Nap képe 12.22

2021-12-22
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Hogyan alakul a világ eladósodottsága a GDP függvényében? (Forrás IMF)

Amit érdemes megfigyelni, hogy egyedül a háztartások adóssága nem nőtt érdemben az elmúlt évtizedben. (Már a GDP-hez képest, ami csalóka lehet, ha a fizetések növekedése nem követte le a GDP növekedését.)

De ennél is fontosabb, hogy 1970 óta minden 1%-nyi gazdasági növekedés 1,5%-nyi adósságnövekedésbe került a világon.

A finanszírozás költsége is fontos kérdés, a nagy adósságállomány akkor lesz veszélyes, ha elindulnak érdemben felfelé a kamatok és sokkal drágább lesz finanszírozni a hitelállományt, mint eddig.

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
74 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Ezt sose tudom, valaki nalam okosabb irja le legyszives: a jovoben adando nyugdijak es az allam egyeb hasonlo kotelezettsegei beleszamitanak az allamadossagba?

@torrente
Nem.

Miért kéne, hogy beleszámítson? Az adódból amit nyugdíjra befizetsz az nem olyan pénz, amivel az állam "tartozik" neked. Azt te szociális alapon fizeted be a jelenlegi nyugdíjasok ellátására, te meg vakon bízol benne, hogy amikor te nyugdíjas korú leszel is lesz elég hülye, aki társadalmi konszenzus alapján odaadja neked a jövedelme tetemes részét.

Ennyi erőből a jövőbeli egészségügyi költéseket is bele kéne számolni az adósságba, ami nonszensz.

Én azt nem értem, hogy ki a kölcsönadó? Valaki kölcsön adja világ teljes GDP-jének 250%-át, és ezen kamatnyereséget ér majd el? Gondolom állampapírvásárlóként én is kölcsön adok, de honnal jön a többi hitel?

@copywriter Részben nyugdíjalapok (tehát amikor valaki azt hiszi, hogy majd a nyugdíjbiztosítása fizetni fog akkor is, ha az állam csődbe megy - de a magánnyugdíjbiztosítója ugyanannak a (csődbe ment) államnak kötvényeibe tette a pénzt, és ugyanúgy nem fog tudni fizetni, mint az állami nyugdíj), részben külföldi államok (pl. olajországok, mint Norvégia, Katar), részben jegybankok (akik nyomtatják a pénzt).

Copywriter
2021-12-22 at 12:57

A "tudjukkiktől" 🙂

Komolyan pedig szerintem az ükonokáinktól... eddig még nem tiltakoztak miatta.

Copywriter
2021-12-22 at 12:57

egyébként még konkrétabban: a bankok is jegybanki pénzzel csak részben fedezett számlapénzt bocsátanak ki, a megfelelő szorzóig. Emlékeim szerint ez nálunk 2%.
Ezt akár ki is hitelezhetik. Vagy tán meg is teszik? 🙂 Globálisan még csak nem is sok a 250% innen nézve.
Mármint sok, de akár lehetne technikailag több is.

theglobaleconomy.com/rankings/household_debt_gdp/

Magyarország a 7-ik legkevésbé eladósodott ország (lakosság).

@copywriter
A bankok eleve úgy működnek, hogy 1 egység saját tőke, 8 egység betét, 8 egység hitel van a mérlegükben (annyiban bonyolutlabb, hogy ezek kockázat szerint súlyozva vannak, illetve más eszközök is vannak a mérlegükben). Tehát alapvetően a betétesek pénzét hitelezik, főleg mert klasszikus értelemben a zéró kamatok világában nincs is annyi betétes. Valójában a hitelek jelentős részének a valódi forrása a jegybankok... Meg persze vállalatok bocsátanak ki kötvényeket is, a bankok rengeteg államkötvényt tartanak, abból többet tarthatnak mint a mérlegük 8-szorosa.

@copywriter Vettem fel hitelt a lakásomra, de mivel alacsonyabb kamatra kaptam, amit előtörlesztenék, MÁP+-ba tettem, így lett államadósság és háztartási adósság is belőle. Akitől a lakást vettem, a pénz egy részét lehet, hogy bankban tartja, és a kör gyakorlatilag bezárult.

@copywriter
Amikor te felveszel mondjuk egy 20 milliós lakáshitelt és keresel évi 10 milliót, akkor a te adósságállományod is 200% az éves "GDP"-dhez viszonyítva.

Az üzemanyag ára után most itt a kamatstop. Már csak a kenyér és a sör árát kell rögzíteni, persze ügyesen a választásokig, aztán a 2/3 helyett 3/2-et is elérik. Mindent a hatalomért. Ennyire még nem félt kormány a leváltástól.

"Ennyi erőből a jövőbeli egészségügyi költéseket is bele kéne számolni az adósságba, ami nonszensz."

Pont erre utaltam az egyeb hasonlo koltsegekkel. Csak azert kerdezem mert egyes europai orszagok peldaul Nemetorszag adossaga jelenleg jol nez, viszont a demografiajabol latni, hogy nehany evtized es tobb lesz a nyugdijas mint a dolgozo. Arra voltam kivancsi, hogy ezt vajon tukrozi-e az allamadossag mint meroszam ha elvileg az allam a befizetesedert cserebe kotelezettseget vallal a te jovobeli eltartasodert.

Na most jott a hir. orban szemelyesen maga vedi meg az embereket az emelkedo kamatoktol. Lakossagi jelzogkamatokat szemelyesen fixalja az oktoberi szinten:) ez mar a torok ut?:)
Asszem lassan tenyleg ideje eladogatni a magyar “kitettsegeket”. Ez mar k nem vicces.

@copywriter Hitelből is lehet hitelezni. A bankok lényegében pont ezt csinálják: A saját tőkéjüket meghaladó mértékben fogadnak el betétet (vesznek fel hitelt a betétesektől), majd kihelyezik a hiteleiket. Ha ezt elég sokszor megcsinálják, pikk-pakk összejön a világ GDP-jének két és félszerese. Tulajdonképpen így teremtődik a pénz.

A nap képe az OTP chart, bejelentés után...

@torrente
Annyiban jogos a felvetés, hogy olyan országokban, ahol magánnyugdíjpénztári rendszer van, ott a nyugdíjtartozás megjelenik az államadósságban is, ahol nincs, ott nem. A magánnyugdíjpénztárak jórészt államkötvényt vásárolnak, amiből befolyt pénzt az állam ugyanúgy feléli, mint ahol közvetlenül szedi be az állam a nyugdíjjárulékot. Magánnyugdíjpénztár esetén az államnak magánjogi fizetési kötelezettsége is keletkezik, amit államadósságként nyilvántartanak, míg felosztó-kirovó rendszer esetén az államnak csak "erkölcsi" kötelezettsége van, aminek a mértékét viszont nem szeretik számszerűsíteni. Emiatt nem evidens különböző országok eladósodottságának összehasonlítása, mit is értünk pontosan alatta.

Mi történt a "Kamatstop a hitelekre" hozzászólásaival? Már a kiszamolo-t is cenzúrázzák? :/

@kivancsi Valószínű öncenzúra. Biztos rengeteg volt a komment, nem győzte Miklós átnézni és kiengedni őket. De majd biztos megírja mi az oka.

@kivancsi
Hát, az új döntés eléggé kiverte a biztosítékot sokaknál.
Aztán gondolom néhány hozzászólónál már politikai érzékenységet sértett, és elszabadult a pokol, Miklós meg lezárta.
Kár, igazán kár. Tetszik, vagy sem, egy olyan térben kell boldogulnunk pénzügyileg, aminek egy jelentős részét a kormányzati döntések határoznak meg. Meg kéne tanulnunk beszélni erről is.

Na ezért lenne jobb egy független fórum, ott lehet beszélgetni, mindenkinek, mi fáj.

Csak ugy ideteszem egy konyvajanlobol. Tok egyetertek. Mo-on vallasi allapu a politika, meg beszelni se lehet rola, mert “serto”? Na igy nem lesz nyugat soha.

“ Itthon a "politizálás" szitokszó, pedig politizálni valójában annyit jelent, hogy foglalkozunk a közös ügyeinkkel. Mint ahogy azt ebben a könyvben Ésik Sándor, a Diétás Magyar Múzsa facebook oldal főszerkesztője is teszi: a közélet, az állam, a politika alapfogalmairól gondolkodik, az olvasó pedig egyetértően bólogathat vagy éppen ellenkezőleg: elküldheti őt a fenébe. Mindegy, mert tetszik vagy sem, mindkettő "politizálás". Politizálni pedig igenis fontos, mert ha te nem politizálsz, akkor mások fognak helyetted.”

Azt se felejtsuk el, hogy a jegybankok is vasarolgatnak allampapirokat.
Olyankor a hitel tuloldalan nem all valojaban senki.

oké, de azért megmásítva csak megemlítem a meg sem jelent kommentem utalását, kérdését:
van egy, a törvény által elvárt módon megkötött szerződés köztem és a bank között, közjegyző által hitelesítve. most az állam(ami nálunk=1egyén- de ezt nyilván kiveszed) önmagát is beleértve a szerződés minden szereplőjét annak megszegésére kötelezi.
ez és így kb. maga, de nem ön;) a: vis maior.
a blogon már sokadik vagyok ki említi, de sajna egyre bevettebb állapottá válik ezért is kérdem: írnál az ilyen ki nem kényszerített vagy szándékosan előállított helyzetekről?
Köszi szépen

Ismeritek azt a viccet, hogy ket ember beszelget?
- Te, az MNB vegre elkezdte a kamatemelesi ciklusat.
- De jo, akkor vegre nonek a banki beteti kamatok, hogy az emberek a bankban tartsak a penzt!
- Nem, nem, majd egyszer talan, belathato idon belul ilyen nem lesz.
- De legalabb az allampapirok kamata no, hogy tobb penzt tegyenek allampapirba.
- Nem, nem, az allampapirok kamatat folyamatosan vagjak.
- Oke, ertem, legalabb a piaci hitelek kamata elkezd noni, hogy ne vegyenek fel annyian hitelt.
- Nem, nem, a hitelek kamatat torvenyileg alacsonyan fogjak tartani.

Nem tudom, valamilyen rejtelyes okbol errol a kamatemelesi ciklusrol nekem a "bullshit" szocska jut ujra es ujra eszembe, es ha a piac egyszer ezt megneszeli es elkezdi bearazni, itt ko kovon nem marad. Ertem, hogy ez unortodoxia, de ez tul durva az en gyenge szervezetemnek.

Esküszöm nem kekeckedesbol kerdezem, de ha igaza volt a kommenteloknek, ez egy penzugyileg fuggetlen (nem támogatják partok) oldal, akkor kit sertenek a kommentek? Lehet nem tudok vmit, pl. hogy az oldal üzemeltetője felelősséggel/elszamoltathatosaggal tartozik vkinek ezert?
Mert akkor ertem, bar nonsense. Amugy meg ha nem tetszik akkor nem engedem ki-t nem ertem, mert az meg cenzúra 🙂
Köszi

Én amondó vagyok, hogy legyen megnyitva a Kamatstop-os cikk alatt a komment fal!

Ha moderálni kell akkor moderálni kell, de ezt az őrületet muszáj kibeszélni. Egyszerűen szimplán a pszichológia miatt, hogy képes legyen feldolgozni az ember... plz Miklós!

Szeretnék politikától megmentő csomagot a fám alá. Mi a fene lesz még itt tavaszig.

@torrente Németország demográfiájából mintha kifelejtenéd a bevándorlást

@grandmasterb vagy lehet hogy nem fél, csak irgalmatlanul meg akarja nehezíteni az utódja dolgát, hogy a szükségszerű összeomlás után megmentő szerepében tetszelegve térhessen vissza

Nem csak a blogbejegyzések, hanem a kommentek miatt is járok ide. Van egy csomó érdektelen, másokból viszont lehet tanulni. Akkor is, sőt akkor igazán, ha nem egyezik 100%-ban a saját véleményemmel. Kár, hogy ez a lehetőség most elveszett. Remélem, nem lesz általános...

1971es aranyfedezet elvétele óta, a fiat rendszer kedzete óta nem jöhet létre pénz csak hitel formájában. Innentől kezdve ez egy öngerjesztő piramisjáték, hiszen ezt a hitelt soha nem tudod visszafizetni, pláne nem kamattal. Az egyetlen lehetőséged ha több hitelt veszel fel s türleszted az előzőt.
Bele van kódolva a fiat rendszerben a fentebbi példa. Ezt még konjunktúra idején se fogják megvltoztatni (eddig se tették, nem is tudják) s ez folyamatosan csak növekedni fog.
Ahogy az is bele van kódolva, hogy minden fiat értéke a végén 0 lesz.
wtfhappenedin1971.com/

@copywriter

Itt minden cikkhez van külön bejegyzés és szabadon hozzá lehet szólni:
https://www.reddit.com/r/kiszamolo/

@wtfhappenedin1971 Közkeletű tévedés, hogy a dollár aranyfedezete 1971-ben szűnt meg. A dollár mennyisége évtizedek óta köszönőviszonyban sem volt az USA aranytartalékával. Roosevelt már '34-ben megtiltotta a polgároknak, hogy a dollárjukat aranyra váltsák. A II. VH egy kicsit javított a helyzeten, a II. VH végén több, mint 20 ezer tonna aranya volt az USÁ-nak. '70-re ez 10 ezer tonnára apadt, de a forgalomban lévő dollárok mennyisége eközben töretlenül emelkedett. Az átváltási árfolyam viszont nem változott. Akkor hogyan is volt ez az aranyalap? '71-ben csak bejelentették azt, amit nagyjából már mindenki tudott: az aranynak és a dollárnak semmi köze egymáshoz. Olyan, mint nekünk most a jegybanki alapkamat: papíron van, de lényegtelen, semmihez sem kapcsolódik.

@jami

Viszont kívánom!
, még akkor is, ha a politikai (mint, A frusztrált, barátok nélküli, megkeseredett, a saját jelentéktelenségükért másokat okoló, a tényeket végletekig el nem fogadó, ám korrupt) idióták halmaza már a perverzió összes eszközét felvéve = lásd. még kat.1ház?), a saját erekciójának+intimitásának hiányában –valójában éppen azért - , a hozzájuk képest kicsit is épebbek életét igyekeznek a szánalmas kis nyomorukhoz igazítani, mert jobb esetben képtelenek, rosszabbként pedig megoldásként tekintenek rá.

januárban lesz, egy, a mókuskerékből kiszakadós, híreket napi 1x1 percig befogadós hetem. kérem, aki teheti szintén próbálja ki!

"a mérleget ma már késő visszaállítani?!" 😀

WTF Happened In 1971?
wtfhappenedin1971.com/

Nem. Az nem felvett hitel, csak későbbi kötelezettség. Államadósság az, ami hitelt már felvett az állam.

@copywriter Részben nyugdíjalapok (tehát amikor valaki azt hiszi, hogy majd a nyugdíjbiztosítása fizetni fog akkor is, ha az állam csődbe megy - de a magánnyugdíjbiztosítója ugyanannak a (csődbe ment) államnak kötvényeibe tette a pénzt, és ugyanúgy nem fog tudni fizetni, mint az állami nyugdíj), részben külföldi államok (pl. olajországok, mint Norvégia, Katar), részben jegybankok (akik nyomtatják a pénzt).

Én azt nem értem, hogy ki a kölcsönadó? Valaki kölcsön adja világ teljes GDP-jének 250%-át, és ezen kamatnyereséget ér majd el? Gondolom állampapírvásárlóként én is kölcsön adok, de honnal jön a többi hitel?

@torrente
Nem.

Miért kéne, hogy beleszámítson? Az adódból amit nyugdíjra befizetsz az nem olyan pénz, amivel az állam "tartozik" neked. Azt te szociális alapon fizeted be a jelenlegi nyugdíjasok ellátására, te meg vakon bízol benne, hogy amikor te nyugdíjas korú leszel is lesz elég hülye, aki társadalmi konszenzus alapján odaadja neked a jövedelme tetemes részét.

Ennyi erőből a jövőbeli egészségügyi költéseket is bele kéne számolni az adósságba, ami nonszensz.

Ezt sose tudom, valaki nalam okosabb irja le legyszives: a jovoben adando nyugdijak es az allam egyeb hasonlo kotelezettsegei beleszamitanak az allamadossagba?

@torrente
Annyiban jogos a felvetés, hogy olyan országokban, ahol magánnyugdíjpénztári rendszer van, ott a nyugdíjtartozás megjelenik az államadósságban is, ahol nincs, ott nem. A magánnyugdíjpénztárak jórészt államkötvényt vásárolnak, amiből befolyt pénzt az állam ugyanúgy feléli, mint ahol közvetlenül szedi be az állam a nyugdíjjárulékot. Magánnyugdíjpénztár esetén az államnak magánjogi fizetési kötelezettsége is keletkezik, amit államadósságként nyilvántartanak, míg felosztó-kirovó rendszer esetén az államnak csak "erkölcsi" kötelezettsége van, aminek a mértékét viszont nem szeretik számszerűsíteni. Emiatt nem evidens különböző országok eladósodottságának összehasonlítása, mit is értünk pontosan alatta.

@copywriter
Amikor te felveszel mondjuk egy 20 milliós lakáshitelt és keresel évi 10 milliót, akkor a te adósságállományod is 200% az éves "GDP"-dhez viszonyítva.

Na most jott a hir. orban szemelyesen maga vedi meg az embereket az emelkedo kamatoktol. Lakossagi jelzogkamatokat szemelyesen fixalja az oktoberi szinten:) ez mar a torok ut?:)
Asszem lassan tenyleg ideje eladogatni a magyar "kitettsegeket". Ez mar k nem vicces.

Na ezért lenne jobb egy független fórum, ott lehet beszélgetni, mindenkinek, mi fáj.

Mi történt a "Kamatstop a hitelekre" hozzászólásaival? Már a kiszamolo-t is cenzúrázzák? :/

Igaza volt a kommentelőknek, de nem voltunk vele előrébb, hogy mindenki leírta a véleményét, másokat meg sértett. Szóval lezártam.

Az üzemanyag ára után most itt a kamatstop. Már csak a kenyér és a sör árát kell rögzíteni, persze ügyesen a választásokig, aztán a 2/3 helyett 3/2-et is elérik. Mindent a hatalomért. Ennyire még nem félt kormány a leváltástól.

@copywriter Vettem fel hitelt a lakásomra, de mivel alacsonyabb kamatra kaptam, amit előtörlesztenék, MÁP+-ba tettem, így lett államadósság és háztartási adósság is belőle. Akitől a lakást vettem, a pénz egy részét lehet, hogy bankban tartja, és a kör gyakorlatilag bezárult.

"Ennyi erőből a jövőbeli egészségügyi költéseket is bele kéne számolni az adósságba, ami nonszensz."

Pont erre utaltam az egyeb hasonlo koltsegekkel. Csak azert kerdezem mert egyes europai orszagok peldaul Nemetorszag adossaga jelenleg jol nez, viszont a demografiajabol latni, hogy nehany evtized es tobb lesz a nyugdijas mint a dolgozo. Arra voltam kivancsi, hogy ezt vajon tukrozi-e az allamadossag mint meroszam ha elvileg az allam a befizetesedert cserebe kotelezettseget vallal a te jovobeli eltartasodert.

@kivancsi
Hát, az új döntés eléggé kiverte a biztosítékot sokaknál.
Aztán gondolom néhány hozzászólónál már politikai érzékenységet sértett, és elszabadult a pokol, Miklós meg lezárta.
Kár, igazán kár. Tetszik, vagy sem, egy olyan térben kell boldogulnunk pénzügyileg, aminek egy jelentős részét a kormányzati döntések határoznak meg. Meg kéne tanulnunk beszélni erről is.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram