Spórolás: kezdd el még ma!
A legtöbb változást igénylő elhatározás legnehezebb lépése a kezdés. Már évek óta tudod, hogy le kellene szokni a dohányzásról, de nincs erőd letenni a cigarettát. Le kellene fogyni 10 kilót, de nincs lelkierőd nekiállni a diétának.
Pedig a kezdeti pár napos szenvedés után már jön a jutalom is magától. El kezded élvezni, hogy jobban kapsz levegőt, hogy nem kell megállni félúton a lépcsőházban, nem füstös minden ruhád, vagy éppen beleférsz a tavaly kihízott kedvenc nadrágodba.
Azonban a jutalomig szenvedésen át vezet az út és sokakat ez tántorít el a kezdéstől és ezért fosztják meg magukat a siker örömétől.
Nincs ez másként a pénzügyek területén sem. Már régóta tudod, hogy bár az átlaghoz képest jól keresel, mégis egy fillért sem teszel félre, vagy akár anyagi gondjaid is vannak, hitelkártya-tartozás, folyószámla-hitelkeret és egyéb adósságok.
Pedig nagyon felszabadító érzés, amikor már senkinek semmivel nem tartozol, amikor a nehezen megkeresett pénzedből nem a hitelezőidet kell meggazdagítanod.
(Tudtad például, hogy egy csoffadt 500 ezres hitelkártya-tartozás havi(!!!!) kamata csekély 19 ezer forint? Ez csak a kamat, az esetleges egyéb költségek, mint hitelkeret-túllépés, minimális tőketörlesztés elmaradása, havi díj, stb akár még újabb másik közel tízezer forint minden hónapban. Szabadulj meg ettől az adósságtól és mindjárt úgy fogod érezni magad, mint aki 30 ezres fizetésemelést kapott.)
Úgyhogy felteszem neked a nagy kérdést: miért nem most kezded el a pénzügyi fogyókúrádat, hogy újra felszabadult és fitt legyél pénzügyi területen is? Tudom, minden fogyókúrát a jövő héten akarnak elkezdeni, immár 5-10 éve állandóan.
Szerintem most hozz egy döntést, hogy mostantól változtatni fogsz a pénzügyeiden.
Gondold végig a napjaidat, hol tudnál jelentős pénzt spórolni a kiadásaidon. Elindulsz fél órával korábban munkába, hogy ne kelljen autóval menni? Otthon reggelizel meg, nem a büfében, ezért most lemész a boltba zsemléért? Viszel be magaddal kávét a munkahelyedre, hogy ne a büfébe kelljen járnod kávézni? Csomagolsz magadnak ebédet? Csak azért sem mész be reggel a pékségbe azért a szokásos két croissantért? Megfogadod, hogy addig nem veszel új könyvet, amíg a régieket ki nem olvastad? A szokásos szombati plázázás helyett találsz magadnak valami olyan elfoglaltságot, ami nem kerül olyan sokba?
Ha már próbáltál leszokni a dohányzásról, tudod, hogy nem a szádban lévő keserű íz és a hajad fertelmes szaga hiányzik, amikor abbahagyod a dohányzást, hanem a hosszú évek berögzült megszokásai. Beülsz az autóba és automatikusan nyúlsz a cigi után. Elindulsz a buszmegállóba és már a kapuban kotrod elő az öngyújtódat. Eltelt egy óra a munkahelyeden és ilyenkor szoktatok kimenni a tetőre füstölni a kollégákkal.
Amikor le akarsz szokni, ezek a legnehezebb pillanatok és sokan itt buknak el. Nem a nikotinéhségben, nem a füstben való fuldoklás hiányában, hanem a beidegződések felismerésében és legyőzésében.
Ugyanez a helyet akkor is, amikor rossz beidegződéseid vannak a pénzköltés területén. Határozd el, hogy nem fogsz rutinból, vagy érzelmi okból vásárolni. (Sokan a lelki fájdalmukat akarják kompenzálni vásárlással. Ha elhagyott a házastársad, a legrosszabb, amit tehetsz, hogy az összetört szíved mellé még az anyagi életedet is padlóra küldöd. A vásárlás nem gyógyír a lelki fájdalmakra, egyetlen újabb felesleges ruha, vagy kütyü sem fog vigasztalást nyújtani.)
Kényszered van, ha elmész egy bolt mellett, beugorj venni egy csokit, vagy egy üdítőt? Határozd el, hogy egyiket sem fogsz venni a következő három hónapban. Üresnek érzed az életed, ha nem mész el plázázni legalább hetente kétszer? Kerekedj felül a hóbortodon és be se tedd a lábad egyetlen plázába se a következő két hónapban. Senkinek érzed magad, ha nem mész el hetente háromszor étterembe az ismerőseiddel? Inkább hívd meg őket egy kerti partira, amit töredékáron ki tudsz hozni.
A tudatos pénzügyi élet alapja a kiadások rögzítése és nyomon követése. De te ne csak azt kezd el írni, mennyit költöttél, hanem azt is, mennyit spóroltál!
Nem vettél két croissant ma reggel? Spóroltál 400 Ft-ot. Vettél egy bérletet és busszal mentél dolgozni? Újabb 500 Ft. Nem mentél le másodjára kávézni a kollégákkal? Ez megint 400 Ft. Nem vettél meg egy könyvet hazafelé, amikor vagy húsz kiolvasatlan könyv vár már így is otthon? Jegyezd fel ezt a 3.000 Ft-ot is, ahogy a feleslegesen nem megvett huszonhetedik blúzon spórolt 5.500 Ft-ot is.
Elmentél bevásárolni, de most nem vettél gyümölcsjoghurtot, chipset, kólát, nápolyit és sütit? Spóroltál 3.500 Ft-ot, a bevásárlásod vagy harminc százalékát.
Add össze ezeket az összegeket a hét végén és a hónap végén is és nyugodtan legyél büszke magadra, mert nagy dolgot csináltál. Ezt a pénzt tedd félre, vagy ha vannak hiteleid, különösen magas kamatozású hiteleid, törleszd be abba és számold ki, mennyi kamattól szabadultál meg.
A legfontosabb dolgot megtetted: elkezdted a fogyókúrát. Ugye, hogy nem is volt nehéz és a jutalom megérte a „szenvedést”?
Ha nemsokára a spórolás és a bankszámlád gyarapodása (vagy a hiteleid csökkenése) ugyanakkora örömmel fog eltölteni, mint ezelőtt a vásárlás, akkor már nagyon jó úton haladsz.
Ha szeretnél többet tudni a pénzügyekről, gyere el az Akadémiára, hamarosan indul a következő. Csekély 25 ezer forintért hat alkalom alatt megtanulsz mindent a pénzügyekről, amit alapfokon tudnod kellene.
Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.
Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.
Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo vagy RSS-en
Az egyik erről akar csak olvasni, a másik arról.
Az egyik két éve olvassa, a másik csak az utolsó száz bejegyzést olvasta.
Az egyik a vállalkozói számlákról kér tíz posztot, a másikat hidegen hagyja.
Mi lenne, ha a szerinted “életvezetési” cikkeket el sem olvasnád és úgy vennéd, hogy hetente csak egy-két cikk van? Mások pont ezekért olvassák az oldalr, őket a hitelkártyák nem érdeklik.
Én tömegközlekedek, otthon reggleizek, ebédet behordom, nem kávézok, nem dohányzok, könyvet max ajándékba veszek, magamnak már csak pdf, plázába csak parkolni járok, étterem meg a tavaly karácsonyi céges volt az utolsó. Új ruha? hm, talán Karácsonykor egy kesztyű… Chips, kóla, nápolyi, süti… nulla, semmi. Hitelkártyám sincs. 1. db hitelem van, a házra, forint alapú. Szóval értem én, hogy ezek csak példák és mindenkinek meg kell keresni, hogy mivel tud spórolni, de alapvetően az itt felsoroltakon kívül még miről lehetne elgondolkozni? Mert ez így számomra egy nesze semmi-fogd meg jól 🙁
Egy-két embert tényleg fel kell “ébreszteni”, hogy milyen egyszerű alap dolgokkal lehet havonta 10 ezreket megtakarítani.Tényleg rossz szokás, hogy az emberek a munkahelyi büfékben kávéznak, én ha tehetem itthon iszom egy kávét, és viszek magammal, mert jobban kijövök és olcsóbb is.De van az a helyzet, amikor a munkáltató adja a cafeteriát, oly formában, hogy azt csak munkahelyi étkezdében lehet felhasználni, gondolik itt arra, amikor a munkáltató a belépőkártya mellé vagy arra rá tölti fel a cafeteriát.Ez jellemző a termelő cégekre,mint nálunk is.
Látni kell, hogy a függőségek, szokások gyökere gyakran mélyebben van (ugye volt az a cikk, ami az esti lefekvés példájával kezdődött, az kezdetnek pont jó ahhoz, amit mondani akarok), ilyenkor a puszta elhatározás nem, nem, nem segít, újra és újra visszaesik a szabadulni vágyó.
Majd írok erről többet, ha a következő napokban jobban ráérek, mint most.
A körülmények segíthetnek vagy gátolhatnak – ha a melóhelyen fontos döntések születnek vagy vitatódnak meg cigiszünetben vagy a büfében akkor gáz, mert “érdemes” résztvenni, de első melóhelyemen meg anno fél hatig volt munkaidő, plázák 1991-ben még nem voltak, mire kiértem az utcára nem volt nyitva semmi, hát nem költöttem. Otthon laktam anyámmal, szal spóroltam rendesen, és mivel család se volt, minden költést gondosan vezettem az akkori Lotus 1-2-3-ban.
Mi a pénzügyi tervünket úgy készítettük el a feleségemmel, hogy felállítottunk egy sorrendet és kitűztünk egy célt. Mi a cél? Ház/lakás vétel. Mennyi időn belül? 5 év. Mennyit kell ehhez félretenni? kb. havi 100.000.-Ft-ot. Megvalósítható? K***va nehezen, de igen. Marad még belőle élni? Igen. Azt mire költjük? Amire akarjuk, azon már nem spórolunk. Így előbb-utóbb elérjük a célunkat, viszont nem rágjuk a küszöböt folyamatosan.
Ne érts félre, nagyon is pozitívnak tartom a pénzügyi kultúra erősítésére tett törekvést, de úgy gondolom, hogy ezidáig a számok adtak hitelt a bejegyzéseidnek. Amíg a 2×2-vel nem lehet vitatkozni, addig a jótanács nem evidens (sokan félre is értik, amint többször írtad a kávéról, autóról, stb.) és nem is nyújt 100%-os garanciát a problémákra.
Aztán ha a hitelesség megszűnik, csak egy leszel a sok bulvárlap, blog, műsor tuti tippjei mellett – ráadásul nekik mosolygós-színes képeik is vannak a szöveg mellé.
Es kulonben is, szerintem egy blog nem kivansagmusor, hanem inkabb a szerzo gondolatairol szol… Nem? 🙂
Amíg ilyeneket olvas az ember, addig nem lehet elégszer mondani…
Én kerékpárral járok dolgozni, ha nem esik, amúgy BKV-val.
Itthon eszem, a büfé havonta 1-2 kávét profitál belőlem. Ez a “megérdemelt jutalom”, hisz darabja 100Ft. 🙂
A hitelkártyával még sosem maradtam el, és nem is áll szándékomban.
A lakáshitelembe előtörlesztem minden megtakarított forintomat, amint ilyen érkezik, mert minél előbb túl szeretnék rajta lenni, de van egy kis gondom, amit egyelőre a bankkal levelezéssel próbálok kideríteni.
Még 5 évig tart a lakáshitelem. Betörlesztettem 300.000-et. Erre rátettem 4 év mai fix 9.22-es kamatát. Azért nem 5 évnyit, mert a végén már nem feltétlenül van bent ennyi pénz tőkeként.
A törlesztőrészletem csökkenése alapján viszont, ugyanannyi időre majd 100.000Ft-tal többet fizetek ki, mint kéne. Ez lehet az “annuitás” néven futó varázslat? (bocs, de nem vagyok gazdasági szaki)
Ha igen, mi a megoldás?
Havonta kapod a visszatérítést (nálam max. 150e 2%-a, tehát 3e Ft), illetve kamatozik a lekötött 150e Ft mondjuk 4% nettó körül. Ez egy évben 12*3+150*0,04=42e Ft, ha jól számolom. Ha bármi gikszer van, nem használod a kártyát; ami ketyeg betétben abból törleszted a tárgyhavi tartozást időre. 2 keresőnél havi 150 azért nem lehetetlen. Közműveket, telefont, biztosítást túlnyomórészt lehet kártyáról fizetni, így kp alig szükséges.
Vagy minden értetlenkedő azt gondolja, hogy az ~1 havi pluszt amit a hitelkártya nyújt, azonnal fel kell élni?
Kiszámoló tanácsai közül nekem az jött be, és ezt neked is tudom javasolni ha még nem csinálod, hogy minden bevételemet és kiadásomat pontosan vezetem. Okostelefonra rengeteg ilyen program van, én az Expense Manager nevűt (Bishinews fejlesztőtől) használom, ami tud több számlát és több pénznemet kezelni, és tud csinálni néhány alapvető kimutatást (bár itt néha hibásan kezeli az árfolyamokat). Tud exportálni csv-be, így bonyolultabb kimutatásokat is lehet csinálni excelben. Meg lehet adni kategóriát, alkategóriát, fizetési módot és lehet képet is csatolni. Én általában lefényképezem a blokkot, így utólag akár pontosan megmondható, hogy mit vettem – már ha elég részletes a blokk.
A cigi meg az egyik legundorítóbb dolog a világon. Nagyon sokba kerül és nagyon nehéz leszokni róla.
Folytasd az írásokat, 2 éve lelkes olvasód vagyok!!:)
Nem az ára miatt, hanem a függőség miatt.
Mondjuk azért az durva volt, mikor az “egyik oktatónk pusztán az akaratával 600 millió dolláros vagyonra tett szert 3 év alatt.”
140 milliárd forintos vagyon gyakorlatilag a semmiből három év alatt. Hát, egy kicsit hiteltelenné teszi az egészet.
off – Nekem is tetszik mindkét fajta cikk, maradjon ez csak így. Nem lehet mindenkinek megfelelni. Ha a kommentelők elégedetlenkednek, az pedig teljesen OK, érdekesek a reakciók, jó dolog átlátni a véleményeket mindenféle élethelyzetből.
Naponta-hetente személyesen olyan emberekkel találkozom, akik 500 ezer és másfél millió között keresnek és nincs, vagy alig van megtakarításuk, ellenben nem egynek komoly hitele van.
Hidd el, attól, hogy neked nem szól egy cikk, másik 59 ezernek még szólhat.
Ennyi erővel azon is lehetne rúgózni, hogy minek cikk a társasházi, vagy vállalkozói számlákról, amikor se nem laksz társasházban, se vállalkozó nem vagy.
Gondolom, az indexen, vagy a portfolio.hu-n sem neked szól minden cikk, mégsem borul ki rajta senki.
Csak így tovább! Én is lelkes olvasód vagyok! Engem is érdekel mindenféle cikk, a szakibbak azért, mert lehet belőle tanulni, a lazábbak meg azért, mert nem hagyják, hogy az ember ellustuljon a spórolásban. Ösztönzőek és érdekesek!
ilyenkor újra kell a közjegyző? és megint kell neki fizetni?
És attól, hogy sokakat érdekel a téma, nem feltétlenül jelent kapásból nívót. (Miért, vajon minőségi a Tesco Value párizsi? Pedig sokan megveszik.)
Van egy csomó áltudomány, ami a valós tudományból nőtt ki, de mára bármilyen tudományos (sőt racionális) alapot nélkülöz: jóslás, kuruzslás, ezotéria, horoszkóp, stb.
Termeszetesen ha ilyen drasztikus valtozas kovetkezik be, akkor megszunnek a luxuskiadasok, de kenyeret meg tejet ugyanugy kell venni, amit tovabbra is lehet hitelkartyarol.
http://erstebank.hu/hu/maganszemelyek/hitelkartyak/erste-joker-hitelkartya
http://cib.hu/system/fileserver?file=/Kondilistak/01_lakossagi/malacpersely_130715_0510.pdf&type=related