Szerintetek mennyire érdemes megbarátkozni ezzel a 325 körüli euróval? Tervezek venni PEMÁK-ot de nem akarom hosszú idő kamatát elbukni hogy visszamegy az euró 310 környékére. Inkább kivárnak, és akkor váltanék meg így is, hogy addig bukom a kamatot.
Ha havonta 40-50-80 ezret szeretnék megtakarítani, akkor is alkalmas ez a kötvény erre? Hogy havonta újat veszek jegyzem? Futtatom 5 évig (vagy amíg lehet jegyezni) és akkor 5 év után folyamatosan megszűnik, illetve felvehetem kamatos kamattal őket? Vagy hogy kell / érdemes ezt csinálni? Eddig lakástakarékoztam, de szűnnek meg amik vannak, azért keresek alternatívát!
“az 5 éves PMÁP-nál addig vonzóbb a Nemzeti Kötvény, amíg az 5 éves futamidő során figyelembe vett inflációs ráták átlaga 3,25% alatt lesz,
a 3 éves PMÁP-nál pedig addig, amíg a 3 éves futamidő során figyelembe vett inflációs ráták átlaga 3,03% alatt lesz.”
“Ha havonta 40-50-80 ezret szeretnék megtakarítani, akkor is alkalmas ez a kötvény erre?”
Alkalmas. Nincs a vételnél minimáldíj (semmilyen díj nincs) és a kincstárnál számlavezetés is ingyenes. Akármilyen kis összeget be lehet fekteni. Akár havonta is.
Azzal, hogy mindig más kamatfordulójú papírt lehet venni, nincs kényelmetlenség, mert automatikusan újrabefektetik
Ha lejárat előtt vissza akarod váltani, akkor csak egy sorozat lesz, aminek 1 hónapon belül megjön az ingyenes időszaka, a többinél 0,25% a költség
Ha megnő az infláció és a PMÁK-nak 4,95-nél magasabbá válik a kamata, akkor majd érdemes lesz az új pénzekből azt venni. Kicsit számolni kell majd, hogy várható-e akkor rövid időn belül kamatváltozás a PMÁK-nál, meddig tervezed nélkülözni a pénzt, stb. A PMÁK magasabb induló kamata és a visszaváltás költsége egymás ellen van
Nem figyeltem eddig, de a szövegből nekem úgy tűnik beépítettek egy kiskaput kb két éve, hogy az MNB megszerezhesse a kötvényeket, amivel tulajdonképpen tiltott jegybanki finanszírozás jöhet létre.
Nem kell más csak egy forgalmazó aki jó sok kötvényt “fedezeti ügylet keretében” átruház az MNB-re. Ha így vesszük érthető miért oly bátrak, hogy ilyen magas kamatokat ígérjenek. Így a külfölddel szembeni kitettség csökkentésében (némi haszonért persze) az MNB is részt vállalhat. Más kérdés, hogy ilyet ugye hivatalosan nem illik csinálni…
TEVA kérdéskörhöz háttérinfó: Az elmúlt pár nap 32 százalékos esését az váltotta ki, hogy -húsz másik gyógyszercéggel együtt- a Teva az “évszázad” kartelvádjával beperlésre került. Ezzel párhuzamosan, de ettől nem függetlenül azóta több jogi cég is gyűjti a befektető károsultakat, azaz a cég egy meglehetősen bizonytalan kimenetelű, de feltételezhetően nagyon drága jogi eljárás sorozatnak néz elébe, mely csak tetézi a már ismert és beárazott piaci/működési problémáit. Összegezve: csak óvatosan, a rövidtávú felpattanás ugyan benne van a pakliban de meggyőző jele a túladottságon kívül egyenlőre nincs. Hosszútávra maximum csak teljes tőkevesztés kockázatára méretezett pozíciót javasolnék, hisz sajnos bőven előfordulhat, hogy egy több milliárdos bírság padlóra küldi a céget, azaz még erről az árszintről is jócskán lehet lejjebb.
Köszi.
Ezt a modellt láttam, de visszaváltási lehetőséggel nem kalkulál.
Ha valaki 1-2-3-4 év után visszaváltja az értékpapírokat, akkor az eltérő visszaváltási szabályok miatt máshol lesz a breakeven point.
A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk.OkNo
Az Szja tv. alapján a Prémium Magyar Állampapír, mint nyilvánosan forgalomba hozott és
forgalmazott, a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény szerint hitelviszonyt megtestesítő
értékpapír és egyben a magyar állam által kibocsátott, a lakosság mint befektetői célpiac részére
forgalomba hozott hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, amelyből származó kamatjövedelem jelen
Ismertető hatályba lépésekor érvényes jogszabályok alapján nem minősül jövedelemnek és így
mentesül a kamatadó megfizetése alól.
