03.27
Ma semmi izgalmas nem történt, csak megszavazták a kétezer milliárd dolláros mentőcsomagot az Egyesült Államokban. A piacok elég depressziósan fogadták ezt, mind Európában, mind az Egyesült Államokban erős mínuszban állnak.
Semmi nem elég jó ezeknek a piacoknak. Végtelen mennyiségű pénzt ígért a jegybank (nem a levegőbe beszélt, közel 600 milliárd dollárt elvert a piacon gyorsan.), két kézzel szórja a pénzt az állam, mégsem tetszik nekik.
A mentőcsomag felosztása (kattintásra nagyobb lesz):
Amint látszik, jut pénz mindenkinek: kis cégnek, nagy cégnek, egyéneknek, munkanélkülieknek, egészségügynek, mindenkinek.
Ennek ellenére a tőzsde ilyen savanyú arccal fogadta a dolgokat:
További hírek: nagy bajban a BKK, mert 80%-kal zuhantak a jegybevételei. Sikeresen golyózták ki a Digit az 5G tenderből, nélküle osztották ki a frekvenciákat tegnap. Vasárnap óraátállítás, ha minden igaz, utoljára. Az autógyárak milliárd eurókban mérik a kényszerleállás heti költségét, kérdés, mindenki túléli-e, ha sokáig tart még az állás.
Reméljük a héten már nagy dolog nem történik a gazdaságban.
1. Akkor a párt megírta az ötéves tervet hogy pl építsetek 100.000 lakást, most a központi bank végtelen mennyiségű pénzt ad azonak akiket mozgatni akar, csak gyártsál bármit sokat.
2. Sokan jönnek az alapjövedelem ötletével. Ezt 30 éve gyáron belüli munkanélküliségnek neveztük.
3. A zemberek szembesülnek azzal, hogy egymásra vannak utalva. Az a néhány tízmilliócska amivel több van neked mint a szomszédban lakó Suzukisnak, nem sokat ér ha nagy a gáz.
4. A szocialista parancsuralmi, avagy keleti (engedelmességhez szokott) rendszerek sokkal jobban kezelik a járványt mint a beképzelt individualista nyugati rendszerek.
Előre!
Az állam nem csak diktatúrákban lehet gondoskodó.
Ha tényleg ekkora lesz a munkanélküliség akkor az is el fogja veszteni a munkajat akinek semmi akadalya, hogy dolgozzon mert nem lesznek vevői és gördül tovább a probléma.
azt azért ugye tudjuk, hogy a piacok ezt árazták be az elmúlt napokban. Ahhoz képest esetleg részleteket tudunk jobban, de szerintem nem meglepő a mai minusz.
De mi jöhet ez után? Szerintem max az segítene, ha kiderülne, hogy a vírust nem kapod el, ha csuriban van a kezed. A következő 2 hónapban szerintem jön még egy 20-30-40 %-os bukó. Félek, hogy a te szcenáriód fog bejönni és akár magánvagyonokhoz is hozza nyúlhatnak majd.
A pénz időértéke. Hogy lehet-e ezt fékezni.
Ugye, vannak az állandó és a változó költségek. A változóra ezzel nem lehet hatni, de az állandóra igen:
Akkor, ha sokminden leáll, akkor a pénz-időt csökkentve bizonyos költségek csökkenthetők. (az alapvető megélhetésin kívül, valamint pl a valós karbantartási költéségeken kívül).
Például: 2 hónap alatt: 1 havi kapott- és adott kamat, 1 havi bérleti díj, fele munka, fele fizetés (ahol fele munka van, ne kelljen trükközni, állásidőzni, szabit kiadni..).
“élesben” csak a használattal szigorúan arányos költségek: étkezés, technológiai okból szükséges,nem halasztható karbantartás, stb.
Az, hogy pl. egy bérelt lakás a plusz hónap miatt többet “kopik” – valós tény, de később jelentkezik, ami simítja a hatást.
Szerintem lesznek túlélők.
Hiteltörlesztési moratóriumról mai cikk a napi.hu-n:
napi.hu/magyar_vallalatok/koronavirus-magyarorszag-hitelezes-moratorium-trukk-toketorlesztes.702992.html
A lényeg az, hogy ha fizetőképes vagy, akkor is vedd igénybe a moratóriumot, de a moratórium miatt zsebedben maradó havi törlesztőd ne nyalókára költsd, hanem a teljes összegét inkább fordítsd előtörlesztésre, ezzel csökkentve a tőketartozásod. Így összességében csökkentheted a teljes visszafizetendő összeget.
Tanár vagyok, nem érzem veszélyben az állásomat így eddig úgy voltam vele, hogy fizetem rendesen tovább a lakáshitelemet. Eddig még nem jeleztem a banknak, hogy nem kérem a moratóriumot.
A cikk hatására ezt lehet, hogy átgondolom.
Komolyan lehet ezt az írást venni?
Nálam ez az oldal a gazdasági bulvár kategória.
Talán másokat is érdekelhet: cikket, kalkulátort lehet kérni a témáról, Miklós?
Most három hónap karantén,
májusban tetőzés, június-júliusra lecseng,
júliusban kiengednek minket három hónapra,
aztán jön a járvány második hulláma,
akkor megint karantén,
12 hónapon belül meglesz a védőoltás,
de mire az széles körben elterjed,
az még minimum félév.
Az egy-másfél év alatt úgy-ahogy eldolgozgatunk egy -20%-os gazdasági visszaeséssel.
Vagy 30-cal.
Ha szerencsénk lesz,
akkor a vírus nem mutálódik
és egy oltás elég lesz.
Most egy évig a zemberek el lesznek látva élelmiszerrel (a termelés a földeken nem
áll le), én valamiféle jegyrendszerre gondolok +
pénzjuttatásra
(Mindegy hogy segélynek vagy alapjövedelemnek nevezzük).
Pénznyomtatás.
Pénzhez kell juttatni az embereket
most az inflációtól úgy sem kell félni,
amúgy is a pénzeszközök értéke nominálisan tízszerese a reálgazdaság értékének.
Úgyhogy nem oszt, nem szoroz.
“Álljatok le!”
youtu.be/zfNVzSwJ9U0
Az OTP honlapja sem ír konkrétumot, de ha belép az ember a netbankba, akkor már lehet látni a nyilatkozatra vonatkozó menüpontot, és meg is lehet tenni a nyilatkozatot.
“Az a néhány tízmilliócska amivel több van neked mint a szomszédban lakó Suzukisnak, nem sokat ér ha nagy a gáz.”
Azert azt remelem tudod, hogy az orszag dontoen nagy resze lehet (mennyi az a par, ugye), hogy SOHA nem keres ennyit egesz eleteben OSSZESEN.
A nyugdíjasoknak a bekerülési költséghez képest való 1 számjegyű %-on való utaztatása az ugye ilyen érinthetetlen alapjog, amihez hazaárulás hozzányúlni, hiszen a nyugdíjas az szent. Mármint szent szavazó.
https://kiszamolo.hu/tobb-informacio-pontosabb-talalat/#more-110956
Csodák csodája. Január 1 és március 26 között:
-11% -> WTRG (víz), ATO (gáz), UNP (vasút), NEE (áram), WM (szemét) részvénykosár
-19% -> S&P500
Szóval felfele és lefele is jó befektetés az íztelen-színtelen cégek.
“Elindult a nyugat a szocializmusba vezető úton?”
1-3.: Pontosan mikor NEM a “szocialista úton” haladt “a nyugat”? Hasamat fogva röhögök mindig, amikor a neoliberális jelzőt olvasom “a nyugat” kapcsán. Európában pl. nagyjából az emberiség történelmének legmagasabb adóinak és legkiterjedtebb állami szolgáltatásainak vagyunk szemtanúi már jó néhány évtizede, halló!
“4. A szocialista parancsuralmi, avagy keleti (engedelmességhez szokott) rendszerek sokkal jobban kezelik a járványt mint a beképzelt individualista nyugati rendszerek.”
Örülök, hogy van egy prófétánk személyedben, aki a “beképzelt individualista nyugati rendszerek” járványkezelési hatékonyságáról már most, 2020. márciusában tud írni egy összegzést a koronavírus járvány kezelése kapcsán, így, hogy már végre vége minden veszélynek. A jövő heti 5-ös lottó számoknak is mindenki örülne, azt is meg tudnád írni?
Laikus vagyok, de úgy gondolom hogy normálisan ezeklem a saját pénzügyeimet, viszont egyre kevésbé értem mi zajlik a pénzügyi világban. Vagy lehet hogy értem, de akkor meg nem tudom mi értelme befektetésekről beszélni, mert a végén a szerszámosládámban a króm-vanádium, meg a polcomon lévő budipapír és konzerv többet fog érni a gyakorlatban, mint a befektetés meg a dematerializált “érték” papír (amiből bármennyi bepötyöghető a számítógépbe)
Ezek a jegybankok az egész világban teljesen megőrültek?
