Változás a KBC Equitasnál

2023-10-18
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Aki KBC ügyfél, mostanra valószínűleg megkapta az e-mailt, hogy a cseh Patria Finance magyarországi fióktelepe veszi át a KBC ügyfeleit január elsejétől. A nevük K&H Értékpapírra fog változni.

Lesz majd dolgod vele, mert a KBC mostani weboldala helyett egy új oldalon tudsz majd kereskedni, az összes agymenést, felmérést, befektetői kérdőívet és minden mást újra ki kell majd töltened.

Változnak a díjak is, a megbízási díjak forgalomtól függően 0,34-0,24% között lesznek, jellemzően 7-11 eurós minimumdíj mellett.

Fontos, hogy a számlaszámok is megváltoznak, év vége után már ne használd a mostani számlaszámokat.

Az idei adóigazolásokat a mostani helyről fogod tudni letölteni, ott keresd majd őket. Május 31-én megszűnik a mostani weboldal, addig tölts le minden igazolást, ami kellhet a következő években.

A Patria Finance tavalyi mérlegét és eredményét itt találjátok, cseh nyelven. (Tis Kč jelentése ezer korona. Egy cseh korona 15,6 forint.)

Hozzászólások:

60 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

A Patria kereskedési rendszere: webtrader.patria.cz/en , valószínűleg ezt fogják Magyarországon is bevezetni. Ez nagyságrendileg gagyibbnak tűnik, mint a jelenlegi KBC-s szoftverek!

Fontos különbség, hogy a hirdetmény alapján az étrtékpapír-transzfer a mostani fix 10.000 Ft-ról 0,5%, min. 10.000 Ft-ra módosul, ha esetleg az új felállással nem lenne valaki elégedett.

A belga helyett a cseh bef. védelem lesz érvényes, azonos értékhatárral.

Ezekkel is érdemes kalkulálni.

Nem hiányzott hogy ezzel kelljen még vacakolni. Adhatnának valami díjkedvezményt ha már felesleges munkát adnak.

Azt írják az amerikai ETFek is közvetlenül elérhetőek lesznek náluk. Érdemesebb lesz majd inkább azt venni mint az európai UCITS megfelelőjét? Ha amerikai ETFet eladok ugyanaz az adózása?

Szerintem a díjak olcsóbbak, mint most a KBC-nél: kbcequitas.hu/filestorage/9379/5_Kond%C3%ADci%C3%B3s_Lista_hat%C3%A1ly-2023.05.31.pdf

Remélhetőleg lesz akkor Magyar ügyfélszolgálat...meg miért vonul ki a kbc? Meg gondolom a befektető védelem összeghatára is vàltozik. Ki alà fogunk tartozni? A Magyar vagy a cseh befektetés védelem alà. Csak néhány kérdés, és még sok lesz.

Itt van sok válasz:
khertekpapir.hu/allomany-atruhazas

@janos Tippelgetés helyett javaslom mindenkinek az alábbi oldal átolvasását: khertekpapir.hu/allomany-atruhazas

Nem változik a befektetővédelem.

"A befektetővédelem mértéke nem változik. Portfóliód továbbra is a rendkívül tőkeerős KBC csoportnál marad. Ügyfeleink megtakarításait a cseh befektetővédelmi alap biztosítja értékpapírok esetén 20 000 EUR, míg pénzeszközök esetén 100 000 EUR összeghatárig."

" Ki alà fogunk tartozni? A Magyar vagy a cseh befektetés védelem alà. "

A fióktelep általában az anyaország alá tartozik, de a KBC pl. eddig belga befektetővédelem alá tartozott, és olyasmit írnak, hogy ugyanúgy a KBC csoport fog garantálni mindent, mint eddig.

A "TOVÁBBI TŐZSDE-SPECIFIKUS DÍJAK ÉS INFORMÁCIÓK" címszó alatt:

"Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Írország, Olaszország, Németország (Xetra), Hollandia, Norvégia, Portugália, Svédország, Svájc és az Egyesült Királyság esetében adásvételenként a fent meghatározott díjakon felül a tranzakció volumenének 0,50 %-át kitevő stamp duty is felszámításra kerül."

Ilyen eddig nem volt, ez mi lehet?

