Napi ábra: Kína eladósodottsága

2023-06-19
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Szó volt a heti összefoglalóban a kínai gazdaság lassulásáról, aminek egyik komoly oka a túlzott eladósodottság. A kínai állam központi adóssága csak 50,7%, ami a fejlett piacokhoz képest nem sok. (Bár Kína feltörekvő ország, ahhoz képest viszont igen. Igaz, Magyarország is annak számít, örülnénk nagyon egy ilyen értéknek.)

A háztartások eladósodottsága is a nyugati normáknak megfelelő (bár háromszorosára nőtt a tartozás összege a GDP arányában is 2008 óta), az ipari szereplők eladósodottsága viszont jelentős. Ezek a tételek összesen 279%-ot adnak ki a GDP arányában. (Ez a hitelállomány duplázódása még GDP arányosan is 15 év alatt.)


A megjegyzésben látszik, hogy egy igen jelentős tétel nem szerepel a grafikonon, ez pedig a helyi önkormányzatok úgynevezett "elrejtett adóssága", amit mindenféle, ebből a célból létrehozott pénzügyi intézményeken keresztül halmoztak fel. Ez egy igen komoly tétel, 10 ezer milliárd dollár körüli összeg, a kínai GDP mintegy fele. (S egy komoly időzített bomba is a kínai pénzügyi rendszerben.)

Az önkormányzatok bevételének akár 40%-a is önkormányzati építési területek eladásából származott, most azonban hatalmasat esett a kereslet az ingatlanpiac befékezése miatt. Ezért még nehezebb lesz (lenne) csökkenteni ezt az adósságállományt.

Összehasonlításul az Egyesült Államok adóssága:

Nem meglepő, a kínai csodának is komoly ára volt és van, az ország nagymértékű eladósodottsága.

Miért nő folyamatosan a GDP?

A hozzá hasonló méretű Indiában még lényegesen alacsonyabb az eladósodottsági mutató a GDP-hez képest, igaz, az indiai GDP is alig több, mint a negyede a kínainak. (Az államadósság mértéke a kínaihoz hasonló, 55%)

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
66 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

"Igaz, Magyarország is annak számít, örülnénk nagyon egy ilyen értéknek."

A probléma már meg van oldva az alaptörvény által:
net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1100425.atv

Az Országgyűlés nem fogadhat el olyan központi költségvetésről szóló törvényt, amelynek eredményeképpen az államadósság meghaladná a teljes hazai össztermék felét.

(5) Mindaddig, amíg az államadósság a teljes hazai össztermék felét meghaladja, az Országgyűlés csak olyan központi költségvetésről szóló törvényt fogadhat el, amely az államadósság a teljes hazai össztermékhez viszonyított arányának csökkentését tartalmazza. *

(6) A (4) és (5) bekezdésben foglaltaktól csak különleges jogrend idején, az azt kiváltó körülmények okozta következmények enyhítéséhez szükséges mértékben, vagy a nemzetgazdaság tartós és jelentős visszaesése esetén, a nemzetgazdasági egyensúly helyreállításához szükséges mértékben lehet el

A kínaiaknál már előfordult néhányszor, hogy hamis számokat közöltek. Aztán mikor kiderült minden arról szól, hogy rántja magával az összeomlásba az egész világgazdaságot. Legutóbb ha jól emlékszem az ingatlaniparral volt ez.

Le kell szokni Kínáról, mint egyfajta mércéről amiről le tudjuk olvasni hol tart a fejlődő világ. Egyrészt látszik, hogy nem érdemes ilyen disztópikus diktatúrákat támogatni amik egyre nagyobb katonai fenyegetést jelentenek a szabad nyugati társadalmaknak, másrészt előbbiből kifolyólag nem tudjuk mennyire megbízhatóak az adatok (nem az adósság, mert úgy sejtem jobban visszakövethető, mint a GDP). Amúgy is Kína lassul, a korfa napról napra egyre rosszabb.

Helyette India. Felívelő, demokratikus, a nyugati gondolkodásba jobban beágyazott társadalom ami anyanyelvi szinten bírja az angol nyelvet.

A három irányadó mutatót kiadó szervezetből (ENSZ, Világbank és IMF) kettő szerint Magyarország már a fejlett országok közé tartozik. Egyedül az IMF mutatója szerint érintjük alulról a határt. Így ez a mondat eléggé demagóg szerintem.

