Tovább csúszik a Digi indulása
A Digi mobil szolgáltatásának indulását már évek óta sokan várják, eddig hiába. Az NMHH-nál az indulás időpontját folyamatosan módosítják, most hétvégén az eddigi legutolsó december 10-i indulás időpontja jövő év közepére módosult. Ebből úgy tűnik, hogy nem mostanában fogjuk használni a szolgáltatást.
Ha megvette a telenort a csehektol.
De ott most penz kiszedes project van – ertheto modon…
Pedig a digire mar jol bearazott tarifak net csomagok vannak a telko cegek polcain 😉 igy marad a nagyobb profit addig 😉
Nem az a kérdés, hogy mennyit késik, hanem az hogy el lehet-e indulni ennyi frekvencián értelmes szolgáltatással.
Szerintem nem.
#ilovemarketing
– vagy csinálsz rajta 2G hangot (és nincs mobilinternet az ügyfeleid telefonján), ez megy relative olcsón. Vodafone is így kezdte, nem volt 900-as sávja eleinte.
– vagy csinálsz 4G-t. Ott nincs GSM hang, az csak IP. VoLTE hang szolgáltatást lehet rajta tolni.
Egy gond van, minden ügyfeledtől elvárod hogy szerezzen VoLTE-s telefont, dobja el a régebbi telefonját. Ide sorolandó kb minden 1 évnél régebbi nem csúcskategóriás Android telefon, a 6-os előtt iPhone, az összes kínai szutyok.
Mindkét esetben lesz egy középszar hálózatod és k nagy hátrányod ügyfél percepcióban.
Ebbe a kútba sikerült beugrani tizmilliárd forintért.
Ha ott fent nem akarták volna, akkor frekit sem kaptak volna, de önmagában egy freki kevés.
A másik háromnak van 800, 900, 1800, 2100, 2600, 2-3-4G technológiával, kb. 10-szeres kapacitással.
Igen az, 1 frekijük van és az is keskeny.
Ja, mert leírták egy weboldalon, hogyne.
“Papíron” tudja.
Csak nincs összeintegrálva az operátor hálózatával a firmware, és 99% biztos lehetsz benne hogy nem fog menni. Nem elég egységes a szabvány ahhoz hogy minden network vendor hálózati implementációja működne minden készülékkel.
A Telekom se azért publikálja ezt a listát mert szereti az ügyfeleit szopatni, hanem mert ezek a készülékek lettek tesztelve a náluk lévő implementációval:
telekom.hu/lakossagi/ugyintezes/gyakori-kerdesek/3613/mire_van_szuksegem_a_4g_hang_hasznalatahoz_
Nyugodtan kidobhatod a színes kínai szutykot, ha 4G hangot akarsz.
a T ezeket forgalmazza. Arról, hogy mi alapján kerül be egy gyártó / készülék a szolgáltatói kínálatba, pedig inkább ne beszéljünk.
Nem (csak) ezeket forgalmazza. Van amit (már) nem is forgalmaz. A kínálathoz ehhez nem sok köze van.
A T ezeken biztosít VoLTE-t. Az újabban piacra dobott készülékek esetén ráadásul már operátori firmware sem kell. Tökmindegy honnan veszed meg. Sőt bármelyik ÁFA csaló webshopban megveheted.
Egész más kérdés hogy a T milyen készüléket forgalmaz és mire biztosít VoLTE-t. Nyilván a saját maga által forgalmazottakra megcsinálja/bekéri a gyártótól a kompatibilis firmware-t.
És nyilván nem lesz kapacitásuk a piacrész alapján 0,002% részesedéssel bíró 647-ik Oneplus / Redmi / XYZ mobilkészülék esetében a noname gyártóval együttműködve kompatibilitási firmware tesztet csinálni, hanem a nagy gyártók több tizezres példányszámú készülékeire csinálják meg először.
Márpedig ugyanaz lesz a Digi feladata is.
A volte + keskeny sávszél önmagában egy kihívás, ami látszik is a folyamatos határidő tologatáson.
androidauthority.com/xiaomi-european-market-share-q1-2018-864658/
gs.statcounter.com/vendor-market-share/mobile
Tudom jól esik a mellékszállakba belekötni, de:
Általában írtam a kis piacrészű készülékekről. Nálunk mennyi a Xiaomi piacrésze?
helloxiaomi.hu/volte-nincse-hova-lett-volte-miui-romokbol/
Erről az oldalról kiderül:
a) elég kevés Xiaomi készülék tud VoLTE-t
b) nálunk semmilyen VoLTE nincs egyik Xiaomi-ra se
c) Sok modellben B20 sincs, tehát az ország nagy részén és települések között 4G sem lesz rajtuk nemhogy VoLTE
(d) a cikkírónak kevés fogalma van a VoLTE-ről de ez is mellékszáll)
Ezek a gyártók nem rendelkeznek helyi képviselettel, nem adnak ki specifikus magyar firmware-t, nincs rajtuk VoLTE. Per típus elég alacsony részesedése lehet annak a párnak, amiben van B20 meg VoLTE is -ezekre mind kellene külön firmware…
A cikk annak bevallása, hogy szart sem ér, ha a weblapra kiírták hogy VoLTE képes a telefon.
Ha az állami szolgáltató alatt a MVM által elnyert frekvenciákra gondolsz, akkor a szolgáltatás már él, csak nem lakossági célú:
“Az LTE450 projekt elsődleges célja a kormányzati és iparági igények kiszolgálása. A kormányzati célú felhasználás potenciális célcsoportját az államigazgatási szervezetek, önkormányzatok, egészségügyi intézmények, készenléti szolgálatok, oktatási intézmények, továbbá az egyéb, állami érdekeltségű vállalatok, valamint a kereskedelmi szektor érintett szegmensei alkotják. Az LTE450 mobilhálózat … a jövőben is elsősorban közcélú feladatokat lát majd el, így közbiztonsági, elektronikus kormányzati, járási hivatalok elektronikus ügyintézési feladatainak ellátásában segít majd. Az MVM NET által kiépített hálózatnak tehát nem célja a lakossági mobiltelefonálási szükségletek kielégítése.”
(mvmnet.hu/bemutatkozas/tortenetunk/)
1. Saját szolgáltatást indítanak: nagy a beruházási költség, ki kell építeniük egy normális lefedettséget a nulláról, és az elnyert frekvencia nem túl nagy, így korlátozott lesz a kapacitás. Azaz lassabb mobilnetet tudnak majd adni, mint a versenytársak. Előny, hogy ebben az esetben ők mondják meg az árat. Ha azt mondják pl., hogy 25 mbit/s 4G netet tudnak adni, korlátlan adatforgalommal 3000 Ft/hó áron, és megfelelő a lefedettség, biztosan el tudják adni ezt a csomagot.
2. Leszerződnek egy mobilszolgáltatóval, tárgyalási alapként beledobva a közösbe az általuk elnyert frekvenciát. Ennek az előnye, hogy nem kell kiépíteni a saját hálózatukat, jó lesz a lefedettség, lényegesen kisebb az indulási költség. Persze így nem annyiért adják a szolgáltatást, amennyiért akarják, kb, annyi lenne az ára, mint a mostani kínálat.