Trump beváltotta a fenyegetését és kirobbantotta a vámháborút az egész világ ellen. Az alap vámtétel 10% lesz, erre rakódnak rá az országok különvámjai. Mivel fő a kiszámíthatóság a világkereskedelemben, ezért már szombattól élnek a vámok, kivéve az extravámokat, mert azok "csak" jövő hét szerdától.
Így Kína 54% vámot fizet, Európa 20%-ot, kivéve az autó, acél és egyéb termékek, amire már most is 25% a vám, Tajvan 32%-ot, Vietnam 46%-ot és így tovább. (Az amerikaiak a vámok meghatározásakor nem csak a vámokat nézték, hanem a forgalmi adót is, szerintük az is vám, mert annyival drágábbak lesznek az amerikai termékek egy adott piacon. Azt, hogy a forgalmi adót minden termékre kell fizetni, a helyben előállítottra is, így az amerikai termékek nem kerülnek versenyhátrányba ezért, illetve a forgalmi adóhoz hasonló sales tax létezik az Egyesült Államokban is, ezek a zsenik nem értik. Ilyen az, amikor tévébemondókból, szélsőjobbos bloggerekből és hasonló figurákból válogatnak össze egy kormányt.)
Utoljára ilyen vámháború 1930-ban volt, a Nagy Gazdasági Világválság mértékének kétharmadát pont ez a vámháború okozta, a hírhedt Smoot-Hawley Vámtörvény. Attól is azt várták az ostoba politikusok, hogy majd segíti az ország gazdaságát, közben olyan gödörbe lökte az egész világgazdaságot, beleértve az Egyesült Államokat is, hogy sok ezer milliárd dollár kárt okozott az egész világon. Pedig az csak 20%-os volt és nem általános, csak 890 termékcsoportot érintett.
Akkor is nem késett soká a többi ország válaszcsapása (most sem fog), ezért a farmerek, akiket éppen alapvetően a törvény megsegíteni akart, tönkrementek azért, mert nem tudták eladni a termékeiket külföldre. De ugyanígy járt rengeteg gyár is, hatalmas csődhullám lett a vége, aminek bankcsődök lettek a vége, aminek a világválság lett az eredménye, amit még száz év múlva is tanítanak, mint elrettentő példát az iskolákban.
A vámháború következtében a tojásexport 99%-kal esett az Egyesült Államokban, az acél és autókivitel több mint 80%-kal és így tovább. Az európai-amerikai külkereskedelem az egyharmadára zuhant a vámok hatására.
Pedig annyira vonzónak tűnt az együgyű politikusoknak a vám: jól megmentik az amerikai mezőgazdaságot, acélgyártást és autóipart a külföldi konkurenciától, ami csak leveri az árakat. Ha vámot vetnek ki, akkor majd mindenki a helyit veszi, mert a külföldi drágább lesz. Ilyen az, amikor buta, hozzá nem értő emberek kerülnek hatalomra.
De nem csak az Egyesült Államok, hanem sok másik ország is szenvedett a vámháború következményeitől, ez tette lehetővé például a nácizmus és a fasizmus világszintű hatalomra kerülését.
Az országok nem csak az amerikai termékeket kezdték el büntetni, hanem attól való félelmükben, hogy azok a termékek, amik kiszorultak az Egyesült Államokból, majd az ő országukba fog áramlani dömpingáron, vámot vetettek ki más országokra is. Így lett teljes a vámháború a világon.
Aztán a világ szerencséjére Roosevelt lett az elnök 1932-ben, aki elkezdte csökkenteni a vámokat, majd új vámtarifa-egyezményeket kötöttek a külföldi országokkal 1934-ben. A gazdaság ezek után bár talpra állt, de a fasizmus térnyerését már nem sikerült visszafordítani, ennek lett a következménye a második világháború.
A világháború utáni időszak a vámok fokozatos eltűnéséről szólt, ez alapozta meg a globális világkereskedelmet és hozta el az elmúlt ötven évben az előtte még soha nem tapasztalt gazdasági felemelkedést a fejlett és a fejlődő országokban egyaránt.
Éppen ezt rombolja most le Trump és tér vissza az 1920-as évek végéhez. Jó lenne, ha lenne valaki a közelében, aki egy kicsit is ért a gazdasághoz és megmutatná neki, hogy amit kitalált, abban semmi új nincs, száz éve már egyszer eljátszotta az akkori amerikai elnök, világválság és világháború lett a vége. (Ez a lángelme éppen most nyilatkozta, hogy soha nem lett volna világválság, ha tovább viszik a vámokat. Senki nem mondta meg neki, hogy 1930-ban találták ki a megemelt vámokat és egész addig tartott a világválság, amik vissza nem vonták a vámtörvényeket.)
(Hab a tortán, hogy nemcsak a válaszcsapások miatt fognak szenvedni az amerikai cégek, amelyek a bevételeik kétharmadát külföldön szerzik meg, hanem már most is, hiszen az Iphone-ok, Nike termékek, ruhák és rengeteg minden más is most is külföldön készül, így sikerült duplán belerúgnia Trumpnak az amerikai cégekbe.)
Katasztrófa az egész, de hát mit vártunk egy ostoba dölyfös embertől. Ez mostantól nem bika- és nem medvepiac, hanem vámpiac. Sok szerencsét hozzá!
Pár gondolat:
Szijjártó szerint az egész az EU hibája, mert lett volna több mint két hónapjuk tárgyalni Trumppal. Magyarul: Ádám hibája, hogy Sanyi megszúrta őt a buszmegállóban miután nem adott cigit, mert lett volna több perce tárgyalni a cigiről.
Bessent felszólít mindenkit, hogy ne alkalmazzanak viszontvámokat, mert akkor rosszul járnak. Megüt és azt mondja, hogy nehogy visszaüss, csak hagyj engem ütni, különben nagyon rossz lesz neked.
Ez a színvonal 2025-ben, és imádják a választók.
Pedzegette már az Unió, hogy nem a Harley motort meg a Levi's farmert fogja vámolni, hanem a Google-t a Facebookot meg a Microsoftot.
Remélem, meglépik, mert egy 25%-os vám rájuk férne.
Az mondjuk a tőzsdeindexeknek is jobban fájna, és mivel az amcsik többsége részvényekben tartja a pénzét, az ellenállástól tartva hamarabb kéne hogy visszakozzon az USA.
Amúgy szerintem fél-egy éven belül ez a világrendi hajcihő le lesz rendezve (a háborúk sajnos nem, az komplikáltabb), egyszerűen egyik ország gazdasága sem tudja elviselni ezt hosszú távon. Ráadásul ne feledjük, minden válságot túllihegünk, alapvető emberi természet, hogy trendszerűen kivetítjük hosszútávra a jelenlegi kritikus állapotot: idővel a COVID-ot is meguntuk, ahogyan az ukrán háborút is, bármilyen szomorú ezt kimondani, megszokjuk és lepereg a mindennapjaikról.
Az a baj, hogy az pont nem a Trump szavazókat ütné. Az acélgyári melóst, a texasi olajipart, meg a középnyugati farmert kell vámolni.
Egyrészt az egységsugarú szavazó nem aktor, nincs önálló gondolata. Ezek az emberek csak voks-multiplikátorok. Nem őket érdemes lőni, hanem akik megmondják nekik, hogy holnaptól mit gondolnak. Lásd sorozatos fidesz kétharmad. Elég komolyan csúszik lefelé itthon már tizenéve a fidesz saját szavazótábora, ők sínylik meg legjobban a fidesz politikáját, mégis "jól érzem magam, mert Orbán Viktor azt mondta".
Másrészt ha a külföldiek menekítik a tőkét az amerikai tőzsdékről, akkor a dollár várhatóan begyengül. Ez nagyjából el is kezdődött. Ettől eleve drágább lesz minden a Trump szavazóknak is, amit nem teljes egészében az USA-n belül állítanak elő. Plusz erre a vám. Plusz a mögötte érkező recesszió. Úgyhogy még ha direktben nem is célozzák őket, akkor is telibe fogják őket találni. Ez egy lose-lose helyzet, senki nem fog belőle jól kijönni. De a narancshajú pózolhat, és ez az, ami számít.
Vége lett a történelem leghosszabb epanziójának, a növekedés már csak 1-2% és máris éledeznek Csipkerózsika álmukból az Orbánhívők is. A valóságot nehéz elferdíteni ha nincs mögötte semmi. Ráadásul az egységsugarú amerikainak szvsz sokkal alacsonyabban van az ingerküszöbe, mint a magyar megfelelőjének.
De nem is a valóságot szokták elferdíteni, hanem bemutatják a bűnöst, akit lehet gyűlölni a zemberek által tapasztaltakért. Ebből van fidesz 2/3, ebből választották meg Trumpot, lehet vele indokolni háborúkat stb.
Ha nem annak okozol "fájdalmat", aki a narratívát gyártja, hanem annak aki fogyasztja, akkor nem lesz hatása. De legyünk pozitívak: Orbán szerepe a történelemben hátha az lesz, hogy az elmúlt tizenévben adott ebből a témából egy intenzív kurzust az EU-nak, és most az EU is tudja mit és hogyan kell lépjen.
Ebben nem vagyok biztos. Ha te egy buta 8 éves gyerek vagy lecsúszott családban és anyukád nem vesz fagyit, mert a főnöke rosszul fizeti, akkor kire fogsz haragudni?
Az EU-ban én is bízom.
A buta 8 éves gyerek az extraprofithajhász fagyiárusra, a fagyitámogatást visszatartó nagynénire, a fagyizó megközelítését életveszélyessé tevő nemkeresztény, kevert fajú bicskás migráncsokra, az odavezető hidat szabadságféltésből lezáró mocskos csürhe tüntetőkre stb fog haragudni. Mert az anyukája meleg, ölelő hangja ezt mondja neki. Anyukát kell meggyőzni, hogy tegyen a jobb állásért. Akkor lesz fagyi is.
Nyersanyagokat vámolni (szója, olaj, stb) butaság.
Oroszország esetén is hiba volt.
Oroszország esetén nem lehetett mást vámolni, mondj egy műszaki vagy fogyasztási cikket (telefon, tévé, divatcikk), amit széles körben használ a világ nyugati félteke és orosz. Mit szankcionáltak volna, a Szputnyikot? Oroszország legnagyobbrészt nyersanyag-exportőr, pont ezért is tart ott, ahol, megrekedt az alacsony hozzáadott értékű fogyasztási javak termelésénél.
Az nagyszerű lesz, ha a Google Cloud-ot, Microsoft Azure-t és az Amason Amazon Web Services-t megvámolják 25%-ra. Az EU-s IT ipar nagyon boldog lenne. (Bár lehet, hogy lehetőséget adna néhány EU-s felhőszolgáltatónak a felemelkedésre, nem látok komoly versenyzőket.)
Az EU fejesei nem veszik észre, hogy a kezük belelóg a bilibe. Európa import nélkül semmi. A csúcstechnológia, köztük az internet mind amerikai (és most már kínai is), az energia orosz, az olcsó munkaerő meg ázsiai és afrikai.
Ha ez mind nem lenne, itt pislognánk a sötétben ábrándozva a négynapos munkahétről, garantált alapjövedelemről meg európai hadseregről.
Ezért kell azonnal levállni az amerikai technológiáról. A teljes fizetési rendszerünk amerikai bankkártyákra épül. A keresőmotorok, a böngészők, az AI, minden amerikai.
Mint kiderült, többé nem szövetségeseink, sokkal inkább ellenségeink. Ideje kiebrudalni az amerikai techcégeket és európai megoldásokat fejleszteni.
Egyébként meg Európa a legnagyobb fejlett piac a világon, nagyon rosszul esne az amerikai cégeknek, ha be kellene érniük az USA-val meg Afrikával és Indiával. Az USA többet bukna az ellenségeskedésen, mint Európa. De hogy így legyen, függetlenné kell válni az USA-tól is.
Nagyjából elönt a szégyen, akárhányszor Szíjjártó megszólal. Nem vele van bajom, csak azzal, hogy magyar és hogy nem száz évvel korábban vagy később él.
Szerintem is költözhetne már az egész családdal Moszkvába, vagy Taskentbe, viszont sajnos az a gyanúm, hogy ők is inkább a hanyatló nyugatra vágynak.
Ijesztő, ami mostanában a világon történik. Lehet jobb, ha inkább a homokba dugom a fejemet, nem is olvasok több hírt...
eléggé aktuális gondolatot fogalmazol meg, ma a haveri körben már kora reggel mindenkinek ki volt égve az agya (ez a trump sztori, meg hogy kilépünk a nemzeti büntetőbíróságról, illetve egy n+1-edik hülye a budapesti autósok youtube-ról), és azóta próbáljuk magunkat visszapumpálni normális állapotba, röhej... 😀
tényleg hátra kell lépni egy nagyot, és nem beleállni minden hírbe, mert manapság minden hír lehoz az életről
take it easy!
A megoldás, hogy a lényeges hírekre kell figyelni, ahol megbicsaklik a kormánypropaganda is meg a „független” narratíva is.
Pl. látogatóba jön Netán Jehu, és a máskor oly hangos és szabadságpárti „független” média valamiért nem követeli a kormánytól, hogy tartóztassák le a körözött háborús bűnöst. Nem rendeznek tüntetéseket se, nem zárnak le hidakat se... Ugyan ki érti ezt?...
Remekül borítékolja az esetleges kormányváltás utáni prioritásokat.
A hidakat ők maguk zárták le a háborús bűnös kedvéért. Meg a fél várost is.
dehát most írtad le a példát arra, hogy mi hoz le az életről, és egyébként SEMMIT nem változtat az életemen se amit leírtál, se az ha tudok róla, se az ha nem
tökéletes példa, thanks 🙂
Szinte ugyanezt kommenteltem nemrég egy másik poszt alatt. Sokan vagyunk ezzel így. Elönt sokszor a tehetetlen düh a hazai- és a világpolitikától. Pedig ki kellene zárni, mert ezzel csak magamnak ártok. De hogy lehetne kizárni, hisz manapság minden ezek körül forog. Patthelyzet.
Ezt végigolvasva, kezdem megkérdőjelezni a "Sosem volt jobb hely a világ, mint most" cikkeket (mondjuk ezt amúgy is mindenki tudja, hogy a '90/2000-es évek fordulójakor volt a legjobb hely a világ 😀 )
Nem tudom, nekem ez a sztori mar annyira abszurd volt, ezen annyit rohogtem. Ilyeneken, hogy ra volt irva a lapra,, hogy Kambodzsa, 49%. Most a kambodzsaiak megtanuljak, hogy nem lehet am az egyszeru dolgozo amerikai munkast kizsakmanyolni ilyen imperialista trukkokkel, mint hogy kvazi rabszolgamunkaban termekeket gyartunk nekik, most majd nem lesz olyan nagy az arcuk. Vagy pl. a McDonald szigetek, ahol csak pingvinek laknak, ok persze cukibbak, mint az Ursula von der Leyen, de azert egy 10%-os vam nekik is jar, lehet, hogy atmutott woke ugynokok...
