Végleges az amerikai adóegyezmény megszűnése

2023-02-19
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Már tavaly július óta tudni lehetett, hogy a globális minimumadó bevezetését akadályozó magyar kormány hozzáállása miatt válaszképpen az Egyesült Államok felmondta a kettős adóztatás elkerüléséről szóló amerikai-magyar kétoldalú szerződést.

(A globális minimumadó lényege, hogy az igazán nagy cégek ne bújhassanak ki az adófizetés alól, valahol kelljen nekik adót fizetni. Ha máshol nem fizetnek (elég) adót, akkor fizessenek otthon. Ezt támadta meg a kormány, vétóval fenyegetőzve. Az okát senki nem érti, mert a magyar adókulcsok összeségében bőven az előírt 15% felett vannak (drága jó iparűzési adó és társai), eleve csak a legnagyobb globális multikat érinti ez a törvény és a legvégén a magyar kormány is minden fenyegetőzés ellenére megszavazta az egészet. Viszont erre a hozzáállásra válaszul az amerikai kormány felmondta a szerződést.)

Mivel azóta sem gondolta meg magát az amerikai kormány, ezért ez mostantól hivatalos, 2024 január elsejétől megszűnik az egyezmény. (Bár akár még tető alá is hozhatnának addig egy új egyezményt, de jelenleg tárgyalások sincsenek a témában, úgyhogy valószínűleg ez így is fog maradni.)

Mivel kevés magyarnak van amerikai cége, az átlagembert sokkal inkább az értékpapírok adózásának változása érinti. Januártól az eddigi 15% helyett 30%-ot fog levonni az Egyesült Államok a magyarok amerikai értékpapírjainak hozamából és osztalékaiból, s ha ez kevés lenne, még itthon is kell adózni majd utána további 5% szja-t és 13% szocho-t is. (A szochonak van éves plafonja, ha azt elérted egyéb módon, például munkabér miatt, akkor azt már nem kell fizetned.)

Ez a rossz hír.

A jó az, hogy ez téged csak akkor érint, ha közvetlenül birtokolsz amerikai értékpapírokat magyar adórezidensként. Ez lehet az amerikai anyacégedtől kapott dolgozóknak járó részvény, néhány amerikai részvény, amit összevásároltál magadnak, osztalékportfóliós elképzelés és ehhez hasonlóak. Ezeket érdemes lesz idén átgondolnod, hogy megtartod-e őket, mert ötven százalék körüli adókulcs mellett már nem lesz akkora ötlet a megtartásuk. (A magasabb adó csak január elseje után fog élni, úgyhogy idén még át tudod rendezni a portfóliódat.)

Ha európai kibocsátású ETF-eket veszel, ahol az amerikai adózást továbbra is a külföldi alapkezelő végzi helyetted (te csak a magyar állam felé fizetendő adókat intézed, illetve azt sem, ha TBSZ számlád van), így az egyezmény felrúgása semmilyen módon nem hoz változást az életedben, hiszen az amerikai kormány eddig sem tudta és ezután sem fogja tudni, hogy az európai ETF-ek kinek a birtokában vannak.

S ugyanez lesz az árfolyamnyereséggel is, ott is érdemes lesz európai szolgáltatón keresztül elérni az amerikai piacokat, mert úgy semmi nem fog változni.

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
155 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Köszönjük az írást.

Köszönjük szépen.

allitolag a forrasado szolgaltatasok nyujtasara is vonatkozik, ami mar sokkal fajdalmasabb lesz barkinek, aki usaba szolgaltat (hello it-sek)

Hát ez tök jó...
Ezek szerint érdemes eladni a részvényeimet, és állampapírt venni belőle itthon?
Ami van, elkölteni sok, venni valamit belőle kevés.

Sólyomi Dávid egész részletesen összefoglalta, hogy befektetői oldalról miket érdemes átgondolni. Hátha érdekes lehet még másoknak is, akik érintettek: osztalekportfolio.com/blog/2023/02/08/valaszok_az_adocsapasra_mit_tehetsz_befektetokent

Hogyan változik ez a tbsz-en lévő amerikai részvények esetén?
Eddig, ha jól sejtem, árfolyamnyereség esetén semmilyen adó nem volt, ezután rögtön 30%?

Hogyan változik ez a tbsz-en lévő amerikai részvények esetén?
Eddig, ha jól sejtem, árfolyamnyereség esetén semmilyen adó nem volt, ezután rögtön 30%? .n

Gondolom sok IT-s, aki USA -ba számláz, őket is érinti. Feltételezem nem sok ilyen van.

