Sitetalk részvénykibocsátás
A Sitetalk nevű cég nagy karriert futott be, ha másban nem, hát az emberek pénzének a befogadásában. A következő Facebook-ként aposztrofált vállalkozás MLM rendszerben gyűjtötte a befektetőket.
Sok ezren fizették be a 2.000 euró, vagy ennek többszörösét, hogy majd részvényesként szénné keressék magukat.
A belső, virtuális Sitetalk részvények után az ígéretnek megfelelően bár talán komoly csúszással, de megjött a levél a részvényeseknek, hogy de most aztán tényleg, meglesz a valódi részvénykibocsátás, így most már pénzzé tehető a befektetésért kapott részvénycsomag.
Ehhez csak be kell fizetni egy jelképesnek mondható újabb 30 vagy 50 eurót (attól függően hogyan akarják birtokolni a részvényeket) és már jóvá is írják a részvényeket a számlájukon.
Tamás keresett meg, hogy már befizettek közel négyszázezer forintot, vajon nem újabb átverés-e ez a pénzkérés, utána tudok-e nézni, lesz-e valóban tőzsdei kibocsátás.
Mivel Cipruson bocsátják ki a részvényeket, írtunk a ciprusi tőzsdének, tudnak-e bármilyen kibocsátásról.
A levelükben azt írták, hogy a Sitetalk semmilyen részvényt nem bocsátott ki, azonban egy cseles, úgynevezett fordított felvásárlással, vagy akvizicióval a “Global Digital Service Plc.” nevű cég bocsátott ki részvényeket a ciprusi tőzsde feltörekvő cégek kategóriájában, majd utána ez a cég a Sitetalk tulajdonába került.
Ezt a “fordított felvásárlást” akkor alkalmazzák, ha az eredeti cég meg akarja úszni, vagy spórolni a nyilvános kibocsátással járó átvilágítást és adatszolgáltatási kötelezettséget. Ilyenkor egy kamu cég végzi a valódi kibocsátást és mivel egy üres cégről van szó, az átvilágítás gyors és fájdalommentes lesz, majd ezt 100%-osan felvásárolja az a cég, amelyik kerülni akarta a nyilvánosságot, jobb esetben csak a procedúrát akarta elkerülni. Az amerikai tőzsdefelügyelet figyelmeztetését az így pályára lépő cégekről itt találod.
Az erről szóló hír a ciprusi tőzsde honlapján itt található, a részvény kibocsátási prospektusa itt. Ez utóbbiban a 4.1 pontban látod, milyen fényes a cég jelene, mennyi veszteséget termel várhatóan idén. A teljes idei tervezett bevétel 4 millió euró, ennek fele az új belépőktől fog jönni, a másik fele az aukciókból.
Az is kiderül, hogy a cég a baljósan csengő Kajmán-szigeteken van bejegyezve és a részvények fele egy Virgin-szigeteki céghez kerül, a másik fele egy ciprusihoz.
1.525.000.000 darab részvényt bocsátottak ki, egy eurócent (3 forint) névértéken. Ehhez a becsült jövő évi bevételeket diszkontálták egészen 2015-ig és ebből az előre tervezett cash-flowból gondolták úgy, hogy a cég ér 15 millió eurót. Vagyis ez nem a cég jelenlegi vagyona, hanem csak a remélt bevételek jelenértéke. A cég remélt nettó eszközértéke az év végére csak 1,8 millió euró lesz (ez is csak előrejelzés), vagyis ez alapján tízszeres áron bocsátották ki a részvényeket. Így lett 0,01 euró darabja…
Nagy cégeknél gyakori, hogy a kibocsátott részvény névértéke nulla, vagy közel nulla, de ettől a mögötte lévő érték alapján be lehet árazni a részvény kibocsátási árát. Például az Apple is 0,00001 dolláros névértéken bocsátotta ki a részvényét, ez alapján a cég teljes értéke 9.704 dollár lenne. Nyilván nem erről van szó, hiszen a cég mérlegéből kiderül, hogy sokkal többet ért már kibocsátáskor is.