En amugy sajnalom, hogy erre volt egy tudomanyos keplet, jobb lett volna, ha ezeket a szamokat Trump maga talalja ki. Pl.
"- Te, Vance, hol van Kambodzsa?
- Fogalmam sincs!
- F*szom, nem talalom a terkepen, nem tudom, beirok 50-et.
- Az nem jo, azt hiszik majd, hogy csak ugy kitalaltad.
- Jo, akkor legyen 49."
Milyen hatása lesz ennek az (amerikai) tőzsdére?
csomó ETF-em van
Jelen állás szerint mindenki menekül onnan (SPY, QQQ premarket -3%), hosszú lejáratú amerikai állampapírok (TLT) föl, miközben maga a dollár gyengül. A nagy baj az benne, hogy mivel az USA a világ motorja, a többi régiót is magával rántja (DAX is -2%), ahogy mindannyiszor a történelem során.
Gazdaságilag most azt tehetnék a többiek, hogy összefognak és megpróbálnak egy vámmentes "uniót" létrehozni, csak éppen most mindenkinek túl sok eladatlan terméke lesz, szóval a túlélés lesz a tét, nem az összefogás, keresztbe-kasul fog mindenki vámolgatni. Ezért nem kéne ostoba redneckekből álló választói rétegre lőni, az ostobák kiszolgálása ostobaságot von maga után. Szép volt fiúk!
Minden esik, cash is king.
A posztban lévő kép magyar címe:
"Hatása a .... törvénynek az amerikai részvényekre."
Az ahol most vagyunk nég nincs rajta a képen de bal oldalt vagyunk.
https://www.macrotrends.net/2324/sp-500-historical-chart-data
1929 elején lehetünk most
Köszönjük, de a lottószamokat mond inkább légyszi, azzal olcsóbb és könnyebb sokat keresni.
Hamarosan olcsón lehet venni.
Semmit sem ér ha olcsó, de nincs mögötte bizalom. Visszatér a bizalom ha a narancs bohóc eltörli a vámokat?
"sales tax létezik az Egyesült Államokban is"
Ördög ügyvédje, de az igaz, hogy csak állami szinten van, nem szövetségi szinten. Ergo szigoróan véve az USA-ban nincs ÁFA.
Az egyes államokban van.
A másik apró észrevétel. Nem hülyék ülnek ám ott, rengeteg fura döntésről derült már ki, hogy kőkemény stratégia van mögötte. 95%, hogy emögött is. Csak még nem tudjuk, mi. Egy dolog biztos: nekünk nem lesz jó. USA pillanatnyilag sokkterápia-szerűen csépel mindent és mindenkit, szövetségeseit, vazallusait - mindent. Ennek mind oka van, és sajnos valószínűleg az, hogy világháború közeleg.
Trump vagy egy korszakos zseni, akit senki nem ért, mit miért csinál, vagy végtelenül buta, aki semmit nem ért a gazdaság működéséből.
A korszakos zseniségét lett volna már elég ideje bizonyítani, úgyhogy nagy magabiztossággal jelölhetjük meg a b-t. Az egyetlen óvatosságra intő jel, hogy ez az eszement marhaság átment Bessenten, aki Trumppal ellentétben nem teljesen hülye. Úgyhogy van rá némi esély, hogy mégis van mesterterv. De a totális inkompetencián kívül csak exrém kockázatos és negatív motivációk jutnak az ember eszébe...
És még több döntésről derült ki, hogy vagy ostobaság, nemtörődömség, figyelmetlenség vagy egy elmulasztott telefon (régen távirat) döntött romba sorsokat. Sose becsüljük le az emberi hülyeséget (pláne ha nyilvánvalóan hülye emberről van szó: "a szélerőművek rákot és hurrikánt okoznak", az első ciklusban az acélra kivetett importvám, ami amcsi leépítéseket eredményezett, COVID-kabaré argh... nem is folytatom). Egy ravaszdi lézerjaniból kinézem, hogy a lopáson kívül más célja vagy valami nagy terve is van, na de ebből?
De, hülyék ülnek ott. Pont mint Magyarországon.
A világháború már negyedszázada folyik.
Ja, hogy nem Európa meg az USA területén?
Akkor tényleg nem világháború.
Elözményei : Annak ellenére, hogy az USA a világ ipari nagyhatalmainak az élére állt a háború után, a republikánus kormányzat már 1921-ben megemelte az importvámokat (Emergency TariffAct), hogy azután 1922-ben az ország addigi történetének legmagasabb vámilletékeit vezesse be a Fordney- McCumber-törvénnyel. A Fordney-McCumber-törvény átlagosan 25 százalékkal növelte az érvényes vámtarifákat, és csak egyetlen engedményt tett az alacsonyabb tételeket követelő kisebbség számára: az elnök felhatalmazást kapott, hogy kölcsönösség esetén 50 %-al csökkentheti a behozatali vámokat. Erre azonban nem került sor, mert, Nagy-Britannia és Franciaország azt követelte, hogy az amerikaiak még a tárgyalások előtt hajtsák végre, amire az amerikai fél nem volt hajlandó. (1930-ban a Smoot-Hawley-törvény tovább emelte a vámtételeket a legtöbb árucikk esetében: az importvám néhány terméknél elérte az 59 %-ot
<Tehat elöbbi hozzaszolasom fényében kérem pontositani, hogy a vamokat nem 1930-ban talaltak ki, hanem fokozatosan emelte a republikanus kormanyzat 1921-töl>
Akkoriban mindenhol voltak vámok a világon, nem azzal volt a probléma. Hanem az emeléssel, illetve a válaszlépésekkel.
Igy van. Csak arra szerettem volna utalni, hogy az USA-ban ez egy olyan folyamat tetöpontja, ami korabban kezdödött.
Köszönjük mester
Sajnos a XX. század első felében és manapság is az USA GDP-je a világ negyedére rúg.
Bárki, aki abban reménykedik, hogy az USA vámok nem fogják érinteni, téved.
van egy pici humor is az egészben: https://telex.hu/zacc/2025/04/03/trump-ket-olyan-szigetet-is-vamokkal-sujt-ahol-csak-pingvinek-elnek
“When goods do not cross borders, soldiers will”
Kicsit remeg a kezem. Elég nagyot zuhant a mezei S&P500 ETF, de az Equal weight, a ROW Piac ETF, kötvények, de még az arany is. A nagykönyvek ugye azt írják, hogy pont most nem kell eladni, tartani sőt venni kell, és majd előbb-utóbb úgyis ismét növekedni fog a piac. Ez az előbb-utóbb fél év, egy, tíz, húsz? Nagyon nem mindegy, persze senki sem tudja.
Arról nem beszélve, hogy vajon a nagykönyvi igazság/múltbeli tapasztalatok vonatkoznak e egy olyan időszakra is, amelyben úgy tűnik, hogy ez évtizedek óta stabil világrend a feje tetejére áll.
Vilagrend miatt nem kell aggódnod, a legrosszabb ami történni fog, hogy az USA elveszíti gazdasági vezető pozícióját, meg a dollár reserve currency státuszát, és más lép a helyébe. Én a modern közgazdaságtan bukásától - ami alapján működik a pénzrendszer - még nem tartanék.
De ha ez megtortenik az nem instant dollar hiperinflacio? Mi lesz ha az orszagok visszaadjak a dollarjukat az USA-nak? Birni fognak annyi bankoval?
Az már legyen az ő bajuk, birodalmak meg a pénzeik jönnek mennek, lesz helyette más. Yüan vagy euró vagy rubell, azt majd a történelem eldönti. Nem kell félnünk, hogy nem lesz miben el számolni az olajat :'D
A tőzsde általában nem szerencsejáték, mert a fel és le irányú mozgások is ismert mintákat követnek. Aztán vannak az olyan periódusok, amikor nagy világgazdasági változások állnak be, a kép még nem tisztult le, nem ismertek a szándékok, irányok stb. Most ez van, megfejelve azzal, hogy amúgyis évek óta lóg a levegőben egy jókora korrekció. Ilyen piacon szügyig ülni kockázatos pozíciókban elég komoly lutri. Annál is inkább, mert az USA részvények mindent lenyomó teljesítménye alapvetően az USA vezető szerepének volt betudható, és az USA esztelen túlfogyasztásának, amiket épp most állítanak bele a földbe. Szerintem korántsem egyértelmű, hogy a korábban látott mintákat fogják követni az USA részvények. Én a biztonság kedvéért kiszálltam ezekből az ETF-ekből pár hete, aztán meglátom mi fog történni. Bőven elég izgalmi faktor önmagában a dollár kitettségem... 🙂
Lehet hogy innen nő majd, lehet hogy 3000-re megy, ki tudja. Venni kell folyamatosan hosszú távra, ha teheti az ember. Ez szerintem inkább élethelyzet kérdést legyen, ne időzítés.
Ez a vámügy egy katasztrófa lesz, de a II. Világháborút azért nem csak az amerikai vámok triggerelték. Egész Európa egy lőporos hordó volt az I. Világháború lezárása miatt. Ettől függetlenül izgalmas napok jönnek, jól haza***ta a kis vörös.
Mert most talán nem lőporos hordó ukránokkal?
A jelenlegi helyzet nem összevethető az I. világháború utáni sérelmekkel, vagy 10 nemzetnek volt NAGYON komoly baja egymással, a Trianon és a többi békeszerződés utáni határokkal. Most csak az ukrán fronton van feloldhatatlan érdekellentét, a baszk meg katalán szintű szeparatista - és hangsúlyozom - tisztán politikai mozgalmak nem ebbe a kategóriába tartoznak.
Az egyetlen üröm az örömben, hogy talán Mo. jól jön ki ebből. Mármint a propaganda várta a narancs messiást, aki véget vet a háborúnak és felvirágoztatja a magyar gazdaságot. Ehhez képest se a háborúnak nem lesz vége, a magyar növekedési kilátások meg egyre katasztrofálisabbak.
Mármint nyilván ennyibe nem buknak bele, de 4 gazdaságilag szar év után azért mégnehezebb lesz majd nekifutni a 2026-s választásnak
Hát, ezerrel is próbálják elterelni a narratívát, a valóságban tapasztalható állapotokról egy az ő általuk meghatározott ideológiai síkra, ahol meg tudják nyerni a kommunikációs kampányt. A valóságban csakis veszthetnek.
Túlbecsülöd a fideszbirkák meg az átlag magyar szavazó szellemi szintjét. Máig nem vagyok benne biztos hogy MP fog győzni. Attól még rá fogok szavazni persze.
Ezt még megmagyarázzák, mint ahogy:
1. Ursula von der Leyen Soros embere lett, miután valami olyasmit tett, ami nem Orbán politikai érdekeit szolgálta, pedig Orbán jelöltette.
2. Matolcsy tolvaj lett miután távozott az MNB-ből, pedig Orbán nevezte ki és nézte 12 évig, ahogy szétlopja az MNB-t.
3. Magyar Péter kamuállásokban volt, ami csak azután lett baj, hogy már nem a barátunk, addig teljesen rendben volt ilyenre szórni az ország pénzét.
4. Simicska Lajos vagy Spéder Zoltán napokon belül ördög lett a jó nemzeti vállalkozóból.
2. Matalcsy nem lett tolvaj.
Ha megnézed, nem hozták le az origo és társai.
Szerintem csak annyi a cél, hogy 500 milliárd ellopását még Polt Péterék vizsgálják ki és mondják azt, hogy 1 millió bünti, ügy lezárva.
Hogy MP sokkal nehezebben tudjon ebből rendes nyomozást csinálni jogilag.
Persze ez lehet konteó, de akkor várok egy normális magyarázatot arra, hogy miért nincs ténylegesen meghurcolva.
"Abból kell kiindulni, hogy Dániel, kém, áruló, rendőrspicli."
/Virág elvtárs/
Bár így lenne.
Nem kedvelem Puzsért, de én sajnos az ő nagyot futott elemzésének hiszek.
EU felbomlik, NATO felbomlik, Coalition of the willing begalakul de Magyarország nélkül, (nemzetközileg) a kutyát nem fogja érdekelni, hogy a 26-os választás nyílt kimenetelű lesz-e, belarusz 2.0-vá válunk. Hála mindenkinek, akinek 2022-ben is a családtámogatási rendszer meg az alacsony SZJA volt a fontos.
A NATO teljesen értelmét vesztette, hiszen az egy EU-USA szerződés, amiből az USA kifarolt.
Csak azért nincs európai altenatíva, mert sem a britek, sem a franciák nem vállalják a vezető szerepet.
Az EU viszont London távozásával köszöni, jól van, 8 hónap múlva bevezeti Bulgáia az eurót, majd 2028-ban Montenegró csatlakozik.
De jure valóban nem szűnik meg az EU. Azonban de facto minden fajsúlyos döntés egy olyan fórumon fog születni, amit don vétó nem blokkolhat... magyarul nem az eu parlamentben.
A NATO 32 ország szövetsége, és a franciák már jelezték, hogy atomfegyvereikkel vállalják Európa védelmét.
A Coalition of the willingbe vetett bizalmad azert meg mindig a derus optimizmus allapota. Jo, lehet, hogy labra allnak, erre jo esely van (bar cselekedni mindig nehezebb, mint fotozkodni a kamerak elott), lehet, hogy Franciaorszag tenyleg felfuttatja az atomprogramjat es tenyleg lesz mondjuk 1000-2000 azonnal bevetheto atomfegyveruk, amivel celba veszik Moszkvat es Washingtont, es ezzel EU nelkulunk igazi szuperhatalomma valik. De ez sem lesz olyan tuti, mint a regi vilagrend.
Mert ha Franciaorszag megteszi, akkor Kina is megteszi, es rogton nem ket cowboy nez farkasszemet egymassal, hanem negy. Es emlekeim szerint a franciaknal is eleg eros a szelsojobb, meg kicsit lagyitjak a tiktokkal az agyukat, egy valasztason kicsit elcsuszik a kezuk, es hopp, neked is kek feher csikos pizsamaban kell jarnod es meg kell tanulnod franciaul, kulonben elvisznek taborozni.
Lehet itt várni a messiást bármilyen párthoz is tartozik, a populizmust viszont nem lehet leváltani.
Kádár népe, hej...
..
Mit vártunk attól az "üzletembertől" aki csődbe vitte a cégeit és még akkor is gazdagabb lenne ha az örökségét inkább csak SP500-ba rakta volna.
Ezt már én is hallottam. De vajon igaz is, vagy csak pletyka?
"nem csak a vámokat nézték, hanem a forgalmi adót is"
Én egy alternatív számítási módról olvastam, kíváncsi lennék Kiszámoló véleményére:
https://xcancel.com/JamesSurowiecki/status/1907559189234196942
"They didn't actually calculate tariff rates + non-tariff barriers, as they say they did. Instead, for every country, they just took our trade deficit [in goods] with that country and divided it by the country's exports to us."
100%-os kereskedelmi deficitem van a Tescoval. Nem vesz tolem semmit, nem erdekli a portekam, a tudasom. Igy mostantol minden Tesco-s termekre 50%-os vamot vetek ki! Ha erre aremelkedessel reagal akkor duplazom! Ebbol majd tanulnak!
Ez top komment, tökéletes analógia, jótól lopni nem szégyen, használni fogom!
Nem minden a gazdaság! Vannak magasabb államérdekek is mint a farmerek vagy az autógyártók boldogsága, bármilyen színű celofánba is csomagolják a politikusok az intézkedéseket. Azt én is értem, minden jobboldali politikus hülye, csak Ursula von der Leyen helikopter. Mondjuk ők is vetettek ki vámokat a kínai autókra, és fogadkoznak hogy lesz ám erős hadsereg. Nem lehet hogy mindenki háborúra készül? A farmerektől nem fognak engedélyt kérni, és nem is kötik az orrukra, hogy mik valós a célok. Senki nem hülye.
Amerikában minden a gazdaság.
Persze. Az amerikai gazdagság és eszelős túlfogyasztás csak úgy tartható fenn, ha ők a világ urai, és dollárban megy a buli. Ezért költik a gdp 3,4%-át a hadseregre, ezért küldenek katonákat Irakba, Afganisztánba, Boszniába, akárhova, ezért pénzelik a nato-t, ezért tartanak európában 100.000 katonát, stb. Ez nettó kiadás, de muszály meglépni. Egy birodalom kerül amibe kerül.
"Senki nem hülye."
ööööööööö 😀 akkor jó
Ha téged kielégít az a válasz hogy azért van az egész mert Trump hülye / öreg / vörös a haja, akkor élj ebben a tudatban. Jogod van hozzá.
Mi az államérdek és nem hülyeség egy oltástagadó egészségügyi miniszterben, egy klímaváltozást tagadó elnökben, soft power feladásában, újságíró szeme láttára chaten katonai támadás előkészítésében, fontos hivatali tisztviselők elzavaráságban, majd pánik visszahívásában, elhárítás szétverésében, ...?
Von der Leyen meg amúgy egy jobboldali politikus. Az igaz, hogy a fidesztől már szinte minden nagyon balra van, de ők már nagyon rég nem viszonyítási pont. Az EU-ban a jobb oldal vetette ki őket magából jobbra, és itthon is egy jobbközép párt készül leváltani őket.
Ez van, amikor már a cseh2-őn is az M1 megy...
A farmerektől nem kérnek engedélyt, de amikor majd a képviselők ajtaján dörömbölnek, akár fegyverrel a kézben (alapvető állampolgári jog), lesz nyomásgyakorlás: a képviselők még számtalanszor újraválasztatnák magukat, ahhoz meg szükség van a népszerűségre, legközelebb már nem úszhatnak Trump farvizén.
"Senki nem hülye".
Trump már a beszéde alapján egy 5 éves szintjén van, a szókincse alatta, a tárgyalási technikája kimerül egy sértődékeny kisfiú vagdalkozásaiban (mit gondolt, hogy nem lesznek ellenvámok, csak mert ő azt nem tűri?), az intézkedései meg... hát látjuk a világ összes tőzsdéjén. Amikor a pénz nem érzi jól magát, biztos lehetsz benne, hogy értelemmel szembeni intézkedéseket foganatosítanak (lásd Venezuela, anno Argentína stb.), mert érdekesmód az ideológiai elkötelezettség elfogy, amikor saját pénzzel kell fogadni rá. A lakosság lábbal szavaz, a tőke meg medvével.
A gond, hogy megint beleestek abba a csapdába, kedves hozzászólók, hogy csak a bűnbakot szidjátok. Mo-on se csak Orbánt kell szidni, hanem az elmúlt 35 év elhazudott rendszerváltását, amihez az egész nagypolitika asszisztált. Egy újabb pártváltás megint csak semmit se fog megoldani.
Ugyanígy nem csak Trumpot kell szidni, hanem az USA egész világpolitikáját, ami a világból háborús övezetet csinált az utóbbi negyedszázadban - és aminek házon belül akkora államadósság lett a következménye, hogy csak úgy füstöl.
Köszi a cikket, nagyon érdekes volt. Írtad, hogy a Nagy Gazdasági Világválság mértékének kétharmadát ez a vámháború okozta, utánaolvasva egy kicsit azt találtam, hogy a mértéket illetően eléggé eltér a közgazdászok véleménye. Persze ezt elég nehéz lemérni. Arra lennék kíváncsi, hogy az amerikai farmereknek miért ment rosszabbul a soruk az import vámok bevezetése után is, ha előtte számukra az országba érkező konkurrens termékekkel kellett versenyezniük? Ha az import áruk mennyisége csökkent (és a farmerek nem exportra termeltek, mert az is csökkent), akkor a belföldi termelők előnyt élveztek, ha jól gondolom.
A külföldön készült nike és Iphone is vámköteles lesz? Ezeknek a cégeknek nem éri meg a termelésüket visszavinni az Usaba?
Vajon miért vitték el a termelést eleve?
Ki fog dolgozni azokban a gyárakban, ha már most is munkaerőhiány van és még a bevándorlókat is hazakergetik?
Egy gyár felépítése évek, de senki nem fog belekezdeni, amíg egy ilyen szeszélyes, kiszámíthatatlan öregember vezeti az országot.
Egy konkrét amerikai cégnél ráláttam a folyamatra amikor kb 1 éve arról döntöttek, hogy hol gyártsák az új terméküket különös tekintettel a covid lezárások tapasztalataira és az orosz-ukrán háborúra. A korábbi gyártási helyszínek miatt az USA, Spanyolország, Magyarország és Kína volt ami elsősorban szóba jöhetett és természetesen Kína mellett döntöttek. Érdekesség, hogy maga a gyártás már olcsóbb lett volna Magyarországon, de szinte az összes alkatrészt Kínából kellett volna idehozni, így összességében Kína jött ki olcsóbbra.
Ami a kockázatokat illeti, arra az volt a mondás, hogy nem látnak a jövőbe ezért a szokásonál több tartalék képzéssel készülnek fel a váratlan helyzetekre. Ez alapján akár az is elképzelhető, hogy ha a helyzet azt kívánja el fogják vinni Kínából a gyártást, de ez egy nagyon bonyolult képlet. A termékek ára biztosan nőni fog vagy a vámok vagy a drágább gyártás miatt
..folyt
Ráadásul globális piacra gyárt a cég és több gyárat biztos, hogy nem éri meg fenntartani, ezért ha beindul a vámháború valamilyen irányba mindenképpen fizetni kell.
Ha pl az Apple-t nézzük, a bevétel kb 40%-a Amerika, kb 30% Európa, kb 15% Kína. Ha átviszi a gyártást USA-ba akkor EU és Kína felé kell vámot fizetnie, ami eleve egy magasabb bekerülési költségre fog rakódni. Nagyon sok terméknél maga a gyártás megszervezése, a gyártósor felépítése egy olyan hatalmas fix költség, hogy egyszerűen nem éri meg több gyárat fenntartani ugyanarra a termékre (vagy másképp megfogalmazva: drágább lenne, mint a belengetett vámok). Még az autógyáraknál is, ha van is több országban gyáruk, azok általában különböző modelleket gyártanak, egy modellt csak egy helyen.
És mi egyszerű emberek, akik rendelkezünk megtakarításokkal különböző eszközökben, hogyan tudunk felkészülni egy ilyen vámháborúra, esetleg még mélyebb gazdasági világválságra? Van ilyenkor bármi biztonságos -vagy akár jövedelmező - befektetési lehetőség? Vagy ilyenkor mindenki csak a veszteséget próbálja elkerülni, minimalizálni? Olvasom, hogy most kell "venni", de a helyzetet látva félnék bármibe épp most beleugrani.
A penz erteket alapvetoen a gazdasag adja, az, hogy eloallitanak X mennyisegu arut, elelmiszert, autot, stb. Y ember szamara a vilagban, a te vagyonod tulajdonkeppen az a szazalekos arany, hogy eszkozeid alapjan ebbol mennyire vagy jogosult. Ha a gazdasag recesszioba kerul es elkezd zuhanni a termeles (mert mondjuk a vamok miatt nem lehet eladni, ezert inkabb meg sem termelik), akkor nem X aru fog jutni Y emberre, hanem mondjuk 3/4X vagy X/2 (jo, ezek mar durva valsagok), vagyis a jogosultsagod is aranyosan kevesebbet er. (Egyebkent ezert szoktak orrverzesig eroltetni a gazdasagi novekedest.) Ez ellen semmit nem tudsz tenni, ezt nem tudod kivedeni. Igaza volt EuropeanValuesnek, ez mindenkit erint, barki barmit csinal.
Amiert ilyenkor jobb semmit nem csinalni, mert ilyenkor a keselyuk is ehesebbek, a medvepiac csuda veszelyes hely. "Kiulni" a legbolcsebb dolog.
Nekem az egész történetben csak az nem kerek, hogy Musk mit nyer ezzel az egésszel?
Mit nyerjen? A leggazdagabb ember a földön, pénz már nem kell, csak hatalom és hírnév.