Mi a helyzet, ha európai kereskedőnél van, pl. az eTorónál amerikai ETF CFD formában (long).
Illetve ugyanez a kérdés, ha európai kereskedőnél van pl. Apple részvény. Ott USÁnak sok dolga nincs a részvénnyel és aznosztalékkal, nem? Vagy az osztalékot akkor is meg fogják adóztatni 30%-os forrásadóval ők is, meg a NAV is?

"majd utána további 5% szja-t és 13% szocho-t is."

Itt az 5% elírás, ugye? A 15%-ot kell fizetni. A szochót meg osztalék után nem kell, ha amúgy elég magas a jövedelmed, csak ha az anyacég ad neked részvényt.

És a magyar forrásadót is be kell fizetni majd, nem?

Mindenhol mást lehet olvasni, legutóbb egy nagyobb portálon azt olvastam, hogy ha európai brókeren keresztül (pl IBKR vagy bármely TBSZ -es bank) veszel amerikai részvényt, akkor továbbra sem kell a profit után többet adózni, ugyanis a Capital Gains Tax non-resident alien-eknek 0% Amerikában. Tehát pl IBKR-en keresztül továbbra is nyugodtan veheted NYSE-n lévő cégek részvényeit.

Viszont az osztalékok innentől tényleg brutális adózás alá esnek, azokat az adóelkerülési egyezmény védte eddig.

Az szerintem kimaradt, hogy a magánszemélyek is megszívják akiknek amerikából származó jövedelműk van. Nekem is ki kellett töltenem egy 1042-S nyomtatványt, amit úgy küldhetetm be, hogy a kettős adóztatás elkerülésére megkötött szerződés rám vonatkozó cikkejét meg kellett jelölnöm. Így nem vonták le az amerikai adót.
Úgyanitt szeretném kérni a "Goodbye my love, goodbye" számot.

BÉT-es sxr8 európai kibocsátású etf, ugye?
Köszönöm a cikket!

Most képzeljük el egy pillanatra, hogy mindezt nem az USA, hanem mondjuk Kína vagy az EU csinálta volna - minimumadót akar létrehozni mindenhol, és aki ellenáll, arra plusz adókat vet ki...

Semmilyen plusz adó nem lett kivetve, csaxólok.

Egy egyezményt mondtak fel, hogy a mitugrálsz magyar kormány észrevegye végre magát.

Nem akarod, hogy bevezessük a minimumadót és megakadályozzuk az amerikai multik adóelkerülését? Jó, akkor mostantól minden Magyarországon tevékenykedő amerikai cég otthon is adózik, az USA ugyanott lesz.

Popcorn bekeszitve, szeretettel varom a fideszjobbagyokat, akik majd biztos jol megmagyarazzak.

Koszonom az irast, konkret peldaimun kereszul megerositenetek?

KBC-nel TBSZ-en tartott VTI ETF-t nem erinti hatranyosan
Revolutnal tartott Tesla reszvenyt hatranyosan erinti.

Koszonom!

Ez érinteni fogja a magyar alapokat is. Sok magyar portfoliókezelő hiszi, hogy Budapestről ki tudja választani a nyerő amerikai papírokat mert okosabb, mint pl. a Goldman.

Amerikai részvény esetében, ha jól értem, csak az osztalékot érintu, az árfolyamnyereséget nem?

Ez most a hozamokat is érinti, vagy csak az osztalékot?

Oroszországgal szemben az ugyanilyen adóegyezményt nem bontotta fel a Biden adminisztráció.

Annyi pontosítás, hogy az egyezmény hiányából eredő plusz adózás kizárólag az osztalékot terhelő forrásadóra igaz. A hivatkozott európai ETF-ek esetén ugyanakkor figyelni kell arra, hogy az adott EU-s országnak milyen egyezménye van az USA-val. Írországban például változatlanul 15%, míg más EU-s országban lehet, hogy pont annyit fizetnél, mint magyarországon egyezmény nélkül.

Az egyéb hozamra nem igazak a leírtak. Ha eladod a részvényt és árfolyamnyereséged keletkezik, akkor csak a hatályos magyar adók terhelnek. Ezzel kapcsolatban annyi a tudnivaló, hogy nyereséget veszteséggel szembeállítani EUs és magyar bejegyzésű brókerek esetén fogsz tudni. Egyéb brókerek esetén (pl. Tastyworks) a nyereséget nem lehet majd szembeállítani a veszteséggel, és az is kérdés, hogy fogsz-e tudni tartani egyáltalán USA részvényt ezeknél (ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek minősülnek-e az Szja tv. szerint).

Nem teljesen világos számomra, hogy ez az árfolyamnyereséget érinti-e, vagy sem?

Én ezt úgy értelmezem, hogy nem nyertünk semmit, cserébe vesztettünk ezt-azt. Vagy benézek valamit?

Hol van a visszavonás? Mit vont vissza az USA?

