Napi ábra: az amerikai jegybank eszközállománya
Az elmúlt 15 évben a jegybankok világszerte úgy ontották a pénzt a piacokra, mintha nem lenne holnap. A pénzpumpálásnak két fő lehetősége van, az egyik a kamatok alacsonyan tartása (olcsó a hitel és senki nem akar megtakarítani kamat nélkül, ezért mindenki költi a pénzt), a másik, hogy a jegybankok mindent összevásárolnak a piacról a végtelen nagy pénztárcájukkal, így nyomva le a kamatokat és öntenek pénzt a gazdaságba.
Azt már minden közgazdász hallgató megtanulta első évfolyamon, hogy ha több pénz kerül a rendszerbe úgy, hogy nincs mögötte több áru vagy szolgáltatás, az inflációt okoz. Ha nem előbb, akkor utóbb.
Ha elszabadul az infláció, mit lehet tenni? Növelni a kamatokat és leépíteni az összevásárolt eszközállományt. Csak akkor sokan gondban lesznek, államok, cégek és magánemberek is, ha a hiteltörlesztő akár a többszörösére is ugrik a magasabb kamatok miatt.
Az eszközállomány csökkentésének többször nekifutott már az amerikai jegybank, először a COVID köpött bele a levesbe, majd most a bankcsődök és a miatta kialakult mini-pánik miatt indult el újra felfelé a mennyiség. Jól látszik az ábrán, hogy felpumpálni könnyű volt a mérleget, leépíteni annál nehezebb. Érdemes azt is megnézni, hogy 2008 előtt tartósan hol volt a mérleg és azóta hová nőtt meg.
Röviden: lol
Szemléletesebben:
images.app.goo.gl/kLam951PMRKL7Fet7
Úgy emlékszem, Laci bácsi írja be ide évek óta ezt az aranyos okosságot, és lehet hozni neki mindenféle grafikont, ő meg van győződve az igazáról. Ennek a fórumnak ezt már így kell megszoknia. Felesleges energiát pazarolni rá.
Legalább olvasnád el a cikket, aminek egy grafikonját belinkeled…
Egyébként bemutatnád röviden a grafikon módszertanát? Milyen részvények és kötvények eredményét mutatja? Az összes, adott években elérhetőt, vagy csak az utólag kimazsolázott felülteljesítőket?
Az véletlenül sem fordulhat elő, hogy az USA egyik legnagyobb bankja csődbe megy a túlértékelt kötvényei miatt? Hát annak mekkora az esélye, hogy egy bank a fizikai aranya miatt megy csődbe?
Nem kell minden megtakarítást aranyba rakni, de a fizikai aranyra csak annyit mondani, hogy LoL, kissé leegyszerűsítő megközelítés.
Egyébként sem értem, mi ez az aranybuziság, mikor más nemesfémekkel jobban jársz, ha már „fizikai befektetés”. Én már csak tudom, hiszen a 10 millió polgárárpi és klapkagyörgy országa vagyunk.
Egy-egy nagyobb tétel eladásával, befolyásolni tudják a világpiaci árakat is.
A másik a biztonsága és hordozhatósága + beválthatósága. Éppen az usa-ban történt meg, hogy korlátozták a beválthatóságát is…
Ez bármikor megtörténhet most is.
1-kg arannyal meg nem fogunk rohangálni egyik országból a másikba, azonnal lekapcsolnának..
Bitcoin lesz a nyerő!
Biztonsága, hordozhatósága, átválthatósága minden eddig ismert eszközt, magasan felülteljesíti….
A hagyományos fiat pénzeknek és befektetési eszközöknek bealkonyult, túl bennfentes lett minden és gyakorlatilag a hagyományos pénzekből, bármennyit nyomtathatnak, ahogy ez most is történik és ezzel + az infláción keresztül, tulajdonképpen folyamatosan rabolják az emberek összegyűjtött vagyoneszközeit..
imgur.com/a/bxJ5eg4
Szerintem nem olyan egyertelmuen rossz valasztas az arany, megvan a helye.
Mondom ezt ugy, hogy nem vagyok gold-bug, nincs aranyam 🙂
Rettentően manipulatív 2000/2001 környékét választani kiindulásnak. Pontosan akkor volt lokális mélyponton az arany ára…
imgur.com/a/QBOnp4f
S még okosabb lenne inflációval korrigált árat használni….
Azt hittem, az arany utan nem mar tovabb fokozni, de tevedtem. Mennyi is volt tavaly a btc bukoja? 80% korul? Sok sikert ezek utan, aki bitcoin-ba fektet be.
Az arany olyan, mint a bitcoin, max kicsit többen elfogadják, és van használati piaca ékszerben, egyéb tárgyakban, plusz ameddig jegybankok is tartják, addig stabilabb lesz az árfolyama a bitcoinnál, de attól még nem csinál/termel semmit.
Az aranyat emellett adomentesen meg tudod venni, nulla partnerkockazattal letezik a pinceben, egy szatyorban el tudsz vinni 15-20 kilot akar egy masik orszagba is, nincs kivancsi allambacsi, lehuzos bankar.
Az érvelésed ott sántít, hogy a betéteseknek eszük ágában sem lenne megrohanni azt a bankot, amelyiknek nagy mennyiségű aranya van bóvli kötvények helyett. A bankpánikok sokszor pszichológiai okokból következnek be (a Szilikonos Bank is így járt.) Olyat én még nem láttam, hogy tömegek estek volna kétségbe amiatt, mert túl sok fizikai aranya volt az adósuknak, akármennyi is volt az arany aktuális árfolyama. Nem véletlenül tartanak a jegybankok is aranyat.
Egyébként kicsit az almát a körtéhez esete áll fenn, amikor a részvényeket/kötvényeket vetjük össze az arannyal. Egészen más a szerepük.
Ez inkább annak gond, akinek tartoznak általában.
Lásd orosz zárolt lóvé.
Dollárt is. Minek cipelnéd az aranyat?
Valuta elfér zsebben. Ha motozásnál elveszik a valutát, akkor valóshínű az aranyat is.
A két fél közötti háborús helyzetben az államkötvény nem annyira a kibocsátó oldalnak kockázat, mint inkább a felvevőnek. Ha Tajvan körül odáig fajul a helyzet, hogy a kínai – usa viszony hadiállapot jellegűbe süllyed, akkor a kínaiak ihatnak hideg vizet a kötvényekre, amiket az ellenségnek nem fognak kifizetni. Az USA persze nagyot szívna egy ilyen konfliktuson gazdaságilag, de pont nem a kínai tulajdonban lévő kötvények miatt.
Menekuleshez idehaza eurot erdemes tartani. 1kg arannyal is lehet rohangalni, mivel eleg kicsi helyet foglal, de azt elobb penze kell tenni hogy tudj belole vasarolni, pont mint a bitcoint is. A gyors valtasnak meg altalaban ara van. Az euroval meg azonnal tudsz vasarolni.
De ha nem akarsz 1kg arannyal vagy 20millioFt-tal rohangalni akkor elore gondolkodsz es kulfoldon (mondjuk osztrakoknal) nyitsz egy szamlat ahova beteszed a 20milliot. Kisgatyaban atszoksz a hataron, felveszed a penzed es mesz tovabb a dolgodra.
Na mennyit is nőtt? Évi 2%? Kontra 900% eszköz állomány növekedés.
Látom a Bitcoinról fogalmad sincs. Amikor trezorba rakod, onnantól kezdve nem könnyű elveszíteni.
Ha mégis vagy olyan balek, hogy elveszíted a trezorodat, akkor még mindig ott van a 24 szavas biztonsági kulcsod amivel újra vissza tudod állítani a számládat.
Egy országban lekapcsolják a netet, akkor sincs vége, ahhoz az egész világon le kellene kapcsolni… De még akkor sem lenne vége mert amint visszakapcsolnák újra élne a számlád is…
Egy ilyen trezorban gyakorlatilag milliárdokat (de akár bármekkora mennyiséget/értéket) tudsz tárolni és biztonságosan hordozni határokon átívelően..
20 millió arany, gyakorlatilag apró pénz.. és ezt nem is tudod biztonságosan hordozni sőt, még az eu. területén sem ugrálhatsz 10000 eurónál többel.. 1 kg befektetési arannyal, (ha azt a zsebedben viszed) ugrálni az gyakorlatilag csempészés..
“Azt hittem, az arany utan nem mar tovabb fokozni, de tevedtem. Mennyi is volt tavaly a btc bukoja? 80% korul? Sok sikert ezek utan, aki bitcoin-ba fektet be.”
Mennyit is emelkedett idén? 80% körül?
Egy hullámzó árfolyamnál csak az eséseket emelitek ki? Ne legyetek már debilek!