@Hopi: India egyáltalán nem ilyen. Csak papíron demokratikus, valójában Narendra Modi szisztematikusan ássa alá a demokrácia rendszerét egy amúgy is problémás országban.

Nem bírja anyanyelvi szinten az angolt, egyszerűen csak az angol megszállás alatt átvettek egy csomó szót. Jobb lenne, ha nem lenne a nyelvük része, mert akkor talán megtanulnák rendesen és nem az lenne, hogy minden megbeszélés egy hindi gyorstalpalónak felelne meg..

Miklós, az érdekes kérdés, hogy a kínai gazdasági szereplők adóssága ki felé áll fenn ?

Hopi, "...amik egyre nagyobb katonai fenyegetést jelentenek a szabad nyugati társadalmaknak...".
Ebben biztosak vagyunk, vagy csak annyi halljuk, olvassuk, hogy elhisszük ?* Mint itthon a brüsszelezést ?
Többivel egyetértek.
( Újgy látom, hogy a propaganda és agyak megfelelő irányba állítása folyamatosan megy nyugaton is persze finomabban, Annak idején állandóan hallottam olvastam, és megtanultam, hogy mi az a WMD - utána sajnos azt is sokat hallottam, hogy collateral damage.., mikor Irán rossz irányba ment, CNN-en fenyegető forradalmi gárdás álarcos arcok villantak a háttérben, mikor egyezség felé mentek, akkor baráságos mosolygó szimpatikus diplomatákat, utána újra a félelmetes háttér ment. MIkor háborúra készült az USA, menő vadászgépeket mutattak sokat, hiszen az nagyon cool. stb.

ez is mai kínai hír
varkonyigabor.blog.hu/?fbclid=IwAR0R2kuaH4Yok-jlW7qFLRlS9E47lYBOFM5BNtJQM2xwEm03fZwnixOHG58

@hopi

Ó, India csodás mítosza, az érem naposabb oldala. Az érem másik oldalán minden, csak nem demokratikus állam. Modi évek óta a kínai minta alapján épiti ki az ugyanolyan megfigyelő államát. Fél éve voltam 1 hónapot full privátban, családlátogatáson, ahonnan nem az országimázst látni. A rendőrállam vízumigénylés kérdésein felsejlett, és egyből nyilvánvaló lett a repülőgép taxizása közben, a gépből kilépés után. A határátlépés olyan, mint a mint 40-45 éve a szoc országok között. Mintha az ugyanezen kori a szoc. országok fura keverékében lettem volna. Akinek kell helyi telefon, olvassa az eSIM cikk kommentjeit, még a helyiek sem vehetnek csak úgy. Vannak blokkolt szájtok. Nemhogy anyanyelvi szinten, de nagyon sokan egyáltalán nem beszélnek angolul. A közértben is megkeresték aki tudott angolul. Mármint a saját állítása szerint. A tanult ember tud, de sokan lelépnek, főleg fiatalok.

Érdeklődni szeretnék hogy hallott-e már valaki a XXX szolgáltatóról. Minap megkerestek telefonon nyugdíj megtakarítással kapcsolatban.

Tizenkettő egy tucat életbiztosítási ügynök weboldala, semmi több. Ha jót akarsz magadnak, nem veszel tőlük semmit.

https://kiszamolo.hu/?s=nyugd%C3%ADjbiztos%C3%ADt%C3%A1s

Én is azon agyalok ki adta kölcsön a kínai önkormányzatoknak azt a sok pénzt.

értem én, hogy “e célból létrehozott pénzügyi szervezetek” - bankok?

Ki tette bele ebbe a bankba a pénzt ha csak erre hozták létre? A kinai államon kívül ki volt hajlandó pénzt hitelezni kinai államtól függő kinai önkormányzatoknak. Csak próbálom megérteni miféle üzletet látott ebben bárki is és mi alapján gondolta hogy valaha is viszont látja azt a pénzt magán a kinai államon kívül.

"amik egyre nagyobb katonai fenyegetést jelentenek a szabad nyugati társadalmaknak…”.
Ebben biztosak vagyunk, vagy csak annyi halljuk, olvassuk, hogy elhisszük ?" - RIDER

Az egészséges kétely nagyon helyes magatartás, hiszen egyik oldal sem szent, ugyanakkor Kína szinte bekebelezte Hong Kongot, holott a nemzetközi szerződés szerint 2047-ig meg kellett volna tartania az autonómiáját (ne felejtsük el, Nagy-Britannia kapitalizmusa virágoztatta fel!), erősen fenyegeti Tajvant és Japánt (az elmúlt 70 évben mindkettő demokratikus, kapitalista és jóléti állammá vált). Igen, előbbinél chipgyárak vannak, szóval értjük, miért fontosak, utóbbi meg a világ 3. legnagyobb gazdasága GDP szerint, és persze az egész a tengeri uralomról is szól, de ezek tények, Kína fenyegetést jelent a nyugati társadalmakra. Az USA meg Közel-Keleten bohóckodik az érdekei szerint, ez is tény. Csak ez nekünk kevésbé fáj.

@rider Nem gondoltam volna, hogy Európa területén, európai nemzetek között lesz háború, erre Oroszország megtámadta Ukrajnát. Innentől már nem tartom olyan elképzelhetetlennek, hogy Kína katonákkal szerezzen valaminek érvényt. (Valószínűnek se, de azért Kína is elég központosított ahhoz, hogy legyen kockázata annak, hogy egy elmebeteg vénember háborúba viszi az egész országot.)

Ha Amerika full gatyásan el van adósodva Kína felé

És Kína ami simán vásárolgatja fel a harmadik világbeli országokat IS el van adósodva.

Akkor nem kéne lennie valakinek aki mindenki felé mindenki adós? Melyik lenne ez az ország vagy személy?

Soros György meg a zsidó gyíkemberek ? 🙂

Nem nagyon értek ilyen dolgokhoz, elmagyarázná valaki?

@•••• pont ez a baj az ukran haboruval es ezert tamogatja a nyugat ukrajnat, mert ha kina aztlatja hogy 21szazadban buntetlenul lerohanhat egy orszagot mert10000000000milliard eve az o terulete volt (nyilvan kamu) , akkor a kovezkezo kina vs taiwan, aztan csatlakozik eszak vs delkorea, utana meg iran vs izrael, aztan meg is van a vilaghaboru. Ugye 2vh elott ottbasztak el a nyugatiak h hagytak hitlert europaban grasszalni, nem akarnak meg egy ilyen hibat. Ez persze egy durva egyszerusites

@ "Nem gondoltam volna, hogy Európa területén, európai nemzetek között lesz háború"
A tortenelem ismetli onmagat. Sajnos csak illuzio a bekes Europa. Az elmult 100 ev is tele volt europai konfliktusokkal. Elso vilaghaboru, spanyol polgarhaboru, masodik vilaghaboru, 56-os forradalom, Ciprus torok megszallasa, Delszlav haboru, Krim felsziget elfoglalasa es most a kiteljesedett orosz-ukran haboru es kozben volt par europai terrorszervezet is mint pl ETA, IRA, a nemet Voros Hadsereg Frakcio. Es ugye ez csak europa. Nem volt egybefuggo 20 ev amikor ne tortent volna valami.
Eddig minden evszazadban volt egy nagy haboru, csak remelni merem hogy itt fog bejonni a papirforma.

Tumpara,

Engem meglepett, mikor arról olvastam, hogy Taiwanon a nacionalista függetlenseg párti párt, és a pro - china párt között szoros szokott lenni a valasztási eredmény. Persze azt is nehez egymás mellé. rakni, hogy Taiwan 24 milliós, mainland China meg 1.5 yardos. Kina szerintem nem a nyugati társadalmakra jelent veszélyt, távol-keletre elképzelhető, de valószínüleg nem Japanra. A közös történelmük során inkább Japán volt a hunyó, legalábbis így tudom. Kína számára a kereskedelem és a termelés hozta el és biztosítja a fejlődést, gyarapodádt, jólétet, nekik a nyugattal baló háborúskodás senmi jót nem hozna. Abban igazad van, hogy irracionalis húzás persze bármely diktátortól kitelik. Más topikban már előjött, Kína (is) gazdasagi-pénzügyi vonalon terjeszkedik, hoz létre függést, kiszolgáltatottságot, elsősorban Afrikában es Del -Amerikában.

Folyamatosan visszatérő kérdés, hogy adósság-e ha a jegybank a tulajdonosától, azaz az államtól állampapírt vásárol, tehát "hitelezi" az államot, vagyis pénzt teremt.
Szerintem ez egyszerűen nem hitel, hanem pénzteremtés. Ugye Japán az élő példa, hogy semmit nem jelent a 300% feletti GDP arányos adósság, ha az az állam tartozása a saját jegybankja irányába. Gyakorlatilag egymással szemben bármikor megszüntethető, az adatok csupán egyszerű számok összegüktől függetlenül, egyfajta virtuális hitelt jelentenek.
Nyilván a külső adósság és a pénzteremtés hatása az inflációra teljesen más történet.
Egyébként érdekesség, hogy az idei 3.000 milliárd Ft kamatkötelezettség fele a lakossági állampapírokra kerül kifizetésre, azaz idehaza marad.

@okoska-torp
Kicsit több, mint három éve tart a különleges jogrend Magyarországon, kisebb-nagyobb megszakításokkal.

@//SYSIN DD * @fura
Egyet értek. Személyesen nem voltam de szinte minden cégnél dolgoztam velük.
Óriási és diverz ország. Van, ahol a közös hindi nyelvet is alig beszélik. A kaszt rendszer sem igazán demokratikus...Persze, vannak nagyon fejlett részek és tanult emberek. De sajnos a gyorstalpaló gyakoribb. A kommunikáció nehézkes és sok esetben teljesen más a hozzáállás a dolgokhoz, mint "nyugaton". Ez lehetne jó is, de tapasztalatom szerint a munkában nem az. Az igazán tanult indiai ismerőseim/kollégáim nem Indiában éltek. Ez szeritnem sokat elmond.
Viszont mivel olcsón dolgoznak szinte minden nagy cég szerződteti őket: mindent bevállalnak és kb 5 perc alatt képezik ki a dolgozókat (IT, számlázás, telefonos ügyfélszolgálat, favágó munka). Érdekesség, hogy Angliában már azzal reklámoznak hogy "angliai ügyfélszolgálat". Ennyire tudnak sajnos angolul hogy az angolok sem értik meg.

@sh4rk473 es 2015? ota a bevandorlas miatti kiemelt keszultseg .. ami miatt a rendorseg barkit nyugodtan vegzalhat barmikor

@mmt te láttál ilyen kimutatást, hogy a lakossági állampapírokat mennyi hazai illetve külföldi illetőségű magánszemély vásárolja? én még nem láttam ilyet. persze feltételezhető, hogy főleg magyarok vásárolják, de láttunk azért már karon varjút.

azonban euróban egyre több kamatot kaphat az ember a pénzére, forintra meg egyre kevesebbet. kérdés hol jön el az az inflexiós pont, amikor azt mondják az emberek, hogy most már nem kell forint. bár a nyár általában elég nyugis időszak szokott lenni, szerintem nem vagyunk már annyira távol ettől a ponttól, hacsak nem történik valami.

@rider @tumpara , kelet vs nyugat témában érveléses vitát hajtottatok végre, hitvita helyett. Köszönöm!

@mmt ”Egyébként érdekesség, hogy az idei 3.000 milliárd Ft kamatkötelezettség fele a lakossági állampapírokra kerül kifizetésre, azaz idehaza marad.”

valamiert az a sejtesem hogy allampapirra is leginkabb annak a retegnek futja akik kulfoldon dolgoznak, ezert pont ugy marad “idehaza” mint ahogy beleszamitunk a foglalkoztatottsagi statisztikaba, a diplomasok aranyaba illetve a szuletesi statisztikakba is. Aztan sokan ebbol a retegbol menekulni is fognak vissza euroba ha kijon valami “mereszebb hir” a kormanyinfon

@mmt
Egyébként érdekesség, hogy az idei 3.000 milliárd Ft kamatkötelezettség fele a lakossági állampapírokra kerül kifizetésre, azaz idehaza marad.

Haha..megy mindenki is az olcsó euróból meg a kamatokból külföldre nyaralni:) illetve állítólag Lendván már hívták a Lidl-t a központból, hogy mi ez a nagy forgalom náluk... hát mondjuk tömegekben állnak a magyar autók az üzlet előtt..:)

Másik: én is addig DKJ-zok, meg azért is, amíg nem szalad el a forint.. aztán a kamatokból megyek át deviza etf-be:) ez is bizonyára marad itthon..

a Balatonra azért kíváncsi leszek, ha a szép kártyát is lehet élelmiszerre használni.. mert 1-2 helyet leszámítva, amúgy se a jól keresők járnak oda keleti "minőségért" nyugati árakon..

A régi mondást parafrazálva: visit Asia before Asia visits you.

Na, én ebből sajnos kiestem, mert ebben a csodás országban, amelyik az európaiságot rangon alulinak érezte, már itt van fél India, Banglades, Pakisztán, és pandzsábiul remekül elvannak. Ahogy írtátok, ambivalens népség, sok a mi otthoni ázsiainkhoz hasonló (bár sajnos ebben maguk az angolok se különbek). De az is tény, hogy az IT sem véletlenül lett indiai központú.

Egy amerikai veterán mesélte, aki „biztonsági magánvállalkozó" is volt Irakban stb.: őrnek beállítottak egy helyit. Semmi dolga nem volt, csak hogy ott álljon, tehát a „jelenlét". Tízből tíz nem felelt meg, mert holtbiztos, hogy elkezdte vegzálni az embereket.
De ez csak a másféle mentalitásról jutott eszembe.
Sajnos ez kelet-európaiként nekünk nem olyan meglepő...

Bár az USA a saját lakói szerint is már-már rendőrállam.

Jut még eszembe, bocs a duplázásért: a szabadság fokmérője számomra az, hogy az ún. állammal szemben mennyire tudom érvényesíteni az igazamat, vagy mondjuk a hatóság, a hivatal mennyire viselkedik partnerként ügyes-bajos dolgokban. A hangzatos címkék, mint a „demokrácia" semmit nem érnek, ha amúgy a tapéta tartja össze a házat.

E szempontból még itt a UK-ban is rezeg a léc, Mo. tekintetében meg ajánlom mindenkinek a mai napig kedvenc itteni cikkemet a közigazgatást elősegítő javaslatokról + a rá érkezett gyöngyszem hsz-eket, hogy a hatóság ugyan mennyiben nézi partnernek az állampolgárt. 😀

@csinolina Főleg úgy, hogy a legutóbbi Eurostat adatok szerint a külföldiek által eltöltött vendégéjszakákban kiugró, aránytalan Bp-túlsúlyú a magyar adat. Még a miniállamokhoz képest is, ahol pedig tényleg jóformán a fővárosból áll az adott ország. A maradék nagyjából 30 %-on osztozik Mo. összes többi része, benne a Balatonnal! Szóval ha nincs belföldi vendég, akkor reszeltek. Szerintem jövőre már rengeteg hely nem fog kinyitni, ahol a tulaj előre tud menekülni valahogy a nyugdíjba, ott végképp. (Más kérdés, hogy ezek közül azokért, akik a '80-'90-es évek "színvonalán" képzelik el a szállást/vendéglátást stb. nem kár, rég ideje lett volna az eltűnésüknek. A gond az, hogy vélhetően nem lesz helyettük semmi. 🙁 )

@evehid

illetve sokan még a kilencvenes évek szintjén sem, mert kedvesek sem bírnak lenni, az egyszeri lehúzásra mennek.. mostanság voltunk a görögöknél, mindenhol rendezgették az asztalokat, próbáltak figyelni az éttermek a tisztaságra.. itthon meg a Balatonnál olyan asztalokat lát az ember, hogy inkább keres másik helyet, ha több van egy kupacon.. máshol miért van több igény a vendéglátásban még ilyen szinten is, ami nem kerül sokba, mint a Balatonnál..

@csinolina

‘én is addig DKJ-zok, meg azért is, amíg nem szalad el a forint.. aztán a kamatokból megyek át deviza etf-be’

Szerintem ez nem jó stratégia, ha deviza ETF-et akarsz most vedd.
Nagyon ritkán jön be az ilyen elképzelés, hogy most a DKJ dejó, aztán épp időben lépek ki belőle, és épp olcsó lesz az euró, és épp nyomott a tőzsde is.

@videkrol-jott-ember
"Nagyon ritkán jön be az ilyen elképzelés, hogy most a DKJ dejó, aztán épp időben lépek ki belőle, és épp olcsó lesz az euró, és épp nyomott a tőzsde is."

jaa veszek közbe eurót is:) amúgy ugyanazt gondoljuk, nem fogom tudni ezeket összehozni nyilván, ezért nem is próbálom, hanem lövök több irányba.. de a PMÁP arányát már feljebb nem nyomom a portfólióban, van nyilván az is:)

@csinolina Szerintem több oka is van. Egyrészt a nyaralóhelyeken inkább egyszeri, mint visszatérő vendégekből van bevétel, ezért nem fontos, milyen élményt visz el a vendég. Ha sok a nemzetközi turista, akkor viszont mégis fontos lesz a tripadvisor-szerű oldalak miatt. Görögország ilyen, a Balaton nem ilyen. Másrészt a balatoni vendéglátás nagyon rövid idényre korlátozódik, a legtöbb vállalkozónak nem ez a fő tevékenysége, Görögországban viszont igen. Harmadrészt a vendégek mellett a személyzet nagy része sem visszatérő a Balatonon, Görögországban meg ez a főállásuk.

Tumpara, ilyeneket érdemes végighallgatni.
Utolsó harmadban van szó arról amiről mi is írtunk, kínai vomatkozás,n de sztem,ha van időd hallgasd végig..

rumble.com/v2xabei-the-truth-about-the-ukraine-war-doug-macgregor.html

(((Esetleg ezt is....

m.youtube.com/watch?v=Ddc1ix_9MII )))

@sh4rk473 es 2015? ota a bevandorlas miatti kiemelt keszultseg .. ami miatt a rendorseg barkit nyugodtan vegzalhat barmikor

@mmt te láttál ilyen kimutatást, hogy a lakossági állampapírokat mennyi hazai illetve külföldi illetőségű magánszemély vásárolja? én még nem láttam ilyet. persze feltételezhető, hogy főleg magyarok vásárolják, de láttunk azért már karon varjút.

azonban euróban egyre több kamatot kaphat az ember a pénzére, forintra meg egyre kevesebbet. kérdés hol jön el az az inflexiós pont, amikor azt mondják az emberek, hogy most már nem kell forint. bár a nyár általában elég nyugis időszak szokott lenni, szerintem nem vagyunk már annyira távol ettől a ponttól, hacsak nem történik valami.

@rider @tumpara , kelet vs nyugat témában érveléses vitát hajtottatok végre, hitvita helyett. Köszönöm!

@mmt "Egyébként érdekesség, hogy az idei 3.000 milliárd Ft kamatkötelezettség fele a lakossági állampapírokra kerül kifizetésre, azaz idehaza marad."

valamiert az a sejtesem hogy allampapirra is leginkabb annak a retegnek futja akik kulfoldon dolgoznak, ezert pont ugy marad "idehaza" mint ahogy beleszamitunk a foglalkoztatottsagi statisztikaba, a diplomasok aranyaba illetve a szuletesi statisztikakba is. Aztan sokan ebbol a retegbol menekulni is fognak vissza euroba ha kijon valami "mereszebb hir" a kormanyinfon

@//SYSIN DD * @fura
Egyet értek. Személyesen nem voltam de szinte minden cégnél dolgoztam velük.
Óriási és diverz ország. Van, ahol a közös hindi nyelvet is alig beszélik. A kaszt rendszer sem igazán demokratikus...Persze, vannak nagyon fejlett részek és tanult emberek. De sajnos a gyorstalpaló gyakoribb. A kommunikáció nehézkes és sok esetben teljesen más a hozzáállás a dolgokhoz, mint "nyugaton". Ez lehetne jó is, de tapasztalatom szerint a munkában nem az. Az igazán tanult indiai ismerőseim/kollégáim nem Indiában éltek. Ez szeritnem sokat elmond.
Viszont mivel olcsón dolgoznak szinte minden nagy cég szerződteti őket: mindent bevállalnak és kb 5 perc alatt képezik ki a dolgozókat (IT, számlázás, telefonos ügyfélszolgálat, favágó munka). Érdekesség, hogy Angliában már azzal reklámoznak hogy "angliai ügyfélszolgálat". Ennyire tudnak sajnos angolul hogy az angolok sem értik meg.

A régi mondást parafrazálva: visit Asia before Asia visits you.

Na, én ebből sajnos kiestem, mert ebben a csodás országban, amelyik az európaiságot rangon alulinak érezte, már itt van fél India, Banglades, Pakisztán, és pandzsábiul remekül elvannak. Ahogy írtátok, ambivalens népség, sok a mi otthoni ázsiainkhoz hasonló (bár sajnos ebben maguk az angolok se különbek). De az is tény, hogy az IT sem véletlenül lett indiai központú.

Egy amerikai veterán mesélte, aki "biztonsági magánvállalkozó" is volt Irakban stb.: őrnek beállítottak egy helyit. Semmi dolga nem volt, csak hogy ott álljon, tehát a "jelenlét". Tízből tíz nem felelt meg, mert holtbiztos, hogy elkezdte vegzálni az embereket.
De ez csak a másféle mentalitásról jutott eszembe.
Sajnos ez kelet-európaiként nekünk nem olyan meglepő...

Bár az USA a saját lakói szerint is már-már rendőrállam.

@mmt
Egyébként érdekesség, hogy az idei 3.000 milliárd Ft kamatkötelezettség fele a lakossági állampapírokra kerül kifizetésre, azaz idehaza marad.

Haha..megy mindenki is az olcsó euróból meg a kamatokból külföldre nyaralni:) illetve állítólag Lendván már hívták a Lidl-t a központból, hogy mi ez a nagy forgalom náluk... hát mondjuk tömegekben állnak a magyar autók az üzlet előtt..:)

Másik: én is addig DKJ-zok, meg azért is, amíg nem szalad el a forint.. aztán a kamatokból megyek át deviza etf-be:) ez is bizonyára marad itthon..

a Balatonra azért kíváncsi leszek, ha a szép kártyát is lehet élelmiszerre használni.. mert 1-2 helyet leszámítva, amúgy se a jól keresők járnak oda keleti "minőségért" nyugati árakon..

@csinolina Főleg úgy, hogy a legutóbbi Eurostat adatok szerint a külföldiek által eltöltött vendégéjszakákban kiugró, aránytalan Bp-túlsúlyú a magyar adat. Még a miniállamokhoz képest is, ahol pedig tényleg jóformán a fővárosból áll az adott ország. A maradék nagyjából 30 %-on osztozik Mo. összes többi része, benne a Balatonnal! Szóval ha nincs belföldi vendég, akkor reszeltek. Szerintem jövőre már rengeteg hely nem fog kinyitni, ahol a tulaj előre tud menekülni valahogy a nyugdíjba, ott végképp. (Más kérdés, hogy ezek közül azokért, akik a '80-'90-es évek "színvonalán" képzelik el a szállást/vendéglátást stb. nem kár, rég ideje lett volna az eltűnésüknek. A gond az, hogy vélhetően nem lesz helyettük semmi. 🙁 )

Jut még eszembe, bocs a duplázásért: a szabadság fokmérője számomra az, hogy az ún. állammal szemben mennyire tudom érvényesíteni az igazamat, vagy mondjuk a hatóság, a hivatal mennyire viselkedik partnerként ügyes-bajos dolgokban. A hangzatos címkék, mint a "demokrácia" semmit nem érnek, ha amúgy a tapéta tartja össze a házat.

E szempontból még itt a UK-ban is rezeg a léc, Mo. tekintetében meg ajánlom mindenkinek a mai napig kedvenc itteni cikkemet a közigazgatást elősegítő javaslatokról + a rá érkezett gyöngyszem hsz-eket, hogy a hatóság ugyan mennyiben nézi partnernek az állampolgárt. 😀

@evehid

illetve sokan még a kilencvenes évek szintjén sem, mert kedvesek sem bírnak lenni, az egyszeri lehúzásra mennek.. mostanság voltunk a görögöknél, mindenhol rendezgették az asztalokat, próbáltak figyelni az éttermek a tisztaságra.. itthon meg a Balatonnál olyan asztalokat lát az ember, hogy inkább keres másik helyet, ha több van egy kupacon.. máshol miért van több igény a vendéglátásban még ilyen szinten is, ami nem kerül sokba, mint a Balatonnál..

Miklós, az érdekes kérdés, hogy a kínai gazdasági szereplők adóssága ki felé áll fenn ?

Hopi, "...amik egyre nagyobb katonai fenyegetést jelentenek a szabad nyugati társadalmaknak...".
Ebben biztosak vagyunk, vagy csak annyi halljuk, olvassuk, hogy elhisszük ?* Mint itthon a brüsszelezést ?
Többivel egyetértek.
( Újgy látom, hogy a propaganda és agyak megfelelő irányba állítása folyamatosan megy nyugaton is persze finomabban, Annak idején állandóan hallottam olvastam, és megtanultam, hogy mi az a WMD - utána sajnos azt is sokat hallottam, hogy collateral damage.., mikor Irán rossz irányba ment, CNN-en fenyegető forradalmi gárdás álarcos arcok villantak a háttérben, mikor egyezség felé mentek, akkor baráságos mosolygó szimpatikus diplomatákat, utána újra a félelmetes háttér ment. MIkor háborúra készült az USA, menő vadászgépeket mutattak sokat, hiszen az nagyon cool. stb.

@hopi

Ó, India csodás mítosza, az érem naposabb oldala. Az érem másik oldalán minden, csak nem demokratikus állam. Modi évek óta a kínai minta alapján épiti ki az ugyanolyan megfigyelő államát. Fél éve voltam 1 hónapot full privátban, családlátogatáson, ahonnan nem az országimázst látni. A rendőrállam vízumigénylés kérdésein felsejlett, és egyből nyilvánvaló lett a repülőgép taxizása közben, a gépből kilépés után. A határátlépés olyan, mint a mint 40-45 éve a szoc országok között. Mintha az ugyanezen kori a szoc. országok fura keverékében lettem volna. Akinek kell helyi telefon, olvassa az eSIM cikk kommentjeit, még a helyiek sem vehetnek csak úgy. Vannak blokkolt szájtok. Nemhogy anyanyelvi szinten, de nagyon sokan egyáltalán nem beszélnek angolul. A közértben is megkeresték aki tudott angolul. Mármint a saját állítása szerint. A tanult ember tud, de sokan lelépnek, főleg fiatalok.

Érdeklődni szeretnék hogy hallott-e már valaki a XXX szolgáltatóról. Minap megkerestek telefonon nyugdíj megtakarítással kapcsolatban.

Tizenkettő egy tucat életbiztosítási ügynök weboldala, semmi több. Ha jót akarsz magadnak, nem veszel tőlük semmit.

https://kiszamolo.hu/?s=nyugd%C3%ADjbiztos%C3%ADt%C3%A1s

Én is azon agyalok ki adta kölcsön a kínai önkormányzatoknak azt a sok pénzt.

értem én, hogy "e célból létrehozott pénzügyi szervezetek" - bankok?

Ki tette bele ebbe a bankba a pénzt ha csak erre hozták létre? A kinai államon kívül ki volt hajlandó pénzt hitelezni kinai államtól függő kinai önkormányzatoknak. Csak próbálom megérteni miféle üzletet látott ebben bárki is és mi alapján gondolta hogy valaha is viszont látja azt a pénzt magán a kinai államon kívül.

Gergely, magánemberek főleg. De lásd még árnyékbankrendszer kifejezést.

ez is mai kínai hír
varkonyigabor.blog.hu/?fbclid=IwAR0R2kuaH4Yok-jlW7qFLRlS9E47lYBOFM5BNtJQM2xwEm03fZwnixOHG58

@rider Nem gondoltam volna, hogy Európa területén, európai nemzetek között lesz háború, erre Oroszország megtámadta Ukrajnát. Innentől már nem tartom olyan elképzelhetetlennek, hogy Kína katonákkal szerezzen valaminek érvényt. (Valószínűnek se, de azért Kína is elég központosított ahhoz, hogy legyen kockázata annak, hogy egy elmebeteg vénember háborúba viszi az egész országot.)

Le kell szokni Kínáról, mint egyfajta mércéről amiről le tudjuk olvasni hol tart a fejlődő világ. Egyrészt látszik, hogy nem érdemes ilyen disztópikus diktatúrákat támogatni amik egyre nagyobb katonai fenyegetést jelentenek a szabad nyugati társadalmaknak, másrészt előbbiből kifolyólag nem tudjuk mennyire megbízhatóak az adatok (nem az adósság, mert úgy sejtem jobban visszakövethető, mint a GDP). Amúgy is Kína lassul, a korfa napról napra egyre rosszabb.

Helyette India. Felívelő, demokratikus, a nyugati gondolkodásba jobban beágyazott társadalom ami anyanyelvi szinten bírja az angol nyelvet.

A kínaiaknál már előfordult néhányszor, hogy hamis számokat közöltek. Aztán mikor kiderült minden arról szól, hogy rántja magával az összeomlásba az egész világgazdaságot. Legutóbb ha jól emlékszem az ingatlaniparral volt ez.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram