Ezért nem lesz többé személyi kölcsön

2020-03-20
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

 A kormány kitalálta, hogy legyen újra 3,60 egy kiló kenyér az emberek érdekében, illetve helyette most azt, hogy mostantól minden nem jelzálog típusú hitel teljes THM-e nem lehet több, mint az alapkamat plusz 5%. Ez jelenleg 5,9%-os THM-et (vagyis még csak nem is kamatot) jelent.

Nézzük, mennyit nyer a bank egy ilyen kihelyezett hitelen?

A példa kedvéért legyen 300 ezer forint az igényelt kölcsön és egy év a futamidő. (Mindegy, hogy ez személyi kölcsön, áruvásárlási hitel, vagy hitelkártya-hitel, mindre vonatkozik az 5.9%-os maximális THM.)

Ekkor a havi törlesztő 25,8 ezer forint lesz, a bank mindenféle jogcímen együtt 309, 673 Ft-ot fog visszakapni egy év alatt.

(Mivel a kamatot csak a nálunk lévő tőkére kell fizetni és havonta törlesztünk tőkét is, így egyre kevesebb lesz a nálunk lévő tőke és az utána fizetendő kamat is. Ezért nem háromszor ötezer-kilencszáz forint a helyes megoldás.)

A bank combos 9.673 Ft többletpénzt fog kapni egy ilyen hitel után, a 12 hónap alatt összesen.

Mit kell ebből fedeznie?

Mindjárt kifizet 900 Ft (0,3%) tranzakciós adót a bank csak azért, mert az ügyfél számlájára utalja az igényelt összeget.

A forrásköltséget, hiszen ő sem pusziért kapja a pénzt. A pénznek mindig van ára, egy bank számára is.

A fiókhálózat fenntartási költségeit. (Hiába létezik online hitel évek óta, a legtöbb ügyfél személyesen szereti intézni az ilyeneket.)

Az ügyintézők bérét. Ha a banki ügyintéző nettó 250 ezret keres és egy óra alatt végez a hitel ügyintézésével és rögzítésével, akkor 2.511 forintjába kerül a banknak csak az órabére. Éves rendes szabadságokkal, ünnepnapokkal és betegszabadságokkal inkább 3.500 Ft lesz az.

Az ügyintézés költségeit. A nyomtatást, nyilvántartást, iktatást, informatikai fejlesztéseket és minden mást is.

S még valamit: a nemfizető hitelek miatti veszteséget is!

Bizony, a nemfizető hitelek költségeit rá kell terhelni a többi, fizető hitelre, ha nem akarja, hogy ráfizetéses legyen az üzlet. Ha csak két hitelt nem fizetnek vissza a százból, az mindjárt 2% veszteség a banknak mind a száz hitelre vetítve.

Most, hogy százezrek fogják elveszíteni a munkájukat, vajon ilyen áron hány bank akar majd hitelt kihelyezni? Sehány. Szerintem a jelenlegi bizonytalan gazdasági helyzetben mostantól még 10-12%-on sem akarnának a bankok fedezetlen hitelt kiadni.

Amint írtam már, a kérvényeket be fogják fogadni, mert a beadáshoz joga van az állampolgárnak. S azzal a lendülettel mindet el is fogják utasítani, mert ahhoz meg a banknak van joga, hogy csak olyan embernek adjon hitelt, ami számára kifizetődő. Ahogy én nem vagyok köteles hitelt felvenni egy banktól sem, egy bank sem köteles nekem hitelt adni, csak ha az neki megéri.

Szóval ezt a törvényt kicsit finomhangolni kellene, mert a kenyér attól nem lesz megint 3 forint 60 fillér, hogy a kormány nagyon szeretné. Mert akkor inkább nem fognak soha többé kenyeret sütni a pékek.

Legalább valami részleges állami kezességvállalás kellene mögé: mondjuk a nemfizető hitelek felét kifizeti a kormány és adó módjára behajtja majd a nemfizető állampolgártól az összeget. Azért csak a felét, hogy a bankoknak is fájjon, hogy kinek adnak kölcsön. Vagy kellene valami titkos háttér alku, hogy cserébe mondjuk csökkentik a bankok adóit.

Vagy hagyjuk, hogy legyen kenyérbőség a szükség idején és majd a piac elintézi, hogy ki mennyiért adja a kenyeret. Mert a drágább kenyér még mindig jobb, mintha nem lenne kenyér egyáltalán. Pont akkor, amikor nagyon sok embernek lenne rá szüksége.

update: a cikk megírása után az MNB is érezhette, hogy sikerült fejen lőnie a hitelezést ezzel az előírással, ezért annyit finomítottak a dolgon néhány nap múlva, hogy csak december végéig kell garantálni az 5,9%-os THM-et, nem a futamidő végéig.

Previous Post
Mi lesz most?

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
195 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Plan B: hitelkártya. Annak lehet 30-40% a kamata.

Fiók..ügyintéző..nyomtatás... Szörnyű, hogy ilyen kis összegű hiteleknél ilyennel kell számolni. Semmi hozzáadott érték az ügyfél számára csak lehet ürügyként használni 20-30 stb százalékos thmhez
Már 2010ben is láttam olyan megoldást ami, ami vásárláskor csinált automatikus hitelbírálatot/folyósítást az ID alapján kisebb összegeknél. Persze más ország, más szabályozói háttér stb.. de nem lehet mindig másra mutogatni. El kell kezdeni.

Aki ilyen törvényt kitalál az utánna számolt ennyit legalább? Vagy csak elég annyi hogy a TV-ben bemondják és népszerű legyen ránézésre?

Már amikor felmerült az ötlet egyértelmű volt, hogy ez irreálisan alacsony THM, hülye lenne egy bank így hitelezni. Ezt az MNB és a kormány is tudja. Arra leszek kíváncsi, hogy mi az, amit most még nem tudunk, mit fognak még bejelenteni.

A havonta megújuló hitelkártya keret esetén hogy lesz?

TG: az "utána" egy "n". Bocs, de nagyon csúnya.

Akkor a Providentnek annyi? Nem lenne kár érte. Mondjuk helyette meg jönnek majd az uzsorások.

Az Erste "átmenetileg" felfüggesztett minden hitelkártya és személyi kölcsön értékesítést. Amíg az új feltételeket kidolgozzák.
Kíváncsi leszek, mivel jönnek majd ki, ha kijönnek egyáltalán.

Ezzel akkor vége a személyi hiteleknek, esélyesen a hitelkártyáknak is.
Ez utóbbit már amúgy is agyonszigorították...
Mivel eközben hitelfizetési moratórium van, nagy kérdés, emnnyire adnak év végéig jelzáloghitelt - mivel, gondolom, az újaknál is lehet majd nem fizetni hónapokig...

És akkor msot mehet a brainstorming a bankoknál, mégis, miből maradnak életben.

1) Nem lehet, hogy pont az a cél, hogy ne legyenek ilyen hitelek?

2) A moratóriumból tudtommal kivették a hitelkártyákat. Lehet, hogy ebből is kiveszik?

A másik megoldás, amit pl az ELMÜ csinál a céges ügyfelekkel. 1 nap késés utan kiszámlázzák a 40 euro behajtási átalányt, kikapcsolják a szolgáltatást. Majd itt ha lesz 1 nap késés, lesznek büntető díjak, korlátozzák a bankszámlát, letiltják a folyószámlahitelt (mert az egy korábbi szerzódés alapján gondolom lehet magasabb összeg).
Vagy minimum 2-3 millát kell felvenni, aminél a fajlagos költség alacsonyabb, csak épp azt nagyon kevés ember fizetése fogja elbírni.

A hitelek kockázata óriási, illetve az infláció is benne van a képletben. Valahol mindig visszanyal a fagyi.

Mindez megkoronázva azzal, hogy a most futó szerződéseire automatikusan kapja a moratóriumot, jeleznie kell, ha mégis fizetné (legtöbbje nem fogja). Felveszi az új hitelt, 2021.01-ben pedig a megemelkedett tőketartozás miatti magasabb törlesztőrészletet még mellécsapjuk, és hopp meg is van a baj.
Mert akkor jó ötletnek tűnt, hogy a szűkülő bevételeket, igényeket nem lentebb adva jöhet az új, olcsó hitel.

A minikolcson oldalon igenyelheto 5,9%-os. Es van expressz verzio 0% THM-mel ahol ugy latom nem szamit a THM-be az expressz dij, mondjuk eddig is igy volt ott. Van kiskapu.