Tehát no para, és mindenki vegyen olyat, ami szimpatikus, vagy ilyet is, olyat is (mármint a “nemzeti kötvényre” is gondolva)
Amiről lemaradtam/nem emlékszem pedig volt róla szó – Prémium papírt továbbra is TBSZ-re kell venni, ha kamatadó-mentességet akarunk?
Sajnos erre nincsen opció 🙂
Az inflációkövető állampapír nem lenne rossz, de az meg 15% adóval sújtott.
Egyéb ötlet?
Ha igen, akkor mostmár az infla követő papírhoz sem érdemes tbsz-t nyitni vagy a kamatadó mentesség csak a nemzeti kötvényre vonatkozik?
Mondjuk ez annyira nem lényeg , ha lehet inflakövetőt venni továbbra is, akkor nekem jó az TBSZ-re is… csak lehessen 🙂
Illetve mind a kettőnél ugyanannyi a visszaváltási díj?
Sztem ezekre a kérdésekre többeket érdekelne a helyes válasz.. ha valaki tudja a tuti megfejtetéseket, megírná? Nagyon köszönöm!!
A PMÁP az inflációkövető, így ezzel le tudod követni.
1. Pl. az új PMÁK-kal, amelyre már nincs kamatadó, igaz, kicsit lassan követi le, de legalább leköveti a behazudott inflácót. A valósat / saját inflációdat nem biztos:)
2. 10-20 évre fixált kamatozású hitellel (ha létezik ilyen itthon egyáltalán), amiből ingatlant veszel. Hiszen így reálértéken folyamatosan olcsóbb lesz a törlesztőd. De ez eléggé leegyszerűsített kijelentés persze, továbbá a “Drága-e Budapest” című cikk kommentjei már a hetedik oldalon tartanak, szóval…
3. Részvények: value investing with a margin of safety.
Más nem véd szerintem.
Az új inflációkövető állampapír már kamatadó mentes.
Ráadásul ha masszív inflációra számítasz akkor mit számít 15%. Vagy tedd TBSZ-re.
Egyébként vehetsz Eurót is, vagy ingatlant, vagy külföldi fejlett piaci részvényt vagy tüzifát vagy ezer más dolgot ami jó eséllyel leköveti az inflációt.
2019-05-29 at 16:26
Bónusszal. ASAP, mert az megszűnik.
feb.21 vs szept.25
jövőre fog csak igazán érződni h fél évvel később kezded el csak kapni a várhatóan magasabb kamatot.
Van _bármi_, ami jobb alternatíva kifejezetten infláció ellen?
A régi (2024/I) gyorsabban követi az inflációt, vagy mi?
Melyiket vegyem holnap és mire, ha lejáratig tartanám (sima vagy TBSZ számlára)?
azt hallottam, hogy azt a sok készpénzt nem is a magánemberek tartogatják párnacihában, hanem a bankok trezorban, mivel így nem kell számolniuk a negatív hozammal. ez vajon tényleg lehetséges, hogy több tonna kápét tartanának a bankok?
– MÁP Plusz: 1 forintos névérték, évenként 5 napon át költség nélkül váltják vissza
– PMÁP: 1000 forintos névérték, jelenleg 1% a visszaváltás költsége
“Ez az új PMÁK megint nagyon lassan fogja lekövetni az infláció módosulását. A 2018-as átlagos éves inflációt 2020 szeptember végéig fogja fizetni, utána módosul.”
A 2024/I februárban fordul ez fél évvel később.
(Valszeg holnap veszek még TBSZ-re 2024I-t, a 202x akármivel már egyszer megszívtam: november 20 körül van a fordulója)
Igaz ugyan, hogy mindkettő kamatadómentes (ezzel válaszolva a korábbi kérdésekre, nem kell TBSZ-re tenni, de a már meglévő TBSZ-t ne törd fel, ha lejár és ez van rajta, akkor semmiképp nem lesz ezen kamatadó), de a visszaváltás szabályai miatt nem lesz mindegy, hogy melyiket vesszük.
Magas infláció mellett a PMÁP jobb, de ha vissza kell váltani, akkor azért bukod a 0,25-öt. A másiknál félévente ingyen ki tudsz szállni. Azt még látni kell, hogy a MÁPP is fizet-e időarányos kamatot mondjuk az első fél évre.
Egyelőre látatlanban a PMÁP tűnik jobbnak, mert azonnal 4,5-es kamattal indít, mialatt a MÁPP alacsonyabbal. Ha az infláció marad a mostani 4% környékén, akkor az előnyét bőven megtartja még visszaváltási költség mellett is, akár rövidebb távra is.
Nincs kedve valakinek modellezni?
allampapir.hu/dokumentumok/x3_8284677583697458661.pdf
Valamennyi 2019. június 1-től kibocsátott lakossági állampapír kamatadó-mentes, a MÁP+ is és a PMÁK is.
A kamatadómentesség nem szerződéses garancia. A parlamentnek joga van bármikor megváltoztatni a kamatadó szabályait, és eltörölni a mentességet a már korábban megvásárolt kötvények vonatkozásában is. Annyi alkotmányos garancia van, hogy az esetleges változtatás előtt keletkezett kamatjövedelemre utólagosan már nem vethető ki adó.
Miklós, TEVA kapcsán kérhetünk egy aktuális frissített elemzést? kíváncsi lennék a véleményedre.
10 alatt vagyunk így már én is erősen figyelem mi történik, de még nem döntöttem.
köszi
Azért legyetek szívesek kicsit utánaolvasni az aktuális témának. A belinkelt tájékoztatóban, vagy a Kiszámoló korábbi témáiban ,vagy rengeteg egyéb helyen pontos infók vannak erről (is), 5 perc alatt meg lehet találni. Az komolytalan, hogy 10 percenként újra és újra feltesz valaki egy olyan kérdést, amire minimális utánaolvasással megtalálná a választ.
“Mi a két papír között a különbség?” hát olvasd el…
” TBSZ-re vegyem 06.03. után is?” hát olvasd el…stb…
Annyi lényeges kérdés van, amit tényleg meg kell beszélni, de egy minimális utánanézés elvárható lenne, gondolom.
Tízmilliós tételnél is elhanyagolható.
Köszönöm a segítséget!
PMÁK esetén marad az 1% vagy módosul 0,25-re?
tud valaki pontos választ adni?
Igen, a PMÁP éves kamatát majd be kell fektetni valamibe. Lehet MÁP+-ba vagy aktuális PMÁP-ba is. Vagy el is lehet költeni. A lehetőségek száma elég nagy.
Bevallom, nekem kellemes meglepetés, hogy a 2024/J kamatprémiuma továbbra is 1,7%, de ez a szeptember nekem nem igazán kényelmes, február jobban tetszett, ezért örülök, hogy vettem még 2024/I-t. Bár ha megnézzük a még futó PMÁP-okat (2020-24 lejárat), szinte minden hónapra van kamatfizetés, most valamiért betették szeptemberre.
nem találtam erről témát azért kérdezem.
Ha havonta 40-50-80 ezret szeretnék megtakarítani, akkor is alkalmas ez a kötvény erre? Hogy havonta újat veszek jegyzem? Futtatom 5 évig (vagy amíg lehet jegyezni) és akkor 5 év után folyamatosan megszűnik, illetve felvehetem kamatos kamattal őket? Vagy hogy kell / érdemes ezt csinálni? Eddig lakástakarékoztam, de szűnnek meg amik vannak, azért keresek alternatívát!
köszönöm a választ!
“az 5 éves PMÁP-nál addig vonzóbb a Nemzeti Kötvény, amíg az 5 éves futamidő során figyelembe vett inflációs ráták átlaga 3,25% alatt lesz,
a 3 éves PMÁP-nál pedig addig, amíg a 3 éves futamidő során figyelembe vett inflációs ráták átlaga 3,03% alatt lesz.”
portfolio.hu/befektetes/ongondoskodas/kiszamoltuk-mekkorat-kaszalhatsz-az-uj-szuperallampapiron.320249.html
“Ha havonta 40-50-80 ezret szeretnék megtakarítani, akkor is alkalmas ez a kötvény erre?”
Alkalmas. Nincs a vételnél minimáldíj (semmilyen díj nincs) és a kincstárnál számlavezetés is ingyenes. Akármilyen kis összeget be lehet fekteni. Akár havonta is.
Azzal, hogy mindig más kamatfordulójú papírt lehet venni, nincs kényelmetlenség, mert automatikusan újrabefektetik
Ha lejárat előtt vissza akarod váltani, akkor csak egy sorozat lesz, aminek 1 hónapon belül megjön az ingyenes időszaka, a többinél 0,25% a költség
Ha megnő az infláció és a PMÁK-nak 4,95-nél magasabbá válik a kamata, akkor majd érdemes lesz az új pénzekből azt venni. Kicsit számolni kell majd, hogy várható-e akkor rövid időn belül kamatváltozás a PMÁK-nál, meddig tervezed nélkülözni a pénzt, stb. A PMÁK magasabb induló kamata és a visszaváltás költsége egymás ellen van
De néhány tized %-kal nem érdemes foglalkozni
Nem kell más csak egy forgalmazó aki jó sok kötvényt “fedezeti ügylet keretében” átruház az MNB-re. Ha így vesszük érthető miért oly bátrak, hogy ilyen magas kamatokat ígérjenek. Így a külfölddel szembeni kitettség csökkentésében (némi haszonért persze) az MNB is részt vállalhat. Más kérdés, hogy ilyet ugye hivatalosan nem illik csinálni…
Köszi.
Ezt a modellt láttam, de visszaváltási lehetőséggel nem kalkulál.
Ha valaki 1-2-3-4 év után visszaváltja az értékpapírokat, akkor az eltérő visszaváltási szabályok miatt máshol lesz a breakeven point.
kerestem, de nem találtam: Kiszámoló egészségbiztosításról van valami hír?
Nagyon köszönöm!