Extra nyugdíjmegtakarítás
Olvastam egy érdekes cikket, hogyan tudod felturbózni a nyugdíj-megtakarításaidat egy pofonegyszerű trükkel.
Az egyik lehetőség, hogy havonta elteszel 30-40 ezerrel forinttal többet nyugdíjcélra már negyven éves korodtól.
A másik, hogy odafigyelsz az egészségedre és az így megspórolt pénz ugyanannyit jelent, mintha havonta eltennél 30-40 ezer forintot.
A cikk amerikai, így a konkrét számok nem sokat mondanak idehaza, de az elmélet fantasztikus. Ha odafigyelsz az egészségedre, azzal nem csak 3-5-10 évvel meghosszabbítod az egészségben eltöltött életidődet (és így a minőségi öregkorodat), hanem mindez pénzben is kifejezhető anyagi előnyökkel jár.
Egy negyvenöt éves átlagosan elhanyagolt amerikai férfi (elhízásban fej-fej mellett halad az amerikai és a magyar társadalom, sok más mutatóban (például alkoholizmus, dohányzás, daganatos betegségek, stb.) a magyar sokkal rosszabbul áll) csak a magas vérnyomás miatt évente 1.591 dollárral vagyis havi 132 dollárral költ többet az egészségére. A kor előrehaladtával ez a költség tovább nő. Egy 45 éves második típusú, vagyis szerzett cukorbetegségben szenvedő nő éves extra költsége 6.524 dollár, ugyanez 64 éves korban már 21.400 dollár évente.
Az átlag amerikaiak fele legalább egy krónikus betegséggel küszködik, de nem ritka egyszerre a két-három betegség sem.
Az átlagos emberünk ha csak néhány lépést tenne meg az egészsége érdekében, mint lemondana az egészségtelen ételek egy részéről, az önpusztító szokásokról, mérsékelten fogyasztana csak alkoholt, mozogna 30 percet hetente 3-4-szer, stb. húsz év alatt 100 ezer dollárnál is többet takarítana meg. Ezek a tételek közül egyik sem mission impossible, csupán arról van szó, hogy lead pár kilót, nem édességgel és sós chips-szel tömi magát, a sörözést meghagyja hétvégi elfoglaltságnak és hetente párszor felkel a kanapéról és mozog valamit.
Ez olyan százezer dollár, amit nem kellene pluszban megtakarítania a nyugdíjára.
Nagyon jó lenne egy ilyen brosúrát magyarul is összeállítani, magyar adatokkal, szerintem ütős lenne. Mennyibe kerül 20-30 év távlatában a nemtörődömség, hány milliót nyernél egy kis odafigyeléssel.
Sajnos én nem értek az egészségügyi részéhez, sem annak az anyagi vonzatához, de aki igen és van kedve, csinálhatna egy ilyen anyagot. Szívesen segítek a pénzügyi számításokban, hogy azok is jók legyenek.
Itt az eredeti amerikai anyag, de ennél lehetne kicsit bulvárosabb, könnyebben érthető. (Ez inkább tanulmány, mint figyelemfelkeltő anyag.)
Addig is: az egészséged megőrzése az egyik legjobb befektetés, semmi mással nem érhetsz el ekkora hozamot.
Kapcsolódó cikk, olvasd el ezt is:
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 35 ezer forint.
20 millió forintos életbiztosítás havi 4.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.
Azaz, ne mondjuk 15% legyen a TB befizetésünk, hanem 10-20% között szórjon.
Legyen évente kötelező szűrővizsgálat, és az eredmények alapján soroljanak be mindenkit.
Aki nem jár el szűrésre, az automatikusan a 20% kategóriába kerül.
Így már eleve a rendszeres szűrővizsgálatra ösztönöznék az embereket.
De a lényeg, hogy aki dohányzik, alkoholista, elhízott stb. az fizessen többet, mint aki egészségesen él.
De egye fene, kelljen több pénz, mert egészséges leszek és utazgatni akarok ahelyett, hogy elfekvőben fekszem évekig. Ilyen áldozatra hajlandó vagyok. 🙂
ÖRÖM a maga módján adni és kapni.
Jókedv, szeretkezés, siker, mozgás, társaság egy kis alkohol, meditáció, önmagunk megismerése is ehhez tartozik.
Szóval éljünk teljes életet az idő az igazi ellenség.
Be positive.
Így meg megfontolandó tanács.
Ha lenne kötelező önrész (helló vizitdíj!) akkor könnyebben lehetne “nevelni” az embereket, mert akkor már számítana. Csak ezt nem lehet/nem merik meglépni.