@joe Szinte minden fontosabb amerikai ETF-nek van UCITS megfelelője. Speciálisabb ETF-eknek, pl. az osztalékfizető részvényeket tartalmazó SCHD-nak nincs. 2024-től megszűnik az USA és Magyarország között érvényben lévő kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény, szóval a kedvezőtlen adózás miatt nem sok értelme van amerikai ETF-eket venni, főleg, ha azok osztalékot is fizetnek.

És még mindig drága az egész :), zseniális, remélem beszántják az egészet lassan.

@f-timi

Úgy tudom USA-ban egyáltalán nincs osztalékvisszaforgatós ETF, pont az ottani adózás miatt. Szóval ahogy írod, nekünk itt nem sok értelme van USA ETF-eket venni, mivel #ezeklegalábbtudnaklopni kormányunk végtelen bölcsességének és szakértelmének eredményeként megszűnik a kettős adóztatást elkerülő egyezmény, az USA-ban keletkező osztalékra ott azonnal rávernek 30% adót, plusz az itthoni sarc + a szocho.

Eddig sem adóztunk az amerikai UCIT ETF-ek után, ezt meg nemigen lehet tovább csökkenteni 😀
(accumulating ETF után is csak kb 0,2% osztalékadó van, mint rejtett költség, kivéve, ha magyar részvények vannak az ETF-ben).

János,
Leragadtál a múltban. Évekkel ezelőtt a befektetővédelem a lopás és csőd ellen védte az értékpapírokat 20.000EUR-ig.
Ez mostmár nem így van. Nincs is mitől védeni, ugyanis ha a KBC becsődölne, a részvényeidet átveszi egy másik brókercég.

(Régebben el lehetett lopni őket, mert nem lehetett napi szinten ellenőrizni a KELER-nél lévő értékpapírjaidat és fiktv számlákat állítottak ki).

Szóval hivatalosan 20.000EUR-ig védett a befektetésre váró SZÁMLA pénzed. Ha befekteted (részvényt veszel), már nem érvényes a befektető védelem, mert a részvény már nem is a brókercég tulajdona.

Kettős adózás témában: érdemes lehet nem TBSZ-en tartott részvényeket eladni év végén, befizetni a nyereség adót csak egy helyre, majd megvenni januárban újra?

@aaa Valóban így van. Papíron tök jó, hogy nagyobb lesz a kínálat, de magyar befektetőként nem nagyon profitálunk majd belőle. Ráadásul már annyi féle UCITS ETF létezik, hogy lényegében bármit meg lehet venni most is, nincs szükség az USA piacon kereskedett ETF-ekre egy jól diverzifikált portfólió kialakításához. Az osztalék visszaforgatás pedig még kényelmes is.

@lacc

Én kiszórtam az osztalékfizetős részvényeimet, nyitottam IB TBSZ-t és egyedi részvények helyett vettem íreknél bejegyzett, accumulating UCITS ETF-eket.

Lacc: TBSZ-en januártól csak az osztalékadó lesz húzósabb, szóval ha árfolyamnyereségre játszol (mint a többség), nem érdemes csinálni semmit.

Na, szuper.
Random Capitalt sajnos megvette az Erste anno.
2023-ban a felületük még mindig olyan használhatatlan fos, mint 15 évvel ezelőtt.
Mivel év végén lejár az ex-Randomosok kedvezménye, váltani kellene.
IB-re gondoltam, erre megszűnik a magyar részleg.
Utána a következő gondolatom a KBC volt, erre az is átalakul.
Mi legyen a következő gondolatom?! I love Fidesz, hátha ennél is bejön. :)))
KBC mintha olcsóbbá válna így januártól vagy csak az én szemem káprázik?!
Még van 2 hónap dönteni, de ennél a hulladék felületű Ersténél biztos nem maradok.
Virág Feri csinálhatna egy új brókercéget. Így utólag nagyon el voltunk kényeztetve a Randommal. Gyors, profi mobilapp, a webes se volt gáz.

Azért azt bassza meg nem igazán értem , hogy ha már váltunk akkor miért nem veszik át a többször díjazott mobil alkalmazást, ami kb az egyetlen értelmes és használható felület volt a magyar piacon. A portfolio, erste, Rc, stb. hez képest, de még a Ibk - vel szemben is talán.

A másik a 20 000 euros bef védellem, 1 tbsz-el kimerítem. Kész vicc ha az ameriksi 500k usdhez nézem.