Köszönet érte... Az irasert Neked, a velünk kib@szasert pedig ártunknak, ormányunknak...
Igy az amerikaba értékesítő magánszemély adozasa magyar adorezidenskent lehet tudni mennyire "kedvezően" valtozik? Amazonon történő értékesítésről beszélek. Köszönöm

Mit javasoltok, Erste Brokernél milyen SP500, NASDAQ ETF-et célszerű venni? Ha ez euróban van számontartva, akkor végeredményben kihatással van rá az USD-EUR árfolyam, majd az EUR-HUF is?

Akik eddig osztalékportfóliót építettek amerikai súlyozással azok jól megszívják. S szerintem az amerikai brókerek is dobni fogják a magyar ügyfeleket.

És pl. dél-amerikai vállalat amerikai tőzsdén USD-ben kereskedett ADR-je esetén is ugyanez a változás, igaz ?

Szerintetek az Interactive Brokers IBCE Zrt.-hez került ügyfeleit hogy érinti a változás?

Revoluton lévő részvényeket érinti?

Az én esetem talán nem tipikus, de próbálom kideríteni, hogy magyar (állandó lakcímmel is rendelkező) állampolgárként, de USA-ban zöldkártyával élőként engem hogyan érint a változás pl. ha az USA-ban adózott jövedelmemből nagyobb összeget szeretnék utalni magyarországi bankszámlámra. Elvileg az USA-ban megfizetett adó 90%-át így is figyelembe vehetik. Ha erről van valakinek információja, nagyon megköszönném. Én ezt találtam, értékpapír adózásról is van benne szó:
portfolio.hu/gazdasag/20220725/amerika-adougyi-valaszcsapasa-fajni-fog-a-magyar-cegeknek-es-maganszemelyeknek-557615

Engem speciel nem nagyon erint rovid es kozep idtavokon. Mivel eddig is a Kiszamolo & Lusta portfolio konyvek szerint szerveztem az eletem, kulonbozo ir es nemet ETF-eket gyujtogettem. (Valamennyit igy is szivok majd vele, oktober vegen kenytelen kitarazni es tudjuk, hogy a tozsden kereskedni novembertol majusig erdemes. Tovabba ez teljesen veletlen, hogy az EU teljesen mas okbol mar regota gyanus szemmel nezte az ETF-eket, igy mar van kiforrott workaround.) De ha pl. arra epitettem volna fel az eletem tavaly elottig, hogy amerikaiaknak katazom, akkor gyakorlatilag ket lepesben ki lettem volna nyirva, most rapid modon menekulnom kellene az orszagbol.

Hosszu tavon ez igy is sok fejtorest es kellemetlenseget okoz majd, egyszeruen mert szukulnek a lehetosegeim magyarkent.

Ha it-s ként az usa ba számlázok kinti cégnek, akkor ezt tudja most valaki pontosan, hogyan is fog működni?

Hihetetlen, hogy az ember azt hinné, elég ha távoltartja magát a belterjes magyar tőzsdétől, és a nemzetközi piacra kilépve teheti a dolgát mint normál befektető, de ebbe is sikerült úgy belenyúlni, hogy rosszabbul járjon az ember. Szerencse, hogy az árfolyamnyereséget nem érinti, viszont a későbbiekben az amcsi brókerek ugrottak, nehezebb lesz e tekintetben diverzifikálni. Köszönjük a magyar kormánynak, s roppant felvilágosult népének.

Nagyon zavaró hogy mindenki mást mond.
A legegyszerűbb esetről még mindig nem olvastam semmi értékelhetőt.
Tehát:
vettem 150 dollárért Apple részvényt. Erste TBSZ-en van, 3 év múlva lejár a TBSZ, eladom 300 dollárért.
0 az adó vagy nem?
Ha nem, akkor idén bezárom a picsába és veszek lakást kiadásra.

Hozamból (árfolyamnyereségből) továbbra is 15% marad az adó, nem? Csak az osztalékra nő meg drasztikusan?

Esetleg ismer valaki egy jó adó adótanácsadót akivel konzultálhatnék?
Amerikai cégeknek számlázok IT szolgáltatásokat mint E.V...
Most a KATA eltörlés után megint kereshetek más megoldást... talán szlovák vagy észt kft... Lakás vásárlás előtt állok (álltam), most már lehet inkább Graz vagy Kolozsvár környékét nézem Budapest helyett...

: Sólyomi Dávidnál ott van minden részletesen, profin szakjogászok által alátámasztva:

itt: osztalekportfolio.com/blog/2023/01/17/tul_a_kulcsdatumon_mi_lesz_az_adoegyezmennyel

és itt:

osztalekportfolio.com/blog/2023/02/08/valaszok_az_adocsapasra_mit_tehetsz_befektetokent

Röviden: EUs (így magyar brókercégeknél) szembeállítható lesz a nyereség és a veszteség. És a többi, amit írtam.

Persze, hogy kinek mit intéz a kormánya az nálunk napi szinten kérdéses, így könnyen lehet, hogy holnapra minden megváltozik, de jelenleg ez az egyik legmegbízhatóbb jogi értelmezés.

@foherceg

Remelem nem vonulnak ki az USA brokerek. Tastynel nekem vannak olyan ETF-jeim amiket EU-s brokernel nem lehet megvenni, es nagyon szomoru lennek ha el kene oket adnom. Megneztem hogy milyen orszagokba szolgaltat jelenleg a Tastyworks, es van a listaban mas olyan orszag is aminek nincs USA-val egyezmenye (pl. Chile). Szoval ez onmagaba nem lenne meg ok, az adott orszaggal valo szolgaltatas beszuntetesere. De ott van pl. Horvatorszag, aminek szinten nincs egyezmenye, es oda nem is szolgaltatnak.

support.tastyworks.com/support/solutions/articles/43000435355-supported-countries-for-international-accounts

Magyar céggel Amerikai cégnek szolgáltatást számlázva elvileg nem szivom meg, ugye? Mivel Amerikában eddig se voltam adórezidens, ezután se leszek. Vagy rosszul tudom?

Akkor ezentúl kanadai osztalékfizető részvényeket veszünk. Nyasgem Janet Yellen!

Az amcsik miért nem vonták vissza ezt a lépést, amikor elhárult az akadály a magyar kormány részéről?

Pár napja kaptam emailt a munkahelyemen (amerikai cég), hogy 2024 elején kapok egy nagyobb értékű részvénycsomagot. Imádom ezt az országot…

@szorgos-hod Mennyit vonnak le kanadai osztalekbol? Ugy elekszem ott alapbol 25-30% koruli forrasado volt.

@szorgos-hod Meg jo, hogy milyen jol ratapintottal a bunbakra (nem).

Cáfoljon rá valaki ha tud, de az én értelmezésem szerint azért mondták fel az egyezményt, mert az egyezmény által az amerikai bejegyzésű cégek adót tudnak spórolni azzal, ha magyaroszágon adózzák le a nyereségüket.
portfolio.hu/gazdasag/20160531/kiderult-az-ngm-legfeltettebb-titka-egyetlen-ceg-fizet-gigantikus-adot-232594
Ez által az összes amerikai cég mely itt tevénykedik nálunk lehet átgondolja, hogy akár egy fillért is befizessen-e a magyar államkasszába, vagy inkább USA-ban adózza le a nyereségét, vagy hogy hozzon-e bármilyen befektetést az országba. Szerintem ez a magyar kormánynak még tetszik is, mivel fel fogja tudni használni a "háborújában a nyugattal". Az, hogy a magyar dolgozók mit veszíthetnek vele, kit érdekel.

Ez által a legkevésbé volt érdekes USA-nak, hogy a magyar kisbefektetők akik amerikai értékpapírokat birtokolnak mit veszítenek.

Hm, más országban alapított céggel meg lehet ezt kerülni?
Pl szlovák cégem fektet be és kap osztalékot, amit nekem mint tulajnak kifizet? Még ha 2x15% is az adó, akkor is jobb, mint a 35%...

Apró mellékszál, hogy évi 1000-1500 egyetemista pedig amerikában dolgozott nyári diákmunkán, ők jövőre elég nagy bajba kerülnek. Pedig egy jó lehetőség pénzt keresni, nyelvet tanulni és kirándulni. Eddig pont a kettős adózási egyezmény miatt ők visszakapták a kint levont adót, ez most érdekes lesz így és hogy mennyire éri meg ezután. Erasmus után ez is egy pici plusz odarúgás.

Más szemszögből ugyanerről szól ez a videó is.
Sokkal szomorúbb végkifejletet jósol az amerikai adóegyezmény felmondásának.

youtube.com/watch?v=suT76s0Bds0

"sokan dolgoznak Magyarországról az Egyesült Államokba vállalkozásként" - erről valaki bővebben tudna írni? Ha kapok bevételt (nem kamat, nem osztalék) az USA-ból mint magyar magánszemély vagy cég, termék vagy szolgáltatás eladása után, akkor ebből az USA-ban le fognak vonni forrásadót 2024-től? Pl. partnerprogram jutalékot az Amazontól, vagy valamilyen USA-ban bejegyzett piactéren vagyok eladó és ez a piactér utalja nekem az eladások után járó pénzt, vagy Fiverr-en, Upworkön adok el szolgáltatást, ilyenekre gondolok. Ilyenkor lesz pluszban fizetendő forrásadó 2024-től?

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram