Napi ábra 01.25 Mennyibe kerül a gáz és az áram Európában?
A 2013-as árakon befagyasztott fogyasztói árak miatt a magyar lakossági energiaárak a legolcsóbbak az Unióban. Kérdés, hogy az árazás még meddig lesz fenntartható.
(Több országban január elsején emeltek lakossági árakat, ez a lenti grafikonokon még nem látszik. Lengyelországban például 24 és 54%-kal nőtt az áram és a gáz ára január elsejétől, Szlovákiában 24%-kal nő a gáz, Csehországban tovább nőttek az árak, akár a 70%-ot is elérheti a gázár emelkedése. Az észtek már decemberben 120%-os áremelkedést kaptak a nyakukba. Ezek jussanak eszedbe, amikor a magyar inflációt akarod összehasonlítani mondjuk az észttel.)
(forrás: nepszava.hu/3143852_iden-2000-milliardunkba-fajhat-az-olcso-rezsi )
De minden kormány tudja, hogy a rezsiárak növelésébe rövid úton belebukik.
A jelenlegiek egyből ennek az elvételét vizionálták kormányváltás esetén, a másik oldal egyből cáfolt is. De, legalább felvetette, hogy a legolcsóbb energia az, amit el sem használunk.
Megfizetjük mi ezt, csak nem most és azon keresztül majd, hogy 5 évig nem lesz rendes eü, oktatás, útfelújítás, stb…
Télen amúgy nem is olyan rossz, mert a fűtés is meg van oldva 🙂 Hiszen a gáz sem lett olcsóbb mostanság.
Nagyon nem értek egyet az állam árszabályozási megoldásaival (pl. most a benzin, sertéshús, stb). A rezsicsökkentéssel sem értettem egyet.
De mondjuk most az az érvelés amit írt, nem teljesen állja meg a helyét: tényleg az egész ország dobja össze a különbözetet. De igazából az egész ország is “élvezi” most az előnyét. Mert ugye áramot tényleg mindenki használ, és gázt is majdnem mindenki.
Itt most az egyik zsebünkből a másikra rakjuk át a pénzt, de a végén úgyis ki kell fizetnünk a piaci árat. Csak épp nem közvetlenül érezzük.
Ez nem jovo ido. Ezt fizetted kozosben mar az elmult 5 evben is. Nem veletlenul epult le a szocialis ellatorendszer a beka segge ala. Arokaso segedmunkas tobbet keres, mint a tanarok akik a jovo nemzedeket oktatjak. De az senkit nem zavar Mo.-on. De megvedjuk a gazarakat, cssirkefarhatat es van csok..
Sajna az atlagember Mo.-on nagyon nem nott ki a kommunizmusbol. VAgy csak a ner ugyesen visszalokte oda a jonepet..
Az nem megoldás, hogy egyéb adókból tartjuk alacsonyan az árakat, ez csupán egy szemfényvesztés.
Márki Zay-nak igaza van, ez csak egy átverés és semmi több.
nyilván ez egy olyan igazi DK-s bemondás volt, semmi se lesz, mert pont ez lesz mindennek az akadálya. Ahogy eddig is volt semmi emiatt…
(La, a Népszavát ne tekintsük hiteles forrásnak a 2000 milliárdra, se. És az Origót se, mielőtt valaki…)
Kommented logikája szerint legyen itt is 30 eurocent egy kWh. Kiváncsi lennék, akkor vajon azért idéznéd a Népszava nyigását, hogy a patás tönkreteszi vel a zembereket…?
Másik, ha van egy környezet kímélő takarékos felhasználásom amivel óvom a környezetet és a pénztárcámat, miért az országnak “Nekünk” kell fizetni a nagy felhasználással rendeljező, pazarló háztartások olcsó energia felhasználását. Erre találták ki a sávos felhasználási árakat.
Nagy kereset, nagy ház, nagy felhasználás, meg tudja fizetni a magasabb költséget!! Az én adómból az egészségügyet, közoktatást, művelődést….stb. támogassák ne a gazdagok gazdagodását!
Persze aki ezt a kommentet olvassa, az ezt érti, akinek kéne, az nem itt van. 🙁
Ilyenkor ki és hogyan fizeti a különbözetett?
Azért azt mondjuk érdemes átgondolni, hogy egy szabad piacira visszaállított árazásnak milyen hatása lenne. Duplájára felugrana mondjuk a gáz és villany ára, ami pont azokat ütné keményen, akik amúgy is a penge élén táncolnak minden hónapban. És ettől ugye nem lenne kisebb az adóprés sem rajta, hiszen ahogy írtad, a felszabaduló 2000 milliárdot kapásból elköltenénk másra.
Nem jó a mostani megoldás, eleve nem is kellett volna ebbe az utcába belemenni, de most már nem lesz senkinek egyszerű kijönni belőle.
2022-01-25 at 09:35
….Megfizetjük mi ezt, csak nem most és azon keresztül majd, hogy 5 évig nem lesz rendes eü, oktatás, útfelújítás, stb…”
Baloldali kormánynál volt rendesen gázáremelés, még ha letagadták előtte ezt is, mégsem volt rendes eü, oktatás, útfelújítás stb.
Volt 12 évük rendbe tenni, egyszer sem jutott eszükbe…
Számomra nem teljesen egyértelmű, hogy ez jó vagy rossz. Mármint ezt a pénzt legalább nem tudják ellopni, hanem az emberek kapják. Kérdés persze, hogy megfelelő embereket támogatnak-e ezzel (azaz a nagyobb fogyasztókat jobban, a kisebbeket kevésbé), meg az sem tűnik jó ötletnek, hogy ennyire torzítják a piacot. De ezekkel együtt is szerintem sokkal jobb így, mintha stadionokat vagy kínai egyetemet vagy belgrádi vasutat csinálnának ebből a 2ezer milliárdból…
Erre rátett egy nagy lapáttal ezen országokban a megújulók óriási térnyerése miatti áramár drágulás.
Paradox módon a több megújuló magasabb árakat eredményez, az ingadozó termelésüket ugyanis ki kell egyensúlyozni egyéb erőművi kapacitással, amit gyakran rövid idő alatt üzembe állítható gázerőművek építésével oldanak meg. (Természetesen ennek többletköltségét beépítik az ottani lakossági áramárakba.)
Ezzel máris eljutunk oda, hogy még a magas gázárakra is elképzelhető, hogy van hatása a (kiszámíthatatlan) megújulóknak.
A másik, hogy itt korábban írták, hogy az egész ország megkapta – ez így nem állja meg a helyét. Temérdek helyen fűtenek fával, mert nem engedhették meg a rezsicsökkentett áron sem a gázt.
A párom szüleinél pl. vegyesen csinálták.
A jövő szerintem egy olyan rendszerben van, ahol nem nyújtózkodunk tovább, mint ameddig az emberiség takarója ér. Ezért szívunk a klímával is. Ezzel mennek szembe az olyan intézkedések, ahol a kényelemre megyünk rá, és nem arra, hogy okosan csökkentsük a fogyasztást.
Szóval tűnhetne messziről igazságosnak a rendszer, csak tényleg az a baja, hogy évente ennyi pénzből mennyi hasznosat lehetne csinálni, így meg csak kiengedjük az ablakon. De valamiért a rezsidémon mindig legyőzi a korszerűsítési támogatásokat…
Az 50 év alatt térül meg c. dolog pedig nem igaz, mert értéknövelő beruházás-befektetés.
Az áram jó részét Paks termeli vagy pl. helyi gázerőmű vagy napelem-parkok, ezeknél szintén nem érvényes a nyugati áramtőzsdés árazás (lakossági tarifa esetén).
Tehát akik itt azt írják, hogy az állam finanszírozza az árkülönbözetet a nyugati és helyi egységárak között az minimum téved vagy szándékosan nem mond igazat. (Arról nem is beszélve, hogy a németeknél pl. a megújulokra az egységárba beépített támogatás is jelentős mértékben drágítja pl. a lakossági tarifát, nálunk ilyen összetevő nincs is.)
Kiemelt fogyasztokkal bizniszelo arambroker haverom cege (egyszemelyes) 300 millioval keresett tobbet tavaly, mint 2020-ban.
Azt mondta, ha minden a tervek szerint halad, akkor 2023-ra annyi penze lesz, hogy egy eletre megoldottak az anyagi gondjai.
(elméletileg, gyakorlatilag persze a MET szépen megszedi magát rajta, de az más tészta..)
Egyébként én egyáltalán nem tartom annyira ördögtől valónak pl. a gázár állami támogatását (még ha a részleteken lehetne is finomítani, pl. fogyasztási kategóriákkal, hogy medencefűtésre már ne jusson). Enélkül még több szerencsétlen hülye fűtene bontott bútorral meg PET palackkal. Így is katasztrófa ami van.
Amit az ellenzéki miniszterelnök hupákol a témában, az szép és jó, csak sajnos idehaza nem reális. Államilag támogatott napelem, hőszivattyú, szigetelés megint a jómódúakat támogatná, elbontandó putrikra ilyeneket nem lehet rakni. Emellett így is fullon vannak a kivitelező cégek, pont úgy beépülne a támogatás csak az árakba, mint az egyéb építőipart aládúcoló állami pénzesők.
vagy vannak belsős infóid? vagy kit értünk “mi” alatt?
A rászorultság kérdése fogyasztási, adófizetési és egyéb alapokon nem megfogható. Erre a szociális és segélyezési rendszer kellene, hogy működjön. Függetlenül attól, hogy nyugdíjasról, a cigánysorról, a tanárról vagy bankigazgatóról van szó. Az áram és gázszolgáltatás esetében fogyasztó mindegyik. Minek kell általános támogatás a rendszerbe?
És akkor nem kellene fejvakargatva nézni, hogy most éppen ekkora emelést nem bír ki senki, meg kivitelezhetetlen. Mert akkor még arra is lehetne költségvetési keret, hogy a kilengéseket csillapítsuk.
De azt a pénzt, amit az energiaárak dotálása költ a kormány, azt nem lopják el a politikusok.
Márky-Zay-ék szerintem lehetőséget látnak ebben a pénzben. Ha nem megy el rezsicsökkentésre, akkor le lehet nyúlni.
2. A gáz ára nem a tőzsdétől függ. Hosszútávú szerződés alapján megy, ( Azeri/Török/Orosz) melynek van tőzsdei módosító tényezője, meg még pár parameter.
3. K-M.o. on nem csak gázt, hanem fát / szemet használnak tüzeléshez. Jellemzően Közép és Ny M.o. anagyobb gázfogyasztó.
4. A megújuló energia bizony drága ( lásd. N.o. )
5. Ha úgy érzed keveset fizetsz, lehet többet is utalni az MVM-nek, vagy “támogatás” a közleménybe.
6. A rezsicsökkent összeget rakhatod állampapírba is, vagy más megtakarításba, ha úgy érzed rossz helyre megy az adóforintod.
7. Az átlag sugarú civil azt sem tudja honnan, milyen mennyiségben, milyen árfolyamon és milyen nemzetközi tárgyalásokon egyezkednek az energiahordozókról. Milyen előzetes háttéralkuk vannak döntés előkészítésnél, de szakért hogy 2000milliárd, mert olvasta.
+1. De attól még nem mondhatja azt, hogy megszünteti. Nehéz ügy lesz…de nem lehetetlen.
én azt remélem, amit már fentebb is írtak: nagyon lassú, apró emelésekkel vezetik ki. Senki nem fogja észrevenni, vagy ha mégis, szólni nem fog. Mert a magyar olyan hogy nem szól, ha olyan lenne, rezsicsökkentés se lett volna.
témánál vagyunk, baloldal. Téged se zavar hogy ma kriptofasizmus van.
+1, az energetikai korszerűsítést nem rezsimegtérülésben kell mérni hanem hogy igényesebb lakásod lett ami pl hideg marad nyáron is. (mondjuk én a napelemmel is így vagyok de ez már messzire visz)
Abban a borsodi házban esélyesen évek óta max. feltöltős villanyóra van; gáz nem is volt. De, ha véletlenül lenne, akkor azon az 50 nm-n kevesebbet fogyasztanának, mint a 150nm-s CC, ritkán BB házban, jacuzzival, kerti világítással, locsolórendszeres kerttel…
Ahogy Mari néni is tévedésben van, hogy őt segíti a rezsicsökkentés; aki eleve még a hosszabbítót is kihúzza éjszakára és inkább megy a tyúkokkal aludni, minthogy világítson (és többet fűtsön).
Változást akarsz vagy kifogásokat? És ami még fontosabb: a jobbos propaganda nem baj? Ha igen, miért a balost kell kiemelni?
Nem kell a burkolt szerecsenmozsdatás
Azért eddig miért nem panaszkodtatok, hogy túl sokat fizettek? Mikor 2020-ban a negatív villamos energia ár “fenyegetett” a spot gáz ára meg 10 EUR alatt volt? (titeket meg lehúzott az állam a drága energiával?)
A fix ár nem az éves felhasználás 48-50 %-ról szól? A többi meg piaci?
Holnap megyek óvodásokat nemváltó műtétre rábeszélni. De csak miután utalt az Open Society Foundation