@kojack Az első három hónapban a legjobb, platina fokozatban lesznek a KBC-től áttvett ügyfelek. Utána a forgalom alapján sorolják be őket. Ha akarod az ajánlói programban ajánlak KBC-hez, aztán mindketten kapunk 30000 Ft díjkedvezményt 🙂

@uhura

Hogy kintről legyen üzemeltetve a cseh és magyar platform is. Sokkal egyszerűbb magyarítást csinálni, mint behúzni a KBC-s mögé a cseh folyamatokat

"Nem változik a befektetővédelem"
Ez így részlegesen igaz: a nagyobb belga kockázatközösségből a kisebb cseh kockázatközösségbe kerül át az állomány.
A befektetővédelem nincs ingyen, egy esetleges kártalanításhoz a kockázatközösség többi tagjának befizetései adják a fedezetet. Például, a magyar befektetővédelem alá tartozó számlákon azért magas a BEVA díj (az állomány 0.1%-a), mert a korábbi évek brókerbotrányainak kártalanításához felvett hiteleket ebből törlesztik. Minél nagyobb egy kockázatközösség, egy esetleges krach esetén annál kisebb teher hárul a kockázatközösség többi tagjára (többi befektetőre).

@f-timi

Profi ETF-ezők az Avantis cuccait szokták hiányolni az UCITS kínálatból, volt róla szó elvileg, hogy hoznak át ide is belőlük, de ki tudja lesz-e abból valami és ha igen, mikor. Pl. developed world small cap value-ra nincs egyben UCITS ETF, úgy kell összekukázni többféléből, az Avantisnak meg elvileg van egyben, bár nem ellenőriztem. Meg vannak mindenféle jól kitalált multifaktoros cuccaik is elvileg.

Az ERSTE legnagyobb hátránya a kezelőfelület, ami erősen a 2000-es évek elejét idézi.

Lac,

Én eleve nem értem miért tart valaki normál számlán részvényt.

"Én kiszórtam az osztalékfizetős részvényeimet, nyitottam IB TBSZ-t és egyedi részvények helyett vettem íreknél bejegyzett, accumulating UCITS ETF-eket."

Ez dicséretes döntés, bár akkor is fizetsz osztalékadót (kb 0,2%/év láthatatlan költség), de legalább nem kell állandóan neked újra befektetned az osztalékot.

Én is megkaptam a levelet, hogyan lehet azt megakadályozni hogyha én nem szeretném hogy átruházzák az állományomat és az adataimat átadják a Patria Finance-nak.
Mivel a levélben csak annyi van, ha hozzájárulok akkor nem kell csinálni semmit, de az nem hogy mit kell csinálni ha nem járulok hozzá illetve mik ennek a következményei.?
Jelenleg nekem 1 db Synergon részvényem van amit már 10 éve felszámolnak, csak emiatt van meg az értékpapír számla, és emiatt nem engedik megszüntetni.

@johnny Persze ez tiszta, bár maga az appot megnéztem a Patria rendszere olyan Revolut, Lightyear kinézetű de messze nem.látszik belőle az a fajta "profizmus" ami visszonylagosan letisztult funkciónalitással párosul a KBC-s rendszerben. Meglátjuk .

@usespanner Az ERSTE rendszere nem 2000 évevel van baj mert a UX felület fapadossága nem mentség a funkciónalitás 1800 as évekbeli képességeire, hogy pl 1 évre sem tudok chartot nézni, hogy kézzel számolom ki az összeget , hogy statisztika kb semmire nincs. De ebben az agyon hypolt George is egy kalap sz..., nem tudom kihámozni a mobil appból, hogy mennyi pénzt fizettem be egy adott évben a Nyesz számlámra b...... Anno az RC-t is akkor adtam fel amikor egy 8 bites Last Ninja is designosabb és kezelhetöbb volt a 80'-as években mind az a szar.

K&H Értékpapír: A befektetővédelem mértéke nem változik. Portfóliód továbbra is a rendkívül tőkeerős KBC csoportnál marad. Ügyfeleink megtakarításait a cseh befektetővédelmi alap biztosítja értékpapírok esetén 20 000 EUR, míg pénzeszközök esetén 100 000 EUR összeghatárig. Ebben nem lesz változás.

@usespanner , azért mert az IB-nél nem volt eddig TBSZ. Amíg ment a RandomCapital, ott voltam. De Erste ügyfél a magas díjak és csapnivaló szolgáltatások miatt sosem szerettem volna lenni. Szóval emiatt és méginkább elvi okokból pártoltam át IB-hez a TBSZ hiánya ellenére is.