A Facebook is ugyanezt a trükköt játszotta, 0,000006 dolláros névértéket határozott meg (gyakorlatilag nullát) egy részvényre. Azonban a kibocsátáskor kötelező vállalatértékelés alapján a cég egy részvényre eső értéke 28 és 35 dollár közé lett meghatározva, a piaci ára is jelenleg 50 dollár/részvény.
A Sitetalknál a részvény névértéke 0,01 euró lett, a cég valódi értékét a fentebb belinkelt kibocsátási prospektus igen pozitív vállalatértékelése is csak 15,6 millió euróra tette (“the fair market value of SiteTalk Community Inc. is reasonably represented as Euros 15,674,970 as at April 30, 2013.).
Ezt elosztva a másfél milliárd kibocsátott részvénnyel, azt kapjuk, hogy itt nem csak a “kamu” névérték, de a valódi cégérték is csak 0,01 euró részvényenként, illetve ennek a tizede, ha eszközalapon értékeljük a céget és nem a várható cash flow alapján. Vagyis itt szó sincs arról, amit az Apple és Facebook kategóriájú cégeknél jelent a részvény nullás névértéke.
(Egyébként a Facebook részvény névértékét furcsa mód 0,006 dollárnak hívják a Sitetalknál, ami majdnem annyi, mint a Sitetalk saját névértéke. Látjátok, mennyi volt és mennyi lett? Sajnos a valóság az, hogy 0,000006 dollár a Facebook részvények névértéke, itt található a Facebook hivatalos kibocsátási prospektusa. Vajon miért van ez a tudatos ferdítés?)
Tamásék a pénzükért cserébe 893 részvény tulajdonosai lettek, vagyis névértéken majdnem 9 eurót ér a részvény, amiért négyszázezer forintot fizettek.
A részvény ISIN kódja MT0000730102
A ciprusi stockwatch tanulsága szerint utoljára egy hónapja kereskedtek a részvénnyel, akkor a lélegzetelállító két eurócentért adták-vették a részvényeket. Előtte egy héttel volt a mélyponton a részvény, 1,2 eurócenten mozgott. Az átlagos forgalom elérte a szédítő 30 eurót is. (Itt tudod megnézni)
A fentiek fényében én erősen elgondolkodnék, hogy kifizessek-e újabb 50 eurót, hogy birtokolhassam az utoljára 18 eurót érő részvénycsomagomat. Főleg, ha abba is belegondolok, hogy a ciprusi tőzsdén egy eladási megbízás megadása is legalább 15 euró lehet és nyilván fizetni kell az értékpapír-számla fenntartásáért is. De persze a remény hal meg utoljára. Ha nagyon keressük, talán találunk olyan cégeket, amelyeknek részvényárfolyama az évek múlásával elérte a kibocsátási ár 2-300-szorosát (ekkor lennének Tamásék a nullán), de az ilyen cégeket nem fordított akvizicióval bocsátották ki egy offshore cégekről elhíresült tőzsde futottak még cégkategóriájában és nem havonta egyszer kereskedtek velük. (Jó, tudom, a ciprusi cégek nem offshore cégek a szó eredeti értelmében.)
(Persze lehet, hogy a következő nagy dobás az lesz, hogy a cég ül a kibocsátott részvények nagyobb részén és ha a hype megdobja a részvényárakat, akkor gyorsan túlad rajtuk magas áron, sok tízmillió euró hasznot elkönyvelve.)
Akik nem tudják, mi az a Sitetalk, azoknak két cikk itt és itt.
A Sitetalk nagyszerűségéről és fényes jövőjéről nem kívánok vitatkozni, a cikk arról szól, létezik-e részvénye a cégnek és az mennyit ér.
