A mélyszegénység egyik oka
Nagypéntek előtti napon megjelent az ablakos, hogy akkor ő most berakná az új ablakokat. Nagyon jó időzítés volt, nyilván sok szakembert lehet találni húsvétkor, aki azonnal kirohan, hogy gipszkartonozzon, gletteljen és kifessen az ablakos után.
Úgyhogy másfél hétig be volt csomagolva minden nejlonfóliába. (Igen, a számítógép is, ahogy az többeknek fel is tűnt.)
Közben elkezdődött a hőszigetelés is. (Csak zárójelben: ma többért vettem 10 centis hőszigetelőt, mint 15 centiset két hónapja és további áremeléssel bíztattak a boltban. Hiába, a hőszigetelő gyártásához gáz (illetve az abból készült pentán gáz) kell és minél drágább a gáz, annál nagyobb a kereslet is a hőszigetelőkre. Szóval ne mostanában várj áresésre.)
A hőszigetelés okán segéd és szakmunkások lepték el a házunkat már hetek óta.
A srácok az ukrán határ közelében lévő szegény falvakból jöttek és sok tanulsággal szolgált figyelni őket.
Jön a telefon (illetve a Messenger üzenet) az egyik munkásnak, hogy elfogyott otthon a pénz, küldjön haza húszezret. Engem kértek meg az utalásra. De ki van a faluban, akinek nincs végrehajtás a számláján és lehet neki pénzt küldeni? Lázas telefonálgatás kezdődött, hogy ezt kiderítsék. Nem volt könnyű ilyen embert találni.
Ha nem sikerült utalni vagy nem volt mit utalni, akkor “kamatos pénzt” vitettek át a családnak, 20-30 ezer forintot. A kamat 60%, mint mondták. Kérdeztem, évente? Jót nevettek. Nem, a hét végéig. Amikor megy haza a fizetéssel, már várni fogják. Addig is, ha jön családi pótlék, tudni fognak arról is és mennek érte.
Megelevenedett a Nyomorszéle blog a szemem előtt.
Miközben ezek az emberek relatív nem keresnek rosszul, kapnak napi 20 ezer forintot. Ennek ellenére rendszeresen “kamatos pénzt” vesznek fel uzsorakamatra és többek között ez miatt is napiszintű anyagi gondjaik vannak. Egy húsz-harmincezer forintos uzsorakölcsön gyorsan felhízik 2-300 ezer forintra, ha nem tudják azonnal kifizetni. (Télen pedig jellemzően nincs is munkájuk, amikor áll az építőipar zöme.)
Ennek ellenére a legtöbben nem hoznak magukkal ételt, vesznek valamit a legelső boltban, gyakran rendelnek ebédet maguknak, naponta vesznek 400 forintos üdítőt vagy jobb esetben ásványvizet (miközben van ivóvíz a kertben is) és a napi egy-két doboz cigaretta is alapkiadás. Többük olyan reggelit vesz, például Fornettit, amit én nem szoktam venni, mert túl drágának tartom.
Olyan nagy szükség lenne arra, hogy valaki elmondja nekik, hogy lehetne ezt másként is csinálni. Gondolkodtam azon, hogyan lehetne elérni ezeket az embereket, hiszen amikor van munkájuk, szépen keresnek (magukhoz képest mindenképp), amiből tudnának gazdálkodni a téli időszakra és tudnának annyit eltenni, hogy örökre elfelejtsék az uzsorát.
Olvasni általában nem szoktak, az internetet jellemzően csak szórakozásra használják. Hogyan lehetne megszólítani őket? Színes prospektussal? Szociális munkásokon keresztül? Helyi gyülekezeteken keresztül?
S hát nehéz is változást elérni, amikor számukra ez egy rossz, de megszokott állapot. Mindenki máról holnapra él, mindenki el van adósodva, mindenki sakkozik a számlákkal, miközben a napi kiadásaikra pedig nem figyelnek oda. (Tisztelet a kivételnek, mert azért a munkások között is van, aki hozza magával az otthon csinált szendvicset, amíg a többiek pizzát rendelnek ebédre. Mert úgymond mindegy, ha rendelek pizzát, ha nem, akkor is szegény maradok, tehát miért ne élvezném legalább az ebédet.)
Az uzsorakamat is megnyomorítja ezeket a közösségeket. Sokuknak a fizetésük nagy részét az uzsorás viszi el.
Az Igazgyöngy tervezett létrehozni egy gyorskasszát, amiből kamat nélkül adnak a közösség tagjainak, mert gyakran kell 5-10 ezer forint gyógyszerre, kenyérre, amíg jön valami pénz a házhoz. Mivel a hitelfelvevők tudják, hogy addig nem kapnak újra pénzt, amíg az előző kölcsönt vissza nem fizetik és jobb kamat nélkül kapni, mint 60%-os kamatra, ezért úgy tudom, viszonylag kicsi a visszanemfizetés aránya. (Nem tudom, a végén összejött-e a szükséges pénz ehhez a minibankhoz.)
Kellene minden faluba egy ilyen civil szervezet, amelyik egy nagyon alap pénzügyi oktatást és átmeneti anyagi kisegítést is nyújtana a mélyszegénységben élőknek, de ez még álomnak is túl irreális sajnos.
Igazából csak hangosan gondolkodom, mert ahogy látom ezeket az embereket, nagyon jó lenne valamit tenni értük, de fogalmam sincs, hogy mit lehetne. Attól tartok, hogy nincs egyszerű megoldás, valószínű, hogy egy Bagázs vagy Igazgyöngy szerű szervezet kellene minden faluba, akik évek alatt tudnának valami kézzel fogható eredményt felmutatni anyagi területen is.
De ha neked van valami jó ötleted vagy tapasztalatod, ismersz olyan szervezetet vagy tananyagot, ami bevált, akkor oszd meg velünk a hozzászólásokban.
Update: Azok kedvéért, akik nem értik a szöveget: pont az a probléma, hogy amikor tudnak is pénzt keresni, azzal sem tudnak bánni vele és ezen lenne jó változtatni, mert amíg itt nincs változás, minden marad a régiben. Erről szól a cikk. Remélem, így már többeknek átmegy.
Nem, nem arról szól a cikk, hogy sajnálni kellene őket (senki nem mondott ilyet sehol), nem, senki nem állítja, hogy nem lehet megélni napi húszezerből és igen, a tanárok is keveset keresnek, igen, oltatlanok otthon a kutyáik és igen, másnak is vannak problémáik, de ha mindenképp szeretnél hozzászólni, kérlek, a cikk témájához szólj hozzá, mert már fárasztó a sokadik hozzászólás, ami csak a lényegét nem érinti/nem érti a cikknek. Köszi.
Személyes példa ugyanerre: egy hajléktalan ismerősöm egy elképesztő szelíd és barátságos, de roppant félelmetes kinézetű rotweilerrel koldult a Váci utcában. Zenélt, ha valaki odajött, a kutya a hátára vetette magát, hogy simogassák meg. Karácsonyi szezonban napi két-három óra alatt többet keresett vele mint én teljes állású programozóként (akkor még voltak turisták euróval, dollárral). Január-februárban meg semmit. Mivel lakcím nélkül nem tudott bankszámlát nyitni, a sátrában/magán semmit nem hagyhatott mert kirabolták, a legjobb amit kezdeni tudott a pénzzel, hogy elosztotta a többi környékbeli koldus/hajléktalan között, remélve hogy máskor majd visszakapja a szívességet
Hahó, Napi 20-25e Ft-ból nem tudnak boldogulni, nem Budapesten, hanem vidéken. Az a baj, ha saját maguknak nincs késztetésük a változásra, hiába akarsz nekik segíteni, semmi értelme. Ugyanez van az elhízással is, szép hazánkban ez is legalább akkora probléma, mint a pénzügyi analfabétizmus- szerintem- de valszeg ez is AZORBÁN miatt van…
Feleségem egy ilyen cégnek dolgozott pü. adminként, ismerősünk mai napig ott takarít ingatlanokat és nem győzik hazahordani az ételbankból összehordott sok konzervet és szárazkaját, amit ott hagynak maguk után a lakásokban a kiköltözők. Az állam totál képtelen visszahelyezni őket a társadalomba, a munka világába.
Itt is csak annyit csinál a sok jótékonysági szervezet, hogy gyűjtenek folyton – de ugye ez egy feneketlen kút. Egy petákot nem vagyok hajlandó rájuk áldozni (a legtöbb hajléktalan is echte angol!), miután külföldiként a nulláról kezdtem itt, aztán még bűnbakként ránk mutogattak a gyűlölködők.
Hahó, az, hogy te félreteszel a fizetésedből, takarékoskodsz, befektetsz, nem valami genetikailag determinált ösztönös viselkedés. Azért teszel így, mert ezt tanultad valahol. Otthon, iskoládban, párodtól, Kiszámolón, bárhol. Aki soha nem látott a környezetében a tiédhez hasonló példát, attól felesleges elvárni, hogy magától rájöjjön. Persze mindig vannak kivételek, de nem véletlenül nevezik őket kivételnek…
Tele van ez a blog masszívan kereső, értelmiségi, de nyakig eladósodott emberek sztorijaival. Pedig nekik minden lehetőségük megvolt megtanulni gazdálkodni, míg egy szabolcsi segédmunkásnak gyakorlatilag semmi.
Persze kivételek mindig is voltak, vannak és lesznek is.
Fogalmam sincs, Márky-Zay tett volna-e bármit a helyzet javításáért. Ha nem, akkor négy év múlva már az ő hibája is lett volna a helyzet. De vesztett, úgyhogy mindegy is. Fidesz oldalon pedig ideje lenne ízlelgetni a “felelős kormányzás” fogalmát.
És ott van a másik eset is, aki már most elkezdett konzerveket vásárolni, mert “drágul az élelmiszer, jaj”, miközben majd nettó félmilliót keres havonta. De még mindig úgy gondolkodik, hogy nehogy már megigyak egy sört a sarki kocsmában, mert a boltban harmadannyi; és moziba se megy, mert letölti, az úgyis ingyen van.
Szóval ez az egész egyéni belátáson és józan észen alapul(na). De ilyeneket ne keressünk az emberek nagy részénél, mert nincs.
És igen, ez a stratégia is működik, nem halnak éhen.
Az országnak, és a fejlett világnak az a tragédiája, hogy ez a képzetlen társadalmi réteg vállal több gyereket, így ezt a pénzügyi vagy életstratégiát örökíti tovább. Ez oda fog vezetni, hogy a társadalom anyagi értelemben, és képzettség tekintetében tovább fog polarizálódni, ki tudja meddig.
Nem tudom a megoldást, nekem csak az működött, hogy a szüleimmel tartom a kapcsolatot, apám családjától pedig a tisztes távolságot.
Csak a munkával pedig pont azért nem lehet előrébb lépni, ami Mikós is illusztrált: több száz km-re is utánuk nyúl a napi gond, hozzák a saját otthoni életformát. Páran kicsit változnak, de ha a család otthon marad (és hát többnyire igen), akkor nagyon gyorsan választani kell. Aki kilép, az pedig mindenhol idegen lesz.
Szóval hosszú távon csak a kiscsoportos tanítás segít. Ahogy az igazgyöngy is csinálja: az egész családot edukálni, kit milyen szinten lehet. Min. 1 generációnyi idő, mire jönnek kicsit is látható és tartós eredmények. A legtöbb civil szervezet pár hónapnál tovább nem lát előre…
Egyébként meg mi is itt a probléma? Ahogy kiemelték mások is, olyan emberekről beszélünk, akik napi 25 ezret keresnek, munkaképesek, és semmiben nincsenek akadályoztatva, ennek ellenére mínuszban vannak? Szerintem nem ez a mélyszegénység. Ennyi erővel, ha felsővezetőként havi 3 millából sikerül mínuszra kijönni, az is mélyszegény?
Lehet, hogy van olyan program, amivel ezt sikeresen kezelni lehet, de ezeket hosszú ideig, következetesen kellene alkalmazni, nemhogy kormányokon keresztül, de több generáción keresztül.
És a pénz meg a demokrácia sajnos nem elegendő ide, csak megemlíteném az USA-beli feketék helyzetét is, akik nagyon hasonló problémával küzdenek, pedig évtizedek óta dollármilliárdokat költöttek rájuk.
A település összes élelmiszer boltjában együttvéve sincs akkora forgalom, mint a lottózóban – lottózóból a településen belül van még egy.
Miért is akarna bármely döntéshozó ezen változtatni ??
2. Megfelelő program: USA-ban működnek olyan microhiteles közösségek, ahol ezt az ALACSONY kamatot szintén a közösség tagjai kapják meg, jutalmul, hogy segítettek máson… Betétesek ők, csak máshogy hívják! tehát újabb problémát, a hova tegyem a pénzt kamatozni – megoldják. A kulombség a transzparencia. Tudják ebben a szűk körben, ki kin segít, és ki van bajban. A betétes így SEGÍTŐ! Vidéken a becsület többet ér, mint Bpen. Ha becsapsz valakit, mindenki tudni fogja ha kiderül. Aki pedig bábáskodik a rendszer felett ügyeli, h mindenki korrekt maradjon és lépésről lépésre képzi őket. Ő a segélyszerv.
Ezt a gondolkodásmódot megváltoztatni szerintem reménytelen. És a gyerekei is ebben fognak felnőni, ahogy ő is anno.
Talán egy jó távoli bentlakásos iskola hat éves kortól, az segíthetne a következő generáción.
A felnőtt generációt a média útján lehetne “formálni” lásd “sorosozás, “migránsozás” …stb, csak ép pénzügyi tudatosságra sarkalló egyszerű üzenetek özönével.
Ki mondta, hogy nekünk, értelmes embereknek, a.k.a. 1%-nak kell gondot viselni a népre? Csináljanak amit akarnak, aztán legalább nekünk csak önmagunkra kell figyelni. Sokkal egyszerűbb így, ők meg sokasodjanak, egyenek fornettit, aztán 60 évesen feküdjenek el és vége.
Még mielott jonne a sok agyhalottazo, ostoba.. oh, wait..
A legszívszorítóbb az, hogy mi, akik foglalkozunk ezzel a kérdéssel, rendkívül jól meg tudjuk ragadni a szegénység és az ezzel járó “kultúra” kialakulásának okait – hiszen hosszú évek óta foglalkozik ezzel számos tudományág -, a gyakorlati megvalósítás viszont legtöbbször elmarad.
Pozitív példaként – többek között – az egyházak cigánymissziós tevékenységét, illetve a Vecsei Miklós által vezetett Jelenlét programot tudom említeni. Ez utóbbi abban a tudatban működik, hogy évtizedeknek kell eltelnie, mire először látják munkájuk gyümölcseit. Transzgenerációs beidegződések megváltoztatása nem megy egyik napról a másikra.
Szerinted 12 év kétharmados, új alkotmányos, majd veszélyhelyzet miatti rendeleti kormányzás, az elég hatalom arra hogy végigvigyen egy politikai erő egy ilyen programot? Illetve, ha lehetett elmúltnyócévezni, akkor most szabad vagy nem szabad elmúlt12évezni?
De mindegy én nem szívlelem se Gyurcsányt se Orbánt, és azt gondolom hogy pártszimpátiától függetlenül mindenkinek joga, sőt állampolgári kötelessége (építő) kritikát fogalmazni a mindenkori regnáló hatalom felé.
Egyetértek hogy a pénz nem elég ide, ugye ömlött az EUs pénz, és sajnos nem fejlődtünk úgy mint a régiós szomszédaink.
Aztán amikor levezeted: évi 1 MFt eltankol, még kb ennyi a fenntartás, évi +500eFt-ot fizet ki +1 szoba albérlésére mert heti 1 nap van homeoffice, stb., akkor kb ennyi a reakció: “enyit biztos hogy nem” – ès megmagyarázza, öneki az miért létszükséglet…
CSOK helyett állami lakások építése, babaváró helyett növelni a gyermekesek adókedvezményét.
Hogyan lesz valaki mélyszegény? Vagy oda születik, vagy lecsúszik. Előbbin nehéz változtatni, utóbbin talán kevésbé.
Erősítsük a középosztályt de ne csak névleg, Idézem a blogot és az MNB-t: ” A legalsó 10%-ban 2020-ban a nettó jövedelem egy főre havi 45 ezer forint volt, a legfelső 10%-ban 343 ezer forint volt.”. Ezt olvasva senki nem kap a fejéhez? A kormány valójában mindent rendben csinál, nem is szabad kritizálni? Ezek történelmi folyamatok amikre nincs hatásunk? Ilyenkor nincs felelős ugye, vagy ha van, sosem a vezetőink… 😀
Gondolom ennek megvan az oka, bankoknak nem érdeke. Te csak tartsd ott a folyószámlán a pénzed, nehogy befektesd, vegyél fel sok hitelt, stb. stb. Aki ezért IS a fideszt hibáztatja és úgy gondolja, hogy ha az ellenzék nyert volna akkor bevezetnék az iskolákban az nem gondolkozik épp ésszel….
Van frissebb könyvük is, nagyon jó, pont most olvastam: hvgkonyvek.hu/konyv/jo-kozgazdasagtan-a-nehez-idokre
A könyvből a szegények racionalitására a példa: nyomorban élő család nem tudja megengedni a TV-készüléket. Az ok: a falujukban nem igazán van szórakozási lehetőség, a TV teszi elviselhetőbbé számukra az életet. Amint megvették a TV-t, elkezdenek spórolni más dolgokra is. Pedig első látásra az a (rendezett körülmények között élők) első reakciója, hogy ezt tuti nem engedhették volna meg maguknak, és inkább kaját vettek volna a pénzükből.
A racionális viselkedést mindig annak a tükrében kell nézni, hogy mi is a cél. Ahogy a könyv is rámutat, sokszor a magunk módján racionálisak vagyunk. Még hasonló könyv a viselkedési közgáz területéről: Tim Harford művei.
Korábban én is kerestem pénzügyi tankönyvet, de csak ezeket a Matolcsy-közeli szervezet által készítetteket találtam: penziranytu.hu (tankönyvek és kiadványok menüpontokban). Első látásra nem is olyan rosszak, és ingyen letölthetőek.
Szerintem nem tankönyvekkel, hanem gazdasági játékokkal lehet leginkább a pénzügyi szemléletet kialakítani fiataloknál. Ezekből a Railroad Tycoon 2 és 3 a legjobb általam ismert PC játék, (VIGYÁZZAT: addiktív és időrabló!). Ha ezekkel valaki játszott, garantáltan soha többé nem akar majd tőkeáttétellel részvényt venni. Megtanulja, hogy mi a különbség jövedelem- és profitmaximalizálás között. És extraként még angolul is lehet vele tanulni. Itt meg lehet venni: gog.com
Azt hiszem, hogy a pénzhez való hozzáállás főleg genetikai alapú. Félre ne érts, nem népességre jellemzőre gondolok. Inkább ahhoz van köze, hogy egy ember mennyire szorong a jövőtől. (Tehát mi félünk pénzügyileg, de ők olyannyira nem, mintha egy csecsemő sétálgatna az Empire State Building tetején.) Erre az öröklött dologra rakódik rá azután a családi és tágabb környezet, de a hangya szemlélet fejleszthető.
Ismerősöm képtelen megtakarítani. Mikor megszorult, a családjától kapott pénzt, de egy kicsit többet. Mikor megérkezett a fizetése, visszafizette az egészet. A család mondta neki, hogy nem kell a pénz vissza azonnal, ami maradt, azt tegye el tartalékba. De inkább visszaadta, mert attól félt, hogyha nála pénz marad, azt azonnal el fogja költeni. Én pont ugyanígy vagyok, csak az idővel.
Szerintem a pénzügyi tanácsadás 90%-ban pszichológiai segítségnyújtás.
Igen, de ez nem genetika. Ez pszichológia. Psziché jelentése lélek. Sok tényező miatt kialakult viselkedési minta.
Azóta, annak tudatában, hogy ez a réteg teljes mértékben a Fidesz befolyása alatt áll, megváltozott a hozzáállásom.
Az Igazgyöngy alapítvány többször is kifejtette, hogy ezért vagy azért de nem tartja szerepéhez illőnek a politikai nevelést, ugy gondolják, hogy az majd megjön magától. Hát nem.
Sajnos nem vagyok elég önzetlen ahhoz egy ilyen Fidesz-keltetőt finanszírozzak a saját erőforrásaimból.
Amikor előtte odamentem azokhoz az emberekhez akik amugy átvették az “ajándékaimat” és elmondták a szemembe, hogy hát igen az Orbán lop de ők azért csak rászavaznak, mert “ő már lopott eleget” meghasadt a szivem.
Senki nincs megfenyegetve, csak azok, akiknek annyi eszük sincs, mint egy marék molylepkének: ez genetika, cigánybünőzés és a többi sötétség.
Nyugodtan lehet ellenkező véleményed, de látszódjon, hogy IQ 80-nál magasabb szintet képvisel a mondanivalód. Mert rohadt unalmas a sok egybites cigányozó, gyűlölködő sötét hozzászólásait törölgetni.
Aki spórol az a jövőbeli énjét becsüli meg, HA él addig és HA nem gyalulja el semmi a kis vagyonkáját addig. Tényleg nem tudom melyik a nagyobb hazárd
Teljesen ingyen lenne ez az egész és országosan elérne egy nagyon széles réteget… Bármilyen életvezetési tanács is jöhetne így, például hogy ne bömböltesd a villamoson a zenét, vagy ne telefonálj nyilvános helyen kihangosítva, miközben minden második mondatod az, hogy “Miii, nem hallak mer’ egy ótó itt ment el mellettem…”.
– szólt egy másik ország fővárosában élő okoskodó. 🙂
És sajnos igencsak ebbe az irányba megyünk, inkább lesz olcsób benzin / farhát mint normális oktatás. A jó oktatás ígéretével még soha senki nem nyert választást sajnos.
És minél inkább hiányzik a tudatossság / oktatás, a pénzügyi felelőtlenség támogatása annál jobban fog terjedni és konzerválódni ez a helyzet.
Anno a Gyurcsány kormány is egy szar volt. Igen akkor sem tanítottak semmilyen pénzügyi ismeretet az iskolákban.
Ez nem menti fel a orbánt és a bandáját, hogy 12 év teljhatalom alatt, ne lett volna lehetőségük az oktatást megreformálni. Nem csináltak semmit az oktatással, csak kivéreztették.
Érdemes felmenni a közigállásokra megnézni mennyi tanár hiányzik a rendszerből.
Nem csak az ő felelősségük, de semmit nem tettek hogy ez változzon.
Sajnos nem kell messzire mennem, hogy lássak hasonló hozzáállást, akár legyen szó szakácsról, orvosról, vagy mérnökről.
0 megtakarítás, de a látszat fontos…
Egy ilyen kis számú aktív dolgozóval rendelkező ország, mint a miénk nagyon hamar megérzi azt, hogy inkább a mennyiségi és nem a minőségi utánpótlás érkezik a munkaerőpiacra és lehet vakarózni. Nálunk pl a legalacsonyabb pozíciókra érettségi kell, alap irodai munkára, nem agysebészet feladatokra, budapesti cég. Nem az a baj, hogy nincs jelentkező. Az a baj, hogy múltkor is 92 jelentkezőből 4-et tudtak felvenni, mert egyszerűen annyira gatyák az emberek.