Sok még a tennivaló

2013-01-21
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Kiterjedt ismerősi körrel rendelkezem, ahol mindenki tudja mivel foglalkozom és a blogot is ismerik. Bármikor fordulhatnak hozzám tanácsért, ők ingyen, akár telefonon is.

Ennek ellenére az egyik ismerősöm, akinek a vállalkozása egy kicsit elkezdett jobban menni, az alábbi hírekkel fogadott nagy boldogan:

Mivel az eddigi szűkösségből most már talán kitörtek (megjegyzem: volt már olyan periódus hogy jobban ment, aztán megint majdnem éheztek), ezért gyorsan lecserélték az öreg Astrát egy kilenc éves S Mercire, az asszony kapott egy 180 ezer forintos telefont, ahogy az ember is megajándékozta magát egy hasonló készülékkel.

Ez a hatalmas fellendülés azt jelenti, hogy van olyan hónap, hogy akár 200 ezer is megmarad. Aztán van sok olyan is, hogy nem jönnek ki a pénzből. A vállalkozók sorsa már csak ilyen.

A házaspár nincs bejelentve, TB-re, nyugdíjra nem jogosultak. Megtakarításuk semmi, zéró, nulla. A lakást fel kellene újítani komolyan, arra nincs pénz, 180 ezres telefonra és pénztemető luxusautóra van.

Egy másik ismerősömet, aki szobafestő, már hetedik (!!) éve nyüstölöm, hogy tegyen félre a keresetéből. Nem vagyok hajcsár, azt mondtam neki, először kezdje 10 ezer forinttal (!!!), majd azt lassan növeljük a fizetése 10%-ra, utána minimalizálja a kiadásait és tegyen el, amennyit csak tud.

A srác szokás szerint nincs bejelentve, se nyugdíj, se TB. Igazi tücsök a meséből, nyáron van munka, dőzsölés, télen szó szerint éhezik. Néha vannak nagyobb munkái (milliós munkák), amikor megkérdezem három hónap múlva, hol a pénz, nem tudja megmondani.

Hét év kevés volt ahhoz, hogy rávegyem arra, hogy egy-egy tízest félretegyen, ahogy arra sem tudom rávenni, hogy írja a kiadásait. (Naponta költ csak kis üveges üdítőkre 7-800 Ft-ot.)

A harmadik ismerősömnek olyan anyagi gondjai vannak, hogy gyakran se a rezsit, se a lakbért nem tudják hónapszámra kifizetni. De mivel van két gyerek, autót azt kell venni, mert mindenkinek van.

Hiába mondtam nekik, hogy nem fogják tudni fenntartani, valamint mi hárman voltunk testvérek és apámnak az első Skoda 105-ét 11 éves koromban utalta ki a Merkur. Mégis felnőttünk sőt minden évben jártunk nyaralni busszal és vonattal, még az NDK-ba is.

Mint mondottam, hiába mondtam nekik, úgyhogy vettek hitelre (mi másra) egy bontószökevény Fordot 200 ezer forintért. Most sápítoznak, hogy nincs miből tankolni, abba bele sem merek gondolni, mi lesz, ha majd rá kell költeni 80-100 ezer forintot, meg ha kijön az adó és a biztosítás csekkje.

A negyedik ismerősömnek hol van munkája, hol nincs, albérletben laknak, de azért négy éves autót vettek, mert az néz ki jól.

Az ötödik kétévente cseréli az autóját mindig újra, természetesen hitelből, igazi Okos úr-Buta úr élőben.

Hirtelen nem is tudok mondani senkit, akinek értelmes, átgondolt anyagi élete lenne az ismerőseim között. Abban reménykedek, hogy azért biztos van ilyen is, csak azzal nem szoktunk anyagi dolgokról beszélgetni.

(Update: egy régi barátom számon kért ezzel kapcsolatban, úgyhogy egy mégis akad. 🙂  )

Amikor ezt látom magam körül, újra és újra rájövök, hogy rengeteg munka áll még előttünk  mire ezt a rengeteg embert rávesszük, hogy legalább egy kicsit éljenek normálisabb anyagi életet és ne elverjék a pénzt, ha véletlenül egyik hónapban kicsit több áll a házhoz, ne akarjanak autót, ha nincs rá pénzük, tegyenek félre a szezonban legalább a holtszezonban való megélhetésre, ne vegyenek erejük felett való autót és ne cserélgessék hitelből az autóikat.

S ez még csak a jéghegy csúcsa.

Úgy látom, nem lesz okafogyott a blog mondanivalója a következő egy-két száz évben. 🙂

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
86 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Hát igen, amikor 2004-ben bejutottam az első normális munkahelyemre (azóta is ott vagyok), a 300.000 Ft megtakarításomból végre lecseréltem a P1-es konfigurációmat egy közepes P4-esre, 150.000 Ft-ért, de azért igénybe vettem rá a sulinetes 60.000 Ft visszatérítést is (2005-ben), és elvoltam vele 5 évig, amikor már laptopra váltottam. Eddig a lakáshitelem az egyetlen kölcsönpénzes vásárlásom, de az se banki hitelből.

Ahogy szokták mondani: madarat tolláról, embert ismerőseiről...
Szorítok érted.

"Fáj, te nem is tudod, hogyan fáj"

Azert az sem tul jo erzes, amikor vehetnel egy uj autot gond nelkul, de nem teszed meg, mert tudod, hogy nem eri meg amig a regi mukodik. Raadasul valaki csinalt egy ilyen autoskiszamolo exelt,amibe ha beirsz egy uj auto adatot, akkor kesbedolsz a vegeredmeny lattan.
Tudom, hogy hosszu tavon jo dontesek ezek, de neha jo lenne bunozni egy kicst....lehet nem is olvasom tovabb ezt a blogot 🙂

Ingvar Kamprad és Warren Buffet valahogy mégis meg tudja állni...

Sajnos ismerős, amit írsz a családból - igazából mindenki ilyen. És persze ezek a családtagok hülyének néznek, ha megtakarításról beszélsz (persze, amikor kisegíted őket, akkor nem baj, hogy félretettél).
Egyébként meg a mondanivalód alátámasztására: 2 db 10 éven aluli gyerek mellett 210 ezer forintos havi összjövedelemmel is lehet simán félretenni, nem is keveset.
Más: tetszik a blogod, már régóta akartam mondani. 🙂 ((Bár a CIB-es bankszámlát innen néztem le, és jól megjártam vele...))

A 2 gyerek 210 nettó felállásban hogy lehet félretenni?? Nálunk ez a mindennapi kérdés, bár a keret nagyobb, szerencsére. A kiadásokat írom évek óta. A hülyeségeket nagyjából sikerült lefaragni, hitel nincs. De a saját igényeim minimalizálásán túl a gyereknél ez kicsit másképp megy... Egyszerűen nem lehet mindenen spórolni, mert az a minőség rovására megy. Így is a kicsinek már használt, kevesebb, rosszabb jut. De a kajával nem tudok egy bizonyos szint alá menni és arra még mindig rengeteg pénz megy el... Különben a babakötvényről szívesen olvasnék a blogon.

Hej, ez azért sok mindentől függ ám! Melyik településen élsz; van-e, amit pénz nélkül is megkapsz (kiskert, állattartás); egészségesek-e a háztartás tagjai; a szülők gyerekkori családja tagjaival tartjátok-e a kapcsolatot, ők milyen anyagi helyzetben vannak; mennyi és milyen ismerősöd, barátod van (és azok mire ösztönöznek téged, hajajaj...). Az azonos gyerekszám, azonos nettó jöv. és tartozásmentesség még nem feltétlenül azonos helyzet.

Kivancsi lennek, hogyan jarta meg enahma a CIB-el? Valoszinu a Malacperselyre gondolt...

