Ukrajnában helyzet van
A hét fő híre, hogy Ukrajnát a Moody’s egy osztállyal lejjebb sorolta a hitelminősítési listáján (a másik két minősítő nem tette meg.)
Ez nem lenne nagy dolog, csak éppen Ukrajna a “B” szekció alján volt (egyébként csak eggyel alattunk), így ezzel a “C” szekció tetejére került, ami már nem túl előkelő helyezés. Sőt, a Moody’s negatív várakozást fogalmazott meg, ami azt jelenti, hogy akár még tovább ronthatják a megitélését.
Ukrajna sok tekintetben sokkal jobban áll, mint Magyarország, az államadósság messze a fele sincs, mint a magyar, a munkanélküliség sokkal kisebb, mint idehaza és a recesszió is elkerülte az országot az elmúlt években.
Azonban az ukrán fizetőeszközt, a hrivnyát mesterségesen a dollárhoz kötötték és évek óta fix az árfolyama.
Ennek az állapotnak a fenntartása rengeteg devizát emészt fel a jegybank devizatartalékaiból, ezért vészesen lecsökkent az ország devizatartaléka, mindössze két és fél havi import fedezésére elegendő a devizatartalék.
Ha ez kevés, a jövő év végéig 10 és fél milliárd dollárnyi lejáró devizás államkötvény után kell fizetni, ez a jelenlegi tartalék bő fele.
Ha engednék a hrivnyát leértékelődni, ahogy ez történt 2008-ban, akkor megoldódna minden gond, csakhogy ott is devizás a hitelek mintegy majdnem 70%-a. A nem teljesítő hitelek aránya már most is 35% feletti és a leértékelés után további romlás várható. (A magyar adat is csak egy lehelettel jobb, 32%. Ebben a 90 napnál kevesebb és régebb óta késedelmes hitelek is benne vannak.)
Ha minden kötél szakad, ott van az IMF hitel, csak az ország vezetőinek ott is fontosabb a következő választás 2015-ben, ezért kérdéses, meg tudnak-e egyezni.
Szerintem a helyzet nem annyira rossz, mint a mostani cikkekből az sugárzik, persze az alacsony devizatartalék tényleg veszélyes, de ez a helyzet már évek óta. A pánik hatására húsz havi mélypontra esett az ukrán államkötvények értéke, persze ez másik olvasatban semmivel se rosszabb a helyzet, mint másfél éve.
Úgyhogy aggódni van miért, de azért pánikolni szerintem felesleges.
Update: Egy ukrán bankár véleménye itt.
Én ma ezt találtam 😀
webhir.com/2101_orosz.html
Ki tudja?
Először is egy ilyen színvonalas blognak nem ártana legalább megemlítenie, hogy az államadósság bruttó mértéke legfeljebb egyike az érdekes tényezőknek. Legalább annyira fontos pl. az adósság refinanszírózásának képessége. Ez Ukrajnában meg kifejezetten pocsék. (Ha az államadósságot nézzük, Japán a 200%-ával vagy Belgium a 100%-ával sokkal jobb helyzetben van, mint Ukrajna a 35%-kal.) A mostaninál alacsonyabb értékelése (a Moody’snál) csak Ciprusnak meg Görögországnak van.
Másodszor óriási politikai kockázatok vannak Ukrajnában, konkrétan az orosz-ukrán kapcsolatokban. Ezekre a Moody’s elemzése is utal.
Harmadrészt meg Ukrajna Európa legnagyobb maffiaállama.
A nyugati világ is állandóan csődközlebe, mint pl. az USA, csak azt nem minősítik le..
Itthon se olyan rózsás a helyzet, mint ahogy a kormányunk beállítja, csak a KSH adatait is szépen fel vannak javítva. Legtöbbször azt az adatot veszi át az eurostat….,pedig az import és export adatok nem hitelesek azt az is alátámasztja, hogy az adott ország külkereskedelmi statisztikai adtai sokszor jelentősen eltérnek,akár 15-20%-ot is
Koltseg nincs.Ado nincs.Azonkivul 1 magyar bank csak rosszabb lehet,mivel nincs perspektiva Magyarorszagon,mikozben Ukrajnat csak most kezdik kirabolni es kizsigerelni a nemetek.
Minden orosz hatteru nemzetkozi nagy bank mindenben lekorozi barmelyik OTP-t,ez elmondhato az ukran nagy bankokrol is,de van ukran OTP is tripla kamattal,ado es koltsegek nelkul,a nagy magyar patriotaknak,akik azt hiszik,hogy Magyarorszag meg szamit valahol valamit…Elore!Laskavo prosimo!
Amúgy olvastad azt a cikket?
Most egy hitelmínősítő a 3 közül eggyel alacsonyabb osztályba sorolta, ezt értelmezi a cikk.
Háromszor írtál Ukrajnáról, mindháromszor lelkesen és teljes technikai-praktikus útmutatót írtál, kézzelfoghatóvá téve a kivitelt.
Majd ezzel zártam a cikket:
Nem bátorítalak arra, hogy Ukrajnába vidd az összes pénzed, csak bemutattam a lehetőségeket. A pénzváltásnak, utazásnak is vannak költségei, ezt ne felejtsd el számba venni. Ha bírod a kockázatot, idehaza is találhatsz olyan befektetéseket, amelyek nagyobb hozamot (is) hozhatnak.
Egyébként egyszer írtam róla, majd egyszer kiegészítettem némi technikai infóval.
portfolio.hu/gazdasag/mar_megint_a_csod_fele_rohan_amerika.1.189812.html
Szerinted van nagyobb baj az USA-val, természetesen nagy vonalakban?
Válaszodat előre is köszönöm!
Egyébként a múltkor is megegyeztek, szerintem most is meg fognak.
Oroszországra,most sokan irigykednek a jó gazdasági adatai végett. Jelenleg EU-t ellepték a gazdag orosz turisták.Sikk orosznak lenni nem csak Karlovy Varyban, hanem Monacotól, Londonig bárhol Európában.10-15 éve még hányan lenézték a “szegény” oroszokat,jelenleg meg a moszkvai szakdiplomatánk küzd, hogy minél többen jöjjenek hozzánk elkölteni a pénzüket