Pár napja jelent meg egy véleménycikk a Telexen, amiről már aznap, de még azóta is kapok e-maileket, hogy mi róla a véleményem. Nem értem, miért kapott ekkora figyelmet ez a cikk és azt sem, hogy nekem miért kellene véleményt mondanom róla.
Jó hosszú cikk, akkor is érdemes elolvasni, ha nem értesz vele egyet. A lényege röviden, hogy a kormány bajban van, nagyobban, mint valaha. Jön a választás, osztogatni kellene, de már nincsen miből. A nyugdíjpénztárakat már ellopták, az eddig évente odavándorló pénzeket is minden évben felélték, a költségvetési hiány ötödik éve elfogadhatatlanul túl magas, ott sincs mozgástér, az adóprést már nem lehet tovább tekerni, mert már így is nonszensz módon túl magas (minden fogyasztást 27+4,5% adó terhel, már a 27%-kal is világelsők voltunk), a bankolás, a mobilozás és minden más is itt a legdrágább a környéken a sok különadó miatt. Nem lehet spórolni a költségvetési kiadások szolgáltatásrészén, hiszen az egészségügy már összeomlott, a nyugdíjakra a legkevesebbet költi a kormány egész Európában és így tovább. Röviden összefoglalva, nincs lehetősége a kormánynak se az adóemelésre, se az érdemi kiadáscsökkentésre (mert a valláson és a sporton nem fognak spórolni, az biztos, a korrupciót sem fogják felszámolni), így pedig nehéz lesz biztosítani azt, hogy az alsóbb néprétegek úgy érezzék, hogy folyamatosan javul a helyzetük, mert az elmúlt években sokat romlott. (Az élelmiszerinfláció pont ezt a réteget ütötte meg a legjobban, amelyik minden pénzét élelmiszerre költi.)
A cikk egyik alapvetése, hogy a Fideszt támogató alacsony jövedelmű réteg azért támogatja őket, mert alig, de folyamatosan nő az életszínvonala (mint fentebb írtam), ha ez nem lenne meg és a választás előtti krumpliosztogatás is elmaradna, akkor elfordulna a Fidesztől. Ebben én nem hiszek, a legkönnyebben megvezethető, befolyásolható és megvásárolható rétegről beszélünk. Gond nélkül elhiszik, ha kellően sokat sulykolják nekik a tévében, hogy nem a Fidesz miatt, hanem a gonosz ellenség miatt romlik a helyzetük, a Fidesz óvja meg őket attól, hogy még rosszabbul menjen a sorsuk. Háborús infláció, béketábor, Brüsszel és pár hasonló egybites parancsszó elég ennek a rétegnek. Annyi pénz pedig bármikor lesz, hogy a zsák krumplit megkapja ez a réteg. (Más kérdés, hogy a könnyen megvehető réteg felső felének már kevés lesz az egy zsák krumpli, de a múltkori választás előtt eltapsolt kétezer milliárd forintnál kevesebbel is beérné a drágábban megvehető réteg is.)
A másik, igazán fő mondanivalója a cikknek, hogy a középréteg, amelyik már rég nem kívánja a Fideszt a háta közepére sem (20% a párt támogatottsága ebben a rétegben), egyszerűen megtehetné, hogy összeomoljon a gépezet, mégpedig úgy, hogy ez a megtakarításra hajlandó és képes réteg egyszerűen nem venne több állampapírt és a meglévő pénzét is kivonná onnan, sőt minden olyan helyről, amin keresztül szintén az államot támogatja. (A kormány agresszívan "ösztönzi" az intézményi befektetőket, bankokat, hogy minél több állampapírt vegyenek, mert ha nem vesznek, még többet kell adózniuk.)
Értem én, hogy ez lehetne egy megoldás, de sajnos ez maximum elméleti lehetőség. Ez a középréteg már 15 éve kimehetne tüntetni, akárhány rokona és ismerőse a főnöknek hirtelen többszáz milliárdot keres állami megrendeléseken, amikor csókosoknak osztanak ki 35 évre koncessziókat, több politikus régi arisztokratákat megszégyenítő méretű kastélyban lakik, amikor agyonadóztatják a népet egyik napról a másikra kiötlött jogszabályokkal, amikor a tanárokat bosszúból szivatja a párt, amikor másfél évet kell várni egy sérvműtétre, a vonatközlekedés összeomlott, mert túl sokat kiloptak belőle és hosszan lehetne sorolni még az okokat, amiért a népnek, különösen a középosztálynak már régen ki kellett vonulnia a Kossuth térre heteken át tüntetni.
Mégsem történt soha semmi. Az elmúlt másfél évtizedben két szemmel látható tüntetés volt, az egyiket a diákok szervezték, a másikat az internetért aggódók, akiknek nagy része szintén diák volt. Soha nem ment ki máskor százezer ember se, hogy mondjuk az intézményes korrupció ellen vagy az európai támogatások elvesztése miatt napokon át tüntessen.
Ezután azt gondolni, hogy az emberek szervezetten inkább lemondanak 8-10 ezer milliárd forint másfél éves kamatáról, csak hogy megbuktassák a kormányt, ez utópia, főleg azért, mert az állampapírnak semmi alternatívája nincs. A bankbetétek nem kamatoznak, ha mégis, annak 28%-a kamatadó. Aki most állampapírban tartja a pénzét, az nem fogja kivonni onnan, mert nincs hová tennie. (Ha látraszólóan a bankban tartja, a bank abból is állampapírt (vagy MNB kötvényt) vesz leginkább, megint csak nem vagyunk sokkal előrébb.) Külföldi állampapírokba lehetne átcsatornázni ezt a pénzt, de ez már a legtöbb embernek olyan szintű lépés lenne, amit nem fog megtenni az ismeretlentől való félelem miatt. (Te viszont megteheted, már csak azért is, mert megint úgy romlik a forint, hogy már az euró készpénz tartása is többet hozott tavaly, mint egy átlagos forintos állampapír.)
Könnyebb lenne kivinni a tömegeket a térre, hogy számoltassák el a korrupt politikusokat és a rokonaikat, mint rávenni őket arra, hogy a pénzüket vonják ki a rendszerből.
Szóval a cikk csak egy érdekes eszmefuttatás, nem olyan dolog, ami bármikor is megtörténne.
Ennek ellenére érdemes elolvasni, leginkább a kormány mozgástere miatt.
Röviden ennyi a véleményem, remélem erre voltatok kíváncsiak.
A hozzászólásokban kezdődhet a vita a témáról, de lehetőleg csak értelmes dolgot írjál, ha ilyet nem tudsz, nem muszáj bármi áron hozzászólni.
"mert a valláson és a sporton nem fognak spórolni, az biztos"
Tudom, apróság a cikk nagy egészéhez képest, de a kormány/állampárt nem a vallást, hanem az egyházakat támogatja, és te tudod a legjobban, hogy mi a különbség a hit, a vallás és az egyház között.
A kormány a vallásos egyházakat támogatja, hogy szállítsák nekik a szavazatokat. Ezért tömi őket pénzzel, ingatlanokkal, mindennel. Azok pedig prostituálódnak, mert van az a pénz, amiért úgy gondolják, hogy megéri.
"vallásos egyházakat"
Bocs, ezt nem egészen értem. Vannak vallástalan egyházak is?
Vagy úgy érted, hogy vannak a hivatalosan elismert, ún. "történelmi egyházak", amelyeket támogat az állam, meg van az összes többi, amelyeknek nem ad pénzt?
Vannak hívő közösségek és egyének és vannak a vallásos csoportok.
Ahol nincs hit, ott van helyette vallás, ami csak mímeli a dolgot.
Ez a minden bogar rovar, de nem minden rovar bogar esete.
Sokan azt jövendölték még anno, hogy romlani fog az állampapír visszaváltás kondíciója. Nem 1% hanem ki tudja mennyi. Szerintem a kormány ezzel megvárja még január végét (jan 20 kamatfizetés 2033/I) aztán ha azt látja, hogy kiáralmlik a pénz, akkor dönthet esetleg úgy, hogy tényleg így cselekszik.
Korábban volt már 2% a visszaváltás, kíváncsi leszek, hogy hogy döntenek. Részemről búcsút mondok minden pmápomnak, ha nincs azonos kategóriába tartozó alternatívája akkor is.
DKJ-im lejártak, hitelkártyával már nagyon határeset állampapírba fektetni (6-7% körüli hozamért mínusz költségek), részemről úgy tűnik, hogy felhagyok vele.
Fölösleges emelni a visszaváltási jutalékot, sokkal hatékonyabb a forint árfolyamot lerontani. 🙁 Akkor nyugodtan lehet fizetésemelést is adni, mégis kevesebbet ér a fizetés (reálértéken, ill. euroban), mint egy éve.
Minden TISZAteletem a későn ébredőknek, de én jópár tüntetésen kint voltam korábban, az eredményét láttuk. El is ment a kedvem. Nincs szolidaritás, kitartás e népben, anélkül meg nem fog menni. Nézzétek Grúziát: hetek óta megy a tüntetés, karácsonykor, újévkor, és mégse biztos, hogy el tudnak érni valamit. Ha nem emeled fel a segged, még nem fáj eléggé.
Amiket a bohócpártok szerveztek néha azokra tényleg nem volt értelme kimenni. Amint szerveződött egy amit az a leszerepelt banda nem tudott eltéríteni, megjelent a tömeg is.
Nyugodtan bohócozz, attól még ki kell menni az utcára. Ha nem tetszik a szervező párt, menj nélkülük. Senki sem ment, maradt is minden. A munkát nem lehet megúszni.
Mi a könnyebb? A rendszert megváltoztatni, vagy magad hozzáidomítani?
Egyszer voltam tüntetésen. 95 őszén a Bokros csomag miatt a parlementnél. Nem változott semmi. De a bajszos miatt elmentem ösztöndíjjal külföldre egyetemre, mert itthon nem engedhettem meg.
Utána meg Gyurcsány miatt külföldre dolgozni. Közvetve mindkettőnek "köszönhetek" sok mindent, pozitív dolgok (is) történtek az életemben. Ha a tanulásba és a munkába fektetett energiát elfecsérlem hülye tüntetésekre, óbégatásokra, bohóckodásra és várom, hogy más csináljon valamit, nem itt tartok.
B opció külföld. Szeptemberben "körülnéztem". Volt pár interjúm, november közepére egy konkrétum jött. Sajnos Európán kívűl, havi 8000 Euró, plusz fizetnek szállást, transportot, jegyeket haza. Ha itt valami szar lesz, akkor megyek. Most még szerintem tök jó.Egyelőre részemről jövőre MHM és/vagy Fidesz kap X-et 🙂
Dehogynem változott. A fidesz ráült az elégedetlenségre, és azóta nem lehet normális gazdaságpolitikát csinálni itthon (kiv. Bajnai). Szép eredmény, gratulálj magadnak, mint a jövőbeli voksodhoz is.
Khm. Nem úgy volt a Bokros-féle tandíj, hogy akinek az a nyomorult 2000 Ft/hó sok, annak nem is kellett kifizetnie?
Valami dékás tüntetésen résztvenni fletóval, nem is a bohóc kategória, de inkább le sem írom.
Én ott voltam a tavaly februárin, az tüntetés volt, nem 15 nyugdíjas teadélutánja. A jövőben sem megyek semmire amit pártok szerveznek. A katás tüntetésekre is rákaszkodtak, olyan is lett az eredmény. Pont most van fordulat az utóbbi egy évben, hogy.erre talán rájöttek az emberek.
