Újabb támogatott hitel vállalkozásoknak
Mai hír, hogy a kormány újabb, összesen 700 milliárd forintnyi támogatott hitelt jelentett be a cégeknek, mérettől függetlenül, maximum végig fix 6%-os forint és 2,5%-os euró kamat mellett.
A pénzt első olvasatban bármire lehet majd használni, akár a lejáró, korábbi kedvezményes hitelek kiváltására is.
A kormány megint szembe megy az MNB-vel. Az MNB 18%-ra emelte a kvázi alapkamatot, miután a forint árfolyama gyakorlatilag összeomlott és az infláció az Unió egyik legmagasabbja (most pedig már a legmagasabbja) lett.
Ezt a kényszerű kamatemelést a kormány újabb és újabb alacsony kamatozású hitelek kibocsátásával igyekszik semmissé tenni, már háromezer milliárd forintnál jár a mindenféle, a kormány, vagyis hát az adófizetők által támogatott vállalkozási hitelek összessége.
(Ha átlagosan tíz százalékponttal nagyobb a kormány forrásköltsége, mint amennyit ő kap kamatot a vállalkozásoktól, akkor évi 300 milliárd forintba kerül ez az adófizetőknek. Még egyszer: évente. A nagyságrend érzékeltetéséhez, évi 270 milliárd forintba kerülne a tanárok 20%-os fizetésemelése.)
Persze nemes cél a gazdasági társaságok támogatása, de inkább a pénzügyi mutatókat kellene gatyába rázni, megegyezni az Unióval, kivezetni az inflációt gerjesztő kádári árstopokat és akkor azonnal hatalmasat lehetne csökkenteni a forint alapkamatán. Ezzel meg is oldottuk volna a problémát, a gyökereinél kezelve a bajt.
De megint inkább a rossz utat választjuk, ami semmit nem old meg, de legalább rengeteg pénzbe fog kerülni a további években, még jó sokáig.
Ennek ellenére, ha vállalkozásod van, várd meg, amíg kijönnek a részletek. Az új program neve Baross Gábor Újraiparosítási hitelprogram.
Most éppen egy 200 oldalas EU-s jogszabály alapján generáltatok vele eszközökre kockázatbesorolást és nagyon jól csinálja. (A Jindosh Riddle nevű rejtvény viszont nagyon betett neki, pedig az tisztán logika. Még nem leszünk feleslegesek. 😀 )
Koszonom a cikket egyebekben. Nekem kifejezetten tetszett mert ez azert nagyon aktualis mostansag.
Tegyük fel, hogy 1-1 millió van 2027/J-ben és a D231018-ban is.
A PMÁP-odnak 27-én lesz kamatfordulója, utána pont ugyanannyi lesz a kamata mint a 2027/K-é, 15,25%. Erre tehát nem éri meg átváltani. (Most nem is tudod, mert nincs vételi árfolyama, gondolom mert a kamatfizetés hetében vagyunk.) A jövő héten eladhatod 1% veszteséggel (990.000 Ft-ért), és átteheted 2030/I-be. Ha nem gond, hogy így a + 0,5% kamatért 3 évvel tovább tart a futamidőd (újabb visszaváltás újabb -1%) akkor megérheti.
A DKJ-d vételi árfolyama 90,6860, tehát az 1M Ft névértékű DKJ-t 906.860 Ft-ért tudod eladni, aztán betenni a kívánt PMÁP-ba. 10.18-ig majdnem pont 3/4 év van vissza, így kb. 11,43/12% lenne az időarányos kamat, tehát ha nem gond a megnövelt futamidő, ez is megérheti.
A fentiek mérlegelésével a döntés a tied.
Kérlek javítsatok ki, ha valamit rosszul írtam, had tanuljak belőle.
Chat GPT margójára, én egy új cv-t írattam vele, de láttam azokat a bonyolult nyelvtani szerkezeteket, összetett mondatokat, khm, hát itt hr-eskékről van szó, jobbnak találtam inkább a pofonegyszerű felsorolást 😀
Ja és hogy miért? Újra felraktam magam egy állásportálra, szondázni hol tart a piac és (nem) meglepetésként az történt, hogy egész nap megállás nélkül csörög a telefon. Hol ez a több tízezres elbocsájtás?? Meg a “válság”?? Vagy hogy azonnal fel is akarják tölteni ezeket a helyeket? Ja, úgy értem akkor. 😀
Persze, pusztító következménye lesz azokra nézve, akik nem zárkóznak fel, de a változás VELED kezdődik. Edukálj, és legfőképp utasíts el mindent ami csak kicsit is gyanús.
Ezzel nem fújják, csak nem eresztik le hirtelen. maga az szűrő, hogy emelkedik a kamat.
Ha nem lesz sehogy, akkor az volt a megoldás.
A forint-erosodesrol tudnal irni egy posztot? Hogy mi okozza es meddig tarthat?