Ingatlan árverés-átverésről még egyszer
Írtam egy cikket fél éve az állítólagos végrehajtott ingatlanok megvételéről közvetítőkön keresztül:
Bár már sokan megégették magukat, még mindig próbálkoznak az ügyeskedők.
Most éppen Máténál próbálkozott be az ingatlanos, belvárosi lakást kínált féláron, ehhez csak 10%-ot kell előre befizetni, hogy a tiéd lehessen. Az ő jutalékát nem lehet ügyvédi letétbe tenni, nem tudja, melyik banké az ingatlan, mert annyival állnak kapcsolatban, nem, nem lehet megnézni a tulajdonlapot sem, amíg nem fizet.
Ez a történet már így is önmagában bűzlik, akkor különösen, ha tudod, hogy változtatták a törvényt tavaly tavasszal, hogy ne lehessen akármennyiért eladni a végrehajtott ingatlanokat. Ha például ez az adós egyetlen lakóingatlana és már legalább hat hónapja ott is lakik, még egy év után is csak a becsérték 90%-át elérő licit tekinthető érvényesnek, addig csak 100%-on vagy felette lehet licitálni rá. (A becsérték ebben az esetben jellemzően a piaci ár.) De ha nem is ez az egyetlen lakóingatlana, akkor is először csak 70% lehet a legalacsonyabb érvényes ajánlat. (Más, nem lakóingatlanokra adható akár 50%-os ajánlat is, ingóságra ennél kevesebb is.)
További hab a tortán, hogy az összes árverést megtalálod te magad is ezen a weboldalon, mert kötelező oda feltölteni azokat a transzparencia és az adós, illetve a hitelező jogai miatt.
Itt is láthatod, hogy a legtöbb ingatlan annyiért van árverésen, amennyi a becsült értéke, a többi 70, illetve 50%-os áron várják a sorsukat. Ez utóbbiak nem feltétlen lakóingatlanok, de amelyik mégis az, azt te is megtalálod a listában. Az, hogy mennyire értelmes a törvény, amelyik piaci áron indít egy licitet felfelé, ráadásul még limitet sem tartalmaz, hogy csak a 30 millió forint alatti ingatlanoknál kell alkalmazni, azt most hagyjuk.
Érdemes lejárat szerint sorba tenni a liciteket, akkor látod, jellemzően mennyiért mennek el az ingatlanok, már ha egyáltalán. Használd a részletes keresést eldugva a lenyíló fül alatt, ha nem vagy kíváncsi például a Békés megyei ipari ingatlanokra vagy zártkertekre. A pipálgatás után még a keresés gombot is meg kell nyomnod külön.
Tehát (általában) nem lehet féláron ingatlant venni, mert a törvény tiltja és nincs olyan titokban tartott árverés, amiről te vagy más ne szerezhetnél információt. Ha pedig más is tud róla, mi szükséged van ezekre az emberekre, illetve mi biztosítja, hogy más nem ad nálad jobb ajánlatot?
Innentől már csak az a kérdés, ki dől még be mindig ezeknek a csalóknak?
(Igen, vannak kiskapuk, ha az adós és az összes hitelező megegyezik, hogy X összegért adják el az ingatlant, de akkor nincs több tartozása az adósnak, akkor el lehet térni a törvényben meghatározott százalékoktól. De mekkora az esélye, hogy pont neked ajánlják ezt a néhány tucat ingatlant és pont Budapest belvárosában? S miért menne bele akár az adós, akár a hitelező, vagy a követelést megvásárló faktorcég, hogy féláron elkótyavetyéljenek egy egyébként két nap alatt eladható belvárosi ingatlant?)
Koszi a cikket
Az ismerősök nem is azért ugrottak be, mert értették a dolog lényegét, hanem azért, mert barátaik, rokonaik ajánlották, akiknek már bejött. Nem meglepő, a piramisjátékok kezdeti szakaszában mindig van “hozam” kifizetés, ami az új belépők pénzéből jön, és a rendszer felduzzasztása a célja.
Miért ugrottak be és ugranak be a csalóknak az emberek? Mert irigykednek azokra a rokonaikra, barátaikra, akiknek már bejött. Az irigység a motiváció.
1/1 tulajdoni hányad a licit, a teljes lakás becsértéke
(kikiáltási ára) 260.000 Ft/m2, piaci (hirdetési) ár: 400.000 Ft/m2
azaz a piaci ár 65%-án van meghirdetve, tehermentesen
“Az ingatlanra a kikiáltási ár legalább 50%-ának
megfelelő összeggel tehető érvényes vételi ajánlat.”
Azóta is azon gondolkodom, kinek éri meg piaci ár felett vásárolni nagyon lepusztult lakást, amihez csak hónapok után jut hozzá.
Más. Mivel jár, hogy ingatlan lakottan? 100 évig ott maradhatnak a dédunokái és még az épület karbantartását is fizetheted, vagy ha önként nem mennek el egy hónap után segítenek a hatóságok kitenni?
A piacon jobb vételek vannak, mint az MBVK oldalán. Horrorárak vannak szerintem is. Majd valaki, aki belelát, majdcsak megokosít minket, hogy miért vesz valaki túlbonyolított módon túlárazott lakást úgy, hogy nem egy esetben vásárlás előtt meg se tekintheti. Néha azon gondolkoztam, hogy talán egymásnak verik fel az árakat. Ha balek veszi meg licitálva, eladják neki, egymás közt meg nem vonják le a 10% foglalót. xD
Nem tudom, hogy az irigység motivál-e ilyen marhaságra bárkit, de az biztos, hogy az emberek egy része simán azt gondolja, hogy ha a Pistának bejött, nekem kétszer annyira be fog. Okosabb vagyok, szebb is vagyok, szorgalmasabb is vagyok 🙂
Úgyhogy van abban valami, amit írsz.
Másrészt meg, fogadjuk el: a trükközés országa vagyunk. Ha valamit görbe úton meg lehet szerezni, az tutira csak jó lehet. Szerintem aki így vesz lakást piaci áron vagy fölötte, az egyszerűen azt hiszi, hogy tutira megéri valamiért, valami extra jár vele, mert trükkös és azzal mindig jár extra. Ami voltaképpen igaz is 🙂
Amúgy ha nálam hajtanának végre ezek a végrehajtók, akkor tuti beperelném őket, hogy messze nem teszik meg a tőlük elvárható dolgot azért, hogy normális áron menjen el a cucc. A fényképek kritikán aluliak, előfordul, hogy nem is az adott dologról van ott fotó, a leírás használhatatlan…stb.
Múltkor írtam az egyik végrehajtónak, amiben rákérdeztem az egyik műszaki cikk típusára. 1 hónap (!) múlva válaszolt, amikor már le is járt a licit.
Az hagyján. Volt olyan, hogy licitáltam és a szuper titkos licitálás jegyében és a hiper-szuper adatvédelem fényében a drága végrehajtó (valószínű az alkalmazottja) kiküldte az összes licitáló email címére, hogy ekkor és ekkor lehet megtekinteni a dolgot. Úgy, hogy az összes címzett email címe látszott.
Masik ingatlanok kozott, garazs 500e persze a haszonelvezeti jog rajta marad. Amit nem lehet ugyan atruhazni es orokolni sem, a haszonelvezo halalaval atszall a tulajdonosra, de az meg lehet 60 ev… ezt is ki fogja megvenni? Es van mar ra ervenyes licit…
Lehet a rokonok vasoljak fel? Tudja valaki mi lehet a trukk?
OFFTOPIC:
Szia Miklós, küldtem tegnap egy email a ‘kiszamolo@gmail.com’ címre, “Balesetbiztositás” címmel. Megérkezett ?
1. Még a 90%-os szabály előtt vásároltam.
2. A lakáson ugyan volt bejegyezve haszonélvezet, de haszonélvező már meghalt.
Lehet ezen a módon jó üzleteket kötni, csak a zavarosban kell halászni. Igazából el kell végezni a házi feladatot. Lakás kinéz, tulajdoni lap lekérdez (kötelező megadni a helyrajzi számot az alapján könnyű rátalálni) ezt online le lehet kérdezni 1000 forintba kerül. Azon rajta van az ingatlan teljes története többek között a haszonélvező neve és születési dátuma. Ebből már azért elég jól tippelhető, hogy él-e még. Ha 65+ korú egyszerűen elbattyogsz a környékre és megkérdezed a szomszéd nénit, na ő tuti tud mindent, de elég sok külső jel van amiből jól megtippelhető, hogy az ingatlan lakott-e.
Én a becsérték 65%-ért vettem a lakásomat ezzel a módszerrel
@VJ: Nincs rajta nagy trükk vagy tudja az illető, hogy a haszonélvező már nem él vagy 70 és a halál között van. Vagy egyszerűen úgy van vele, hogy 500 ért eltűnni nem fog, az ára valószínűleg csak nő, negyed áron veszi meg, azt egyszer csak rá száll garázs. A fenntartási költségek meg a haszonélvezőt terhelik.
,,Emelkedik a CSOK összege a kistelepüléseken 2018.07.24 10:16
A CSOK összege növekedni fog az 5000 fő alatti településeken, konkrét összeg még nincs, de jelentős összegű emelést tervez a kormány – mondja Gulyás.”
Na jöhetnek a lepusztult túlárazott kádárkockák Bivalyhalálf***-n.:D:D
Szeritnem egyfajta “szerencsejátékos” izgatottság lehet a licitálókban, hogy csakazértis az enyém lesz.
Az emberi butaság döbbenetes történetei rajzolódnak ki a honlapon….
Az átverős cégek is ezért “virágoznak”…
Winner’s curse.
Ne terjessz hüjjjeségeket! A végrehajtást kérők általában BANKOK, Önkormányzat, Lakóközösség, stb. = “egyikük” sem vásárol árverésen!!!! Pláne nem a piaci ár felett.
Kéretik tudomásul venni, hogy bizony idióták vásárolnak jobbára a felvert liciteken!!!
13.3-ért vettük, 4 hónap múlva 17-ért elment,
13.3-ért vettük, 3 hónap múlva 22-ért elment,
14.5-ért vettük, még megvan, kicsi +-ban tudnánk kiszállni….
Tavalyelőttiek:
12-ért vettük 5 honap múlva 15.6-ért elment;
11.5-ért vettük 7 honap mulva 14.8-ért elment;
10.6-ert vettük, 2 év után most májusban vehettük birtokba, kb 20-22-t ér;
18.6-ért vettük, még nem vehettük birtokba, kb. 32-34 most a piacon….
Mindez 300 (!) árverésből, rengeteg türelemmel.
Nem kérek “okos” kommenteket, 16 éve végrehajtással foglalkozom, most 27000 ügy van nálam…
Évről évre nehezebb jó áron venni, most már szinte lehetetlen. (Azért idén is vásároltunk, jóval magasabb kockázat és várható “futamidő” mellett.)
Ha van rá igény, röviden azért az árverésekről , jogszabályokról és a kockázatokról szívesen mesélek…
Szélsőséges esetben látszólag piaci ár felett is.
Viszont kb. 1000-ből egyszer… tehát évente 2-3 esetben…
A licitálók nagy része szerintem is bolond , izé , pénzügyileg nem megalapozott , magas kockázatú döntést hoz.
Nagyon egyszerű: követelésvásárlás árverés előtt.
Lehet hogy úgy tűnik, hogy valaki 30 milliót fizet 35m2-ért… de ha előtte megvett az egyik hitelezőtől egy 20 milliós adóslevelet 5 millióért, akkor a matek azt mondja, hogy már az első licitnél az 5 milliója 20at ért, így ha 35nél áll meg a licit, akkor neki 15be fájt.
Még van egy pár ilyen okosság, csak sok a banánhéj is (gyerektartási, kamu kölcsönszerződések, stb.), na meg összezárnak a sorok. Mit gondoltok, hány igazán értékes ingatlan kerül ki ezekre az oldalakra, és hány talál gazdát még ezelőtt? 🙂
Hogy kezdted el, mikkel szívtál, mibe szaladtál bele, mennyi munka volt vele, hogy változott a piac.
Hogy működik a végrehajtás és hogyan nem, stb.
Erre a a szerződés aláírása után a bank még két hónapig húzta az időt, pl. engem is bevontak adóstársként, végül most a bank kijelentette, hogy nem ad lakáshitelt a testvéremnek, azért mert gyanúsan kis összegű a vételár (az amúgy 25-30 M Ft értékű lakásért), és hogy van rajta egy olyan jelzálog, amiről viszont az adás-vételi szerződés kereken leírja, hogy a vételár befizetésével lekerül a tulajdoni lapról.
Most akkor bármely banknál csak a jóval drágább személyi hitelre számíthat a testvérem? 🙁
A lenyeg: a faszi azt mondta a telefonba, hogy azert vasaroljak meg ezeket a baromi olcso, kvazi lakhatatlan ingatlanokat mert ennyiert barki megveszi toluk hogy vallalkozast tudjon ra bejelenteni. Hogy ez mennyire igaz, nem tudom, nem hiszem hogy kamuzni akart volna (semmi oka nem volt ra, engem igazabol tokre nem erdekelt hogy miert kellett volna neki).
Kérdezz meg egy hitelközvetítőt, tanácsadót, melyik banknál érdemes próbálkozni, ez nem kerül semmibe.
Keresd Solymosi Gábort profi hiteltanácsadót, sokunknak segített már itt az oldalon.
Szerk.: http://olcsohitelek.com/
Gondolkodjunk ! 😀 Lehet nehéz de próbálj követni. Ha egy árverésen a piaci ár fölé megy az ár, akkor ugye legalább KETTEN licitálnak, de a licitnaplók alapján általában 3-4 ostoba, akik általában mind a piaci ár közelébe vagy fölé kínálnak!
Ennek fényében az “elméleted”? 😀
+ a végrehajtó is megmondta.
Én lehet hülye vagyok, de nem értem amit írsz:
“Lehet hogy úgy tűnik, hogy valaki 30 milliót fizet 35m2-ért… de ha előtte megvett az egyik hitelezőtől egy 20 milliós adóslevelet 5 millióért, akkor a matek azt mondja, hogy már az első licitnél az 5 milliója 20at ért, így ha 35nél áll meg a licit, akkor neki 15be fájt”
Lehet fizetni a lakásért “adóslevéllel”???
Ez azért nem úgy működik, hogy hopp felcsapom az oldalt és féláron az enyém bármelyik ingatlan.
Nyilván sokan ismerik a lehetőséget, egy jó helyen vagy jó állapotban lévő, és lehetőségekkel kecsegtető ingatlanra más is ráugrik, az ár pedig piacira vagy az fölé is felmegy. Utóbbi a vaterán/ebayen is gyakran előfordul, nem kell ehhez ingatlanpanama…
Az újabban indult árverések becsértéke már a mai viszonyokhoz, árakhoz igazodik, az új törvényi szabályozással együtt meg is szűntek az alkalmi vételek…. Már csak ott teremhet babér, ahol a becsérték megállapítása évekkel ezelőtt történt és az adós nem támadja meg a végrehajtást.
De ha valamilyen szempontból ígéretes az ingatlan, akkor általában 4-6 licitáló is van és az árverés a piaci ár közelében fejeződik be.
Ez a mvbk oldal is felemas mert persze minden info nyilvanos, de azert ha megnezem, az erdekes arveresek jelentos resze az utolso egy (1) oraban zajlik/aktiv elotte utana semmi – ezt csak nehanyan tudjak meglepni, de nem az atlag.
El van baszva az egesz szabalyozas, felelossegi kor, feladatkor az “ugyfel” szemoszogebol, akarcsak a kozjegyzoi tevekenysegek, amelyek szinten nagyon kedvezoek annak a par szaz embernek.
Es ha minden klappol, meg akkor is ott vannak az arveresek jogi korlatai mint pl szavatossag hianya
sanyi
Te is ülj le fiam: KARÓ!
Te se terjessz hüjjjeséget! Mint ahogy petki kolléga megírta: CSAK PÉNZZEL LEHET AZ ÁRVERÉSEN FIZETNI, NINCS BESZÁMÍTÁS!
Mióta az ingatlanmánia tetőzik, engem is megkeres fű&fa 😀 ezeknek a “nagyszerű” követelésértékesítő cégek ajánlatai véleményezésével.
(Nagy gyűjteményem van a mindenféle atomtitoktartási&egyéb kamuszerződéseikből.)
Szóval: Csak egy dolgot szoktam kérdezni az érdeklődőktől: Ha Te/Ön ilyen lehetőség birtokában lennél, vagyis jóval piaci ár alatt szert tudnál tenni követelésekre, és ezáltal ingatlanokra, “odaadnád” szinte ingyen másnak?
NAUGYE…
MIND CSALÁS! Egyetlen bank sem ad el ilyen cégeknek követelést. Ha mutatnak is tulajdoni lapot, amin banki követelés szerepel SOHA nem igazolják, hogy azt akárcsak szándéknyilatkozat szinten meg tudnák szerezni. Horror esetekben olyan banki követelést “árulnak” amely csak jelzáloggal fedezett fedezetére már árverés is van tűzve a követeléshez képest töredék áron!!!!! Stb…
Hogy érti azt, hogy 27000 ügy van önnél?
Kicsoda ön, végrehajtó?
Ha igen, hogy vásárolhat árveréseken törvényesen?
Vagy a családja vásárol amit ön kinéz nekik?
Esetleg lezsíroz?
Ez így működik, hogy önök lefölözik a jó bizniszeket?
És utána még dicsekednek is?
Ön vagy ostoba, vagy gerinctelen f….
Vagy csak hazudozik….
Meséljen kicsit az életéről.
Úgysem fog….
Adott egy (nagyon) vidéki árverezett ingatlan:
Fotó alapján föld/telek
Besorolás: egyéb
Fekvés: belterület
Művelési ág: nincs
Bejegyzett földhasználat: nincs
Jogi jelleg: nincs
Kikiáltási ár: 1.800.000
Minimál ár: 900.000
Első licit árverés vége előtt 3 nappal: 900.000
Második, egyben utolsó licit ugyanattól(!!) a licitálótól 1 nappal az árverés vége előtt: 3.500.00 = Nyertes licit
Valaki elmagyarázná, hogy lehet esetleg ebben valami trükk…?
Tomikaa?? Úgyanúgy halványlilaibolyafingja sincs neki erről, mint ahogy Neked sem. ÁRVERÉSEN (LICITEN) NINCS BESZÁMÍTÁS!!!!!!
Nehéz felfogni?
Persze nálunk a focihoz meg a joghoz minden hüjjjeeeeeeeeee ért! 😀
Én bevallom, hogy életemben nem vettem részt árverésen, de az említett Tomika nem beszámításról beszélt, hanem arról, hogyha megvett egy követelést negyed áron és utána megveszi az ingatlant, akkor látszólagos piaci ár feletti végösszegnél is a valóságban olcsóbban vette, mint a piaci ár, mivel saját magának törleszt.