10 éves csúcson az amerikai állampapírhozamok
Az egyéves amerikai állampapírok 2,24%-os hozam mellett keltek el, a féléves papírok pedig 2%-on, ilyen utoljára 2008 augusztusában, a világméretű válság kitörése előtti hónapban volt utoljára.
Ezzel párhuzamosan a dollár is tovább erősödött, ami könnyen recesszióba taszíthatja a dollárban eladósodott feltörekvő nemzeteket. (Egyre drágább lesz a felvett dollárhiteleket törleszteni a nemzeti devizában, ez pénzt szív el a helyi gazdaságtól és cégcsődöket okoz.) Argentínában már 40%-ra emelték az alapkamatot, pedig egy éve még szinte kamatmentesen vették a befektetők az argentín állampapírokat.
Nem, nem jött el a vég, de azért úgy látszik, az olcsó hitelek korának és a nulla százalék körüli alapkamatoknak lassan vége lesz. Ami viszont sok változást hozhat a közeljövőben.
Mi lesz itt Európában, ha ez kidurran?
portfolio.hu/finanszirozas/hitel/szinte-hihetetlen-ami-az-mnb-szerint-2030-ig-varhat-rank.282748.html
Nincsenek véletlenek, a régi alapszabályok továbbra is működnek.
Én szóltam…
a magyar fel eves 1,5%, az usak 2 szazalaek.
lehet, hogy ezert gyengul a forint?
hmm, hol lehet itthonrol amcsi papirt kapni??????
Egyrészt a bank le tudja fedni a kockázatot kamatswappal. Valaki nyilván a háttérben bukik, csak az sokkal jobban szétterül a pénzügyi rendszerben, mint ha a bank maga vállalná fel a kockázatot. Másrészt igencsak kicsi a hazai piacon az 5 évnél több időre fixált lakáshitelek aránya, úgyhogy inkább a devizahiteles balhéhoz hasonlóan itt is a nem fizető hitelesekkel lesz gond egy olyan időszakban, amikor nem lesznek egekben az ingatlanárak. A fizetni nem tudók pedig nagyobb részt a változó kamatot választottakból fognak kikerülni.
Egyébként a legutóbbi válságnál is az állam az USA-ban és Nyugat-Európában megmentette a bankokat, nálunk az anyavállalatok tették.
6 évvel ezelőtt 2012. augusztus 29.az alapkamat 6,75% volt.
4 éve van még csak 2% alatt.
Amerika és a románok már döntöttek is az emelésről.
nem így van. Abban a ritka esetben, ha a bank becsődöl (vagy kivonul az országból) a követelést eladják. A követelés vevője lép az eredeti bank helyébe (neki kell fizetni a továbbiakban), és az adós az eredeti feltételek szerint fizet tovább.
de tobben kezdenek mar atterni dollaralap helyett masra, na akkor jon el majd az amerikai vilagbirodalom bukasa. De az agoniaja hosszu lesz, es sokakat magaval ranthat..
Köszi!
Nem, nem most van itt az idő. Még ráérsz rohanni a bankba, hogy kezitcsókolommostazonnalszeretnéktöbbkamatotfizetni!
Ez mint Miklós is írta: gyülekeznek a felhők. Én legalábbis mindenhol azt olvastam, hogy 2019, de inkább 2020 lesz az az év, amikor vége lesz a világnak 😮
OTP/’89: felvitték a kamatot, meg adtak mellé egy lehetőséget, hogy aki egyben visszafizeti a tőketartozását, annak elengedik a felét.
UA, mint a devizás végtörlesztés volt, nincs itt semmi unortodox.
Utána az EUR is megy a levesbe.
És igen, majd azt figyeljetek hogy gyengul a forint es hogy megy a valos infláció amikor nagymellény Matolcsy majd a magyar csodára hivatkozva akkor se emel amikor már kéne… Akkor majd megérti, aki szerint úgy kell elkerülni a devizakockazatot hogy csak forintot tartunk… (bocs ékezetek miatt, mobil)
amikor elszaladtak a kamatok, az allam koltsegei nagyon megugrottak, es tv-t modositottak…
talan? mivel az allam nem szol valojaban bele a hitelek kamataba, ezen nem is tud valtoztatni.
Fenti eltérés bár abszurd, de érthető is, az amerikai gazdaság Európához képest sokkal kijjebb van a válságból, így valós veszély a gazdaság túlpörgése és az elszabaduló infláció.
A jegybankok feladata nem az, hogy biztosítsák az állam olcsó finanszírozását, hanem hogy törekedjenek az egyenletes és alacsony inflációra egy egészséges és fenntartható gazdasági növekedés mellett.
Fentiek (0,07 vs 2,24) alapján nem meglepő, hogy a forint már 315 fölött van az euróval szemben (a dollár ellen még komolyabban gyengülésnek indult). Mindez az MNB-nek is jó, mert pörgeti az inflációt és közben tízmilliárdokkal javítja a jegybank eredményét.
Ha nő a magyar állampapírok kamata, akkor azért buksz -ha nem akarják nagyon legyengíteni a forintot–, ha nem nő, akkor brutális forintgyengülés lesz, úgy az alternatív, devizában történő befektetéshez képest buksz az árfolyamgyengülés miatt. Nincs az az isten, amiért most magyar, forintalapú állampapírt vennék.
Ellenben elég korrekt ajánlat volt. Emlékszem, így fizették ki a lakásukat édesanyámék.
3-ról 15%-ra emelték a lakáshitel kamatokat, mikor az infláció 35% lett. Azt hiszem a megváltozott körülményekre hivatkoztak, hiszen annak idején a szocializmus burokjában adták azokat a hiteleket. A lakosság nagy része jól járt azzal, hogy a felét elengedték, hiszen sokan még a 70-es években vették fel a hitelüket, aminek a törlesztője akkor már nevetségesen kevés volt eleve, és még ebből is engedtek. Néhányan azért megszívták, és akkor épp válság is volt, először ismerkedtek olyan fogalmakkal, mint munkanélküliség (40 felett, aki munkanélküli lett, nagyon nehezen talált, ha egyáltalán talált állást).
Szerintem most a fix kamatozásúakkal már nem tudnák ugyanazt megtenni, hiszen a körülmények annyira ismertek, hogy a kockázatot jelzáloglevelekkel le is fedi a bank (és van némi kamatfelár is a változóhoz képest).
személyes tanácsadást/beszélgetést kérni Kiszámolónál.
szakértetlenül:) szólva, ha a szemléletmódot elkapod/elsajátítod/megerősíted, akkor folyamatosan adni fogja magát a lehetőség.
a sok vargabetű után nekem pl. a step-by-step jött be…
Pálinkába. Kis helyen elfér, és a világ vége után is keresett cikk lesz.
Most nem az MNB a legnagyobb jelzálog levél vásárló? Én nem érzem a hatalmas különbséget
Olvass kicsit utána az államcsődnek.
” A jegybankok feladata nem az, hogy biztosítsák az állam olcsó finanszírozását, hanem hogy törekedjenek az egyenletes és alacsony inflációra egy egészséges és fenntartható gazdasági növekedés mellett.”
Így van. A jegybanknak nem az a dolga, hogy megvegye az olasz, spanyol stb junk papírokat. Azzal viszont nem értek egyet, hogy ne kéne már kamatot emelni. A munkanélküliség 5,3% ( destatis.de/DE/ZahlenFakten/Indikatoren/Konjunkturindikatoren/Arbeitsmarkt/arb210.html ) az infláció 1,6% ( destatis.de/DE/ZahlenFakten/GesamtwirtschaftUmwelt/Preise/Verbraucherpreisindizes/WarenkorbWaegungsschema/VPIVideo_.html ) simán lehetne már egy óvatos kamatemelés.
Ez a 3 millió nem számottevő összeg ahhoz, hogy megérje tanácsadás kérni szerintem. saját lakásom már van, de gondolkodok lakástakarékban is, előbb-utóbb úgyis kell majd valamit cserélni, felújítani, bár most lett leszigetelve, és alapvetően rendben van az állapota. Rendszeresen olvasom a blogot, bár eddig sem szórtam a pénzt, mindig figyeltem arra, hogy minden hónapban tudjak megtakarítani. Önképzésre is költöttem már, de szerencsére most a munkahelyemen tudok fejlődni szakmailag. Talán az angol mellett másik nyelvet is kellene kezdeni tanulni, de most inkább az angolomat fejlesztem, az nem kerül pénzbe.
Forintban a magyar állam gyakorlatilag nem mehet csődbe, mert a forintot ő nyomtatja. Persze formálisan független a jegybank, de a pénzügyi stabilitás fenntartása az egyik legfontosabb feladata, ezért ez bőven belefér a mandátumába.
Mindez azt is jelenti, hogy a bankrendszer sem mehet csődbe semekkora HUF tőkekivonástól, mert a jegybank azt tudja pótolni.
Ha egyetértünk, akkor az állam csak devizában mehet csődbe. Ezt a célt szolgálják a devizatartalékok. Ha ugyanakkor az államot nem érdekli a devizaárfolyam (most nem érdekli), akkor szabadjára engedheti az árfolyamot a kereslet-kínálat alapján és ha mindenki ki akar szállni a forintból, akkor az árfolyama esni fog.
Most azonban erre sem fogadnék a pozitív folyó fiz. mérleg/exporttöbblet, az EU-tól bejövő pénzek és az eurózónánál magasabb kamatszint miatt.Én max325-330-ig gyengülést érzek, de a PMÁK reálkamat ezt kompenzálja
azaltal, hogy a magyar allamadosag egyre nagyobb hanyada van forintban es kisbefektetok kezeben az orszag serulekenysege radikalisan csokkent a nehany intezmeny kezeben osszpontosulo devizaban nominalt tiz evvel ezelotti allapothoz kepest. Az olaszok, vagy a japanok hasonlo cipoben jarnak, vilagbajnok eladosodottsaguk ellenere ezert nem mentek meg csodbe. ne feledjuk: forintot az mnb barmikor nyomtathat, max elertekteleniti a befektetest, de ki fogja fizetni. Legalabbis szerintem
2: nem akarod ezt a blogot átköltöztetni máshova, hogy ne kelljen hivatkozásokat tenni, hogy kinek is írok? Ez így elég amatőr.
https://kiszamolo.hu/honnan-fogod-felismerni-az-allamcsodot/