Amit Promontor mondott!
A legtöbb embernek nincs tartaléka, de enni azt kell. Hitelből lehet megoldani és majdcsak lesz valahogy. Azonban később ebből nagy bajok lesznek.
Emberek, ne vegyetek fel hitelt! - Ezt nem lehet mondani, amikor hitelt akarnak felvenni.
Felfüggesztjük a személyi kölcsönöket! - Ezt sem lehet, megakadályozni a boldogulásukat, amikor hitelt akarnak felvenni.
Olcsóvá tesszük a személyi kölcsönöket! - Ez kell nekünk, olcsó hitel. Micsoda? Miazhogy nem adnak a bankok? Már megint a rohadt bankok!
Leborulok a kormány zsenije előtt, aki ezt kitalálta.

De mi szüksége a világnak hitelre? Egyszerűbb lenne, ha mindig mindenki csak annyit költene, amennyi van, nem? És persze tenne félre baj esetére. Nem okoskodni akarok, csak nem értem. Persze az is hülyeség, h egyik pillanatról a másikra megszüntetünk egy terméket, mert csak.

Lehet olyan új hitel is, hogy csak 1 hónap fizetésnek megfelelő összeget lehet felvenni áruhitelben, hitelkártyán, folyószámlahitelben, személyi kölcsönben, stb.

Ez egy olyan szigoritas, Ami kB tiltas. Pont mint a devizahiteleknel. Szerintem amugy logikus. En se vennek fel 8%os thmel most hitelt... Kajat ne szemelyi hitelbol vegyunk. Gyakorlatilag a tul draga hiteleket szuntetik meg.

Nem tudom, de valami biztos lesz. Amugy szerintem akik az uzsorashoz fordulnak, azok eleve nem kapnanak a banktol, mert nincs bejelentett jovedelmuk.
Szerintem amugy az alacsony koltsegu igenyles, jol leinformalhato ugyfel alacsony kockazattal lesz az irany, persze sokkal kevesebb kihelyezessel.

Lehet, hogy rossz a kérdés, de a bank (bármelyik) miből fogja pótolni a fel nem vett személyi kölcsönök okozta bevételkiesést ?

Illetve van megegy logikus alternativa: A kapcsolt termek.
Pelda: Ugyfelunk csak akkor kapja meg a hitelt, ha kot melle egy megfelelo osszegu egyeb termeket. Peldal kell neki egy 500e ftos szemelyi kolcson, es kot melle egy havi 40e ftos unit linked biztositast, aminek a koltsegei eleg magasak ahoz, hogy a hitel megerje. A unit linked helyett lehet barmi, ami eleg draga. Igy majd emberunk nem 500e ftot vesz fel, hanem 1 milliot, es abbol 500at magara kolt, 500at meg befektet oda, ahova a bank keri:)

Nem látom, hogy miért baj, ha nem lesznek ilyen hitelek

@promontor
Ma beszéltem a K&h-val, a hitelkártyára is nyilatkoznom kellett, hogy nem szeretnék élni a moratóriummal.

Gyakorlatilag az hogy történt hogy betiltották a fogyasztási hiteleket. Igen, egyetlen bank sem fog adni 5,9%-os kamaton fogyasztási hitelt. Miniszterelnökünk akár úgy is fogalmazhatott volna, hogy a bankok is vállaljanak részt a gazdasági károkból. A bejelentést egyébként megelőzte, hogy pár napja az MNB kérte a bankokat, hogy - először céges, majd a lakossági hiteleknél - adjanak moratóriumot a hitelekre, erre a bankok látványosan nem reagáltak. Nem tudjuk, hogy volt-e/van-e valami háttéralku, de a több bank is üdvözölte a lépést. Ez persze lehet egyszerű PR fogás is, mert ugye ebben a helyzetben tiltakozni nem lenne túl elegáns... Persze mennyivel elengánsabb lett volna ha ezt a csomagot mintegy önkorlátozásként a Bankszövetség jelentette volna be. Azt a tény hogy ezt nem tették, erősen feltéteezi azt, hogy nagyon nem tetszik nekik ez a dolog.

Lehet hogy a Provident kicsivel jobb mint az uzsorás de nem sokkal. Barátnôm egy kis faluba nôtt fel Szobon, Ô mesélt az ottani Providentesröl mit csinâl. Ráheszëlte az iszákos kocsmábajárót aki félig alkoholista és tudta jól nem dolgozik, hogy vegyen fel nála hitelt. Amit az persze nem fizetett, aztán mentek kopasz lefoglalóemberekkel a feleségéhez hogy fizesse ki az ura hitelét Most már mindent a lánya nevére îrattak, hogy nem tudjanak semmit elvinni.

Hitel nincs, kaja nincs, szép jövő. Mire eljön az eper szezon tele leszünk napszámossal.

És mindebben a legszörnyűbb, hogy ezt nem egy populista politikus találta ki, hanem az MNB javasolta! Az MNB! A Magyar Nemzeti Bank, ahol szakértőket foglalkoztatnak. Elvileg....

A moratórium pedig egy picit nesze semmi fogd meg jól, ugyanis a kamatot a moratórium végén tőkésíteni fogják (ma azt olvastam, hogy egyenlőre azon megy a vita, hogy esedékeségkori - jellemzően havi - vagy moratórium végi tőkésítés lesz-e), tehát a meghosszabbított futamidő mellett majd ennyivel több pénzt kell kifizetnie annak aki ezzel él. Itt az a legésszerűbb megoldás, hogy aki megteheti az ne éljen vele. Annak lehet ez átmeneti megoldás, aki tényleg nem tud törleszteni.

És vajon mit lépnek majd a kereskedelmi bankok, ha azt tapasztalják, hogy az MKB a Tak.Szöv és a BB elkezdik kiszórni az ilyen személyi kölcsönöket valamilyen kormányzati nyomás/kérés hatására?

Ez az intézkedés sok családnak nagy segítség, még ha az érintettek nem is látják be elsőre. A kocsmákból anno kitiltották a félkarú rablókat, sok családnál több maradt így a kasszában.
Lesznek persze vesztesei: akik uzsorásokhoz mennek.
Egy elsőegélynyújtó tanfolyamon hangzott el:
Sajnos nem mindenkin lehet segíteni...

A provident egyetlen alternatívája az uzsorás?
Érdekes, én olvastam olyat is valahol, hogy legyen hathavi tartalékod, szerintem az is egy alternatíva gond esetére.
Másik alternatíva a fogyasztásod drasztikus visszafogása.

Ja, mármint úgy érted, hogy felelőtlen, ostoba embereknek? Ők a providentre is felkötik magukat, tökmindegy.

Az igaz, hogy ez így nem kimondottan a gazdaság beindítására szolgál.

És ha kérem hogy folytatnám a törlesztést, de 2 hónap múlva elvesztem a munkám, vajon kérhetem mégis a moratóriumot? Mert ha nem, akkor én biztos hogy nem fogom kérvényeztni a törlesztés folytatását. Bár válságállónak tűnik a munkám de ekkora itt óráról órára változik most minden.

Ezeket a személyi kölcsönöket nem a hitelező bank számlájáról kell törleszteni? Azért amilyen drága számlacsomagok vannak manapság, nem csodálkozom, hogy nem veszteségesek a bankok 😀 (mondjuk most jól nem néztem meg ki mit vallott be, de OTP-ről volt szó mekkora rekord bevétel/nyereségük lett tavalyra)

Előre
Azok is bedőlnek majd de őket megmentik a szuperállampapírban az államnál lévő pénzzel de ne legyen igazam... az idő eldönti.... De ezzel illetve azzal hogy a bankokra nem vonatkozik a moratórium most révbe ér a bankok számának "szabályozása" mert a refinanszírozott hiteleket valamiből fizetni kéne....

Előre

Csinálják, bedőlnek ők is, csak őket megmenti majd az állambácsi a piac szuper állampapírjában lévő pénzéből.... a többi bank meg megy "végre" a levesbe. Mivel az összes refinanszírozott hitelre nem él a moratórium.... Nemzeti, saját lábon álló bankok lesznek csak de ne legyen igazam...

Amerikában szóba került, hogy Feltétel Nélküli Alapjövedelem szerű "megoldás" lesz: kiosztanak egy rakás pénzt csak úgy. Ezzel megmentik azokat, akik munka és pénz nélkül maradtak teljesen. A többiek meg csak elszórják és kész. Olyat is olvastam valahol, hogy _kötelező_ ezt a pénzt adott idő alatt elkölteni. Ennek az az értelme, hogy mindenképp bekerül a gazdaságba.

Ilyesmit el tudok képzelni itthon is. Esetleg valami szegénység jegyet, amit csak kajára és alap dolgokra lehet költeni.

Elsőre kicsit kommunistának hat, de talán még ez is jobb, mint ha családok tömegei mennek csődbe.

Érdekes kérdés ez különben. Egyfelől érthető, hogy az állam nem akar utcai zavargásokat, éhenhalásról szóló cikkeket látni, mert abból csak rosszul jöhet ki, így hoz egy ilyen intézkedést. Másfelől a felelősen gondolkodó ember felvonja a szemöldökét, hogy már megint azokat kell kisegíteni, akik képtelenek urai lenni a saját életüknek. Én próbálom pozitívan értékelni ezt a lépést, és azt mondom, hogy akkor már inkább ez, mint az, hogy ingyenpénzt osztogasson az állam azoknak, akiknek egy fillér megtakarításuk sem volt. Egy hitel valahol mégiscsak igazságosabb a társadalommal szemben, mint az ingyenpénz. Mellesleg nem gondolom, hogy Magyarország kirívó lenne olyan tekintetben, hogy hány embernek nincs megtakarítása. Ott van pl. a kapitalizmus fellegvára az USA, ahol több millió ember él egyik napról a másikra, mert ugyanúgy képtelenek beosztani a pénzt, mint sok honfitársunk.

Szerintem teljesen nyilvánvaló, hogy a kormány célja a kisebb, jelzáloghitelezéssel nem foglalkozó bankok és hitelintézetek kicsinálása. Ezért kellett a törlesztési moratóriumot három helyett rögtön kilenc hónapra meghatározni, és a maximális THMet irreálisan alacsonyan meghatározni. (ez uttóbbinak amúgy sincs semmi értelme: mégis hogyan segít a koronavírus okozta munkanélküliségen a fogyasztási hitelek kinyírása?)

A Fideszt ismerve megint valami háttéralku, mutyi lehet a háttérben, egy újabb lehetőség a korrupcióra,a vezető politikusaik, azok családja és pénzügyi sleppje anyagi gyarapodására. A birka magyar nép meg tapsol hozzá!

Jajj, de miért nem tudom sajnálni a bankokat. Rohadjon meg az összes amelyik anno átverte a népet devizahitellel. Most 9 évig extraprofitjuk volt, és lassan már azon kell gondolkodni, h. miből mentjük meg őket? Na ne már! A pénz szakértője nem tudott tartalékokat képezni a bő esztendőkben? Akkor hogy várjuk el egy mezei polgártól?

de majd lehet megint mondani, hogy gonosz multik, akkor hagyják cserben a népet, amikor a legjobban fáj, bezzeg mi a mindenható jótevő kormány, próbáltunk segíteni.

Valaki árulja el, hogy miért baj az olyan hiteleket kb. betiltani, amin senki nem nyer, csak a bank? (Károsak az egyénnek, a társadalomnak és rövid távon túl a gazdaságnak is.) Kiszámoló is nem ezt tanította az Akadémián a hitelkártyáról és társairól? A vállalati hitel az más (mert termelő eszközbe fektet jó esetben), a lakáshitelt is elfogadom valamennyire. Másra viszont nem úgy tanultuk, hogy amíg a takaród ér? Siratjuk az áruhitelt, hitelkártyát, a >15%-os uzsorát?

Ne jöjjünk azzal, hogy most helyzet van. Ha most személyi kölcsönből vennének az emberek kenyeret, az csak egy katasztrófát készítene elő. Ez szociális probléma, közvetlenül kell megoldani, nem majd (még nagyobb) adómentéssel később.

kicsit off, de jó példa a bejelentett engedmények átgondolatlanságára:

Idén január 1-től bevezettek a szállásadóknak egy extra adót, ún. turizmusfejlesztési hozzájárulás. Minden idén kiállított számla összegének 4%-át kell 2021-ben befizetnünk. Cserében kaptunk egy online vendégkönyvnek csúfolt webes alkalmazást, ahol minden vendég adatait regisztrálnunk ell. Eleinte még örültem is, hogy ez kiváltja a hagyományos papír alapú vendégkönyvet, de kiderült, hogy mostantól együtt kell vezetni mindkettőt. Először is hátrány, hogy az eddig átalányadózók szinte mindig adtak számlát, mert miért ne, úgyis fix az adó. Mostantól megéri csak annak adni számlát, akinek muszáj. Szóval szürkül a gazdaság. A mondandóm lényege viszont nem ez.

Bejelentették, hogy március 18-június 30 között elengedik. Csak épp 0 vendégem van, tehát 0 Ft-ot számlázok ki, aminek a 4%-a is nulla... Köszi a semmit...

Nem tudom érdemes lehet-e minél nagyobb hitelt felvenni 5,9 THM-el és valami jövedelmezőbb helyre befektetni.(babakötvény jut először eszembe)

abból még lesznek kérdések, hogy hitelkártya se' lesz.
(megnéztem pár bankot, elbírálás felfüggesztve).
esetleg bérelnék autót, vagy ilyesmi (ha nem rúgnak ki).
Most nem érdemes kérni, de akkor hogyan lesz?

bobesbobek,
Lehet. Lehet, hogy nem. Bármely ország bármely kormányának bármely intézkedésébe bele lehet magyarázni, hogy valójában az egy összeesküvés elmélet, gonosz hátéralku és korrupciós melegágy, amihez tapsol az adott ország birka népe. 😛

Vakmajom, a bankok elvégezték a házifeladatot. Kértek 25-30% önrészt és jelzálogfedezetet. Ezzel bebiztosítva magukat, ha sorra dőlnek is be a hitelek, ami az ingatlanok árát is jelentősen leviszi, még mindig a pénzüknél vannak. Erre jön az állam, és fentről belenyúl ezekbe a szerződésekbe, majd a bankok vannak számon kérve, hogy erre miért nem készültek fel? Ugye tudod, hogy a bankod a te számládon lévő pénzből helyez ki kvázi hitelt?

Jelenleg két típus van az ismerőseim körében a hitelesek között:
1. A teljesen idióta, aki most örül, hogy nem kell törleszteni, ezért most lehet befizetni az év második felére nyaralást, vagy végre megveheti az új kocsit.
2. A pénzügyileg tudatos, aki azon agyal, hogy nem fizet, inkább állampapírba teszi a pénzt, mert azzal 5 éves időtávon nyer 5-10.000 forintot.

Nagyon jó lesz nekünk ez a mindenkire vonatkozó moratórium...

@tin Az a pénz, ami nem a játékgépbe ment, az lement az illető torkán. Ugye nem gondolod, hogy aki játékgépbe szórta a pénzt, az hirtelen gyűjtögetni kezdett?

@vakmajom Kit vertek át? Az nem átverés, hogy az emberek egy része nem tudta értelmezni a devizahitel fogalmát. Nekem volt ilyenem, nem éreztem magam átverve. Tudtam mibe megyek bele. Extraprofit mi szerinted? Amit te annak gondolsz? Felejtsd el ezt a fogalmat, ezt a komcsik találták ki a nép hergelésére.

@hitelt-ne-vegyen-fel-senki Én mindig azt mondom, hogy a hitel egy pénzügyi termék aminek megvan a helye a világon. Az nem a bankok hibája, hogy az emberek egy része nem tudja, hogy mire való. Nekem volt olyan élethelyzetem, amikor jó fizetésem volt, de ideiglenesen legatyásodtam. Ha akkor ment volna tönkre a hűtőm, lehet, hogy személyi hitelből oldottam volna meg (bár hamarabb kaptam volna családi segítséget szerintem). Én simán tudtam volna fizetni a törlesztőt, mert nem a semmire vettem volna fel. Mindent lehet ész nélkül használni, nem csak a hitelt. Egy autót is, nézd meg hány baleset van. A hitel nem az ördögtől való, csak az emberek kapzsik és tanulatlanok.

Ha a hitelkártyákra is érvényes ez, az eléggé ellehetetlenítheti azt az üzletágat is, hiszen a jó feltételeket valószínűleg a felelőtlen hitelkártya-használók kamataiból is fedezték a bankok.
Szóval lehet, hogy változnak majd a hitelkártya-kondíciók is emiatt...

A rászorulók segítését megértem, de az ilyen mindenkire érvényes, átgondolatlan rendeletek csak kárt okoznak.

@XY Kiszámoló első lecke: Olyan nincsen, hogy más pénzéből meg tudj gazdagodni. Azonkívül, mint itt már többször is leírták, 5,9%-os THM-mel nem lesz bank, amelyik hitelezni fog, így meg sem kapnád.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram