Felkészülni a váratlanra
Kevés ember tervezi, hogy váratlanul meghaljon, ennek ellenére sajnos sokakkal előfordul egy ilyen eset, okozza azt baleset, szívinfarktus, agyvérzés, vagy valami más hasonló villámcsapásszerűen bekövetkező tragédia.
Ilyenkor a hátramaradottak komoly gondba kerülnek, mivel gyakran még azt sem tudják, hogy az elhunyt hol tartotta a vagyonát és milyen kötelezettségei voltak.
Egy hagyatéki eljárásnál, ha egyáltalán bevonják a közjegyzőt, gyakran csak az örökösök (hiányos) információira hagyatkoznak. Még ha minden információ is rendelkezésre áll, akkor is hosszú hónapok, mire a hátramaradottak hozzáférnek a pénzhez. Rosszabb esetben pedig nem kerül elő az elhunyt vagyonának egy komoly része. (Az Egyesült Államokban most is 32 milliárd dollár gazdáját keresik az állami hatóságok, mert nem tudják, kit illetne a pénz, amiért már régóta nem jelentkezett senki.)
Hogyan lehet ez ellen védekezni?
Egy időben megírt és folyamatosan frissített papíralapú vagy online listával, aminek a létezéséről a rokonaid tudnak. (Ha semmi titkod nincs, félévente elküldheted a házastársad és az édesanyád e-mail címére a listát.)
Amennyiben titkaid vannak, amiről nem szeretnéd, hogy a hozzátartozóid idő előtt értesülhessenek, akkor csak annyi legyen ebben a listában, hogy hol és melyik ügyvédnél vagy közjegyzőnél (esetleg megbízható barátnál vagy rokonnál) van letétbe helyezve ez a lista, amit a halotti anyakönyvi kivonatod bemutatásával lehet megszerezni.
Mit tartalmazzon a lista?
– Az összes megtakarításod lelőhelyét. Bankok, bankszámla-számok, értékpapírokat kezelő brókercégek, befektetési alapok és úgy egyáltalán minden befektetésed belföldön és külföldön, lehetőleg számlaszámmal együtt.
Ha bérelsz valahol széfet, vagy valami titkos helyen tartod az aranyérméidet, akkor természetesen az is legyen rajta a listán.
Ide tartoznak még az önkéntes nyugdíjpénztárak, magánnyugdíjpénztárak, egészségpénztárak és egyéb hasonló helyen megtalálható és örökölhető pénzek lelőhelyei is.
(A bankbetéteknél lehet úgynevezett elhalálozási rendelkezést tenni, ilyenkor a bank gondolkodás nélkül kifizeti a pénzt annak, akit megneveztél, nem kell megvárnia az akár fél-egy évig húzódó hagyatéki eljárás végét.)
– Milyen biztosításokkal rendelkezel és hol? Ha lakástűzben halsz meg, hol van biztosítva a lakás? Ha autóbalesetben, hol volt a casco? Ha voltak életbiztosításaid, melyik biztosítónál és mire szólt? Ha az egyik biztosítónál volt bármely halálra szóló életbiztosításod és baleseti biztosításod is, ne felejtsd el mindkettőt feltüntetni, lehetőleg kötvényszámmal együtt.
Arra nagyon vigyázz, hogy az az életbiztosítás, amiről csak te tudsz, az semmit nem ér. Meghalsz, a biztosítás nem lesz tovább fizetve, ezért a biztosító felmondja és a követelés is elévül pár év alatt. Ha csak a házastársad tud róla, az csak akkor jó, ha nem együtt haltok meg egy autóbalesetben. Ezért mindig tudjon róla más rokonod is.
Amikor mi a múltkor utaztunk a feleségemmel, még a bankkártya mellé kötött utasbiztosításokat is felírtuk a mamáknak az életbiztosításokkal együtt, ha bármi történne. Úgyhogy még erről se feledkezz meg.
(Arról, hogy ki kössön kockázati életbiztosítást, már itt írtam.)
– Hol tartod az irataidat? (Ide értve a házasságról, válásról szóló iratokat, de például a nyaralóról, építési telekről szóló tulajdonlapot is, amiről esetleg nem is tud a család, mert annyira új vagy annyira régi szerzemény.)
– Milyen kötelezettségeid vannak mások felé? Fontos a bankokat is értesíteni a halálodról és tudni arról, hogy mennyi hitellel van terhelve az autód vagy a házad és hol. De egy magánszemély felé való tartozásról is érdemes tudnia a hátramaradottaknak.
Ide tartoznak a hűségnyilatkozattal vett mobilelőfizetések, kábeltévé előfizetések és hasonlók is.
– Kit szükséges értesíteni a halálodról? Munkatársak, üzleti partnerek és egyéb ok miatt fontos személyek listája, lehetőleg elérhetőséggel együtt.
– Jelszavak a levelezésedhez, facebook fiókodhoz és egyéb helyekhez, ahol a hátramaradottak értesítést hagyhatnak, vagy lemondhatják a szolgáltatást.
– Bármilyen speciális kívánság a temetésedre nézve. (Hamvasszanak, ne hamvasszanak, senkit ne hívjanak meg, a szülővárosodba temessenek, stb.)
– S utoljára hagyva, de nem utolsó sorban a végrendeleted lelőhelye. Erről már ebben a cikkben és ebben a cikkben is volt szó.
Egy ilyen listával lényegesen könnyebbé teszed az örököseid életét, de fontos, hogy legalább félévente aktualizáld, mert egy 8-10 éves listával nem mennek sokra az érintettek.
Ha szeretnél többet tudni a pénzügyekről, gyere el az Akadémiára, ahol megtanulsz mindent, amit a pénzről tudni kell 6 alkalom alatt, 25 ezer forintért, vagy kérj valódi pénzügyi tanácsadást.
Olvasd el a többi pénzügyekről szóló cikket is a blogon. Csatlakozz hozzánk a Facebookon: http://www.facebook.com/kiszamolo
Annyit jegyeznék meg, hogy a levélben elküldött jelszavakat kevésbé erőltetném. Információbiztonsági szempontból.
hol és hogyan tudom biztonságosan tárolni, és maradhat könnyen frissíthető, mivel a jelszavaimat 60 naponta mindenhol változtatom, valamint a pin kódjaimat is.
És? Mire megy az infóval?
Ha megszerzed a számlaszámom, mire mész vele? Tudsz rá pénzt utalni.
Itt egy piaci rés, megfelelő árral lehet, hogy életképes céget lehetne erre csinálni.
Kell mindenkinek egy dosszie szerintem. Sose lehet tudni mikor esik a fejunkre egy tegla, vagy csap el a villamos…
hvg.hu/tudomany/20130412_gmail_inakitv_halal
– Hörcsögöt megetetni, virágokat megöntözni
– Téli gumi a garázsban, egy szezont még bír
– Pörkölt a hűtőben, csináljatok hozzá tésztát
Halálkor bejelentés nélkül elutalni a számlán található összeget.
Gondolom hozzáférsz netbankon a számlához.
Írjatok még hozzászólásokat!
Köszi
Ezzel az lehet a baj, hogy még egy utolsó vidéki háziorvos is kb. órára pontosan megmondja, és naplózza (halotti anyakönyvi kivonat) a halál pontos időpontját.
Tehát kb. az van, hogy meghal a szeretted, és te nem kapsz sokkot, nem sírsz felette, hanem azonnal netbankolsz, és elutalod a számláján lévő összeget. Hihető…
Amit utána a hagyatékin valszeg elő fognak venni, és lehet magyarázkodni.
Nem hatékony: a számla nyitóegyenlegét nézik a halál napján (halotti anyakönyvi kivonat) és annak a felét zárolják. Ha elutaltad, tartozni fogsz és biztosan behajtják 🙁
Biztos nem várnám meg a hagyatéki eljárást.
Vagy mit csinál a bank, visszakéri a pénzt? 😉
Viszont ez a feature “fekete boríték” helyett nem jó, 3 hónap a legrövidebb beállítható limit, az már túl késő.
Én egyébként egy megosztott evernote jegyzetbe írtam fel a fontos dolgokat, de ezt a cikket és a hozzászólásokat olvasva, még nem eleget.
A két link ugyanarra a cikkre mutat. Szerintem elég lenne csak egyszer. 🙂
Az elnevezést, jelszót pedig letétbe helyezni közjegyzőnél, ügyvédnél, barátnál.
És a hozzátartozókat értesíteni, hogy hol keressék a cuccot. (közjegyzőt, ügyvédet, barátot.)
Előnye, hogy a letétkezelőt nem kell zaklatni minden módosításnál. Azt nem tudom mi van, ha a közjegyző vagy ügyvéd meghal/bezár.
Normál esetben ilyeneket házastárssal közösen írunk. Válás esetén nyilván mindent újra kell gombolni.
pontosan, hiszen a hazassag idejen felhalmozott kozos vagyon tulajdoni aranyai 50 -50 %. Amennyiben ettol nincs eltero megallapodas.
“Nyilván azt, hogy az életben maradt házastárs a jogos örökös. (Ha gyerekek nincsenek.) Bonyolult egy ország ez…”
Mivel itt foleg a “hirtelen” bekovetkzetett halaleset a tema indito, ezert siman lehet, hogy a hazastars mellett az elhunyt szulei meg elnek es a hagyateki eljarasban mint orokosok jelennek meg.
Pontosan, ebben az esetben a hagyatekba be sem kerul a bankszamlan szereplo osszeg.
Nincs min civakodnia az orokosoknek.
Simán BTK-ba ütközik az, ha más számlájáról pénzt elutalsz. Még akkor is, ha x nap múlva a tied lenne. A pénztáros se veszi ki a pénztárgépből a fizetését.
ezt hogy gondolod? Ha a házastársaddal külön akarjátok kezelni a vagyonotokat, vagy annak egy részét, azt lehet házassági vagyonjogi szerződés keretében. De akkor is le kell írni, hogy mid van, és milyen jövedelmek nem közösek. Ha nem adsz információt a vagyonodról, az rosszabb. A házasságba hozott vagyonod ez esetben is külön vagyon, viszont annak a hozama már közös. Váláskor jó eséllyel úgyis kiderül.
nnk: Jól gondoltad, a közjegyző pontosan ezt teszi, előbb felméri, hogy mi a hagyaték, aztán rendelkezik róla.
Úgy tudom, a kamarájuk átveszi a letéteket, és az intézik.
Az ugyintezes az elhunyt lakhelye szerinti onkormanyzat hagyateki osztalyan indul, es ott is all igen sokaig. Ok becsulik fel az ingatlan (ha van) erteket, es nekik kell megadni a tudomasunk szerinti banki adatokat is, es vegrendeletet ha van. Idovel az anyagot atkuldik a kozjegyzohoz, ahol mar csak kb. 1-2 honap a vegzes ha nincs semmi komplikacio. A kozjegyzo veszi fel a kapcsolatot a bank(ok)al amiket megadtal, de magatol nem nyomoz semmi utan. A vegzes nelkul szinte semmit nem lehet tenni, meg a kozmuszolgaltatasokat se tudtuk lemondani.
Szamomra megdobbento volt hogy milyen sokaig tartott mindez, lehet hogy ha jobban ‘hajtom’ az onkormanyzatot akkor gyorsabban megy (nekem nem volt kulonosebben surgos), de igy is csak akkor lepett elore valamit az ugy ha telefonaltam vagy odamentem. Dobbenetes a munkamoral, erdemes megjelenni az ugyintezonel idonkent. Persze lehet hogy mashol jobban mukodik mindez, de en ezt tapasztaltam, mindket eset az elmult 5 evben tortent.
Hanem hogy a banknak nem kell mérlegelnie, kinek fizeti ki.
ez szerintem kb mindenhol így van, a cib-nél az a különbség, hogy megszüntetni csak a (fő)tulaj tudja.
Mi történik ha meghal a számla (fő)tulaj, viszont van haláleseti megbízás?
(miután képes rá) bemegy az ember a bankba a megfelelő papírokkal és kéri, hogy írják át “egyszemélyesre” a számlát?
Mit kell ilyenkor bevinni a halotti bizonyítványon és a személyes igazolásra szolgáló papírokon kívül? a haláleseti megbízás megvan a banknál is..
A meghatalmazott nem számlatulajdonos! A tulajdonos(ok) megbízottja. Megbízása a tulajdonos halálakor megszűnik.
Ha egy számlának több résztulajdonosa van (pl. 2), és egyikük meghal, akkor a halotti bizonyítvány bemutatásakor annak az összegnek a felét zárolják, ami a halál napján a számlán volt.
Az OTP-nél (tapasztalat) az életben maradt tulajdonos sem tudja megszüntetni a számlát, amíg nincs hagyatéki végzés, mert a zárolt összeg ugyanzon a számlán van nyilvántartva. A nem zárolt résszel rendelkezhet és a számlát használhatja.
Csak halotti bizonyítvány kell a bejelentéshez, és bárki megteheti, nem csak az életben maradt számlatulajdonos.
A rendelkezési jog (meghatalmazotti státusz) nem befolyásolja az öröklést és nem jelent tulajdonjogot.