Üzemszünet az Ersténél
Előre tervezett nagy leállás lesz az Erste Banknál február 4 és 6 között. Ha erstés vagy, mindenképpen olvasd el a közleményt itt.
Kiszámoló – egy blog a pénzügyekről
Pénzügyi tanácsadás, ahogy mindig is szeretted volna.
Előre tervezett nagy leállás lesz az Erste Banknál február 4 és 6 között. Ha erstés vagy, mindenképpen olvasd el a közleményt itt.
Ugyanígy átírni a díjneten, a többi fizetős helyen, along PayPal nál például, ahol nem is könnyű mert, meg kell várni a visszajelzést….
Inkább legyen hétvégén (és hétfőn) nem elérhető a Netbank, de keddtől minden jól menjen (Erste-nél van a számlám). Kártyával lehet vásárolni és készpénzt is fel lehet venni ez alatt a 3 nap alatt (kártyát is le lehet tiltani), szóval csak a fiókok és a Netbank lesz zárva.
elszámolt már az említett úr a választásokra felvett állami támogatásával?
szimpla tartalék, azért ez tényleg nem egy egyszerű kis migrálás, gondolom utána a tesztelés sem 10 perc, és ha neadjisten vissza kell állni…
..mert mondjuk valami értelmes 02.07. helyett 07.02-re állítja a rendszerdátumot vagy hasonló.
Bankváltás előtt állok, az Erstet néztem ki magamnak. Erste ügyfelektől kérdem, a bankon belüli utalás azonnali, vagy mintha külsőnek utalnék?
(A CIB-nél ha akár hajnalban utalok pénzt a feleségem számlájára, az pár másodperc után meg is jelenik ott.)
Szerencsére 1-2 elszántabb adós felveszi a kesztyűt és győz is. Érdekes országban élünk:
A banki informatikai rendszerek a legviccesebb dolgok a vilagon szakmailag nezve.
Nem hinném, hogy egy ilyennél számolnak visszaállással. Ilyenkor szerintem nincs más út, mint előre menekülni. Meg azért reméljük, hogy éles adatokkal egyszer-kétszer már eljátszották az egész folyamatot, nem most fogják először látni mi történik…
Az nekem mindenesetre tetszik, hogy igyekeznek elég jól kommunikálni ezt a leállást. Még a csapból ez folyik. Azon csodálxom hogy SMS-t nem kaptam tőlük erről.
Gondolom hétfő azért kell nekik, mert ha vannak külső banki kapcsolatok, azok ügye csak hétfőn tudnak történni munkaidőben (pl.: pénteken CITI-s számlákra indított átutalások, stb..).
Nem hinném hogy hétfőn állnak neki okítani a több ezer bankos ügyintézőt. Elég gáz lenne…
Hülye lett volna egy bank fizetni egy biztosítónak.
Egyébként meg ha fizetett volna, akkor mi van?
Ha a behajtó cég olcsón vett adósságot, akkor mi van?
Az adós tartozik? Igen. Ő vette fel a hitelt és nem fizeti? Igen. A lakása a fedezet? Igen.
Ennek mi köze bármihez? Ez megint ilyen hitelkárosultak féle agymenés.
Egyszer hallanám a szájukból, hogy én volt a barom, hogy üres zsebre akartam drága lakást venni.
Az egyik nagybanknál kb. 1995 óta megy a kártyaelfogadó program, 22 éve csak toldják-foltozzák, az egészet ki kellene kukázni és alapjaitól egy újat írni és felrakni, de azt nem lehet, hogy akár csak egy napra is megáll a kártyaelfogadás. Úgyhogy marad a régi őskövület és reménykedik mindenki. Legalábbis pár éve még ez volt a helyzet a hírek szerint, amikor ott dolgoztam.
Valóban egy bank ennyit engedhet meg magának. Bezzeg a Magyar Államkincstár pár éve történt WebKincstár frissitése (meg alszámlák összevontabb kezelése) a bővitett hétvégén túl még (legalább) három teljes munkanapot vett igénybe. S még csütörtökön is cseszett (20x) lassú volt. S emellett még a kommunikációjukba se fektettek túl sokat. (A tervezett leállásról szól 2 emailt csak utólag olvastam, azokban se stimmelte a dátumok. Ott betervezték a hétfő indulást. A webes felületre pedig csak kedden derült ki a “Karbantartunk” eufemizmus.)
Jó móka volt. Persze lemaradtam volna nagy részérél, ha hétfőre szóló újrabefektetéssel nem péntek este 7 után próbálkoztam volna először.
Tesztelés? Élses rendszerben nincsen tesztelés, max verifikálás.
-Kinullázom a hitelkártyát és jövő héten már nem használom
-Jövő hét elején/közepén felveszem/kiutalom az összes pénzt a folyószámláról
-Lementem az összes elérhető számlakivonatot
-Leellenőrzöm a befektetési jegyeket a bevánál
Ui: én is Citis vagyok
Az is beszopta, aki teli zsebre vett lakást, igaz, őt kimentették 180-as árfolyamon.
“Mindenben a hitelfelvevő a hibás” szemlélet egyik analógiája:
alapblog.hu/biorobot-vagy-munkatars/
Ezt mintha a Magyarországon működő bankokról írták volna:
“Sosem az a probléma forrása, hogy ő a témában évek (évtizedek) óta elüldögélt kényelmesen, nem hozott érdemi, jövőbe mutató döntéseket, hogy ne adj’ isten, esetleg nagyrészt alkalmatlan erre a feladatára, és kizárólag azért ő lehet még a cégvezető, mert egyben ő a cégtulajdonos is.
Az, hogy egy helyi adottsággal él valaki, nem különösebben nagy érdem, nem jelenti a gazdálkodás magas fokát, meg is van a kockázata.”
Lassan arról is születhetne egy cikk, hogy a Magyarországon működő bankok mennyiben járulnak hozzá a GDP-hez.
Megtette.
Egyébként meg ha fizetett volna, akkor mi van?
Az van, hogy a bank hozzájutott a pénzéhez, és még egyszer beszedné. Tekintve, h. ezek a szerződések, -mondjuk úgy- nem voltak épp szabályosak, minimum erkölcstelen.
Ha a behajtó cég olcsón vett adósságot, akkor mi van?
Semmi, de lehetőleg ne akarjon extraprofitot keresni a nyomorultakon és vh helyett próbáljon kiegyezni.
Az adós tartozik? Igen.Ő vette fel a hitelt és nem fizeti? Igen.
Igen, de ha egy 3. fél (állam) beleavatkozik a szerződésbe, és néhányan 180-on, mások pedig 256-on lesznek forintosítva, akkor azért hadd lehessen rákérdezni, h. hogy is van ez?
Már az Unió is vizsgálódik chf ügyben.. De ott a spanyol román horvát példa.
Ráadásul a bankok is beismerték a csalást, levelet is küldtek róla.. Szerinted ez így jól van? Vagy mindenkinek kussolnia kéne? L1N diktatúra?
két fontosabbat tudok:
– a joker valódi pénzt ír jóvá, a max-szal erste forintot gyűjtesz, amit partnerüzletekben vásárolhatsz le.
– a jokernél 250ezer a visszatérítés felső határa, a maxnál csak 200.
Ha nem örökölné (elvileg) a max a raiffeisenes csoportos beszedésem, első dolgom lenne megszüntetni…
”
Az egyik nagybanknál kb. 1995 óta megy a kártyaelfogadó program, 22 éve csak toldják-foltozzák, az egészet ki kellene kukázni és alapjaitól egy újat írni és felrakni, de azt nem lehet, hogy akár csak egy napra is megáll a kártyaelfogadás
”
Hát igen, csak ügye itt jön be az, hogy mennyibe kerülne újraírni és milyen kockázattal járna? Emellett pedig mennyi hozzáadott értéke lenne?….
Egymás mellé teszed a néhány 100 milliós költséget, a vele járó nagy kockázatot hogy esetleg valami nem lesz jó, illetve azt a néhány 10 milliót amivel esetleg a bank beljebb lesz, akkor látható hogy nem éri meg.
Én még nem láttam olyan újraírást ahol az újraírt programban vagy ne lett volna közel ugyanannyi hiba mint a toldozott foltozottba (aminek a hibái legalább már ismertek) vagy ne járt volna funkcióveszteséggel….
A bank (különösen egy multinacionális) önmagában van akkora, hogy nem köt biztosítást, saját maga és a kintlévőségei alkotnak egy kockázatviselő közösséget. Ha valami hitel bedől, hát így jártak, nem dől össze a bank tőle.
Én is kizártnak gondolom hogy egy másik pénzügyi vállalkozásnak fizetnének biztosításért. Mi a francnak?
Ez ugyanaz, mint amikor leégett a BS és idióta újságírók megírták, hogy nem volt biztosítva, micsoda felelőtlenség…. (A magyar állam tulajdona b+, a BS egy porszem a sok állami vagyon között, közpénzelherdálás lenne biztosítani).
Amúgy a netbankjuk most is épp le van rohadva (11:51). Nem is kell jövő hétvégéig várni.
Amúgy értem valahol az egészet, miért toldják-foldják, kéne egy fullos-biztonságos környezet a régivel és az újjal is EGYSZERRE (kvadrága ebben a nagyságrendben), és igen, kell egy “időrés” amikor nincs tranzakció, mert akkor az bizony beleesik a lukba, amikor lekapcs és felkapcs.
Szóval pont azért aggódom, mert LÁTTAM már ilyet. (majd kétségbeesetten telefonálgattam és adatbázistúrtam magam is…)
“mi szükség az általad felsoroltakra? Nem világvége jön, csak egy átállás, kis üzemszünettel.”
Jól hangzik, amit írnak, hogy csak átkapcsolják a kapcsolót és kész. Észre sem fogjuk venni,
de nem hiszek a mesékben. Kereskedő rendszer fejlesztő vagyok egy elég nagy cégnél és látom, hogy az adatmigrálás egyik adatbázisból a másikba nem kis feladat. Soha nem megy hibák nélkül.
Kálmán
A hitelkártyát kinullázom, így nem futok ki semmilyen visszafizetési határidőből, palypal fizetésből/refundból, stb csak azért mert “elnéztem valamit” a pár tíz oldalas üzletszabályzatban.
Próbálok biztosra menni.
Azonnal. Még este és hétvégén is, bár néha akad.
Én nyugodtan várom az átállást, mert egyrészt hagytak elegendő napot rá, másrészt ha még meg is csúsznának pár nappal se történne tragédia. Ha hibáznak bármiben – ez meglepne -, akkor azt majd javítttatom velük, nem én dolgozok miatta. Szerintem a kiküldött tájékoztatásaik, üzletszabályzatot is beleértve, korrektek és világosak.
Más: Aki lakást akar venni, jól figyeljen. Tavasztól, újabb 10-15%-os árcsökkenés várható a bp-i piacon, mert akkor jár le az árfolyamgátasok segítségére tett kísérlet, és tízezreknek nő meg a törlesztője, ami eladási hullámot generál.
esetleg akkor nem volt rá pénze?
közeli családtagon akartunk segíteni, csak nem volt annyink.. 🙁
Nem az a gáz, hogy nem mentették ki a devizahiteleseket, hanem pont a 180-as végtörlesztési lehetőség volt pofátlan.
Már nem emlékszem pontosan, de volt valami limit, és akinek az adott érték felett folyósították a hitelét, az eleve kizárásra került az “akcióból”.
Számomra sokkal érdekesebb az, hogy ez az egész mégis hogy fordulhatott elő? Micsoda háttéralkuk lehettek ott amiből a civileket és a károsultak érdekképviseleteit kizárták..
Volt deviza mögötte, vagy nem? Vajon, ha lett volna mögötte, akkor tényleg ekkorát (mekkorát is?) bukhatott rajta a bankrendszer, hogy belemenjenek egy 180-as végtörlesztésbe? Tényleg tétlenül hagyták volna? Vagy még így is kasza volt rajta, csak kisebb? És az állam mit nyert vajon a bolton?
Sok még a nyitott kérdés, és elnézve a spanyol, román, horvát példát, (felvételkori árfolyamon történő visszaigazítás) a játszmának még koránt sincs vége. A Fidesz felkötheti a gatyáját 18-ra, mert a devizások, még ha birkák is, de nem felejtenek.