Változott a pénzmosási törvény
Mai hatállyal változott a pénzmosási törvény.
Ahogy ez lenni szokott, rosszabb is lett nekünk és jobb is.
Rosszabb lett, mert a postán már minden csekkfeladásnál igazolni kell magad összegtől függetlenül (közlemény). Szerencsére ez alól mentesek az “M” és “FM”-mel jelölt csekkek, az elsők a hivatali csekkek, a második kategória például a közüzemi csekkek, itt 300 ezer forint alatt nem kell személyi igazolvány (FM: feltételesen mentes)
Ha eddig sokat vártál a postán, még többet fogsz ezután a csekkfeladásra. Még egy okkal több, hogy átszokj az utalásra.
A jó hír az, hogy bankszámlanyitásnál már nem kell feltétlen elzarándokolnod a bankfiókba személyes beazonosításhoz.
A 17.§ azt mondja: A Tpt. 5. § (1) bekezdés 130. pontjában meghatározott ügyfélszámla és 46. pontjában meghatározott értékpapírszámla, valamint az értékpapír letéti számla nyitásához az ügyfél a személyazonosság igazoló ellenőrzése érdekében a 7. § (3) bekezdésében meghatározott okiratokat, valamint a 8. § és 9. § szerinti nyilatkozatot elektronikus úton – így különösen e-mail-en szkennelve – vagy faxon is benyújthatja, amennyiben pénzmosásra vagy terrorizmus finanszírozására utaló adat, tény vagy körülmény nem merül fel.
Vagyis mostantól már szkennelve is elfogadják a személyi okmányokat, távolról. A Gránit Bank már ki is adott egy közleményt, hogy elkezdte tesztelni a lehetőséget és hamarosan az emberek otthonról, a karosszékükből is nyithatnak számlát náluk. Ehhez még meg kell várni az MNB rendeletének a megszületését, ami ezt a kérdést fogja szabályozni.
Gondolom több bank (főleg a kevés fiókkal rendelkező bankok) hamarosan követni fogják a példáját.
Úgyhogy egyrészt a Nagy Testvér gondosan figyeli, nehogy valaki ötszáz forinttal pénzmosást vagy terrorizmus finanszírozást kövessen el postai úton, másrészt mostantól már távolról is lehet bankszámlát nyitni másolt dokumentumokkal.
Mit fognak csinálni ezzel az irgalmatlan adathalommal a postán? Gondolom majd megy a kukába. Főleg, mivel ha jól értem, papír alapon rögzítik majd.
De fő az éberség.
Amúgy nem kell beszarni, csekken 98%-ban a rezsit fizetik az emberek, tehát nem sokat érezni majd belőle.
Ha esetleg valami postai ügyiratot hiányolsz, csak egy kattintás és már olvashatod is a Posta mai dátumú rendelkezését. Ott a link a cikkben.
A németeknél láttam olyat, hogy ezt az elektronikus táv számlanyitást élő online videóhívással oldják meg és azt egészíti ki a szkennelt fényképes igazolvány.
versus:
inforadio.hu/belfold/2017/06/20/tilos_a_szemelyes_okmanyok_fenymasolasa/
Nóóóórrrmmmáááállliiissssssssssss Maaarrggiitt?
Ha fenymasolsz, akkor lesz egy papir alapu (fizikailag letezo) masolatod az iratrol. Az tilos.
Ha szkennelsz, akkor csak digitális masolatod lesz, ami egy ilyen megfoghatatlan izé, szoval azt szabad.
:facepalm:
Mit nem értesz ezen? ;P
De mivel az állam semmit nem csinál mögöttes szándék nélkül, ezzel a tranzakciós adók, a NAV-os átvilágítások és a negatív reálkamatok ELLENÉRE is rábírják az embereket az elektronikus pénzkezelésre.
A politikai életben különben is nagyon fontos, hogy minden és ANNAK ELLENKEZŐJE IS igaz legyen, így az összes választópolgár preferenciáját le tudják fedni.
Ahogy az alsógatyagnómok mondanák: profit
Más: tényleg mi lesz most a csekkbefizető automatával, azt nem lehet használni kézzel ráírt nem FM, M-es csekknél?
Ez vajon azt jelenti, hogy ha befizetek egy feleségem nevére szóló csekket (vagy fordítva), akkor meghatalmazást kell vinni?
Nyilván nulla darab embert fognak így elkapni bármivel is.
Külföldi bankoknál már egy ideje működik, hogy a webkamerán keresztül mutatod be az igazolványodat, ez volt a Transferwise-nél is utaláskor. Gondolom, minimálisan lecheckolják, hogy az igazolvány nem szerepel a lopott iratok EUs adatbázisában, amit egy ideje a határon is mindig megtesznek. Sőt az idén két helyen szállodában is betették egy leolvasó gépbe az igazolványomat. Ők is hozáférnek netán ehhez az EUs adatbázishoz? Vagy maguknak tárolják az adatokat? Klasszikus értelemben nem fénymásolták, egy olyan gépbe tették, mint a határon, de hogy az valójában fényképez, vagy mit csinál, nem tudom.
“Fizető fél: az a természetes vagy nem természetes személy jogalany, aki, vagy amely a
pénzátutalási megbízást adta, és akinek adatai a bizonylaton feltüntetésre került.”
Tehát annak az adatait fogják ellenőrizni, akinek a neve szerepel az utalványon, vagyis a feleségem nem adhatja fel helyettem a mentesség körén kívül eső akármiket.
Ma kipróbálom a csekkautomatát jelölés nélküli csekkekkel. Bár nem hiszem, hogy van értelme tanulságot levonni az első napok tapasztalataiból, postán is volt, akitől nem kértek semmit sokszázezres csekknél tegnap, volt, akinek meg a 2000 Ft-os rezsicsekknél is igazolnia kellett magát…
Nem tudom befizetésnél miért ne fizethetném be más helyett a csekkjét?
Kéne egy kis (nagy) segítség.
A feleségemmel szeretnénk egy közös számlát, amiről fizetnénk a havi dolgokat (rezsi, internet, étel-ital, mozi, benzin, stb.) ami összesen olyan 250-350000 forint havi szinten.
A legjobb lenne egy olyan számla, aminek nincs számlavezetési- és lehetőleg semmilyen más (pl. utalási) költsége sem ÉS tartozna hozzá olyan hitelkártya, ami visszatérít valamennyit a költéseinkből. Akkor erről a hitelkártyáról fizetnénk mindent ami létezik (remélem, hogy a közművek is tudnak hitelkártyáról vonni).
Próbáltam nézegetni melyik lenne használható, de nekem valahogy csak egy káosz ez az egész.
Melyik az a bank, csomag illetve hitelkártya, ami a fentebb vázolt igényeinkhez legjobban passzol? Melyik lenne a második legjobban passzoló? Ki tudná ezt nekem megmondani?
Előre is köszönöm a segítséget!
Minden posta látogatásom (ha pl. csomagot kapok Kínából) egy időutazás a 70-80-as évekbe. És ez nem dicséret!
ez nem igazán erről szóló post, de ha kiengedték, akkor talán reagálni is lehet.
a bankszámla és a hitelszámla két külön dolog, keresd is külön… nem kötött a kettő.
a hit kártya esetén a kérdés, mire használod sokat, és mennyit költesz, mennyit keretet kaphatsz és mennyi (ha van) visszatérítési limit. Senki nem fog tudni érdemben dönteni ezek nélkül, ezeket meg Te tudod. Tehát pötyögd be a különböző kiválasztó honlapokon, alkalmazásokban a paramétereket, és kapsz tippeket, merre indulj.
Köszönöm!
Bocsánat az OFFért.
Nem tudtam, hogy a hitelkártya és a számla lehet külön banknál is. Eddig csak olyan banknál volt hitelkártyám, ahol számlám is volt.
De ha külön banknál van a kártya és a számla, akkor hogy kapcsolod a számlát a hitelkártyához? Mindig utalgatod a számládról a hitelkártyára az összeget amit előző hónapban felhasználtál? Vagy meghatalmazod a hitelkártyát adó bankot, hogy vonja a számládról?
Köszönöm a segítséget!
p.s.: Egyébként leírtam, hogy mire és mennyit költök. Vagy ennél részletesebben kell?
Kis segítség eligazodni a káoszban: Erste Max és Raiffeisen Onecard ot nézd meg alaposabban. Olyan amit te szeretnél nincs és sosem volt a piacon: nulla költség és sok sok visszatérítés. A valaha volt legeslegjobb hitelkártya a Citilife volt. Sajnos már olyat nem tudsz igényelni. Kérdéseid alapján úgy látom, hogy Miklósnál egy tanácsadásra érdemes lenne befizetned. Egy év alatt a tanácsadás díjának többszörösével lehetsz gazdagabb.
Persze sokkal részletesebben kell! Feltétlenül tölts fel egy tárhelyre egy excell táblát az összes költésetekről az utolsó fillérig, és legalább hat hónapra visszamenőleg!
Aztán azt majd az itteni kis közösség egy speciálisan erre alakult munkacsoportja belefeccölve pár tucat munkaórát kielemzi, tanulmányt ír róla, és megmondja neked a nagy tutit…. 😀
pontosan. Sajnos a levonásos opció elég korlátozottan elérhető, pedig az volna a tuti, ha minden hitelkártya tartozást mindegyikről be lehetne szedetni, akkor csak jönne a visszatérítés költés nélkül 🙂
, ” Egyébként leírtam, hogy mire és mennyit költök. Vagy ennél részletesebben kell?”
elég sok a co-branded kártya, ami annak jó, aki az adott szolgáltatónál viszonylag sokat fizet, pl. hiába ad jó visszatérítést egy BB-Tesco hitelkártya, ha Te sosem vásárolsz a tescoban, vagy hiába van negyedévente dupla pontos hétvége az Erste-Wizz kártyánál, amikor 4% a visszatérítés mindenre, ha te sosem repülsz a wizzel.
Át kell nézni minél több lehetőséget és a saját vásárlási szokásaid és lehetőségeid (fizetés -> hitelkeret nagyság) alapján dönteni.
mrmoneymustache.com/2017/06/20/next-recession/
Ha a számládról ingyen tudsz utalni, akkor tökmindegy melyik banknál van a hitelkártyád. Értelmes megoldás lenne, hogy a kártyakibocsájtó szedje be a tartozásod havonta a folyószámládról, de nem mindegyik hajlandó rá. Már csak azért sem, mert az egyáltalán nem törvényszerű, hogy vissza kell fizetni a teljes tartozást. (A bank érdeke, hogy ne fizesd vissza!)
Nekem – itt a Kiszámoló blogon is bemutatott – Erste Privilégium L számlám és Joker kártyám van. Sajnos ezek már tudtommal nem elérhetőek, de úgy tűnik az Erste új kártyája se rossz. Én kimondottan azért használom a hitelkártyámat, mert kapok havi 4500-5500 jóváírást, más előnyét nem tapasztalom.
Az Unicreditnek van még egy Ikon nevű számlacsomagja, ami használható.
ha nem lenne a fentebb leírt posta-fóbiád, akkor ez a 4500-5500 könnyen lehetne akár 45-55ezer is 😉 de ez már tényleg nagyon off itt…
Két utolsó kérdés:
Egyik: hitelkártyával lehet másik hitelkártyát törleszteni?
Kifejtem: van mondjuk egy wizz kártyám amivel mindent fizetek és gyűlik rajta a pont. De az elköltött pénzt egy másik hitelkártyáról törleszteném. Így kapok wizz pontokat és visszatérítést is. Már amennyiben a másik kártyára utalás vásárlásnak számít. Ezt nem tudom és azt sem hogy a gyakorlatban ez hogy működik, ha működik.
Másik: Hogy lehet gáz, víz, villanyt fizetni hitelkártyával? Adok megbízást a szolgáltatónak, hogy arról vonja?
Ezt lehet? Hogyan?
Kedves Uram, semmi nincs ingyen. Amit megnyer a szánlavezetésen azt majd elveszti máshol. Egyébként remek összehasonlító oldalak léteznek, oda érdemes eljutni.