Nyaralás: készpénz vagy kártya?

2025-04-28
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőségük van, vagy a bankkártyájukat használják vagy készpénzt használnak.

A legtöbb embernek fogalma sincs, hogy mennyit kell fizetnie, ha a magyar bankkártyájával külföldön vásárol. Gyakran sokkal többet, mint gondolná. Ebben a cikkben is írtam arról, mennyit számol fel a bankod a pénzváltásért a bankkártyás vásárlás esetén. Indulás előtt érdemes ellenőrizned, hogy mennyibe fog kerülni a váltás, mert közel 3%-ot is fizethetsz a bankodnak érte. (S a kapott SMS-ben írt árfolyamot felejtsd el, nem annyiért fogják váltani a pénzt, az csak "tájékoztató jellegű".)

(Szintén nagyon fontos, hogy ne engedd a magyar kártyádat külföldön forinttal megterhelni, mert az akár 15%-ba is kerülhet. Erről cikk erre. Ha pedig rendszeresen kapsz pénzt külföldről, olvasd el ezt a cikket.)

Ha eurót használó országba mész, valószínűleg a legokosabb választás egy Revolut kártya, arra vigyázz, hogy hétvégén pocsék a váltási árfolyama, érdemes előre váltani pénzt, akkor megúszod 0,3-0,5%-ból, összegtől függően. (Update: most váltottam 350 ezer forintot Revoluttal euróra, hétköznap, 0,847%-ért váltotta. A Revolut is egyre rosszabb, nem tudom, hogy a magyar tranzakciós adó miatt-e.)

Most voltunk Isztambulban, felmerült a kérdés, hogy mivel érdemes fizetni. Vittem készpénzt is (dollárt, hadd fogyjon, ha már Trump még jobban le akarja értékelni) és kártyát is.

Nos, a bankkártyáról nagyon hamar leszoktam. Ennek egyik oka, hogy például a buszjegyek vásárlásánál alapból felszámolnak 3,5%-ot a kártyahasználat költségére, erre jön még rá a Revolut váltási árfolyama, amivel együtt már bőven négy százalék felett volt a váltási költség.

Ezzel szemben a bazárban szinte középárfolyamon váltották a dollárt, 3.824 lírát adtak száz dollárért, miközben a középárfolyam 3.827,3 volt, vagyis 0,09% volt a váltási költség. (A vételi-eladási árfolyam között is csak 0,4% van.)

(Vasárnap és késő este itt is (ahogy nálunk is) széthúzzák a spreadet, vagyis a váltási költséget, mert másnap reggelig sok minden történhet az árfolyammal, ezzel csökkentik a kockázatukat, erre érdemes figyelni.)

A dolog nagy hátulütője, ha nyaralás végén marad egy csomó helyi valutád, amivel aztán soha nem tudsz majd mit kezdeni. Szerencsére mi nem jártunk így, mert utolsó nap este megvettünk mindent, ami még kellhet és az összes pénzt visszaváltottam euróra, így összesen két líránk maradt, ami húsz forintot sem ér.

Így a nyaralást legolcsóbban pénzváltással és készpénzes fizetéssel úsztam meg. (Arról nem is beszélve, hogy sokkal jobban szerettek a kereskedők és vendéglátósok is, amikor készpénzzel fizettem.)

Az nagy kérdés, hogy te mennyiért tudsz forintot váltani euróra vagy dollárra (nekem szerencsére ez nem kerül plusz pénzbe), azt azért még hozzá kell adni a költségekhez. Ha nagyobb összeget váltasz egyszerre, gyakran középárfolyamon te is megkapod a valutádat, maximum nem az ablak előtt váltják át neked, hanem hátul. Járd körbe a nagyobb pénzváltokat és kérdezd meg, hogy nagyobb összeget mennyiért váltanak.

Hozzászólások:

Csak Disqus-felhasználók léphetnek be és szólhatnak hozzá a cikkhez.
Subscribe
Visszajelzés
37 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Én Euróban kapom a fizetésem, de Magyarországon élve főleg forintban költök. Épp azon töröm a fejem, hogy az OTP-től melyik bankhoz menjek át.

Nem, akarom, hogy úgy tűnjön, hogy fizetett hirdetést nyomok, úgyhogy nem írom le még 1x a bank nevét (egyébként Miklós javasolta korábban nekem is) de nézd meg a fentebbi kommentemet, abban van egy ajánlás.

én eurót számlázok holland cégnek átalányadósként, (magánszemélyes) wise-ra utalnak, és onnan költöm forintként

szerintem ennél nem nagyon lehet jobban kijönni

már megint offolok, dehát ezek nem állnak le a hülyeségekkel:

https://telex.hu/gazdasag/2025/04/27/bank-jelzaloghitel-navracsics-onazonossagi-torveny

Ez a valasztasi ev ez ilyen lesz. Ahogy kozeledik majd jovo aprilis, hetente fognak bedobni es/vagy elfogadni egy ilyet, csak hogy mindenki osszeroppanjon idegileg. Komolyan kell venni azt, hogy az ember ne olvasson hireket. (Persze ettol meg tamogassatok a telexet ti is.)

Azt a telexet aki 2 éve ijesztegető cikkeket írt a 20%os állampapírok ellen? Azt a telexet aki úgy vágja meg magyar péter határkerítéses sajtótájékoztatóját, mintha egyáltalán nem foglalkozna a gyulekezesi jog korlátozásával? Na kösz nem, tudom értelmesebbre is költeni a pénzem.

írsz még ezekről légyszi részletesebben? olyan jó lenne

köszi

Azt a Telexet, ami abból az Indexből vált ki, amelyik az ezredforduló óta mérgezte a közéletet.

Azért annyi tiszteletet kijárna mindenkinek, hogy nem írjuk kis betűvel a nevét.

De teged ez mar hol zavar Hollandiabol? :-))

nem zavar, a magyar gazdaságot fogja zavarni, ezért ide való

Csak egy szokásos magyar ököljogállami megoldás.
Kb. olyan, mint a garázdaság. Akinek nem tetszik a pofája, azt meg lehet büntetni.

Last edited 20 napja by Csupakosz

Kivéve, ha ugye a bankodnál van devizaszámlád és hozzá tudod rendelni a bankkártyádat. Ilyen a Rafi premium bankja, ami most még havi 400 ezres havi jóváírástól, jövőre a minimálbér kétszeresének megfelelő havi jóváírástól is elérhető. A bankkártyát ingyen tudom hozzárendelni bármelyik devizához, korlátlanul az alkalmazásban. 10 másodperc az egész. Pénzváltás hétköznap 8-18 között, átváltási díj nélkül, 6-8 forintos réssel (ez sajnos most már nem olyan jó, mint a korábbi 3-4 forintos). Nem tudom, hogy más banknál is működik-e ez ilyen kényelmesen és gyorsan, de érdemes utána kérdezni.

Idonkent nezz ra a kondicios listakra, mert a bankkartya hozzarendeles dija akciosan van elengedve, utana majdnem egy ezres lesz a szamlavaltas a kartya mogott.

Last edited 20 napja by aujjobba

Több, mint két éve van meg a számlám és eddig nem láttam ilyen díjat. Bár igaz, hogy ez az opció nem állt rögtön rendelkezésre, asszem csak kb. fél év múlva, addig be kellett menni a bankfiókba. Azóta mindig figyelem, hogy van-e. Illetve most váltottam magasabb szintű számlacsomagra, lehet, hogy ott megint ezért nem jön elő. De egyébként akár igazad is lehet. A limitmódosításért viszont kőkeményen charge-olnak.

Ebben a 3. pont a 19. oldalon.
Visszavonasig, de legkesobb iden ev vegeig nulla forint.

https://www.raiffeisen.hu/documents/10423/161875/lakossagi_bank_hitelkartya_kondicios_lista.pdf

Last edited 20 napja by aujjobba

Múltkor kellett váltanom euróra, a Raffihoz képest a Wise sokkal jobb árfolyamot adott, még a díjjal együtt is. Pedig reménykedtem, hogy esetleg megszüntethetem a Wiset, de ezek után megtartom 🙂

Minen elismerésem annak, aki Isztanbulban be meri vállalni a pénzváltást és a készpénzzel való fizetést. Tavaly voltam Istanbulban és az autópálya matrica kivételével mindent ki tudtam fizetni Revoluton nyitott török líra számlával. Ha előre megtervezed akkor nem kell hétvégén se váltani. (Igaz kb ősz óta a Revolut alapcsomagban is rossz árfolyammal számol 🙂 )

Vagy esetleg valamelyik zugárusnál nem lopják-e el a kártyaadatokat...

Zakopaneban kellett felvennem penzt, mert 20 PLN turistaadot kizarolag keszpenzben engedett rendezni a szalloda.

A varos tele euronet ATM-mel, azokat elkerultem. Vegul talaltam egy BNP bankot, az a Revolut kartya hasznalatara felszamitott fix 20 PLN dijat.

Igy lett gyakorlatilag a 20 PLN adobol 40.

Minden masra tudtam hasznalni a Revolut kartyat, elore valtva penzt hetkozben.

Belegondolva tényleg nagyon sokat lehet spórolni pl. ha veszel 1 sört kb 200 Ft és 7 Ft a kártyahasználati díj. Ezért tényleg megéri pénzt váltani 🙂
De a gyakorlati oldalát nézve, a szállás étkezés előre rendezve van, egy Istanbuli városnézésnél mit veszel? pár közlekedési jegy, 1-2 db üdítő. megértem, hogy lehet spórolni, de azért a fél nyaraláson pénzváltót keresni és pénzváltással tölteni, nem az én műfajom. Főleg hogy pár nap Istanbul után a tengerparton voltunk kb egy hetet ahol minden a magyar áraknál olcsóbb volt, és nem nagyon volt se pénzváltó se automata. De mindegy ez saját tapasztalat.

Lehetnek más szempontok is.
pl. nem szeretnék több ezer euróval a zsebemben járkálni.

De igen, nekem ezért van utazós (régi) iphone-om, és utazós laptopom amit nyaralásra szoktam magammal vinni. Ha ellopják akkor sem zavar különösebben. Így a stressz is alacsonyabb nyaralás alatt, és nyugodtabban nyaralok is.

Adatokból is csak annyi van rajta, amennyi szükséges.

Nem minden ország olyan olcsó, mint Törökország. pl. Ausztriában sokkal drágább minden (tudom, minek megyek oda luxizni 😀 ).
Ha a hegyekbe mész, simán el lehet verni egy csomó pénzt már a felvonókra meg belépőkre, a kajáról nem is szólva. A szállás sem olcsó, és a mostani szállásunk 30 % előleget kért átutalással, a többit meg készpénzben.
Tabletet nem viszek nyaralásra, a telefonom meg nem sokat ér (Samsung Galaxy A40).

Én revolut kártyáról váltok hétköznap valutát majd felveszem a helyi ATMből.
Ennek országfüggően van helyi díja, én eddig azt számoltam így a legolcsóbb és legbiztonságosabb.
(revolut metal csomag különben a limit alacsony)

Úgy látom, a kép a földrengés napján készült. Ti mit tapasztaltatok belőle?

Még mindig a Revolut az ajánlás? baromi drágán vált már.. egy trading212-höz képest főleg

Hogy lehet Trading212-t penzvaltasra hasznalni? Tehat beutalni penzt, es valami masban kiutalni? Vagy valami tarsitott kartyaval kolthetsz az ottani cash egyenlegedbol?

Mivel a főbankom hitelkártyája 3%-kal az árfolyam mellett vált külföldi költésnél, Wise számlára utalom a nyaralásra szánt összeget és azzal fizetek. A készpénz egyszerűen kényelmetlen, nem akarok visszajáróval meg apróval tökölni...

CETELEM COFIDIS hitelkártya egész jól vált EURt. Mondjuk soha se tudod, hogy az elszámolás napján milyen árfolyam lesz 🙁
de a középárfolyam környékén van valahol.

Grúziában járva is hasonló a helyzet ahhoz, amit a cikkben kifejtesz.
Jobb árfolyamon lehet euróról helyi pénzt váltani az utcai pénzváltóknál, mint ahogy azt a Rovolut/Wise vagy a Mastercard teszi. Tehát jobban jártunk a nagyobb városokban (Kutaisi, Tbilisi) történő pénzváltással, mint kártyával fizetni/ATM-ből pénzt felvenni.

Tehát ha hétvégén elverek 100.000 forntot, akkor azért a revolut 300-500Ft-ot számol fel, cserébe nem kell az 1000 ember által minden nap tapogatott papírpénzt raktároznom, fogdosnom, és nem kell ismeretlen fémpénzekből számolgatnom, hogy most akkor mennyit is kell adnom? Ez nekem elég jó dealnek hangzik 🙂

Mondok durvábbat, heti kb 2-3 üveg kóla/fanta/sprite stb fogy itthon. Ez egy évben kb 150 üveg. Tehát ezen is bukok 7500Ft-ot minden évben, cserébe nem kell gyűjtenem itthon összenyomás nélkül az üvegeket, nem kell sorban állnom a csövesek között a visszaváltó automatáknál. Nekem ez is elég jó deal 🙂

ez is egy szempont, a sok közül.
pl. most utaltam 50 ezrenként jó sokat, ezzel megmaradt kb 5 ezer forintom, mert sajnáltam a költségvetésbe befizetni. Ha ezért iszok egy kávét Bécsben/Passauban/Salzburgban/Udinében/Velencében, akkor nekem már bejött a deal.
Mi mindannyian egyéniségek vagyunk 😀
Kinek a pap, kinek a paplan 😀

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram