Heti gazdasági hírek röviden

2021-12-26
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

A még mindig alacsony kamatok és a munkaerőhiány miatt növekvő bérek meglátszanak az Egyesült Államok ingatlanpiacán. 2006 óta nem volt ilyen nagy a kereslet az ingatlanok után és a novemberi adat az éven belül is a legjobb lett, 1,9%-kal nőtt a kereslet októberhez képest.

A kiskereskedelmi forgalom is 18,2%-kal volt nagyobb novemberben, mint egy évvel ezelőtt, ez még a 6,8%-os éves inflációval korrigálva is azt mutatja, hogy az embereknek sokkal több elkölteni való pénze van, mint egy éve.

Az Egyesült Államokban is hatalmas átrendeződés volt a munkaerőpiacon. Nemcsak eltűnt több millió munkavállaló (sokan idő előtt nyugdíjba vonultak például), de sok rosszul fizetett és rossz munkaidővel rendelkező iparág végleg elvesztett rengeteg embert, főleg a vendéglátásban és a turizmusban. Míg ezeken a területeken még mindig 24,7%-kal kevesebb ember dolgozik 2020 elejéhez képest, addig a futárszolgálatoknál például 18,4%-kal több ember dolgozik, mint 2020 elején. De a raktárakban is 11,5%-kal több ember dolgozik, mint a járvány előtt. Nagyon úgy tűnik, hogy az emberek nem sietnek vissza a rosszul fizetett vendéglátásba, a 12-15 órás műszakokba.

Egyre több helyen tartanak sztrájkokat a növekvő megélhetési költségek miatt az Egyesült Államokban. A hetvenes években jól ismert COLA (cost-of-living adjustments) egyre több helyen kerül elő ismét, mint bérkövetelés, vagyis ha nő a megélhetési költség, annyival nőjön a fizetés is. Ez könnyen ár-bér spirált okozhat, ami azonban ebből a szempontból reményre adhat okot, hogy most sokkal kevesebb a szakszervezeti tag, mint volt a hetvenes években. (A privát szektorban csak 8,3% a szakszervezeti tagok száma jelenleg.)

A konténer-armageddon vagyis a tengeri konténerek hiánya több kárt okozott Kaliforniának, mint a kínai-amerikai kereskedelmi háború évekkel ezelőtt. A konténerek hiánya miatt 2,1 milliárd dollárral avagy 17%-kal csökkent az állam mezőgazdasági exportja 2021 májusa és szeptembere között.

A Tiktok lett a leglátogatottabb domain 2021-ben, tartósan megelőzi a Google-t is. (Egy éve még csak a hetedik volt.)

Sokan találgatják, mi lesz Kínával és főleg a kínai termeléssel az omikron hatására. Mint ismert, Kína még mindig a totális lezárásban hisz, mint az egyetlen ellenszerben. Ez már eddig is okozott fennakadást a termelésben, de különösen nagy kárt okozhat a kínai termelésben az omikron, ami egyrészt sokkal jobban fertőz, mint az eddigi vírustörzsek, másrészt a kínai vakcinák nem túl sokat érnek ellene. Mivel most lesz a téli olimpia Kínában, borítékolható, hogy sok helyen felüti majd a fejét Kínában is az új variáns. Ha újra városokat és tartományokat zárnak le, az komolyan visszaveti majd a termelést, további hiányokat idézve elő a világpiacon.

30 éve, december 25-én vonták le utoljára a szovjet zászlót a Kremlben és ezzel véget ért egy több mint 75 éves kommunista uralom. Egy kis összefoglaló arról a 75 évről erre. (Csak zárójelben, az azóta eltelt 30 évből 22-ben Putyin volt az elnök, eltekintve egy kis intermezzotól, amikor a saját emberét ültette az elnöki székbe.)

Újra kamatot emelt a jegybank csütörtökön, 3,8% az új kvázi alapkamat, de ez újra senkit nem érdekel, a forint megint rekordgyenge, egy hajszállal van csak a 370 forintos eurós ár alatt. Egyre inkább úgy tűnik, semmire nem elég a heti 0,2-0,3 százalékpontos szórakozás, nagyobb kamatemelésre van szükség, hogy a forint el tudjon szakadni a 365-370 forintos eurós árfolyamtól. A csehek nem aprózták el, mindjárt egy százalékponttal emelték az alapkamatot. De hasonlóan nagyot emelt Mexikó, Oroszország és jó néhány másik ország is.

A miniszterelnök bejelentése alapján februártól a boltokban is lehet fizetni SZÉP kártyával, de semmi további részletet nem árult el. Amit már tudhatunk azóta a Magyar Közlönyből, hogy alkoholt és cigarettát nem lehet venni és a rendelkezés átmeneti május 31-ig, illetve a zsebek átjárhatósága is megmarad 2022 végéig.

Ha neked is van beszorult pénzed a SZÉP kártyán, el tudod költeni a boltokban is.

Újra lett Állami Biztosító. Aki még emlékszik rá, a rendszerváltáskor az akkor állami kézen lévő biztosítót vette meg az Allianz és az Aegon. Majd nemrég az állam megtiltotta minden magyarázat nélkül, hogy a magyarországi Aegont megvegye az Union. Most bejelentették, hogy az állam kisebbségi részesedést, 45-45%-ot vesz a magyarországi Unionból és az Aegonból. Hogy miért tiltották meg korábban a felvásárlást és most miért vettek komoly, mégis kisebbségi részesedést, senki nem érti.

Az elképesztő választási pénzszórás már a Pénzügyminisztériumban is kivághatta a biztosítékot, mert már a második megszorító csomagot jelentik be, most éppen 755 milliárd forint értékben. Ez jó hír lenne, ha a pénzesőt fognák vissza, de sajnos arról szó sem lehet. Ezért főleg beruházásokat tolnak későbbre, az egyébként teljesen értelmetlen, a diákok külföldi nyaraltatásának (amit nyelvtanulásnak álcáznak) 30 milliárdját veszik el, újra szivatják Budapestet, de a pécsi stadion felépítése is későbbre kerül.

Previous Post
Nap képe 12.26

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
32 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

"azonban reményre adhat okot, hogy most sokkal kevesebb a szakszervezeti tag, mint volt a hetvenes években" Szerintem ez pont rossz. A jövedelmi egyenlőtlenségek nőnek. Ez hosszabb távon komoly feszültséget okoz - a mostaninál is komolyabbat. Ennek ellensúlyozására kellene a szakszervezet.

Ebben igazad van, de mivel a szakszervezet sokkal gyengébb, mint akkor, így talán nem lesz ugyanaz az ár-bér spirál éveken át. Ebből a szempontból jó hír csak.

Reméljük, sosem épül meg a pécsi stadion. Ha egyszer végeszakad ennek a gazdasági ámokfutásnak, megszűnik a TAO és a foci mint értékmérő, nem az lesz a legnagyobb baj, hogy irgalmatlan sok pénzt elvertünk stadionra, hanem az, hogy nem lesz aki fenntartsa őket. A klubok és önkormányzatok 90%-a sírva fog könyörögni azért, hogy valaki (bárki) üzemeltesse ezeket. A felcsúti talán még megmarad turisztikai látványosságnak, de hogy a többinek mi lesz a sorsa, azt csak találgatni lehet. Szerintem nem is értik a "fenntarthatóság", mint fogalom jelentését...

Nagyon jó az összefoglaló, köszönjük!

Nagyon jó az összefoglaló!

@pampalini

"gazdasági ámokfutás" - igen, talán ez a legmegfelelőbb kifejezés.

Lesz még 350 Huf az Euro vagy nem érdemes várni a vásárlással? Esetleg a választás után?

Téma javaslat: bbc.com/news/world-asia-59589775.amp

"Ebben igazad van, de mivel a szakszervezet sokkal gyengébb, mint akkor, így talán nem lesz ugyanaz az ár-bér spirál éveken át."

Tehát az átlagemberek jövedelmének elinflálása és a dolgozók minél teljesebb kiszolgáltatottsága szerinted jó hír? Az hogy ez a folyamat az aljassága mellett fenntarthatatlan is az gondolom nem zavar. Érdekes elveid vannak.

"mint bérkövetelés, vagyis ha nő a megélhetési költség, annyival nőjön a fizetés is. Ez könnyen ár-bér spirált okozhat," - és akkor ezt azt jelenti, hogy önként és dalolva kellene húzni tovább az igát ezeknek az embereknek az egyre gazdagabbak számára? Szerintem ez súlyos tévedés. Attól mert van egy réteg, aki csúszik íly módon folyamatosan lefelé, nem feltétlenül kellene beletörődnie a helyzetébe. Tegyük fel, hogy nem húzzuk tovább a bérüket, mert akkor kialakul a bérspirál. Rendben. Mit kellene csinálni helyette?

A normális az a te szempontodból, hogy csináld, mert ez a jó neked. A gazdaságnak pedig az, hogy ne csináld.

Én azzal értek egyet, hogy emeljék az emberek munkabérét, akár a profit terhére is, semmivel nem lesz rosszabb Jeffnek meg Elonnak, meg a többieknek, ha évi egymilliárddal kevesebbel nő a vagyonuk, cserébe nem minimálbéren alkalmazzák az embereket.

Amit írtam, azért írtam, hogy az ár-bér spirálnak azért kisebb a lehetősége, mert sokkal gyengébb a szakszervezet.

Micsoda?! Csuszik a pecsi stadion? Ez mar tenyleg a vilag vege.

"Kína még mindig a totális lezárásban hisz" vs. "Mivel most lesz a téli olimpia Kínában"

Teljesen logikus. Bar, ha a japanok is eleg ostobak voltak, hogy megrendezzek a nyarit, ahelyett, hogy vis major-ra hivatkoztak volna, a kinaiak mar csak azert is meg akarjak mutatni, hogy ok meg jobban csinaljak majd.

Miklós, egy OFF kérdés: korábban írtátok, hogy a babakötvény max. állami támogatás jövőre 12ezerre nő. Kérdésem, hogy most decemberben még felesleges befizetni többet, a februárban jóváírásra kerülő támogatás még 6ezer lehet max?

"Ebben igazad van, de mivel a szakszervezet sokkal gyengébb, mint akkor, így talán nem lesz ugyanaz az ár-bér spirál éveken át. Ebből a szempontból jó hír csak."
Úgy látom, ennél az egyrészt-másrésztnél erősebb állásfoglalást várnak el egyes fórumozók:-)

Mottó:
"Ezeken lovagol maga? Amit a vaksi szemével lát? A süket fülével hall? A tompa agyával gondol? Azt hiszi, fölér az a mi nagy céljaink igazságához?!"

OFF
Találtam egy cikket az "I bond"-okról (privatbankar.hu/cikkek/kotveny/meglepoen-magas-kamatot-talaltunk--megsem-a-magyar-inflacio-koveto-kotveny-a-legjobb.html)
Tudom, hogy csak az inflációt követik és csak kisebb összegben lehetne venni, de 7+ % USD-ban akkor sem rossz, és ha még az árfolyam nyereség is szóba jöhet...
Van rá vmi mód h amerikai kötvényeket ("I bond"-ot) vegyen az ember úgy h Magyarországon lakik?

https://kiszamolo.hu/miert-bukhatsz-az-inflaciokoveto-kotvenyalapokon/

@amerikai-kotveny-vasarlas, itt vannak a feltételek:

Have a Social Security Number and meet any one of these three conditions:

United States citizen, whether you live in the U.S. or abroad
United States resident
Civilian employee of the United States, no matter where you live
To buy and own an electronic I bond, you must first establish a TreasuryDirect account.

Szóval hacsak nem vagy amerikai lakos vagy már állampolgár, ez felejtős.

"Hogy miért tiltották meg korábban a felvásárlást és most miért vettek komoly, mégis kisebbségi részesedést, senki nem érti."
Pedig egyszerü a válasz: Lölö.
Hosszabban és szebben kifejezve a kölföldi töke kiszorítása a pénzügyi szektorból.

@Giorgio:
Szerinted tényleg jó ötlet áprilisban a vagyonod 20%-ánál több forinttal rendelkezni (a max 20 százalékban viszont a SZÉP kártya egyenlege és az egészségpénztári számládon lévő összeg is benne van)?

Mi alapján számítasz bármilyen erősödésre?
Gyengülés melletti érvek viszont vannak bőven:
A sajtóban hideg polgárháborús helyzetként emlegetett állapot melegedése (főleg szoros eredmény esetén), a kampányban az esztelen és korlátlan kormányzati pénzszórás, illetve az utána ennek a megnyilvánuló következményei, ellenzéki győzelem esetén a magyar gazdaság egy jelentős részét kiadó kör ellehetetlenülése (ami adott esetben akár a csoport bankját is magával ránthatná)?

Persze, rengeteg dolog történhet a következő fél évben, de valahogy a forintnak kedvezőből vajmi keveset látok.

A belinkelt, a sztálini Szovjetunió szörnyűségein szörnyülködő cikk végére csak kiderült, hogy a szerző szerint minden balos kísérlet szükségszerűen vérfürdőbe torkollik, és ezért vigyázzunk a mai balosokkal 🙁
Kár érte, mert amúgy fontos emlékezni ezekre az iszonyatos tettekre, de – szerintem – a mai balosokból kb annyira következik egy új Sztálin, mint a mai jobbosokból egy új Hitler.

Micsoda?! Csuszik a pecsi stadion? Ez mar tenyleg a vilag vege.

"Kína még mindig a totális lezárásban hisz" vs. "Mivel most lesz a téli olimpia Kínában"

Teljesen logikus. Bar, ha a japanok is eleg ostobak voltak, hogy megrendezzek a nyarit, ahelyett, hogy vis major-ra hivatkoztak volna, a kinaiak mar csak azert is meg akarjak mutatni, hogy ok meg jobban csinaljak majd.

"azonban reményre adhat okot, hogy most sokkal kevesebb a szakszervezeti tag, mint volt a hetvenes években" Szerintem ez pont rossz. A jövedelmi egyenlőtlenségek nőnek. Ez hosszabb távon komoly feszültséget okoz - a mostaninál is komolyabbat. Ennek ellensúlyozására kellene a szakszervezet.

Ebben igazad van, de mivel a szakszervezet sokkal gyengébb, mint akkor, így talán nem lesz ugyanaz az ár-bér spirál éveken át. Ebből a szempontból jó hír csak.

Nagyon jó az összefoglaló, köszönjük!

Reméljük, sosem épül meg a pécsi stadion. Ha egyszer végeszakad ennek a gazdasági ámokfutásnak, megszűnik a TAO és a foci mint értékmérő, nem az lesz a legnagyobb baj, hogy irgalmatlan sok pénzt elvertünk stadionra, hanem az, hogy nem lesz aki fenntartsa őket. A klubok és önkormányzatok 90%-a sírva fog könyörögni azért, hogy valaki (bárki) üzemeltesse ezeket. A felcsúti talán még megmarad turisztikai látványosságnak, de hogy a többinek mi lesz a sorsa, azt csak találgatni lehet. Szerintem nem is értik a "fenntarthatóság", mint fogalom jelentését...

@amerikai-kotveny-vasarlas, itt vannak a feltételek:

Have a Social Security Number and meet any one of these three conditions:

United States citizen, whether you live in the U.S. or abroad
United States resident
Civilian employee of the United States, no matter where you live
To buy and own an electronic I bond, you must first establish a TreasuryDirect account.

Szóval hacsak nem vagy amerikai lakos vagy már állampolgár, ez felejtős.

Nagyon jó az összefoglaló!

@pampalini

"gazdasági ámokfutás" - igen, talán ez a legmegfelelőbb kifejezés.

OFF
Találtam egy cikket az "I bond"-okról (privatbankar.hu/cikkek/kotveny/meglepoen-magas-kamatot-talaltunk--megsem-a-magyar-inflacio-koveto-kotveny-a-legjobb.html)
Tudom, hogy csak az inflációt követik és csak kisebb összegben lehetne venni, de 7+ % USD-ban akkor sem rossz, és ha még az árfolyam nyereség is szóba jöhet...
Van rá vmi mód h amerikai kötvényeket ("I bond"-ot) vegyen az ember úgy h Magyarországon lakik?

https://kiszamolo.hu/miert-bukhatsz-az-inflaciokoveto-kotvenyalapokon/

"Ebben igazad van, de mivel a szakszervezet sokkal gyengébb, mint akkor, így talán nem lesz ugyanaz az ár-bér spirál éveken át. Ebből a szempontból jó hír csak."
Úgy látom, ennél az egyrészt-másrésztnél erősebb állásfoglalást várnak el egyes fórumozók:-)

Mottó:
"Ezeken lovagol maga? Amit a vaksi szemével lát? A süket fülével hall? A tompa agyával gondol? Azt hiszi, fölér az a mi nagy céljaink igazságához?!"

"mint bérkövetelés, vagyis ha nő a megélhetési költség, annyival nőjön a fizetés is. Ez könnyen ár-bér spirált okozhat," - és akkor ezt azt jelenti, hogy önként és dalolva kellene húzni tovább az igát ezeknek az embereknek az egyre gazdagabbak számára? Szerintem ez súlyos tévedés. Attól mert van egy réteg, aki csúszik íly módon folyamatosan lefelé, nem feltétlenül kellene beletörődnie a helyzetébe. Tegyük fel, hogy nem húzzuk tovább a bérüket, mert akkor kialakul a bérspirál. Rendben. Mit kellene csinálni helyette?

A normális az a te szempontodból, hogy csináld, mert ez a jó neked. A gazdaságnak pedig az, hogy ne csináld.

Én azzal értek egyet, hogy emeljék az emberek munkabérét, akár a profit terhére is, semmivel nem lesz rosszabb Jeffnek meg Elonnak, meg a többieknek, ha évi egymilliárddal kevesebbel nő a vagyonuk, cserébe nem minimálbéren alkalmazzák az embereket.

Amit írtam, azért írtam, hogy az ár-bér spirálnak azért kisebb a lehetősége, mert sokkal gyengébb a szakszervezet.

Lesz még 350 Huf az Euro vagy nem érdemes várni a vásárlással? Esetleg a választás után?

"Ebben igazad van, de mivel a szakszervezet sokkal gyengébb, mint akkor, így talán nem lesz ugyanaz az ár-bér spirál éveken át."

Tehát az átlagemberek jövedelmének elinflálása és a dolgozók minél teljesebb kiszolgáltatottsága szerinted jó hír? Az hogy ez a folyamat az aljassága mellett fenntarthatatlan is az gondolom nem zavar. Érdekes elveid vannak.

Téma javaslat: bbc.com/news/world-asia-59589775.amp

"Hogy miért tiltották meg korábban a felvásárlást és most miért vettek komoly, mégis kisebbségi részesedést, senki nem érti."
Pedig egyszerü a válasz: Lölö.
Hosszabban és szebben kifejezve a kölföldi töke kiszorítása a pénzügyi szektorból.

A belinkelt, a sztálini Szovjetunió szörnyűségein szörnyülködő cikk végére csak kiderült, hogy a szerző szerint minden balos kísérlet szükségszerűen vérfürdőbe torkollik, és ezért vigyázzunk a mai balosokkal 🙁
Kár érte, mert amúgy fontos emlékezni ezekre az iszonyatos tettekre, de – szerintem – a mai balosokból kb annyira következik egy új Sztálin, mint a mai jobbosokból egy új Hitler.

@Giorgio:
Szerinted tényleg jó ötlet áprilisban a vagyonod 20%-ánál több forinttal rendelkezni (a max 20 százalékban viszont a SZÉP kártya egyenlege és az egészségpénztári számládon lévő összeg is benne van)?

Mi alapján számítasz bármilyen erősödésre?
Gyengülés melletti érvek viszont vannak bőven:
A sajtóban hideg polgárháborús helyzetként emlegetett állapot melegedése (főleg szoros eredmény esetén), a kampányban az esztelen és korlátlan kormányzati pénzszórás, illetve az utána ennek a megnyilvánuló következményei, ellenzéki győzelem esetén a magyar gazdaság egy jelentős részét kiadó kör ellehetetlenülése (ami adott esetben akár a csoport bankját is magával ránthatná)?

Persze, rengeteg dolog történhet a következő fél évben, de valahogy a forintnak kedvezőből vajmi keveset látok.

Miklós, egy OFF kérdés: korábban írtátok, hogy a babakötvény max. állami támogatás jövőre 12ezerre nő. Kérdésem, hogy most decemberben még felesleges befizetni többet, a februárban jóváírásra kerülő támogatás még 6ezer lehet max?

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram