Nyaralás előtt: ellenőrizd a mobil roaming költségeit!
Az előző cikkben a roaming eSIM-ekről volt szó, s sokan nem tudják, sőt, rossz álmukban sem gondolnák, hogy mennyit számolhat fel a szolgáltatójuk egy meggondolatlan internetezés miatt külföldön.
Ezért még a nyaralási szezon előtt gyorsan írtam egy cikket róla, mert ha nem a saját szemeddel látod, úgysem hiszed el, mennyit akarnak lehúzni rólad a szolgáltatók.
Az Unióban viszonylag védve vagy, ha csak beszélsz vagy hívást fogadsz az itthoni előfizetéseddel, olyan nagy meglepetés nem érhet.
Az internetre ez már csak részben igaz. Minden díjcsomagnál, ami tartalmaz internetezési lehetőséget is, meg van adva, hogy abból a mennyiségből mennyi használható el az Unión belül.
Például:
Akár normál havi előfizetésed van, akár feltöltőkártyás előfizetésed, kérdezz rá a szolgáltatónál indulás előtt, hogy mennyit adatot használhatsz el belőle az Unióban és mi történik, ha elfogyott a keret. (Ideális esetben megszűnik az internetezés lehetősége.)
A komoly anyagi csapás az Unión kívüli országokban fog érni, ha fel merészelsz lépni az internetre. Legyél bár Európában akár, nincs jobb szó rá, elképesztő árakkal fogsz találkozni. Jobb esetben hamarabb, mint hogy a számládat kiküldik.
A szolgáltatók egyszerűen megnyúzzák az embereket, ha már az Unión belül nem tudják megkopasztani őket.
Az olyan egzotikus, távoli, vadregényes helyeken, mint Svájc, Szerbia, Ukrajna vagy Macedónia, néhány pillanat alatt össze lehet hozni több tízezres számlákat. Szó szerint néhány pillanat alatt. S hol van még Egyiptom, Thaiföld és a hasonló turisztikai célpontok.
Tippeld meg, mennyibe kerül a Diginél egy ártatlan, egy GB-os internetezés Szerbiában vagy Svájcban?
Kicsit több, mint 50 ezer forint. MB-onként 50 forint a díj:
(Persze a 220/perc hívásfogadás és az 530 Ft/perc hívásindítás sem semmi.)
Ha most felszisszentél, akkor nézd meg, mennyibe kerül a Telekomnál ugyanez Egyiptomban:
Ehhez képest (majdnem 3,4 millió (!!!!!!!) forint egy GB) a Digi szinte ingyen van Szerbiában. (1 MB a 100 kB majdnem pontosan tízszerese, azaz 3.290 Ft, 1024 MB egyenlő egy GB.)
De vajon mennyibe kerül Szerbiában néhány MB adatot forgalmazni? Nyilván sokkal olcsóbb, hiszen itt van a szomszédban, mégsem Afrika.
Aha. Remélem, még nem futottál bele ebbe a késbe:
Mi az a rongyos szűk 3,4 millió forint egy giga adatért? Ne legyél már olyan kicsinyes, valamiből a Telekomnak is élni kell, szegénynek. Valószínűleg emberek rohangálnak oda és vissza az adatcsomagokkal a zsebükben a legközelebbi torony és a telefonod között és a tornyokat is színaranyból építették, másképp el nem tudom képzelni, mi kerülhet ennyibe egy nyomorult gigabájtnyi adatforgalmazáson.
Ha előre gondolkodsz, vehetsz 3 napra 2 GB adatot, ezekhez az árakhoz képest szinte ingyen, akár Dominós, akár előfizetéses vagy. Ha elfogyott, újra megveheted:
A Telekomhoz képest a Vodafone szinte ingyen van, ott nem kerül 3 millió forintba sem egy GB adat Egyiptomban:
Ezek után Szerbiában már örömmel fogsz netezni, hiszen 320 ezer forint sincs egy egész GB adat:
Ami kicsit vigasztaló, hogy az árlista alapján Svájc és Törökország belföldi tarifával mennek a Vodafone-nál. Lehet így is, csak akarni kellene. Amire figyelj, hogy új tulajdonosa van a Vodafone-nak, könnyen lehet, hogy ez egyszer megváltozik. Indulás előtt mindenképp ellenőrizd az aktuális árakat.
Vajon a Yettel mélyen elítéli az ügyfelek ilyen szintű gátlástalan megkopasztását?
Szerbia:
Alig több, mint százezer forint 1 GB internet a szomszédban. Ugyanennyi Svájcban és Egyiptomban is.
(Ha te flottás vagy, valami speciális csomagban vagy, esetleg üzleti előfizetéses, rád más számok vonatkozhatnak. De mindenképp ellenőrizd a költségeket még az utazás előtt.)
Mit tehetsz ez a – nevezzük nevén – gátlástalan rablás ellen?
Az első, hogy kapcsold be a telefonodon az adatroaming tiltása funkciót. Ez akkor is kellhet, ha bár Magyarországon vagy, de közel a szerb határhoz és észrevétlenül átvesz egy szerb torony. (Vagy Németországban utazol, közel a svájci határhoz. De a Görögországban nyaralók is fizettek már tízezreket, mert a telefonjuk fellépett egy albán vagy észak-macedón hálózatra és frissítettek egy alkalmazást, miközben a táska mélyén pihentek.)
A második, hogy vegyél eSIM-et, amiről az előző cikkben volt szó. A hozzászólásokban sok linket találsz, nézd végig, neked melyik lenne a legolcsóbb.
A harmadik, hogy indíts egy online petíciót, hogy az EU végre szabjon gátat ezeknek a gátlástalan és semmivel nem megindokolható árazásoknak.
Update & Breaking News: Május harmadikán aláírtak egy szerződést az EU és a balkáni országok között Tiranában, miszerint ha máshol nem is, de a Balkánon vége lesz a szabadrablásnak. Októbertől több lépcsőben fogják csökkenteni az 1 GB-ért kérhető összeget. Bővebben erre. Persze ez rajtad még most nyáron nem fog segíteni, de a halvány reménysugár a szabad rablás megfékezésére már látszik, még ha csak a Balkánra vonatkozik is.
szmsz.press/2023/05/07/oktobertol-olcsobban-mobilinternetezhetunk-az-eu-ban/
cellmapper.net/map?MCC=602&MNC=2&type=LTE&latitude=30.64461954422147&longitude=31.21394459022799&zoom=9.487658408838357&showTowers=true&showIcons=true&showTowerLabels=true&clusterEnabled=true&tilesEnabled=true&showOrphans=false&showNoFrequencyOnly=false&showFrequencyOnly=false&showBandwidthOnly=false&DateFilterType=Last&showHex=false&showVerifiedOnly=false&showUnverifiedOnly=false&showLTECAOnly=false&showENDCOnly=false&showBand=0&showSectorColours=true&mapType=roadmap&darkMode=false&imperialUnits=false
Na és? Nem mindegy a szolgáltatónak, hogy a helyi lakosnak/helyi kártyával rendelkezőnek ad 20 GB-ot 3 ezer forintért, vagy egy külföldinek?
Ennek nincs köze az árképzéshez meg a rabláshoz sem.
Azt gondolom, hogy az egyoldalú tájékozódás, amivel vádolsz, rád jellemzőbb.
Igen, jobbos vagyok. Ebben is egyetértünk.
Saját magadat függetlenobjektívnak gondolod, én meg nem írhatom le, hogy mit gondolok rólad, mert nem engeded ki. Semmi trágár, uszító, tiszteletlen nincs benne. De szerintem nem vagy függetlenobjektív. (sőt szerintem nincs is olyan, magam se tartom annak) Az előző hszem is tisztelettudó, szalonképes kommunikáció volt amit azért nem engedtél ki, amit, mint fentebb írtam, nem írhatok le.
Alternatív valóságban élsz. (nekem is megvannak a bevallott, furcsa dolgaim) Meg fogsz-e lepődni, ha megint 2/3al győz a fidesz?
S mégis, hogy a fenébe jött ide, a mobil költségekhez, hogy szerinted mit mondott valami brüsszeli politikus valamiről?! A leírásból nagyjából egyértelmű volt, hogy kb. 98% eséllyel még csak nem is igaz, színtiszta propaganda.
Azért libsi, meg hasonló belefért, ha már teljesen offtopik.
Amúgy a Yettelnél van olyan szolgáltatás, ráadásul ingyen, hogy adatroaming tiltás a 2-es 3-as zónában. Ilyenkor csak EU-ban fog menni külföldön a mobilnet, ezzel le tudod magad védeni.
Amúgy van valami limit amit ha elersz, akkor letiltja a szolgáltast. De pár 10e Ft kárt könnyű összeszedni ha valaki nem figyel.
Egyebkent a déli rész szuper jo, ajanlom mindenkinek, meg montenegro eszaki fele is (montenegroban egy turisztikai telepulesen 600ft volt az eper kiloja tavaly, es nagyon jo izes volt)
Tavaly viszont kivittem és kiderült, hogy ez az opció felülírja az EUs netcsomagokat, úgyhogy leszívta az egyenlegem (szerencsére csak pár ezer) és az ügyfélszolgálat világosított fel a helyzetről (és visszatérítették reklamáció után hónapokkal).
Úgyhogy még ilyennel is átvernek ezek az állatok, holott logikus lenne hogy csak EUn kívül aktiválódjon.
Külön móka hogy ez a mobil appban sehol se látszik (csak weben), úgyhogy az ügyfélszolgálatos vette le rólam.
Egy nemzetközi szolgáltató csoport pl. Vodafone esetén előfordulhat, hogy a cégcsoport tagjai egymás felé kedvezőbb tarifát alkalmaznak. Emiatt tudnak az előfizetőiknek is alacsonyabb roaming díjakat számlázni olyan országokban, ahol a cégcsoport saját hálózattal jelen van.
Csak egy tipp: Unión kívüli roamingból szerzett bevétel X euró/érintett ügyfél felett 98%-kal adózik mindenhol az EU-ban.
akartam mondani, hogy a magyar erste kártyám is maestro, de úgy látom már nem adnak olyat
1.) Egy oligopol piac szabályozásával önmagában nincs problémám.
2.) Az itt javasolthoz hasonló EU-szintű javaslatokat nem petíció, hanem európai polgári kezdeményezés formájában érdemes kezdeményezni (már ha komolyan gondoljuk a dolgot).
https://commission.europa.eu/about-european-commission/get-involved/european-citizens-initiative_hu
Igen, sok energiabefektetést igényel, de mégiscsak több százmillió lakost érintő kérdésről beszélünk.
3.) Számomra azért furcsa, ha azt akarjuk lokálisan törvénybe foglaltatni, hogy mondjuk Mozambikban mennyit számoljon fel mobilnetért a német szolgáltató. Nem tűnik sem piackonformnak, sem életszerűnek.
4.) Sem olyannak, ami olyan problémára adna választ, melyre jelenleg nincs megoldás. Hiszen ott vannak a kifejezetten az EU-n kívüli utazásokhoz szánt csomagok: benn is van a cikkben.
Érdemes nagyon odafigyelni…
Hogy ontopik is legyek, Kínában jártam, Vodafone előfizetésem van alapból ez havi 12 ezer, belfölfdön korlátlan net, odakint 2990 forint napidíjat fizettem, ezért kaptam 30 GB adatot, azt hiszem ez a számlázási időszakra(1 hónap) vonatkozó korlát. A számlázási időszak határán épp kint voltam, az előtte levő részre 15000et kellett fizessek, semmit adaforgalom meg hívásfogadás v indítás díj, pedig csináltam ilyeneket.
A Sheraton hotelben volt a szobában jó minőségű wifi ami ráadásul VPNes tehát youtube,google play store is elérhető ami máshol kínában amúgy nem elérhető (a vodás előfizetéssel sem). Facebook sincs.
Mondhatni a luxusutazás egyéb költségeihez képest a voda napidíj eltörpült.
Mivel a Depositphoto idén megtalált, hogy eddig vettem tőlük a képeket, de most ingyen adnák, ha teszek egy linket a lap aljára, azt mondtam, hogy jó’ van, hát legyen, ezért nincs kedvem szórakozni semmilyen AI-val. 🙂
Most úgy érzem, hogy egy kicsit feleslegesen hergelsz, elegendő háttér tudás nélkül.
Pl
– szerinted, amikor az EU-nak számító országban hülyére netezed magad, vagy hívsz ész nélkül, akkor ez költségbe kerül a honos szolgáltatódnak vagy sem?
– ha tippelned kellene mit tippelnél: mennyi % roaming forgalom van az eu-nak számító országokon belül, és mennyi azon kívül?
– esetleg azt, hogy a honos szolgáltatódnak ráfizetéses maga a roaming szolgáltatás ilyen durva számok mellett akár, vagy sem? (ws kontra retail)
Svájc köcsög volt, nem lépett be az egyezménybe, amikor felkínálták nekik – EUregIV – őket szidd.
Érdekes, hogy az, hogy Norvégiában is eu-s árakon roamingolsz, az meg úgy kurvára nem zavar senkit sem.
Nem annyira fekete fehér ez a kérdés, mint ahogy láttatni szeretnétek.
Érdekes, hogy ilyenkor nem számít a 27% áfa, az ilyen-olyan különadó, extra profit adó, és tsai.
Szerintem ez még egy ideig így marad – idén biztos – utána meg kb attól függhet, hogy a voda (one) mikor dönt tarifa változtatásról (meddig vannak szerződései az anyacéggel) és ha ő változtat, akkor valószínűsíthető, hogy a másik kettő is utánamegy.
Ha közben lesz új eu direktíva, akármi, az természetesen felülírhatja a dolgokat a magyar helyzettől függetlenül.
Persze van hálózat is, amit ki kell építeni és fenn kell tartani, szóval inkább néhány tucat forint.
Mivel nem Horvátország vagyunk, a magyar szolgáltatók nagyjából annyit fizetnek a külföldieknek a magyarok után, mint amennyit beszednek külföldről az itteni eu-s külföldiek miatt.
Ez most komoly? 1 MB(!!!!!!!!!!) 3.400 Ft Szerbiában és azzal jössz, hogy de hát ebben van 27% ÁFA is?
Ne viccelj már, légy szíves. 🙂
Ha kifizetsz egy rakat pénzt az eu-s mobiloknak – mert erre kényszerít a direktíva – az neked tiszta veszteség.
És ha a forgalmad nagy része ebből származik, akkor nagyon nagy veszteség.
Ezt ki kell balanszírozni valahogy.
Érdekes, hogy milyen hamar elfelejtik egyesek azt: a roaming nem volt ingyen 2016 előtt.
Egyébként meg az, hogy “anyagköltség”, hülyeség.
Pl miért nincs elemi erejű felháborodás azon, hogy mennyi kerül a benya?
Orosz olaj ára már jó ideje lement, dollár sincs már rég 400 felett, a rohat szemét mol igazán adhatná akkor olcsóbban is, hiszen anyagköltségen biztos nem kerül 20%-nál többe az, ami befolyik az autódba, tankoláskor.
Az volt a pofátlanság, hogy a magyar Telekom kártyájával csilliárdokat fizettél a német vagy francia Telekomnak, csak azért, mert arra tévedtél.
Az összes mobilcég néhány nemzetközi cég kezében volt, akik hülyére kopasztották az uniós állampolgárokat, amíg az EU nem kapcsolt úgy 20 év után.
Ha a benya egy literje 3 millió forint lenne Szerbiában, csak azért, mert magyar rendszámú autóba tankolsz, hidd el, lenne felháborodás.
Szerintem hagyjuk abba, ez az árazás közönséges rablás, csak azért, mert még nem tilos.
Nem azon vitatkozunk, hogy 20%-kal olcsóbb legyen-e, hanem, hogy az ezredrésze is sok lenne.
Én itt abbahagytam.
Külföldi roaming esetén a szolgáltató megveszi a szolgáltatást a külföldi hálózattól, és azt számlázza tovább saját előfizetőinek. A szolgáltató roamingból származó nyeresége döntően nem a saját előfizetőin képződik, mivel eleve nagyon magas költségszinten veszi a szolgáltatást. Cserébe ő is hasonló költségszintet határoz meg a külföldről ide látogatóknak (belföldi roaming), amin aztán szépen keres.
Ha az EU a végfelhasználói árakat a (világpiaci) költségszint alatt szabná meg, akkor a szolgáltatók megszüntetnék a külföldi roaming lehetőségét, mert veszteséggel nem szolgáltatnak. Az EU a belföldi roaming után felszámolt díjakat valóban le tudná szorítani, ezzel viszont csak a külföldi előfizetőknek kedvezne.
Globális fellépés kellene a szabályozók részéről a helyzet orvoslásához…
Koltsegek a halozatok egymas kozti roaming szerzodeseinel elszallhatnak ha ugy kotik (az se indokolt csak epp hogy alkudnak meg). De azert egy EU van olyan pozicioban, hogy azt mondja hogy az az EU-n kivuli szolgaltato aki pofatlan osszeget ker a roamingert annak a hivas inditasait egyszeruen nem fogadjak az EU-s szolgaltatok. Ha az eus szolgaltato a pofatlan arra plane van rahatasa az EU-nak. Megoldhato a dolog csak akarni kell. Nade az erdekek…
1.: igen
2.: donto tobbsege eus (90%+)
3.: biztos van olyan amikor rafizeteses, de ez ugyanaz az eset lehet amikor trinidad es tobago sincs szetszalazva szammezokre, mert az evi 20hivas miatt nincs ertelme.
Es akkor most en kerdeznek:
Amikor utoljara benne voltam jo para eve akkor 1,71 (vagy 1,4, talan 0,7) volt a mobil vegzodtetes, 0,4 (0,16) a vezetekes. (Mar nem emlekszem pontosan, de nagysagrend adott)
Es akkor ehhez kepest a retail arakban tortent valami? Jah igen nagy budos semmi, pedig az nmhh nyomta lefele a wst.
Szoval kicsit vedhetetlennek erzem ezt a millio/gb temat. Es nem, nem tudom elkepzelni,h ezt megkozelito legyen a ws ara (de megprobalom kideriteni)
Kimegyek a reptérre, addig a hazai net ingyen van.
Odakinn a reptéren belépek, megnézem mikor, hova és hogyan megy a busz.
A szálláson megint van net.
Itt jön a világlátás rész, ezt nem részletezem.
A szállodában van net.
A reptéren hazafelé van net.
Idehaza van net.
Összes költség 0 Ft.
Évente megismételhető 12-szer.
Trinidad Tobagót 1 operátor fedi le, mármint a két szigetet egyszerre, 1 azonosító alatt ergo nincs mit szétszálazni, vagy ilyesmi. (+1868, TSTT, DigiCel fejből)
A problémám az a bedobott hívás végződtetési díjaddal, hogy ebben az esetben is ezen az 1 tételen keresztül próbálod Te is megközelíteni a dolgokat.
Tehát ha a hívás pl a végződtetési díj 2 fillér, akkor az köcsög szolgáltató, miért nem adja max 5 fillérért a beszélgetést, hiszen az is már mekkora profit haszon.
Hát erre meg azt tudom mondani, hogy:
– ha mindenki ilyen okos, akkor építsen egy mobil hálózatot és kaszáljon
– ha meg nem tudja kifizetni a telefonálás árát (ami folyamatosan egyre olcsóbb lesz egyre nagyobb csomagok mellett) akkor meg ne telefonáljon (lásd Miki autó fenntartós példáit)
Nem kell félteni a mobilokat – kb egyiket sem – de a másik végletbe sem essünk már, ha kérhetem.
Itt a díjak magyar telekomos telefonnal: Hívásindítás: 1986 Ft/perc, Hívásfogadás 1270 Ft/perc. Az internet díjait bele sem merték írni a kiküldött sms-be, gondolom az is hasonlóan horror áron lehet.
Fix napi díjért (USA, Kanada stb.: 1990 Ft, további nem EU ország 2990 Ft) hazai tarifáért telefonálhatsz, netezhetsz 24 órán keresztül. Ha nincs adatforgalom és hívás, akkor nincs napidíj.
Sok virtuális szolgáltató ad e-simet és vannak kimondottan utazásokhoz tervezett csomagjai (pl. esim.holafly.com/) Ugyan személyes tapasztalatot ezekkel kapcsolatban nem tudok mondani, még csak néztem mint opció, venni nem vettem még ilyet..
De az igen, hogy volt már valaki, aki milliókat fizetett a montenegrói nyaralása után, az adatforgalmáért? Valóban létezik ilyen tarifa? Szerintem ez tök versenyképtelen lenne…
Nem lett volna egyszerűbb kattintani a belinkelt árakra, mint hozzászólást írni, mindjárt kettőt?
Akkor téged nem a világ érdekel hanem hogy elmondhasd voltál ott.
Mert az ottani világról is az interneten van az információ. És az hogy csak egyszer kihagyok egy órát a dugóban nekem megéri a mert tudok róla, vagy nem zarándolklok el valahova ami zárva van, vagy meg tudom venni előre a jegyet és nem állok a sorban egy órát már megéri nekem a pár eurót. (Mondjuk online olcsóbb is a jegy de ezt engedjük el)
De kötelezően kell menni, hogy mutasd a szomszédnak meg a bamba ismerősöknek hogy te hol voltál.
És még figyelj oda, hogy ne vágjanak át a pénzváltással, meg a roaminggal… azt elmondja valaki, hogy miért kell kötelezően elérhetőnek maradni abban a 10 napban is messengeren, facebookon, instagramon, tiktokon, snapchaten meg az összes többi agyzsibbasztó érzéstelenítőn?
Miért volt ez jó leírni?
Amúgy, van egy reprezentatív felmérésed, hogy az emberek csak ezért mennek?
Svájci utazás miatt a családtagnak vettem Vodás feltöltőkártyát, hogy normális áron tudjon telefonálni a Svájcban töltött pár nap alatt. Előtte tájékozódtam. A terv: Ott a T-Mobilos telefon kikapcs, és a Vodás telefon bekapcs. Minden szépnek és jónak ígérkezett, de a Vodás feltöltőkártyás telefon nem volt képes felcsatlakozni egyik Svájci hálózatra se, így csak a drága T-mobilos kártyás telefonnal tudott a családtag beszélgetni. Itthonról többször is felhívtam az ügyfélszolgálatot, aki minden alkalommal konfigurált valamit a feltöltőkártyán, és megnyugtatott, hogy mostmár biztosan jó lesz. Persze nem lett jó. Egyszer sikerült felcsatlakoznia a telefonnak és kb 10 percig működött is. Se előtte, se utána sohatöbbet. Nekem nagy csalódás volt a Voda. És persze óriási szívás. Összesen kb 3órát beszéltem az ügyfélszolgálattal, de sok értelme nem volt.
Akkor azt hiszem meg is van graphite egy másik nickje.