Továbbra is mondj nemet a pénzváltásra
A hétvégén Zakopaneben voltunk a családdal.
Két dolog tűnt fel.
Az egyik az euronetes automaták elképesztő száma.
Csak a nem túl hosszú főutcán talán 35-40 darab is volt belőle, olyan is előfordult, hogy öt méteren belül volt három darab. Egyszerűen elképesztő mennyiségű automatát telepítettek egy nem túl nagy városkába. Nem kicsi haszon lehet rajta, ha ilyen sok automatát megéri telepíteni és fenntartani. Nem tudok elképzelni akkora tömeget egy ilyen kis városban, ami indokolná, hogy ilyen rengeteg ATM legyen ott.
Írtam róla több cikket, miért is érdemes kerülni az euronetes automatákat. Röviden és nagyon finoman fogalmazva, olyan költségeket használ és olyan árfolyamon vált, hogy nem te fogsz jól járni, ha valamiért használni akarod az automatáit. Ha érdekel, hogy mennyire nem, keress rá a neten, fogsz találni pár felháborodott leírást.
Ha készpénzre van szükséged a városban, a legolcsóbban a pénzváltónál jössz ki, eurót 2,1%-ért váltottak a középárfolyamhoz képest.
A másik, ami feltűnt, a kártyás fizetésnél a dinamikus pénzváltásnak csúfolt lehúzás elterjedt volta.
Nem csak a McDonald’sban, de még az állami tulajdonú felvonónál is előadják azt a trükköt, hogy a helyi pénznem helyett nagylelkűen forintban akarják terhelni a kártyádat, természetesen gyakran 5-10%-os vagy még magasabb váltási jutalék mellett.
Ha nem vagy észnél, nagyon sok pénzt legombolnak ezzel rólad. Az igazán aljas helyeken már eleve úgy adják át a kártyaleolvasót, hogy át van állítva, nem is tudsz változtatni rajta. Ilyenkor köszönettel visszaadod és megkéred, hogy kezdje elölről a műveletet, helyi pénznemben. (Most nem történt ilyen velünk, de sajnos ez is gyakori. Ha kártyával fizetsz, mindig ellenőrizned kell az összeget is, hogy helyes-e, de mostanában már a pénznemet is.)
Ahogy a fenti cikkből is kiderül, soha nem kérjük a pénzváltást. Mindig az eredeti, helyi pénznemben terheljék a kártyát, ne euróban (ha nem az a helyi pénznem) és ne is forintban, vagy ami éppen a kártyád beállított saját devizája.
Ez igaz a bolti vásárlásra és az online vásárlásra is. Aliexpressen, Amazonon, mindenhol ragaszkodj az eredeti pénznemhez. Ha forintban írta ki az árakat, vásárlás előtt állítsd vissza dollárra/euróra, mert egyébként rossz árfolyamon fog váltani.
Azon gondolkodtam, vajon itthon ez a pofátlan lehúzás mennyire lehet elterjedt? A magyar kártyáimmal ezzel soha nem találkozom, hiszen a külföldiek pénztárcája a célpont ebben az esetben. Lehet, hogy felháborító volt Lengyelországban látni, hogy hány helyen eljátsszák ezt, de megeshet, hogy itt is legalább annyi boltban használják, csak a helyiek ezzel nem találkoznak. Ha van tapasztalatod erről külföldi bankkártyával, oszd meg a hozzászólásokban.
Ha neked ezek új dolgok, járj utána, mert sokat tudsz rajta bukni.
Mielőtt megkérdezitek, jelenleg a városban nincs hó, hiszen hasonló az időjárás, mint itt, magasra kell menni, ha normális mennyiségű havat akarsz látni.
Ami még inkább sokkoló volt, az az élelmiszerárak közti különbség Magyarországhoz képest. Pl. császárzsemle a Lidl-ben pl. 29 forintnak megfelelő zlotyi volt (és nem, nem volt akciós), gauda sajt kilója 2500 forint alatt, stb. Tankolni is jóval olcsóbban lehetett, mint a nem hatósági áron itthon.
Jüanban nem tudom, dollárban 3-4%-kal jobban jársz.
A mai napig lehet Ausztria közepétől magyar matricát venni a benzinkutakon, de mivel évekkel ezelőtt ugyanazt a lehúzós árat kérték, ezért oda se hederítek az ajánlatra.
Itthon egy gyógyszertárban jártam úgy két napja a Wise-os kártyával, hogy euróban számoltak és nem is ajánlottak fel forintos lehetőséget. Szoktam erre figyelni, de most fel sem tűnt, csak utólag, mert korábban is vásároltam ott, eddig mindig forintban fizettem. Legközelebb jobban odafigyelek.
te magyar bankkartyaval mentel tenerifere elni?
vagy csak nyaraltal?
en is kulfoldon elek de az elso dolgom volt itteni bankszamlat nyitni helyi penznemben. ez nem is lehet kerdes.
-DE az én fizikai kártyám Visa, lehet MC-nél nem érzékeli, hogy külföldi a kártya
-lehet főszezoni időszakos díj is
Bár szerencsére a horvátoknál nem lesz ez már fontos, ha EUR lesz:)
Az Euronet ATM-eket meg kihelyezik egyedi szerződés alapján. euronetatms.com/banks/atm-outsourcing/ Szerintem azért is lehúzás.
A dán fogyasztóvédlem is rászállt. jv.dk/artikel/forbrugerr%C3%A5det-advarer-mod-gebyrer-i-nye-h%C3%A6veautomater-2017-9-21(6) (google translate segít, aki nem beszéli a nyelvet 🙂 ). Az esetenként százszoros (igen 100), díj a helyi ATM-ekhez képest náluk is kiverte már a biztosítékot.
(Off, sokkal szívesebben olvasok ilyen bejegyzéseket, mint a politikaiakat. 🙂 Ezek racionálisak, pénzügyi tudatosság erősítő, konkrét, egyértelmű és nem szubjektív)
Konkrétan horvát OTP-vel és Erstével próbáltam, mindkettő lehúzott volna Wise kártyával.
Persze már megoldották hogy automatán levonják a paypalról be se kelljen lépni se jóváhagyni se dupla azonosító se szimpla nem kell, semmi mert olyan biztonságos, csak had húzhassanak le.
Szerencsejáték oldalon ugyanez, 3500 online fizetésért semmi jóváhagyás nem kellett, lerántotta figyelmeztetés nélkül a 3825ft-ot úgyhogy én le is zártam minden paypalos használatot, egyébként ez is megérne egy új blog bejegyzést..
Egy példát mondok, én a GoDaddy.com oldalon szoktam venni domain neveket, és érdekes módon forintban olcsóbb, mintha dollárban venném. Tehát lehet választani, hogy forintban vagy dollárban terhelje-e meg a kártyámat. Meg szoktam nézni, és a dollár árakat átváltva forintra az jön ki, hogy a bolt által adott forint árfolyam valamiért kedvezőbb, mintha dollárban terhelné a kártyát és a bank váltaná át. Pedig a bank is jó árfolyamot mond, tehát nem az a baj, hogy a bank lehúzna.
Szóval azért online vásárláskor nem biztos ,hogy nem járunk jobban a forintos árfolyammal!
otpbank.hu/static/portal/sw/file/DCC_POS_Kezikonyv_20160210.pdf
De SIX payments POSnál is rendszeresen futottam bele.
Törökországban mivel sok atm van közvetlenül egymás mellett, érdemes kipróbálni, hogy melyik van ingyen.. én is így csináltam, a második ingyen adta, utána csak azt kerestük (tavaly november, Revolut Visa).. ez a első próbálkozás a reptéren volt amúgy, ugyanaz volt ingyen a belvárosban is:)
Azzal kapcsolatban van valakinél infó, hogy amelyik devizát nem kezeli (nincs a váltási listában) azt hogy kezeli a Revolut kp felvételnél? Albán lek-nél próbálta ismerős, de már maga a pénzváltási kerete is elfogyott, így nem tudjuk, hogy csak emiatt számított-e fel díjat.. illetve ott eur-t adott ki
Leginkább Jordániára vonatkozna a kérdés:)
PP… pfff… régi téma volt itt a PP körül, hogy épp hova dugták a váltásra vonatkozó opciót, aztán persze meg is szüntették.
Másik kedvenc lehúzásuk, hogy egyes alkalmakkor (nincs benne rendszer) pórias egyszerűséggel elherdálják a PP-egyenlegedet, mert neked minek az: ha dollárod van rajta, átváltják aranyosan fontra trágya árfolyamon. Erre is figyelni kell.
Más: ha jól emlékszem, a Wisszér nem lehúz, el se fogadja a revolutos fizetést a járatokon, be is mondják. Nekem persze mindegy, egy petákot se költök a gépen annál a rablóbandánál, lehúznak rólunk amúgy is eleget.
Nincs revolutom, de mintha úgy mondanák be, hogy prepaid, feltöltős kártyákat nem fogadnak el, pl. revolutot. Valszeg a tw-t is értik alatta, még ha közük sincs egyiknek se a prepaidhez.
Aljas egy bagázs, az ügyfélszolgálatuk is a 80-as évekbeli okmányirodák színvonalát és gyorsaságát üti meg. Repülő MÁV.
Emlékszem szlovákoknál tankoltunk. Fizetnék kártyával, nem megy. Akkor próbáld újra, megint rossz. Fizessek kp. Bemond egy árat, ami 30%-al rosszabb mint amibe került volna a tankolás. Jól van. Kiszóltam az egyik utasomnak, na gyere csak ide, beszéld meg vele. Felvidéki magyar volt, tudott szlovákul, akkor próbálja csak újra azt a kártyát. Mit ad Isten egyből működött, nem tudja mi történt 🙂 Kérdezi a csaj,hogy miért is nem akartam kápé fizetni, mert 12e forint helyett 16e-et akart legombolni rólam…”óóó a szemét”.
Egyik kártya terminálokat kiadó banknál volt divat régebben euróra állítani alapból a pénznemet. Ha nem figyeltél benyaltad. Később az MNB meg is büntette őket emiatt.
Egyetlen esetben kell a HUF-ot választani, ennek nem tudom, mi az oka: Ha Udemy tanfolyamot veszek, az “akciós” (valójában normál áron 10-13 EUR-ért, hiszen 1-2 havonta van ilyen “akció”… :), akkor valami miatt ha a mobil Udemy appban, GPay-jel fizetem ki, akkor mint Play Store tranzakcióért HUF-ban lényegesen kevesebbet kér, mint ha az Udemy oldalán kifizetném az árat euróban. Pl. a “Black Friday”, most meg “Cyber Sale” 9.99 EUR ár helyett 3490 Ft-ot terhel. Megnéztem, mindegyik számlában ott van a 27% áfa, nem az a különbség, ezért egy ideje a mobilommal fizetem ki az érdekesnek tűnő Udemy videókat…
Neeeem. A helyi hivatalos pénzben. Lengyelországban zlotyban, Csehországban koronában és így tovább.
Balatonon viszont nincs ilyen bank a közelben es eleg keves a valto is,ami van az extra lehuzos.(füredi tesco pl)
De mindenhol fizetni euros kartyaval szerintem nagyon nem eri meg.A tankolasnal valami 20 ft-tal valtotta rosszabbul az eurot..raadasul akkoriban 780ft volt a benzin.Ujabb kartyat meg akar a fene,meg azt is fizetni..böven eleg a magyar szamla+kartya dija
De az alap angol debit/credit kártyákon a legtöbb banknál amúgy van még egy extra 2,99% min. 2,99 GBP foreign exchange fee…
Szerencsére van elég termék ahol ezt elengedik, és rendes kôzépárfolyamon megy a váltás (visa).
Egy kivételt tudok mondani a közelmúltból a szokásos éves hosszabbítást fizettem volna Black Friday alkalmából a bitdefender csomagomra (reklám helye egy jó internet security-nak), és forintban jóval kedvezőbbre mutatta a fizetendőt, mint akár euróban, akár dollárban. Nem ezen gazdagság meg, egyszerűen csak érdemes figyelni.