A készpénz még sokáig velünk marad

2018-08-05
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Bár a fejlett világban egyre jobban előretörnek a pénzhelyettesítő eszközök, világszinten a vásárlások 85%-a készpénzben történik. Ebben semmi meglepő nincs, hiszen a világ lakosságának legnagyobb részének még bankszámlája sincs, a fejlődő országokban Dél-Amerikától Ázsiáig ez az arány 49-86%. Ennyi embernek esélye sincs nem készpénzt használni banki szolgáltatásokhoz való hozzáférés teljes hiánya miatt.

Ami kicsit meglepőbb, hogy még Németországban is a vásárlások 80%-a készpénzben történik, ez hasonló a magyar adatokhoz, de az európai uniós átlag is tranzakciószám alapján elgondolkodtató 79% az Európai Központi Bank jelentése szerint. Az Egyesült Államokban már csak 32% a készpénz aránya a vásárlási tranzakciókban.

Sok kormány lelkes igyekezete ellenére a készpénzre még hosszú ideig szükség lesz, még a fejlett világban is. Érdemes elolvasni a fentebb belinkelt cikket, mekkora zendülés lett abból Németországban, amikor be akarták vezetni 2016-ban a maximum háromezer eurós felső határt a készpénzes vásárlásokra.

A teljesen készpénzmentes társadalomhoz legközelebb a svédek állnak. Ennek ellenére egy felmérés szerint 68%-uk egyáltalán nem szeretné ezt. A felmérést egy ATM üzemeltető cég rendelte meg, ennek ellenére könnyen elképzelhető, hogy nem az emberek szeretnének megszabadulni a készpénzüktől.

Az emberek még mindig szeretik a készpénzt és nem azért, mert adócsalók vagy terroristák lennének. A 2008-as bankválságban sokan mentették ki készpénzbe a vagyonukat a bankokból és örültek, hogy megtehették. Ha nem lett volna készpénz, nem tudták volna kivenni a pénzüket a bankokból, mert az elektronikus jelet nem tudták volna hazavinni egy táskában.

De a nemrég történt Visa és Mastercard rendszer-összeomlás, illetve hackertámadás, a puerto-ricoi hurrikán, amikor áram hiányában minden banki szolgáltatás és pénzfelvételi lehetőség hosszú ideig megszűnt, a görög összeomlás, amikor nem engedték az embereknek, hogy pénzt vegyenek fel a bankszámláikról mind rámutatott arra, hogy a világ még nincs kész a készpénzmentes életre.

A készpénz forgalma ütemesen nő évről-évre. Mondjuk ebben semmi meglepő nincs, nő a gazdaság, ami több pénzt igényel, nő a népesség is, különösen ott, ahol szinte csak a készpénz az egyetlen vásárlóeszköz. De az ATM automaták száma is dinamikusan emelkedik világszerte, a következő 3 évben 20%-os növekedést várnak a darabszámukban. Márpedig egy ATM másra nem jó, csak készpénz-felvételre. (S némelyik még készpénz-befizetésre.)

Jelenleg 500-700 milliárd darab bankjegy van forgalomban a világon és minden technikai fejlődés ellenére még mindig a készpénzes fizetés a leggyorsabb, csak 22 másodpercig tart egy átlagos készpénzes tranzakció, szemben a bankkártya 29-31 másodpercével. A készpénzes fizetés járulékos költségei átlagosan 0,3 euró, míg a betéti bankkártya 0,49 euróba, a hitelkártya átlagosan 3,59 euróba kerül.

Kevesen tudják, hogy a világ bankjegyeinek harmada egyetlen cégtől származik, a londoni székhelyű De La Rue-tól. Nem csak az angol fontot tervezte a több mint kétszáz éves cég, de a Fidzsi szigeteki dollártól az iraki és a kuvaiti dináron át a Seychelle szigeteki rúpiáig rengeteg bankjegy születik meg itt, évente 7 milliárd darab.