"KBC Bank NV holds - directly and indirectly through its subsidiary KBC Securities NV - a 100% stake in the share capital of Patria Finance, a.s."
insti.patria.cz/en/skupina

De ha a cseh Patria a KBC tulajdonában van, akkor mi az értelme áttenni az összes ügyfelet az egyik leányvállalatból a másikba, egy olyanba, ami ráadásul nem is a cégcsoport nevét viseli?

@blend-ahmed

"De ha a cseh Patria a KBC tulajdonában van, akkor mi az értelme áttenni az összes ügyfelet az egyik leányvállalatb

Összevonásos költségcsökkentés.
Az átmenetnek van ugyan némi költségtöbblete, de utána Patria érdemi költségnövekmény nélkül lekezeli az összes ügyfelet.
Cégcsoportszinten ez komoly megtakarítás.

" Ki alà fogunk tartozni? A Magyar vagy a cseh befektetés védelem alà. "

A fióktelep általában az anyaország alá tartozik, de a KBC pl. eddig belga befektetővédelem alá tartozott, és olyasmit írnak, hogy ugyanúgy a KBC csoport fog garantálni mindent, mint eddig.

@janos Tippelgetés helyett javaslom mindenkinek az alábbi oldal átolvasását: khertekpapir.hu/allomany-atruhazas

Nem változik a befektetővédelem.

"A befektetővédelem mértéke nem változik. Portfóliód továbbra is a rendkívül tőkeerős KBC csoportnál marad. Ügyfeleink megtakarításait a cseh befektetővédelmi alap biztosítja értékpapírok esetén 20 000 EUR, míg pénzeszközök esetén 100 000 EUR összeghatárig."

A "TOVÁBBI TŐZSDE-SPECIFIKUS DÍJAK ÉS INFORMÁCIÓK" címszó alatt:

"Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Írország, Olaszország, Németország (Xetra), Hollandia, Norvégia, Portugália, Svédország, Svájc és az Egyesült Királyság esetében adásvételenként a fent meghatározott díjakon felül a tranzakció volumenének 0,50 %-át kitevő stamp duty is felszámításra kerül."

Ilyen eddig nem volt, ez mi lehet?

@joe Szinte minden fontosabb amerikai ETF-nek van UCITS megfelelője. Speciálisabb ETF-eknek, pl. az osztalékfizető részvényeket tartalmazó SCHD-nak nincs. 2024-től megszűnik az USA és Magyarország között érvényben lévő kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény, szóval a kedvezőtlen adózás miatt nem sok értelme van amerikai ETF-eket venni, főleg, ha azok osztalékot is fizetnek.

Azt írják az amerikai ETFek is közvetlenül elérhetőek lesznek náluk. Érdemesebb lesz majd inkább azt venni mint az európai UCITS megfelelőjét? Ha amerikai ETFet eladok ugyanaz az adózása?

Nem hiányzott hogy ezzel kelljen még vacakolni. Adhatnának valami díjkedvezményt ha már felesleges munkát adnak.

Remélhetőleg lesz akkor Magyar ügyfélszolgálat...meg miért vonul ki a kbc? Meg gondolom a befektető védelem összeghatára is vàltozik. Ki alà fogunk tartozni? A Magyar vagy a cseh befektetés védelem alà. Csak néhány kérdés, és még sok lesz.

Itt van sok válasz:
khertekpapir.hu/allomany-atruhazas

Szerintem a díjak olcsóbbak, mint most a KBC-nél: kbcequitas.hu/filestorage/9379/5_Kond%C3%ADci%C3%B3s_Lista_hat%C3%A1ly-2023.05.31.pdf

@f-timi

Úgy tudom USA-ban egyáltalán nincs osztalékvisszaforgatós ETF, pont az ottani adózás miatt. Szóval ahogy írod, nekünk itt nem sok értelme van USA ETF-eket venni, mivel #ezeklegalábbtudnaklopni kormányunk végtelen bölcsességének és szakértelmének eredményeként megszűnik a kettős adóztatást elkerülő egyezmény, az USA-ban keletkező osztalékra ott azonnal rávernek 30% adót, plusz az itthoni sarc + a szocho.

A Patria kereskedési rendszere: webtrader.patria.cz/en , valószínűleg ezt fogják Magyarországon is bevezetni. Ez nagyságrendileg gagyibbnak tűnik, mint a jelenlegi KBC-s szoftverek!

Fontos különbség, hogy a hirdetmény alapján az étrtékpapír-transzfer a mostani fix 10.000 Ft-ról 0,5%, min. 10.000 Ft-ra módosul, ha esetleg az új felállással nem lenne valaki elégedett.

A belga helyett a cseh bef. védelem lesz érvényes, azonos értékhatárral.

Ezekkel is érdemes kalkulálni.

És még mindig drága az egész :), zseniális, remélem beszántják az egészet lassan.

@aaa Valóban így van. Papíron tök jó, hogy nagyobb lesz a kínálat, de magyar befektetőként nem nagyon profitálunk majd belőle. Ráadásul már annyi féle UCITS ETF létezik, hogy lényegében bármit meg lehet venni most is, nincs szükség az USA piacon kereskedett ETF-ekre egy jól diverzifikált portfólió kialakításához. Az osztalék visszaforgatás pedig még kényelmes is.

Azért azt bassza meg nem igazán értem , hogy ha már váltunk akkor miért nem veszik át a többször díjazott mobil alkalmazást, ami kb az egyetlen értelmes és használható felület volt a magyar piacon. A portfolio, erste, Rc, stb. hez képest, de még a Ibk - vel szemben is talán.

A másik a 20 000 euros bef védellem, 1 tbsz-el kimerítem. Kész vicc ha az ameriksi 500k usdhez nézem.

Na, szuper.
Random Capitalt sajnos megvette az Erste anno.
2023-ban a felületük még mindig olyan használhatatlan fos, mint 15 évvel ezelőtt.
Mivel év végén lejár az ex-Randomosok kedvezménye, váltani kellene.
IB-re gondoltam, erre megszűnik a magyar részleg.
Utána a következő gondolatom a KBC volt, erre az is átalakul.
Mi legyen a következő gondolatom?! I love Fidesz, hátha ennél is bejön. :)))
KBC mintha olcsóbbá válna így januártól vagy csak az én szemem káprázik?!
Még van 2 hónap dönteni, de ennél a hulladék felületű Ersténél biztos nem maradok.
Virág Feri csinálhatna egy új brókercéget. Így utólag nagyon el voltunk kényeztetve a Randommal. Gyors, profi mobilapp, a webes se volt gáz.

Eddig sem adóztunk az amerikai UCIT ETF-ek után, ezt meg nemigen lehet tovább csökkenteni 😀
(accumulating ETF után is csak kb 0,2% osztalékadó van, mint rejtett költség, kivéve, ha magyar részvények vannak az ETF-ben).

János,
Leragadtál a múltban. Évekkel ezelőtt a befektetővédelem a lopás és csőd ellen védte az értékpapírokat 20.000EUR-ig.
Ez mostmár nem így van. Nincs is mitől védeni, ugyanis ha a KBC becsődölne, a részvényeidet átveszi egy másik brókercég.

(Régebben el lehetett lopni őket, mert nem lehetett napi szinten ellenőrizni a KELER-nél lévő értékpapírjaidat és fiktv számlákat állítottak ki).

Szóval hivatalosan 20.000EUR-ig védett a befektetésre váró SZÁMLA pénzed. Ha befekteted (részvényt veszel), már nem érvényes a befektető védelem, mert a részvény már nem is a brókercég tulajdona.

Lacc: TBSZ-en januártól csak az osztalékadó lesz húzósabb, szóval ha árfolyamnyereségre játszol (mint a többség), nem érdemes csinálni semmit.

Kettős adózás témában: érdemes lehet nem TBSZ-en tartott részvényeket eladni év végén, befizetni a nyereség adót csak egy helyre, majd megvenni januárban újra?

@blend-ahmed

"De ha a cseh Patria a KBC tulajdonában van, akkor mi az értelme áttenni az összes ügyfelet az egyik leányvállalatb

Összevonásos költségcsökkentés.
Az átmenetnek van ugyan némi költségtöbblete, de utána Patria érdemi költségnövekmény nélkül lekezeli az összes ügyfelet.
Cégcsoportszinten ez komoly megtakarítás.

@lacc

Én kiszórtam az osztalékfizetős részvényeimet, nyitottam IB TBSZ-t és egyedi részvények helyett vettem íreknél bejegyzett, accumulating UCITS ETF-eket.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram