Amikor még bankban dolgoztam, láttam, hogy az emberek mennyire ragaszkodnak a megszokott bankjukhoz. Nyitottak 25 éve egy számlát a nagy magyar bankban, azóta is ott vannak. Nem egyszer még abban a díjcsomagban is voltak, amit akkor választottak, annak ellenére, hogy még a bankon belül is találtak volna sokkal olcsóbbat. (Az első időben ki volt adva, hogy ne is említsük nekik, hogy vannak olcsóbb csomagok is, később ez változott, ha szóba került, ajánlhattunk neki sokkal olcsóbbat is.)
Hiába vezették be az egyszerűsített bankváltást, amikor a két bank egymás között átadja az ügyfelet, átvezeti az új számlára a meglévő csoportos beszedéseket és állandó átutalásokat, nem sokat javult a helyzet. A legtöbb ember semmi erőfeszítést nem tesz, hogy találjon egy olcsóbb csomagot. A legtöbben legyintenek arra a havi 1.500 forintra, amit spórolnának egy olcsóbb csomaggal, noha éves szinten közel 20 ezer forintot dobnak ki az ablakon felesleges bankköltségekre.
A legtöbbször az emberek nem is tudják, mennyi a bankköltségük, egész egyszerűen nem veszik a fáradságot, hogy egyszer összeszámolják, mennyit fizetnek havonta ilyen-olyan díjakra.
Egy friss amerikai felmérés szerint a tengerentúlon se jobb a helyzet. Átlagosan 16 évente váltanak számlát az emberek, minél idősebb valaki, annál ritkábban. 65 év felettiek 26 évig használják ugyanazt a számlát.
Ha a hűség oka az alacsony költségek lennének, még rendben is lenne a dolog, de az átlag ügyfél 14 dollárt fizet havonta a költségekre. Csak a megkérdezettek 12%-a mondta, hogy az alacsony költségek miatt választotta vagy tartja meg a mostani csomagját.
Kor alapján legtöbbet a huszonévesek fizetnek bankköltséget, náluk csak az alacsony keresetűek fizetnek többet, havonta 31 dollárt. Számlakeret-túllépésből, idegen ATM használatából gyorsan össze lehet szedni a havi 31 dollárnyi költséget.
A megkérdezettek 14%-a szerint túl nagy kihívás lenne egy bankváltás.
Pedig ez sokkal egyszerűbb, mint sokan gondolják.
Egy online kalkulátorral keresd meg a számodra legolcsóbb díjcsomagot. Használd a részletes adatbevitel lehetőségét, hogy ne csak nagyjából, hanem a te pontos számaiddal számoljon a kalkulátor.
Váltásnál fontos, hogy hányszor szoktál bankba mászkálni ügyet intézni. Ha te már az online világ embere vagy, nem érdekel, ha nincs a banknak fiókja a környékeden. Alig van olyan dolog, amit nem tudsz online elintézni.
Ma már be se kell menned a bankfiókba számlát nyitnod, egyre több bank kínál távoli, videós számlanyitást is. Érdeklődj a kiválasztott banknál, van-e ilyen funkciójuk.
Az új bankban kérd az "egyszerűsített bankváltás" lehetőségét, hogy a már beállított átutalásokat átemelje az új bank. (Ez nem mindig működik flottul, egy-két hónapig még érdemes megtartani a régi számlát.)
Ha leadtad a bankkártyádat a régi banknál, vagy nem is volt kártyád, elvileg nélküled is be tudják zárni a számlát, ha kéred. Ha viszont nem, menj be a régi bankba, mert tovább fognak ketyegni a díjak.
Nem csak egy számlád lehet. Ha elő is írja a bankod, hogy a lakáshiteledet miatt kell számlát vezetned az adott bankban, attól még nem kell onnan utalnod a rezsit drága pénzért.
Arra azért figyelj oda, hogy nem kaptál-e kamatkedvezményt a lakáshiteledre amiatt, mert mondjuk havonta több mint 400 ezer forint érkezik a számládra.
A legtöbb munkahelyen kérheted, hogy a fizetésed egyik felét az egyik számlára küldjék, a másikat a másikra. Ezzel is tudsz játszani, hogy több banknál megfelelj a kedvezményes számlavezetés feltételeinek.
A tanulság? Két évente érdemes felülvizsgálnod a bankszámládat is, nem kapnád-e meg ugyanazt a szolgáltatást máshol olcsóbban.
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 35 ezer forint.
20 millió forintos életbiztosítás havi 4.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.