Megszűnik az eurós prémium állampapír
Miután a tavalyi eurózóna infláció 8% felett alakult, az AKK megszűnteti az euró inflációjához kötött prémium állampapír-sorozatot.
Helyette egy sokkal rosszabb, az euriborhoz (ez hasonló a magyar BUBOR-hoz) kötött állampapírt bocsát ki, jelenleg 3% alatti kamatozással. (Később sem várható érdemben magasabb kamat, ha csak nem lesz nagy gebasz az Unióban.)
A jó hír az, hogy nem csak magyar, hanem német, francia és egyéb inflációkövető állampapírokat is vehetsz, az egyik hátrányuk, hogy csak TBSZ számlán kamatadómentesek, a másik, hogy nincs fix visszaváltásuk, hanem piaci áron kell megvenni és eladni. Ezzel járhatsz jobban és rosszabbul is, mint a fix visszaváltással.
Az előnyük, hogy egyrészt nem magyar állampapírok (bár az olasz állampapírok nem biztos, hogy érdemben jobbak), másrészt, hogy inflációhoz kötöttek továbbra is.
Itt írtam már róluk:
Az AKK közleménye a témában erre található.
Ha a bar lista legalján vagyok, vajon milyen magyarországi befektetési lehetőségeim vannak a saját nevemen, amire a végrehajtó nem teheti rá a kis kezét, pl ingatlan nyilván nem nyerő, de mondjuk állampapír vagy egyáltalán tbsz számla?
Az új eurós papírt meg tartsák meg maguknak, a kutyát nem fogja érdekelni.
Egyértelmű a terelési szándék a forint felé (azt el tudják inflálni.)
Ez most komoly ?
Válasz: Nincs. Tartozást tessék visszafizetni, nem bújkálni meg feketézni.
Sajnos egyebkent kulfoldon is ez megy, meg lehet nezni mekkorat lehetett mostanaban bukni hosszu lejaratu US kotvenyekkel. Mig a reszvenyezes elsosorban annak valo, aki hihetetlenul kemeny es birja ha utik, addig a kotvenyezes annak valo, aki mindenkinel okosabb es mindenkinel jobban szamol, es ezt evtizedeken at tudja csinalni. Garantalom, hogy a tobbiek nyerni nem fognak allamkotvenyekkel.
Most nem az. Most főleg a régebbi hitelek sokkal kisebb kamattal futnak, mint a megtakarítások.
Egyszerubb, ha kartyaval fizetsz! Akkor varni sem kell.
Nekem pont 17-en lenne kifizetes, akkor valoszinuleg mar nem fogok tudni venni, igy gyorsan meghiteleztem magamnak, es vettem most. Amikor fizet akkor meg vissza utalom magamnak.
A buboros forintos állampapír legalább addig kockázatarányosan fizet amíg a bubor rátát békén hagyja a jegyban és a kormány.
Én is beutaltam gyorsan…
Mondjuk a mostani sorozat is csak augusztustól kamatozik normálisan, addig az is 3 % mert valami özönvíz előtti 2021-es inflációt követ.
Gondolom ha hamarabb elfogy a 400 millió euró, akkor addig se.
Az a jó, hogy a PEMAP 2027/X pont március 17-én fizet, szóval az abból kapott eurót ebbe már biztos nem fogjuk tudni visszaforgatni. Az új papírt látva itt az ideje kipróbálnom, hogy hogyan lehet a mák számláról eurót kiutalni. Valakinek van már tuti módszere? Revolut vagy Wise működik erre?
Ez alapján nem egy túl jó biznisz, még negatívba is lemehet (ha nem lesz benne erre külön kitétel. az inflációhoz kötött papírokon szokott lenni) és bónusz sincs rajta: 1-1-ben az EURIBOR-hoz lesz kötve.
Megnezem azt a linkelt irast a nem magyar papirokrol.
Varga Mihály (KISZ) kezd megágyazni annak,hogy az EU pénzek nélkül is lesz élet.
mfor.hu/cikkek/makro/varga-mihaly-tul-lehet-elni-unios-penzek-nelkul-is.html
Marcika és OV 500000 gazdasági migránst hozna (már így egyre többen vannak).
Lenne 3 gázerőművünk, de egyik idióta csokis szájú újságíróban sem merül fel a kérdés, hogy honnan lesz hozzá majd gáz?
Közben 1000 milliárdra bővült a hitelprogram.
Nem látom, hogy mi szól a forint mellett, ebből így nagy gyengülés lehet,talán pont ezért megy a levesbe a PEMÁP is.
Nyugdíjbiztosítás nem vonható végrehajtás alá és a NAV sem teheti rá a kezét.
Féltem ettől a lehetőségtől, de a forint alapú megtakarításainkat végül az inflációs hatás csökkentése érdekében a kincstárnak adtuk. Nagyrészt PMÁP-ban, kisebb részt DKJ-ban van. Amitől félek, mikor dobják be, hogy a PMÁP visszaváltási díja mától nem 1%, hanem mondjuk 10%, mert ezt ugye simán megtehetik. Mondjuk 50 már nyilván nem lesz, mert az lenullázná a befektetői bizalmat, és az államnak most NAGYON szüksége van ezekre a pénzekre (nyilván nem véletlenül hirdetik orrba-szájba, hogy vegyél állampapírt). Azt tippelem, hogy ha már van “elég” pénzük és az aprópénznél már nem várható több, akkor fogják a visszaváltási díjat emelni. A kérdés az, hogy ez mikor lesz és mennyi? Amikor elkezd csökkenni az éves kamat? Nyilván senki se lát a jövőbe, de jó lenne tudni, mire kell figyelni, hogy az ember még időben kiugorhasson. Van erre valami elképzelésetek?
Kb 2 hete teszteltem hogy revolutra ki tudom-e utalni az eurot. Gond nelkul ment a dolog, annyi hogy par adattal tobbet kernek mint egy belfoldi szamla eseten, de google minden szukseges adatot kidobott. Ingyenes volt az egesz. Igaz 1,5 euroval jatszottam.
A gáz eredetére tudok válaszolni, el is hangzott: természetesen orosz gázban gondolkodnak.
Ha ez ennél is így lesz, akkor a negyedévente kapott gombokból vagy veszel csip-csup mennyiségeket, vagy hagyod gyűlni kamatmentesen…
Nem valószínű, hogy jelentősen megemelnék a visszaváltás költségeit, mert azzal gyakorlatilag aprópénznyi “nyereségért” elijesztenék az összes leendő lakossági befektetőket évekig.
De mit csináljak a kamattal? (17-én jön a következő)
Tegyem ebbe az új csodába?
Utaljam ki Revora és fizessem be PMÁPba?
Vagy a következő években ez lesz a nyaralásra félretett euróm?
Nem, ilyesmit nem fogok kifizetni.
Köszi
Szoval a nyugdijbiztositas kivetel de amint kifizetik bankszamlara ott mar ugyanugy vegrehajthato.
Nem, annak a bejelentése nem is lehet más, csak azonnali hatályú, különben mindenki borítana.
Amúgy meg a 10% is bőven sok lenne szerintem a bizalom eljátszására, és nincs is rá szükség. És amíg nem csökken érdemben az állomány, addig minek meglépni? tipp: 2% lesz a max., de az meg másnaptól, üzemzárás után bejelentve.
.A.Laki
Csak szőrszálhasogatás, és nem is a tartalmát akarom cáfolni a hozzászólásodnak (még ha nem is biztos, hogy 100%-ban egyetértünk, mert pl. mi az, hogy tuti nem nyerünk a(z állam)kötvénnyel? Szerintem az is nyereség, ha kisebbet buksz az infláción pl., és mi más javaslat van, kizárva a részvényt és a kötvényt? Ingatlan?), de nem az MNB, hanem az ÁKK akivel bokszolsz kincstári befektetéseid kapcsán.
És akkor még az origót meg se néztem, bár a dark-webre nem szívesen merészkedem…
Persze, a MÁK gond nélkül utal eurót Wise-ra. Olyan számla, mint a többi.
Másnak sem megy?
Az állam ezzel pontosan mit is érne el?
A befektetői bizalmat (és a szavazóbázis egy részét) erodálná, cserébe azért, hogy..? Hogy az eddig sem tömeges eladásokat megakadályozza, és így némi év közbeni refinanszírozást megspóroljon?
Forintban kb. korlátlanul el tud adósodni az állam, az infláció pedig csak addig érdekli őket, amíg szavazatokat visz el.
Befizetni lehet KP-ban, utalva vagy kártyáról is fizetve (év eleje óta azonnali elszámolású). A Kincstár nem vált eurót, tehát ha forintos kártyáról vagy számláról fizetsz, akkor a banki kondíciók szerint váltják majd azt át euróra (elég rosszul).
Alternetívaként pl. Revolutról tudod jobb áron váltani, aztán kártyával vagy utalással tudod bemozgatni.
Lejáratkor/kamatfizetéskor a pénzszámlára fizetnek euróban. Ezután eldöntheted, mit kezdesz vele, újrabefekteted vagy kiutalod (KP felvételről nem tudok nyilatkozni).
Ha nyilatkozol, hogy a számla, amire utalsz a tiéd (online is megtehető egy eldugott menüben), akkor ingyen lehet kiutalni is.
Azért azt ne felejtsd el, hogy a másodpiac egy létező dolog, mégha em is volt sok szerepe mostanában.
Ha 10%-ra emelnék, biztos lennének bankok 8%-os ajánlattal, vagy akár 5-el is, és megindulna egy valódi másodpiaci forgalom.
A banknak is nagy üzlet a 10+%-os kamatozású papír. Ő nem vehet lakossági papírt az elsődleges piacon.
De ahogy emlékszem a MÁP+al is csinálták azt, hogy megvették az ügyféltől és nem váltották vissza a kincstárnál.