A kamu cég végzi a kibocsátást, de nem őt vásárolják fel, hanem ő veszi meg a másik céget, amiben aztán kisebbségi tulajdonos marad, ettől “reverse”, nem?
Persze a kapzsiságra mindig megéri építeni.
Megérdemli, már elnézést.
Jók ezek az irások, legalább mindenki (újra és újra) tanul belőle.
Nem Te döntöttél heyettük.
Szerintem…
Viszont megnéztem a linkelt pcworld-ös cikket hogy tudjam miről van szó, no meg alatta a hozzászólásokat…
Ugye az nagy különbség, hogy Tamás csak naív volt, hiszékeny, stb., de ők konkrétan a szemét rosszindulatú bepalizós kategória(Kivéve persze 1-2 embert aki nem a sitetalk hatalmasságáról ömlengett.).
Minő meglepő, a profiljukon virít valami a sitetalk-ról. Rohadékok.
Az is külön becsülendő Tamásban, hogy megengedte Kiszámolónak, hogy kitegye a történetét ide tanulságul nekünk, pedig tudta, hogy a hozzászólók egy része szeret beszólogatni azoknak akik valaha is rossz döntést hoztak a pénzügyeikkel kapcsolatban.
Gratulálok a cikk írójának! Ha szeretne még ilyen butaságokat írni akkor szívesen tudok ajánlani több mlm céget is. Mindenkiről ki lehet találni valótlan dolgokat.
Inkább azon dolgoznál te idióta hogy legyen értéke mert akkor te is jól jársz!
De hát te csak egy buta, irigy magyar vagy! Maradj is az!
wrestling2013.com/hu/
Nem a király meztelen, hanem mindenki irigy és buta, aki ezt szóvá meri tenni.
Viszont legalizálják a nevüket, mert mégiscsak komoly cég lehet, ha támogat egy világbajnokságot és még részvényt is bocsátott ki.
20 új belépő és már busásan megtérült a támogatás.
1. Buta, hiszékeny ember vagy
2. Gátlástalan, hazug ember vagy
Sorold be magad!
No mindegy, nemsokara megjelennek majd azok is, akik mar lattak nemi penzt:) Nyilvan sok van beloluk.
Ezt a cikket amugy hogyhogy lehoztad? Nem ugy dontottel, hogy az atveresekrol nem irsz tobbet nevvel?
Csak megírtam, hogyan bocsátották ki a részvényeket és azok mennyit érnek.
A többivel nem foglalkozom.
Én pl. nem hallottam még erről a cégről, de a cikknek hála most már tudni fogom, mi ez, ha valahol olvasnék róla,.
Semmit nem értesz az egészből, és ezt a semmit szakértőként igyekszel eladni. Szomorú!
Üdvözlettel:
egy Sitetalk résztulajdonos, aki 4 év alatt egyszer sem csalódott a cégben, és 4 éve azért dolgozik, hogy a cége sikeres legyen
Tényleg tökre irigy vagyok, hogy nem vehettem 2000 euróért egy 18 eurot érőt részvénycsomagot és nem szállhattam be a piramis aljára.
Mindenesetre csábító volt, pl. milyen jó lett volna Facebook részesedést venni még az IPO előtt.
Mint amikor a Botanoo hirdetett a HVG-ben két oldalas cikkben, majd kitakarták a hirdetés feliratot és azzal kampányoltak, hogy lám már a HVG is elismerően írt rólunk.
1. Engem megdöbbent, hogy Mo.-n ilyen sok embernek 2000 euró (600 ezer forint) játékpénznek számít, amit bedob egy ilyen “üzletbe”. Persze a valós befizetők számát valszeg sose tudjuk meg, de nagyon érdekelne.
2. A logikát sem értem, ilyen startup vállalkozásokat kockázati tőkések szokták finanszírozni, (nem laikusoktól összekalapozni rá) és még ők sem adnak mindenre pénzt. Egy új közösségi oldal? Óriási ötlet, a Google sem tudja befogni a Facebookot, pedig nekik aztán van rá pénzük plusz agykapacitásuk.
Ebből kiderül, hogy nemcsak a névérték 3 Ft részvényenként, hanem a cég becsült értéke is! A SiteTalk Community INC vezetői által felkért értékbecslő 4,5-4,7 milliárd Ft-ra értékelte a sitetalkot, ami részvényenként ugyancsak 3 Ft-ot jelent.
A félreértések elkerülése végett mondom, hogy ebben az értékben már figyelembe lett véve, hogy a sitetalk bevételei dinamikusan fognak nőni a következő években és veszteségből nyereségbe fordul a cég működése. Tehát abban az esetben ér ennyit egy részvény, ha a cég valóban hozza az ambíciózus terveit. Ha nem így lesz, akkor még 3 Ft-nál is kevesebbet ér! Mennyit is fizetett Tamás egy részvényért? 450 Ft-ot? Poor guy
A butaságra építő MLM-esek miért mindig ugyanazzal a három mondattal próbálnak rávenni embereket arra, hogy váljanak meg a pézüktől…? Ha ezek a mondatok elhangzanak, mindenki elkezdhet gyanakodni!
“Ha most nem lépsz be, kimaradsz a buliból, én szóltam..!”
“Ott van a nagyguru level XXLMC fokozattal, ő már Mercedessel jár és 10.000 Eurót keres naponta”
“Nemsokára nyit a Szlovák piac/jön a részvénykibocsátás/megnyílik a kánaán, és akkor dőlni fog a lé”
Az hogy ez az elmúlt 4 évben nem történt meg, és hogy most épp a birkózó VB-t támogatja még nem azt jelenti, hogy nem történhet meg a dolog akár holnap.
Aki pedig annyira szeretné védeni a ST-ot az legyen kedves árulja el nekem, hogy mi az a fenomenális szolgáltatás ami megér 400e Ft -ot?
Az említett hirdetési oldal is így működött, nem volt teljesen alaptalan az ismerősöm belépési szándéka. Neki volt olyan partnere, aki 100k -t fektetett a “cégbe” és fél év alatt közel 600k -t vett ki. Napi fél órás munka volt 10-20 hirdetést feladni, már azon gondolkodott hogy visszaforgatja a pénzt és kilép a munkahelyéről, elvégre ha ilyen könnyen is lehet pénzt keresni minek dolgozzon? Én persze azon gondolkodtam mi a hozzá adott érték? Felveszek valaki(ke)t hogy 8 órában adjanak fel hirdetéseket és nem kell nekik 20-30% részesedést kifizetnem, hanem csak X összeget, mert ezt a “munkát” kis túlzással egy idomított gorilla is el tudná végezni. Tehát itt Happy end lett a vége, az eredeti beszálló keresett pénzt, persze amit az oldalon tartott forgótőkének az elúszott.
Miért fáj az bárkinek ha “A” pénzt szerez “B”től? Nem mindegy hogy “B” mire költi a pénzét? Tv-re ami másnap a felét sem éri, autóra ami szintén vagy almás termékre, ami még drágább és még hamarabb értéktelenedik?
Egy telefonon látni az amortizációt, mindig jön újabb amire semmi szükséged de vágysz rá és úgy dobod el a régit hogy a negyedét sem használtad de már értéktelen.
A sitetatlkosok, a reményt veszik meg, az nem amortizálódik mert belekerülnek egy olyan körbe hogy már maguk is elhiszik az hogy egyszer bejön (vagy éppen nem merik elhinni hogy átverték őket és azért görcsösen hisznek…) így hétről hétre, hónapról hónapra él bennük a remény. Mindig ugyan az.
Az meg hogy 300 vagy 2000 euró … ebből is látszik hogy nincs válság. Ugyanis válságban élnek csak igazán ezek a “cégek”. A mohóság mindenkinek előhozza a pénzét amit bankba tenni nem mert mert a bank (az utca végén) a sátán mert felszámol egy kis kamatot és pénzkezelési díjat, de egy világvégén levő lenyomozhatatlan cég, csak mert van pár jó csaj a weboldalon és a fiatal “hozzáértő” szomszéd srác is benne van, az már csábító.
Senkinek eszébe se jusson sajnálni a reménykedőket. Azért nem írom hogy károsultakat mert simán lehet hogy 30év múlva bejön nekik…
(“Hajdubét”, “gódájmond…” dettó.) Nagy pénzt akart mindenki gyorsan miért baj ez? A baj, hogy nem én találom ezeket ki! 🙁 És nem a világ másik felén röhögve olvasom ezt a cikke miközben Bélabácsi éppen Zilibácsinak mesélné milyen jó is ha most odaadja neki azt a ~500Eurót…
Sajnos aki ebbe pénzt ölt, az az utolsó pillanatig reménykedik és ha egyszer hivatalosan is bedől, akkor önérzetességből nem fogja belátni, hogy hibázott.
Tamásnak gratulálok, hogy ő már most felismerte (jobb később, mint soha) és remélem hogy sokan követik még.
Tisztelt Hozzászólók!
Jogászként elhihetik, folyamatosan nyomon követtem az eseményeket, a cég soha nem kommunikált olyat, hogy a “befektetett pénzért cserébe adott JRO-k” biztosan részvényere lesznek konvertálva (ez mégis megtörtént), mint ahogy arra sem található 3 évre visszamenőleg hivatalos céges kommunikáció, miszerint garantáltak volna bármilyen árfolyamot is a majdan piacra kerülő részvényekre.
Ha valaki tehát a céges hivatalos üzletszabályzat megismerése nélkül, “befektetési” célból fizette be a pénzét az elmúlt években, ezért csak az marasztalható el a jog előtt, aki “megtévesztette” a pénzt átadó személyt.
A befizetésre került 500 vagy 2000 Eurókról ugyanis minden esetben számlát állított ki a cég, és a számla egyértelműen nem részvény-bizonylatok megvásárlásáról szólt.
Én tehát, mint jogász úgy gondolom, a cég minden tekintetben korrektül járt el.
Egyébként ezt legális meglehet csinálni?
Ugyanis az ilyen uzletekbol soha semmilyen lehetoseg nem lesz. Sok olyan csalas van, ami evekig mukodik, mert ugy van osszeteve, hogy akar hosszabb ideig is megmaradhat. Kelloen alacsony, nem rendszeres visszaosztas.
Amugy a baj az, hogy az emberek tobbnyire nem latjak a tenyleges kockazatokat a remeny mellett. Es ezek az ugynokok gyakran elkeseredett, nehez helyzetben levo embereket hajszolnak bele egy ujabb hitelbe vagy kolcsonbe, amibol befizethetik a beugrot… No, ez itt a gond… Ilyet, vagy ehez hasonlot barmelyikunk ki tudna talalni egy kis irodalomkutatas es gondolkodas utan.
en mar regota keresek egy szerzodest toluk. Ha tudsz, akkor scanneld be, tedd fel valahova ahonnan letolthetem.
Roviden a magyarorszagi cegrol:
PSzaF nem tud rol semmit. ( Se feketelista, se feher )Amikor irtam nekik, akkor azt mondtak, hogy a ceg nem vegez magyarorszagon befektetesi tevekenyseget az oldala szerint, igy nem foglalkoznak vele.
Az e-cegjegyzek szerint letezik a ceg, de reklamiroda, illetve hosszasan soroljak a tevekenysegeiket, de en penzugyire nem emlekszem.
Ha a cegjegyzekszamra keresel ra, akkor talalsz egy PszAFos hatarozatot, amiben az eljarast megszuntetik.
Roviden ennyi. En nem biznam rajuk a penzemet.