Állampapírok és a közelgő világvége

2023-07-31
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Az állam egyre kétségbeesettebben igyekszik minél több pénzt az állampapírokba terelni, miközben folyamatosan rontja a lakossági állampapírok feltételeit is.

Ezért nem meglepő módon sok negatív hang jelent meg az állampapírokkal kapcsolatban.

"Megszűnik majd az idő előtti visszaválthatóság." "Az egy százalékos visszaváltási költséget felemelik majd 15%-ra." "Akinek esze van, állampapír helyett amerikai részvényeket vesz." "Most beszedik a sok pénzt, mert tudják, hogy hamarosan nagy baj lesz." "Nem tudja az Adósságkezelő eladni az új államadósságot, ennek hamarosan csőd lesz a vége."

Annyian kérdeznek ezzel kapcsolatban és annyi rossz tanácsot adnak az emberek egymásnak, hogy érdemes írni róla.

Az első kérdés, hogy mekkora is a baj? Röviden: elég nagy. Hat-hét éve mondják a kormánynak, hogy ne fűtse túl a gazdaságot és ne értékelje le folyamatosan a forintot, mert mindkettő nagy inflációt fog eredményezni. A választópolgárok közé szórt ingyenpénz pedig még tovább gerjeszti az inflációt és pluszban még a költségvetést is tönkreteszi.

Az elmúlt évek az értelmetlen költségvetési pénzszórásról szóltak, a kormány minden év végén kiszórt még teljesen feleslegesen másfél-két ezer milliárd forintot, ha jobban teljesültek a bevételek a szándékosan alábecsült infláció miatt.

Bár gazdasági és pénzügyi bőség volt, nem arra használta a kormány, hogy az adósságot csökkentse, hanem továbbra is mínuszos költségvetéseket tervezett.

A kormány a jegybankkal karöltve szórta a nulla százalékos hiteleket is a vállalkozóknak és a lakosságnak egyaránt, feleslegesen tovább tüzelve az amúgy is mesterségesen túlpörgetett gazdaságot. (Pedig a túlfűtött gazdaság vége mindig az elszabaduló infláció.) Hiába mondta mindenki, hogy ha majd egyszer nem 0,6% lesz az alapkamat, irgalmatlan sok pénzbe fog kerülni a sok, még sokáig futó ingyenhitel a jegybanknak és a költségvetésnek is.

Klasszikusan elbaltázott prociklikus gazdaságpolitika folyt az országban, akkor stimulálták a gazdaságot, amikor nem kellett volna. S ennek az az ára, hogy most, amikor pedig kellene stimulálni a gazdaságot adócsökkentéssel és támogatásokkal, akkor pedig megszorítások vannak, még nagyobbá téve a bajt. A példa kedvéért az építőiparnak most lenne szüksége a CSOK-ra és a felújítási támogatásra, nem akkor, amikor egyébként is túl volt pörgetve. De most a kormány nemhogy segíteni nem tud, hanem még rúgott is egyet a szektorba a költségvetési beruházások visszavágásával is.

A mindenféle árszabályozások, a gazdaságba való önkényes és teljesen kiszámíthatatlan beavatkozások, iparágak egyik napról a másikra történő teljes ellehetetlenítése is sokat rombolták az ország gazdasági megítélését.

A sok értelmetlen "szabadságharc", a keleti diktatúrák szervilis és érthetetlen kiszolgálása, a demokratikus berendezkedés tudatos lebontása és a féktelen korrupció miatt az uniós támogatások folyósítását is bizonytalan időre felfüggesztették, amely összegek szintén nagyon hiányoznak a költségvetésből.

Az elmúlt hat-hét év gazdasági ámokfutása beérett, az infláció elszabadult, még világszinten is jelentős a magyar infláció, ami ráadásul már tizedik hónapja van 20% felett.

Az ország szerencséjére a jegybank egy hatalmas pálfordulattal észhez tért, előtte sok évig tétlenül nézte, sőt előidézte a forint folyamatos gyengülését, az infláció elszabadulása ellen sem tett túl sok mindent, egy ideje viszont magasan tartott kamatokkal támogatja, hogy a forint árfolyama ne omoljon össze.

Tehát tényleg nagy a baj, az infláció az egekben, a gazdaság recesszióban, az alapkamat világszinten is kiugróan magas, a költségvetésben hatalmas lyukak, megszorítások mindenhol.

(Rossz ilyet leírni, de Gyurcsány idejében fele ekkora sem volt a baj, pedig akkor egy gazdasági világválság volt, amihez képest a mostani gondok elenyészőek. Lehet hülyíteni a gondolkodni nem akaró embereket, hogy háborús szankciók meg Brüsszel meg Soros, de akinek egy pici esze van, észreveszi, hogy furcsa módon csak Magyarországot érintik ennyire mélyen ezek a problémák. Azért, mert az okok itthon keresendőek és nem külföldön.)

Azonban most jön a de.

A probléma nagy, de nem annyira nagy, hogy egyből világvégét kiáltsunk.

Amint már írtam, a jegybank jó útra tért és elkötelezettnek tűnik a forint megmentése és az infláció letörése mellett.

A kormány szakadékba vezette az ország gazdaságát (ezért nem akarunk kanyarban előzni ugye), de azóta komoly megszorításokat vezetett be, olyan szent tehenekhez is hozzá mert nyúlni, mint a családtámogatások visszavágása.

Sok adót megemelt, annak ellenére, hogy az adócsökkentés kormánya.

Sok állami építkezést leállított, hogy javítsa a költségvetés egyensúlyát.

Nagyon fontos, hogy a ránk váró gazdasági nehézségeket ne keverjük össze az államcsőddel.

Az elmúlt negyven évben egy maroknyi ország került csak államcsődbe. Ezek a csődök nagy része is részleges volt csak, nem az összes adósságot, csak azok egy részét érintette és nem teljes veszteséget, csak részlegeset jelentett a befektetőknek. (Az ábrán még nincs rajta Sri Lanka, amely a tavalyi év közepén függesztette fel a külföldi adósságok törlesztését.)

A magyar állam adósságbesorolása még a bóvli felett van (igaz, egyetlen fokkal csak). 2011-ben már egyszer a kormánynak sikerült bóvli kategóriába lökni az országot és ott is maradtunk öt évig. (Akkor is az elhibázott gazdaságpolitika - a költségvetési hiány öncélú elengedése és az IMF elleni szabadságharc miatt.) Mégsem dőlt össze a világ.

A piac jelenleg igen kicsi esélyt áraz a magyar államadósság vissza nem fizetésére. (Nem azt mondom, hogy büszkének kellene lennünk a "helyezésünkre", hiszen sok harmadik világbeli országnak jóval kisebb a CDS felára, mint az uniós Magyarországnak, de messze vagyunk még a csődtől.):

Nagyon magas kamatot vagyunk kénytelenek fizetni az államadósságunkra, de vegyük észre, hogy ennek mértéke is dinamikusan csökkent és hosszabb távra a befektetők alacsonyabb kamattal is beérik, ami azt jelenti, hogy további csökkenést várnak ők is. (Persze még így is magas az a hét százalék feletti érték, de a kétezres években is ez volt a normális. Ne felejtsük el, a dollár alapkamata is 5% felett van, ahogy ez volt 2007 előtt.)

A tízéves magyar állampapír hozamfelára sem magasabb jelenleg, mint volt 2013-2014-ben:

(Ezeket az ábrákat az MNB új kiadványából vettem, ajánlom mindenkinek, akit a további adatok is érdekelnek.)

Mind az ország hitelbesorolása, mind a piaci alapú CDS árazása szerint is messze van a csőd lehetősége. Ezért felesleges a csőddel riogatni az embereket, egyelőre semmi jele.

De akkor mi van a sikertelen állampapír aukciókkal?

Az állampapírokat az Állami Adósságkezelő Központ aukciókon adja el. Meghirdet egy mennyiséget, amit el szeretne adni, az aukció vásárlói (az úgynevezett elsődleges forgalmazók) megmondják, hogy mennyit szeretnének venni és milyen kamat mellett.

Ha sokat akarnak venni, akkor emelheti az Adósságkezelő az eladandó mennyiséget. Ha túl magas kamatot kérnek, mondhat nemet is az eladásra. De erről is beszéltem az Akadémia kötvény részében, tessék megnézni a youtube-on.

Miért nem veszi senki a diszkontkincstárjegyeket mostanában? Ennek elég egyszerű oka van, az eddigi vásárlók nagy része hozzáfér a jegybanki betéthez is, ami jelenleg 15%-ot kamatozik, így nem annyira motiváltak a 9,8%-os hozamú DKJ vásárlásában. Ezért találta ki a kormány, hogy akit csak lehet, kitilt a jegybank betétből, illetve a kötvénytúlsúlyos alapoknak a szabad pénzeszközük meghatározó részét DKJ-ben kell tartaniuk.

Az Adósságkezelő Központ nemrég tette közé az első féléves értékesítési számait a tervezett állampapír kibocsátáshoz képest. Ezek alapján az első félévben a kibocsátási terv 64%-a teljesült az 50% helyett.

A lakossági terv 65%-on állt június végén, ezért is ronthatták a Prémium Állampapír feltételeit. Vegyük észre: ha baj lenne, akkor nem rontották volna a feltételeket, hanem kénytelenek lettek volna emelni a kamatokat. Az, hogy rosszabb lett a hozam is és a futamidő is, pont annak a jele, hogy nincs nagy baj.

Jó, de mi lesz, ha felemelik a visszaváltás költségét?! Fontos tudni (megint csak: Kiszámoló Akadémia kötvényekről szóló rész), hogy a kibocsátó nem váltja vissza (illetve nem köteles visszaváltani) a kötvényeket lejáratig. Most sem a kibocsátó váltja vissza a kötvényeket, hanem a forgalmazó, a Magyar Államkincstár veszi meg őket.

Bármikor felemelhetik a visszaváltás költségét, főleg ha sokan akarnak sok papírt visszaváltani. (A következő két évben ilyen szinte biztos nem lesz, hiszen addig sokat fognak fizetni a meglévő papírok.)

A visszaváltás költsége volt már 2% is, ezt néhány éve levitték 1%-ra. Ha ez újra 2 vagy 3% lesz, akkor ennyivel kisebb lesz a hozamod. Öt év távlatában 3% visszaváltási költség évente 0,6% veszteséget jelentene. Miközben az állampapír kamatozása sokkal több, mint bármelyik alternatíváé, ráadásul kamatadó és szochomentes, valamint költségmentes is a vétel és a számlavezetés az Államkincstárnál.

Extrém emelés szerintem nem várható, mert az annak a beismerése lenne, hogy nagy a baj. S akkor sokkal többen visszaváltanák az összes állampapírjukat, mint akkor, ha hagynák 1%-on a díját.

S mi lesz, ha megszűnik a visszaváltás lehetősége?

Nem fog megszűnni. Minden értékpapír másodlagos forgalmát biztosítani kell. Ezért is kell bevezetni például a zártvégű alapokat (amit nem vált vissza a forgalmazója idő előtt) a tőzsdére, hogy aki akarja, az el tudja adni bármikor.

A lakossági állampapírok vásárlói köre korlátozott (cégek például nem vehetik meg), ezért ha az Államkincstár nem váltaná vissza, gondoskodni kellene arról, hogy legyen piaca az eladásnak.

"Hülye, aki forintban tart pénzt. Mi lesz a forinttal?"

Nem tudjuk, mi lesz a forinttal, ez egy árfolyamkockázat. Hasonló kockázat mellett euróban 3% körüli hozamot érhetsz el (mínusz kamatadó és szocho). Ha a következő két évben évi 10%-ot gyengül a forint, még mindig bőven pluszban leszel.

"Magyar állampapír helyett S&P 500-as tőzsdeindexet kell venni." Teljes tisztelettel mondom, de ez egy nagy ökörség. Ha szorít a báli cipő, vegyél fel gumicsizmát. Az állampapír és az amerikai részvény két teljesen külön dolog.

Ha 2000 tavaszán ilyen bölcsen fektettél be, akkor egy rövid időszaktól eltekintve 2013 tavaszáig arra vártál, hogy újra nullán legyen a részvénybefektetésed. Dollárban. Mert forintban még akkor is mínuszos lett volna.

Ha valaki lakásra gyűjt és kell a pénz három év múlva, eszébe ne jusson részvényeket venni. Ha valaki elmúlt hetvenéves és már 10% árfolyameséstől is szívinfarktust kapna, annak sem szabad részvényt venni. Akinek az összes megtakarítása 10 millió forint, az is tartsa alacsony kockázatú befektetésben a pénzét.

A portfolióépítés egyik alapja, hogy van pénzünk kockázatmentes befektetésben is, a másik, hogy a portfolió felépítése megfelel a kockázattűrő képességünknek/hajlandóságunknak, figyelembe kell venni azt is, mikor kell a pénz vagy annak egy része.

Nagyon sok helyzetben és nagyon sok ember számára nagyon ostoba tanács a részvénybefektetés.

Természetesen van a másik véglet is, amikor valakinek évtizedekig nem kell a pénz és az összes megtakarítását, több százmillió forintot tart magyar forintos állampapírban. Az sem egy bölcs dolog. De az sem, amikor valakinek az összes megtakarítása néhány millió forint és rábeszéljük részvényekre, csak azért, mert.

S ha már túl sok pénzed van és van elég pénzed forintban, a többit nyugodtan átválthatod euróra/dollárra az alacsonyabb elérhető hozamok dacára, ha attól jobban alszol. Fontos a diverzifikáció is és a nyugodt alvás is. De pánikot ne keltsünk ott, ahol nincs miért pánikolni.

Összefoglalva, nem, még nincs itt a világvége, nem, még nincs államcsőd, nem, továbbra is el tudjuk adni azt az állampapír mennyiséget, amit el akarunk adni és továbbra is van helye a portfolióban az állampapírnak.

Hozzászólások:

473 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Jó cikk, köszi. Nagy szükség volt már rá, hogy megjelenjen egy értelmes írás, hogy lehiggassza a csőd miatt pánikolókat. A baj nyilván nagy, a fideszkormány jól elszúrta a gazdaságot, de ez nem csődöt jelent, hanem megszorításokat, adóemeléseket. Nem csőd lesz, hanem rosszabbul fogunk élni.

Jó írás, köszi!

Az itt leírtakhoz annyit tennék hozzá, hogy nem is annyira lassan, de legalább biztosan közelíti a forint/euró árfolyam a 390-es szintet. Ami több mint aggasztó 15%-os irányadó kamat mellett. Ráadásul az MNB kutyaszorítóban van, mert sokáig nem lehet ilyen magasan tartani a kamatot, mert teljesen leáll minden. Ezért is kezdték el 100 bázispont/hó ütemben csökkenteni, ami az árfolyamnak könnyen lehet, hogy erősen betesz. Azt is látni kell, hogy az ország állapota és a gazdaság teljesítménye nem indokolta a 370 körüli árfolyamot. A kérdés, hogy mennyire engedik el a forint kezét. Vajon hagyják-e, hogy az ország teljesítményéhez korrigáljon az árfolyam, vagy valamennyire igyekeznek ezt tompítani? Aki az utóbbi pár hónapban eurót vett, az már most bőven 5% körüli nyereséget mondhat magáénak, teljesen likvid tőke mellett.

@attila: Ha Orbán ezt tudná nem engedné! /s

köszi ezt a cikket is, ismét egy "today i learned" típusú lett (pedig érzésre nincs benne új, de mégis olyan)

"Hasonló kockázat mellett euróban 3% körüli hozamot érhetsz el (mínusz kamatadó és szocho). Ha a következő két évben évi 10%-ot gyengül a forint, még mindig bőven pluszban leszel."

Így van, sokan nem gondolnak bele, hogy mennyi kamatot kapnak a devizára, és az hogyan viszonyul a hazai inflációhoz, ha itthon költenek. Sőt, sokan pánikban 420-430 körül váltottak devizára, ők masszívan mínuszban vannak a devizába ugrással, és erre jön még rá a hazai infláció. Dupla csapás a megtakarításukra.

Miklós, köszönöm, ezért járok ide.

korrekt cikk, koszonjuk.

"közelíti a forint/euró árfolyam a 390-es szintet. Ami több mint aggasztó 15%-os irányadó kamat mellett"

Erről mi a véleményed, Miklós, hogy ekkora kamatnál így gyengülünk, és már többször mondták, hogy ez a kamat nem tartható hosszabb távon? Ez nem jóval gyengébb forintot jelez előre, ha elengedik a kamatot?

@Kiszamolo
"S aki 420 forintot váltotta át az összes pénzét euróra 0% kamat mellett, az hogyan járt?
Mert nagyon ügyes, amikor kiragadod, hogy aki két hónapja vett eurót, az hogy járt."

420-as árfolyam mellett nem volt értelme váltani. Ott azért látszott, hogy az egy kiugrás, ami után lesz korrekció. Az is látható volt, hogy az MNB egyszerűen nem engedhette, hogy a zuhanás folytatódjon. Egy soron kívüli agresszív emelés, ami be is következett, benne volt a levegőben.
Az állampapír vásárlás egy bizalmi kérdés is, nem csak egy racionálisan mérlegelendő döntés. A csődtől szerintem is messze vagyunk, ugyanakkor tény, hogy az elmúlt 13 évben rengeteg olyan intézkedést hoztak, amire előtte még talán a legjobban rettegő ellenzékiek is azt mondták, hogy ilyen még ezektől sem telik ki. Folyt. köv.

Folyt. köv.
Azt is látni kell, hogy az állampapír vs. bármi más kérdéskör az érdemi megtakarítással rendelkezőket érinti csupán. Ezt egy kicsit szubjektív módon 5 millió forintnyi pénzügyi megtakarításnál húznám meg a jelen környezetben. Vagyis nagyjából a lakosság felső 5%-át érinti az a kérdés, hogy mihez kezdjen a millióival. Ez politikai szempontból nagyon alacsony hányada a társadalomnak főleg ha mellé vesszük, hogy minél feljebb megyünk a társadalmi ranglétrán akár vagyoni, akár kulturális szempontból, úgy csökken a kormány támogatottsága. Egyáltalán nem ördögtől való szerintem, egy drasztikus akár 10%-ra is felemelt visszaváltási költség, ha már alig-alig vesz a lakosság állampapírt. De szofisztikáltabb megoldás is lehet, hogy pont akkor áll le a rendszer, amikor sokan és nagy értékben szeretnének visszaváltani. Folyt. köv.

Köszi, nem írunk regényt. Azért van 900 karakter, hogy átgondold, mit szeretnél mondani és férjen bele 900 karakterbe.

Ez mind szép és jó, de túl ortodox, a narancsnyikok meg unortodoxok szóval bármi lehetséges!

Nem tartalmi hsz., pláne nem szőrszálhasogatás a részemről, de helyesen
Államadósság Kezelő Központ és ÁKK
a legjobbakat!

Folyt.
Azon a véleményen vagyok, hogy egy fentebb vázolt "intézkedés" gyakorlatilag 0 társadalmi ellenállásba, és ugyancsak 0, vagy minimális népszerűség-vesztésbe torkollna. Már említettem, hogy a lakosság széles körét érintő negatívumok ellenére is újabb 2/3-ad lenne, miért pont a felső 5% egy részét szívató döntés verné le a biztosítékot?
Hosszú távú hatásokról annyit, hogy itt nagyon kevés idő kell az amnéziához. Kicsit javulnak dolgok, helyreáll a visszaváltás, eltelik 1-2 év és már senki sem emlékszik a kellemetlenségekre.

Érdemes újraolvasni (majd' 1 év távlatából...) Zsiday Viktor ide vonatkozó cikkét
zsiday.hu/blog/lehetetlen-h%C3%A1rmass%C3%A1g
Idézem a lényeget:
"A monetáris politika lehetetlen hármassága kissé leegyszerűsítve azt mondja ki, hogy a

- szabad tőkemozgás
- devizaárfolyam meghatározása
- kamatok meghatározása
közül kettőt választhatunk, a harmadik a másik kettőből következik. A hármat egyszerre nem tudjuk fixálni."

Az emberek hajlamosak naivan azt gondolni, hogy - mivel az EU-ban vagyunk - ezekből az első adott. Halkan jegyzem meg, hogy Pártunknak és Kormányunknak azért nem kell egy kis kreativitásért a szomszédba menni, az EU szabályainak "sajátos magyar gondolkodásmód" szerinti értelmezéséért. Persze előbb-utóbb az ilyesmiből bünti lesz, de hát mindig csak a következő választásig kell túlélni...

Tipp: a jövő májusi választásig nem mernek hozzányúlni, utána meg simán megtehetik, hisz az államkincstár szerint a durván 7.5 millió magyarból mindössze 350-400e embernek van kincstári számlája és ki tudja közülük mennyi áll üresen, azaz komolyabb népszerűség-vesztés nélkül nyúlhatnak a visszaváltáshoz.

popcorn!!!

Köszi az esti programot, Miki!! 🙂

"Ha valaki elmúlt hetvenéves és már 10% árfolyameséstől is szívinfarktust kapna, annak sem szabad részvényt venni."

Ha valaki hetvenéves és jól felépített, Buffet stílusban, value investing alapon összerakott részvényportfoliója van, jó eséllyel az osztalékokból él, és nem érdekli a részvényei árfolyama. Nagyon konzervatív osztalékfizető részvényekkel évi 5-6%-ot simán lehet hozni (pl REIT-ek erre nagyon jók tudnak lenni).

Az a helyzet, hogy durva amit mondok, de ezen a ponton szerintem HAZAÁRULÁSSAL ér fel ha valaki vesz ettől a kormánytól állampapírt.

(amúgy a forint úgyis le fog seggelni, szóval nem sokat fog érni a jelenlegi magas hozam)

@Kiszamolo Arrol esetleg nem tervezel irni roviden, hogy jelen helyzetben a ceges megtakaritasokat hova erdemes befektetni rovidtavon es mondjuk 6-12 honapos idotavon? Koszonom!

Köszi Miklós, szuper írás lett, és fontos volt egy ilyen realista vélemény, mert közben mindenféle tiktokos megmondóemberek lépten nyomon államcsőddel riogatják a szerencsétleneket, rosszabb esetben kriptós hátsó szándékkal megfűszerezve.

Köszi, hogy ezt leírtad. Megnyugtató volt olvasni az írásodat. Én szinte minden megtakarításomat állampapírba tettem. Az elmúlt időben már én is kezdtem aggódni, mert a környezetemben mindenki fejvesztve szabadul az állampapíroktól és euróba fektetik be a pénzt, kb. 3% hozamra. Közgazdászok, befektetési tanácsadók is vannak köztük. Nem tízmilliókat, hanem nagyobb összegeket visznek ki a környezetemben külföldre, magyar állampapírt eladva, mert szent meggyőződésük, hogy itt el fog veszni a pénz. Egymást hergelik az emberek a hülyeséggel. Én mondtam, hogy majd 2-3 év múlva meglátjuk kinek lett igaza.

Azt gondolom az "intenret nepe"-nek aggodalma helyett ott a CDS felar (cikkben is emlitve) no meg a 3 nagy hitelminosito rendszeres ertekelese. Az utobbi azert kelloen szofisztikalt ahhoz h megfelelo indikator legyen a pesti mendemondak es/vagy hisztikkel szemben. Persze mindenki olyan erveket es ervrendszereket vesz igenybe a befekteteseinel amilyet csak jonak lat! En tapsikolok az "uzsora kamat"nak amit az allamkincstar osszehozott. (Pl regi pemap ma 10.3 szazalekos kamata 😉 ugye ma kozoltek az uj eurozona inflat ami 5-6 kozott van - azt ugye nem a ksh szamolja - aki szerint ez nem jo tenyleg mondjon jobb kotveny befektetest 😉

"Gyurcsány idejében fele ekkora sem volt a baj, pedig akkor egy gazdasági világválság volt, amihez képest a mostani gondok elenyészőek." - Erről a témáról nagyon jó lenne egy részletes írás, itt az oldalon.

Már megint? 🙂

https://kiszamolo.hu/elmult-tiz-ev-es-a-szamok/

Alapvetően egyetértek a cikkel.

Csak annyit tennék hozzá, hogy volt amivel nem számolt a kormány. Covid (még több ingyenpénz) és háború (elszálló energiaárak), és hogy az ellenzék ennyire szerencsétlen balfékek gyülekezete (nem kellett volna osztogatni se stb.) Ha ezek nincsenek, persze úgy is lenne infláció meg a túlfűtött gazdaság jelei mutatkoznának, de jelentősen kisebb mértékben. És a covid ról és a háborúról nem tehetnek.

Ugyan már. Máshol nem volt Covid, meg nem volt ukrán háború meg elszálló gázár? Aztán mégis harmada az uniós infláció a magyarnak és az ötöde az alapkamat.

Egyedül és kizárólag a kormány tehet erről, senki más.

Miklós.. és mi van azokkal akiknek 10-20milla közt van megtakarítás de mivel két kicsi gyerek van, így pár éven belül kellhet a pénz. Nekem majdnem minden állampapírba van de ez nem túlzás? Plusz adalék hogy az összeg fele euróban van.. a régiek meg kamatoznak vmit de az új nagyon keveset.. mikortól érdemes pénzügyi tanácsadást kérni? Köszi előre is

Ja és még annyi, hogy az EUs pénzek ügye, az egy politikai, ideológia vita. Persze be van csomagolva ilyen-olyan köntösbe. De alapvetően arról szól, hogy a nagy elfogadók EU (jó vicc) kizárólagosságot akar ideológiailag, az EU vezetői számára (akik nagyrészt az USA zsebében vannak) csak a mainstream politika az elfogadott. Ezért a zsarolás az EU részéről. Mi fizetünk az EU költségvetésbe, ők nekünk vissza nem. Ez amellett hogy erkölcsileg is megkerdőjelezhető, még egyébként kontraproduktiv is, pont olyan mint az ukrán elnök beszólásai a választások előtt. Az emberek nem teljesen hülyék. És egyébként az országban élő emberekkel tolnak ki, nem Orbánnal. Orbán emiatt soha nem bukik meg.

Nem tudom mennyire hatják meg a cikkben megfogalmazott racionális érvek azokat, akik érzelmi alapon paráz(tat)nak csődtől, visszaváltás elleheteltenítésétől. De akik tájékozódnának, azoknak hasznos volt.

Kicsit ijesztő, hogy magukat gazdaságilag tájékozottnak leíró, ingatlanos és részvényes, devizás pozícióból beszélők kárognak az állampapír ellen. Mindezt úgy, hogy Zsiday, Balásy stb is elég egyértelműen leírja, hogy mekkora bukó pl az ingatlan a PMÁP-pal szemben jópár éves távon, és hogy a PMÁP jelenleg egy igen jó lehetőség.

Valamiért elfeletik az emberek, hogy itt az állam az adós, és így nem tudja diktálni a feltételeket, max korlátozott mértékben hatni tud azokra. De nem tud piacellenes lépéseket tenni, mert azzal csak magának ártana. Pont ezért az állampapírpiacon nem volt, és nem is lesz unortodoxia. Az összes paráztató vélemény ignorálja, hogy ennek a látszatát is kerülik.

@rubasov-nertars
Miklós írja a cikkben, hogy rengetegen vesznek állampapírt a nagy reklámhadjárat miatt. Elég meggondolatlan lépés lenne, ha az új bejövőket azonnal eltántorítanák a vásárlástól egy visszaváltási díj emeléssel. Felesleges azt piszkálni jobb vagy rosszabb konstukcióval meg lehet oldani, hogy legyen elég állampapírtartás.
1-2 év múlva, mire a nagy kamatbevétel realizálódik a korábbi sorozatokon az is jó az államnak, ha ezek a pénzek lakásvásárlásra fordítódnak.

Minden hónapban váltok át euróba. Ha 420, hát annyi. Van állampapírom is forint is, euró is, DKJ is.
A racionalitás nagyon fontos dolog, de már nem tudok az lenni. Épp bejelentették, még nem biztosan (mert nagy a verseny érte a magyar települések és környékbeli országok között) a 3. debreceni akkugyárat.
El nem tudom képzelni a racionalitás talaján állva, mi ebben a jó. A Hortobágy mellé, aminek, ugye, fő tulajdonsága, hogy nem annyira vizes. Áram sem terem ebben a térségben túlzottan.

@rubasov-nertars Sok középosztálybeli is vásárolt állampapírt. A felső 5%-nál sokkal több embert érint.

A magyar adófizető bármeddig fejhető, nem kell félni tőle, hogy az államnak nem lesz mit elégetni a kamatokra.

@Rubasov nertárs
Sokat írsz, de értelme kevés. A visszavásárlási díj emelése befagyasztaná a lakossági állampapír vásárlást. Erről a megújuló pénz forrásról nem mondhat le a kormány.

mindeközben a horvátoknál 550 a benzin, és 350 a tej...

Tárgyilagos és higgadt cikk!

Kellett ez, mint a falat kenyér, mert az állampapíros cikk alatti kommentek szokás szerint tele voltak butasággal, tisztelet a kevés kivételnek.

Nem lehet elégszer leíni, hogy a pánik jellemzően rossz tanácsadó. Ahogy az is döbbenet, hogy mennyien várnak hasznos pénzügyi tanácsot egy háromsoros infó megadásával, és adott esetben fogadnak is el az alapján, hogy ki tűnik a válaszával a leghangosabbnak/legmagabiztosabbnak. Miközben még az árfolyamkockázatot és az árfolyamváltozások hatásait a különböző befektetésekre sem feltétlenül értik.

Hajrá higgadtság, hajrá pénzügyi önképzés!

Nagyon jó cikk!köszi

@rubasov-nertars "420-as árfolyam mellett nem volt értelme váltani. Ott azért látszott, hogy az egy kiugrás, ami után lesz korrekció."

Köszönjük Emese, a valóság ezzel szemben az, hogy rengetegen bejósolták a heteken belül 450-es meg 500-as árfolyamot, utólag okoskodsz te is, mint ahogy az szokás.
A lottózóban sem a meccs előtt lobogtatják a nagy tétes fogadószelvényeket, hanem utána, napersze csak ha bejött. Szánalmas ez, na, dehát gyarló az ember...

Linkelj be ide egy akkori kommentet, ahol az akkori jelenben leírod hogy most csak egy pillanatnyi kiugrásnál vagyunk, köszi előre is.

Én csak azt látom, hogy az Orbán kormányzás alatt, sokkal több lehetőségem volt kihasználni a kormány által adott lehetőségeket, kiskapukat. Lehet, hogy gazdaságilag szarabbul állunk most, mint más kormányzás alatt, (most mindegy, hogy uniós pénz vagy sem) nem volt lehetőség ilyen pénzt "csinálni". Még a hatalmas infláció ellenére is jobb befektetéseim vannak, mint bármikor máskor. Az állampapírt, aki most nem használja ki, az sajnos vagy alacsony pénzügyi kultúrával rendelkezik, vagy annyira "ellenzéki", hogy már "csakazértse". A nagyobb gond az, hogy diplomás ismerősöm az államcsődtől tart, de pénzügyi ismerete igen kevés, a becsületes szakmunkás ismim meg az Orbán utálat miatt nem hisz semmiben, ami "állami". Vicces, hogy mindenhol a gazdasági és pénzügyi képzetlenség az, ami ugyanarra az útra terel: a bizalmatlanságéra.

Valahol ez nagyon szomorú, elvesztegetett az ország minimum egy évtizedet, lehet többet is egy gondolatkisérlet, látomás, fene tudja mi miatt. Köszönjük a cikket Miklós.

Jó cikk, de túl racionális. Rendeleti diktatúrában sajnos nem lehet racionális döntést hozni, mert kiszámíthatatlan. Ahol olyan marhaságokat mond a miniszterelnök, hogy az árstop az egy infláció csökkentő tényező, amivel úgy törik le az inflációt mint a kukoricát, ott mit várunk? Az uniós pénzek pedig esélyesen nem fognak jönni, mert jele sincs a változásnak a külpolitikában, sőt, már gátlás nélkül támogatják az oroszokat, egyértelműen letéve a voksukat keletre. Amíg ebben nem lesz változás, addig pénzek sem fognak jönni. Márciusban 2 nap alatt 400-on járt az EUR, a 18%-os kamat ellenére. Magam részéről inkbább deviza termékekbe teszem a pénzem. Lehetőleg az országból is kiviszem a megtakarításom jelentős részét. Ha legalább lenne parlementi vita egy tervezett változásról, de nincs. Csak reggel arra kelünk, hogy a király megálmodott valamit, ami már hatályos is.

Szerintem ez az a pillanat, amikor el kell gondolkodni a fizikai arany befektetésen.

@Attis

"Vicces, hogy mindenhol a gazdasági és pénzügyi képzetlenség az, ami ugyanarra az útra terel: a bizalmatlanságéra."

Semmi vicces nincs benne, éppen az orbán kormány nyírja ki az oktatást, szóval nem tudom, mitől vársz pénzügyi tudatosságot? A cél az, hogy legyen elég 1bites jobbágy az akkugyárba és az egyéb összeszerelő üzembe. Ennek megfelelő az oktatási rendszer "támogatása".

Józan cikk, köszönjük! Államcsődtől én sem tartok, viszont ez az unortodox út egy szép lassú elszegényedéshez vezet, ami a rekordinflációval gyakorlatilag kezdetét is vette. Ügyesek a fiúk, ha baj van, megoldanak mindent erőből: hol világbajnok kamatot emelnek, hol törvényileg állampapír-kereslet teremtenek (befalapok kötelezése DKJ-vásárlásra, extra szocho kivetés, hogy a PMÁP vonzóbb legyen), ez szerintem csak egy helyen tud kipukkadni, ott, ahol a piacot hosszú távon képtelenség megerőszakolni: a forint árfolyamán. (Ráadásul ez nekik is jól jönne a brutális kamatkifizetések idején!) Látható, hogy 15%-os kamatnál is meg-megremeg a forint és ha nem is üt be csúnyán (pl. 450-es euróárfolyam év végére vagy jövőre), a rugót nem lehet a végtelenségig húzni. Három-öt éves távlatban reszeltek a forintnak, akkor is (sőt, annak ellenére), ha az első 2 évben 35%-ot hoz a PMÁP.

@laci-bacsi

Ha ránézel egy chart-ra, ami az arany hozamait mutatja mondjuk 20 évre visszanemőleg, az nem igazán fogja alátámasztani az érvedet. Pontosabban, sokkal jobb megoldaások vannak már az aranynál. Ez kb. az a tévhit, mint az, hogy ingatlant kell venni. Itthon ezek még ki tudja mikor, bevésődtek az emberek agyába és azóta nem lehet onnan kirobbantani.

Egyebekben, hogy akarsz aranyat venni? Brókernél papír formában, vagy fizikait? Utóbbi esetén nem árt szakértőnek lenni és tárolni is kell valahol. Ez párnaciha szint, csak cash helyett fémdarabokkal.

2 dolog nem világos a cikkben, megköszönöm, ha kapok rá magyarázatot:

1, "Minden értékpapír másodlagos forgalmát biztosítani kell.", "ha az Államkincstár nem váltaná vissza, gondoskodni kellene arról, hogy legyen piaca az eladásnak" Ezek hol vannak leírva, garantálva? De ha le is vannak írva valahol, akadály lenne ezt átírni a 2/3-os többségnek, ha - minden racionális érv ellenére - a szándék megszületik rá? Mert mintha az érvnek az lenne a lényege, hogy az ő kezük is meg van kötve...

2, Ha le is lenne a fenti írva bombabiztosan, és az Államkincstár úgy döntene, hogy nem vált többé vissza, helyette megteremti a másodpiac felületét, betartva ezzel minden fenti elvárást, mitől lenne ez segítség bárkinek, mitől lenne lakossági kereslet is a kínálat mellett ezen a másodpiacon, mikor éppen elszáll minden bizalom a visszaváltás lehetőségének beszántásától?

Laci bácsi, tuti, hogy neked aranybányád van valahol. 😀

...és/vagy rokon lelkek vagytok graphite-tal, hogy mindig mindenhonnan ugyanoda lyukadtok ki.

No offense.

"Természetesen van a másik véglet is, amikor valakinek évtizedekig nem kell a pénz és több százmillió forintot tart magyar forintos állampapírban. Az sem egy bölcs dolog."

Ezt az ember nem tudja előre. Nem tervezed évtizedekig, majd így alakul. Nem véletlen a 250m per instrumentum maximum sem. Azt mondani azokra, akiknek több száz milliójuk van itt, hogy buták lennének, na az sem egy bölcs dolog.

"Valahol ez nagyon szomorú, elvesztegetett az ország minimum egy évtizedet, lehet többet is egy gondolatkisérlet, látomás, fene tudja mi miatt. "

20-30 lesz az.. az anyagi még csak csak, de a szellemi? 🙁

@xavv En is igy gondolom. A 420-as arfolyamnal siman benne volt a levegoben a tovabbi gyengules is.

Az en nyugodt almomhoz az kell, hogy a megtakaritasom ne a forint nevu jatekpenzben legyen, aminek az arfolyama a 400 + egy random szam -30 es +100 kozott keplettel szamolhato.

Btw. szep is az a 15-18%-os pmap hozam, de meddig tart ki? 1 ev? 2 ev?

Nyugtával dicsérjük a napot...

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram