Bár sok újat nem mond a kép, érdemes felidézni, hogy alakult az Egyesült Államok államadóssága mai dollárban (azaz inflációval korrigáltan) kifejezve:
Az ábra nincs korrigálva a lakosság számával (1923: 112 millió, 2023: 334 millió) és a GDP növekedésével sem, de azért impozáns az adóssághegy növekedése. Főleg annak fényében, hogy a világháború után közel negyven évig nem nőtt érdemben az államadósság, tehát nem lenne most sem lehetetlen, hogy az államok nem veszik alapnak, hogy minden évben többet költenek, mint amennyit keresnek.
Hogy ne csak USA-ról beszéljünk, és jó példát is hozzak..GDP arányosan Ausztria államadóssága az elmúlt 3 évben 83%-ról 78,4%-ra csökkent. Ott élve igazából semmit se vettem észre, minden normálisan üzemel.
Igaz 2000-es években ez még 70% alatti volt, de látható, hogy a világban más tendencia is lehetséges.
Kíváncsi leszek, hogy USA mikor veszíti el a piacvezető szerepét.
Miklós, szerinted van reális esély arra, hogy ezt az adósságtömeget leépítsék valahogy, vagy óhatatlan, hogy görgetik, amíg tudják, és aztán előbb-utóbb azt mondják, hogy nem tudjuk tovább fizetni, nem fizetjük ki a kötvényeseket?
Nem úgy néz ki ez az ábra, mint amit a végtelenségig lehet folytatni.
Azt gondolom, hogy globális katonai erővel bármekkora hitellel képes működni egy állam. A globális katonai erő viszont méregdrága, így finanszírozni kell, mi másból, mint hitelből. (e két mondat ismételgetésével eljutottak a 33 trillióig)
A Debt to GDP arány is nagyon fontos. Kép itt:
static.seekingalpha.com/uploads/2010/12/31/saupload_dshort__federal_debt_to_gdp_history.jpg
Gyakorlatilag azt a szintet fogja elérni az Egyesült Államok mint a világháború alatt. Ha még hozzátesszük, hogy annak az adósságszintnek a leküzdésében nagyon sokat segített a háború utáni újjáépítés, és ezzel vált lehetségessé az adósság kinövekedése, még több kérdőjel jelenik meg.
Mennyire lesz kezelhető a mostani adósságszint? Mikor és mitől fordul meg az emelkedési trend?
Érdekes ábra, mintha azt szemléltetné hogy folyamatosan csak eladósodunk, és abból van a növekedés.
Na de tényleg ennyire egyértelmű ez, Miklós? 🙂
Miét teheti ezt meg büntetlenül az USA, hogy engedi így elszállni az adósságot? Egyszerűen csak azért, mert annyira keresett az amerikai államkötvény?
A hitel egy jó dolog, hogy ha olyan beruházásokat támogatnak vele, amelyek utána hozááadott értéket tudnak teremteni.
Csak sokszor nem ilyen dolgokra költik, hanem az emberek megélhetésére (pl. Kádárék), hozáadott értéket nem vagy kevésbé termelő eszközökre.
Az hogy mennyi az USA államadóssága igazából teljesen lényegtelen, amíg ez USD-ben van, az USD a világ fő pénzneme, és a FED pedig azt csinál, amit csak akar. Ezek csak elektronikus jelek egy szerveren, és ugyanígy a FED is bármennyi pénzt létrehozhat ha kell. (Brutál inflációt okozhat, na bumm, világvége nem lesz akkor sem, majd max uána megint nyomtatnak pénzt hogy fellendítsék a gazdaságot, ha sikerül)
Kár ezzel hergelni a népet.
Persze, mindjárt előkerül majd a magyar államadósság is a hozzászólásokban, és lesz, aki megint nem ért hozzá semennyire, de jön az okoskodásokkal.
"a világháború után közel negyven évig nem nőtt érdemben az államadósság"
Egy lehetésges magyrázat: az USA volt az első számú ipari hatalom, így megvolt a kellő GDP növekedés.
Most már ez nincs meg, ezért muszáj adósságból pörgetni a GDP-t.
A GDP akkora szent tehén, hogy senki nem meri bevállalni, hogy ne nőjön folyamatosan.
"nem lenne most sem lehetetlen"
A fentiek miatt ez lehetetlen lenne most.
Egyet jelentene a fogyasztás stagnálásával/visszaesésével.
"Hogy ne csak USA-ról beszéljünk"
Ne is, beszéljünk inkább a nyomorult Ausztriába költözésedről egy USA államadósságáról szóló cikk alatt 😀 ez a szintű önigazolási kényszer már beteges.
Az EUR/HUF árfolyamgörbéje is kezd hasonlítani erre az ábrára...
@mi-van-itt légy szíves nyugtass meg mindenkit a magyar államadósságal kapcsolatban.
“Az megvan mindenkinek, hogy a 3 éves amerikai állampapír most 4,57%-on megy, az egyéves pedig 5,38%-on?”
A kerdesem: mennyi forrasadot vonnak le az Amcsik, ha pl T-billt veszek? (ha TBSZ szamlara veszem es tartom 5 evig akkor, csak annyit kell fizetnem mint amit az Amcsik levonnak?)
1960-ban az amerikai lakosság 9%-a volt 65 vagy feletti. 2020-ban majdnem 17%. Ők nem csak hogy nem termelnek, de még drága egészségügyi ellátásban is részesülnek. Nem a sereg kerül sokba, hanem ez.
Az a helyzet, hogy ha USA leáll a fogyasztással, akkor beszarik a világ. Ez van. Mindenki nekik ad el mindent. Ha nincs USA, fele ennyit sem termel (és fejlődik) a világ.
Valakinek mindig el kell adósodnia, hogy lehessen máshol megtakarítás.
@copywriter Nagyon érdekelne, hogy miért jó poén a nevemben kommentelgetni a blogon. Lehet, hogy te erre izgulsz? Eseteg érzel valami bizsergető érzést, amit általában 14 évesen érzünk, amikor először látunk cs.cs.s nőt a naptáron? Eléggé beteges dolog, amit művelsz. Amúgy meg intelligencia kérdése, hogy nem kommentelgetünk más nevében, ennyire azért lehetünk igényesen önmagunkra is.
Miklós neked nagy mínusz pont, hogy nem bírsz betenni ide egy Disqus-t, hogy mindenki regisztrálhassa a saját nevét. Mondanám, hogy ingyen csinálod, amit csinálsz, ezért ennyi jár, de neked ez egy lead generátor eszköz, ennyit azért elvárna az egyszeri kommentelő. De komolyan, még plugin is van, 3 kattintás belőni a kommentmotort.
@okoska-torp "A GDP akkora szent tehén, hogy senki nem meri bevállalni, hogy ne nőjön folyamatosan."
Ezzel annyi a gond, hogy egy visszafogott, éves 2%-os world gdp növekedést feltételezve a jelenlegi gdp a század vége előtt megháromszorozódna. Ami praktikusan azt is jelentené, hogy szinte szó szerint elégetjük a Földet az erőforrások kitermelése közben.
österreich,
Már megszokhattuk, hogy itt mindig van valaki, aki megmagyarázza, hogy azért költözött nyugatra, mert az állam annyival jobban működik, meg a politikai légkör sokkal másabb...
A valóság az, h a bürokrácia ott is hatalmas (próbált valaki Ausztriában egyéni vállalkozást bejegyezni és utána adózni??)
A nagypolitika.... a kiszámíthatatlan Macron, a Brexites Tony Blair, az atomerőműveket leállító Merkel és a 16 éveseket molesztáló Berlusconi sem épp a legjobb példák.
Egyetlen előny van: a családot-barátokat elcserélni magasabb fizuért. Mert a pénz tényleg dupla annyi.
@osterreich Tehát bekommentelsz kamu Copywriter néven valamit, majd pár sorral lejjebb leb.szod az önmagad által megírt kommentet? Nájsz!
@nar
"Ők nem csak hogy nem termelnek, de még drága egészségügyi ellátásban is részesülnek. "
Az magánegészségügy, tehát a GDP szempontjából termelés.
@copywriter ”…neked ez egy lead generátor eszköz, ennyit azért elvárna az egyszeri kommentelő. De komolyan, még plugin is van, 3 kattintás belőni a kommentmotort.”
ezen gondolkodtam mar egy ideje, masok is emlitettek a komment motort. Az a gyanum hogy ebben a formaban sokkal tobb a kattintas mintha lenne egy jol mukodo komment motor
@orakulum “Ami praktikusan azt is jelentené, hogy szinte szó szerint elégetjük a Földet az erőforrások kitermelése közben.”
azt elfelejted hogy a GDP-t valamifele fizetoeszkozben merik. Siman triplazodhat meg szazszorozhat is, mert a fizetoeszkoznek nincs fix erteke, mar nincs aranystandard. Igy dollarban/euroban/akarmiben siman lehet a vegtelensegig novekedni, a termeszetes szamoknak nincs felso korlatja. A nyersanyagok korlatosak de a GDP nem
Megjegyzem, a tegnapi posztban nagyon megdicsért EU-s ötlet forrásául származó "riport" kiemeli, hogy azért (is) fontos az EU-s döntések gyorsítása, hogy jól és könnyen el lehessen adósodni.
politico.eu/wp-content/uploads/2023/09/19/Paper-EU-reform.pdf
Szamomra most, egyénileg, a fejlődés egy szalmaház lenne valami nyugis környéken.
40 leszek es egyre inkább zsakutcanak erzem ezt a nagy fejlődést, pedig 250M vagyonon csucsulok.
Mi történt '83-ban?
Szerintem elsosorban mindig az az erdekes, hogy kihez kerul az adossag, ami ugye penz, es hogy az illeto mihez kezd vele. Pl. a covidos stimulus csekkek is megmutattak, hogy veszedelmes dolog a parasztoknak penzt adni, mert egymasra licitalva elkoltik hulyesegekre es ez inflaciot okoz. Ugyanigy nem biztos, hogy jo otlet a nyugdijalapok allomanyat 5%-os kamatokkal hizlalni, ha par ev mulva majd nekiallnak elkolteni a zsetont.
Az meg a vilag vicce lesz, ha megint 10% lesz a dollar inflacioja, es a FED ugyanezen a kamatszinten finanszirozza ujra es noveli az adossagallomanyt. Megnezhetjuk, hogy jo otlet-e, ha egy visszacsatolt folyamat exponencialisan erositi magat.
@copywriter Ez nagyon gyerekes. Esti konyak aztán szundi.
A grafikon is világosan megmutatja, micsoda neoliberalizmus van itt kéremszépen. Még több hatalmat az államnak!
Errol is a Zorban tehet? Az atlagkommentelok logikaja szerint...
OFF:
Késő esti Közlöny rovatunk következik.
portfolio.hu/gazdasag/20230925/megjott-a-kormany-legujabb-dontese-ez-is-a-boltokat-erinti-641781
" Tovább korlátozza a kormány a bankbetétek kamatát
A most megjelent rendelet az egyes gazdasági tárgyú intézkedésekről szóló 471/2022. (XI. 21.) Korm. rendelet 1. paragrafusának 1. bekezdését módosítja, úgy, hogy a „2023. szeptember 30.” szövegrész helyébe a „2023. december 31.” szöveg lép. Vagyis a kormány bankbetétek kamatába történő belenyúlása hosszabb ideig marad velünk, 3 hónappal tovább. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az intézményi befektetők és a 20 milliónál nagyobb bankbetéttel rendelkező lakossági ügyfelek bankbetétjeinek kamatát korlátozza a kormány a 3 hónapos diszkontkincstárjegyek hozamának megfelelő szinten, még további 3 hónapon át, egészen az idei év végéig."
@Copywriter +1 amúgy üdv a klubban, én ezért váltottam nevet. Nem tudom mennyire számít hogy ugyanez a véleményem, de Miklós, kérlek, tényleg lehetne legalább ennyi fejlesztés a honlapon. Pls, pls. Köszi.
@sandor_xy
Tudod mit, igazad van. Nevet váltok. Ezek után nem fogom használni a Copywriter nevet. Így legalább tudjátok, hogy ha ilyen néven ír valaki, az kamu.
Miért van olyan érzésem, hogy nem fogják hagyni hogy az adóssághegy agyonnyomjon 335 millió tücsköt és 7 milliárd hangya kárára mentik őket? Nyomják a dollárt és szuper marketing dumát hogy miért jó ez és innentől kezdve mindenkinek minden pénze tizedét éri majd mint előtte. A kamatra kölcsönadott pénz értéke elillan, csak annak marad valami aki fizikailag megfogható dolgot birtokol; ingatlan, termőföld, tulajdonrész egy cégben, nyersanyag.
@v "Az a gyanum hogy ebben a formaban sokkal tobb a kattintas mintha lenne egy jol mukodo komment motor"
Nem azt kérjük hogy szántsa be a vendégkommentelést, csak hogy mindenféle jöttment ne használja fel a nevemet, ne kommenteljen helyettem. Jöhet a vendégkomment, de ha én megadok egy e-mail címet, akkor a nickem mellett legyen már validációs pipa mint a twitternél...
Nekem volt olyan itt, hogy valaki a nevemmel kommentelve beszélt hülyeséget, provokált. Persze én is voltam hülye és provokáltam másokat, de csak a sajátomat vállalnám 😀 Főleg mostanában megjelentek itt a NERtrollok meg a russo-botok jobb lenne ha lépnénk egyet előre.
@copywriter
Én nem írtam a nevedben semmit, kicsit élénk a fantáziád. Az a legviccesebb hogy kb lehetetlen eldönteni, hogy te írod az osztrák szerelmesleveleket vagy a nevedben trollkodik valaki. Érdekes, hogy pont téged parodizálnak. Részemröl ez lezárva, nem fogod a témát eltéríteni, akár troll vagy, akár az eredeti.
Én egy fejlesztést javasolnék: az Ausztria szót tartalmazó kommentek kerüljenek a spam mappába 😀
@copywriter Nagyon nem szép dolog magamat lecseszni, azért mert magamnak beszóltam!
@kerdezo : "Mi történt ’83-ban?"
Például akkoriban kezdődött egy olajválság. De hogy aztán annak a hatását látjuk-e a garfikonon, azt már meg nem mondom.
+1 a nick regisztrációra. Nem tudom hányszor változtattam már nevet de mindig van egy Tamás akinek pont az enyém kell.
@copywriter nem lehet, hogy először magadban kellene elgondolkodni, hogy miért pont téged nézett ki magának? A fórum 90%-nak már elege van a kényszeres - szinte minde post alatti - Ausztria mesélésedből..
@usespanner "A valóság az, h a bürokrácia ott is hatalmas (próbált valaki Ausztriában egyéni vállalkozást bejegyezni és utána adózni??)"
lo...t. A politikus mindenhol hulye. De a nagy kulonbseg, hogy nyugatonvan kontrol. Es ha bukik, akkor bukik. Mo.-on melyik politikus bukott mar meg barmikor barmiert? Egy meszaros, ov null vagyona papiron, ov ranch? Ilyenekert felgyujtanak a parlament 4 sarkat barhol.
Jogallamisag. Tudom, hogy MO.-on nem ismerik a fogalmat, de probalj meg jogorvoslatot kapni MO.-on vagy Nemeto.-ban.
VAllalkozas? Nemetorszagban es MO.-on is van(volt) vallalkozasom. Az eg es fold, Nemeto. javara. Lenyegesen egyszerubb es hagyjak elni az embert. Nincs ejszakankent salatatorvenykezes es etc..
Nemeto.-ban egy egyeni vallalkozo excel/word salatara ir egy szamlat es annyi. Adozas egyszerusitett, meg konyvelo se kell ha nem akarsz.
Ez jó móka. Most már én is Copywriter vagyok. Legyen mindenki az és próbáljuk követni a hozzászólás folyamot 🙂
@sandor_xy Szerintem ez nem igazán pontos ábra. A legtöbb forrás szerint a II. VH végén bő 100% volt a debt to GDP arány, manapság már túl vagyunk a 120%-on. (És ehhez még nem számoltuk hozzá a tagállamok és a városi önkormányzatok adósságát.) Persze ez nem azt jelenti, hogy '45 óta 20 százalékpontot növekedett volna. A VH után nagyon visszaesett az adósság, majd a '80-as évektől folyamatos nő, az utóbbi évtizedben pedig kilőtt az űrbe.
A legdurvább az egészben, hogy csak az államadósság kamatára elköltik a szövetségi költségvetés bevételeinek 15-16%-át, és ez folyamatosan nő. (Ez a leggyorsabban növekvő kiadási tétel. Egy éve még kábé 8%-ot tett csak ki.) További elrettentő adatok a usdebtclock.org oldalon. (Folyamatosan aktualizálják a legfrissebb adatok alapján, nem csak "pörgetik" az órát. Visszamenőlegesen is lehet adatokat keresni benne.)
Azt kellene megvizsgálni, hogy ki adja a hitelt, s miből!
Korrekt lenne osztani az aktuális lakosság méretével.
Egyrészt benne van a cikkben még a lakosságszám is, de a mostani összeget akármennyivel osztod, akkor is a sokszorosa a száz évvel ezelőttinek.
@v Jogos. Azért érzésre, van egy erősebb korreláció a fogyasztás és a gdp alakulása között. Ha a gdp háromszorozódik, a fogyasztás növekedés biztosan szerepet játszik ebben.
Szerintem a jelenlegi szint sem fenntartható már.
@usespanner : Szerintem elég szar szöveg ez a "nagyobb fizura cserélik a családjukat."
Ezernyi más ok is lehet, pl. ismerek olyanokat, akik pont a hülye családjuk elől menekültek jó messzire.
Egy másik ismerősöm olyan országba ment, ahol nem érti a helyi nyelvet, a munkájához csak az angol kell, viszont a sok helyi hülye politikai dolgot nem érti, ezért nagyon boldog.
Megint mások a gyereküknek akarnak valami normális jövőt, hogy ne a propagandazuhany alatt kelljen élniük, meg normális oktatást akarnak biztosítani nekik.
Meg vannak, aki kiszámíthatóbb életet akarnak élni, nem a tévét lesni folyton, hogy éppen mekkora pánik meg sorbanállás van a benzinkutakon, mert maximalizálták az üzemanyagárakat.
@Kérdező 1983- ban kezdődött Reagen csillagháborús programja.
@Julius
Azt kellene megvizsgálni, hogy ki adja a hitelt, s miből! "
Kína pl. rengeteg USA állampapír vásárolt sok évvel ezelőtt. Fősulin beszélgettünk annó arról, hogy mi van ha egyszerre akarja majd benyújtani a számlát, s eladni az összes USA állampapírt. Nem követtem ezt mostanában, lehet az USA visszavásárolja/ta, csak nincs hangos visszhangja.
Szia Miklós!
Bojler csere előtt állok, teljesen elvesztem a bojler fajtákban-hőszivattyús, elektromos, gáz, indirekt fűtésű. Lenne kedved írni róla? (beruházási költség, megtérülés stb.) Persze mindegyik cég a saját termékét dicséri.
@sandor_xy azt probaltam ovatosan leirni, hogy egy komment motor konnyebben hasznalhatobba, konnyebben kereshetobbe tenne az oldalt, igy pl az en esetemben kb ötödannyit klikkelnek az oldalon, ahhoz kepest ami most van. Ugye a vegen vannak a friss kommentek, de oda 50-esevel lehet csak eljutni, kozben ki kell mazsolazni hatha a “vege fele” beekelodtek friss kommentek amik korabban nem voltak lathatoak, stb.
En is tamogatnam a regisztralt/validalt kommentelest (guest-et nem muszaj kizarni), de valamiert a bloggazda ennyi keres ellenere sem vezette be, pedig ket kattintas. Masra nem tudok gondolni csak arra hogy igy “ertekesebb” a domain a sok klikk miatt. Egye fene, akkor marad igy, ezt kell szeretni
@osterreich Valójában az admin felületre belépve látni, hogy a hozzászólók milyen IP címről szóltak hozzá. Ezért is érdemes vigyázni a gyalázkodással, mert ha valaki megelégeli, és feljelentést tesz, akkor Miklósnak vagy a tárhelyszolgáltatójának kötelező kiadni az IP címeket tartalmazó log fájlt. Innen már csak egy lépés megtalálni az IP címhez tartozó előfizetőt, a telekom cégeknek kötelező megőrizniük a naplót. (Persze, erre is van megoldás, de tahófalván biztosan nem gondoltak az IP cím elfedésére.)
Tudom hogy máséval könnyű a csalánt... de ha vkit nagyon aggaszt a komment-szisztéma, esetleg csinálhat egy saját blogot ahol a "bejegyzések" az itteni címek lennének, alatta meg lehetne kommentelni. Vagy ilyesmi.
Bár ez a két helyen kommentelés miatt a probléma egy részének a megoldása közben teremtene egy másikat.