Ki tudja, hol áll meg?
A forint új rekordot döntött csütörtökön, még soha nem volt ennyire gyenge. A 332-forintos euró árfolyamtól csak egy hajszál választotta el.
Egyre több a turbulencia a világon, ilyenkor a befektetők a forinthoz hasonló feltörekvő devizáktól is igyekeznek megszabadulni. A forint alapkamata a legalacsonyabb a régióban (cseh korona 2%, zloty 1,5%, román lej és horvát kuna 2,5%), így nem csoda, hogy a forint különösen nagyot gyengült.
A nemzeti bank az inflációra mutogat, hogy azzal neki nincs problémája, így egyelőre nem várható kamatemelés, ami erősítené a forintot.
Ha tovább nő a bizonytalanság a piacon, akkor további forintgyengülés is jöhet még.
Kis csalás, nagy csalás, statisztika
Lakást nem veszünk minden héten a CBA-ban:(
A CSOK pármilliárdja (valaki keresse meg, most lusta vagyok), ami az építőiparba ment elrontotta a forintot? 😀 😀 Vigyázat, a chemtrail rádesik.
Egyébként várható még forintgyengülés (és komoly infláció) szerintem, hiszen évi 10+ % béremelkedés 3% fogyasztói kosár infláció mellett nem nagyon lehet sokáig fenntartani, még akkor sem, ha a pénz egy részét kiszivattyúzzák a reáleszközök és a MÁP+/PMÁP. Bár sajnos nincsenek előttem nemzetgazdasági számok, akinek vannak esetleg ilyen adatai, hogy hova mennyi “vagyon” ment el, megoszthatná…
:
Igen. A CSOK megemelte a lakásárakat, ami megemelte az albérletárakat, ami miatt (közvetve és nem kizárólag) nőnek a fizetések. Mivel a magasabb fizetés mögött nincs akkora tényleges teljesítménynövekedés, más valutában számolva nem kaphatunk sokkal többet a munkánkért. Tehát a forint fog gyengülni.
Az egyetlen bosszanto dolog, hogy az esküvöre kapott ajandekpenzt nem hoztuk ki meg juniusban amikor meg csak 320 volt az euro… viszont igy ha jarunk haza csaladlatogatasra, akkor nem kell forintot valtani mert lesz eleg tartalekunk 1-2 evig hogy abböl költekezzünk “Hungaria”-ban.
Am meg eleg derek, hogy a forint ugy gyengül hogy a spekulansok meg be sem szalltak a buliba (mi lesz ha egyszercsak ramozdulnak?), “latszatra” a gazdasagi mutatok is rendben vannak (erösen idezöjeles az a “latszatra”… hisz meg valaki a KSH-nak?) es volt egy sikeres allampapirkibocsajtas aminek elviekben erösitenie kellene az arfolyamot… akkor most kerdezem en: hogy lehetseges ez?
“Mit jelent a 330+ HUF/EUR? Azt, hogy anyagi szempontból még inkább megéri külföldre menni.”
Inkább kimenni külföldre és aztán hazajönni/hazautalni a pénzt a családnak éri meg, ha kimész külföldre és ott akarsz maradni, nem nagyon érdekel az árfolyam.
Ja hogy ez pont a bérnövekedés üteme… jé….
Mediáné azt hiszem 166 000
hvg.hu/gazdasag/20190830_KSH_kozel_360_ezer_forint_a_magyar_atlagkereset
A euró meg 332
Érdekes, hogy minden a legnagyobb rendben amúgy…
vagy euroban, dollarban kerni a fizetest. pl. airbnb, alberlet kiadas, vagy szimplan Mo-rol kulfoldre dolgozo IT-skent.
2019 aug 29 – 330,19 Ft 1 euro (MNB)
tehát 16 év alatt 30% gyengülés, évi 1,65%
Szerintem egyrészt túl lehet élni, másrészt a forint kamatfelára az elmúlt 16 évben ezt nagyjából fedezte.
ha kicseréled a forintot euróra, akkor megkapod hogy mit harsog a teljes német sajtó. (tisztelet a kivételnek)
2019. augusztus 30. – 331 Ft
11 év alatt 43%.
Itt van a kötvényprogram is, az embereknek szórt pénz mellett, ami szintén az elértéktelenedés felé mutat. Sajnos nem tudjuk meddig tartható fenn a kamunövekedés, meg kamuinfláció, lehet pár hónap és mondják, hogy sztoj, lehet 10 évig még elbohóckodik/vergődik a világgazdaság. Mindenesetre, ami biztos, hogy a statisztikai méretű magyar gazdaság jobban megérzi a viharos tengert, mint a nagy országok. Kis forintunk, ha éppen nem gyengítik belülről, akkor is a helyére kerül.
A cel a 333-as EUR/HUF.
Megszorzod 3-al, leveszed a 3 nullat a vegerol es meg is vagy. 🙂
Szerintem meg pont forditva: ha egy vallalat leepitesbe kezd, azt meg veletlenül sem az anyavallalattal/anyaorszagbeli cegekkel kezdi hanem… pontosan a leanyvallalatoknal, azon belül is a periferiakon. Es ez nem lesz komplex döntesi folyamat, mert ki fogjak szamolni hogy hol eri meg gazdasagosan (kapitalista nyelven: profitot termelve) üzemeltetni egy gyarat es ahol nem… ott jönnek a bezarasok.
Abban igazad lehet hogy a folyamatosan gyengülö forint jo pont lesz ezeknel a cegeknel… viszont akkor az adofizetö allampolgarok fogjak a rövidebbet huzni. Es akkor lehet sopankodni hogy miert ilyen dragak az elelmiszerek, miert magasak a lakhatas költsegei es miert alacsonyak (ezekhez merten) a berek is.
De valsagban, minden borulni fog.
A GDP növekedést szvsz. EUR-ban??? számolják – esetleg beszámítják az inflációt?
Néha jó lenne ismerni a pontos módszert. 🙂
Mindenesetre a GDP növekedést a forint árfolyam nem befolyásolja közvetlenül.
Politikai szempontból viszont milyen jól hangzik, hogy a kormány nem 3% nyugdíj v. állami alkalmazott fizetésemelést ad, hanem 6%-ot. 🙂
A boltokban megint áremelkedést fog hozni de az alkalmazotti bérek ezt megint nem fogják követni.
Átlag ember szempontjából ez megint nem jó, főleg, hogy nem mindenki részesül az állami osztogatásokból.
De amíg a nép jó részének ez a kormány a tuti, addig nem is lesz érdemi változás. Az meg nem megoldás, hogy csak azért nem változtatunk, mert a múltra mutogatni egyszerűbb.
Azt is gondolom, hogy már rég Euronak kellene lenni a Magyar fizetőeszköznek.
És még az ég sem olyan kék, mint amilyennek lennie kéne…
Az nem igaz, hogy mindent importálunk, kis nyitott gazdaság vagyunk, jelentős kereskedelmi többlettel (vagyis többet exportálunk). Ez az egyik, ha nem fő oka annak, hogy alacsonyabb az € gyengülése, mint a forint-€ infláció.
Az alkalmazottak évek óta 10% feletti béremelkedésben részesülnek (ha te ebből kimaradtál, akkor lehet, hogy érdemes elgondolkozni, hogy munkaidőben miért kommentelsz…), míg a fogyasztói árindex 3% körül mozog. (Nyilván ezzel a nyugdíjasok és az állami alkalmazottak kevésbé járnak jól.
A kormány meg addig fog maradni, amíg szét nem esnek vagy nem jön egy válság, mert az ellenzék azzal van elfoglalva, hogy hogyan harapjon a saját farkába, az általános gazdaság pedig simán többet hoz átlagjocónak, mint amit mindenféle politikai biliviharok elvennének tőle.
“Az MNB a kormánnyal együttműködve elinflálja a forintot, amelynek következtében a nyugdíjakat, fizetéseket elértékteleníti. A jelentős mértékű forint inflációból az MNB-ben nyereség keletkezik, amely nyereséget Matolcsy átrak az alapítványaiba, így az átrakott közpénz elveszíti közpénz jellegét, amit ezek után a csókosok hazatalicskázhatnak. Tehát a forint elértéktelenedése nem véletlenül, hanem a kormány céljainak megfelelően, tudatosan történik. Közben pedig az állami propaganda gépezet nyomja ezerrel, hogy a forint nem gyengül, csupán keresi az új egyensúlyi szintet.”
A pártpolitikától teljes mértékben elhatárolódva a kérdésem az lenne, hogy lehet-e ennek valóságalapja, illetve ennek és a forint gyengélkedésének következtében inkább választandó most már az inflációt lekövető PMÁP az új MÁP+ helyett?
PMÁP, MÁP+ éves kamata szépen elég.
őszintén szólva szerintem korrektebb rendszer (normál gazdasági környezetben, ahol az infláció kisebb, mint a gazdasági növekedés), ha a nyugdíjasoknak csak az életszínvonalát tartjuk fent (tehát inflációval növeljük a nyugdíjakat, és hosszú távon minden termékcsoport inflációja hasonló – ami nyilván elég kemény peremfeltétel), minthogy a gazdasági növekedéssel (is) súlyozzanak.
Nyilván ehhez kell egy megfelelő kormányzat, de én jobban örülök, ha a jövőbe fektetnek, mint fogyasztásba…
De ez régi vita. Mivel folyamatosan nőtt eddig az életszínvonal, a nyugdíjasok úgy éreznék, hogy folyamatosan csúsznak le, ha csak az inflációval korrigálják a nyugdíjakat.
S ebben is van ráció, bár én is arra szavaznék, hogy csak inflációval korrigáljanak.
Namost vagy a ft túl erős még! Vagy a multik fejik a magyarokat, akik így is özönlenek a diszkontokba..
Nagyon érdekes amit mondasz, én egy olyan Magyarorszégon élek, ahol pont senki nem vesz a lehetőségeihez mérten termékeket. Mindenki tipikusan tovább nyújtózkodik mint ameddig a takarója érne, senkit sem elégít ki az olcsó tusfürdő és a parizer (mint ahogy értelmezhető haszon sincs ezeken). Pont hogy új autót hitelez az is akinek az anyagi lehetősége a tömegközlekedésre lenne elegendő, és pont pármai sonkát nyammog az is akinek parizert kéne venni. A két évente teljesen indokolatlan új okostelefonra és tv cserére felvett személyi hitelek pedig dübörögnek. A közel 500 ezer alkoholista és a felnőttek körében majd 30% dohányzók arányát tekintve ez az ország pont “semmi más”, csak értemetlenül túlvállalt élvezeti vásárlók gyülekezete. De engem még mindig az érdekel, hogy a jelenlegi érdekes gazdasági környezetben a “halálbiztos” konzervatív PMÁP, vagy a gyanúsan kecsegtetett újfajta MÁP+? Köszönöm, ha valaki megosztja velem a széleslátását.
a forintárfolyam még így csak lassan, ám biztosan követte le a fenntarthatatlan üzleti modellt…
no, de mimagyarok (jelentsen ez bármit is:)) ezt is önként megoldjuk 😉
GrandMasterB-nek olyan szempontból igaza van, hogy 2002 és 2008 között az EUR-HUF árfolyam elég stabil volt, és 2010 óta menetrendszerű az egyre rosszabb “egyensúlyi helyzet” megtalálása. Amire rendszeresen csak olyanokat reagálnak, hogy “itthon is vannak szép látnivalók”.
Történelmi léptékű tragédia, hogy egy ilyen egyszeri fejlődési lehetőséget, mint ami az elmúlt pár évben volt, nem sikerült kisvasutaknál és stadionoknál értelmesebb célokra felhasználni. Persze az igazi baj az, hogy rengetegen nem képesek a pitiáner saját érdekeiken (pár% SZJA, semmit nem érő párM CSOK) túl látni, és az ország érdekeinek megfelelően szavazni.
Mikor volt utoljára ebben az országban bármi is úgy kitalálva, hogy a kisember jól járjon vele? Lehet, hogy én vagyok túl fiatal, de nem emlékszem ilyesmire.
Az inflációkövetővel is bukni fogsz szerintem rendesen (eltérés a nominális és az effektív infláció között), de szerintem kicsit gondolkozz azon, hogy milyen kockázatot szeretnének veled elfeledtetni a nagyon magas, de hosszú évekre fix kamattal. Mi alapján gondolod, hogy az infláció még pár évig alacsony marad?
MÁP+ nyeresége egyből eltűnik egy 5%+-os inflációnál, ami egy válságban elég valószínű (2007-2011), és most a jelek szerint ez nemsokára jöhet is (cikkek, elemzések, arany+ezüst, stb.).
PMÁP inflációkövető, de a legtöbb fogyasztásunk, mégha nem is közvetlenül, de euróban van. A magyar termelés meg euróban vesz eszközöket, azaz kihat az árra.
Revolut-tal olcsóbban lehet váltani és utalni a MÁK-ra. (igen, tudom, hogy volt akinek zárolták a számláját, de szerencsére még nem tapasztaltam ilyet, igaz a prémium-ra fizettem elő. Ha biztosra akar menni az ember, akkor utaljon el először csak pár eurót).
Egyértelműen látszik, hogy most az EUR árfolyama el lett engedve, valószínűleg egy időre, felmegy akár 340-350 közé, majd karácsony után, amikor mindenki kiköltekezett, visszakorrigál.
Én csak azt nem értem miért volt bárki is, aki eddig nem a PMÁP-ot vette…
Számomra hihetetlen, hogy akad, aki arra számít, hogy az infla a köv. 5 évben jelentősen csökken.