Medvegyev
"Azert az sem tul jo erzes, amikor vehetnel egy uj autot gond nelkul, de nem teszed meg, mert tudod, hogy nem eri meg amig a regi mukodik"

Nem mindenkinek. Bizom abban, hogy nem csak en vagyok olyan, hogy sikitok ha belegondolok, hogy egy uj auto az elso 3 evben elveszti az ertekenek felet. 3 millas alap kocsinal az 1.5 millio, havi 41 000. Barmennyi penzt csinaltam Magyarorszagon mindig inkabb ment a megtakaritasba ez a penz. Most is egy 2001-es Crown Victoriat hajtok. Van benne minden, kenyelmes es nen bukok rajta 3 ev alatt 15 000 dollart, mert az egesz auto atirassal, uj rendszammal volt 4000.
Nekem is van ismerosom, vallalkozo, a segge kilatszik a nadragbol de 2 eve azert vett egy Jeep Grand Cherooket, okosan persze, szlovak rendszammal. Most torte ossze, aztan arra nincs penze, hogy egy lokharitot vegyen ra.
Itt az USAban is rengeteg ilyen van, kell villantani a szomszednak az ismerosoknek, meg ugye hat a ferj mondjuk orvos akkor nem lehet am csak ugy akarmivel jarni meg a 16 eves koloknek kell a vadiuj Audi, hitelbol. Pikk pakk eltoljak apuci evi 300 000 dollaros fizeteset a hitelkartyakra, uj kocsira stb.

Barátnőm szülei nagyon jó példák (ő is velük lakik egy ideje): 4-en vannak 3 kereső a lakásban/családban. Összeszámoltam nekik, kb 300e a netto bevétel a hónapban, és nem tudnak kijönni belőle! A helyi kisboltban hó elején az előző havi hitelt kell törleszteni, 50-60ezret, úgy indulnak a kiadások fizu után. (hogy a következő hónapban megint lehessen hitelre vásárolni) A hitel B hitel stb. 😀 (ja igen, mind a 4 személy dohányzik...)
Kérdeztem már nem egyszer a barátnőm, ha akar venni valami nagyobbat, miért nem spórol rá? Az a válasz jön mindig, hogy ő nem tud, a szülei is mindig régen is mindent hitelre vettek. (tehát ha a hó elején levonják a fizetéséből, úgy okés)

Tavaly ősszel megbetegedett, és két hétig táppénzen volt, amit nem sikerült a cégének időben elkönyvelni, így egyik hónapban 2 hétnyi fizetést kapott, a gyűrűit adta zaciba, hogy legyen mit ennie, nekem el se merte mondani... 🙂
(igen a fél évnyi tartalék nem hülyeség, sőt, szerintem még kevés is)

"a gyűrűit adta zaciba, hogy legyen mit ennie, nekem el se merte mondani… :)"

Az ilyen lánynak merje az ember megkérni a kezét... 😀

Sajnos tényleg így van, bár 2008 óta - ahogy általánosan romlott - felelős pénzkezelés tekintetében azért valamit javult a helyzet.

"A jéghegy csúcsa"

A részletre vett autó is felelőtlenség, de ha igazán meg akarja valaki koronázni az ostobaságát, akkor még vesz fel hozzá árukölcsönt, meg a "házhoz jövő" hitelt is. (Gondolom mindenki tudja, miről beszélek) S ezzel el is készült a családi adósságspirál keleti módra.

Engem már sok támadás ért, mert bírálni mertem a hazai oktatási rendszert. Tanárok és diákok egyaránt komplett idiótának néztek, mikor azt állítottam, hogy bevezetném a "pénzügyek alapfokon" tantárgyat is, már általános iskola felső osztályában. (Ez már jó 10 éve volt, azóta csak sokkal aktuálisabb lett!)

Először is köszönetet mondanák a blogért, nagyon hasznos, alapvetően befolyásolta a pénzhez való hozzáállásomat. (A fősulin tanultam pénzügytant-számvitelt, stb, szóval a hátterével a fdolgoknak tisztában voltam, de magamra sajnos nem alkalmaztam.)
Azóta pakolok pénzt lakáskasszába, megvan a hat havi megtakarításom is. Tényleg megnyugtató érzés 🙂 Pedig biztosnak mondható munkahelyem van (állami cég), emellett vállalkozom is. (bár épp most készülök a megtakarításomat egy kiseherautóba befektetni... egyszerűen sajnálom a személykocsimat a vállalkozás miatti folyamatos utánfutózással, túlterheléssel kinyírni. Átszámoltam párszor, optimális esetben fél év alatt, rossz esetben kb egy év alatt hozza vissza az árát - és akkor ebben még nem számoltam azzal, hogy a személykocsi nem lesz kinyírva egy éven belül)
Volt pár dolog amivel nem teljesen értettem itt egyet a blogban (pl hitelkártyahasználat) - de mindenki magából indul ki. Két éve mióta használom a kártyát mintegy 60 ezer forintot írtak jóvá miatta. Többet nem költök mint amim van, így kamatot soha nem fizettem. (Azzal a részével egyet értek, hogy így többet költ az ember mint ha csak x Ft készpénz van nála. De ugyanakkor ennek köszönhetően nem marad le jó akciós ajánlatokról sem (így vettem konyhabútort valóban féláron). Arra akarok kilyukadni, hogy ez is, alapvetően a használati szokásoktól függ. (Bár a blog írója arra célozhatott, hogy a hitelkártyahasználók zöme folyamatosan mínuszban lóg - ebben az esetben tényleg nagy bukta a dolog)

Sajnos ilyen az emberi természet, csak a világ más részein, pár generációs saját káron tanulás után félre is tesznek a bőség idején. Itthon ha sok van, mind megesszük, ha kevés, panaszkodunk mindenre és mindenkire, csak magunkra nem. Kiszamolo, minden tiszteletem a hasznos írásaidért, de a célközönséged nagy részének ez mind pusztába kiáltott szó.

Tényleg, mi lesz a tücskökkel, ha jön a tél? Éhen nem halnak - éhséglázadás, Robin Hood politikusok, akik elveszik a megtakarításokat a "gazdagoktól" és szétosztják a szegényeknek a szavazatukért cserébe?

Ehhez úgy állnak hozzá sokan, hoyg nehogy már belepofázzanak mások, hogy ő mire költse a pénzét. Meg ugye a Józsi is csak a garast veri a fogához oszt' egy 10 éves autóval jár melózni, meg a telefonját se cserélte le már vagy 2 éve, akkor meg minek?

én mindig is spórolós voltam. párom kevésbé, de nem is költekező. kb 2 éve kezdtem el olvasni a blogot és ennek hatására kezdtünk el a párommal egy közös megtakarítást félrerakni vész esetére és kötöttem életbiztosítást is.

szinte mindig egyet értek kiszámoló felvetéseivel, tanácsaival, mivel én is ezekre jutok a "józan paraszti eszemet" használva.

még egy kérdés kiszámoló: hol jelennek meg a legfrissebb cikkeid? itt vagy a blog.hu-n?

Nos igen, több hasonló példát is ismerek én is:
- Olyan vállalkozó aki havi 670 ezret (!) fizetett a lízingelt luxus bmw-re majd bedőlt a cég és küzdeni kellett, hogy megmaradjon a ház. Most egy használt 5 éves toyotával jár (megjegyzem az még mindig szerintem az átlag magyar keresethez egy igen jó autó). De ha most jó a toyota akkor pár éve miért nem volt az? Persze ő még szerencsésen járt.

- Festőművész srác, még ált.sulis osztálytársam volt. Megnyert egy németországi pályázatot 4000 eurot kapott két részletben 3 hónap eltolással. Ennek úgy 7-8 hónapja, már semmi sincs a pénzből. Meséli kajára alig van (de napi 2 doboz cigit szív)

Autót szerintem a 6 havi nettő kereset összegéből veszünk, mert bármikor ellophatják, összetörik, stb. (a 9-10 éves S osztályos AMG merci, S8 audi, 7 bmw-k pedig gyakran egy időzített bombák anyagilag. Lehet, hogy olcsó megvenni és egy fapados új suzuki árába kerülnek, de a fenntartása már más móka)

Nekem az a véleményem továbbra is, hogy ez személyiség függő is, a cikkben felsorolt embereket ha beledöglesz sem tudod rávenni a spórolásra. Ehhez nem pénzügyi tanácsadónak, hanem pszichológusnak kellene lenned, és többségüknél még akkor is sikertelen lenne a terápia. A tücskökből nagyon nehezen lesz hangya.

Szerintem csak azokon tudsz segíteni, akik akarnak is változtatni, vagy eleve nem személyiségükből fakadóan szórják a pénzt, csak tudatlanok.

Erről (személyiség) nagyon jó lenne egy külön cikk a blogon!

(Sajnos nem vagyok elég képzett/felkészült, hogy egy ilyet meg tudjak írni, pedig ez esetben szívesen felajánlanám, hogy megteszem.)

Szerintem a legfontosabb az, hogy 12 havi megtakaritassal rendelkezzen valaki, mielott egyaltalan vasarol maganak valamit. En is sok baszogatast kapok a partneremtol, amiert a fizetesem 40 szazaleket felreteszem, es sporolok minden aprosagon... de szerintem ez a helyes ut.

Én világ életemben skót voltam, és kb. 10 éves korom óta mindig van félretett pénzem. A blog hatására még skótabb lettem, de nem bánom :). Gyarapodnak szépen a megtakarításaim, a fogékony ismerőseim körében terjesztem a blogot, és még a politikusoktól rettegő édesapámat is sikerült meggyőzni, hogy a bankban nagyobb biztonságban van a megtakarítása, mint a párna alatt.
A "tücsökpolitikának" szerintem az az alapja, hogy nincsenek hosszú távú tervei az illetőnek, így a rövid távú gyönyörökbe öli bele a pénzét (új kocsi, nyaralások, ezer colos 3D tévé stb.), így nincs is értelme (szerinte) félretenni, hiszen a mának kell élni. Életmódot váltani pedig, főleg 30-40-50 éves korban meg már piszkosul nehéz. Mi annyit tehetünk, hogy a kevésbé reménytelen emberek józan paraszti eszére próbálunk hatni, a reményteleneknek meg példát mutatunk (bár a szemükben egy negyedmilliós, új okostelefon biztosan többet ér, mint az ára, és a havi 1000 Ft-os kamata, no meg a biztonságérzet)...

Én olyan 800-at keresek és 350 körül rakok félre, 2 gyerek van meg egy feleség. Jól érzem magam a bőrömben, meg van mindenen. Sziasztok.:)))

Akkor még egy-két gyerek beleférne, ha még abban a korban vagytok és idegileg is bírjátok. 🙂

Szerintem a kornyezet ellened dolgozik, amikor barkit is meg akarsz arrol gyozni, hogy megeri atgondolni a penzugyeket es nem beleugrani felelotlen dontesekbe. Konkretan amikor azt latjak az emberek, hogy a hozzad hasonloan megfontoltak nem vettek fel anno frankhitelt, cserebe evekig fizettek a nagyobb kamatokat, aztan amikor kiderult volna, hogy igazuk volt, akkor a "felelotlenek" jartak meg jobban, mert megkedvezmenyesebben valhattak lakastulajdonossa, mikozben a forintos "megfolntoltak" tovabb fizetnek...

Szoval az ilyen huzasok eredmenyekeppen egy ujabb generacio fog felnoni azt latva, hogy apu-anyu akkor jart jol, ha felelotlen volt.

De azert sok sikert termeszetesen 🙂

Kiszámoló, a leírásodban bemutatott öt példa általánosabb mint sem gondolnánk, sajnos az én rokoni körömben is van ilyen típus nem is egy. És éppen ezért tudom neked azt mondani: ők menthetetlenek, ne is próbáld megértetni velük mi az a pénzügyi felelősség mert sosem fogják megérteni, igazából nem is kíváncsiak a tanácsaidra (vagy másokéra), ők csak arra kíváncsiak hogy hogyan tudnának valami tuti befektetéssel vagy biznisszel sok-sok pénzt csinálni, az igazi megoldás meg nem érdekli őket, el is engedik a fülük mellett. Az ilyen "felelőtlenül szórom a pénzt" típusokkal az ember legfeljebb annyit tehet hogy hermetikusan elzárja a saját megtakarítását tőlük, nem ad nekik kölcsönt és nem hagyja magát általuk lenyúlni.

Azért ha nem költesz el mindent, még nem a célban vagy, csak a célegyeneseben. Én is mindig skót voltam, hittem abban, hogy ha tudsz félrerakni, akkor tedd meg, mert később még jó lehet. Most mégis ugyanott vagyok, mintha mindenemet elköltöttem volna, mert az én pénzemet a tanácsadó nyúlta le...

Szerintem semmi meglepő nincs abban, hogy egy olyan országban, ahol a tücskök és a hangyák közül rendre a tücskök járnak jobban (és röhögik ki a hangyákat a hülyeségükért utólag), ott nem sok tücsöknek van kedve átvedleni hangyává...

Nagy gond, hogy kis hazánkban még mindig az alapján ítél meg a társadalom nem kis része, hogy milyen autód, telefonod, stb. van. Emberi gyarlóság, hogy ennek sokan próbálnak is megfelelni, pedig nem kéne foglalkozni mások véleményével, főleg, ha nem engedheted meg magadnak... Nálunk párom volt ilyen anno, hitelre vett autó, áruhitelek stb. Alig tudtunk kimászni belőle, mikor összeköltöztünk. Szerencsére azóta sikerült rá hatást gyakorolnom, bár még most is vannak komoly menetek néha 🙂

Sziasztok,

Zsoca, igazad van. Hosszú távon a legjobb amit a hasonlóan menthetetlen emberekkel tehetünk, ha 'elengedjük' őket.

Sajnos édesanyám is közéjük tartozik, évekig próbáltam lebeszélni a dohányzásról a felelőtlen költekezésről, és próbáltam meggyőzni a tervezés, takarékoskodás előnyeiről, de a vége az lett, hogy rendkívül elhidegültünk egymástól. Az utóbbi években már csak az időjárásról tudunk beszélni és ő továbbra is csúszik lefelé a lejtőn...

Sajnos elég általános az, amit leírtál. Ha otthonról nem hozzák ezt a mintát, mármint azt hogy tegyenek félre stb. felnőtt korban nehéz már változtatni rajta.
Hogy mondjak egy jó példát is: Kép-ra vettem a lakásomat, a saját félretett pénzemből. Nem kerestem milliókat. Sosem volt hitelem. Viszont most nincs munkám, és nem idegeskedek, hogy miből fogok megélni, meg miből fizetem a fűtésszámlát.

Többen is írtatok skót hozzáállásról; azért remélem a "tücskök" és "skótok" között van átmenet; például én egész egyszerűen rosszul vagyok attól, hogy némely (átlag felett kereső) barátaim annyira fogukhoz verik a garast, akkor is, ha valamit minimális értékben viszonozni kéne (mert így szoktuk) pl. vendégség, jelképes ajándék stb. Én pl. sose csinálnék olyat, hogy adagra kiszámolom a kaját vacsi/ebédmeghívás esetén.. Viszont tudok félretenni is szerencsére (köszi a blogot!)!

Ez azért nem teljesen így van...

Én a kiszámolósok közé tartozom. Nem szeretek kaja hegyeket kidobni, és hónapokig ugyanazt enni.
De az emberek fogyasztása is eltér. Példa. Két hónapja a barátaim sokkal többet ettek a kajából, mint az várható volt, így kevésnek bizonyult. Erre a családomat felkészülten vártam. A fele megmaradt... Most légy okos, Domokos! ;-D
A barátoknak ízlett, a család fintorgott. Nyilván ez is közrejátszott.

Szóval a barátaimnak zsugori vagyok, míg a családomnak költekező, nagyvonalú, sőt sznob.

Kedves Kiszámoló!
Régóta olvasom remek oldaladat, én szerencsére jól be tudom osztani a pénzemet. De ez szerintem adottság, nem tudom, mennyire lehet megtanulni.
Már korábban is pont azon gondolkoztam, hogy a postban említett pénzgazdálkodást folytató egyéneket vajon hogy tudod meggyőzni a spórolás, megtakarítás fontosságáról?
Örömmel venném, ha írnál költekezőből átment megtakarítóba igaz sikertörténetekről is! 🙂

Sziasztok!
Szerintetek egy 19 éves egyetemistának, nekem, akit a családja tart el, de emellett van diákmunkája is kell a 6 havi tartalék? Ha igen, az mennyi legyen egy hónapra nézve? Amiből tudok enni, utazni és tanulásra költeni?

Már most van félmillió forint megtakarításom, de a nagyjából inkább állampapírt vennék.

Szerintem kell, bar kicsit mas okbol mint egy "rendes" lakasfenntarto embernek. En szimplan hivnam megtakaritasnak es "annyit amennyit lehet" elv szerint tennem felre.

Lakasod pl. ugy sem lesz belole, viszont kituno alap lesz egy tenyleges vesztartaleknak ha elkoltozol majd.

Voltam a helyzetedben, és ugyanígy agyaltam rajta, ezért hátha hitelesnek tartod a tanácsot. 🙂

Nehéz ma megmondani, te mennyiből élsz. Attól is függ, mi az íratlan megállapodás a szülőkkel arról, mit térítenek és mit nem, vagy egyáltalán következetesek vagytok-e ebben. (Én annak idején voltam oly lelkiismeretes, hogy ragaszkodtam hozzá, hogy írjuk le. 🙂 Olyan volt a megosztás, hogy ha egy szerencsétlenebb félévben nem lett volna semmi bevételem - rossz eredménnyel sikerül az előző és nincs tanulmányi ösztöndíj, kicsúszom a szociális ösztöndíjra érdemesek kategóriájából, és a magántanítványok is elkerülnek -, gondom akkor se legyen: tehát az ételt, ruhát, közlekedést térítették, plusz egy takarékos mobil-előfizetést, csak a lebeszélhetőn túli telefonhívásokat, a szórakozást, ajándékokat, utazásokat nem.) Szóval a helyedben nem erőlködnék a félévnyi tartalékon. Esetleg a szüleimet próbálnám rábeszélni, ha olyan a viszony. 🙂

A takarékoskodást viszont nagyon is kezdd el:
- kisebb összegekkel, sokkal kisebb kockázattal megismered az érzést, begyakorolod
- lesz mozgástered a pályakezdő időszakra (pl. egy albérlet kaucióját mi a rák másból tudnád majd letenni?)
- most valószínűleg több időd van foglalkozni a pénzügyi termékek megtanulásával és az apróbetűs részek végigolvasásával, mint munka, vagy pláne saját család mellett lesz
- most valószínűleg fogékonyabb vagy szokások kialakítására/megváltoztatására, mint később.

Használd ki jól a diákoknak kínált nagyon olcsó banki termékeket!

Amúgy az adakozást is érdemes már ilyenkor elkezdeni megtanulni.

MaxWell, szerintem, amíg nem vagy önfenntartó, addig ez a 6 havi tartalék nem szentírás. Én a helyedben azt csinálnám, hogy amit ésszerűen félre lehet tenni, azt félretenném, és lekötném (hogy hova, annak nagyon alaposan érdemes utánanézni, és sok mindentől függ). Azt viszont, hogy mennyit teszel félre, csak végvégvégszükség esetén csökkentsd. A legjobb, ha a fix összeget (vagy mondjuk a bevételed x%-át) azonnal félreteszed, amikor megkapod, és a maradékból élsz. Ha abból megmarad valami, a jövő hónapban elrakhatsz többet is.
Amikor meg önfenntartó leszel, a kötelező kiadásaidhoz mért összeget tegyél el. Ha már most van fél millád, akkor már meglesz az az összeg, amivel válogathatsz az állásajánlatok közül. Sok sikert hozzá 😉

Ez az a kérdés, amivel nem lehet mit kezdeni, mert túlmutat a takarékoskodáson. Ez már részben szociológia. Ugyanis az emberek tetszik, vagy nem versenyeznek egymással - van, aki többre viszi, van aki lemarad, van aki csak többnek látszana, mint ami. Ez az egész be van csomagolva különféle ideológiákba (pl. minden ember egyenlő - ugyan dehogy :), és hasonlók.

A blogger úr ügyvédes példája egyébként tökéletes volt - nem jó sem az eszetlen költekezés, sem az eszetlen spórolás, mérlegelni kell. Jómagam pl. az Apple telefonokat túlárazott, ár/érték arányban nem jó sznob termékeknek tartom, különösen 24 havi hűségnyilatkozatra...ugyanakkor nem veszek 15.000 forintos F&F öltönyt, hanem 90.000-est (és még az sem drága), mert az üzleti életben Tesco öltönyben nem lehet megjelenni. (Illetve lehet, a partner azonnal, némán be is sorol a megfelelő helyre, és onnantól ennek megfelelően tárgyal). De ha lakossági vonalra vetítem ki, biztosan ismerős az az érzés, amikor a drágább üzletekből a kedves kispénzű vásárlót szó nélkül, de kinézik az eladók, pontosan tudva, hogy nincs pénze semmit venni. Ez még a nyugati profi kereskedelemben is előfordul. Vannak olyan szórakozóhelyek ma is, ahova "szakadtabb" cuccban be sem engednek. Esetleg éppen ott játszanak a legjobb DJ-k? Hát barátom, ebben a kínai pólóban erről lemaradtál :))

Hasonlóképpen nem lehet üzleti partnerhez 1.2-es Suzuki Swifttel megérkezni, ne adj isten BKV-val, pedig milyen olcsó. A partner azonnal arra fog gondolni, hogy van-e egyáltalán ennek a vállalkozásnak annyi pénze, hogy a következő villanyszámláját kifizesse? Egy üzleti ebéden elképzelhetetlen mondjuk OTP Junior kártyával fizetni egy bizonyos szint felett. Kell az arany hitelkártya, kerül évente amibe kerül. (Más kérdés, hogy nem abból kell a személyes dolgokra költeni).

De hogy plasztikusabb példát mutassak: párkeresés. Tetszik, nem tetszik, a többség bizony az anyagiakat is nézi, nem is kicsit. Egy élete van mindenkinek, nem biztos, hogy azt komoly nélkülözések közepette kívánja leélni, hacsak nem mindent elsöprő és TARTÓS a szerelem. (Tekintsünk most itt el az abszolút anyagiakra menő érdekkapcsolatoktól). Ismerős a szitu amikor a 'csaj felmegy a lakásra, és finom oldalpillantásokkal felméri mennyi lehet a stex? Esetleg ártatlan kérdéseket tesz fel az első randin a munkahelyre és a beosztásra vonatkozóan? Régen ez ugye teljesen nyíltan ment, ma már udvariassági formulákba van csomagolva. De bizony sokan meggondolják, hogy tényleg az a fiú/lány-e a legjobb választás, akivel soha nem lehet majd elmenni nyaralni, mert nincs pénze, vagy elmenni szórakozni, hasonló okok miatt.

Szóval az igény arra, hogy az emberek többnek látszódjanak, mint amik, a jövőben is folyamatos lesz. Ezt természetesen lehet tagadni, de bizonyos kapuk ez utóbbi esetben bezárulnak. A döntés pedig arról szól, hogy ki hány ilyen kaput szeretne nyitvatartani. (A játékot egyébként kb. üres zsebbel és megfelelő fellépéssel borzasztó sokáig eredményesen lehet játszani, de ész kell hozzá, ami sokszor nincs).

"A játékot egyébként kb. üres zsebbel és megfelelő fellépéssel borzasztó sokáig eredményesen lehet játszani, de ész kell hozzá, ami sokszor nincs."

Részlet gróf Széchenyi István német anyanyelvű ükunokájának magyarul is megjelent könyvéből (még a válság előtt írta!):

„A Berlinben naponta sorra kerülő számtalan rendezvényen (külföldi kultúrintézetek könyvbemutatói, előadások, kiállításmegnyitók) megfelelő öltözékben különösebb fáradozás nélkül lehet megjelenni és ott néhány pohár meg néhány falat erejéig fogyasztani, anélkül hogy egy fillért is kiadnánk. Ha ugyanis az ember »ugyanúgy néz ki, mint a többiek«, ezeken a rendezvényeken szinte soha nem kérik tőle a meghívót. Berlinnek megvan az a képessége, hogy az éhenkórászok – vagy ahogy azt régen kedvesebben mondták: a potyalesők – paradicsoma legyen. Követségekre is viszonylag egyszerű meghívást kapni, mert a külföldi képviseletek köszönettel fogadnak minden vendéget, aki tud viselkedni.
Miután nem áll szándékomban útikalauzt írni berlini potyalesők részére, elárulom az éhenkórászoknak szóló ultimatív tippemet: hívassák meg magukat a szövetségi elnök bankettjére. A G8 egyik fővárosában sem olyan könnyű az államfőnél vendégeskedni, mint Németországban, az egyenlőség világközpontjában. Ennek módja a következő: az ember informálódik a következő államfői látogatásról, és egy nem túl elegáns levélpapíron udvarias levelet ír, amelyben megérteti, hogy miért szeretne éppen ez alkalommal a vendégek közé tartozni. Találjon ki egy nevet »középnagyságú cégének«, amely éppen azzal az országgal kíván élénk gazdasági kapcsolatokat kialakítani, vagy locsogjon valami kulturális célról (ami talán még jobb: valami karitatívról). Garantáltan kap meghívót, hacsak nem éppen Putyin elnök vagy az angol királynő érkezik. Üzbegisztán, Chile vagy Szlovénia (vagy Szlovákia volt?) elnöke is megteszi; a protokolláris felhajtás ugyanaz. Apropó, az államfőnél nagyon jókat lehet enni. Csak a pohárköszöntők nyúlnak néha hosszúra. Az evés után majdnem mindenkivel fesztelenül lehet beszélgetni (kivéve Fischer külügyminisztert, aki nagyon megválogatja, hogy kivel áll szóba). És ha már kezd unalmassá válni, akkor az ember finoman visszavonulhat: közvetlenül a Bellevue-kastély mellett van egy buszmegálló.”

(Alexander von Schönburg: Pénz nélkül gazdagon, avagy A stílusos elszegényedés művészete. Holistic Kiadó, Budapest, 2007.)

Az üzleti élettel kapcsolatban igazad van, csakhogy ott munkaeszköz az öltözet és egyéb külsőségek, tehát egyrészt feltehetőleg arányban van a munkával.

A másik része, a szórakozóhelyek és a magánélet, az a színtiszta sznobizmushoz való alkalmazkodás. Nos, én nem megyek be olyan szórakozóhelyre, ahová egy egyszerű pólóban / pulóverben + farmerban, nyáron rövidnadrágban nem engednek be. A "legjobb dj-k" fogalmát pedig mára megértettem, ugyanolyan képmutatás, ugyanazt a produkciót egy neves dj-től jobban fogadják, mint egy ismeretlentől, de nem is érdekes, mert engem elsősorban az élőzene érdekel. Az a csaj pedig, aki azt nézi mennyibe került a berendezés, utána is elvárja minden spórolás mellőzését, és azt hogy te és ő is többnek látszódjatok. A fene akar ilyen csajt. Nem, itt nem a "pénzedért szeret" közhelyről beszélek, hanem a pénzszórásról adott anyagi szint mellett.

És végül még egy dolog. Az tényleg oké, hogy az üzleti elvárásoknak eleget kell tenni, de akkor már az ember magánéletében had ne rázzon rongyot, ha nem muszáj, mert hosszútávon némileg sekélyes az a boldogság, hogy jobb autód van, mint a szomszédnak. Ha kell a jobb autó, élvezetet okoz vezetni, az más, de a rongyrázásnak nem ez a lényege, hanem a látszat.

Nézd, én teljesen más közegben mozgok, mint egy „átlag” üzletember, és csak sacc per kábé tudjuk, hogy milyen pénzeket mozgat meg a veled ülő ember, de az tudjuk, hogy súlyos milliókat. Nem öltönyben ülnek, sőt kifejezetten gyanús lenne, ha abban feszítene, ilyen az informatika világa.
Én értem, hogy konvencionális üzleti életben van egy sznob faktor, amin át kell látni és kell is, de hidd el, néha torzítja a tisztán látást. Nagyon. Bocs, de a deklaráltan leggazdagabb magyar ember, D. Sándor számomra úgy néz ki mindig (!) öltönyben, mint sz@ros Pista neve napján, mint ahogy falusi dédapám mondotta volt, akkor miről beszélünk? Láttad te már begombolt felső gombbal az ingén?
Ami a magánéletről és a csajokról mondasz, az csak sajnálni tudom, én nem olvasok csak a fodrászomnál életmód magazint (direkt korábban megyek tíz perccel…), de valahogy a számalom jellemzi ezeket. Egy konkrét példa. Az egy ismerős csaj felhívott, hogy egy sráccal van, vetít neki mindent, német rendszámú Audi RS8-cal van, és a satöbbi. Írtam neki, hogy írja meg nekem a rendszámát, jött a input, ment tovább a tuti helyre, majd jött vissza, hogy melyik német kölcsönzőből való. Szerinted hány másodpercig volt a csajszi a pasi mellett az SMS megérkezése után?
Végül, félre ne érts, nekem is van Rado karórám , Boss öltönyöm, saját sámfámra készített cipőim, de ezeket évente max. kétszer használom a sznob körökben, mert tudod: Si fueris Romae, Romano vivite more!

Hogy a büdös francba lenne itt valakinek is (legalábbis a többségnek) fogalma a pénzügyekről, tartalékolásról, amikor az iskolai oktatási rendszerbe abszolúte semmi sincs ebből beépítve? Ha a rokonságtól nem tanul a kölök, legalább az iskolában meg kéne tanulja az alapfogalmakat...

Ugy, hogy veszi a faradtsagot es utanajar, megszivja majd megtanulja a dolgokat.

Én két év alatt változtattam meg teljesen pénzügyi szokásaimat, pont ennek és hasonló blogoknak hála. Vagyis lehet. Nálam a "presszókávé" hasonlat vált be (napi egy kávé az évente 365 x 350 Ft = 127750 Ft).

Ezek szerint ismerőseid tényleg csak olvassák a blogot 😀
Ma egy kissé morcosabb kedvemben vagyok, ezért megjegyzem: 35 év múlva nekem lesz nyugdíjam? Már ha nem emelik addigra a korhatárt 82 évre...
TB-t minek fizetem? Ha fogászatra kell mennem, maszekhoz megyek, mert pl. látom, hallom, hogy az iskolafogászatról kijőve már kiesik a legtöbb gyerek fogtömése... felnőttek meg nem nagyon mennek, mert ők ezt már tudják... sokan a gyereket is elviszik maszekhoz...
Ha valami nyavaja jön pl. a szememre, mire időpontot kapok az ,,sztk''-ba, meg is vakulok... megyek maszekhoz... megjegyzem, ugyan ahhoz az orvoshoz, aki a kórházban rendel a hét másik, kisebbik felében...
Ha eltörik a kezed, nincs gipsz a kórházban...
Kérdem én, mi a rákra fizetem a TB-t? Könnyebb lenne nélküle, amennyit adózik ebben az országban a nyomorult munkás, bruttóból sokkal jobban megélnék úgy, hogy még havi szinten 10-nél többel is kezdhetném a megtakarítást...

Mondjuk ha minden hónapban becsületesen elteszed azt a 6660Ft-ot amit jelenleg fizetni kéne hogy tb jogosult legyél, akkor teljesen igazad van és tényleg jobban jársz, ugyanígy azt a nyugdíjjárulékot amit elcsalsz minden hónapban azzal hogy feketén vállalkozol becsületesen befizeted egy önkéntes-nyugdíjpénztárba vagy az államkincstárnál vezetett TBSZ számlára akkor sokkal jobban jársz mintha az állami feneketlen kútba dobnád a pénzt.

Furcsának tartom, hogy többen is írják, hogy amit lát a gyerek, az fog rögzülni a pénzügyi tudatosságot illetően, mert én teljes ellentéte vagyok a családomnak, én odafigyelek arra, hogy mire költök (habár írni még nem írom, mert nincsenek olyan nagy kiadásaim, lévén nem élek külön tőlük), figyelek arra, hogy ne égjen a villany mindenhol feleslegesen, ne menjen a tévé feleslegesen, az őrületbe kergetve ezzel az ősöket. Ha különköltözök, biztos, hogy írni fogom a kiadásaimat, és próbálok félretenni is majd. 🙂

Szerintem nem kell ezt túlideológiázni, szimplán arról van szó, hogy kiben mutatkozik meg az igény az irányban, hogy változtasson az élete egy nagyon fontos és felelősségteljes részében.

Aki hülye, az haljon meg.

Gratulálok a bloghoz, nagyon hasznos és tanulságos.

Teljesen igazad van a pénzügyi tudatosság hiányát illetően, sajnos én is ezt tapasztalom. Engem a szüleim mindig arra tanítottak, hogy takarékoskodjak. Amit nagyon megtanultam, olykor már tulzásba vittem, az sem jó. 2000-óta dolgozom alkalmazottként, 2008-ban akadtam rá Robert Kiyosaki Gazdag papa szegény papa könyvére, sokkoló volt az élmény, - szerintem ezt kötelező olvasmányként be kellene vezetni - azóta az összes könyvét elolvastam. Amit leírt szinte mindenre látok példát.
Ez most lehet, hogy sokakat érzékenyen érint, de nem értem, hogy miért olyan nagy szám, hogy valakinek nincs hitele - itt magánszemély jelzáloghitelre gondolok -, ha jó hiteled van amit más fizet helyetted, akkor szinte mindegy, hogy mennyi van.
Viszont amikor ezt felismertem, és megcsináltam, majd lelkesedésemben a barátaimnak elmondtam, néhány kivételével hülyének néztek. Azóta inkább csak csinálom, sokmindekinek nem szólok róla.

Még csak egy megjegyzés a pénzügyi inteligenciára visszatérve, az egyik barátom pár éve döbbentem vette tudomásúl - főiskolát végzett- hogy a 10%-os jelzálogkamat az éves kamat, nem pedig a teljes futamidőre vonatkoztatott kamat.

Rendben van ez így! 🙂 Szépen tanuljuk a folyamatokat!

Én '89 óta fizetek adót és a munkáltatóim is utánam, nem keveset.(Versenyszféra, multik.)
Sokáig hittem, hogy minden rendben van, fizetek nyugdíjjárulékot, TB-t, meg egy csomó szirszart (pl. munkanélküli járulék 1.5%, az mire megy?)
Volt manyup-om, van EP és önkéntes nyp.
Szóval, beszoptam, elhittem, hogyha rendes vagyok, a rendszer majd fent tart a felszinen, de a politikusok megtanítottak, hogy ez nem így műkődik.
Örülök, hogy (a commentekből itélve) sok fiatal olvassa a blogodat, a gyerekemnek is ezt fogom ajánlani.

Eddig nem gondoltam, hogy írok magamról és a családomról, de mégis rászántam magam, hátha segíthetek másnak is, ha leírom a saját pénzügyi szokásaimat.
Nekem két lányom van. A feleségem (alanyi) Gyes-en van, kemény 25.795 Ft-ot kap. Az átlag havi összes jövedelmünk úgy 150.000 Ft. Azonban ebből még félre is tudunk tenni. Igaz mi nem egy átlagos család vagyunk. Hajdinát, zabot, kölest Kárpátalján vesszük. A krumplit zöldségfélét, sóskát, spenótot megtermeljük. Vagyis tudjuk mi a spórolás, pl. Iránban egy hónapig kb. 10000 Ft-ból éltünk, mivel a készpénz elfogyott és a nemzetközi bankkártyákat az iráni bankok nem fogadják el, de megoldottuk, sátor couchsurfing... A 10.000 Ft-ból tankoltunk is, de akkor 165 Ft-ból tankoltam tele a 60 literes tankot. Sajnos már drágább Iránban is a gázolaj, most úgy 15 Ft körül jön ki literje. Ezzel az autóval voltunk: http://www.vezess.hu/magazin/tuleltem_irant/13130/ http://nepitelet.hu/autok/mazda/626_1987/mazda_626-_a_vilagjaro/
Autókról: pl. Japánban vagy Koreában egy gazdag nem egy új vagy 3-4 éves autóval jár, hanem min. 15 évessel, hogy minél több pénzt tudjon forgatni...

Visszatérve a költségekhez és a megélhetéshez. Nekünk a keleti utazásaink is példaértékűek voltak, hogy mennyire fontos a család összetartó ereje. Pl. nem kell különköltözni a szülőktől 30 x évesen sem, hanem együtt kell élni úgy olcsóbb a rezsi a főzés és egymás segítése, a meglévő ingatlanokat meg ki lehet adni, vagy el lehet adni és a kamatokból élni...
Nagyon sok féle képen lehet spórolni több 10.000 Ft-ot. pl. keveset telefonálunk, nyugatra ha utazok, kannázok (étolaj, kerozin stb.), keleten nem értsd Ukrajna, Mondova, Grúzia, Örményország.
Tavaly szeptemberben született a második kislányunk, előtte augusztusban bevásároltunk a szabadkai Metró áruházban pelenkát, mivel ott 30 Ft/db áron vettem meg azt amit itthon nagykerben 58 Ft/db áron kaptam volna meg. Igaz két évre betankoltam (előre kiszámoltam, hogy a min. mennyit, a midiből és a maxiből mennyit vegyek, ha a gyerek átlagosan nő), ezen a pelenka vásárláson kb. 150.000 Ft-ot nyerünk és rengeteg időt mert nem kell hetente vagy havonta vásárolni menni. A hab a tortán, hogy a szerb Áfát (18%) a határon visszaadják, minden 150€ összeget meghaladó vásárlás esetén. Az első lányomnál a pelenkát meg az ukrajnai csernovci Metróban vettem. Tudatosan és okosan kell vásárolni, sajnos nagyon sok szemetet megvesz az ember, aminek semmi haszna.
Aki spórolni szeretne az élelmiszereken: annak érdemes Szabadkán vagy Beregszászon, Ungváron vásárolni, már 50.000 Ft feletti bevásárlás esetén is több 10.000 Ft-ban vagyunk nyerők, még ha a Dunántúlról autókázunk ki Kárpátaljára. Az üzemanyag jelenleg 260 Ft a gázolaj, benzin 280Ft, cukor 160Ft, liszt 100 Ft, zab 75Ft!!!, hajdina 250 Ft, búzadara 80 Ft, rengeteg élelmiszer olcsóbb de figyelni kell a vonalkódokat, mert csak a helyi 482-vel kezdődő áruk az olcsóbbak.
Tudatosan kell élni és egészségesen, pl. tengeri halak Szerbiában és Montenegróban nagykerben már 400-500 Ft/kg áron kapható és egy évig fagyasztva simán eláll. Itthon ennek a többszöröse az ár.
Én sajnos nagyon ár érzékeny vagyok, pl. vannak berögződött Ft/kg áram, mi olcsó mi drága és mindig kell viszonyítási számhoz mérlegelni egy egy vásárlást nemzetközi szinten is(pl. ami itthon jó árnak számít az máshol drága, pl. sok európai turistát ezért néznek hülyének Egyiptomban, mert ott egy falafel még pár éve vidéken 50 Ft körül mozgott, a külföldinek meg még az 500 Ft se volt drága. Másik példa itthon 1800Ft/kg ár alatt normális csokoládét nem lehet kapni, de (pl Örményországban már nagyon minőségit lehet kapni 1000 Ft/kg áron Grand Candy... ).
A pénzügyek terén is jól szét kell nézni én min. 10 ország teljes bankhálózatának befektetéseit, kondíciós listáit szoktam áttekinteni. Igaz ez sok idő, de megéri a fáradtságot. Főként kelet Európában mozgok.
Miklós blogját csak december óta olvasgatom. Érdekes és jó írásai vannak, nagyon hasznosnak vélem a felvilágosító írásait a laikusok számára. Nagyon tetszik még hogy nem egy terméket akar értékesíteni és szerintem nagyon korrekt áron tart oktatást is. Egyszer talán én is elmegyek egyre, ha időm engedi. Hátha tart egyszer egy online tanfolyamot a tőzsdékről, az nagyon érdekelne.

További sok kitartást kívánok az írásaidhoz és a hasznos népfelvilágosító munkádhoz, ebben az erkölcsileg és lelkileg züllött társadalmi légkörben!

Akinek van kérdése, hogy mint hol szeretne vásárolni (a környező országokban), hogy spóroljon írjon nyugodtan a steckler kukac mail pont md-re. Blogom sajnos nincsen, sajnos annyi időm és türelmem nincs az interneten. Hogy ki vagyok sokan tehetik fel a kérdést a spekuláns spórolós köztes európai? vagy más, ha érdekel jelent már meg pár történetünkről cikk: http://www.vilagjaromagazin.hu/vilag/kisiklott-vonat-orosz-borton-meresz-kalandok-sziberiaban/5133/
http://mno.hu/?block=mno_video_popup&param=media_id=52432

Azert azt lasd be hogy amit te csinalsz azt az emberek tobbsege nem tudja es/vagy akarja ezt megcsinalni. Pl. BP-rol Ukrajnaba meg Szerbiaba autozni lisztert...
Ukrajna az minimum ket tank benzin (ok abbol 1 olcso ukran, szal legyen masfel) + autopalyamatrica + ha rendesen leosztod a tobbi koltseget akkoris ~30-40ezer forint alsohangon. Ahhoz hogy megerje ennel tobbet kell CSAK sporolni.
Meg nem lehet 20-30kilo cukrot meg lisztet venni szerintem (mi pl. evente hasznalunk el kb 2-3 kilot :D).

A TB-t (amíg így hívták) meg főleg a nyugdíjat szolidaritásból fizeted, nem azért, hogy nyugdíjasként te magad dőzsölj - mire odajutsz, kevesebb lesz a nyugdíj és később fogod kapni, már ha egyáltalán. Ezért fontos, hogy saját magadról gondoskodj, a tippekben itt nincs hiány.

Más kérdés, hogy ha lesz több millió mélyszegény (mindegy, hogy eltapsolták a vagyonukat vagy sohasem volt nekik), akiknek szavazata van, akkor lehet, hogy a politika elveszi a megtakarításodat, és odaadja nekik. Szóval egy kicsit ide, egy kicsit oda (Kiszamolo ezt diverzifikált portfólió néven javasolja). 🙁

Egészségügy: Vessetek a mókusok elé, de a magyar egészségügy nem a legrosszabb az EU-ban, és miután már havi 6660 Ft-ért jogosultságot vehetsz rá (USA, 2005: havi 700 USD egy 36 évesnek) még drágának sem mondható, a borítékot is beleértve. Más kérdés, hogy ahogy az orvosok meg a pénz vonul ki belőle, a mostani szinvonal romlani fog, ezért érdemes megfontolni az blogban is leírt magánbiztosítást.

"Hirtelen nem is tudok mondani senkit, akinek értelmes, átgondolt anyagi élete lenne az ismerőseim között." Tessék csak egy kicsit megerőltetni magát,húsz éve megbeszéltük hogy a vagyon 10 százalékánál többért nem veszünk autót,mai napig ehhez tartom magam!(bármikor bármilyen autót vehetnék)A pénzem igyekszem diverzifikáltan befektetni hasonlóan mint ahogy ajánlod..... Madarat tolláról? Szerintem mi jó barátok vagyunk! sončna ocala

Zelei Andor, foldip, Tibman, Bodolai Gábor:

Azt mondják, a pénz jó szolga, de pocsék úr.

A tisztelt törvényhozók elvehetik mindenemet és szétoszthatják a "szegények" (főleg tücskök, kisebb részben valóban szerencsétlenek) között, akárhányszor, sőt, ügyes kampánnyal még be is feketíthetnek mint köcsög gazdagot. Ez semmit nem fog változtatni azon, hogy nekem a pénzem mindig a szolgám marad, a tücsköknek meg - amíg meg nem változnak, mondjuk mert elkezdenek Kiszámolót olvasni 🙂 - a pénz fog parancsolni.

Utóbbi szerintem rosszabb annál is, mint mikor nincs pénze az embernek. Én senkinek és semminek nem szeretnék a szolgája lenni (csak a Mindenhatónak).

Na, most kiderült, hogy már felsőoktatásban tanuló, megélhetésnyi jövedelemmel nem rendelkezők is többen olvassák a blogodat. Talán ennek örülök a legjobban.

Egyetértek: 1. A pénzzel való bánás alapvetően személyiségfüggő, ugyanakkor az is nagyon fontos, hogy mit látunk otthon a szülőktől. 2. Az iskolában be kellene vezetni a pénzügyi oktatást, de egy fogyasztói társadalomban ez szerintem lehetetlen. Kinek érné meg, hogy az emberek tudatosan bánjanak a pénzükkel? 3. TB-fizetés: ha ki lehetne lépni, én biztos kilépnék. Mivel eddig nem voltak egészségügyi problémáim, nem nagyon találkoztam az egészségüggyel, de pár hónapja voltam két napra be kellett feküdnöm a kórházba, mert a térdem fogta magát és elromlott. A "behívón" már fel is sorolták, hogy amire szükségem lesz a vizsgálat után, azt én vigyem: kötszer, pólya, tányér, pohár, evőeszk. stb. Mindent vittem. + a laptopom, hogy dolgozzak. A kórházban az ápolónő észrevette, hogy a világháború korabeli ágyon dolgozom és felajánlotta, hogy ad wifi kódot, mert elméletileg a szobákban is lehet netezni. Nem kértem. Helyette kértem volna ingyen gyógytornát, de azt nem lehet, mert a vízi torna csak azoknak a nyugdíjasoknak jár, akik otthon unatkoznak és eljárnak a fürdőbe áztatni magukat, vagy kötszert, vagy valamit, ami az egészségügyhöz kapcsolódik. Na, jó, persze, tudom, hogy a rendszer nem így működik, de így sajnos a méregdrága pólyát nekem kellett megvennem és nem tudtam spórolni 🙂

Fogyasztói társadalomról annyit hogy az is fogyasztói társadalom ahol mindenki csak azt veszi meg aminek értelme van és amire szüksége van. Kiszámolótól meg kérdem: mit tud arról hogy magyar tb jogosultként bármelyik eu-s (pl. osztrák) kórházban igénybe vehetem az egészségügyi szolgáltatást, és azt az adott országnak a magyar állam fizeti ki (persze csak azt ami itthon is "ingyenes" lenne nekem)? Ez tényleg így van, vagy a jövőben lesz így, vagy csak kamu az egész?

Elmeletileg igy van, gyakorlatban ne utazz kulfoldre rendes biztositas nelkul.
A "magyar allam kifizeti" szokapcsolatban meg ugye te sem biznal?

Persze, csak hallottam olyat hogy külföldi kórházban ugyanazt a szolgáltatást vehetem igénybe mint itthon, és azt a magyar tb fizeti, tehát nem kell rá külön biztosítást kötnöm, hanem mint eu-s polgár alanyi jogon vehetem igénybe és a számlát a magyar állam állja, mivel ott fizetek tb-t. Mert így pl. megcsináltatni a csípőprotézist kimennék egy osztrák kórházba ahol nincs várólista és kulturált a környezet, a kezelést meg a magyar tb fizetné. De ezek szerint ez csupán mendemonda.

"megcsináltatni a csípőprotézist kimennék egy osztrák kórházba ahol nincs várólista és kulturált a környezet, a kezelést meg a magyar tb fizetné."

http://www.oep.hu/pls/portal/url/ITEM/01F67C83DB37ACCDE040A8C0CB320C29

"Egy másik tagállamban a magyar egészségbiztosítás terhére vehetők igénybe azok az egészségügyi szolgáltatások, amelyek az adott tagállamban való átmeneti tartózkodás során orvosilag szükségessé válnak. [...] A Kártya nem használható fel [...] akkor, ha a biztosított valamilyen egészségügyi szolgáltatás igénybevételének céljából utazott másik tagállamba!"

Engem 2005-ben elláttak Portugáliában ennek a kártyának az elődjével, az E111-es nyomtatvánnyal. Vasárnap, ügyeleten.

2008-ban már a kártyával Spanyolországban újra, és az előbbivel ellentétben ez már nem is csak egy kis üvegszilánk-kiszedés volt, amit egy háziorvos is meg tud csinálni, hanem térdsérülés, emlékeim szerint röntgenfelvétellel.

"TB-fizetés: ha ki lehetne lépni, én biztos kilépnék."

Meg mindenki más is, aki többet fizet bele, mint amennyit igénybe vesz.

Így aztán valamelyik másik adót kellene megemelni, hogy meg tudják gyógyítani azokat, akiktől nem szednek be annyit, amennyit elköltenek rájuk.

Ez teljesen független attól, hogy a pénzt egyébként hatékonyan költik-e el. A szolidaritás alapú rendszer csak kötelező lehet (ha nem olyan kicsi a közösség, hogy mindenki mindenkit ismer; de most egy 9,8 milliós országról van szó).

Az más kérdés, hogy a szolidaritás alapú rendszer jó-e.

nyilvan mindenki kilepne a TB-bol... hogy miert? Azert, mert a TB kiadasok 80% az eleted utolso par eveben keletkezik ( tobbnyire )
A rak kezeles az ami draga... nem az, hogy 3 evente egyszer megfazol, megnez az orvos, es max 2*10 percet foglalkozik veled...

Ha igy lenne, akkor viszont senkinek se lenne penze a 40 ev mulva esedekes rakkezelesere... ugyhogy ez a rendszer igy nem olyan rosz. Persze aki nem latott meg masmilyet, az tud panaszkodni.

Jah, az Angol rendszert se artana megnezni. Igaz, ott a korhazak jobban neznek ki, de szerintem a tobbsegunk nem gondolja komolyan, hogy orulne egy olyan haziorvosi rendszernek, ahol 2 hetet kell varnia mire az orvosa fogadja. ( most egy egyszeru megfazasra gondolok, vagy hetkoznapi problemakra )

Ami itthon megy, az nem fogyasztói társadalom, hanem konzumidióták társadalma. Külföldön nem tudom mi a helyzet, de itthon vicckategória, hogy "mindenki" erőn felül szeretné vállalni magát, aka rongyrázás.

ne agodj... sok kulfoldi orszagban is ugyanez megy. Csak ott pl az allamnak nagyobb a gazdasagi ereje, es ha lecsusztal, akkor 2-3 ev kemeny munkaval konnyebben vissza lehet kapaszkodni.

Így már alakul..

jurta: Az előre tervezésnek és pénzügyi tudásnak akkor van értelme, ha azáltal az esős napokra, öregkorodra, nem várt szügséghelyzetre fel tudsz készülni. Ellenben semmi értelme félretenni, ha azt előreláthatóan el fogják tőled venni - akkor a tücsköknek volt igazuk. Ezért szimpatikus a Kiszamolo diverzifikálási megközelítése, mert nem tesszük minden tojásunkat egy kosárba. 🙂

Egészségügy: majdnem ugyanaz a "nagy kalap" megközelítés, mint a nyugdíj. Semmi korreláció nincs a befizetett járulék és a kapott szolgáltatás között. Ha kórházba kerülsz, fizetsz, mint a katonatiszt, ha nem akarsz lapostetűt kapni, és szeretnél élve kikerülni.

Nyugdíj: Az aktuális kormány mindenképpen ki fogja fizetni a nyugdíjakat, sőt emeli is őket, és onnan veszi a pénzt, ahol találja, és ez nem fog megváltozni a közeljövőben. Sőt.

en se felek a nyugdijkerdestol. Az elmult 100 evben megsokszorozodott a termelekenysegunk. Ez annyit jelent, hogy egyre kevesebb ember tud egyre tobbet eltartani. Es hogy miert nincs sokaknak munkaja? Valoszinuleg azert, mert igyis boven eleg termeket allitunk elo. Ha korulnezek azt latom, hogy soka parlagon hagyott terulet egesz europaban, megis senki se ehezik ( aki ehezik az se azert, mert a boltban nincs elelmiszer )

Jelenleg globalisan is van boven eleg elelmiszerunk, csak sok orszagban evi 100kgot dob ki 1 ember, es ezert nem jut masoknak... ugyhogy az eltartas miatt nem agodok tulzottan. Persze azert keszulok, mert nyugdijjaskent majd szeretnem ,ha lenne mit szorni:D

Hát bevallom én sem értem a dolgot.
Egy webfejlesztő cégnél dolgozok, szimpla átlagos mérnöki fizetésért, a csapatomban az összes kolléga többet keres nálam, mégis, ha hónap vége van akkor én vagyok a csapat bankja, ha apróbb összegekkel is.

Ellenben amikor felvezetem, h lehet 15Ft bruttóért telefonálni másodperc alapon. Amikor elmondom, h lehet 2Gb NET-et igényelni 2400-ért. Nos ezek a dolgok senkit, de tényleg senkit nem érdekelnek. Nálunk az átlagos az, ha egy embernek Iphone 4-5 van, vagy Samsung Galaxy II-III. Nekem egy 5 éves telefonom van, és tökéletes :). Tudok vele telefonálni! Ha venni is fogok újat az csak egy Iphone 3GS lesz. Az igényeimet kielégíti, a többi meg csak tornazsák, ahogy egy régi barátom mondaná. Szóval igen nagyon sok még a teendő.

De nem értem amúgy a dolognak azon oldalát sem, h hiába mesélek arról is az embereknek, h ki mennyit hagy ott a saját bankjánál mindenféle költségre. Én sokáig 0Ft-os bankszámlákban voltam, jelenleg meg ott fogok tartani, h dolgozni fog helyettem a bankkártyám :). Tehát költségek helyett, normál használat mellett még a bank fog nekem fizetni. Azt, h ez meddig marad így nem tudom. De akkor is felháborító, h hülyének nézik az embert. Én most kifizettem 2800 Ft bankkártyára, és innentől ingyenes KP felvételem van korlátlan számban, ingyenes átutalásom, 7%-os kamatom, ingyenes NET-bankom, és egy 200Ft havidíjú hitelkártyám, ami, ha nem hoz vissza havi 1000Ft-ot minimum, akkor nagyot fogok csodálkozni.

És ezzel szemben a kollégáim?
Mindig próbálom őket meggyőzni, h nem kell 15 ezres előfizetés, h nem kell az embernek igét gatyáját is otthagyni a bankban. Mindig van valami indok, amiért ez nem jó nekik... Én ezt sajnálom leginkább.

Kár, h nem lehet felnyitni az emberek szemét. Nagyon nagy kár.
Persze tudom mindez eltörpül a cikkben szereplő példák mellett. De én is kesergek emiatt...

"Én most kifizettem 2800 Ft bankkártyára, és innentől ingyenes KP felvételem van korlátlan számban, ingyenes átutalásom, 7%-os kamatom, ingyenes NET-bankom, és egy 200Ft havidíjú hitelkártyám, ami, ha nem hoz vissza havi 1000Ft-ot minimum, akkor nagyot fogok csodálkozni."

Ez melyik bank? Valami flottakedvezmény? Ismerem a kínálatot, de ilyenről nem hallottam.

Erste szupernulla ranezesre. En is ott (is) vagyok.
1800 volt tavaly a beteti kartya, most 2700 (v 2800).

A hitelkartya (Joker) evi 3500 + havi 200. A 7% kamat meg valszeg az Aktiv betet, bar mar az is csak 6-6.5 korul van.

Köszi! Az Erste honlapja és kondíciós listái katasztrófálisan áttekinthetetlenek...

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram