Már régóta írni kellene néhány fontos témáról, amihez kellene jogász segítsége.
Ezek az örökösödés, a végrendelet és a házassági szerződés.
A magyar jog szerint jelenleg az egyik fél halála esetén a gyerekek örökölnek és a házastársnak lesz haszonélvezete. (Ez sok mindenben változni fog januártól)
Ez akkor igazán szívás, ha az örökösök kiskorúak, mert ilyenkor a gyámhivatal ül rá a pénzre, úgymond a gyerekek védelme érdekében. A gyámügyi számla kamata combos 1-2% és minden egyes fillérért könyörögni kell, hogy a házastárs pénzhez jusson. A kiadásait pedig számlával kell igazolni, hogy tényleg a gyerekekre költötte a pénzt.
Ez csak részben kivédhető elhalálozási rendelkezéssel (bankbetét) és kedvezményezett állításával (biztosítás), de például ilyet értékpapíroknál (államkötvények is ezek) nem lehet megadni, ahogy ingatlannál sem.
Végrendelet írásával egy kicsit csökkenthető a probléma, de a köteles rész miatt ez is csak részmegoldás.
Nos, kedves jogértő olvasóm: ha van kedved hozzá, ezt a kérdést kellene körüljárni, hogyan lehet csökkenteni a gyámügy befolyását, illetve ettől részben függetlenül mikor érdemes végrendeletet írni és mi legyen benne.
A másik sokakat érdeklő kérdés a házassági szerződés haszna, célja, tartalma.
(Alapnak jó ez: http://drkovacsnorbert.blog.hu/2010/10/28/hazassagi_vagyonjogi_szerzodes), ezt kellene egy kicsit színessé és érthetővé tenni. Mikor igen, mikor nem, mi ellen véd, mi ellen nem, stb.)
Amennyiben veszed a fáradságot és megírod ezt a cikket nekünk, laikusoknak, közérthető nyelven, hálánk jeléül jól beleírunk, mint szerzőt és feltüntetjük a honlapodat is.
Ha van kedved a cikkíráshoz, egyeztessünk e-mailben: kiszamolo kukac indamail pont hu.
Köszönjük a tudásszomjas olvasóközönség nevében.
Hazassagi szerzodes jo tema. Az emberek fele az ordogtol valonak tartja, a masiknak meg az elso dolga a hazassagkotes elott.
Az a házasság már jól indul, ahol a felek házassági szerződést akarnak írni. 🙁
remélem nem kezdődik el itt egy kisebb flame ennek a morális oldaláról, mert az nem a blog témája. itt is azt kéne megérteni, hogy kiszámoló nem azt mondja, hogy kell ilyen szerződést írni, csak bemutatja/bemutatná a lehetőségeket, tudnivalókat.
szerintem nagyon hasznos lenne.
Majd jusson ez eszedbe amikor a valopernel arrol vitaztok hogy kie legyen a Gyurukura DVD.
Nem a jól induló, hanem a rosszul végződő házasságok miatt kötnek az emberek.
😀
A szerződés amúgy nem feltétlenül csak a válásra szólhat, hanem az együtt élés pénzügyeiről is. Én például eléggé stresszelve érzem magam, ha arra gondolok, hogy házasság után a (most még) menyasszonyommal egyeztetni kell minden nagyobb befektetést.
Én kifejezetten kíváncsi lennék rá, hogy személyesen mit gondolsz a házassági szerződésről, Kiszamolo!
Ez alapvető dolog, hogy házasság előtt szerződést írunk.
Kötelezővé kéne tenni és akkor megúszható lenne a rengeteg, felesleges válóper egy része.
Szerintem nem ördögtől való. Ha elmúlik a rózsaszin köd, sok minden megváltozik.
Kicsit olyan, mint a kockázati biztositások - jó ha van, de soha ne kelljen élni vele. Egyfajta biztositék.
És bizonyos esetekben lehet visszataró ereje.
Az az élet is jól mehet amire biztosítást kötsz... 😉
Lasszo: hihetetlen módon pont a házassági szerződés az, ami a bizalmat erősíti - és esetleges válásnál nem a jogászok/ügyvédek fognak mindenképpen a páron meggazdagodni. Én kötelezővé tenném - a házassági papír részeként.
