Egy tipp közös tulajdonú kft-k részére

2015-05-12
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

A tegnap tárgyalt gyámügyi kérdés a közös tulajdonú kft-k tulajdonosait is érinti, ha az egyik tag hirtelen meghal.

Ha volt kiskorú örököse a tagnak, akkor jó eséllyel ő örökli a tulajdonrészt és akkor ugyanilyen jó eséllyel a gyámügy veszi kezelésbe az örökséget. De egy gyanakvó özvegy sem sokkal jobb új üzlettárs, aki attól fél, hogy ki akarják semmizni, ezért mindenbe beleszól és ahol tud, keresztbe tesz.

Nem lesz könnyű ezután a cég vezetése. Még ha sikerül is megegyezni akár a gyámhivatallal, akár az özveggyel a cégértékről és a kivásárlásról, ekkora összeg előteremtése komoly feladat, céges hitelből nagyjából lehetetlen.

Ezt meg lehet előzni, ha a tulajdonosok még életükben írnak egy szerződést, hogy a cég pénzén kötnek minden tagra kockázati életbiztosítást, méghozzá olyan értékben, amennyit ér a tag részesedése a cégben. (Ezt az értéket érdemes évente felülvizsgálni.)

Ha bárki meghal, a cég pénzén kötött életbiztosítás összegét megkapja az örökös, de a tag részesedése a kft. többi tagjára száll. Mivel ez a cégtulajdonosok közös akarata volt, a cég értékét évente közösen felbecsülték és ennek összege a biztosítás miatt rendelkezésre áll, elég nehéz belekötni a dologba a bíróságon.

(A dolog szépséghibája, ha már túl sokat ér a cég, egy erősen elhízott, dohányzó 55 éves cégvezetőre elég nehéz lesz 300 milliós életbiztosítást kötni. De kisebb cégeknél, pár tízmilliós összeggel gond nélkül működhet.)

Ha közös céged van valakivel, érdemes egy ilyen esetre is felkészülni.

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
16 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

És mizu az egyedüli tulajdonossal bíró Kft-k, Zrt-k esetében, ahol az amatőr özvegynek lövése sincs a cégvezetésről, vagy a kétéves kiskorú örököl egy működő mondjuk szerszámgépes, szoftverfejlesztő vagy vetőmagtermesztő vállalkozást 15 alkalmazottal? És esetleg teljes értékű helyettes sincs, vagy aki megvenné tőle a kócerájt kp-ért?

@vakmacska : Mi lenne, becsődöl a cég és kész 🙂
Az evolúció megoldja a dolgot, nincs mindenre biztosítás a világon.
Az élet megy tovább.
Ha valaki cégvezetőként nem nevel ki utódot, az felelőtlen. Ezzel szembe kell néznie alkalmazottnak, örökösnek, mindenkinek.

@vakmacska Ugye itt nem arrol van szo, hogy tudast veszel, hanem arrol, hogy ha mondjuk ketten inditotok egy vallalkozast, es egyikotok meghal, akkor ne szoljon bele az orokos a cegvezetesbe, hanem legyen lezarva a cegtulajdonlas. En ezt egy relative ertelmes megoldasnak tartom.

Ha az altalad irt peldak eseteben a ceg jol mukodik, akkor kell lennie legalabb egy olyan alkalmazottnak, aki nagysagrendileg tisztaban van a ceg ugyeivel. Ha nem igy van, akkor az a ceg emberfuggo es a tulajdonos halala utan sajnos megszunik. Ilyen esetre nem lehet biztositast kotni. De az alkalmazottak is megvehetik a ceget es vihetik tovabb, ha eleg talpraesettnek erzik magukat. Lattam mar nem is egy olyan ceget, ahol az alkalmazottak folytattak az uzletvitelt a kesobbiekben, sokszor sikeresen.

és ha elég jól fejlődik a vállalkozás, akkor akár ki is nyírhatják egymást a tulajdonrészért 😀 Highlander Kft. - csak egy maradhat

Ez egy érdekes és elég drága módszer a probléma kezelésére.

A megoldás ennél egyszerűbb, a céget fel kell értékelni és egy szerződéssel biztosítani, hogy halál esetén az örökös cégrészesedés helyett ennek az összegnek az őt megillető részét kapja meg x időn belül.

Tehát ha a cég ér 1000M-t és 3 tulaj van 30+30+40 részesedéssel, ahol a 40%-os részesedéssel rendelkező tulaj meghal, akkor 400M-t kifizet a másik kettő tulajdonos az örökösöknek.

Ehhez valószínűleg hitelt kell felvenni, ezért a cég értékét reálisan kell meghatároznia évente a tulajdonosoknak, beleszámítva azt is, hogy a halott tulajdonos nem lesz már ott és azt is, hogy mennyibe kerül az örökösök kifizetése. Szerintem az értékelés nem okoz gondot, mert bárki meghalhat a tulajok közül és egyik sem akarja, hogy ezután neki túl sok pénzébe kerüljön a történet. Tehát reális lesz az értékelés - se sok se kevés.

@dornyei-jozsef

Nem biztos, hogy jót tesz a cégnek, ha ki kell kápéban köhögni az örökösöknek a részesedés értékét.

Láttam már ilyet, hogy az egyik tulajdonos halála miatt egy kft pikk-pakk tönkrement.

A társasági szerződésben ki lehet zárni, hogy az üzletrész örökölhető legyen, ha meghatározzák, hogy milyen módon vásárolja meg a társaság vagy valamelyik tag az üzletrészt. Ezt kiegészítheti egy biztosítás, de enélkül kevés, hogy megbeszélik, mert ott már az osztályos egyezségben kell úgy megállapodni, ha nem zárták ki.

@dornyei-jozsef Miért is jobb hatalmas hitelt felvenni egy olyan kft-nek, ami az egyik tulajdonos nélkül talán a jövőben jóval kisebb profittal fog üzemelni, mint előtte, ahelyett, hogy biztosítást fizetnének akkor, amikor még jól megy a szekér?

Megoldás lehet, hogy végelszámolással megszünik a cég, örökös megkapja a maga részét, a többiek is, aztán mindenki azt csinál, ami épp jó az adott helyzetben.

Az örökösöket hitelből kifizetni nem igazán működik. Cégnek alapvetően valamilyen fejlesztéshez ad hitelt a bank. Az elhunyt tulajdonos örököseinek kifizetéséhez aligha.

A másik lehetőség, ha a tulajdonosok magánemberként vesznek fel hitelt az örökösök tulajdonrészének megváltásához. Erre valószínüleg a szabadfelhasználású, ingatlan fedezetű hitel a legjobb, de az is jóval drágább a normál lakáshitelnél. És persze csak akkor működik, ha a tulajdonosok ingatlanja nincs már eleve hitellel terhelve.

Az ötlet szerintem kitűnő,ha baj van pl. nem kell betolni mindent,vagy hitelt felvenni a tulajdonszerzéshez.+ opció,ha érték(infláció)követő biztosítást kötnek,csak nagyobb eredménynövekedés esetén kell hozzányúlni,illetve,ha már eleve nagyobb értékű életbiztosításokat kötnek,mint a cég értéke.Egy lehetőséget viszont bele kellene írni szerintem-ha nem fizet a biztosító,valami miatt,akkor a társnak kell fizetni az örökösöknek a tulajdonrészért.

úgy nem lehetne alapítani céget, hogy a tulajdonostársak megegyeznek, hogy bármelyikük halála esetén a cég vezetése a megmaradt tulajdonos(ok)ra száll, az örökös megkapja a cég részesedését, de a vezetésbe beleszólni nem tud?

Itt nem igen ajánlottad a céges életbiztosítást:
//kiszamolo.hu/ennyit-buksz-a-ceges-eletbiztositasokon/

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram