Újabb kamatemelés
Miután már harmadik hónapja 5% felett van a magyar infláció és nem igazán látszik, mitől tudna csökkenni, az MNB-nek lépnie kellett és ma újabb 0,3 százalékponttal 1,2%-ra emelte az irányadó alapkamatot illetve az egynapos betéti rátát is. Ezen túl olyan üzenetet fogalmaztak meg, ami szerint az emelés folytatódni fog. (Minden hónap utolsó keddjén döntenek az alapkamatról az MNB-nél.)
Mivel a forint továbbra is nagyon gyenge (az Unió legrosszabbul teljesítő devizája évek óta) és ez is hozzájárul Európa legmagasabb inflációs rátájához, valószínűleg tűnik, hogy még sokáig fogják/kell emelni a kamatokat az elkövetkező hónapokban.
Tehát szerintem továbbra is tologatva lesz. Majd a választások után fognak bedőlni. Mindenki elolvasta és aláirta a hitelszerződést. Aztán sokan meglepődnek:
telex.hu/gazdasag/2021/04/08/1-4-millioba-kerult-egy-lakashiteles-nonek-hogy-elt-a-hitelmoratorium-lehetosegevel
A változó kamatozású hitelnél nem kellene meglepődni azon sem, ha emelkedik a törlesztő az alapkamat emelés miatt.
Szerintem sokáig kitarthat még a folyamatos 30 pontos emelés, mert az 1,2% még mindig nagyon kevés az inflációhoz mérten.
Igen, így gondolják az emberek. Ami nem így van, hogy ott a kamat is, ami akkor is megy a tartozásra, amíg nem fizeted. Ha másfél évig nem fizeted, akkor másfél évnyi kamattal több lesz a tartozásod.
Vond le a %-os hozamokból a mindenkori inflációt. A 90-es években 36%-os kamat is volt banki betétre, de nem gazdagodtunk meg belőle.
Kalkuttaban leszakadt egy hid? Vegyel fizikai aranyat!
Oreganyad leesett a lepcson es kellene hirtelen penz a csipoprotezisre? Vettel volna fizikai aranyat!
Fogorvoshoz mesz fogpotlasra? Vittwl volna aranyat, hozottbol olcsobban dolgoznak
Es mindezt egy olyan befektetesi eszkozre hivatkozva, ami
– iszonyatosan maceras (tarolas, beszerzrs, minosites)
– nagyon magas a jutaleka, mind vasarlaskor, mind eladaskor
– hosszabb idotavok egyiken sem tudta bizonyitani magarol, hogy jobb befektetes lenne, maximum kiragadott, rovidtavu idoszakokra vetitve
De biztos megeri valakinek….
A PMAP az inflaciohoz kotodik, a MAP+ pedig savos fix kamatozasu, igy az alapkamat valtozasanak maximum kesleltetett es kozvetett hatasa lehet.
Az alapkamat emelese elvileg
* visszafoghatja az inflaciot, de ehhez a hatashoz ido kell, illetve az allampapirba is csak kesobb arazodik at.
* illetve egy bizonyos szintet elerve novelheti a keresletet a banki betetek fele, ami csokkentheti a keresletet az allampapirok irant, igy az allamkincstar rakenyszerulhet a kamatemelesre, de ez is inkabb hosszabb tavon opcio.
Az allamkincstarnak nem feladata a pozitiv realhozam fenntartasa.
Megint lesz majd a siránkozás meg a mentsük meg a bebukott hiteleseket.
Na kinek az adójából lesz megfinanszírozva?
Leegyszerűsítve, az MNB a bankok bankja. Alapkamaton ad a bankoknak pénzt, amit kihelyezhetnek hitelbe illetve alapkamatot fizet nekik, ha berakjak a jegybankba. Minél magasabb az alapkamat, annál kevesebb hitelt tudnak kihelyezni, mert drága lesz. Ugyanakkor kevesebbet is akarnak hitelezni, mert megéri nekik a pénzt inkább a jegybanknál parkoltatni kockázatmentesen.
Na most az aki havi 2-300 ezret tesz félre és nincs, csak pár milliós megtakarítása annak érdemes bohockodni itt a számokkal, vagy pakolgassa félre azt a kis pénzt ahogy eddig?
Meg azert is jo egy ilyen 4%-os alapkamat, mert a zombi cegek ilyenkor elkezdenek kidolni, vegre kiderul, mit ernek a magyar cegek, ha a latra kaphato 4%-os kamattal szemben kell helytallniuk, vajon mekkora a valosagban Lorinc barat penzugyi zsenije. Ha pedig a US-ben is lenne 4%-os alapkamat (ami szerintem megintcsak soha nem lesz), akkor pedig vegignezhetnenk egy akkora tozsdei osszeomlast, amihez kepest a dot-com lufi csupan apro petardanak tunne.
A jegybank likviditást is biztosít a kereskedelmi bankok számára, leginkább rövid távon, de vannak hosszú távú konstrukciók is. Az egy napos és az egy hetes likviditási hitel kamata a közelmúltban megegyezett a jegybanki alapkamattal. A bankok jellemzően bankközi hitelből és betétgyűjtésből finanszírozzák a hitelkihelyezéseiket, de szükség esetén rendelkezésükre állnak jegybanki források is. Az átlagembert az alapkamat emelése leginkább ott érinti, hogy nehezebben és drágábban jut hitelhez = kereslet csökken, ezáltal csökken az infláció. Ez igaz a vállalatokra is = kevesebb beruházás, kevesebb munkahely. Még egyszer, nagyon leegyszerűsítve.
Ekkora osszegnel a legjobb befektes ha onmagadba fekteted ezt a penzt. Tanulj vmi aminek segitsegevel egy magasabban fizeto szakmaban/pozicioba tudsz elhelyezkedni vagy kezd foallas meletti vallalkozasba.
Ezekből a “képezd magad és válts feljebb és feljebb jobb poziba” tanácsokból mindig csak egy dolgot hagytok ki: az emberi tényezőt. Az, hogy egy embernek mi a munkája egy sokkal összetettebb dolog annál, mint hogy fogja magát és váltson jobban fizető szakmába.
Mi van, ha szereti, amit csinál, ez álmai munkája és nem akar valami mást csinálni?
Mi van, ha nem akar már többet dolgozni, meg munka mellett még vállalkozni vagy épp tovább képezni magát?
Mi van, ha épp nő az illető, aki 2 éven belül gyereket szeretne, és nem ez a prioritás az életében?
Mi van, ha teljesen jó neki ez a havi 2-300 ezer ft megtakarítás, és egyszerűen nem akar többet keresni, csak ezt a pénzt a legjobban elhelyezni?
Ennyi megtakarítás havonta teljesen elég egy kényelmes életre, miért kellene mindig jobban kihajtania magát mindenkinek és csak feljebb és feljebb lépnie (anyagi értelemben) egész életében?
Akkor azt a havi 200 ezret ne is tegyem el, hanem vegyek havi 40 új könyvet?
Kisvállalkozó vagyok most is, nyilván sehol nem vagyok azokhoz képest akik benyögik itt mindig a havi 10 milliós bevételből 20 ezer forint költést, de a kérdés arra irányult hogy ilyen kis összeg megtakarítása mellett (ami azért egy átlag embernek sajnos a teljes havi fizetése) érdemes-e szórakozni, vagy fixen pakoljam állampapír/sp500 kombóba függetlenül a körülményektől
“Akkor azok az emberek akik még arra se vették a fáradságot, hogy legalább egy ilyen pénzügyi blogig eljussanak mennyit értettek meg belőle.”
Jól látod. A Kiszámoló olvasótábora egy nagyon válogatott, és a népeségre nem-reprezentatív csoport.
Az átlag hiteles annyit lát hogy nem kell törlesztőt fizetni, lehet menni Görögbe, és amikor szembesül vele hogy mennyit nőtt a futamidő, akkor fel lesz háborodva hogy “átverték”.
Tudod, hány ilyet láttam már..?
A törlesztőrészlet alapján válsztott hitelt, jen alapút, aztát amikor elszállt, ment a panaszkodás hogy a rabló bankok becsapták.. és “nem adom a házam”: ha a 40M-os házon van 35M hitel, az nem a Te házad hanem a BANKÉ..
Másiknak volt lakása, örökölt hozzá mégegyet, eladták, elverték a pénzt és most “miért nem épít az állam lakásokat..?!”
Sajnos a nagy szabadsággal együtt jár, hogy az embereket nem védik meg ÖNMAGUKTÓL..
Szerintem (foleg itthoni viszonylatban) az a megtakaritas nagyon is jo.
Altalaban ‘time in the market’ > ‘timing the market’. Azzal jarsz a legjobban hosszu tavon, ha szepen befekteted a megtakaritasra szant penzed, es elfelejted h letezik. A kamatos kamat neked dolgozik, az aktiv befektetes koltsegei ellened.
Forditva ulsz a moziban. Az egyreszt nem havi, hanem evi 200-300 ezer forint. Masreszrol pedig senkinek nem kell semmit csinalnia, az volt a kerdes, hogy hogyan erdemes ekkora osszeget befektetni. Erre pedig ez a jo valasz, forditsd arra, hogy a helyzeted valtozzon meg, hogy tobb beveteled legyen.
A mi van ha? jellegu kerdesekre pedig az a valasz, hogy semmi. Ha igazan akarsz valamit, akkor ennek ellenere is el fogod erni a celod, ha pedig nem olyan fontos es csak kifogast keresel, akkor pedig nem csinalod.
Ezek dontesek, amiket mindenki maga hoz meg, maga viseli a kovetkezmenyeit es sajat maga latja, hogy jol dontott-e.
Részben igazatok van de szerintem óriási különbség, hogy a moratórium miatt a törlesztő nem fog nőni csak a futamidő, ami egy pénzügyileg nem tudatos embernek lehet, hogy fel sem fog tűnni. Főleg ha amúgy is 20-25 év múlva kifutó hitelről van szó, mit számít az a plusz pár év? Amíg nem “vonnak le” többet hó elején addig nem lesz gond.
Szerintem két dolog kavarhat be:
– nem tudom hányan lehetnek akik annyira hozzászoknak, hogy nem kell törleszteni, hogy a korábbi törlesztőt sem tudják majd fizetni
– ha más okból fog emelkedni a törlesztő. Akiknek a moratórium alatt beüt a kamatperiódus azok nem fogják fejben szétválasztani, hogy a moratórium utáni törlesztőjük a magasabb alapkamat miatt nőtt
Amennyiben évi 200-300 ezer forint megtakarításról van szó, és nem haviról, akkor valóban az önképzés a legjobb befektetés, mert havi 15-25 ezer félretett pénzen még lehetne mit javítani. Viszont tegyük fel, hogy havi 200-300 ezer forint megtakarításról beszélünk, akkor megint jön a kérdés, hogy ezt hova érdemes most befektetni? (Helyzetemben céges juttatásként van épp elég képzés, nem szeretnék még pluszt vállalni). Azon gondolkodom, hogy ebből havonta venni állampapírt, vegyesen MÁP+ és PMÁP. Vagy van ennél jobb megoldás? S&P500 indexkövető ETF?
A kérdés pedig arra vonatkozott, hogy kell-e mindenféle kamat számítást, gazdasági hír olvasást csinálni ilyen összegné vagy állampapír+etf oszt’ jónapot.
2021-07-28 at 23:44
Havi 2-300k megtakarítás olyan kevés, hogy nem érdemes foglalkozni vele?
Más világban élünk.
2021-07-29 at 17:13
Nem évi, hanem havi 2-300k-ról volt szó. Lehet Fox(IT) is ezt nézte el?
Egyébként szerintem ezzel az összeggel nem érdemes nagyon variálni, hacsak nem akar egy részével nagyobb kockázatot vállalni az ember.
Ki kell találni milyen időtávra akarja befektetni, aztán kb. vagy állampapír és/vagy valami neki tetsző állandó portfólió (60-40, 70-30 akármi).
Szerintem.
Nőként szerintem semmi baj nincs azzal, ha nem a karrier a prioritásod, hanem a gyerekvállalás. Nyilván ugyanúgy igaz, hogy érdemes képezni magad és pl: sokat olvasni, de ez az önfejlesztés nem feltétlenül ugyanúgy nyilvánul meg, mint a férfiaknál. (Manapság nem népszerű vélemény ugyan, de a nők többségét nem a nagy karrier fogja hosszú távon boldoggá tenni, hanem a család, gyerekek.)
El kell dönteni, neked mi a fontos, és azt csinálni, én is egyre inkább úgy érzem, hogy 30-hoz közeledve egyre kevésbé érdekel a karrier (nyilván érdekel, de kezd másodlagos lenni) és a gyerekvállalásra akarok koncentrálni, mert megy az idő és nőként abból nincs túl sok, ha gyereket akarsz (ráadásul többet), szóval azt hiszem ezen a blogon olvastam és nagyon igaz, “bármit megkaphatsz, de nem kaphatsz meg mindent”.