Egyet értek! Ezt a Kormányt simán meg lehet buktatni tüntetéssorozattal országszerte, Budapesten hídblokkádokkal és általános sztrájkkal (tudom harmatgyengék a szakszervezetek), némi polgári engedetlenséggel. Amúgy sincs elég rendőr, a bíróságok túlterheltek...
Itt nem a politikai alternatíva hiánya (kire szavazzak, óellenzék, Tisza...) a baj, hanem a szolidaritás és a kitartás (össznépi munka) hiánya. Jó példa, ahogy egyesével leszalámizták a különböző érdekcsoportokat az elmúlt 15 évben.
A vágyott PMÁP-forradalom ezt nem fogja megtenni. Különben is a pályát már nehezítették a TBSZ változtatással és a tranzakciós adóemeléssel a devizaváltásnál.
Azért nem szeretném, ha a tüntetés erőszakos lenne.
Egy kevéssé demokratikus rezsimet nem jó antidemokratikusan megdönteni.
"már az euró készpénz tartása is többet hozott tavaly, mint egy átlagos forintos állampapír"
Akkor nem is baj, hogy evekkel ezelott felszamoltam a forint alapu allampapirjaimat. Bar hamu a fejemre, mert euro alaput vettem helyette. De amiota elkezdtem reszvenyeket venni, azota mar nem veszem semmilyen magyar allampapirt.
"Soha nem ment ki máskor százezer ember"
Ez valoban szomoru. Valoszinuleg van benne egy nagy adag fasultsag is, hogy o1g a koleszterin fogja levaltani, nem az oellenzek. Bar, most azert rezeg a lec az uj kihivo miatt.
Rövidebb távú megtakarításra valóban nincs a kincstártol jobb alternatíva, devizára es devizában denominált egyéb adóköteles eszközre ezen a távon nem fogok spekulálni.
Hosszúra meg egyertelmu az ETF-ek világa, szerencsére egyre többen ismerik ezt fel.
Ráadásul aki nem retten meg egy 5perces TBSZ lejelentestol epapiron a NAV-nak, az megy IB-re.
Innen is köszönöm Péterffy úrnak a hazafias cselekedetet, amikor is a TBSZ-t megoldotta az IB-nél, aztan kimigralt minket az irekhez!
az íreknél is lehetséges TBSZt nyitni ezzel a megoldással? illetve erre van egy linked esetleg ahol leírják ennek a lejelentésnek a menetét? nagyon köszönöm!
https://letmegooglethat.com/?q=ibkr+tbsz+lejelentese+nav
Szívesen!
Kérdések előtt azért illene keresést indítani a Google-ön, vagy ha már itt vagy, a Kiszámoló.hu-n. A 2. kérdésedre a választ pedig megtalálod Kékesi Dóri youtube csatornáján, tök jó elmond, bemutat mindent.
Vér, verejték, könnyek: ezeket nem szeretjük így nemzetileg.
Helyette van sumákolás, mellébeszélés, alibizés. Ezeket szeretjük.
Szintén így nemzetileg. Nemtudomhogy mitől jutott ez eszembe 😀
Ps:
A közepes nemzetközi elvárásokkal találkozni egy kultúrsokk: egyrészt "ott sem okosabbak", de másrészt felelősség van és vállalni kell, legalul is, meg folyamatosan képben lenni.
Ps2:
Attól tartok, hogy megtalálják ŐK a módját, hogy a választásokon ne legyen választásunk NEKÜNK.
Azért a tavaly februári tüntetés is szemmel latható volt. Én is kimentem.
Bizonyos szektorok jövedelmeit és a magánvagyonokat meg kéne adóztatni ideiglenesen ilyen helyzetben, hiszen nagyon fontos helyreállítani a költségvetés egyensúlyát emellett a kiadások csökkentése is fontos.
> Bizonyos szektorok jövedelmeit és a magánvagyonokat
mivel ök hozzak a torvenyeket ezert ezek a “bizonyos szektorok” meg bizonyos szemelyek penzei teljesen veletlenul pont nem erintene a haverokat. Gyakorlatilag eddig is ez ment amit leirsz
A módszer, minthogy a források megvonásán keresztül szűkíteni a kormány osztogatási képességét, valószínűleg hatásos lenne.
Mi sem bizonyítja számomra jobban hogy Kohán Mátyás és a Mandiner már másnap neki esett a szerzőnek, elmondva mindenféle hazaárulónak, nemzethalál óhajtónak, sőt azokat is akik ezt még meg mernék lépni. Hab a tortán hogy nyilvánosságra hozták a szerző munkahelyeit, támogatásai, úgy hogy valószínűleg van ebben valami.
De ilyen valóban nem lesz, ugyanis teljesen ellentmond a befeketetői logikának, és hát pénz beszél kutya ugat.
Abban viszont hogy ÁFA bevételektől fosszuk meg az államot, tényleg nem kerül sok fáradtságba. Elsősorban határmentén élőkre gondolok, pl. itt ény-magyarországon. Át menni szépen egy szlovák lidlbe, ahol épp most csökkentették az alap élelmiszerek áfájat, mindenképp kifizetődő, vagy külföldi webshopokról rendelni sem egy nagy fáradtság.
Külföldi webshopból rendelhetsz, magyar áfa lesz rajta.
Csak akkor, ha kellően sokat szállít Magyarországra. Egy lengyel webshop csak akkor tesz rá magyar áfát, ha akar. Ugyanis a magyar adóhivatal nem tudja ellenőrízni, hogy mennyit szállított már idén Magyarországra, a lengyel adóhivatal meg hülye lenne ellenőrízni, hogy akkor mostantól a lengyel költségvetés helyett a magyarba folyjon be az áfa.
Igen, akik belépnek az oss-be. Eddig nem volt olyan magas a küszöb, 10000 euro. De pl azok is beszoktak lépni önként akiknek a saját országukban magasabb az áfa mint ahová értékesítenek. Meg most van új unios áfamentesség, azzal még nem vagyok képben. De én szinte csak nagyobb webshopokból rendelek, amik mind magyar áfával nyomják, sajnos
Engem inkabb az erdekelne, hogy ha megjonnek a nagy kamatok, az emberek mit fognak csinalni. Az a scenario izgat ha mindenki elkezdi eur/usd-re valtani a jatekpenzt. Akkor lehet a mostani 416huf az mar alom marad csak.. En is valtanek egy jelentosebb osszeget. De nem 500huf-eur arfolyamon.
De a fenti temahoz, ugyse fog tortenni semmi. Mo-on a korrupcionak van hagyomanya.. Atlag ertelmisegi meg azzal mentegeti magat, hogy nincs alternativa, csak bohocpartok vannak. De ez mar reg nem demokracia. Nem lehet egy lepesben rendet es jogallamisagot csinalni ilyen melypontrol.
valtani akkor szoktak mikor a forint legalabb 5 eves melyponton van es errol irnak az ujsagok. Egyelore azt latom hogy az ingatlannal szemezget mindenki, egy-ket okos mar most - par honappal lejarat elott - “atsulyozta a portfoliot”, buszken hirdetik hogy meregdragan vettek ingatlant az elsolakasos “ingatlanbefektetok”
Miért gondolja mindenki azt, hogy EGYSZERRE kell mindent leváltani? Én több, mint 10 éve váltok nagyjából havi fix összeget valutaváltónál (Eur, Usd, Cad). Van 280-ért vett Eur-m is. 🙂 Másnak is azt tanácsolom, hogy ne próbálja meg kitalálni, hogy mi a jó árfolyam, több részletben kell váltani! (Akárcsak a részvény ETF-eknél)
+1 én is havonta szoktam váltani, amikor úgy érzésre jó az árfolyam. Ez az árfolyam figyelés viszont inkább csak a magam szórakoztatására jó. Utólag vicces látni, hogy egy-egy váltásnál mennyit agyaltam a pár forint különbségen, hogy ma váltsak vagy holnap. Aztán vagy bejött vagy nem, nem nagyon számít. A fontos, hogy akkoriban is váltottam folyamatosan.
A Wised az EUR és az USD után fizet kamatot, amiből 30%-os adót vonnak le Belgiumban.
Ebből a magyar állam végül vajon kap valamit?
Mert ez azért jobb mint a magyar bankbetét és egyszerűbb, mint a külföldi állampapír.
Olvastam a cikket, fel is húztam magam rajta. Már megint az áldozat van hibáztatva. Eddig az elkötelezett szavazótábor tartotta fenn a rendszert. Akik minden évben rendületlenül odaszavaznak történhet bármilyen disznóság. Az már csak egy eredmény, hogy most az államadósságot pont az a réteg tudja finanszírozni, akivel a kormánypárt a legnagyobb mértékben szúr ki. Mivel nincs más lehetőség, hogy ne romoljon elkeserítően sokat a pénzünk értéke, én ezt nem hívnám "pénzügyi döntésnek". Én ezt kényszernek hívom. Biztos érzékeny részemre tapintott a cikk, de miután az életemben nem szavaztam a Fideszre, tüntetéseken is szép számmal megjelentem, a mindenkori leginkább baloldali értéket valló pártokat támogattam - most hirtelen megkapom, hogy én tartom fenn a rendszert. Ez a nagy következtetés? A telexen nem tudnak úgy megírni egy cikket, hogy ne rúgjanak bele valakibe.
"Az már csak egy eredmény, hogy most az államadósságot pont az a réteg tudja finanszírozni, akivel a kormánypárt a legnagyobb mértékben szúr ki."
Nincs ebben némi ellentmondás? Elnézést talán provokatív a kérdés, de komolyan el szoktam ezen gondolkodni. Ha mondjuk van ma valakinek 50M állampapírban az vajon hol tartana a NER nélkül?
100M lenne?
Vagy ugyanúgy 50M csak nem kéne másfél évet várni egy sérvműtétre (és ez alatt most értsünk képletesen minden felsorolt problémát)?
Vagy nem kéne másfél évet várni de csak 30M lenne?
mutatok egy másik szemszöget, mert én semmi ilyet nem tapasztalok se ebben a cikkükben, se a többiben: mi van, ha valahogy mindig épp te leszel áldozat, meg épp beléd rúg mindenki?
Lehet, hogy áldozathibáztatás, de én nem értem, hogy aki látja, hogy ez a rendszer nem visz sehova és látja, hogy nem tud tenni ellene semmit, az mégis miben reménykedik?
Én már a legutóbbi választás előtt is elhatároztam, hogy kimenekítem a családot az országból és megszabadítom a magyar államot évi pár millió forint adóbevételtől, aminek nincs jövője, de az újabb 2/3 után már pláne nem értem, hogy mire várnak az emberek.
Nem volt egyszerű, meg nem is olcsó, de később még nehezebb lett volna.
15 év rombolás után nem lesz elég 15 év az újjáépítéshez, de még az is kétséges, hogy a rombolás véget ér-e hamarosan.
Nem szép dolog az áldozathibáztatás, de ha egy anya nem hagyja ott a bántalmazó férjét, akkor azzal a gyerekei jövőjét is meghatározza.
Nyilván van, akinek egy ilyen lépés kockázatosabb mint nekem, de aki nem mer kockáztatni, az nem különbözik a fotelforradalmároktól.
Például mérlegel és vannak olyan dolgok, amiket nem szeretne itt hagyni? Család, barátok, nyelv, tájak, városok stb. Én nem adom ezeket azért, mert ez a csűrhe rajtunk élősködik. Nem szeretném, hogy rajtunk élősködjön, de így is meg tudok élni, és a fent írtak pedig számomra pénzben nem mérhetőek. Én elfogadom, ha valakinek tök mindegy, hol él, de lásd már azt, hogy másnak más fontos, mint neked, és értsd meg, hogy miért nem megy mindenki külföldre.
Egy ideje keresem a lehetőséget, de sehol sem találtam szájbarágósan, hogyan, milyen ETF-et tudnék venni állampapír helyett, erről tudnál írni egy friss vakvezetőt? Mindenhol csak azt látom, vegyél ETF-ET!
Köszönjük!
Holnap lesz egy cikk egy lehetőségről.
Ugyanitt szívesen olvasnék 1-2 környező ország állampapírjának a vásárlásáról is, szintén kissé szájbavágós módon.
Aki kicsit komolyabban benne van ebben a témában és nem homályosítja el az épp jelen lévő eufória ami az amcsi piacokon megy, az látja azt hogy minden recessziós mutató pirosan világít , ezzel sem lennénk előrébb ha most bevásárolunk etf-ekből (s&p500 , nasdaq100 stb) aztán pár hét/hónap múlva elkezdődik egy szakadás és elbúcsúzunk a pénzünk felétől...Lokális csúcs van , életveszélyes most bevásárolni szerintem a részvénypiacokon , szerintem ezt Miklós is látja , kíváncsi vagyok milyen állampapír alternatívákat fog majd mondani:)
akkor gondolom te már minden megtakarításodból aranyat meg indiai részvényalapot vettél
Sigh. Vagy 1,5 eve folyton azt hallgatom a profetaktol, hogy most mar tul draga az S&P500, meg innen mar csak lefele vezet az ut. Aztan valahogy megis egyik csucs jott a masik utan. Nyilvan nem tart orokke az emelkedes, es valamikor jon az eses, ez a piac termeszete. De a bika periodusok mindig hosszabbak, mint a medvek. Szoval veled ellentetben az en jelszavam egy konyv cime: Just keep buying.
Én ezt már 2016 óta hallgatom, magam is ezért maradtam le a legnagyobb bikapiac feléről. Még aki ért hozzá, az is simán jósolgat félelemből, holott se jósolgatni, se félelemből cselekedni nem szabad, se a tőzsdén, se az életben. Majd ha esik a piac, reagálunk a tényadatokra (!), addig megyünk a trenddel. Gyakorlatilag ezért sem érdemes olvasgatni az elemzőket, ugyanúgy óbégatnak, mert hiába tudják, sejtik, hogy az adott gazdasági helyzetből mik a lehetséges forgatókönyvek, azt nem tudják, mikor következik be, lehet, hogy fél év, lehet, hogy 2 év múlva. Pl. Zsiday láthatóan defenzív volt 2020-ban, úgy gondolta, a tőzsde összeesik a COVID után, aztán csak 2022-ben esett össze; addig meg keresett az alapja 10%-ot, a QQQ meg ment 84%-ot. Pedig okosokat mond, szerintem az egyik legjobb tótumfaktum, de hát a jóslás az jóslás (tudom, más a stratégiája; de minek, ha közel sem hoz úgy :)).
Számlát nyitsz az Interactive Brokers-nél, feltöltöd suskával, majd VWCE-t veszel belőle (vagy bármely neked szimpatikus ETF-et). Ez nem pénzügyi tanácsadás. Amíg nem tudod mit csinálsz, inkább ne csináld. Csak hosszabb távra szabad részvénybe fektetni, mert erősen ingadozhat az árfolyama, de hosszabb távon (5-10 év) felfelé megy. Olvasd el a The simple path to wealth című könyvet, a legfontosabbak benne vannak.
SPYL: https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=IE000XZSV718#overview
Azért ne legyünk már álszentek. Nem ez a középosztály, a.k.a. ti, itt fórumozók voltatok azok, akiket a rendszer megvett folyamatos támogatásokkal? Nem mindegyikőtöket, mert volt, aki csak a CSOK-ot vette fel, hogy égbelője a lakásárakat, volt, akinek a 3+3 milliós felújítási támogatás csorgott be, mások gyorsan kötöttek még 6 LTP-t a bezárás előtt, de ha jól emlékszem, volt napelem-támogatás, ablakcsere, tetőcsere, nagycsaládos autó-, elektromos autótámogatás és számos más program is. Ja meg családi adóvisszatérítés. Ezekkel vette meg a Fidesz a középosztályt, ezért nem mentetek tüntetni. Kár, hogy nem vettétek észre, hogy egészségügy már nincs, és a munkaképes fiatalság jó része máshol termeli a GDP-t. (Mondom a random választ erre a kritikára: "nehogy már ne vegyük fel a támogatást, ha JÁR.") Hányan fogjátok leírni? És hányan azt, hogy Ausztriában kolbászból van a kerítés?
Köszi, pont erre szerettem volna én is rámutatni. Folytathatjuk is a sort: egykulcsos adó, fogyasztást terhelő adók, adómentes megtakarítás.
Szóval vicces, hogy azoktól várjuk a rendszer megbuktatását akik a második legnagyobb haszonélvezői.
Az en random valaszom, hogy en semmilyen tamogatast nem kaptam (mondjuk nem csak ezektol, de az elozo garnituratol sem). Ha csak azt a havi 12 ezres csaladi potlekot nem szamitod a lelkem eladasanak.
Tenyleg, odaat kolbaszbol van a kerites? 🙂
na vegre ki meri valaki mondani hogy osszeomlott az egeszsegugy. Sokakkal vitatkoztam ezugyben utobbi idoben es meg voltam gyozodve hogy az egeszsegugy osszeomlasat nem ugy kell elkepzelni hogy kitesznek egy tablat a korhaz bejaratra “OSSZEOMLOTT”. Ez egy szep lassan de biztosan bekovetkezo folyamat. Ha allami egeszsegugyben nem voltal mar evek ota - es nem azert mert makkegeszseges vagy hanem mert mar rutinszeruen magan ellatasban foglalsz egybol idopontot akkor bizony osszeomlott. Ha a mento mar nem er ki idoben a szivinfarktushoz a massziv penzhiany miatt akkor ezt mar nyugodtan kijelenthetjuk sajnos
Szerintem az oktatás is összeomlott. Csak ezt sem vette még észre a választópolgárok kritikus tömege, mert reggel van hova bevinni a gyereket, délután meg visszakapja. Hogy közben ki tanít neki fizikát, az kevés ember figyelmét köti le - nekem úgy tűnik legalábbis.
Én nem nagyon rajongok egy rakás fideszes intézkedésért, de párszor az elmúlt ciklusokban tettem X-et a fidesz mellé. Egyébként legutóbb pont amiatt, amit a Telex-en, meg a 444-en, HVG-n olvastam. Oszt nem megint 2/3-uk lett.
Rendszeresen olvasom mindegyik szélsőséget. Plusz a hétvégén meghallgattam Horn Gábor véleményét is, meg Bayer Zsoltét is. Nekem, mint autista mérnöknek, aki kizárja az érzelmeket sokkal logikusabbak a jobboldalon elhangzottak.
Mélyszegénységből indultam 20 nm szoba-konyhából, ahol 4-en laktunk. Most sznob környékeken vannak ingatlanjaim. Ugyanakkor rendszeresen hazamegyek szülővárásomba, Békés megyébe és beszélgetek emberekkel. Látok nyafogni olyat, aki évi 40-60 milliós jövedelemet kalapál össze, hogy minden munkát a fideszesek kapják, meg sok olyat, aki előrébb lépett és hálás.
igen, Bayer Zsolt garancia a logikára
Tehat jol ertem, hogy felhuztad magad a Telex, 444 es hvg cikkein, elmentel a postara, leadtad kulfoldrol a szavazatod fideszre, akik ujra behuztak a 2/3-ot?
"Nekem, mint autista mérnöknek, aki kizárja az érzelmeket sokkal logikusabbak a jobboldalon elhangzottak"
Ha neked az acsarkodo felarcu bayer sokkal "logikusabb", akkor nem az erzelmek hianya a problemad. Ott a logikus gondolkodassal vannak nagyobb bajok.
"Látok nyafogni olyat, aki évi 40-60 milliós jövedelemet kalapál össze"
Jaja, nyilvan tipikus, hogy a Borsod, ill. Nograd utan a 3. legszegenyebb regioban a nagyfogok senior IT managerek vagy meg inkabb cegvezetok fizeteset viszik haza. Na tudod kit szedits a bullshit-tel..
Az autistákban rendkívül erős az empátia és az igazságérzet, egy valódi autista nem tudja lölő gazdagodását elfogadni.
A szó, amit te keresel, opportunista. Szívesen.
Kösz, hogy ezt leírtad helyettem. Egy autista gyermek apjaként nagyon szúrta a szemem ez a kijelentés.
Logikus narratívát pikk-pakk lehet gyártani, a kérdés, hogy a kiindulópontja hibás-e, általában ugyanis ezzel tévesztik meg az embereket. Pl. nem kapjuk meg az uniós pénzeket. A verzió: az nekünk jár, szemét az unió. B verzió: úgyis ellopják, hisz tényleg ellopták a nagyját, jobb, ha nem is küldenek, hátha kivéreztethetjük őket. Valahol mindkettő igaz, de lehetetlen meggyőzni egyikről vagy másikról az embereket, mert a kiindulópontjuk rögzített.
Amúgy autista mérnökként gondolom az ideológiai cicaharcot letojod (nagyon helyesen), viszont a jobboldal az unortodox közgazdaságtant erőlteti (még mindig!), ami látjuk mit tett az országgal. Nekem nem tűnik logikusnak azt többre tartani, mert hiába logikus narratívát adnak elő, nem működik világgazdasági konjunktúra és uniós pénzek nélkül. Márpedig ez így vérszegény teljesítmény.
Elárulom nektek, mi lesz:
Az 1. pontnak meg csak csak van valamennyi realitasa :-)) Bar sajnos az 5-nek is. A 6. viszont eselytelen.
Nem vagyok benne biztos, hogy a tüntetés és az állampapírvásárlás ilyen relációban van. Én pl. nem hiszek a tüntetésben, "Majd megunják és hazamennek" lesz belőle. Vagyis nem látom hatását.
Inkább arra lennék kiváncsi, hogy Miklós szerint összedőlne a Fidesz ha tényleg nem vennének állampapírt a magyarok?
Ahogy itt is le van írva, most is elég sok a negatívum, miért pont az állampapír nemvásárlása számítana?
Meg különben is a magyar ember az OTPben bankol és a fideszre szavaz, mert így szoktuk. Ha beledöglünk is.
Ez a Telexes cikk szerintem is eleg naiv abbol a szempontbol, hogy teljeskoru koordinaciot gyakorlatilag lehetetlen megvalositani emberek kozott egy populacion belul, ha meg is valosul, az melyrol felbuzgo erzelmek menten tortenik, nem ilyen tudomanyosan "kiokoskodott" racionalis mesterterv szerint. Ezert nem lesz soha:
Foucault erre mondta, hogy ez az "ertelmiseg opiuma", kozepesen muvelt emberek kabitjak ilyenekkel egymast. Ebbol a szempontbol a Telexes cikk tokeletesen eleri a kozonseget es a celjat.
Az utóbbi időben úgy látom, hogy a párt már csak a leghűbb támogatói megtartására törekszik. A bizonytalanokat esélye sincs maga mellé állítani, így a riogató kampányok egyetlen célja a lemorzsolódás lassítása.
Az ország állapotát tekintve a választásokig a legvalószínűbb forgatókönyv további megszorítás, amihez az (új) ellenségkép kreálása vélhetően még zajlik. (A magánnyugdíj "osztogatása" során a KSH meg kiadhatja majd a fogyasztási/tranzakciós felívelésről szóló statisztikákat.)
Mivel Trump azt ígérte, hogy egy nap alatt véget vet a háborúnak, elvtársként elég nagy öngól lenne a hivatalba lépése után is azzal riogatnia a magyar kormánynak. Bár ha belegondol az ember, még ez is megtörténhet, nem azt várják a szavazóiktól, hogy gondolkodjanak.
A kormány nem végzi jól a dolgát,viszont továbbra is fennáll a tézisem, hogy nincs párt (ember is csak 1db ) aki ellenük lenne, és értelmes alternatívájuk lenne sajnos. Egy határozott épkézláb politikust nem látok sehol, de tényleg. Javítsatok ki, ha tévedek.
és most jön, hogy ezzel én legalizálom, hogy maradjanak, nem! egyáltalán nem! csak számomra az legalább akkora aggodalomra ad okot hogy mi lesz a kormány után, mint ami most van,
MO- nak nincs semmiylen nemzetközi potenciálja. továbbra is tartom, ki vagyunk szolgáltatva, mivel se ásványkincsünk, se iparunk se semmink kb. nem baj ez, csak előbb ezt kéne belátni, a kormány lavíroz az EU és Kina+ Oroszo. között. Ne higgyük, hogy a rossz után nem jöhet még rosszabb? tudom, tudom, ennél már csak jobb lehet.
Miklós, mikor jön vissza a user block funkció? nagyon nagyon nagyon nagyon kéne
Ajánlom figyelmedbe a Mi Hazánk Virradat programját. Én ezt az egy alternatívát látom, Toroczkai vezetésével. Az átlag ember számára láthatatlanok, mert kb 0% szerepléssel kerülnek be a médiába, a fb pedig hasonlóan "lekeveri" minden megmozdulásukat...
Ajánlom figyelmedbe azt a MiHazánkos választási törvénymódosítást még 2023 végéről, ami hogy, hogy nem pont a Fidesznek kedvezett (igen, már akkor lehetett tudni, hogy mi a cél vele). Nem szatellitpárt, teljesen önállóak, remélem a könyvdarálás után eljutnak a könyvégetésekig is, abból már annyi jó dolog sült ki a történelem során. (Amúgy elismerem, jó médiahack volt, bekerültek a fősodorba, de ezzel precedenst is teremtettek, nem éppen a jófélét.)
Egyetértek, és le vagyok fideszesezve, hogy miért nem szavazok a TISZÁ-ra. Hát mert nem szeretnék egy állami pénzen hízott, nárcisztikus, kiugrott ner-est, mert az ég világon semmi nem utal arra, hogy jobb lenne. És jönnek azzal, hogy jójó, de most csak le kell váltani valakinek Orbánt, aztán az helyreállítja a demokráciát, és majd lehet akkor arra szavazni, akire a szívünk diktálja.Hát egyrészt szerintem nem, nem állítja helyre, ha önmagában nem is viszi még nagyobb csődbe az országot, akkor majd csak pont annyira lesz rossz, hogy 4 év múlva újra a Fidesz nyerjen. Másrészt, tizenéve nem szavazhatok arra, akire akarok (de, arra szavaztam), mert éppen össze kell fogni, át kell szavazni, DK-s közös ellenzéki jelöltre kell a kerületemben, mert azt hozták össze, na, csak még most utoljára...
A Tisza egyetlen feladatot kap, a NER eltakarítása.
Utána hirtelen megjelenik a választék is. Akkor majd lehet szimpátia alapján szavazni.
Félelem, félelem, félelem. Félelemből nem élünk, nem döntünk, ha prosperálni akarunk, inkább valami felé haladunk, veszteségelkerülés helyett új lehetőségek után megyünk. Pont mint ahogy itt a blogon is számtalanszor elhangzott: a végtelenségig nem lehet spórolni (félni), de a bevételt a sokszorosára lehet növelni, már ha arra koncentrálunk. (Amúgy a propaganda fő célja a félelemkeltés, hogy lehet ez még rosszabb is, úgyhogy jobb ha megmaradunk a status quo-nál; be is jött sokaknál.)
OFF: Az államkincstártól megjött már valakinek a számlanyitási aji? Én 4 ismerősömnek nyitottam a promókódommal, még sehol semmi...
Még nem.
dec. 17-től 60 napjuk van rá. Tippelhetsz mikor utalnak.
A mobilkincstárban volt valami hír, hogy csak febrárban fizetik ki a jutalomdíjakat...
Nem értem ezt a nincs alternatíva mantrát.
1-2 M HUF persze mehet állampapírba, de 5M fölött nem elkezdeni nézelődni valami jófajta, külföldi államkötvényeket vagy nagyvállalati kötvényeket tartalmazó befektetési alap irányába számomra érthetetlen.
Én a 2018-as 2/3 után hirdettem magamnak 100 éves magyar állampapír moratóriumot és amióta egy marék rizsnél több pénzem van váltogatom át a reálisan várható nem tervezett nagy kiadás feletti összeget keménydevizára.
Ha 420 forintos EUR mellett veszem a külföldi államkötvényt és éppen 400 forint az EUR, amikor szükségem van arra a pénzre, akkor az szívás...
Ennyi erővel 450 is lehet, amikor szükségem van rá, meg amúgy is 330-350 környékén kezdtem a váltogatást.
Amellett a fő mondandóm, hogy pont elég partnerkockázat itt élniaz életemet, a pénzemet kösz de nem teszem mellé.
1-2M az aprópénz. Nálam biztonsági tartalék, nem várt kiadások, némi hitelfedezet kb. 10M. Nincs is más megtakarítás (nincs miből). Ezt legegyszerűbb még mindig államkincstárban tartani. De ha valakinek van jobb ötlete ne tartsa magában.
Egy gyors keresés alapján, részrehajlóan mert nekem is ERSTE számlám van.
Ha a külföldi nagyvállalatok és nagybankok szimpatikusabbak valahogy a magyar államnál:
https://www.erstemarket.hu/befektetesi_alapok/alap/AT0000A00G96
Ha más országokra (pl. USA, Japán, Ausztrália) inkább bíznád a pénzed:
https://www.erstemarket.hu/befektetesi_alapok/alap/AT0000A00GA2
Persze, ott az árfolyamkockázat, de valahogy nehéz félni tőle.
6 havi vesztartalekot hadd ne tartsam mar reszvenyben. Vannak akiknek ez nem 1-2 millio Ft.
Azért nincs tüntetés, mert az emberek továbbra is „a lábukkal szavaznak”. Ugye ezt általában az teheti meg, akinek van miből. Biztatok minden ismerőst, hogy legalább a gyerekeit taníttassa nyelvekre, aztán küldje külföldre tanulni. A hazai oktatás, eü. stb. taccsra lett téve, az újraépítésük évtizedekig tartana, még ha lenne is szándék rá ebben a pöcegödörben.
Egyébként meg ha történne is egy újabb 2006, Orbánék ugyanúgy vérbe fojtanák. Ha buknának is miatta (persze ők se fognak), akkor kormányváltás után semmi felelősségrevonás nem lenne, hiszen az egyetlen valamirevaló kihívó, Agyar Péter is az ő kutyájuk kölke. Csak beleül a velejéig korrupt meleg máléba és mutogat visszafelé. Ki van ez találva!
"az egyetlen valamirevaló kihívó, Agyar Péter is az ő kutyájuk kölke"
Fogalmatlan suletlenseg.
Szia Miklós!
Egy gyors kérdésem lenne PMÁP visszaváltással kapcsolatban. A kamatfizetés előtt v. utánna pár nappal csináljam. Ha jól emlékszem utána lecsökken a piaci érték, de nem tudom, hogy ez az az 1% vagy ilyenkor az több. Nyilván minél olcsóbban szeretném megúszni a dolgot.
Más is válaszolhat ha előbb olvassa.
Köszönöm.
Ha a kamatot megkapod, arra már nem kell visszavásárlási díjat fizetni. Ezért jobban jársz utána. Kérdés, mennyivel fog gyengülni a forint, ha mindenki eurót akar majd venni belőle. (Lehet, hogy nem akar majd.)
Egyetértek. A fidesz szavazóknak nem számítanak a tények, ezt most minden cinizmus nélkül mondom! Személyesen ismerek ilyeneket, tényleg szinte bármilyen rossz lenne a helyzet, olyan szinten
ostobextrém rugalmatlan a gondolkodásuk, olyan erős a "meggyőződésük" (az agymosásuk) hogy nem létezik realitás számukra.Én kimennék tüntetni, ha tudnám hogy van értelme. Amikor Gyurcsány miatt volt tüntetés, akkor sem történt semmi, hiába voltak kint HÓNAPOKIG. Ha Gyurcsány nem mondott le, akkor hatszázszor biztosabb, hogy Orbán nem fog, mert ő sokkal gerinctelenebb, sokkal korruptabb, sokkal arrogánsabb.
"minden fogyasztást 27+4,5% adó terhel"
és Romániában sokkal jobb minden IS.
Tényleg nem zavar, hogy folyamatosan csúsztatsz?
Nem, az zavar, hogy te még mindig véded ezeket a tehetségtelen tolvajokat.
Ami azért furcsa, mert le tudsz írni egy egész mondatot és nehéz elhinni, hogy valaki ennek ellenére még mindig védi őket, ha nem pénzt kap ezért.
hogyan lehet viszonylag könnyen itthonról külföldi valamilyen eurós vagy esetleg dolláros állampapírt vételezni? ha nyirok IB számlát erre is volna lehetőségem? én a kamatfizetés után szeretném visszaváltani valahol a 80-100% között a magyar állampapírjaimnak, előre is nagyon köszönöm!!
"minden fogyasztást 27+4,5% adó terhel"
Ezt miért írják egy csomó helyen, és most még te is? Hiszen a különadó nem minden boltra vonatkozik. Az más kérdés, hogy amelyekre igen, azok valahogy még így is olcsóbban adnak jobb kaját, mint a CBA...
Akkor egyszerűsítsük: kizárólag a CBA-ra nem igaz, meg a másik magyar láncra. Minden normális bolt fizeti.
Érdemesebb lenne inkább kollektíve a fogyasztásunkat csökkenteni az állampapírok visszaválltása helyett. Sokkal nagyobb réteg fogyaszt mint amennyi befektet. A nagyobb és közepesebb vásárlásokat (új autó, utazás/üdülés, bicikli, tévé, telefon, ruházat) el kellene halasztani a választás utánra. A kisebb vagy a napi költéseket (bevásárlás, szórakozás, utazás) pedig csökkenteni. Csak azt venni ami szükséges, nem azt amire vágyunk. Gyakorlatban ez még inkább kivitelezhetetlenebb mert itt egy sokkal nagyobb tömeg belátására lenne szükség. De minél nagyobb a tömeg annál butább. És hát kell az új Ájfon, kell a kajarendelés, kell a nyaralás, stb.
Az is lehet, hogy mindez kontraproduktív lenne, ha az állam ezek miatt kénytelen lenne hitelt felvenni amit aztán végül megint csak mi fizetnénk.