Igen nagy a hasonlóság a fruktóz és az alkohol okozta májbetegségekben bár elég józan paraszti ésszel belegondolni hogy miből is készül az alkohol, segítek, nem állatokból 😀
Meg igazából azt kell elsősorban az embernek felfognia hogy (reális keretek között) nincs az a mozgás mennyiség amennyivel a rossz étrendet le lehet küzdeni:
Én pl 10 percet (~50 kalória elégetése) szoktam sétálni bevásárolni, visszafele+bent még ~20 perc az 150 kalória na ez az amit nem kéne mindig egy 210 kalóriás Mars csokival pótolni 😀
A krónikus betegségeket – egyéni genetikai adottság függvényében – lehet elkerülni vagy kezdetüket kitolni ezzel a szemlélettel, ami üdvözlendő. A mozgás rengeteg előnnyel jár, regenerál, sérülések rehabja is felgyorsul, örömöt ad, stb. Nem mindegy, mit eszel. Stressz (középkorban megalapozza az öregkort, ha sok van, ha csak módjával van).
Örülj neki, hogy ki tudod fizetni a fizetős szűrést! 🙂
szocske: Jól hangzik, de kivitelezhetetlen. Akinek genetikai hajlam miatt rossz az állapota, az többet fizessen? Ha nem, akkor hogyan állapítod meg, hogy valakinek az enyhe túlsúly miatt rossz a szíve vagy örökletes betegsége van? A napi 5 vagy csak 1 vagy csak heti 1 sör az elfogadott? Hogyan ellenőrzöd? Mekibe azért járhatnánk néha 10% TB mellett?
Az életminőség nagyon nem mindegy.
Rokon krónikus betegséggel, magas vérnyomással úgy evett, ami kajától nekem napokig fájt a hasam – holott én jóval kisebb mennyiséget és nagyon ritkán. Körbe csodálkoztak, hogy nem tartok pótvacsit 9-kor. Mert hát miért ne, nincs abban semmi. 60 felett sorra jöttek a betegségei a meglévőkhöz, mire végre eljutott addig, hogy ok, akkor kajareform.
A hajlamokkal sokat nem lehet kezdeni, max. kitolni lehet az időpontot. De ez pont elég.
Ha a többség gyerekkorától rendesen mosna fogat, nem lenne túlsúlya és eleget mozogna a szabad levegőn – kevésbé lennének várólisták.
Aki egészségesen él, az tovább él, de végén a betegségeket nem fogja megúszni ő sem, csak közben merítette a nyugdíj-kasszát.
Az egyénnek jobb egészségesen élni, a társadalomnak nem kifizetődő.
(Érthetően a heroinra és hasonló kemény drogokra ez nem vonatkozik, mert ők jóval-jóval hamarabb kiütik magukat)
Draga mulatsag betegeskedni. Meg nyugdijasnak is. Aktivnak meg plane.
Ha ilyen tudatos polgár vagy, nem értem miért az államtól várod a megoldást.
Csekkolj ki a rendszerből. Légy vállalkozó, köss magánbiztosítóval szerződést. Win.
Szóval igazságos tb-fizetés akkor lenne, ha mindenki megtarthatná magának, aztán válogathatna az egészségbiztosítás vagy bármi közül és akkor öngondoskodás. Amúgy is erre tartunk, a kórházak és az egészségügy állapota miatt. Én fokozatosan vezetném be, kezdve a mai “friss” dolgozókkal. Mellé gondos oktatással a pénzügyekről meg miegyébről, amiről szükségesnek tartjuk, hogy ostobán ne élje fel az egészet, gondoljon a holnapra. Így lassan csak átalakulna a helyzet.
De a kérdésedre válaszolva, nyilván lennének néhányan ebben a bónusz rendszerben is akik hátrányba kerülnek külső hatások miatt, egyik rendszer sem tökéletes.
Azonban még így is sokkal igazságosabb lenne mint a jelenlegi, ahol az egészségesen élők fizetnek arányaiban több TB-t, azokhoz képest, aki dohányzik és alkoholista.
, sajnos nincs lehetőségem kicsekkolni a rendszerből, a magán biztosítást az állami fizetése mellett köthetem.
Ha kétszer annyiért is kötnének, akkor miért nem kínál a piac ugyanannyiért a TB-vel azonos szolgáltatási szintű magánbiztosítást, ami mögött magánkórházak állnak? Szvsz azért nem, mert a valódi háttér az, hogy aki tehetősebb, az magánrendelésen vagy hálapénzen keresztül juttatjabe magát a komolyabb kezelésekre elsőbbséggel, így a magánbefizetése sokszorosáért kap a TB által biztosított szolgáltatást. Valójában fizetős állami egészségügyünk van, csak erről nem illik beszélni, egy illúzió, hogy mindenki ugyanazt kapja, mert ilyen rendszer nincs és sosem volt. Egy hibrid rendszer, ahol a kilépők felét továbbra is fizetik az államinak, cserébe 100%-ban magánba mennek, sokkal tisztább lehetne, de rövidtávon nézve senki sem érdekelt benne.
Egy egyszerű okoskarkötő (pl.: Mi Band 2) kitűnő visszacsatolást ad arról, mennyit mozgunk egy nap. Vagy inkább mennyit nem. Szerencsére egyre több ilyen létezik élsportban és tömegsportban egyaránt, mindenféle mozgásformához. Értem én, hogy “deminek”, csak hát a legtöbb ember hazudik önmagának az ilyen jellegű kérdésekben, ezek az eszközök pedig nem.
A maradékot megkapná a dolgozó,ebből olyan szolgáltatásért fizet elő,köt biztosítást,amilyet akar.
A mnyp-nál is jó volt az elvet,h. új dolgozó kizárólag magának gondoskodjon,ott szintén a fizetéshez tettem volna hozzá,majd a dolgozó eldönti,mit akar tenni a pénzével.
Cikkhez gratula!
Tudatosan leszoktam 2006-tól a finomított lisztet,sót,cukrot, hidrog. növényi zsírt,ízfokozót tartalmazó élelmiszerekről,a kőolajszármazékos kozm.cikkekről.
A sport mindig is az életem szervez része volt,de nem családi minta, hanem saját elhatározásból – és mértékkel.
Testsúly kontrollt csak a fenti étrend és sport mellett tudom fenntartani.
“Csak” 5 évig cigiztem, 1999.02.23án leszoktam.
85-90 évig szeretnék élni, 44 vagyok,fiatalabbnak néznek.
Ne csak küzdj és élvezd is ki a gyümölcsét!
Szerintem az egészséges életmód az örökletes betegségekkel küzdőknek is segít, mert pluszban legalább nem növeli az egészségügyi kiadásaikat, amik lehet már most is elég nagyok.
Alapvetően azokról a tömegekről lennne szó, akik lesz*ák az egészségüket, élik a pia-cigi-cukor háromszögben az életüket.
Persze amikor beüt a baj, mert előbb utóbb beüt, már csak azt veszik észre, hogy elment az összes pénzük a gyógyszerekre és vizsgálatokra.
Apukámon látom, hogy a túlsúly mennyire megnehezíti az életét, és milyen lassan épül fel pl. egy térdprotézis műtétből.
+1
Edzeni sem árt, csak nem szabad túlzásba vinni a futást vagy a sportot. Legjobb a súlyzós edzés, heti 1-2 futással. Ez férfiakra értendő, nőknek elég a megfelelő mennyiségű kaja 🙂
Szerintem a tiszta étel sokszor olcsóbb, mert kevesebb elég belőle. Általában aki szemetet eszik, az drága szemetet eszik, és sokat.
Fordítva is igaz az összefüggés. Aki beteg az valószínűleg hamarabb meghal. Neki több lesz a gyógyszerköltsége, de kevesebb időre kell a megtakarítás.
A kövér emberek nagy része meg sem éri a nyugdíjkort. Nekik például akar felesleges is lehet egy ilyen öngondoskodás…
Ettől persze az a jó, ha egészségesen élünk és takarékoskodunk 🙂
A cikk remek, és feledleges kifogásokat keresni: lényegében bárki tud egészségesen élni, aki szeretne. A saját életkörülményeinek megfelelően bőséges mozgás és egészséges étrend már biztosítja ezt. A genetika más téma. Azon kell változtatni, amin lehet.
Ui: ha már USA, ők elhízásban azért bőven vernek bennünket. Nem csoda, ha megnézzük ott az alapvetően kínált élelmiszereket, a táplálkozási szokásaikat és azt, hogy a hátsójukhoz van nőve az autó. Utóbbi nem véletlenül, de ettől még nem segít a mozgásban gazdag életmódban.
Amint lenne legalább 3 kategória a tb-ben: 1. soha semmi szűrésre nem jár 2. össze-vissza, de 2 éven belül volt 2-n 3. normál időben
máris baromira megnőne a szűrésre járók száma, ezen belül pedig szép lassan megfogadnák a tanácsokat, mert jajj, akkor majd sokat kell fizetni.
De egyébként baromi nagy lázadás lenne, hogy jajj, nekem már a 10. ősömnek is nehéz csontja volt, nácik.
Mondjuk az is vicces, mikor én kérek szűrésre időpontot, kérdezik, mi a gond, mondom semmi – hát akkor meg miért megyek? 😀 Egyedül a fogorvos örül.
Itthon egyébként egyre inkább a magánegészségügy felé tolódik el a rendszer, ergo egyre drágább lesz (de jobb is).
Az utóbbi időben feltűnően több embert látok futni. A többség viszont feltűnően lusta, autóval jár mindenhova, kövér és igénytelen.
Szezonális alapanyagokból nagyon olcsón lehet egészséges étrendet összeállítani.
Kifogást pedig a legkönnyebb találni.
Szerintem a stresszt elkerülni sokkal fontosabb az egészséges életmód tekintetében, pedig a hajtós hosszú óraszámot követelő munka sokaknál nem kikerülhető vagy anyagi lemondással jár változtatni. Aki képes egyszerre munkát és életmódot váltani, annak minden tiszteletem!
Ugyan miért lenne elég, ha csak a férfiak súlyzóznak és futnak? Remélem, ezt te sem gondolod komolyan. A nök ugyanugy rendelkeznek izmokkal, izuletekkel, a rendszeres mozgas összes pozitiv hatasa ugyanúgy vonatkozik rájuk. Terhesség után akár többszörösen.
Mondjuk titkon még mindig abban reménykedem, hogy én vagyok a hülye, és viccböl írtad. 🙂
A nöknek elég, ha csak megfelelöen táplálkoznak? Az véletlenül nem lehet, hogy nekik is ugyanúgy vannak izmaik, ízületeik, amiknek jót tesz, ha használják öket? :/
Tök jó lenne, ha megszünne ez a “nöt a szobabiciklire” sztereotípia. Nem, senki nem fogja véletlenül 130 kilós monstrummá súlyzózni magát két hét alatt, hogy utána senki ne nézzen rá “nöként”. Az izom nemtöl függetlenül mindenkin jól néz ki, pláne abba a korba lépve, amikor az emberekre elkezd felmászni pár kiló – ez eleve nehezebben/esztétikusabban történik meg olyasvalakin, akinek vannak izmai és valamennyi mobilitása.
A legnagyobb nathajarvany kozepen vidaman kerekeztem a -10 fokos januari fagyokban, mig kidolt mellolem mindenki (csaladot is beleertve).
Par egyszeru trukk mar eleg ra, hogy a kenyszeru konditerem latogatast megsporoljam es meg ott vannak a rendszeres hetvegi kirandulasok es turak ha epp van ido, kedv es idojaras.
A héten csodálkoztam, hogy jéé, nincsenek dugók. Kapcsoltam – érettségi szünet. Azaz: ennyire érezhetően sok középsulist hordanak kocsival!
Kalória számol, cukor, zsír, ropi, fagyi, ücsi a kukába, kerékpár leporolása és egyéb mozgások.
Ha kifogást keresel, azt találsz. Ha megoldást, akkor pedig azt.
Ennyire egyszerű.
Az “egészségtelenek fizessenek több TB-t”-re meg nekem lenne egy tökéletes megoldásom: például minden szál cigire 10 Ft TB-adó, minden kiló chipsre, édességre (szénhidrát-egyenérték) 100 Ft, minden liter alkoholra (tömény egyenérték) 1000 Ft, amit szigorúan rögtön a TB-kasszába kell irányítani. Lenne bevétel bőven, ezek meg minimális áremelkedést jelentenének, (Pl. 1 üveg sörre 25Ft, egy zacskó chipsre 5Ft, doboz cigire 200Ft) és a “fogyasztó fizet” alapon aki többet fogyaszt az dobálná a TB-kasszába a pénzt.
Tökéletesen igazságos rendszer.
mrmoneymustache.com/2011/05/17/get-rich-with-olympic-barbells/
Főleg hogy az autók értékvesztésénél szerintem csak a különféle fitnessz (=ruhaakaszto) cuccoké a nagyobb, a súlynak tök mindegy hogy használt vagy nem 🙂
Személyes tapasztalat, hogy ha valaki amúgy is edz, azt érdemes az ebéd és/vagy vacsora elé időzíteni.
Én 20-40 percet gyalogolni szoktam. Sokszor naponta kétszer. (A séta semmit sem ér, csak a tempós gyaloglás.) De lehet mást is választani: szobabicikli, edzőtermi futópad, stb.
Ha néhány napig nem evés előtt megyek, 1-2 kilóval rögtön megnő a súlyom.
Amikor kiürülnek a cukorraktárak, akkor nem zsír képződik a megevett kalóriákból. Aki teheti, érdemes kipróbálni.
De ez tényleg csak egy fun fact. A lényeg, hogy mi történik Magyarországon. Mozogni tényleg csak akarni kell.
Vicces, mikor egészséges emberek az 1., 2. emeletre is lifttel járnak – napi szinten látom. Mibe telik pl. felgyalogolni a 4., 6. vagy akármelyik emeletre? Többet gyalogolni, bringázni? Stb. Ezekhez semmi pénz nem kell, miközben észrevétlenül javítja az egészséget.