Adózás az EU-ban és Magyarországon
Az Európai Parlament kiadott egy sajtóközleményt, ebből a legérdekesebb egy infografika, ami a különböző országok adóelvonását és az adócsoportok megoszlását mutatja.
Az állam három területen adóztathat: a jövedelem megszerzésekor, a megszerzett jövedelem elköltésekor (forgalmi típusú adók) és a megszerzett vagyont vagy tőkét is adóztathatja. (Erről itt írtam bővebben: Az adórendszerről)
Az ábrát nagyban itt találjátok.
Magyarországon egészségtelen módon túl van adóztatva a munkabér (hol a másodikak, hol a harmadikak vagyunk a munkabért terhelő adók és járulékok nem túl dicső rangsorában az uniós országok között) és mi büszkélkedhetünk a világon(!) a legmagasabb forgalmi adóval is.
Mindkét tényező melegágya az adócsalásnak (nem bejelentett dolgozók és elcsalt áfa), miközben a vagyont gyakorlatilag egyáltalán nem adóztatjuk és a tőkejövedelmeket is alig. Pedig a vagyonadó és a kamatadó az, ami elől nagyon nehéz lenne kibújni.
Másik hatalmas problémája az országnak, hogy évtizedek óta irreálisan magas az állami újraelosztás mértéke, mindenki mindent az államtól vár, ezért azonban rengeteg adóval sújtja az állam az egész országot. Ez okoz versenyhátrányt és ezért lettünk 15 év alatt a régió éllovasából a sereghajtóvá.
Nem csak a régióhoz képest fizetünk túl sok adót (Magyarország: 39,2%, Szlovákia 28,3%, Románia 28,3%, Csehország 35%, Lengyelország 32,5%, Bulgária 27,9%, Görögország 33,7%, Litvánia 27%, stb.), de csont nélkül megelőzzük a nálunk sokkal fejlettebb és gazdagabb Németországot, Angliát, Írországot, Spanyolországot, Portugáliát, Szlovéniát, Máltát, Ciprust és Hollandiát is.
Akinek van ideje, tanulmányozza a belinkelt ábrát további érdekességekért.
Az pedig, hogy egy öngondoskodásra ösztönző blogon a vagyont és tőkejövedelmet terhelő adók növelését kívánod, kissé furcsa.
Másrészt viszont csak akkor fog csökkenni az adócsalás, ha nem lesz mindenkinek érdeke, hogy ne fizessék be utána a járulékokat (mert akkor neki már nem marad) és hogy ne kérjen számlát sehol, mert akkor 30%-kal olcsóbb minden.
Ezt pedig csak úgy lehet, hogy egyenletesebben osztjuk szét az adóterhelést és olyan adókat keresünk, ami alól nehéz kibújni.
Ha összeségében 35-40%-kal kevesebb pénzedet viszik el adóba, nem mindegy neked, hogy minek címkézik? Inkább fizetek a házam után évi 300 ezret, ha az alacsonyabb áfán spórolok 500 ezret évente.
Érdekes látni a munkát terhelő adók mértékét a svédeknél, vagy a mindenkinél durván magasabb közvetett adószintet a dánoknál. (A 25% ÁFA mellett itt talán a jövedéki adó dobja meg ennyire?)
A saját ligánkból figyelemre méltó, hogy Észtországban lényegében nincs vagyont terhelő adó… lehet, hogy hasonló okokból.
A keleti blokkban egyébként a szerkezet több országban hasonló hozzánk, csak éppen a teljes elvonás mértéke alacsonyabb náluk.
Mármint arra gondolsz, hogy mondjuk a jövedéki adóra is kivetnek ÁFÁt? 😮
Nyugi már rég ott tartunk, hogy az adót adóztatják. Rendelj valamit az EU-n kívülről. Rászámolják a vámot és a vámra (is) rászámolják az áfát.
Bocsánat a politikai tartalomért.
Egy 100 oldalas adótörvényt egyszerűbb lenne megérteni és betartatni is.
EU-n kívülről csomag: Még a postakoltseget is ado és Áfa terheli.
“Ha feléled, áfát fizetsz és egyéb forgalmi tipusú adókat. Ha nem költöd el, akkor meg vagyonadót vagy tőkejövedelem utáni adót.”
Ha használt lakást veszek, akkor az áfa párhuzama az illeték, ha újat, arra is van áfa. A lakás is ugyanúgy amortizálódik, kopik, mint a fogyasztási cikkek, szóval nem tart örökké. Ha bérbe adom, akkor meg jövedelmem keletkezik, az után is adózni kell. Nem értem ezeken felül miért kellene vagyonadót fizetnem.
Pl. Ausztriában:
– évi 11 ezer euróig adómentes (gy.k. 0%)
– 11ezer-20ezerig 25% (ami a teljes összegre vetítve max. 12,5% – vö. magyar 15%)
…
– évi EGYMILLIÓ EURÓ (kb. 300 millió Ft/év) feletti részre 55% (a kiadványban ez az 55% szerepel)
Többi, mintaként hozott ország hasonlóan.
Azaz: az átlagos keresetűek adója alacsonyabb, mint Magyarországon, csak a nagyon nagy keresetűeknél ennyire magas az adó (az is sávosan). Engem (és az ismerőseimet is) nagyon érint, hogy az évi 300 millió forintomból csak 15%-ot kell itt, az adóparadicsomban adóznom.
szervuszausztria.hu/ausztriagazdasag/osztrak-gazdasag-adoreform-uj-adokulcsok-134404.html
Na abban vagyunk dobogosok.
A mostani elvtársak is a szocializmust építik, ha jobban megnézed. Lopnak amit érnek, hazudnak mint a vízfolyás és államosítják ami megtetszik nekik.
Nem tökmindegy, hogy az áfa 27%, vagy azt levinnék 15%-ra és fizetnél évi 300 ezret egy 50 milliós ház után?
A végén ugyanannyit adóznál, csak nem csalnának el évi 500-600 milliárd áfát.
Miért fáj mindenkinek a vagyonadó és senkinek nincs egy rossz szava sem a 27%-os elképesztő áfa miatt? Meg hogy a fizetésed fele adó és járulék? Amiből aztán még áfát is fizetsz.
Attól, hogy nincs vagyonadó, még 40%-kal több adót fizetsz, mint egy szlovák vagy egy román. Ez a lényeg, nem az, hogy milyen címen szedik be a pénzt.
Azért nem mindegy, mert az embereknek eltérő vagyonszerkezete van. A vagyonadó a passzív vagyon adóztatása, hiszen a vagyonból származó jövedelem most is adóköteles (az, hogy mennyire tudják beszedni az más kérdés).
És igen, a rekord áfa valóban felháborító, de leginkább a mögötte lévő pazarló állam a felháborító (az elmúlt években úgy növekedett enyhén a költségvetés, hogy az oktatásra, egészségügyre és a többi állami intézményre kevesebb jut, az államigazgatásra meg több).
Az állam beszed évente 17 ezer milliárd forint adót kb. 70 fajta címszó alatt.
Ennek a legnagyobb részét a magyar állam az áfa, a jövedéki adók és a munkabért terhelő járulékokon keresztül szedi be, ami torz és csalásra ösztönöz.
Az két külön dolog.
Nem tudom mi alapján vetnék ki a vagyonadót, de most is látjuk, milyen cseleket vetnek be pl. “szegény” politikusaink vagyonaik eltitkolására.
Másrészt ha vennék autót vagy lakást, adóznál. Mindegy, hogy cégnévre vetted, vagy offshore cégre. Ha az ingatlan Magyarországon van, adózik.
De ez hogy jön az eltérő vagyonszerkezethez? Nem azt írtam, hogy az emberek vagyona eltérő mennyiségű, mert nyilván ha van vagyoni adó, akkor többet fizet, akinek több a vagyona, ahogy a jövedelemnél is. Hanem azt, hogy eltérő szerkezetű. Ha bevezetik az ingatlan adót, akkor nem az fog történni, hogy mindenki ugyanannyit fizet, csak más felosztásban. Mert te azzal kezdted, nem mindegy. Hát nem.
Tudom, hogy akinek több ingatlanja van (és mondjuk kiadja),az úgyis tiltakozik ez ellen,de pl. Angliában simán az albérlőre terhelik, úgyhogy no para, támogassátok ti is:)
A mostani rendszer -azaz az egyre kevesebb “rendes” adózó (akik ráadásul nem is a leggazdagabbak, hanem a bejelentett alkalmazottak) nyomorgatása ráadásul úgy, hogy a hatalmas adóteherért cserébe egyre kevesebb és szarabb szolgáltatást kapnak – úgyis nemsokára összeomlik (legalábbis én remélem)
Akinek sok vagyona van, annak rosszabb lesz, mint akinek semmi vagyona nincs. Igen, csak nem értem, mit akarsz ebből kihozni.
Így durván 15 vagy 21%-kal olcsóbb a termék. De azt még el is kell ám adni mondjuk a Tescon keresztül, amelyik akkor veszi be, ha legalább 10%-kal olcsóbb, mint a nem áfacsalt termék.
(A cukor olcsóbb a hiperekben kilós csomagokbam, mint amennyiért a gyártó adja ömlesztve.)
Na, ez nem érné már meg 10-15%-os kulcs mellett.
Ha áfa helyett sales tax lenne, nem lehetne ezt megtrükközni. Ha csak 10-12%-al lehetne olcsóbbá tenni csalással, miért ne érné meg csalni? Az SZJA-t és a járulékot is érdemes elcsalni, akkor is az lenne, ha 30% lenne az összes teher.
Egyáltalán hibás érvelés az ingatlanadó hiányát okolni a magas adókért. Sokkal inkább amiatt van, mert pazarló és nagy az állam.
Te írtad, hogy nem mindegy, hogy ugyanazt milyen formában fizeted meg. De nem mindegy, ha egyszer nem ugyanannyit fizetsz.
Mivel a vagyonból származó jóvedelem így is adóköteles, ezért a vagyonadó azokat bünteti, akiknek a vagyonuk valamiért nem termel, vagy nem elegendő jövedelmet.
Magyarországon túl nagy az adóelvonás és még ráadásul rossz szerkezetű is.
De ezt a vitát én befejeztem.
Rengeteg pénzt lehetne megtakarítani, ha nem kellene sok ezer tanácsadó aki érti a rendszert.
Az adóról pedig az a véleményem:
– Aki keveset adózik (kevés a jövedelme), annak mindegy, nem tud hatni rá.
– Aki sokat adózna (sok a jövedelme), annak van pénze arra, hogy a lehető legkevesebbet adózza (akár törvényesen is).
Kedvenc példám: Mennyit adózik a Google vagy Apple? Amikor a kormány oldaláról (állampolgárként) nézed, akkor nagyon keveset. Ha részvényesként, akkor meg nagyon sokat.
OK, par gazdaggal kiszurni lehetne vele (de meg azt se nagyon mert siman kulfoldre vinnek), de osszessegeben sokat nem jelentene a koltsegvetesben.
Attól tartok, hogy az lenne a vége, hogy a rózsadombi 500 négyzetméteres villa becsült (adóalapként használt) értéke 5 millió forint lenne, a bivalybasznádi 30 éves lerobbant 150 négyzetméteres családi házé meg 15 millió… De az igazi probléma a saját tulajdonban élő nyugdíjasokkal lenne.
Ezert a legcelszerubb a fogyasztast adoztatni: ha valaki 300ezerbol 50-100ezret kolt letszuksegletre es 200 folott luxuscikkre, akkor neki abbol a 200bol vonjak a magasabb adot, mig ha valaki 500at keres, de abbol a nagy csalad miatt 400 megy alapdolgokra es csak 100 a luxusra, akkor azt. Es meg itt se ugyanaz, hogy az elobbi ugyanannyi penzbol otszor megy el etterembe, az utobbi meg egyszer a csaladjaval.
A fogyasztas tipusu ado az, ami aszerint tesz kulonbseget hogy MIRE koltod, tehat a szuksegleteid figyelembevetelevel adoztat. A masik ket tipust kene minimalizalni.
Sőt, az első ingatlan kicsi kulccsal adózik, az összes többi egyre magasabb kulccsal.
Ha a nyugdíjas az ingatlant, ahol lakik, legalább 5 éve vette, vagy cserélte, picit adózik.
Lehet ám ésszel is bevezetni egy adózást, a világon szinte mindenhol van vagyonadó, lenne kitől tanulni.
Szerintem inkább ott van a kutya elásva, hogy a magyar ember alapvetően bizalmatlan az állammal szemben (közben meg tőle várja a gondjai egy jelentős részének megoldását – igazán skizofrén helyzet ez), ezért feltételezi, hogy pl. egy ingatlanadó bevezetése nem járna együtt az ÁFA csökkentésével.
És, az elmúlt év(tized)ek tapasztalatát figyelembe véve, nem is meglepő ez a bizalmatlanság…
A vagyonadó nem különbözteti meg az örökölt és a saját jogon szerzett vagyont.
Másrészt erre megint azt mondom, hogy a vagyonnal szerzett jövedelem a lényeg. Ugyanis egy bizonyos szinten túl azzal tudod tovább halmozni a vagyonodat. Egyáltalán miért kéne duplán adóztatni azt, aki házat épít és mondjuk nem egyszer használatos luxiscikket vesz ugyanabból a pénzből (a házon is van áfa, igaz most csökkent).
Ha sávosan adóztatod, akkor még inkább akadályozod, hogy valaha normális bérlakás piac jöjjön létre Magyarországon.