Megbántam a biztosítás megkötését, mit csináljak?
Barbara megkötötte a unit linked biztosítást, majd mint oly sokan, az aláírás után nézett utána a neten, mit is kötött.
Az a kérdése, ha máris megbánta a biztosítás megkötését, mit csinálhat, ha már egyébként is elutalt két havi díjat. Egyáltalán mit írt alá?
Minden biztosítás megkötése két részből áll: a biztosítást kötni szándékozó ajánlatot tesz a biztosítónak, hogy vegye őt be a biztosítási közösségbe, ez az ajánlattevés.
Ez az a sok lapból álló lepedő, amit most aláírt Barbara: a biztosítási ajánlat. Ez nem a biztosító ajánlata, hanem a miénk a biztosító felé.
Ezután 15 napja van a biztosítónak, hogy eldöntse, akarja-e biztosítani az ajánlattevőt.
Nyilván általában akarja, de mondjuk egy kockázati életbiztosításnál ha kiderül, hogy az ajánlattevő túlságosan elhízott, cukorbeteg, esetleg daganata volt gyerekkorában, akkor él az elutasítás lehetőségével a biztosító. Esetleg azt mondja, hogy nem listaáron, hanem 75%-kal magasabb díjjal hajlandó csak bevállalni.
Sajnos volt már arra példa, hogy az autóra cascot kötöttek és egy hét alatt el is lopták az autót, a biztosító pedig élt a 15 napos mérlegelés lehetőségével és mégsem akarta biztosítani a már ellopott autót. (Ezt a kibúvót az új PTK némileg szigorította.)
Ha 15 napon belül nem él a biztosító észrevétellel, a biztosítás létrejön. Erről a biztosító kötvényt bocsát ki (kötvényesítés), aminek átvételét a biztosított az aláírásával igazol.
Ettől az aláírástól számított 30 napig van lehetőség elállni a biztosítástól, ha meggondoltuk magunkat. Tehát nem az ajánlat aláírásától indul a 30 nap, hanem a biztosítási kötvény átvételétől kezdve.
Fontos, hogy egyáltalán valaha is átvettük-e a kötvényt? Ha el sem jutott hozzánk a kötvény soha, mert az ügynök nem hozta ki, csak aláírta helyettünk az ablaküvegre téve egy másik aláírásunkat és átmásolva azt, erre hivatkozhatunk évek múlva is.)
Ha ez a 30 nap alatt visszamondjuk a biztosítást, a befizetett előleget a biztosító visszafizeti, levonva belőle az úgynevezett kötvényesítési költséget, ami nagyságrendileg olyan 10 ezer forint.
Ha nem élünk a jogunkkal, utána viszont vagyonbiztosításoknál (tehát nem életbiztosításoknál) az egész éves díj megilleti a biztosítót, független attól, hogy havi, negyedéves, vagy éves díjat fizetünk. Ezért lehet évente csak egyszer felmondani a kötelezőt, cascot és a lakásbiztosítást is, még pedig legkésőbb 30 nappal a évforduló előtt, írásban.
Unit linked biztosításnál pedig életbe lép a visszavásárlási tábla, ami szerint legtöbbször a második év végéig minden befizetett pénzünket elveszítjük, ha felmondjuk a biztosítást. Ezért a 30 nap után már nem kapjuk vissza a befizetett pénzünket felmondás esetén.
Hol a megosztás gomb? 🙂
Én kb. 10-20 ezer forintot fogok kapni a grupama5-re… öt év, egymillió, az azért már valami… gondolom még feljelenteni sem éri meg őket…
Viszont ha mindenképpen akarsz uL-, tényleg jobb venni mástól.
hívd fel az ügyfélszolgálatot és mond meg nekik, hogy nem kaptál kötvényt. Biztos valahol elveszett, hát küldjék ki újra. Ezután ha kézhez kapod a kötvényt, megint van 30 napod a felmondásra…
Becsapás, átverés az egész. A végén sem fizet semmit. A befizetett összeg pici töredékét csak!
origo.hu/gazdasag/20121205-interju-kosa-erikaval.html
Hogy lehet, hogy az ilyenek még szabadlábon rohangálhatnak?
Szuperek alatta a kommentek..
Sajnos a tulajdonosok nagyon óvatosak voltak, nem hiszem, hogy meg tudják fogjni őket. A nem teljesen korrekt ismeretek átadását és utasitásokat a csatlósokra hagyták. Semmit nem lehetett rögziteni az előadásokat, nem véletlenül.
Remélem, kicsit nagyobb nyilvánosságot kap a hir, és jobban odafigyelnek az emberek.
Vannak 20 éves Unit-Linked biztosítások is szép számmal, azt visszaveszi a biztosító 3. év után max10%-al.
OK, értem én, hogy a kezelési költség arcpirítóan magas és olvadni fog a hasznom.
(By the way: Miért köt valaki 20éves Unit-Linked biztosítást 2×10éves helyett?! – Mert az ügynök meggyőzte!)
Péter, nem tudom te milyen konstrukciókkal találkoztál, de 2. bázisév után lehet 0.-Ft-ra leszállítani a féléves befizetés mértékét, bár ez lehet, hogy függ az egyéni szerződéstől.
Ha leírnád, hogy tudtál Unit-Linked (életbiztosításhoz kötött befektetést) venni azt megköszönném.
A Stanlee által javasolt ETF (indexkövető részvényalap) megkötése annyira egyszerű és gyors, hogy meglepődnél.
A KBC-nél a Soroksárin két nap alatt letudtam az egészet, részletes kimutatást kapsz a költségek (jutalékok) levonásáról és hogy menyit kamatozik a pénzed.
De nyugodtan próbáld ki 250.000.-Ft-al (én is ezt tettem, nem mintha nem bíznék a blog írójában csak ház egy mezei angoltanár vagyok nem közgazdász).
A számlavezetési költség nagyon alacsony, a vétel/eladás költsége szintén, ha 5+évig nem nyúlsz a pénzhez és akkor még kamatadómentes is.
Gondolom a KBC abból él hogy néhány szerencsejátékos divattőzsdéző daytrade-el és fizetik a jutalékokat. De a Tesco sem a 149.-Ft-os kilós fehér kenyér eladásából él:))
2008. márciusában kötöttem az ex-Ahiconál (most: MetLife) OVB-n keresztül egy ProfitMax UL-t. Egy évig fizettem, minek után meguntam, hogy nem jött ki a kötvény, de a szerződés érdekes módon még élt. Egy általam soha nem ismert személy vette át az ajánlott levelet. Tavaly voltam bent náluk, hogy akkor most mizu a pénzemmel, azt mondták, őket nem érdekli, ki vette át, átvette valaki, megy a harminc nap és a szerződés. Most akkor mégis van keresnivalóm? (Azóta a szerződés megszűnt, mivel a ktg-k felzabálták a tőkémet.) MNB-hez fordulhatok ezzel?