Elkezdődnek a kamatfizetések a prémium állampapíroknál, így többen keresnek alternatív befektetési formát, hiszen mostantól sokkal kevesebb kamatot fog fizetni az inflációkövető állampapír.
(Az emberek boldogok, ha magas infláció mellett magas kamatot kapnak, de depresszióba esnek, ha csak 4-5% a kamat az alacsony infláció miatt. Nehéz nekik elmagyarázni a reálkamat, reálhozam értelmét, hogy jobban kell örülni 2% kamatnak 0% infláció mellett, mint 18% kamatnak 25% infláció mellett. Ha sok kamatot kap, az jó, ha keveset, az rossz és kész.)
Az állampapírokból kiáramló pénz egy része bankbetétbe fog landolni, van is már akár 8%-os, új pénzre szóló ajánlat is a piacon, ami több, mint például a Fix állampapírban elérhető 6,5%, tehát oda kell tenni a pénzt.
Néhány dologra érdemes azért odafigyelni.
Az első, hogy ez akciós kamat, jellemzően 60-90, de a legjobb esetben 180 napig jár, utána egy sokkal rosszabb kamattal fog továbbmenni a bankbetét.
Ha berakod a pénzed 8%-os akciós kamatra, ami négy hónapig jár, ahelyett, hogy hagynád 6,5%-os állampapírban, akkor a kamatkülönbséged 1,5%. De egy évre, az akciós kamat pedig csak harmadévre szól, ezért csak 0,5% lesz a nyereséged, adózás előtt.
S itt jön mindjárt az adózás. Az állampapír kamatadómentes, a bankbetét, befektetési alap és minden más nem az.
Most már 15+13% a kamatadó a bankbetétre és a legtöbb befektetési alapra is, vagyis ha egy évig kapnál 8% kamatot a bankban (de nem kapsz), az adózás után 5,76%-nak felel meg. Vagyis a négy hónapra szóló 0,5%-os kamatelőny az adózás miatt tulajdonképpen 0,25% ráfizetés. A bankbetétnek éves szinten 9%-ot kellene kamatoznia, hogy megfeleljen a kamatadó miatt a 6,5%-os, jelenleg elérhető Fix állampapír kamatának.
Sajnos még nincs vége az adózásnak, hála a nyomorult tranzakciós adónak. Elutalni a pénzedet egy bankszámlára, majd négy hónap múlva, az akciós kamatidőszak lejárta után továbbutalni, az belekerül 2×0,45% tranzakciós adóba, maximum 40 ezer forintba. (Elvileg az államkincstárhoz utalni és onnan saját bankszámlára utalni adómentes, de nem biztos, hogy ezt a bankod nem számítja fel.)
Annyira magas a tranzakciós adó (nem győzőm mindig megköszönni, Marci, igazán szép munka volt, már várom mikor lesz 2% minden utalás, mert a fantáziátok és a hozzáértésetek annyi, mint egy betonbékának), hogy nagyon meg kell gondolni, hogy megéri-e bármilyen összeget bárhová utalni.
Ott van még a bankszámlavezetés költsége is, mert jellemzően az is kell ahhoz, hogy pénzt köthess le a bankban. Ezt is vond le az esetleges haszonból vagy inkább add hozzá a várható veszteséghez.
S itt még nincs vége a problémáknak.
A legtöbb esetben, ha 8% körüli kamatokat kínál egy bank, még ha csak 3-4 hónapra is, kér érte egy apró szívességet cserébe, azt, hogy legyél olyan jó és vegyél a befektetési alapjaikból is legalább ugyanolyan összegért valamit.
Ehhez egyrészt nyitnod kell egy értékpapírszámlát, annak minden költségével, venned kell befektetési alapot, annak minden költségével, gyakran akár 3-4%-os vásárlási jutalék mellett, majd már csak az éves alapkezelői költséget (1,5-3% évente) kell fizetned a számlavezetési díj (0,25-0,35% évente) felett.
Ha pedig még veszteséget is hoz a befektetési alap, az egy további veszteségforrás.
Ahogy azt a Kiszámoló Akadémián elmondtam, ebben az esetben a 3-4 hónapra járó magasabb bankbetéti kamat nem más, mint csali a horgon, hogy eladhassanak neked egy jellemzően igen drága befektetési alapot, amiből nem fogsz olyan könnyen vagy olcsón ki- és beugrálni.
Mivel várható, hogy egyre több bank fog (újra) előjönni ilyen ajánlatokkal, nagyon fontos, hogy mielőtt még átrakod a pénzed az államkincstárból máshová, ezeket a kérdéseket (kamatadó, tranzakciós adó, időtáv, járulékos költségek és kötelező járulékos termékek) jó alaposan gondold végig.
Bankok azért vannak a befektetési piacon, hogy megkopasszák azokat, akik lusták beletenni a munkát és megkeresni maguknak a megfelelő befektetéseket.
Az emberek nagy része nem lusta. Hanem szimplán nem érti ezt az egészet, és elemi pénzügyi ismeretek hiányában nem is lehet könnyen elmagyarázni. Erről nem ők tehetnek szerintem...
nagyon igazad van!
Én kifejezetten üdvözlöm ezt a 8%-os banki kamu-kamatot, végre a hülyék járnak rosszabbul. Ha elég pénz áramlik ki emiatt az államkötvényekből, akkor ez talán pozitív hatással lehet a következő kibocsátások kamataira is 🙂 Win-win-win, kivéve akik bedőlnek a 8%-nak 😀
Állampapír nettó kamat.
A kereskedelmi bankok által megadott EBKM-ből vond le a pénz be- és kiutalási költségeit, valamint az adózást.
Tényleges nettó kamatod így lesz
- Állampapír eladás után a bankszámlára utalás ingyenes!
- Állampapírt pedig bankkártyával is lehet vásárolni, így nincs ott sem utalási költség!
Nyilatkozni kell, hogy saját a bankszámla, mert csak akkor ingyenes.
Ami még durvább, hogy az adó kifizetést is terhelik tranzakciós adóval, vagyis minden adó még plusz 0,45%-kal magasabb.
Én mindenkinek ajánlom, hogy ne ragadjon be a folyószámlájába, ha az nem megfelelő és megteheti hogy vált.Engem a tranzakciós adó már elvi szinten is annyira kihoz a sodromból, hogy ha csak lehet, elkerülöm. Szerencsére harmadik félen keresztül keresztül még mindig találni olyan lakossági folyószámlát, ahol a költségek legnagyobb részét, köztük ezt az adót is elengedik neked némi feltételért cserébe, amit azért sokak meg tudnak ugorni. Én személy szerint a bankmonitoron keresztül kötöttem új CIB folyószámlaszerződést és 5 évig garantálják a tranzakciós adó menteséget. Jelenleg 4 bank felé van ilyen folyószámla szerődésük azt hiszem. Egyenlőre nem látom hogy levonnák az adót, teljesen ingyenesen utalok, működni látszik. Annó ugyanezt az eljátszottam az ERSTE-vel is, működött akkor is (csak lejárt a 3 év - ők ennyit adtak).
Allamkincstarbol kiutalni csak sajat szamlara lehet? MAK-nal azt olvastam csak, hogy termeszetes szemelynek lehet tranzakciosado mentesen kiutalni.
Webkincstárban ha saját számlaként van felvéve a banki számlaszám, akkor a kiutalás ingyenes - ez nem a bankon múlik. Ellenkező irányba utalás helyett célszerű a bankkártyás állampapír vásárlást választani, úgy biztosan meg lehet megúszni a banki költségeket - persze csak ha van a bankszámlához kapcsolódó bankkártya.
Ne becsüljük le a betonbéka hozzáértését, a jelek szerint meghaladja az emlitett
"szakemberekét"
😀 🙁 🙁
Azt már tudjuk, hogy mit ne:
Egy mezei, hülye alkalmazott hová tegyen 2-5-10-20 millió forintot?
Keverje a fentieket és akkor jól kijön egy átlag hozam, vagy mégis húzzon bele a fenti listából egyetlen, számára szimpatikus irányba?
A vége úgyis az, hogy ha bejött, akkor tudta előre, ha bukott, akkor meg a tudjukkik miatt történt.
Továbbra is nagyon likviditáséhes a Gránit bank. Összehasonlításképp a HUF kockázatmentes hozamgörbe 5.78% - 3 hónap, 5.67% - 6 hónap.
Köszönjük!
Hasznos összefoglaló.