Szomorú változás március 15-től
Szombattól életbe lép a módosított Ptk, ami szabályozza a cégekkel kapcsolatos változásokat is.
Ezért március 15-től megváltozik a Bt-k képviselete is, az új szabályozás kimondja, hogy a kültag nem lehet a cég képviselője. Ezért a szombattól bejegyzett cégeknél már nem fog működni az itt leírt lehetőség, hogy ne kelljen a beltagot bejelenteni és te kültagként X darab Bt Katás mellékállású képviselője lehessél. Egy nyugdíjas beltag, ha egyébként nem kér pénzt a cég képviseletéért (nem vesz fel fizetést) havi 6.810 Ft-ból megúszható.
(Ugyanilyen fontos változás, hogy a Kft-k már csak 3 milliós törzstőkével jegyezhetőek be az eddigi 500 ezer helyett, illetve az ügyvezetők már a saját vagyonukkal is felelnek a cég által okozott kárért a legtöbb esetben.)
Ha sikerül beadnod még péntekig a bejegyzési vagy változási kérelmet, akkor két évig maradhat úgy a céged, ahogy van, de ha ezen két év alatt bármilyen apró változtatást akarsz eszközölni a cégen, akkor ezt is módosítanod kell.
KATÁ-s adózás: kérdeztétek, hogy van ez a beltag-kültag adózása. A KATÁ-s Bt-nél az egyik tag választhatja a KATA-t, a másik rendes módon adózik az osztalék után.
Az osztalékból egyik tag sem zárható ki, alapesetben a betett törzstőkéjük alapján osztják fel az osztalékot. Azonban ezt lehet másként megadni az alapító okiratban, például 99% osztalék a katásé, 1% a nem katás tagé. (A nem katás bent hagyhatja az osztalékot az adott év végén, de előbb-utóbb ki kell egyszer vennie.) Sőt, úgy is lehet rendelkezni, hogy évente a taggyűlésen döntenek az osztalékfelosztás mértékéről, majdnem 6 millió az egyiknek, 20 forint a másiknak.
Arról még vita van az adótanácsadók között is, mi alapján kellene az osztalékot számolni egy olyan cégnél, ahol nincs kiadás nyilvántartás, csak bevételi nyilvántartás (nem tudhatjuk, mennyi volt az elért nyereség a költségek után, kvázi mennyi osztalékot kellene szétosztani.) Ezt a vitát nem én fogom eldönteni.
Ehhez tudnál egy törvényt vagy valamilyen cikket linkelni? Érdekelnének a részletek.
a tokeletes megoldast nem tudom.. csak a problemakat sorolom.
Kapasz: ha nem fizetsz senki utan 25-et, akkor nincs meg az eves 6millios kedvezmenyes beveteli kereted, csak a 40%-os.
Ha senki utan nem kellene fizetni es ugy is elne a 6millios hatar, az osszesen 1%-os adoterhet jelentene (iparuzesi+kamara), ami azert eleg durvan hangzik.
En azt mondom ne sirjunk, ez a KATA kb olyan jo, mint az EVA volt megjelenesekor (na jo, annyira nem, mert az akkor az AFA alatt volt).
EZ NEM ÍGY VAN. Mondjuk, a bűncselekményekkel okozott károkért EDDIG is feleltek, hozzátenném, ez a 2006. évi IV. tv.-ben is le van írva, ami ma még hatályos. Ehhez képest azonban semmiféle plusz felelősséget nem látok az új Ptk.-ban (2013. évi V. tv.)
Szóval ennek nyomát sehol nem látom a törvényben, pedig jogász lennék.
Itt a törvény linkje: complex.hu/kzldat/t1300005.htm/t1300005_19.htm
A 159-209-ig terjedő §-ok foglalkoznak a Kft.-vel a 3. részben.
Lát itt valaki ilyesmit?
jó látod, semmi plusz nincsen benne ! ha bűncselekményt okoz az ügyvezető – amit persze bizonyítani kell – akkor felel a saját vagyonával is, más esetben nem….
Ha beltagként te vagy a cégvezető és az egyedüli munkát végző is, akkor téged nem érint a változás.
portfolio.hu/vallalatok/penzugy/minden_cegvezeto_felhet_szombattol_ugrasra_keszen_a_biztositok.6.196464.html
“Emellett a jogi személy vezető tisztségviselőjének az új Ptk. LXIX. Fejezetében a „Felelősség más személy által okozott kárért” szabályozás körében a deliktuális felelősségét a kódex a jogi személlyel egyetemlegesen állapítja meg. Ennek megfelelően, ha a jogi személy vezető tisztségviselője e jogviszonyával összefüggésben harmadik személynek szándékosan kárt okoz, a károsulttal szemben a jogi személlyel egyetemlegesen felel.”
Forrás: Nochta Tibor: A vezető tisztségviselők magánjogi felelősségének mércéjéről és irányairól az új Ptk. alapján (GJ, 2013/6., 3-8. o.)
teljes terjedelemben: http://ptk2013.hu/szakcikkek
Használt műszaki kütyüt vásárolnék-eladnék. (Laptop,Számítógép alkatrész).
Ahogy számolgattam és láttam hogy évi6 millió az havi 500E Ft bevételt jelent.
Viszont 500E bevételen nekem kb 50-60e Ft profitom lenne.A költséget le irhatnám valahogy? Visszaigényelni nem tudnék semmit?
az 50-60E ft profittal el se kezdjem a dolgot?
Köszönöm
Továbbá a Bt. szerződésmintájában is lehetőségként szerepel a kültag megjelölése képviselőként.
A beltag sem, vagyis a cég nem dolgozik semmit?
SOS !!
Miért is fontos, h ki (papíron) a cég képviselője? Ez lehet a beltag, nem, de emellett a kültag kap mindenhez jogot,végez munkát, állít ki számlát, stb…
Vigyázzunk azzal, hogy mi az övé, mert van a bevétel, meg a jövedelem, amit NAV ténylegesen le is fog neked igazolni.
Azt lehet mondani, hogy majdnem az egész bevétel az övé, de a leigazolt jövedelem (ami nem mindegy) egyenlően oszlik meg a két tag között. Legyen betét 40 ezer, 39 ezer beltag, 1 ezer kültag.
Pl. pont 6 millió éves bevétel KATA-ból (milyen meglepő).
Ennek 60 százaléka 3,6M.
Ennek fele 1,8M.
Ennyi lesz a tag (mindkettő) NAV által igazolt jövedelme, azaz havi nettó 150 ezer.
drszeiler.blogspot.hu/2015/04/hogyan-lehet-bt-kultagja-vezeto.html
Érdemes elolvasni ez egészet, hogy kontextusba kerüljön, de a lényeg:
“Az új Ptk. szerinti szabályozás:
“Ptk. 3:156. § A kültag nem lehet a társaság vezető tisztségviselője.”
A fentiekben írtak alapján, ha a társasági szerződés tartalmazza, hogy a kültag vezető tisztségviselő lehet, akkor ez a szabályozás a jelen törvények alapján is lehetséges. Azonban, ha a társasági szerződés ezt nem tartalmazza, akkor az általános, törvényben leírt szabály lép életbe, miszerint a kültag nem lehet a társaság vezető tisztségviselője.”
Ennek értelmében a korábbi cikkben leírtak (ami közben már nem elérhető 🙂 ) működnek, nem?