Jövedelem-kalkulátor
Bazsi ajánlott egy kalkulátort, ami a jövedelmed alapján kiszámolja, hány szegényebb, illetve gazdagabb ember él a Földön, mint te.
A használata egyszerű: Válaszd ki a legördülő listából Magyarországot (Hungary). A “H” betűt nyomogatva is odaugrik.
Ekkor forintban fog számolni a kalkulátor.
Ezután írd be, hogy évente nettóban mennyit keresel, beleértve a prémiumokat, cafeteriat, minden hasonlót. (Havi nettó átlagkereset, szorozva 12-vel plusz bónuszok. Még egyszer: forintban kell beírnod.)
A “Show my result” megmondja neked százalékosan és számszerűen is, hányadik leggazdagabb ember vagy a Földön. A kalkulátor figyelembe veszi a vásárlóerőt is, vagyis hogy milyen árszint van az adott országban.
Egy magyar 143 ezer forintos átlagkeresettel (se cafeteria, se bónusz) te benne vagy a legtöbbet kereső 900 millió emberben, másként fogalmazva, a Föld lakosainak 87%-a szegényebb nálad.
A kalkulátor azt is kiszámolja, hogy óránként 894 forintot keresel, ez éppen tizenötszöröse az indonéz munkabérnek. (Itt random ad fel valami szegény országot), a fizetésed megfelel 44 kazah orvos fizetésének.
Ezeket az adatokat úgy éred el, hogy lassan húzod lefelé a csúszkát, rengeteg hasonló grafikon van még az ábrán.
Arra vagy kíváncsi, a vagyonod alapján hányadik vagy a sorban?
Menj vissza a lap tetejére és nyomd meg a “wealth” gombot az income mellett.
Megint válaszd ki Magyarországot (Hungary), írd be az ingatlanod értékét, az egyéb vagyontárgyaid (autó, nyaraló, bélyeggyűjtemény, stb.) értékét és a banki megtakarításaidat. Szintén forintban kell ezeket megadni.
Egy átlag magyar egy 10 milliós lakással, 5 milliós értéktárggyal és 5 milliós megtakarítással benne van az első 300 millió leggazdagabb emberben a Földön, vagyis az emberek 93,5%-nál vagyonosabb.
Lehúzva itt is a csúszkát, megtudhatod, hogy a vagyonod egy százalékából él egy szomáliai család két évig és gazdagabb vagy, mint 76 bangladesi.
Azt mondom neked, mentsd el ezt az oldalt a böngésződ könyvjelzőjébe és akárhányszor rád tör a keserűség és a frusztráltság az anyagi helyzeted miatt, nyisd meg az oldalt és nézd meg újra és újra, hány milliárdan vannak nálad sokkal szegényebbek. Olvasd el megint, mennyi az átlagbér Ghánában, vagy Fülöp szigeteken és mindjárt rájössz, hogy nem sok okod van a keserűségre.
Egyébként az oldalt valami segélyszervezet üzemelteti, akiknek lehet adakozni. Ha érdekel a lehetőség, olvass utánuk.
Ennyi bevezető után itt találod a kalkulátort: globalrichlist.com
Szerintem ez a kalkulátor az unatkozó alkalmazottaknak lett kitalálva… 🙂
“For currency conversion we use Purchasing Power Parity Dollars (PPP$) in order to take into account the difference in cost of living between countries; PPP$ are also less susceptible to short term fluctuations.”
Akkor szerintem figyelembe veszik a vásárlóerőt.
Nem gondolnám, hogy az ilyen kalkulátorotknak lenne bármiféle értelme is, de majd a hozzászólások is tükrözni fogják ezt.
Hány ember halt meg azért, mert nem telt egy 300 forintos moszkítóhálóra, vagy 800 forintos gyógyszerre? Hány ember jár mezítláb és úrnak számít-e, akinek pillepalackból készített “cipője” van?
Ez ám a szegénység, nem az, hogy kikötötték a kábeltévét.
vg.hu/penzugy/megtakaritas/atlag-12-millio-forint-van-a-bankbeteteinkben-356055
“Egy főre vetítve 10 ezer euró körüli ez az összeg, ami nagyjából a fele a vizsgált ötven ország átlagának.”
biztositasiszemle.hu/cikk/hazaihirek/gazdasag/rekordot_dontott_a_haztartasok_felhalmozott_vagyona_.497.html
Én meg azt mondtam erre, hogy nem vesz mindent figyelembe, mert a legalacsonyabb árszínvonalú országokban lehet hogy jóval olcsóbb a kaja, csak éppen a hazai színvonalú közlekedésre, egészségügyi ellátásra, oktatásra, stb., stb. sokszorosát fogja költeni, mert az ott rétegigény, hiszen csak az ott élő leggazdagabbak és a külföldiek veszik igénybe, a helyieknek szóló szolgáltatással meg hamar feldobná a talpát.
Persze van néhány ország, ahol talán 10%-al olcsóbban lehetne kijönni hasonló életszínvonalon, ilyen pl. Bulgária, de 10% miatt nem igazán érdemes egy idegen országba menni. Szóval nem megy amit a holland nyugdíjasok csinálnak nálunk.
Mi lett, lecsúsztunk a 90% környékére?
O bocs, nem gondolkoznanak maskepp mert nem elnek tul.
Biztos vagyok benne, hogy Te sem úgy készíted el a reggelidet, hogy közben mondod a gyerekeidnek, hogy “ebből aztán egy etióp család 1 hétig jóllakna, úgyhogy úgy egyetek”. Mindnki becsülje meg amilye van és addig nyújtózkodjon amíg a takarója ér. Szerintem kár belekeverni, hogy másol a világon milyen nyomor van. Nem érzek semmilyen sajnálatot Afrika iránt, az nem az én problémám. Elég nekem a magam baja.
Én meg nem hiszem el, hogy csak 60 millió ember él nálam jobban. Szerintem USA,UK,DE min. 30%-a jobban él nálam,ez jóval több mint 60 millió ember.
Ugyanis nincs pénzem családi házra, és ha a fele fizetésem félreraknám csak erre, akkor sem lenne 20-30 évig. Vagy, számoljunk egyszerűbben: ahány luxusmobilt eladtak a világban mondjuk csak az új generációk (iPhone5, Galaxy S4, stb.) az jóval több mint 60M db, és én nem tudnám kigazdálkodni.
Ráadásul a vásárlóerő-paritással is vannak gondok ám bőven…
Pl. UK-ben a lakásárak (bérlés) 3-5x mint itthon. Az élelmiszer +20-100%, a szolgáltatások 2-3x-osak. Igen ám, de az eü ott is ingyenes, a műszaki cikkek, ruházkodás, minden amitől úgy érzed hogy jól élsz, az még olcsóbb is! Nem is kicsit.
Pl autó, repülés, számítógép+internet, létbiztonság, nyaralás, befektetési lehetőségek, stb.
Sok országban az európai értelemben vett kutytartás is luxus, mert a család a saját élelmét is nagy nehézséggel állítja elő.
En sem ereztem soha sajnalatot Afrika utan. Orvoskent dolgoztam Magyaro-n, ott is lattam eleg nyomort, aztan kijottem Angliaba, mert nem jottem ki a fonokseggel.
Amikor a zindexen megjelent egy cikk 2-3 eve, hogy a magyarok 90%-anak alacsonyabb a netto fizetese havi 130k HUF-nal, akkor en elgondolkodtam azon, hogy b+, en benne vagyok Magyarorszagon a leggazdagabb 10%-ban es csak sirankozom.
Amiota meg Angliaban vagyok, meg annyira sem panaszkodom. Jo lecke volt.
Egyébként sem feltétlenül számít a bevétel összege, mert akinek van egy családi háza vidéken és termel, akkor a vagyona fele lehet mint nekem, akinek egy panellakása van pesten, (50m2, ami ér mondjuk 9-et, míg Alsóbörgöd-Béleatelepen egy 150nm-es ház meg 3-at) és mondjuk 10%-kal keres kevesebbet, mint én, az RELATÍVE 2-3x magasabb az életminősége, mindezt úgy, hogy $PPP alapon egyenlőek vagyunk, sőt én vagyok +10%…
Rossz a kalkuláció, de ettől még – figyelem – a mondanivaló lényege igaz.
Megjegyzés: Ha egy azeri orvos 5000Ft-ot keres havonta, akkor érdemes lenne őket nagy tömegben importálni és megoldódna a magyar eü gondja 🙂
Holott nem, mert a “luxuscikkek” alacsonyabb ára és a valós maradék értéke miatt (azaz neki 30%-kal több marad, az 3x annyi forintban, cserébe az árak -10 – -50%) relatíve sokkal jobban él!
Ezt aztán nehéz kalkulálni.
Persze, akinek meg a 70% indonéziában megy el, annak a maradék 30% elég 2 doboz kólára. De a számítás akkor is sántít, mert az “alja” még ok, azaz a föld nagy része kevesebbet keres nálunk, de a valós helyzetünk szerintem reálisan számolva 10-20%-kal lejjebb van mint amit kihoz a kalkulátpr.
angliai jovedelem: top 0.34%; (volt) magyar jovedelem: top 13.57%
Van kulonbseg.
Szóval még csak összefüggés sincs a boldogság (=panaszkodás) és a vagyon/kereset között…
(“Enter annual net income:”)
Ivoviz, meg nem romlott etel, futes, egeszsegugy.
Sok helyen nehez minden nap meg eheto etelt talalni, es ha van napi 5-6 liter ivovizunk azzal mar a Fold felenel gazdagabbak vagyunk… Nem kell ide kabeltv meg auto:)
donate gomb, emberek.
persze a munkahelyi kávé, kocsival bejárás cikkeknél látottak után mit vár az ember.
Mindenki mindenhol a 0,3-0,5 literes kólákat veszi, annak árával számol.
No ez az igazi luxus, mert a 2 literes kóla ára többnyire még a kétszerese sincs.
Legjobban az tetszik, amikor a kolléga ebédnél leemel 2 darab 0,5-ös kólát. Ott van mellette a literes és a 2 literes is, de ő valamiért következetesen 2 db fél litereset vesz. Néha reggel is hoz egyet, gondolom hazafele is szokott venni még egyet.
Csak nekem jutott eszembe, hogy esetleg a 2 literes kóla 3 dl-re jutó árát számoljam?
Bármelyikőnk leköltözne egy nyírségi/nógrádi/borsodi elnéptelenedőben lévő faluba másképp állna a dologhoz.
Én attól érezném magamat gazdagnak, ha több időm jutna a kedvenc időtöltéseimre. Ha megtehetném, hogy ne dolgozzak csak akkor és azt, amihez kedvem van. Vagy elég legyen csak 4-6 órát dolgoznom.
Viszont az igényeink a jövedelmünkkel együtt nőnek valamennyire.
Ha most nekem szegeznék a kérdést, hogy dupla bért, vagy 4 órás munkaidőt választok, akkor erősen gondolkodóba esnék és lehet a 4 órás melót választanám.
Ha viszont most megdupláznák a fizetésem és 2 év múlva valami “válság” hatására munkaidő és fizetés felezés jönne, akkor valószínűleg szentségelnék. Máris nem telne a betervezett síelésre, nézegetett új autóra, vagy a nyugdíjaskorra spórolás válna problémássá. Ugyanannyi pénz, ugyanabban az országban…
Hozzátenném, ebből a hatalmas gazdagságból egy itteni ember a fél életében arra a házra gyűjt (vagy törleszti, bérli) amit megfelelően fűteni tud, hogy átvészelje a fagyosabbik évszakot és egy életen át fűteni fog így vagy úgy.
Persze nem vitás, van lentebb is és az elmaradottabb térségek kizsákmányolásának tetszik-nem tetszik okai vagyunk.