A bankjegyekkel szemben rengeteg követelményt támasztanak.

Egyrészt meg kell felelnie az ország kultúrájának, a nemzet büszkeségeit megfelelő méltósággal kell ábrázolnia. (Aztán pedig gyorsan kell tudni cserélni a bankjegyeket, ha a méltóságok már nem annyira közkedveltek. Például rekord gyorsaság alatt kellett megtervezni és legyártani az új iraki dinárokat Szaddam Husszein bukása után.)

Ugyanennyire fontos a tartósság is. Rengeteg szegényebb országban az emberek készpénzben tartják a teljes vagyonukat, amit összehajtogatva a cipőjükben vagy az alsóneműjükben hordanak akár éveken át, ezt mind ki kell bírniuk a bankjegyeknek. A legújabb technológia a polimerből készült bankjegyek, amik sokkal tartósabbak a hagyományos bankjegyeknél. (Igaz, komoly lázadást is okozott az ország vegánjai között, hogy az új angol bankjegyek marhafaggyút is tartalmaznak.)

Nem utolsó sorban pedig a bankjegynek hamisíthatatlannak kell lennie. Ha érdekel egy kis ízelítő a legújabb technikákról, itt találsz néhányat.

Egyszóval, nem mostanában fog megvalósulni a készpénzmentes társadalom és ez nem is olyan nagy baj. Hogy miért? A fentebb leírt dolgokon túl ezért is:

A világ készpénz nélkül

Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.

Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 35 ezer forint.

20 millió forintos életbiztosítás havi 4.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.

Hozzászólások:

99 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Valahogy nem lep meg.
Majd ha szinten mindenhol máshol eltűnik, na nálunk még akkor is kell majd 20 év, hogy elkezdjék, meg még 20, amíg normálisan fog működni.
De pl. állítólag a bp-i fürdőkben nem lehet kp-ben fizetni...

Én a boltban kártyával szoktam fizetni, csak odaérintem, és kész, ez a leggyorsabb, de ahogy megfigyelem, a többség inkább a bogarássza a pénzt.

Mi lehet ennek az oka?

- Nem akarnak költeni bankszámla fenntartásra?

- Feketén kapják a fizetést, és ezért használnak készpénzt?

- Vagy annyira védik a személyes adataikat, hogy nem akarják, hogy mások megtudják, mit vásárolnak?

Azért érdemes elgondolkodni azon, hogy mi lesz akkor, ha teljesen megszűnik a készpénz és valamiért (hiba miatt vagy szándékosan) leáll a rendszer. Virtuális még a bankszámla-kivonatom is, hogyan fogom igazolni, hogy van pénzem? Itt még lesznek nagy gondok, úgy érzem...

500 forint alatti vásárlánál nem nagyon szoktak örülni, ha kártyával vásarolok, de egy helyütt közölték, hogy 1000 forint ez az összeg. Persze érthető, hiszen a boltnak kell megfizetnie a tranzakciós költséget. Másik dolog, hogy van ahol előre kell szólni, ha kártyával akarok fizetni. Ha nem szólok, már csak készpénzel lehet.Ezt nem teljesen értem.

Altalaban a bankkartya terminalba manualisan utik be, mennyi osszeget ker a kassza. Ergo nem tudja senki, h te mire fizettel 3000 ft-t

Németországban pl legális a prostitúció, és ahhoz bizony kp kell, pláne, ha közös a bankszámla, és az asszony rálát a kártyás vásárlásokra 🙂

Amíg magánszemély és magánszemély/kiskereskedő közt nincs azonnali, egyszerű, gyors, elektronikus tranzakció, addig a kp nem tud kiveszni a forgalomból. Ez egy piaci rés, valahogy mégsem sikerül megugrania senkinek Kínán kívül. :/

Aki bűnöző, az nem érdekelt a banki megoldásokban. Nem olyan könnyű ma már keresni egy olyan országot, vagy bankot, ami nincs "bekötve" nemzetközi egyezményekbe...
Emlékszem az olasz átállásra, amikor a nyugdíjas néni kiverte a balhét a postán, amikor először kapta euróban a pénzét, hogy őt becsapták, mert sokkal kevesebbet kapott...
Vagy amikor Dél-Amerikában elkaptak egy drogbárót és több milliárd dollár kp került elő a falakból...
A szemlélet is más, mint ami üdvös lenne...
Naponta elver az emberek többsége X Ft-ot nasira, vagy cigire, vagy akármire, de bankszámlára a havi 5-900 Ft, esetleg 1000-1500 Ft az nagyon sok... Mert nekik, (az átlagfizetésből, minimálbérből, segély(ek)ből élőknek) nem lehet 0 Ft-os bankszámlája...
A magyar is inkább kifizeti a sárga csekkért az 1-200 Ft-os "büntit", minthogy utaljon pár 10 Ft-ért, vagy esetleg ingyen... Vagy bemegy a szolg-hoz fizetni...

Vagy csak egyszeruen meg a magyar mentalitas van a fejekben. Ami latszik, ami kezben van az a biztos.... neha en is ebbe a hibaba esem...

Lasd IT fejlesztesek kkv szektorban-index cikk... inkabb raktarat epi mert az latszik... de pl egy logisztikai software-t nem vesz meg s ossze vissza mennek a futarok...

Vagy valsagtol valo felelem?! Dunsztos uvegben a nyugdij... es a megtakaritas...

A nemzeti büszkeségtől eltekintve pontosan ezeket az érveket szokták a digitális készpénz (B*tc*in) mellett is felhozni kripto punkok.

@karoly FYI (az MNB júniusi cikke a témában):
mnb.hu/kiadvanyok/szakmai-cikkek/tovabbi-szakmai-cikkek/belhazyne-illes-agnes-bodi-schubert-aniko-vegso-tamas-keszpenz-vagy-kartya-pillanatfelvetel-a-magyar-fizetesi-szokasokrol

Németeknél ráadásul sokkal több olyan hely van, ahol nem lehet kártyával fizetni, mint Magyarországon. Meg a nagyvárosokban majdnem minden sarkon van egy bankautomatákkal teli terem, ahol tömegesen veszik fel a készpénzt. Pedig ők nagyrészt tényleg nem azért csinálják, hogy okosban oldjanak meg bármit is, egyszerűen ragaszkodnak a készpénzhez.

Ezzel szemben meg Norvégiában bankkártya nélkül lenne szívás, mert rengeteg dolog megy automatákkal, amelyek bankkártyát tudnak fogadni, meg pénzérmét, de papír pénzt nem, azt meg nem egyszerű megoldani, hogy mondjuk valakinek osloi tömegközlekedésre mindig legyen aprója.

Egyszer egy amerikai uzleti partnertol hallottam es en is regota vallom:
Cash is king.
A tobbi erdekes, a technika irant erdeklodok szamara szolo jatszadozas...
Koszi a cikkeket, a mostaniban a linkek erdekesek, meg van megnyitva, ugyhogy el is olvasom.

A fizetés gyorsaságával kapcsolatos adat nem tűnik túl pontosnak, vagy csak paypass előtti időkből van:
Ha kis összegben vásárolok, akkor a kártya a leggyorsabb, ha nagy összegben (mert mondjuk veszek egy lakást), akkor se tudom elképzelni, hogy a készpénz a legideálisabb

Én amit lehet kártyával veszek, készpénzt hordozni macera, drága és veszélyes.

Szerintem Kina közelebb áll a készpénzmentes társadalomhoz, bár nem a paypass/swipe hanem a mobilfizetés miatt. Ott egyszerűen átugrották a bankkártyás korszakot. Az applet és a google pay-t is lenyomja az ottani WeChat és Alipay, az éjszakai piacon a hentesnél is ott figyel a QR kód, csak leolvasod és már fizettél is. Minden telefonról működik, és az eladónak sem kell leolvasó terminált üzemeltetni, csak kirakni a saját kódját. Zseniális ahogy a bankokat kizárják a transzferből, bankszámla sem feltétlenül kell hozzá.

