Akarok írni egy cikket a fogyókúra és a pénzügyek párhuzamáról, ezért keresgettem a neten a témában és igen érdekes felmérésekre bukkantam.
Több felmérés is azt támasztja alá, hogy a túlsúlyos emberek lényegesen kevesebbet keresnek, mint a normál testsúlyú társaik. (S mellesleg sokkal többet költenek egészségügyre és természetesen élelmiszerre is. Egy 20%-kal nehezebb testnek 20%-kal több kalóriára is van szüksége és sajnos egészségügyileg is sokkal sérülékenyebb. De ezzel most nem foglalkozunk.)
Az egyik 2015-ös felmérésben munkaadóknak ajánlottak normál testsúlyú munkakeresők fotós önéletrajzait, majd ugyanezen embereket ajánlották, csak photoshop-pal kövérebbé tették az arcképüket. A túlsúlyos személyeket a munkaadók nagyobb arányban utasították el, nem érezték őket elég kompetensnek az adott feladatra.
Furcsa mód akkor is így döntöttek, ha maga a döntéshozó is súlyfelesleggel rendelkezett. Az állásra jelentkezésnél eleve 6% (férfiak) és 8%-kal (nők) kevesebb megkeresést kaptak a túlsúlyossá változtatott önéletrajzírók a munkát hirdetőktől. (Ezek után nem meglepő egy másik statisztika, miszerint a túlsúlyosok között magasabb a munkanélküliek aránya.)
Egy másik felmérés is ugyanerre az eredményre jutott, hogy a túlsúlyosok munkahelyi diszkriminációja sokkal súlyosabb, mint a rasszok vagy nemek hátrányos megkülönböztetése. A közmegegyezés szerint a túlsúlyosok kevésbé produktívak, több baj van velük a társas érintkezésekben, lusták és kevésbé intelligensek, mint a normál súlyú társaik. (Megint csak furcsa módon az elhízottak is ugyanígy gondolkodnak az elhízott kollégáikról.)
Különösen nagy az elutasítottságuk a sok társas érintkezéssel járó foglalkozásoknál (értékesítés, kapcsolattartás, stb.). Sőt, egy minden tekintetben hasonló paraméterekkel bíró elhízott (lakhely, végzettség, tapasztalat, stb. hasonló) nagyobb eséllyel végez fizikai munkát, mint a normál testsúlyú társa. Egy normál testsúlyú személyt sokkal nagyobb eséllyel léptetnek is elő a munkavégzése során.
Miközben a rassz vagy nem szerinti elutasítást minden amerikai államban büntetik, a túlsúly miatti hátrányos megkülönböztetés egyedül Michigan államban büntetendő. A legtöbb ember szerint a túlsúly olyan valami, amit a személy önként vállalt, vagy legalábbis okolható, hogy semmit nem tesz azért, hogy visszanyerje a normál testsúlyát, így természetesnek veszik, ha valakit ezért ér hátrányos megkülönböztetés.
Egy svéd felmérés 150 ezer 18 éves fiatal adatait dolgozta fel. Az ebben a korban túlsúlyosak 16%-kal kevesebbet kerestek később a munkájukkal. Ez Svédországban megfelel három évnyi plusz oktatással elérhető jövedelemnek. Ennyivel kerestek kevesebbet később a fiatalon is elhízottak. (Vizsgálták a testvéreket is, hogy kizárják a szociális háttér miatti hátrányokat, mivel minden államban a legszegényebbek a leginkább elhízottak az egészségtelen táplálkozás miatt.)
Egy amerikai felmérés szerint az elhízott nők (13 font súlyfelesleg, kb. 6 kilogramm) bruttó 9.000 dollárral, a nagyon elhízott nők 19.000 dollárral kerestek kevesebbet évente a hasonló képességű és hátterű normál súlyú társaiknál.
Sőt, a világ végképp nem igazságos: a férfiaknál sokkal kevésbé büntetik az elhízást. Míg a cégvezető férfiak mintegy fele túlsúlyos, a cégvezető nők 5%-áról lehet ezt elmondani. A magyarázat szerint egy túlsúlyos nőt eleve meg sem választanak egy cég arcának, ezért alig találni elhízott női vezetőket.
Folytathatnám még a statisztikák idézését, de itt abbahagyom. Akit érdekel a téma, rákeresve rengeteg cikket talál a témában.
A konkluzió? Bármennyire is nem igazak a sztereotípiák, attól még kihatással vannak az anyagi előrejutásodra és a karrieredre, ha túlsúllyal bírsz. Már csak ezért is érdemes elhatározni, hogy lefogysz.
Ha pedig munkaadó vagy, ne hagyd, hogy ezek az előítéletek miatt elutasíts egy túlsúlyos jelentkezőt és helyette egy soványabbat, de rosszabb szakembert vegyél fel.
A megjelenés márpedig fontos része a munkakeresésnek. Ahol azok interjúztatnak, akikkel később együtt kell dolgozni, azok azt is figyelembe fogják venni, hogy a külső alapján szeretnének-e az adott emberrel dolgozni.
Átesünk a ló túloldalára lassan, ahol mindenki előnyt élvez, akinek valami fogyatéka vagy előnytelen tulajdonsága van.
Igaz, bár ismerek olyan HR vezetőt, aki bekerült a céghez 10 éve kb. 80 kg-mal HR asszisztensként és most kb. 130 kg. Konklúzió: ha biztos a helyed adott cégnél, akkor nyugodtan zabálhatsz 🙂
A korreláció önmagában nem mutat kizárólag egyirányú kapcsolatot, én feltételezem, hogy ebben (abban, hogy a szegények között több az elhízott, nem abban, hogy a kövérebbeket nehezebben veszik fel) a fordítottja is szerepet játszik: a gazdagabbak többet foglalkoznak diétával, sportolással, mert az anyagi lehetőségeik jobbak, a társadalmi státuszuk miatt jobban elvárja a környezetük, valamint kevesebb anyagi gondjuk van, így jobban előjön, hogy a testsúlyuk miatt aggódjanak. Mondanám azt is, hogy jobb kajára van pénzük, viszont én nem értek egyet azzal, hogy az elhízáshoz elég az olcsó, rossz kaja, a mértékek legalább annyit számítanak, és azért elég sok hízlaló és drága étel is van (tipikusan a "nasik" ilyenek). Szvsz olcsón is lehet nem elhízni.
Kinek nincs előnytelen tulajdonsága?
@handalamandala
Szerintem meg attól függ, hogy backoffice vagy frontoffice jellegű a munka. Utóbbi esetben jogos, előbbi esetben nem érzem annak. Ha nap mint nap együtt dolgozol valakivel, mindegy, hogy kövér vagy sovány. Az alapvető higiénia persze minden esetben fontos.
Kedves Kiszamolo,
Eloszor is koszonet a blogodert. Nehany gondolat errol a cikkrol:
1. Sokszor a tulsulyos hatranyban indul vezetopoziciokert, nalam is. A tulsuly jelentos egeszsegugyi kockazatot jelent, s ez kockazat az egyseg vagy ceg szamara is.
2. Az adatokat az is magyarazhatja, hogy a tulsuly csokkentheti a teljesitokepesseget es a gondolkozast. Legalabb is az elhizas extremebb eseteiben (Pickwick szindroma) ez bizonyitott.
Hát igen. Ha kihúzzuk a szöcske lábait, megsüketül. 🙂 jók ezek a statisztikák.
Nincs itt összekeverve az ok és az okozat? Esetleg negatív spirál? Mint írtad a cikkben is, a szegényebb réteg elhízottabb a rossz minőségű táplálkozás miatt. Viszont ugyanúgy a szegényebbek között alacsonyabb az iskolázottság, így a fizetés is. Mondjuk ennek meg ellentmond az önéletrajzos sztori.
Persze az is lehet, hogy aki magára sem figyel, abból esetleg hanyagabb munkavégzést néznek ki a munkaadók.
Őszintén megmondva, a környékbeli kebaposnál is volt egy elhízott hölgy, akitől nem vettem szívesen, hogy hozzáér az ételemhez. Nem is nagyon jártam oda, amíg ott volt.
Deviáns, azért erre más is gondolt és kiszűrték a társadalmi háttér miatti különbséget. Almát az almával hasonlítottak össze: azonos végzettség, kor, tapasztalat, stv.
Aki túlsúlyos, az nyilván kevésbé törődik magával, lustább és gyakrabban vannak egészségügyi problémái. A munkáltatók meg nagy teherbírású és munkamániás embereket keresnek, aki egészségesek és nagyobb valószínűséggel nem jelentenek beteget.
Sokszor persze vannak genetikai okai is a túlsúlynak, de megfelelő akaraterővel ezek is kezelhetőek.
Kevés túlsúlyom nekem is van és bevallottan lustább vagyok az átlagnál. Ha emiatt diszkriminálnak, csak saját magamnak köszönhetem. Szerencsére nem vagyok alkalmazott, de lehet hogy ez a szerencsétlenségem, mert ha alkalmazott lennék nagyobb motivációm lenne a fogyásra.
"Átesünk a ló túloldalára lassan, ahol mindenki előnyt élvez, akinek valami fogyatéka vagy előnytelen tulajdonsága van."
A cikk pont arról szól, hogy NEM élvez előnyt - éppen ellenkezőleg.
Egyébként a hivatkozott tanulmányokból levont itt konklúzió azt mutatja, hogy igenis sokat számít az emberi tényező a munkatárs kiválasztásában - nagyon jó és nagyon objektív vezető kell, hogy legyen az, aki mindezeket félretéve tud választani. Vannak ilyenek, csak kevesen.
" mellesleg sokkal többet költenek egészségügyre és természetesen élelmiszerre is. Egy 20%-kal nehezebb testnek 20%-kal több kalóriára is van szüksége és sajnos egészségügyileg is sokkal sérülékenyebb."
Ez nem igaz, egyrészt a zsírszövet kalóriaigénye elhanyagolható, az izomzatéhoz képest mindenképp. Másrészt meg pont az egészségtelen, hízlaló kaja olcsóbb. A korreláció fennál, mert aki kövérebb többet eszik, de nem azért eszik többet, mert kövér, pont fordítva.
@topfly "Aki túlsúlyos, az nyilván kevésbé törődik magával, lustább és gyakrabban vannak egészségügyi problémái. A munkáltatók meg nagy teherbírású és munkamániás embereket keresnek, aki egészségesek és nagyobb valószínűséggel nem jelentenek beteget." -> ... és mivel munkamániás, ezért napi 12-14 órát dolgozik, mellette rendszertelenül étkezik és elhízik. A korábbi hozzászólásomban említett HR vezető is emiatt hízott el. A munkájára és a felettesei elvárásaira összpontosított, nem magára. Ma egy dagadt disznó, de szakmailag nem tudod megfogni... -> A kérdés: ha kirúgnák, egy állásinterjún a fentiek ismeretében előnyt élvezne vagy hátrányt (kövérség vs. professzionális szakmai tudás)?
Nem feltétlen a súly az ami zavaró hanem az ehhez társuló gondolkodásmód/hozzáállás (és most hagyjuk azt, hogy valaki betegség miatt túlsúlyos, mert ez az emberek kis %-ra igaz). Valószínűleg aki ilyen módon hanyagolja el magát annak kevesebb az akaratereje (lusta), nem céltudatos annyira, kevesebb pozitív visszajelzés éri az életben emiatt frusztrált, és általában az önbizalma is kevés. Ezek minden munkavégzés során hátrányos tulajdonságok...
Persze vannak nagyhangú, jó kedélyű, humoros emberek is akiket nem korlátoz a túlsúlyuk de feltételezem ők nagyobb eséllyel is kapják meg az adott állást.
akkor nyomjátok legyetek kedvesek az okosságokat is, amitől fogyni lehet, így teljes a dolog 🙂
Érdekes dolog, de mikor pár éve látogatóban voltak Írországban párom barátnőjééknél ők azt mondták hogy ott az a szokás hogy önéletrajzot fénykép nélkül kérnék hogy ne befolyásolja őket a külső. Aki fényképpel küldi azt azonnal szanálják. Ez lehet változott azóta. Én 120kg vagyok villanyszerelő és tavaly csak karácsony és újév közt nem dolgoztam (plusz 1 hét nyaralás)... Idén sem voltam még "szabadságon" bár ilyen maszekként nem létezik.
@topfly
"Aki túlsúlyos, az nyilván kevésbé törődik magával, lustább és gyakrabban vannak egészségügyi problémái."
Ez azért elég sértőre sikeredett, és a legkevésbé sem igaz.
"Sokszor persze vannak genetikai okai is a túlsúlynak, de megfelelő akaraterővel ezek is kezelhetőek."
Hogyne, a genetika már csak ilyen, hogy megfelelő akaraterővel kezelhető. Ha eleget koncentrálsz, akár a cukorbetegséget is legyőzheted. 🙂 Vagy heteróból meleggé válhatsz. Vagy megváltoztathatod a szemed szinét. Csak akarás kérdése, ugye?
@Nahat: Nagyjából ezt akartam én is írni. Az túlsúlyos, elhízott leginkább azt sugallja, hogy nem lesz képes olyan teljesítményt nyújtani, mint az egészséges testsúllyal "megáldott" jelentkező. Elhízott ember elég nagy eséllyel nem tudja magát rendesen kipihenni, így napközben sem lehet a topon, hamar elfárad, ezen kívül folyamatosan küzdenie kell a túlsúly miatt jelentkező egyéb egészségügyi problémáival is. Legrosszabb esetben az önbizalma is a béka s.gge alatt van, frusztrált, lehangolt. Ergo, a megjelenésnek nem esztétikai szempontból van jelentősége, hanem előrejelzi, hogy milyen teljesítmény várható a delikvenstől. Ezért lehet az, hogy a túlsúlyos munkaadók - tapasztalatóbl illetve önkritikát is gyakorolva - nem preferálják sorstársaikat. Ebben szerintem nincs kivetni való.
@handalamandala
Hát igen, néha már ott tartunk, hogy a diszkrimináció (elkerülése) szinte mindenek fölött áll, és az kerül hátrányos helyzetbe, aki nincs hátrányos helyzetben.
Mint a viccben:
A főnök azt mondja 4 dolgozójának:
- Sajnálom, de létszámleépítés van, valakit el kell küldenem.
Mondja a cigány:
- Én kisebbségi vagyok, nem küldhet el, mert panaszt teszek.
Mondja a másik:
- Én nő vagyok, ha elküld, panaszt teszek.
A harmadik:
- Én idős vagyok, ha elküld, beperelem hátrányos megkülönböztetésért.
Mindenki a negyedik, fiatal férfire néz. Az nyel egyet és megszólal:
- Azt hiszem, akkor én vagyok a meleg...
@topfly
A túlsúly genetikai okai kapcsán: állítólag a rossz minta, a rossz életmód öröklése sokkal meghatározóbb mint a genetika.
@handalamandala Nem szántam sértőnek, de nincs is köze az általad vázolt genetikai eltérésekhez! Az elhízás, ha orvosi segítséggel is, de 100%-ban legyőzhető. Aki genetikailag hajlamos az elhízásra, annak sajnos több akaraterő kell, mint aki nem hajlamos az elhízásra, de ettől függetlenül nem olyan állapot, amit a mai orvostudomány és az emberi akaraterő ne tudna kezelni!
Ismerek a környezetemben egy olyan hölgyet, aki gyerek kora óta kórosan kövér volt, de amikor az állapota már komolyan veszélyeztette az egészségét elment orvoshoz és 1 év alatt csont soványra fogyott, úgy hogy azóta már majdnem 10 éve sovány is maradt.
Én úgy gondolom, hogy ez a fajta diszkrimináció egészséges, mert arra ösztönözi az embereket, hogy változtassanak az életmódjukon!
Nekem elsőre az jött le hogy a túlsúly elég rossz elnevezés. Az elhízott szó a jobb. Végül is nem az ember súlyával van probléma. Ha így nézzük akkor Arnold Schwarzenegger túlsúlyos a maga 120 kg-jával.
istván, a túlsúlyos az, akin több van a kelleténél. Kövér vagy elhízott, akin még több van. (BMI index) A túlsúlyos és az elhízott nem szinónima, hanem két külön kategória.
A korreláció csalóka lehet!
A statisztika nagyon fura együttjárásokat is ki tud mutatni. Keresek majd példákat, most nincs kéznél a stati jegyzetem;)
Ez esetben ott lehet az összefüggés, hogy azonos OKA van a két jelenségnek: túlsúlyos / nem jó munkaerő: Akarat, tudatosság, viselkedésszabályozás, ilyenek.
Nem véletlenül akar Miklós a fogyókúra és a pénzügyek összefüggéséről írni. Hiszen mindkettő személyiségfüggő, és nagyon is összefügg az azonos motivációk, vagy azok hiánya miatt is.
@handalamandala
valóban vannak genetikai, hormonális, stb. okai annak, hogy valaki HAJLAMOS legyen az elhízásra. De ez az elhízások töredékéért felel. Te komolyan elhiszed, hogy pl. Magyarországon, ahol a populáció kb. fele túlsúlyos vagy elhízott, 4 millió embernek rossz a genetikája? Vagy 4 millió ember hormonzavaros?
Az elhízottak >90%-a szimplán csak túl lusta ahhoz, hogy kontrollálja a kalóriabevitelét és lusta ahhoz is, hogy 2 emeletet sétáljon liftezés helyett.
de az egész valójában csak egyszerű fizika. energiamegmaradás. Ha kevesebb energiát viszel be, mint amennyit elfogyasztasz, akkor akármilyen hormon vagy genetikai zavarod van, kizárt dolog, hogy ne fogyjál.
En tulsulyos vagyok, sot elhizott, es nem azert mert lusta lennek dolgozni, hanem pont mert munka es csalad mellett nem jut idom sportolni, na meg mert szeretem a sort (szocializacio).
Ettol fuggetlenul sokkal jobb eredmennyel vegeztem a tanulamnyaimat mint az atlag, es a fizetesemrol se mondanam hogy rossz, es a munkam se fizikai...
persze tudom, atlagokrol beszelunk, de kommolyan ki fogom probalni hogy emelkedik e a fizum ha lefogyok 🙂
A kiegyensúlyozott, egészséges, jól szervezett, tudatos, fegyelmezett ember jellemzően jól néz ki, és mindenki ilyennel dolgozik legszívesebben.
Az, hogy valaki felkel, lefekszik időben, rászánja a napi fél órát a mozgásra, nem eszik (sok) olyat amit nem kéne, az meglátszik.
Kamionsofőrből is láttam olyat, aki amikor pocakosodásnak indult, egy hétig napi 1 kg tescos répa, 1 kg tescos alma, 400 ft, plusz torna, láss csodát, átlagos alkatú, egészséges, ez nem iskola vagy vagyon függő.
Tapasztalat alapján nem szivesen dolgozok önként nagyon sovány emberrel sem, jellemzően idegesebb, indegültebb, rosszkedélyűbb, szűkkeblűbb, rosszabb az interpreszonális kommunikációja és rosszabb csapatban, a husik csak stresszesebbek, lelkisebbek, nagyon "magukra veszik" a dolgokat.
Vicces, hogy az ember ösztönösen szelektál, és munka szempontból is jól teszi, hogy nem szereti a szélsőségeket.
Lehetséges, hogy a "látványos" hiányosságok befolyásolják az ember megítélését. azt nem kellene elfelejteni, hogy attól, mert valakin nem látszik a "lustaság", lehet lusta. vagy verheti otthon a gyerekét és fojtogathatja a feleségét. vagy érzelmi zsarolhatja a férjét és éheztetheti a gyerekét (csak hogy mind2 nemet elővegyem). van/volt olyan kollégám, aki sportol/csinos/vékony, és úgy kereste, hogyan lehet kibújni a feladat alól, vagy dodge-olni a bejövő taskot, ha már megkapta, akkor utólag.
A cégnél, ahol vagyok, vannak jól megfizetett túlsúlyos vezetők, de tény, hogy a külső kinézet, a megjelenés mindig is számított egy - egy felvételinél, vagy egy karrier előmenetelnél. Nem csak a túlsúly, de ha valaki nagyon vékony, vagy ha valakinek unszimpatikus az arca, a testtartása, az is hátrány tud lenni és néha szakmailag jóval többet kell letenni az asztalra annak, aki nem rendelkezik előnyös (szimpatikus) megjelenéssel, ahhoz, hogy egyenértéküként tekintésnek rá.
Fogyásra a legjobb módszer az egyéni étrendre való átállás. A környezetemben több ember is leadott sok kilót azzal, paleo módon kajált (én 80->70kg pár hónap alatt). A net tele van ezzel (pl. femina.hu/fogyokura/heti_2_kilot_is_ledobhatsz_a_paleo_dietaval) és jó könyvek is vannak a témában.
Az egészségedért már megéri és egy jobb állás csak ráadás :).
Lezlo, nem akarnám, hogy elmenjünk fogyi irányba, csak annyit, hogy heti egy kilónál többet nem ajánlanak senkinek. (Csak nagyon durva túlsúly esetén.)
Ahogy írták volt: ez csak fizika. Ha többet viszel be mint ami elfogy, akkor elhízol. Ennyike.
(Korábbi hsz folyatása:)
Most találtam meg a jegyzetemben: parciális korreláció. A legendás példa a Duna vízállása és a taxik bevételének együttjárása. Nem egymástól függenek, holott nagyon szoros a látszólagos összefüggés, hanem a közös októl: az esőtől.
A következtetés: nem attól fogsz többet keresni, ha lefogysz. Hanem ha megváltozik a személyiséged/hozzáállásod, akkor lefogysz és mivel változtál, többet is fogsz keresni.
Szerintem, de javítsatok, ha nem jó a gondolatmenet.
Lazán kapcsolódik:
kozgazdasagivizualizacio.blog.hu/2016/08/02/globalis_elhizasterkep_evrol_evre
@bklement
Kategórikusan nem igaz, hogy az olcsó kaják a hízlalóbbak. Ha a divatos részét nézzük, igaz, mert pl. fehér kenyér vs. teljes kiőrlésű, cukor vs. nyírfacukor, stb., stb. Valójában azonban többet számítanak az arányok, illetve akad nem egy rakás drága, de egészségtelen étel, amiből semmit vagy max. alkalmakkor szabadna enni.
De pár példa, ahol az olcsó kevésbé hízlal:
csapvíz vs. bármely üdítő
alma vs. csoki (azért vetem össze, mert nekem előbbi jelenti a napközben "nassolást"
csirkehús vs. sertéshús (bizony, ceteris paribus első olcsóbb!)
De mondhatnám az édesítőszereket, a nem édesítés olcsóbb a cukornál és az édesítőszereknél is.
Zabalint, ha csak hasaalja szalonnát ennél a legolcsóbb kenyérrel plusz zsíros kenyeret, főtt ételnek meg üres tésztát és nem venél zöldséget, mert drága és két óra múlva éhes a család utána, rájönnél, miért hizlal.
Testsuly... meg azon kivul a testmagassag is szamit. A magasabbak sikeresebbek, mutettel korrigalhato akar a testmagassag is. Meg tessek jokepunek lenni... meg orokke fiatalnak.
Ha olcso lesz a genelemzes, nemsokara majd DNS-mintat is le kell majd adni az allas elnyeresehez.
@Kiszamolo
Ok, ez igaz, ebben a kategóriában nem gondolkodtam. De legolcsóbb kenyérrel, csirkemell sonkával, némi zöldséggel és gyümölccsel, ebédre hús + rizzsel már kétlem, hogy elhízás lenne belőle, nyilván mértéket tartva, igaz ez már duplájába kerül annak, amit irtál, de még messze van a méregdrága fitnessz étrendtől.
Zabalint, persze, egy szint felett már csak döntés kérdése, hogy egészségesen étkezel-e, vagy sem.
De az alsó 4 milliónak az számít, mennyire lakik jól a gyerek adott háromszáz forintból.
@okoska2 kommentjét nagyon helyénvalónak érzem, közös okokra vezethető vissza a dolog. Természetesen összefügg a beidegződésekkel, sztereotípiákkal, miszerint aki "jól néz ki", az időt és erőfeszítést áldoz a testére, ad magára és ezt akarva-akaratlanul összekötjük más pozitív tulajdonságokkal is, pl. a munka területén. Helyes, vagy sem, ez így van és önkétlenül nem igazán, csak tudatosan lehet tenni ellene. Nem véletlen, hogy jobb helyeken fénykép nélküli önéletrajzot kérnek.
Az ésszerű kajálással nagyon nagyon sokat lehet spórolni - ha kevesebbet veszel, kevesebbet költesz, majd később kevesebb lesz az orvosi számlád is, tovább tudod a nyugdíjadat is élvezni...
De olyan apróságok is:
- ha lassan eszel, akkor a falatok is jobban esnek, jobban érzed mikor elég
- nyáron nem kell annyi klíma (kövérek jobban izzadnak)
- nem kell annyit költeni ruhára (a nagyobb méretek drágábbak, sőt még drágábbak, ha egyedit kell csináltatnod)
- utazni jobb: pl. repülőn, ahol sok-sok óráig kell szinte egy helyben maradnod nagyon kellemetlen érzés ha be vagy szorítva, de pl. ugyanez igaz buszra is
- én pl. imádom a reggeli sportot: találkozok egy csomó cégvezetővel, tehát még kapcsolatépítésre is jó...
- közérzet: csajok megnéznek, könnyen veszed a lépcsőket, nagyon jó érzés kicsattanó formában lenni
... és még sorolhatnám ... 🙂
Én csak a kövér szakácsokban bízok....
A genetikát szerintem is kizárhatjuk az elhízás okainak vizsgálatakor. Elég csak megnézni azokat az afrikaiakat, akik még most is természethez közeli életmódot folytatnak a hazájukban, és összehasonlítani őket azokkal a valamikori honfitársaikkal, akiket (illetve akiknek a felmenőit) elhurcoltak az Újvilágba élnek már jó ideje. Cukros fánkon, gyorséttermi kaján, sült krumplin élve és autóval közlekedve már ők sem olyan filigránok.
Miklós, részben igazad van, másrészt viszont nincs. A cukros üdítők széles skálája helyett mindig ott van a víz, mint alternatíva. Mégis tömérdek szegény családot látni (játszótér, ovi, suli stb.), akik a csemetéjüket a pénzbe kerülő löttyökkel itatják. Rendszerint chips-szel, ropival stb. körítve.
Ezzel nemcsak a pénzük lesz még kevesebb, hanem az egészségügyi helyzet is csak rosszabbodik. Pedig ilyen apróságokkal is lehetne tenni valamit a saját érdekükben, és ez nem pénzkérdés.
Önéletrajy: fénykép nélkül kell küldeni, így a személyes találkozás lehetősége megteremtődik, ha egyébként az abban leírtak felkeltik a cég érdeklődését.
Genetika: Volt kb 15éve az amcsi Survivor ( az elsö ). Ott egy amcsi ex kommandós nyugdíjas é s egy marketinges löttyedt fickó volt a döntöben. Na a kb 3 hónap alatt ( az elsö leghosszabb adás ) a marketinges szépen elv´´ekonyodott, itt ott szálkás lett. ( No chips/cola/csirke szárny/szörpike/fánk/ücsörgés/bonbonka stb) Meg is nyerte a játékot és kipattintva csináltak vele riportot 1/2 év múlva.
Kaja: " mindegy hogy milyen ipari szemét az, csak akciós és jó sok legyen, látszatra jónak tünjön a frigó"
Fenött napi energia = 2300 Kcal, gyerek 1300..1800 Kcal. De lefedezzük napi 2700-al mert szegény gyerek nem evett már 5 perce.
Mozgás: Nincs idö mozogni. De napi 5 perc cigi / óra. Meló után essör nem sör, trafikba beugrani fizetett betegségért, shoppingolni a semmit, uncsizni a Sulejmán elött, arra persze van.
Minden problémára az elsö kérdés: Valóban megtettem mindent?
@tibor
"hanem pont mert munka es csalad mellett nem jut idom sportolni, na meg mert szeretem a sort "
Egyél kevesebbet, időd is több marad egyéb dolgokra. A sör sem baj önmagában, csak ha mellette még letolsz mindennap egy háromfogásos vacsit, akkor. Magyarán ha iszol, akkor méginkább le kell csökkenteni a vacsora mennyiségét, akár nullára is. Az a pár korsó sör bőven elég lesz...
@tibor valamint sör helyett ajánlanám időnként a fröccsöt alacsonyabb kalóriatartalma miatt.
"Bármennyire is nem igazak a sztereotípiák, attól még kihatással vannak az anyagi előrejutásodra és a karrieredre, ha túlsúllyal bírsz. Már csak ezért is érdemes elhatározni, hogy lefogysz."
OK van egy sztereotípia, az teljesen biztos. De azt a hipotézist már megvizsgálta valaki, hogy a kevésbé tehetséges és tudatos emberek könnyebben elhíznak?
Ebből lehet, hogy az derülne ki, hogy nem azért kap kevesebb fizut, szarabb melót egy kövér, mert kövé, hanem mert kevésbé tehetségés. Ami a kövérség egyik közvetett okozója.
Mondom, én nem tudom, hogy mi az igaz, csak mindkét oldalt meg kéne vizsgálni.
Persze az általánosítást el kell kerülni, az teljesen egyértelmű.
A jurassic parkban is az alulfizetett túlsúlyos programozó miatt dőlt be a rendszer. Szal ne fizessük alul a kövéreket mert baj lesz 🙂
Érdekes írás!
Nekem nagyon jó génjeim vannak... fiatalon nagyon gyors volt az emésztésem... (és valamennyire még most is...) régen edzettem, heti 4 napos edzéstervvel és havi szinten kínkeservvel tudtam hízni 1 kilót... vége felé már hasizom gyakorlatokat is alig engedték, hogy nem tudok hízni...
A cikk címét nem osztom, az egyik sógorom pl. "igen szép ember", akkora majdnem mint én, de dupla széles... 1 diplomával mindig is vezető beosztású volt... Egyszer ráijesztett a háziorvos, utána picit visszafogta magát, kerékpározott, sétált, néha futott, meg diétázott... Igaz, utóbbitól mostanában sűrűn eltér, ahogy hallom, pedig cukros is... Na, ő kifejezetten magas kockázatú, de jól elvan, már évtizedek óta...
A másik sógorom most találta el, 30 felett, hogy elmegy katonának, rajta is volt pár kiló, de mutter mondta, hogy legutóbb pusziadásnál érezte, hogy tiszta izom lett belőle...
Folyt.
Én láttam-olvastam olyan kimutatást, miszerint az egész világon 3. Magyarország elhízás és túlsúly tekintetében, mert csak Usa és Mexikó előz meg minket... Ehhez képest, itt az egyik hsz. linkjében erről szó sem volt... Nem tudom kinek van igaza...
Amúgy ma már rengeteg genetikai vizsgálat hozzáférhető bárki számára. Pl. koffein felszívódást/lebontási képességet is meg tudják mondani DNS-ből... Hogy ki, mekkora kockázatot vállal napi x kávé elfogyasztásával... Ahol néztem, ott 16 ezer volt... ugye a sok kávé növeli a szív és érrendszeri betegségek, infarktus kockázatát... Mutter meg aggódik, ha a napi 1-2 kávé helyett néha 3-4, esetleg 5-öt iszom, igaz azt már az én szervezetem is megérzi... De nem iszom redbullt és társait és nem iszom kólát sem...
Az mitol lehet, hogy a vezetok kozott felulreprezentaltak a kover ferfiak?
Azért ne felejtsük el, hogy a cikkben 6 kiló túlsúlyról is volt szó mint hátrányról, ami egy 160 centis nő esetében mondjuk 61 kiló lehet. ez azért nem az a pont, ahol a szellemi képességeket negatívan befolyásolná a túlsúly
@Topfly
"Aki túlsúlyos, az nyilván kevésbé törődik magával, lustább és gyakrabban vannak egészségügyi problémái...
Sokszor persze vannak genetikai okai is a túlsúlynak, de megfelelő akaraterővel ezek is kezelhetőek."
Ezzel sikerült most egy kicsit a lelkembe gázolnod. Súlyos pajzsmirigyproblémáim és cukoranyagcsere zavarom van. Orvos rendszeresen lát, a gyógyszert, vitaminokat pontosan veszem be. Hetente többször edzem, szigorú, dietetikus által megtervezett szénhidrátszámolós, egészséges diétát követek csalás nélkül, és ha beledöglök is alig tudok fogyni. Akkor én most nem törődök magammal, igaz? Szeretném megkérdezni, hogy "megfelelő akaraterő" alatt mit értesz, mit kellene szerinted még megtennem az fogyásért, mert sajnos én már nem tudom.
@topfly
"Sokszor persze vannak genetikai okai is a túlsúlynak, de megfelelő akaraterővel ezek is kezelhetőek."
Azért szeretem ezt a blogot, és főleg a kommenteket olvasgatni, mert itt mindenki olyan okos, és mindenhez ért, de leginkább a saját véleményéhez. Szeretettel várják ötleteidet pl. a pajzsmirigyproblémákkal küzdők, vagy a sima hormonzavaros betegek, milliárdos lehetsz, ha át tudod adni ezt a fajta akaraterőt.
Én televíziós műsorokat készítek az egyik országos tv csatornán, amennyiben részletesen ki tudnád fejteni ezt az akaraterőt, kérlek add meg akár Miklóson keresztül az elérhetőségeidet, és kiküldök hozzád egy stábot.
Minden politikai felhang nélkül kérdem:
Láttátok már Tállai Andrást, aki jelenleg a NAV-ért felel?
Nincs több kérdésem a poszttal kapcsolatban 😮