Másrészt kíváncsi vagyok az együttélési jogszabályokra is - hiszen az is már majdnem olyan, mint a házasság.
Igen, ezen én is tűnődtem már, hogyha holnap kinyiffannék egy figyelmetlen furgon vagy egy váratlan embólia miatt, akkor lehet, éhenhalnának a kölykeim a jelentős megtakarítás ellenére? Örökölnének ugyanis egy ilyen konstrukcióban fenntarthatatlan (és gyámhivatali engedély nélkül eladhatatlan) ingatlant, egy befagyasztott bankszámlát, mondjuk mi a helyzet azzal a bankszámlával, ami felett közösen rendelkezünk? Gondolom azt a kölykök másik szülője folyamatosan használhatja és b...tatja miatta a gyámhivatal, lévén azon az ő megtakarításának egy része is van meg az enyém is. Jó kérdés.
már hogy NEM b...tathatja emiatt a gyámhivatal, mivel még sajnálatos elhunytom előtt évekkel közössé tettük a számlát, úgy értve.
Csakhogy a bank a felét zárolni fogja, ha meg illegálisan felveszed, bűncselekmény.
A halál idejét nem véletlenül percre pontosan adják meg.
Honnan tudják, hogy a fele volt az enyém? És ha nem vagyunk házasok, csak élettársak, akkor is?
mikor érdemes házassági szerződést írni?
Roviden: mindig.
Hosszabban: ha egyikotoknek sincs semmije, akkor kevesebb ertelme van, ellenben a vagyonkozosseget megszunteteset (illetve inkabb letre nem hozasat) en akkor is leirnam.
Ezen lehet vitazni es most ne menjunk bele, de sztem egy marhasag a vagyonkozosseg fogalma.
Lasszo, Te tartozol a pdw által írtak első felébe.
Nekem eszembe sem jutott házasságkötés előtt. Válás után meg már késő volt...
Pont ezért kellenek az ilyen posztok, hogy másnak még időben eszébe jusson a házassági szerződés, de legalábbis elgondolkodjon róla..
Erre még nincs megérve fejben kis társadalmunk zöme..
Miert, szerinted az korrekt, ha teged a szuleid el tudtak inditani az eletben egy kisebb lakassal, majd annak az arabol, plusz a kozosen gyujtogetett penzobol nagyobbat tudtatok venni, de a valasnal az asszony viszi a felet mindennek ? Szerintem igenis kell a hazassagi szerzodes.
az alapszabály az, hogy minden különvagyon, amit a felek vittek a házasságba, valamint amit a házasság alatt örököltek, vagy ajándékba kaptak. Közös vagyon pedig mindaz, amit a házasság alatt szereztek (és nem örökség, ajándék). Házassági szerződés alapvetően akkor kell, ha ettől el akartok térni. Pl. dönthettek úgy, hogy a házasság alatt a munka-jövedelem közös vagyon, de az osztalék jövedelem az külön.
A fenti példában tehát nem viszi a másik fél a lakás felét. Meg kell vizsgálni, hogy a nagyobb lakás vételárának milyen része volt az eladott (különvagyoni) ingatlan, és mennyit tettek bele a közösből. Persze a részletek adhatnak okot vitára, de ezen nem segít, hogy ha a házasságkötéskor kötöttek házassági szerződést. Itt a vitának sokkal inkább elejét veheti, ha a nagyobb ingatlan megvásárlásakor tisztázzák a felek, hogy kié mennyi, és nem 50-50%-on jegyzik be a tulajdonjogot.
Pont az a lényeg, hogy a házassági szerződésnek csak egy esetben van értelme, ha az egyik fél szülei kérik és nem maga a férj vagy a feleség. Mert ha maga a férj vagy a feleség akarja, akkor az a házasság eleve halva született, még akkor is, ha tudjuk, hogy a házasságok jelentős része válással kezdődik, egy olyan házasságba nem érdemes belemenni, ahol már eleve az egyik vagy mindkét fél biztosítja magát válás esetére. A szülők viszont más téma, mert ők racionálisabb oldalról közelíthetik meg a témát és nem ők azok, akik elkötelezik magukat a házastárs felé.
Üdvözletem!
Régóta olvasom a bolgját
Ha már jogi kérdés merül fel...
Nekünk is van egy érdekes ügyünk, ami még nem robbant bomba módjára, de bármikor megtörténhet. A felállás a következő:
Adott két testvér, az Alfát az anyja mindég kihúzta a csávából, mert segítségre szorult, a Béta támogatta az anyukáját. Egyszer készült is egy dokumetum, ügyvéggel hitelesítve, hogy a halál esetén Alfa lemond az örökségről Béta javára. Viszont az iratot Béta egy jóakarója eltüntette, miután az azt hitelesítő ügyvéd elhalálozott. Béta jogosan azt érzi, hogy összeálltak ellene, és még a mama is most 15 évvel a dolog után kezdi meggondolni magát, jelenlegi eszével inkább az unokák részére hagyná az egyszem ingatlanját, mert ott is lennének vagy öten.
Ha valaki tudna ebben csak annyit segíteni, hogy a mama ezt megteheti-e egyáltalán. Elhalt ügyvédtől való dokumentumot hogyan lehet kikérni, stb
Köszönöm!
nem tudhatom, h pontosan hogy volt, de én így csináltam volna: egy hiteles példány magamnál, egy az ügyvédnél, egy pedig a másik félnek.
(tudom, utólag könnyű okosnak lenni)
amúgy szerintem ez már jogi kérdés, kiszámoló pénzügyi tanácsot szokott adni.
amúgy tudod bizonyítani, h támogattad anyukádat? pl. számlakivonatok, stb.?
Elhalálozott ügyvéd esetén az illetékes Ügyvédi Kamara (megyénként, illetve a fővárosban is van egy) MINDIG kijelöl egy kollégát, aki átveszi a teljes iratanyagot és kezelni is köteles. A Kamaránál érdeklődni kell, hogy ki kapta meg a kijelölést. (Bár felettébb furcsállom, hogy csak az elhalálozott ügyvédnél volt példány a szükséges iratokból, általában számos eredeti példányt kapnak az érintettek.)
Mama a jelen szabályozás szerint megteheti azt, amennyiben erről érvényes végrendeletet ír, ehhez mindenképp ajánlom neki ügyvéd vagy közjegyző felkeresését, mert a végrendeletnek szigorú alaki kellékei vannak, amit a laikusok nem ismernek és akár egy apró kellék hiánya is a teljes végrendelet érvénytelenségéhez vezethet. Ez pénzbe kerül, de erre nem szabad sajnálni.
Mama viszont ekkor is kötelesrészt köteles juttatni mindkét gyermekének, kivéve, ha joggal kitagadhatná őket (ez nehéz).
Ha nem előznek meg a jövő hétig, én rászánom magam. Viszont: 2014.03.15-én hatályba lép az új Ptk. Egyes öröklési rendelkezések megváltoznak, mások kevésbé, azonban egyelőre ez elég ismeretlen terep a jogászoknak is, hiszen munka mellett kell az új törvényt tanulgatni és ugyebár lusták vagyunk.
Ezt azért írom, mert szerintem már az új Ptk. rendszerében kéne ezeket a dolgokat tisztázni, úgy lenne értelme. Hihetetlen meglepetés nyilván nem lesz az eddigiekhez képest, de utána kell nézni.
Jövő márciusig ne akarjon elhunyni senki!
Én nem akarok.
Én is éppen most futottam bele abba, hogy postai takarékbetéthez sem lehet megjelölni haláleseti kedvezményezettet ... legalábbis a postás kisasszony tájékoztatása szerint. 80 éves nagyanyám a postán őrizgetett pénzét, rám, az unokájára szeretné hagyni. Sajnos nem tudom mi lehetne a megoldás. Kíváncsian várom a születendő cikk felvetéseit.
Szerintem célszerű lenne az új Ptk. megjelenése előtt is összefoglalni az ismereteket. Utána meg legfeljebb aktualizálni a cikkben leírtakat.
http://www.napi.hu/magyar_gazdasag/valtoznak_az_oroklesi_szabalyok.544929.html
Oszt mennyibe kerül egy ilyen házassági szerződés a szerződőknek? (ügyvédi díj és egyebek) Erről soha sehol nem olvastam még.