A “Ki tud nagyobb számokat pötyögni a jegybanki számítógépbe” című verseny újabb nagyságrendjét láthatjuk? (még csak ki se kell nyomtatni készpénzben) És akkor miért nincs még hiperinfláció?
Még egy gondolat ehhez a remek mondathoz:
“4. A szocialista parancsuralmi, avagy keleti (engedelmességhez szokott) rendszerek sokkal jobban kezelik a járványt mint a beképzelt individualista nyugati rendszerek.”
Mert ugye a parancsuralmi rendszerek = egy konkrét egyéntől függő rendszerek sokkal kevésbé individualisták(!!), mint a nem ilyen rendszerek. Aha, tök logikus!
Feltűnt, hogy 2018-bn, május-szeptember tájékán volt egy kis visszaesés. Semmilyen hírt nem találok erről.
Tud valaki segíteni?
Más értelmezések szerint viszont, mivel “az elhalasztott kamatfizetés egyenletes törlesztése a változatlan törlesztőrészletbe is bele kell férjen”, ezért az egy hónapra jutó, fixált törlesztőrészletbe bele nem férő tőke több hónapra osztódik, és így tovább kamatozik. Ergó: nem csak az idén meg nem fizetett kamatot kell a futamidő végére odabiggyeszteni, hanem annál többet. A napi-val ellentétben más cikkek is így számolnak, pl: bankmonitor.hu/cikk/kiszamoltuk-hogyan-hat-a-hitelmoratorium-a-visszafizetesedre/ (Az okfejtésben nem vagyok biztos,de a különség adott)
érdekességként
g7.hu/kozelet/20191018/elsokent-hodmezovasarhelyen-lesz-ingyenes-a-tomegkozlekedes-magyarorszagon/
A vírusnak nincs agya, hogy a “természet egyensúlyát” beállítsa. Legjobb indulattal is metaforaként kezelem a videót, hiszen a vírus nem jó, nem egy hírnök, hanem egy kórság, amely megöli az embert. Az igaz, hogy azért öli meg, mert a nyugat kizsigerelte a keletet, Kínát, ezért nagy személy- és áruforgalom van a világ összes pontja között, amely kedvez bármilyen vírus terjedésének. De a tüzet sem istenítjük, hogy átterjed az egyik házról a másikra és megtisztítja a túlzsúfolt Földet, csak megállapítjuk, hogy az emberek közel építkeztek egymáshoz.
És hogy fog-e az emberiség ebből tanulni? Szomorú hírem van a bombasztikus videó készítőinek és nézőinek. Az emberiség eddig még semmiből sem tanult, soha. Legfeljebb próbálja kivédekezni a “hatásokat”
Raiffeisen-nél telefonon rendelkezhetsz.
Azt mondták, neten egyelőre nem lesz.
Kb. 40 percet hallgattam az idegtépő zenét.
Utána minden OK, kb 2 perc alatt megvan.
Mondjuk még nem vonták le az ehavi lemaradást, pedig azt is kértem,mert lehetett kérni.
lol. ha valaki havi nettó százat keres 10 év alatt 12 millió. Azt meg azért talán ki lehet jelenteni, hogy a nettó száz elérhető fizu, nem?
Megjegyzem pár hete egy gazdagréti panel is tízmilliókat ért. Szóval papíron elég sok embernek volt még félretéve is több tízmilliója. A gyakorlatban ez mondjuk nem sokat ér, de ettől még nem kell kiakadnod egy ilyen kommenttől.
mennyire viselted jól a mostani digitális oktatásra való váltást, mennyire fogod jól viselni a következő 10 év (hasonló, és hason ló? bocs;) ) folyamatait, (statisztikailag! ) meddig maradsz szellemileg friss, módosítottak-e valaha visszamenőlegesen a törvényeken, mikor fognak megint értéknek tekinteni egy/a tanítót? mekkora a tartalékod, merre laksz, milyen egyéb képességedet/ingóságodat/ingatanaidat/tenmagadat tudod mozgósítani szükség idején………………………………
rövidebben: ha, beledumálhatok akkor inkább még igen, mint nem a válaszom (70:30)
https://www.independent.co.uk/news/world/americas/hurricane-irma-florida-sheriff-pasco-country-shoot-at-storm-facebook-event-a7938741.html
😉
Kíváncsi vagyok, hogy kipróbálják-e az amcsik tényleg hogy mindenki havi 1000 dollárt kap a vállság végéig. Érdekes ember kísérlet lesz az. Persze nem túl népszerű a szenátusban (persze, hogy nem ott a vállalatoknak vannak politikusai és nem az embereknek), mert ez kommonizmus! Bezzeg ha nyakló nélkül öntik a pénzt a bankokra meg nagyvállatokra az teljesen rendben van.
Az, hogy Olaszország példáját másolja Európa nem vezet sehova.
A tömegkozlekedest meg at kéne állítani vasárnapira, és máris 20% sporolás.
– a hitelmoratórium “költségeit” a bankszektor viseli
– a KATA kedvezmény számomra értelmezhetetlen, mert eddig is szüneteltethetted és akkor nem kellett KATA-t fizetni
Ez idáig lufihámozás
Kövezzetek meg érte, de a legegyszerűbb megoldás a korlátozás időpontjára az összes munkavállaló járulékának elengedése lenne, illetve egy alanyi jogon járó korlátozott alapjuttatás ezen hónapokra.
Az amerikai GDP 10%-a a csomag, annak a negyede megy a (tőzsdei)nagyvállalatoknak, de a lakosságnak és a kisvállalatoknak nyújtott segély jelentős része is megtámasztja a nagyvállalatok termékei iránti keresletet. Ünneplésre azért nincs ok, de nincs is 30000 felett a DOW, a korábbi csúcs kb. 25%-át adta le az index. Mentőcsomag nélkül szerintem most -45%-on állna. Innentől a vírussal kapcsolatos új információk mozgatják a piacot, pl. ha a járvány gyorsabban terjed.
A jegybanki kötvényvásárlást nem szabad hozzáadni a csomaghoz, mert az a tükör másik oldala, az finanszírozza a költekezést. Mivel a jövedelmek elvesznek a gazdaságból, sokan kiveszik a pénzüket az alapokból. 4000 milliárdnyi QE kell a 2000 milliárdos csomag finanszírozásához.
Júliusra túl leszünk, de Sziget fesztivál nem lesz még évekig és fociebé is jó ha…
Akkor emelt kamatot a FED, meg kezdték el a QE által felvásárolt eszközöket visszacsorgatni. Aztán amikor látták, hogy tartósa(bba)n összezuttyant tőle a piac, gyorsan visszatáncoltak.
Ott derült ki a gyakorlatban is, amiről elméletben sokan régóta már beszéltek, hogy az elmúlt 10 év tőzsdei növekedése nagyrészt a FED által fújt buborék volt csak.
A közép-hosszútáv kissé érdekesebb, Zsiday szerint “a következő hónapokban persze nyugodtan mehetnek lefelé a részvényárak, de esélyes, hogy százalékosan az árzuhanás nagy része megvolt.” Rá érdemes hallgatni gazdasági-tőzsdei ügyekben, de ezt most fenntartással kezelném, pont amiatt hogy nem tudni, milyen hatással lesz az elhúzódó cirkusz. Ha egy-két nagyobb szereplő nem bírja a hónapokig állást és bekakukkol, az elég csúnya láncreakciókat fog elindítani ilyen ideges piacokon akkor is, ha amúgy más cégeknek meg nincs félnivalójuk. Bedől egy-két nagy autó-és repülgyártó, meg a Deutsche Bank, és már omlik is a BUX meg az OTP, pedig semmi közük hozzá.
Amúgy viccen kívül, tényleg érdemes belegondolni abba, hogy valójában milyen kevés is elég az élethez. Mi, önmagunkat kulturáltnak, modernnek tekintő emberek nem merünk gyereket vállalni, amíg nincs meg a nagy ház, a nagy fizetés, a nagy autó. Majd ha minden egzisztenciális feltétel adott lesz, akkor vállalunk csak gyereket. Akkor is csak egyet, mert sokba van a gyerek. A cigányok meg a semmi közepére is gyereket szülnek és mégis boldogok (állítom, hogy sokszor boldogabbak, mint sok jómódú ember). Igazából a gyereknek csak szeretetre van szüksége és szülőkre. Nem Xbox-ra meg okostelefonra.
Szeretném hinni, hogy ez a vírus most egy kicsit helyre rakja majd az emberek agyát, az élethez való hozzáállásukat, a fontossági sorrendeket. Nem a külföldi utazás, a vastag bankszámla, az új autó, az új iPhone és a LED-tv jelenti az igazi értéket az életben.
Én is ugyan erre jöttem rá, szintén mérnöki tanulmányaim alatt. 🙂
Kiszámoló:
Ez zseniális!!!