A Digi mobil szolgáltatásának indulását már évek óta sokan várják, eddig hiába. Az NMHH-nál az indulás időpontját folyamatosan módosítják, most hétvégén az eddigi legutolsó december 10-i indulás időpontja jövő év közepére módosult. Ebből úgy tűnik, hogy nem mostanában fogjuk használni a szolgáltatást.
Off: Ugyan távközlés, meg ez nem a Digi sara, de azért elég kellemetlen: a Szupergyors Internet Program megvalósítása sem valami szupergyors 🙁
Az állami mobilszolgáltató vajon mikor indul?
fuv: amikor megvásárolják a Telenort.
Fuv-nak
Ha megvette a telenort a csehektol.
De ott most penz kiszedes project van - ertheto modon...
Pedig a digire mar jol bearazott tarifak net csomagok vannak a telko cegek polcain 😉 igy marad a nagyobb profit addig 😉
Egyre erősebb a meggyőződésem hogy ez egy apró tizmilliárdos tévedés volt (ennyiért vették a semmire se jó frekvenciát), plusz az apró, az eddig elköltött pénz hálózatépítésre...
Nem az a kérdés, hogy mennyit késik, hanem az hogy el lehet-e indulni ennyi frekvencián értelmes szolgáltatással.
Szerintem nem.
@alfa en inkabb azon filoznek, valoban technikai-e az akadaly, vagy csak valaki odafenn nem lett kifizetve. Dolgoztam tavkozlesi szolgaltatonal, es mint mindenbe nalunk, oda is csunyan befolyik a politikai szennyle.
engem lenyugoz hogy flip neven 4e a telefon meg internet meg tv, telekom (es egyeb) ugyfelkent meg minimum a duplaja. es mi ezt total benyeljuk szo nelkul.
#ilovemarketing
@trubadur : 5 MHz duplex 1800 MHz kurvára nem elég semmire.
- vagy csinálsz rajta 2G hangot (és nincs mobilinternet az ügyfeleid telefonján), ez megy relative olcsón. Vodafone is így kezdte, nem volt 900-as sávja eleinte.
- vagy csinálsz 4G-t. Ott nincs GSM hang, az csak IP. VoLTE hang szolgáltatást lehet rajta tolni.
Egy gond van, minden ügyfeledtől elvárod hogy szerezzen VoLTE-s telefont, dobja el a régebbi telefonját. Ide sorolandó kb minden 1 évnél régebbi nem csúcskategóriás Android telefon, a 6-os előtt iPhone, az összes kínai szutyok.
Mindkét esetben lesz egy középszar hálózatod és k nagy hátrányod ügyfél percepcióban.
Ebbe a kútba sikerült beugrani tizmilliárd forintért.
Ha ott fent nem akarták volna, akkor frekit sem kaptak volna, de önmagában egy freki kevés.
A másik háromnak van 800, 900, 1800, 2100, 2600, 2-3-4G technológiával, kb. 10-szeres kapacitással.
"valoban technikai-e az akadaly"
Igen az, 1 frekijük van és az is keskeny.
@alfa : Már a <40 ezres kínai szutyok Redmi 6 is tudja a VoLTÉt.
@Mikorka Kálmán okleveles duguláselhárító kisiparos:
Ja, mert leírták egy weboldalon, hogyne.
"Papíron" tudja.
Csak nincs összeintegrálva az operátor hálózatával a firmware, és 99% biztos lehetsz benne hogy nem fog menni. Nem elég egységes a szabvány ahhoz hogy minden network vendor hálózati implementációja működne minden készülékkel.
A Telekom se azért publikálja ezt a listát mert szereti az ügyfeleit szopatni, hanem mert ezek a készülékek lettek tesztelve a náluk lévő implementációval:
telekom.hu/lakossagi/ugyintezes/gyakori-kerdesek/3613/mire_van_szuksegem_a_4g_hang_hasznalatahoz_
Nyugodtan kidobhatod a színes kínai szutykot, ha 4G hangot akarsz.
Digi egyébként is érdekes, nem csak mobil. Budaörsön a környékünkön már nyár elején kiépítették a TV+Net hálózatot (romániai vendégmunkások tömkelege zsezsegett, egyszerre 4-5 Digis autó az utcákon), gyűjtötték is az ügyfeleket, aztán azóta sem indultak el. Pedig a pénzt ebbe is beletették, ami most csak áll benne, ugyanúgy mint a mobilfrekiben. Fura egy üzletpolitika
Alfa
a T ezeket forgalmazza. Arról, hogy mi alapján kerül be egy gyártó / készülék a szolgáltatói kínálatba, pedig inkább ne beszéljünk.
@second-wave
Nem (csak) ezeket forgalmazza. Van amit (már) nem is forgalmaz. A kínálathoz ehhez nem sok köze van.
A T ezeken biztosít VoLTE-t. Az újabban piacra dobott készülékek esetén ráadásul már operátori firmware sem kell. Tökmindegy honnan veszed meg. Sőt bármelyik ÁFA csaló webshopban megveheted.
Egész más kérdés hogy a T milyen készüléket forgalmaz és mire biztosít VoLTE-t. Nyilván a saját maga által forgalmazottakra megcsinálja/bekéri a gyártótól a kompatibilis firmware-t.
És nyilván nem lesz kapacitásuk a piacrész alapján 0,002% részesedéssel bíró 647-ik Oneplus / Redmi / XYZ mobilkészülék esetében a noname gyártóval együttműködve kompatibilitási firmware tesztet csinálni, hanem a nagy gyártók több tizezres példányszámú készülékeire csinálják meg először.
Márpedig ugyanaz lesz a Digi feladata is.
Ha valami nagyon olcsóval nem jönnek elő, nem lesz sikeres, sajnos már így is borítékolható a bukás vagy a gyenge szereplés..A többi szolgáltató is csökkenti az árait..A vezetékes net,tv,telefon is már drága..lásd: Flip 4000/hó..Diginél hasonló csomag 5500 körül van...Fél év nagyon sok, bár romániába jó árakon adja, de ott az áfa is 19%...itthon a tvnél 27%, mobil 27%, net 5%...
Ahhoz, hogy a digi tudjon egy nagyot dobni a magyar mobil piacon, mindenféleképpen az kell(ene), hogy legyen olcsó és megbízható szolgáltatása , aminek viszonylag kevés a korlátja (pl támogatott készüléktípusok).
A volte + keskeny sávszél önmagában egy kihívás, ami látszik is a folyamatos határidő tologatáson.
@alfa : Kommenteléskor ne zavarjon a valóság, hogy a Xiaomi Európában 2018 1. negyedévében 5.3%-os piaci részesedéssel negyedik volt a Samsung, Apple és Huawei mögött, illetve most novemberben világszinten a harmadik, 7.8%-os piaci részesedésével megelőzve a Huaweit.
androidauthority.com/xiaomi-european-market-share-q1-2018-864658/
gs.statcounter.com/vendor-market-share/mobile
@mikorka-kalman-okleveles-dugulaselharito-kisiparos :
Tudom jól esik a mellékszállakba belekötni, de:
Általában írtam a kis piacrészű készülékekről. Nálunk mennyi a Xiaomi piacrésze?
helloxiaomi.hu/volte-nincse-hova-lett-volte-miui-romokbol/
Erről az oldalról kiderül:
a) elég kevés Xiaomi készülék tud VoLTE-t
b) nálunk semmilyen VoLTE nincs egyik Xiaomi-ra se
c) Sok modellben B20 sincs, tehát az ország nagy részén és települések között 4G sem lesz rajtuk nemhogy VoLTE
(d) a cikkírónak kevés fogalma van a VoLTE-ről de ez is mellékszáll)
Ezek a gyártók nem rendelkeznek helyi képviselettel, nem adnak ki specifikus magyar firmware-t, nincs rajtuk VoLTE. Per típus elég alacsony részesedése lehet annak a párnak, amiben van B20 meg VoLTE is -ezekre mind kellene külön firmware...
A cikk annak bevallása, hogy szart sem ér, ha a weblapra kiírták hogy VoLTE képes a telefon.
@masol: ezen a digis dolgon én is csodálkozom. Nyáron beszéltem a román melósokkal, azt mondták, mindenholkiépítik a városban. Írtam a diginek, hogy engem érdekelne a dolog, mikor lesz. Nulla válasz. Most felhívtam a flip-et, jól hangzana, de nem adnak kártyát a tv-be, mindenképp kell egy beltéri. Extra távirányítót meg nem akarok. Az ő távirányítójuk elvileg tudná vezérelni a TV-met, de kétlem, hogy a Csatornalistától a Smart HUB-ig minden funkcoiót át tud venni. Ha igen, akkor sem akarok gombokat keresgetni állandóan, mert ráírva nyilván nincs.
@fuv:
Ha az állami szolgáltató alatt a MVM által elnyert frekvenciákra gondolsz, akkor a szolgáltatás már él, csak nem lakossági célú:
"Az LTE450 projekt elsődleges célja a kormányzati és iparági igények kiszolgálása. A kormányzati célú felhasználás potenciális célcsoportját az államigazgatási szervezetek, önkormányzatok, egészségügyi intézmények, készenléti szolgálatok, oktatási intézmények, továbbá az egyéb, állami érdekeltségű vállalatok, valamint a kereskedelmi szektor érintett szegmensei alkotják. Az LTE450 mobilhálózat ... a jövőben is elsősorban közcélú feladatokat lát majd el, így közbiztonsági, elektronikus kormányzati, járási hivatalok elektronikus ügyintézési feladatainak ellátásában segít majd. Az MVM NET által kiépített hálózatnak tehát nem célja a lakossági mobiltelefonálási szükségletek kielégítése."
(mvmnet.hu/bemutatkozas/tortenetunk/)
Sajnos a frekvencia nem túl nagy, amit megvettek. Így két lehetőség van:
1. Saját szolgáltatást indítanak: nagy a beruházási költség, ki kell építeniük egy normális lefedettséget a nulláról, és az elnyert frekvencia nem túl nagy, így korlátozott lesz a kapacitás. Azaz lassabb mobilnetet tudnak majd adni, mint a versenytársak. Előny, hogy ebben az esetben ők mondják meg az árat. Ha azt mondják pl., hogy 25 mbit/s 4G netet tudnak adni, korlátlan adatforgalommal 3000 Ft/hó áron, és megfelelő a lefedettség, biztosan el tudják adni ezt a csomagot.
2. Leszerződnek egy mobilszolgáltatóval, tárgyalási alapként beledobva a közösbe az általuk elnyert frekvenciát. Ennek az előnye, hogy nem kell kiépíteni a saját hálózatukat, jó lesz a lefedettség, lényegesen kisebb az indulási költség. Persze így nem annyiért adják a szolgáltatást, amennyiért akarják, kb, annyi lenne az ára, mint a mostani kínálat.
Szépen, lassan épülnek a 30 méteres tornyok, valamelyiken már az antennák is fent vannak. Fúőtvonalak mellett 15 kilométerenként látom őket, így a településeken kívül is lesz 4G-s lefedettség. Valószínűleg saját hálózatot akar kiépíteni, nagy-nagy lefedettséggel, ezért is csúszik a projekt. ( Én úgy tudom, hogy nem kell Voip telefon, normál androidos telefonnal is lehet majd használni egy SIP kliens programmal, pl. zoiper.)
szerintem is korlátlan internetre mennek, városokban nagyon sok előfizetőjük lesz mert sokaknak csak internet kell, mindent azon intéznek. számomra az a kérdéses hogy attól hogy csak netet adnak attól még elérhető lesz az ember rendes telefonon vagy csak voipon ? hogyan működik ez ?