Az alábbi cikk többek között azt is irja, hogy az utcai zenészek sem gitártokba várják az aprót, hanem felmutatják a kinyomtatott QR kódot és már utalhatod is nekik a yüant.

businessinsider.com/alipay-wechat-pay-china-mobile-payments-street-vendors-musicians-2018-5

Én sem szeretek KP-t használni, ha lehet már nem is kártyát hanem telefont érintek.
Hozzáteszem ha akkora vagyon felett rendelkeznék amilyen felett soha nem fogok valószínűleg, akkor lenne KP-m otthon többféle valuta és bizony meghemperegnék benne néha-néha.
😀
SZámolgatnám, építenék belőle tornyot...ilyesmi...
😀

Károly:
Itt Angliában nagyon elterjedt ez a contactless (csak odaérinted és már kész is) fizetési mód, a bankkártyák automatikusan tartalmazzák ezt a funkciót. Én direkt mindig felhívom a bankot és kérek egy másik kártyát ilyen funkció nélkül, mert nagyon könnyű pénzt lopni a kártyáról így. Valaki csak elsétál melletted egy lehúzóval, mint a boltban van, és már le is vett pénzt a kártyádról, és még csak észre se vetted. Volt erről egy epizód a The Real Hustle-ban, ahol ilyen trükköket mutattak, be h a pincér "véletlenül" leejti a kártyádat és felveszi, közben a bokájára van erősítve ez a lehúzó, és már kész is stb. Én nem akarok ennek esélyt adni, h meglopjanak, ezért nem használom ki ezt a lehetőséget.

Amíg velünk van a korrupció, paraszolvencia, adócsalás, feketénfizetés, számlanélkülolcsóbb, addig nem számíthatunk a kp eltűnésére.
Én már évekkel ezelőtt minimálisra csökkentettem a kp használatot, nekem így sokkal kényelmesebb, igaz az én jövedelmem teljesen legális.
Amikor az egri apartmant elkezdtük, hirtelen újra megnőtt a kp állományunk, nem is tudtunk mit kezdeni vele, mert mi továbbra is mindenért hitelkártyával fizettünk.
Azóta szerencsére a booking.com is átállt a bankkártyás-utalásos fizetési rendszerre, mi is igényeltünk mobil POS terminált (bár mire megkaptuk olyan fél év átfutással, addigra a booking intézi a fizetések javát, így egyszer sem használtuk az elmúlt 2 hónapban :S)
A szallas.hu erős lemaradásban van a 2 nagy mellett, cserébe a nulla közelébe jutott a rajtuk keresztül érkező foglalásaink, úgy tűnik már a magyar vendégek is a kártyás booking/airbnb pártján vannak

@tgwh csütörtökön voltam a Dandár fürdőben és KPval fizettem
@karoly második pontodat kiegészíteném, hogy a NAV a KP költésed nem tudja nyomon követni egy bankszámla kivonattal.
Illetve sokszor a kártyás fizetés is lassú, amikor lassan csatlakozik fel a netre és validája a tranzakciót a POS. Frusztráló ott állni es várni, hogy történjen valami a POSen

Egyértelmű, hogy készpénzben a legkönnyebb nyilvántartani a költéseket. Látod ahogy folyamatosan kevesebb bankjegyed marad, és azok is egyre kisebb névértékűek. A bankszámlás pénzköltés esetén egyszerűen nem tudatosul az emberben, hogy fogy a pénze, mert nincsenek előtte a bankjegyek, nem tud mihez viszonyítani.

Nem csoda, hogy a egyre több szolgáltató a kártyás, elektronikus fizetést szorgalmazza, mert így az emberek sokkal könnyebben adják ki a pénzt. Ez nagyobb forgalmat, több adót jelent. Az embereknek persze rosszabb, mert így kevesebb pénzük marad, nem tudják úgy beosztani, mint a készpénzt.

Én azt mondom éljen soká a készpénz!

Nekem mindegy, hogy feketen vagy fehéren, esetleg lilán keresem a pénzt, undorodom a bankoktól, nm is bizom bennuk, kb mint egy hetveneves oregasszony. Akarmi van, kp kihuz a szarbol.....

A kp fizetés okai eladói oldalon:
1.Spórolni akar a banki jutalékon, ami akár 2% is lehet. Ilyenek egyes szám.tech alkatrész boltok, egyes patikák, ahol pl összeghatárhoz kötik a kártyás vásárlást. Hihetetlen, de ez van!
2."Áfaspóroló, akit nyugodtan adócsalónak is hívhatunk. Autószerelő, ezer féle iparos, szakember, étkezdés, stb
3.Nem teljesen legális árut értékesít, és nem szeretné ha nyoma maradna az adásvételnek. Pl. orgazda
4.Egyik fenti ok se áll fenn nála, csak simán paranoiás az eladó. Sok ilyen van.

Vásárlói oldalról nézve:
1.Az eladó nem fogadja el a kártyás fizetést
2.Van az eladóhelyen kártyás fizetés, de nem működik.
3.Van kártyája, de a bevétele nagy részben kp-ban keletkezik, és nem akar vesződni a kártyázással
4.Nincs számlája, nincs kártyája, de ha van is, csak kp felvétre használja. Idegenkedik az új technológiáktól. Jellemzően az idős korosztály.
5. Paranoiás

@gold-digger Még nem voltam Kínában és nem láttam élőben ezt a QR kódos fizetést. Hogyan oldották meg a tranzakció megtörténtének visszaigazolását? Nézzünk egy példát: mondjuk egy pékségben ott a falon a QR kód. Jön a vevő a saját telefonjával. Mókol valamit és viszi a zsemléket. De hogyan lehet biztos az eladó abban, hogy tényleg ki is fizette a számlát a vevő és tényleg átkerült hozzá a vételár? Neki is van egy telefonja, amin ez azonnal látszik?

Energetic Erika: "kérek egy másik kártyát ilyen funkció nélkül, mert nagyon könnyű pénzt lopni a kártyáról így. Valaki csak elsétál melletted egy lehúzóval, mint a boltban van, és már le is vett pénzt a kártyádról, és még csak észre se vetted. "

Ez azért túlzás, ehhez kell egy bankhoz bekötött online terminál is, amit elég könnyű lekövetni, illetve a bank visszaadja a lopott pénzt, ha van ilyen, de nincs. Nem hiába nem hallunk erről, hogy történne ilyen. Ha lenne, akkor tele lennének ezzel a hírek, de nincs erről hír, mert elég közelről ellene végigsimogatni a testedet a támogatónak, 1 centiről, mert messzebbről nem működik, és az elég feltűnő lenne.

Nem szeretem a bankokat, de manapság elég nehéz dolga van az embernek bankszámla nélkül. Ha pedig már van akkor kis utánjárással minimálisra lehet csökkenteni a bankolás költségét. A paypass/payvawe-től sem kell félni, névtelenül nem lehet leolvasóhoz jutni szóval bizony nyoma marad annak ha valaki azzal próbál + jövedelemhez jutni. Személy szerint jobban aggaszt hogy a pénzem/befektezésem stb. csak pár byte egy háttértáron. Ha egy reggel mindenki arra ébred hogy nulla az egyenlege mit tudnánk tenni?

Szia!

A jarulekos koltseg adatok honnan vannak?
Koszonom!

Amerikai üzletféltől hallott más mondás "cash is trash". 🙂

Az elektronikus fizetésnek / bankkártyának más veszélyei vannak, mint a készpénznek. A matrac alatt tartott vagyont másféle módon lehet ellopni, mint a számlán tartottat.

Miért nem lehet a készpénzt a vagyon egyik portfólióelemének felfogni? X% készpénzben van (HUF, EUR, USD...), áramszünet, bankkártya elfogadási hiba, zombi apokalipszis esetére...

Készpénz párti vagyok. Az a kezemben van, amennyire a pénz lehet, az enyém - és mindig látom, hogy mennyi pénzem van. Nem kell ehhez bűnözőnek és adócsalónak lenni. A kontroll érzése az, ami fontos.
Például amikor Paypass-al fizetek, egyes helyeken azonnal zárolja a számlán a pénzt a bank, más helyeken meg pár nap múlva. Így meg sosem tudom, mennyi pénzem van, olyan is volt, hogy mínuszba ment a számlám, mert én levettem a pénzt és utána terhelték be a Paypass-os költést. Aztán meg hívogattak, hogy tartozom. Hát hagyjanak békén, oldják meg, hogy ne legyenek ilyen gondjaik.
Nem beszélve arról, hogy kártyával többet költ az ember, mint kp-vel. Ezért nem szeretnék ebbe sem belefutni.
A sárga csekket meg nem kell kp-ben fizetni, a legtöbb szolgáltató honlapján lehet kártyával fizetni, így az megoldható postára járás nélkül.

"Azért érdemes elgondolkodni azon, hogy mi lesz akkor, ha teljesen megszűnik a készpénz és valamiért (hiba miatt vagy szándékosan) leáll a rendszer. Virtuális még a bankszámla-kivonatom is, hogyan fogom igazolni, hogy van pénzem? Itt még lesznek nagy gondok, úgy érzem…"

A Mr. Robot című sorozat forgatókönyvírói már elgondolkodtak rajta (lásd 2. és 3. évad).

Úriember nem használ bankkártyát.

bizalom a kormanyzatban. roviden ennyi szol leginkabb a keszpenz mellett. ha nincs kp, a mindenkori kormanyzat barmikor donthet ugy, hogy most az osszes bankot egy rendelettel bezarja. akarmilyen okbol, igazabol ok se feltetlen kell manapsag.
ki bizik meg a hon szeretett kormanyaban olyan szinten, hogy egy bankcsod miatt bevallalna egy kiados ehezest?

a masik, amit csak a kp tud, az a privacy. kartyaval _mindig_ nyoma marad egy tranzakcionak (hely, ido, osszeg). nem feltetlen jo ekkora hatalmat adni a bankok (ugye mindenki 100% megbizik a bankjaban?) es a mindenkori karhatalom kezebe (bennuk is).

@sanyi-a-macska "Egyértelmű, hogy készpénzben a legkönnyebb nyilvántartani a költéseket."
Háát, nem. Érintéssel fizetek mindenhol, külföldön is, és a költség-elemző appom magától megkapja az összes tranzakciót, be is kategorizálja, semmit nem kell csinálnom vele. Blokkot rögtön kidobom.

A kápés fizetés biztos, hogy lassabb, mint a paypass érintés - számtalanszor találkozom kisebb közértekben vidéken reggeli vásárláskor, hogy szenved, hogy mindenki nagyobb címlettel fizet, próbálják összekaparni az összeget. Nekem 1db érintés, 5000-ig ezzel kész is, de ha pin kód kell, 15 másodpercnél többet az sem ad hozzá az időhöz. Hacsak nem előre kiszámolgatja valaki, ez biztos, hogy gyorsabb és kényelmesebb, mint a készpénzezés.

Utóbbi időben külföldön is sportot csinálok abból, hogy zéró valutát viszek (még tartaléknak se) és mindent kártyával fizetek. Kártyás fizetésnél nincs gondtalanabb dolog.

@Energetic Erika A svindlerekben nem egészen ez volt. Nem vettek le pénzt a kártyáról, hanem a mágnescsíkos kártya adatait lopták el egy mobil kártyaleolvasóval. Ahhoz még pin kódot is kell lopni. Ugyanúgy a paypass-hoz is. 5000Ft-ig kód nélkül lehet vásárolni, de fölötte kódot kér a tranzakció engedélyezéséhez. Készpénzt nem tudnak lopni a tárcádból vagy a farzsebedből?
Gondosan kell eljárnia kártyakezelésnél és akkor nem tudnak lopni.

Mindegy, milyen formában tartom a pénzt, az infláció a lényeg. Az meg olyan, mint a gravitáció: mindenre hat.

A '90-es évek forint-inflációja:

'91: 35 %
'92: 23 %
'93: 22,5 %
'94: 18,8 %
'95: 28,2 %
'96: 23,6 %
'97: 18,3 %
'98: 14,3 %
'99: 10 %

9 éven keresztül kétszámjegyű infláció! És egyébként még az ezt követő két évben is több mint 9 %. (2000: 9,8 %, 2001: 9,2 %)

Házi feladat: számoljátok ki, hogy a rendszerváltáskori 1 millió forint mennyit ért tíz évvel később!

Bár én is az esetek 90%-ában bankkártyával fizetek, néha felmerül bennem, hogy egy digitális bankszámla felett mennyire totális kontrollja van a banknak, az államnak, különböző intézményeknek.

Akármi történik veled, vagy a világgal, vélt vagy valós probléma, vagy tömegesen, vagy személyesen: csak egy "gombnyomás" lenullázni, letiltani vagy jelentősen csökkenteni egy "csak" digitálisan létező számlát vagy számlákat. És akkor mihez kezdesz a további életeddel?

@naa milyen költségelemző app ez? érdekelne

"Egy nagyker haszna 10%,ebből akar elkérni a bank 2%-ot."

@Kiszamolo

Úgy látszik, itt lehetne még hova fejlődni.... Miért kellene a kártyás fizetésnek nagyobb költségűnek lennie, mint a papírpénz? Hiszen kártyás fizetés csupán pár byte küldése-fogadása. Készpénz esetén a papírt elő kell állítani, utána ATM-ből felvenni, boltnak (biztonságosan) tárolnia, majd bankszámlára újra befizetnie, és így tovább... ez mind idő, energia.

Szóval szerintem pont az lenne az indokolt, hogy a készpénzfizetés drágább mint a kártyás, hiszen több munkával jár. Hogy ez miért nem így van, azt nem tudom, bankok és kártyakibocsájtók sokat akarnak lenyúlni?

@Kiszamolo
"Németországban is a vásárlások 80%-a készpénzben történik"
Angliában pedig 50% felett van már a kártyás fizetések száma.

@agoston: "bizalom a kormanyzatban. roviden ennyi szol leginkabb a keszpenz mellett. ha nincs kp, a mindenkori kormanyzat barmikor donthet ugy, hogy most az osszes bankot egy rendelettel bezarja. akarmilyen okbol, igazabol ok se feltetlen kell manapsag."

MIért is lenne ez érdeke bármilyen kormányzatnak? Hogy ok nélkül bezárja a bankokat? Ilyen azért nem jellemző.

Illetve mindent a párna alatt tartasz? Nincs befektetési alapod? Vagy államkötvényed? Az is a bankban van.

Diverzifikálni érdemes, de ilyesmire, hogy a kormány bezárja a bankot, és elveszi a pénzt, nem nagyon érdemes.

Kiszamolo 08-06 at 12:04
Nem a haszna, legfeljebb az árrése. De az is kevesebb tapasztalatom szerint.

----------------------------------

Észak-Európában soha nem költöttem kp-t, még a parkoló automata is működik bankkártyával, délen viszont jól jön a készpénz. Előfordult egy szigeten, átvágtak valami kábelt, így se net, se telefon 3 napig. Legközelebb 50 kilométerre a civilizáció. Kp nélkül egy pohár vizet sem tudtál venni.

Így én igyekszem mindent kártyával, elektronikusan fizetni, de 2-3 ezer eurónyi kp. mindig van elérhető közelségben.
(Plusz arany tömb páncélban, világégés esetére. Sohase legyen rá szükség.)

Én úgy tudom, hogy hamarosan jön a magyar kártyatársaság amit az MNB fog fenntartani (vagy az mnbnek tetsző intézmény), és nem lesz drágább mint a készpénz használata. A KP fenntartása pénzbe kerül, így a kártya vs készpénz nem azonos pályán versenyez. Egyik állami támogatásból tartja fenn magát (kp), míg a másik nem (kártya).

@Kiszamolo A kártyás vásárlás költségeit itthon is ráterhelik a vevőre több helyen. Van olyan számtech kisker, ahol a kedvezményes árak kizárólag kp fizetéssel érhetőek el. Lehet kártyával fizetni, de úgy pont annyival kerül többe a termék, amennyi a kártyás tranzakció díja a bank felé. Ez nem tilos. Létező politika. A kiskerek árharca a számítástechnikai piacon igen nagy. A boltok nagy forgalom mellett kicsi (akár 3-5%) haszonkulccsal dolgoznak! Ezért nem fér bele a 2% banki tranzakciós költség. Így viszont az üzletben néhány óra alatt összejön akár több millió forint kp-ben! Itt már a rablás kockázata sem elhanyagolható, tehát erre is biztosítást kellene kötni. Nyilván nem kötnek, mert csak így tudnak a legolcsóbbak közt maradni.

@spurdiszno "Miért kellene a kártyás fizetésnek nagyobb költségűnek lennie, mint a papírpénz?"
papirpenz koltsegeit az allam allja vagyis vegso soron az adofizetok. A kartyas fizetes koltsegeit nem lehet egy az egyben atharitani kizarolag a kartyas vasarlokra, mert ahhoz duplan kellene vezetni az arat. Nem tul eletszeru egy mancika vegyesboltban. Online vasarlasnal latni ilyet hogy checkout-nal hitelkartyara felszamit plusz dijat pl a transferwise

@gaborr : "Én úgy tudom, hogy hamarosan jön a magyar kártyatársaság. . ." kérlek oszd meg velünk azt is hogy honnan tudod. Pl. egy linket írhatnál ahol erről írnak.

Tíznapos mediterrán nyaralásomkor a következő tételeket fizettem készpénzben:
- ajándékboltban 2 eurós apróság
- utcai árusnak 1 euró
- két üveg sör kisboltban, ahol nem volt kártyás fizetési lehetőség
- parkolás egy strandnál 3 euró
- egy helyen belépő, mert nem működött a kártyaolvasó.

Itthon is amit lehet, kártyával (telefonnal) fizetek. Átlagosan heti 1 alkalom az, amikor készpénzt adok ki, mert csak úgy lehet.

Otthoni ismeros dolgozott par eve IT nagykerben kereskedokent. Volt hogy 3,5 milliardos eveket zart.
Az atlag haszonkulcsuk 3% !!! korul van, nem csodalkozom, hogy abbol nem akarnak 2-ot odadobni a banknak 😛
Azt nem ertem ez miert jo a tulajoknak (bar gondolom ugyeskedes megy ezerrel) poroghetne a tozsden is szinte melo nelkul dupla ennyi hozamert.
Mondjuk ma olvastam cikket, hogy pl. az Adidas is 4%-nak mar orul...

@spurdiszno

A kártyakibocsátóknak is meg kell élniük valamiből.

Amit lehet, kártyával fizetek, de nagyon remélem, soha nem jön el a kp mentes világ. Biztonságosabb több lábon állni.

@Ákos a németek még emlékeznek, milyen az, amikor a saját államuk ámokfutóvá válik.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram