Offtopik: Ezt tudja rólad a Google és így védekezz ellene
Már gondolkodok azon egy ideje, hogy fel kellene éleszteni az Offtopik blogot, mert gyakran futok bele érdekes írásokba, amit szívesen megosztanék veletek, de nagyon nem pénzügyi téma.
(Sőt, olyanon is gondolkodom, hogy valami magazinfélét csinálni, de azt már nem egyedül. Ehhez az ötlethez egyelőre még hiányoznak a hirdetők. De ezt tényleg csak így zárójelben.)
Addig is, amíg rászánom magam, egy érdekes írás arról, mi mindent tud rólad a Google és hogyan tudod törölni ezeket az infókat. A cikk angol nyelvű, viszont sok ábrával mutatja, mit hogyan csinálj, ha nem szeretnél ennyire nyitott könyv lenni a Google számára.
Szóval a cikk erről itt: Így védekezz a Google kíváncsisága ellen.
Tudom, nem pénzügy, de nagyjából mindenkit érint, aki használja a Google szolgáltatásait. Bármit, amit valaha is diktáltál a telefonodnak, amerre jártál a térképen, kerestél vagy meglátogattál a neten, megnéztél a youtube-on, feltöltöttél fényképet, mind-mind szépen el van mentve évekre visszamenőleg.
Tanulságos belenézni, mi mindent tárol rólad a Google (gyakorlatilag mindent) és érdemes néha egy-egy gombnyomással törölni az összes infót magadról.
(A cikk nem arról szól, hogy most kell-e aggódnod az adatok miatt, vagy ez paranoia, szimplán csak arról, hogy ha akarod, hol tudod törölni a rólad készült adatokat. Egyáltalán örülj annak, hogy az orrodra kötik, mit tudnak rólad és van lehetőséged törölni az infókat.)
– a Tor nem segít, meg fognak találni
– ha van javascripted, akkor is követhetnek, ha nem vagy bejelenzkezve
– ha nincs javascipt: a kuki elárul
– ha nincs kuki: a forrás/cél IP elárul
– ha okostelefon: a forgalmazó mindent tud rólad
– ha butatelefon: minden mozgásod követhető, mondjuk itt már valószínűleg csak a titkosszolgálatok & a telefon infra szállítói játszanak
Szóval igen, a google igazán rendes, mert megnézheted.
Plusz (valaki kommentjére):
ekkora big data-nál hogyan is képzeljük a szalagos mentést? biztosan gazdaságos? egyáltalán megoldható?
Ha valami államban eluralkodik a diktatúra, nem az a legnagyobb gond, hogy mit tudnak rólad a neten, hanem mit fogsz enni holnap, mikor csapódik a lakásodba egy rakéta.
Máskülönben emiatt aggódni túlzás (bár mindenkinek szíve joga). Amire viszont figyelni kell, saját fiókjaid védelme (erős jelszó, ál-oldalak, trójai programok), ami sok embernek rocket-science.
Ehhez a témához kevésbé kapcsolódva: asztali böngészőkhöz van egy olyan kiegészítő, amelyel meg lehet úgymond “jelölni” hogy mennyire megbízhatóak, illetve mennyire gyerekbarát. mywot.com/
Kár, hogy nem alapértelmezett minden böngészőben, mert így épp azokhoz nem ér el, akik kevésbé jártasak az internet világában. A kairos-hoz hasonló oldalakat szépen tudnánk szűrni.
Mivel a 10 év alatt amíg dolgoztak kijöttek a jövedelmük egy kis részéből, a nagyját félretették, és azóta is alacsony költségvetésből gazdálkodnak, így kijönnek a félretett pénz hozamából.
Ehhez extra bevételekre is szert tesznek, pl. a blog reklámbevételéből és olyan munkákból, ami nekik szórakozás, örömforrás.
Szóval az ő modellje szerint a korai nyugdíjnak két pillére van, az egyik, hogy szerezz magas jövedelmet fiatalon, a másik, hogy élj nagyon takarékosan már az első perctől. Amíg a pályakezdő kollégák autót vesznek hitelre amint 1-2 havi fizetés után hitelképesek, és ezzel elköltik a köv. 5 éves jövedelmüket, lehet biciklivel is munkába járni.
Nyilván van akinek ez fáj, másnak megéri.
Koszi, elolvasom. A takarékoskodás
megvan (nagyjából), mar csak a jövedelmemen kell csiszolnom kicsit. Ez lesz a nehezebb.
A probléma csak annyi, hogy evvel nem érsz semmit, a neten uugy logolhatják és fogják is minden mozdulatod. Ha tenni akarsz ez ellen ne csak googlit/bing/yahoo….t lödd ki hanem füzz fel 5 proxyt, használj tort/pgp/aest… és akkor tettél már vmit.
Nem vagyok paranoiás, de igyekszem nem nyitott könyv kenni mindenki előtt és úgy látszik, hogy jól csinálom 🙂
Pompi : ha nehézkesen emelnéd a fizud menj külföldre, állj ellen a csábításnak, takaríts meg 70-80 %ot majd 2-3 év múlva csodálkozz rá hova jutottál. Akkor is ráérsz Kubában nyaralni;)
Franciaországban van is kimutatható részesedése a böngészők piacán, egyébként Európát már benyelte a gugli.
A gond ott szokott lenni, hogy aki ezt eléri, az ritkán fog megélni havi 150ezerből, mert magasabbra teszi az igényeit.
Pedig ha ezt bevállalnák, és félretennének havi 650 ezret (vagy szoftverfejlesztőként 1,85M/hó/2fő!), akkor 10-15 év munka után ők is játszva nyugdíjba mehetnének.
Ez egyébként ez egyáltalán nem meglepő, fiatalon az emberek lelkesek, azthiszik egész életükben ugyanúgy fog menni minden, mint akkor, de mire rájönnek, hogy 40 évesen nem bírnak már annyira pörögni, és jobb lenne nyugdíjasnak lenni, legalább néhány évre, akkor már késő, hiszen eladósodtak és nincs félretett pénzük, akkor sem, ha 1M-t kerestek szoftverfejlesztőként.
Nem feltétlenül járkálnak át, meg lehet oldani, hogy egy rendszerből csak az az egy vinyó látszódjon. Ne kérdezd Windowsban hogyan, mert nem tudom, ha meg kéne oldanom, gugliznék, Linux alatt egyszerűbb lenne.
Az a gond, hogy a karrier építésével a fizetésnek növekvő a tendenciája. Tehát nagyon sok pénztől esik el egy sikeres karriert építő ember, ha 40 évesen abbahagyja. A másik oldalon pedig azt is vedd figyelembe, hogy ezek az általad említett fizetések sok év tapasztalattal tudnak összejönni, tehát nem lehet úgy számolni, hogy mondjuk 15 évig ennyit keres, mert az első 5 évben a tapasztalatot is meg kell szerezni.
Más kérdés, hogy IT-ban iszonyat kevés ember van, aki 1 millió fölött keres, és nem manager vagy vállalkozó. Utóbbiakhoz meg más képességek (is) kellenek, viszont még halmozottabbab igaz, hogy 40 után sokkal magasabb lesz a bérük.
Ha elegen vagyunk megkezdi a titkos Kairos távközlési műholdak fellövését. Ezek lenyomozhatatlanok és felderíthetetlenek lesznek, mert az Oort-felhőben fognak majd keringeni, nem a Föld körül. Nem látják majd őket a hitetlenek, mer’ messze lesznek, meg sok ott az ojjektum.
Amint ez megtörténik zárható a Google, a titkosszolgálat, meg a zinternet is! Épít velünk egy biztonságos jövőt!
Az viszont kétségtelenül furcsa, hogy valaki sok évig tanul azért, hogy összesen 10 évig dolgozzon, enélkül viszont nem tudna elérni olyan jövedelmet, amiből 10 év alatt komoly tartalékot képezhet.
MMM nemrég írt egy jogász nőről, aki talán még 10 évet sem dolgozott, aztán leállt a munkával és utazgatni kezdett. Ő pl. nem végleg akart nyugdíjba vonulni, bár a tartalékával az is lehetséges, ő utazni akar pár(10)évet, aztán lehet, hogy újra dolgozni kezd, majd meglátja hogy alakul az élete.
“Anne Frank, homoszexualitás stb. témaköre: volt időpillanat, amikor hasznos volt kussolni róla, utána kiderült, h igaz és normális”
– Az egy dolog, hogy pl. Tim Cook a Bloombergben coming outolt, megtehette, ill. morális kötelességének is érezte, de ugyanez a mai Magyarországon, ha valaki nem egy Tim Cook? Akkor már kb. egy harc
50 hozzászóláson át csak a saját véleményedre vagyunk kíváncsiak.
esetleg arról is lehetne írni egy cikket, hogy a facebook vagy a microsoft milyen lehetőséget ad a tárolt adatok törlésére. ja, hogy nincs rá mód?
Az hatalmas különbség.
Mit szólnál hozzá, ha az index.hu csinálná veled ugyanezt? Az is reklámból él, ennyi erővel neki is van joga mindent tudni rólad, még azt is, mikor hol voltál és mit néztél meg a moziban. Elolvassa az e-mailjeidet, nyomoz utána, mikor mit olvastál a neten. Ha nem tetszik, ne olvass internetes portálokat, vegyél papír újságot.
Ugye, hogy nem ezt engedted meg az index.hu-nak és felháborodnál, ha kiderülne, hogy ezt csinálja, csak hogy még többet keressen rajtad?
Igen, ők ezen keresnek. És igen, a szolgálatok hozzáférnek az adatokhoz, ha nagyon akarnak. Akit ez zavar, annak, attól tartok, semmi más lehetősége nincs, mint az ilyen szolgáltatások használatától tartózkodni.
Amúgy annak jobban örülnél, ha pl. az e-mailjeidet nem használná reklámozásra? Tárolni úgyis tárolja, akkor már nem mindegy?
Azért az valahol egy kicsit riasztó, hogy értelmiségi és értelmes emberek mennyire nem aggódnak azért, hogy az életük minden egyes mozzanata, beleértve a fizikai mozgásukat, e-mailjeiket, telefonhívásaikat és minden vásárlásukat, érdeklődési és baráti körüket és egyáltalán mindenüket nyilván van tartva, magáncégek turkálnak benne, ma még csak (állítólag) agresszív reklámozásra használják, holnap ki tudja, kinek a kezébe kerül és mire fogja felhasználni.
S akinek nem mindegy a dolog, az meg egyből paranoid lesz.
Tényleg felesleges minden történelem oktatás, azt se tudják az emberek, miről szólt az egész huszadik század. Akkor meg minek bohóckodunk a Rákoczi szabadságharccal, meg a honfoglalással.
A millió dolláros kérdés az, h mit tudunk tenni ellene. Törölgethetjük magunkat innen-onnan, állítgathatjuk a privacy settings-et, de ezek sebtapaszok, szerintem (bár én is próbálkozom ilyesmivel). Átfogó megoldást ez nem ad, hisz jelenleg kikerülhetetlen, hogy ne ezer (valaki csak száz, más tízezer) szállal kötődjünk a nethez, és ne legyen mindenféle adatbázisban infó rólunk, amelyek adott esetben összeköthetőek akárki(k) által. Ez a helyzet csak egyre bonyolultabb lesz, hisz nyakunkon az “internet of things” vagy másképp az “industry 4.0”, a negyedik ipari forradalom. Folyt.
Szóval “internet of things”. Röviden, a tárgyak közötti kommunikáció szintet fog lépni az élet minden területén. Ezt kicsiben már tapasztalhatjuk, de nagyban is mennek a kísérletek tucatnyi országban. Ennek persze rengeteg előnye lesz pl. a gyártásban. Mivel minden alkatrész minden releváns munkagéppel vezeték nélkül kommunikál, így a rajta lévő RFID tag “megmondja” a gépeknek, hogy mit csináljanak vele / hová építsék be / mit töltsenek bele stb. Ezzel egyedi gyártási igényeket könnyebb, gyorsabb és olcsóbb lesz kielégíteni.
A másik oldala viszont az, amit itt boncolgattok. A hétköznapi tárgyaink is “mindennel” kommunikálnak majd, így bármi, amit használunk, nyomot hagy valahol.
Amiben szerintem egyelőre bízhatunk: a big data egyre dagad, lényegében kezelhetetlen a mennyiség, így egy átlagos ember dolgai senkit nem érdekelnek. Csak ugye a data miner programok is fejlődnek…
Dehogynem aggódom. Javasoltam egy megoldást is.
Nem is beszelve olyan kenyelmi funkciokrol, mint esemenyek automatikusan naptarba kerulnek (meeting, vonatjegy, sportesemenyek, stb.) illetve a terkepre is (hotelfoglalas, meetingek, ilyesmik) meg csak kattintanom se kell hozza.
