Régi vita, hogy megérik-e a plusz költségeiket az aktívan kezelt alapok. A statisztikák szerint nem. A legtöbb évben az amerikai aktívan kezelt részvényalapok nagy része alulteljesíti az S&P 500-as tőzsdeindexet:
S az évenkénti eredmény még a legjobb eredménye az aktív alapoknak. Három év alatt 20%-uk képes felülmúlni az index teljesítményét, tízéves átlagban csak 15%-uk tudja túlteljesíteni a tőzsdeindexet, 15 év alatt pedig 12%-uk. Húsz év távlatában kevesebb, mint 7%-uk teljesített jobban, mint a tőzsdeindex.
A nemzetközi alapoknál sem jobb a helyzet:
Ezek az adatok is kozmetikázottak. Az első probléma az úgynevezett túlélők torzítása. Az alapkezelők a rosszul teljesítő alapjaikat egyszerűen beszántják és a benne lévő pénzt átteszik egy jobban teljesítő alapba. Ezért sok rossz alap eleve kiesik az összehasonlításból, torzítva a valódi arányát az alulteljesítő alapoknak.
A másik probléma, hogy nem az alma van összehasonlítva az almával. Bár legtöbbször az S&P 500-as alaphoz mérik az aktív alapokat, azokban gyakran csak egy maroknyi nagyon volatilis, sokkal nagyobb kockázatot jelentő részvény van, így ha még a hozam meg is egyezik, a mögötte lévő kockázat néha nagyságrendekkel nagyobb, így nem igazságos az összehasonlítás pusztán csak a hozamokat figyelembe véve. Kockázattal is súlyozva még rosszabb lenne az arány.
Az összehasonlításban az aktív alapok nincsenek méret szerint súlyozva, csak darabra, ami szintén torzítja az összehasonlítást, mert ha pár kicsi, mozgékony alap tudott jobban teljesíteni, a piaci átlagot tekintve még rosszabb a végeredmény, ha méret szerint is súlyozzuk az alapokat.
S ami szintén nem derül ki az ilyen összehasonlításokból, hogy azok, akik nem érték el a tőzsdeindex átlagos hozamát, mennyi veszteséget termeltek a befektetőknek a részvénypiac egészéhez képest, mert nem mindegy, hogy éppen csak lecsúszott egy alap az átlagról, vagy akár komoly veszteséget is termelt a befektetőinek.
A kötvényalapoknál sem jobb az arány, ott is elmaradnak az aktívan kezelt alapok a kötvényindexek teljesítményétől.
Aki szeretné mélyebben átmazsolázni az adatokat, itt megteheti.