Szerencsere nem kotelezo hasznalni. Sot, meg is vasarolhatod, futtathatod sajat szerveren a Gmailt es akkor senki nem gyujt rolad adatot es a szolgaltatas is megvan. Mindenki eldontheti, hogy mennyire megy el a konteo, paranoia, felelem iranyaba es kiadja-e a kezebol az adatokat.
A Facebook SOKKAL durvabb ilyen szempontbol. FB akkor is nagyon sok mindent tud rolag, ha meg accountod sincs. Megnyitsz egy index cikket, aminek a sarkan ott egy like gomb? Facebook mar kovet is. Emberek millioi facebook authtal lepnek be oldalakra, mert ugy egyszerubb – nem hogy koveti minden kattintasod a FB, jo reszet meg ki is adja azoknak az oldalaknak.
Szerintem sokkal fontosabb es egetobb egy social plugin blocker alkalmazas (pl.: Disconnect), mint a Gmail levelezes vagy a google map keresesek miatt aggodni.
– ha inkognitoban vagy es napokig ki se lepsz, kozben vegig tudnak kovetni, akik akarnak. Kilepeskor fog torlodni minden cookie, session, etc.
– Chrome-ban raadasul meg jo esellyel be is vagy jelentkezve – tudomasom szerint ezt ki is hasznalja a google. A historyd nem fog elmentodni, cookiek urulnek kilepeskor, de ha bejelentkezel inkognito modban, ugyanott vagy, mintha normal modot hasznalnal, csak nap vegen uritenel cookiekat meg historyt.
Nem is hasznalok Chrome-ot reszben ezek miatt.
Plusz a bujkalni kivanoknak azert egy VPN szolgaltatast is javaslok vagy esetleg tor az igazan paranoidoknak, mert az IP cimed (es ezzel egyitt a lokaciod) csak azzal tudod elrejteni.
Amúgy csodálkozom, hogy az az egyszerű lehetőség még 82 hozzászólás alatt nem jutott eszébe senkinek, hogy pont fordítva: nem vagy bejelentkezve a Gmailbe a fő böngésződben, csak pornó-, akarom mondani inkognitómódban?
“Engem különben nagyon zavar ez a világ, ha a Magyar Posta bejelentené, hogy minden levelet kinyitnak és lefénymásolnak, lenne belőle népharag…”
Az amerikai posta ha nem is nyitja ki a leveleidet, de minden levelet követ. Check this out: “mail cover”
Ugyanis az Android elment minden jelszot, meg adatot, meg az altalam hasznalt WiFi-k SSID-jet, es a belepokodokat is, plain textben.
Szoval, a ceges telefonomon nem vagyok bejelentkezve.
A magantelefonomon igen, de azon meg nincsen mobilnet (a magyar Vodafone-os szamommal nem kivanok adatroamingolni) csak WiFi-n keresztul. De azt meg kb evente 2x kapcsolom be.
Igazabol nem tul nagy szuksegem van a mobilnetre, mert
– A munkahelyemen van PC-m,
– Otthon is van PC-m.
– Ha Nem a fenti helyek egyiken vagyok, akkor meg vagy autot vezetek, vagy pihenek es semmi szukseg ra, hogy ott is a telefont nyomkodjam.
Ennek ellenere nyilvan, ha valami kell surgosen, akkor a ceges telefonon meg tudom nezni, de ez sem jellemzo.
Normal hasznalatra szerintem most a Win7 elegge jo.
Paranoideknak javaslom valamelyik SE enabled Linuxot.
OFFLINE gepnek viszont nem latom ertelmet. Ahhoz fizikailag kellene egy masik gep, vagy minden ujrainditaskor kihuzgalni a halokabelt. De, mint mondtam, sok ertelmet nem latom neki.
A HDD lathatosagrol:
A WIN nem fogja “latni” a Linuxos filerendszert (az, hogy mennyire ” nem latja” azt megitelni nem tudom, de kulon programok nelkul olvasni/irni arra a lemezre a felhasznalo nem tud.)
Linux alatt pedig meg lehet oldani egy fstab bejegyzessel, hogy a Win-es HDD-t ne mountolja fel automatikusan.
Esetleg plusz biztonsagot jelenthet, ha a Win alatt engedelyezzuk a filerendszer titkositast.
Bar, ez meg a Winnel fog kavarast okozni, mert a paranoidja a Linux futtatasa utan kerni fogja a recovery keyt.
Az OFFLINE geppel kapcsolatban nekem meg nem latszik, hogy az miert is lenne jo…
Szoval, aki tud erre eletszeru peldat modani, az ne fogja vissza magat!
Ha van saját véleményed, azt írd le.
En kiradiroztattam a hazamat, a rokonok/munkatarsak ne nezegesek hol lakom….
vicces amugy, az utcaban majdnem az osszes haz “kiradirozott”….:)))))))
“Windows 7 jo oprendszer” 2016-ban kb. azzal egyenerteku, hogy a “Zaporozsec jo auto”. Muzeumba tokletes 🙂
Jelenleg _MEG_ nem latszik semmi azonnali veszelye ennek a gyakorlatnak.
A Google csoportnak ez az uzleti modellje.
A felhasznaloknak (tobbnyire) ingyenes a szolgaltatas, es a reklamokbol van a beveteluk.
Alapvetoen ezzel az egesszel az a baj, hogy tulsagosan sok informacio kerul rolad egy kezbe, es semmi garancia nincs arra, hogy ezzel a jovoben sem elnek majd vissza.
Es, itt most a visszaeles alatt nem feltetlenul a Google tetteit kell erteni.
Elkepzelheto, hogy megis megmarad egy iszlam allam, amelyik mondjuk elfoglalja valamelyik Google szerver-epuletet. Ha az ottani adatokbol kiderul akarkirol, hogy mondjuk kereszteny, akkor ismerve az IS modszereit szepen bekopogtatnak hozza, es felajanljak az illetonek, hogy atterhet a mohamedan hitre, fizethet mondjuk 25000 USD “adot” vagy siman falhoz is allithatjak ott helyben. Es ezek kozul barmilyen kombinacio elkepzelheto…
Ugy ertem a barmelyik kombinaciot, hogy tobb is elofordulhat.
Vagy akar elvehetik a penzt is, de meggondoljak magukat, es megis falhoz allitjak az illetot, vagy esetleg, amikor penzszukebe kerulnek, akkor kopogtathatnak ujdol, ujabb “adoert”
Plusz, ezutan szepen oda lehet tenni az X-et a nev melle, es mondjuk nem adni utlevelet az illetonek.
Remelem, ez egy elegge ijesztö lehetöseg.
Mondjuk nem kelll ehhez Iszlám Állam, az USA-ban is megvan a radikalizálódásra az esély, lásd újkeresztény, kreacionista szekták, amelyekből simán kinőhet az IS “ellenpárja”.
usersdigest.weebly.com/usersdigest.html
Itt a legnagyobb cegek ASZF-jeit foglaltak össze kivonatos, közerthetö formaban.
Nem mindenhol aktulais, de mindenkepp erdekes.
“Ez a forgatókönyv nekem inkább a paranoia kategória.”
Látszik, hogy egy álomvilágban élsz. Fogalmad sincs, hogy egyes apró információmorzsák a megfelelő kezekben mikké képesek összeállni.
Nem baj, az embereknek csak iszonyat pici része képes holisztikusan és nagy rendszerekben plusz némileg kifacsarva security-ben, védekezésben gondolkozni, ezért nekem még jó ideig lesz jól fizető munkahelyem.
Lehet, hogy “nem jo” a Win7, de a Win8 meg 8.1 az eleve egy fos lett, a Win10 pedig meg, khm… eros kihivasokkal kuzd azon a teren, hogy “kesz” OS-nek lehessen nevezni.
Szoval, ha neked bajod van a Win7-tel, akkor javaslom, hogy hasznalj valamilyen Linuxot. Mondjuk epits fel egy Gentoo-t magadnak a sajat gepedhez.
Vagy ami talan megjobb, hasznalj BSD-t, az az igazan ferfias ferfiak OS-e.
Persze, az is nagy kerdes, amit nem tettel fel, hogy mire szeretned hasznalni az elso, altlanos gepet, mert az is nagyban meghatarozza, hogy milyen OS-t van ertelme egyaltalan feltenni ra.
MOndjuk en szemely szerinte nem gorcsolnek ennyit ezen a dolgon.
Kell egy normalis backup rendszert kialakitani, es akkor gond eseten vissza lehet allitani a rendszert.