Amikor az oktatás csúfos véget ér
Ma az Auchanban voltunk, a gyerekek megtalálták a plüss állatokkal kitömött lehúzó gépet, amibe kétszáz forintokat bedobálva halászhatunk plüss állatot. Mármint elméletben, mert kétszáz esetből 199 esetben annyira gyenge a kiemelő kar, hogy mindig minden kiesik belőle, hiába voltál milliméterre pontos a célzással.
Erről a gépről van szó, gondolom sokan ismerik:
Természetesen akartak 200 forintért egy plüsst, ezért rágták a fülemet, hogy játszunk. Mivel hiába akartam volna elmagyarázni, hogy átverés az egész és annyi esélyük sincs, mint háromlábú sünnek az autópályán, gondoltam megér egyszer hatszáz forintot, hogy egyszer és mindenkorra mindhárman rájöjjenek, hogy ebből a gépből nem vesznek ki ajándékot. (Ahogy valaki fogalmazott: ebből az automatából pénzért csak szomorúságot és csalódottságot lehet kivenni, más semmit.)
Úgyhogy befizettem mindhárom gyereket egy-egy körre az oktatás nevében.
Az első két gyerek látta is, hogy hiába ragadják meg a plüsst, az kicsúszik a fogóból és nem nyernek semmit.
Bezzeg a fiam kivett egy nyavalyás plüsst a gépből. Ő lett a nyerő kétszázadik.
Erre a másik kettő is akart nyerni. Mivel nem akartam sok ezret bedobálni a gépbe, megbeszéltük, hogy inkább az áruházban veszünk nekik egy-egy plüsst.
Így aztán a hatszáz forintos oktatásom további két plüss vásárlásába került, de ami még rosszabb, mostantól mindegyik gyerek meg van róla győződve, hogy ezzel a géppel csak nyerni lehet, ami pont ellentétes azzal, amit megtanítani akartam nekik. Innentől nincs az az okos érvelés, amitől elhiszik, hogy nem éri meg a pénzbedobás a gépbe.
A nyeremény plüss a két vásárolt között:
Van, hogy homokszem kerül a gépezetbe és nem úgy sülnek el a dolgok, ahogy azokat elterveztük. 🙂
BÚÉK mindenkinek!
Persze lehet, hogy csak én voltam szerencsés…
A tanulság ugyanaz, csak ne kerül pénzbe, esetleg megtanulják azt, hogy a másik kárán is lehet tapasztalatot szerezni 🙂
Köszönjük az egész évi törődést és Boldog Újévet!!
ps. Végül eladtuk a házunkat a szmogos kertvárosban és beköltöztünk a nyugdíjas korunkra (szerencsére még 2014-ben) vásárolt társasházi lakásunkba. Mi sem tudtuk előre kiszámítani, hogy mit hoz a jövő… :)) Van egy így “gyakran”
A Te szempontodból: Kérdés: mennyibe kerül a boltban egy ilyen plüss? Hányszor 200 Ft bedobása mellett jók még az ODDS-ok?
Hamarosan már ezt is megértik majd a gyerekeid 🙂 Az enyém sajnos még nem 🙂
BÚÉK Mindenkinek 🙂
Lehet, hogy bennem van a hiba, de nekem a történet alapján nem ez ugrott be.
Hanem az, hogy mindenkivel előfordulhat, hogy tévesen állít valamit és szerencsés esetben, amikor bizonyítani akarja, akkor kiderül, hogy nem igaz. (Szerintem rosszabb az az eset, amikor a bizonyítás sikerül és megmarad a tévedés.)
És lehet, hogy a gyerekeid túl kicsik ehhez, de a másik olvasat a nyitottság és vállakozó szellem győzelme a konzervatív hozzáállás felett. Nekik életükben sokkal vállalkozóbbnak kell majd lenniük, mint mi voltunk. Ehhez nagyon fontos, hogy lássák hogy sok minden lehetséges, amit az emberek többsége lehetetlennek tart, csak fel kell mérni a benne rejlő kockázatot.
Köszönet a 2018-as cikkekért (beleértve ezt is; élvezettel olvastam) és Boldog Új Évet kivánok.
BUEK
Mert ez gyakorlatilag a gyerekek rászoktatása erre.
Számos online játék is ilyen elven működik, a legbalfaszabbak lesznek a legnagyobb függők (World of Tanks a legismertebb, ahol a gép játszik 80%-ban helyetted és irányított az egész).
napirajz.hu/?p=1331
BUÉK!
Szerintem ez a gáz, ebből nem tudtam őket kiléptetni. Mikor még nagy állatkertimádók voltak, akkor az állatkerti plüsdögbolt keserítette az életemet. A Bp-i még ok, sok olyan van ott, ami máshol nincs és még nem is egy ökör ára. Na de Nyíregyinél már nem találtam feloldozást magamnak. Így ott az lett az egyesség, hogy 1e-t fizetek én, a többit a zsebpénzükből, de úgy is max. 3e. Mert ugye az útiköltség+a belépők+kaja+plüssök nálam már átlépi az ésszerűség határát.
A fentire az lehet a megoldás, hogy ez szerencsejáték, csak nem lottószámokkal. Azt meg tudják érteni. Emiatt nem engedtem még a golyócskákat stb. hasonló automatákból. Viszont néha van olyan ami totálisan értelmetlen pénzkidobás: pl. fogtündér ajándéka, adventi naptár. Ez utóbbiba egész évben gyűjtögetem a 72 mütyürt. És nem ez benne az érdekes, hanem, ….
Csak kimondom a varázsszót : NEM.
Mert apa azt mondta.
PONT.
Szerintem a pénzügyi tudatosság mellett azt is meg kell tanítanunk, hogy néha lehet lazítani a szabályokon. Különben túl nagy különbség lesz a vágyaik és a mintánk között.
@2018:
szegény gyerekeid 🙁 egy 4-6 éves sokkal értelmesebb, mint ezek szerint te azt hiszed.
De ha jól számolok, még legfeljebb egy-két év, és a fiad már a saját zsebpénzével próbálgathatja a szerencséjét. 🙂
Szoval kb ennek lettel aldozata, pont megkaptad a wint a harombol egyszer.
Pszichologiai ertelemben ez a kutyu zsenialis, sokkal erdekesebb igy, hogy neha ad, neha nem, mintha unalmas modon bedobnad a penzt es kijonne az ellenerteke. A raszokas szempontjabol nem csak az a fontos, hogy neha ad, neha nem, hanem az is, hogy a tobbi esetben is “majdnem” osszejon, csak egy kicsit gyenge a kar. Meg hogy celozni kell, mintha az ugyessegeden mulna.
Inkább dobál volna be még 2*600 forintot, a nagy számok esélye alapján 😀
Szerinted.
Szerintem meg azok a “szegény” gyerekek, akiknek soha nem mondanak nemet.
A által linkelt 444-cikkben idézett angol Vox.com például nagyon szépen összefoglalja e gépek működésének lényegét (valójában nem is véletlenszerű, a véletlen csak az, hogy nem tudod, hányadik vagy az utolsó nyertes óta), ez nekem új volt. vox.com/2015/4/3/8339999/claw-machines-rigged
Amiért undorítónak tartom továbbra is, hogy annyi idős gyerek fantáziáját birizgálja, akinek még nincs esélye érteni a 14-16 évesnek egyébként már teljesen elmagyarázható véletlenszerűséget, sem a pénzben játszott szerencsejáték természetét.
A kocsmai nyerőgèpek betiltàsa nagyon sok csalàdon segített.
youtu.be/_MxcUlJZlp8
🙂
De ha már gazdasági blog: Kiszámoló! Már csak egy gyerekre vagy a csókos 10+15 ingyen milliótól. 🙂 Amin gazdasági értelemben ugyan úgy bukik hosszútávon az ember, mint a plüssökön, csak jobb az imázsa. Pedig a gyereknevelésnél sincs garancia, hogy a biztosnak remélt érzelmi nyereség nem fordul mínuszba. 🙁
Buék mindenkinek! Tudom, évnyitó gondolataim megosztóra sikeredtek, de nem akartam megbántani senkit. Aki mégis beoltó replikát fontolgat a gyermeknevelés mundérjának védelme érdekében azert gondoljon előtte arra, hogy a bortonok, korhazak, drogelvonók, kocsmák… temetők is olyanokkal vannak tele, akiknek szintén volt anyja…
kérlek tanulj meg szöveget értelmezni, mielőtt kommentelsz.
Szó nincs róla, hogy ne lehetne, sőt, legtöbbször nemet kell mondani a gyereknek. Az elutasítás stílusára reagáltam.
“mert azt mondtam” – értelemszerűen nem kell minden döntést megtámogatni egy doktori disszetárcióval a gyereknek címezve, de ez a hozzállás alapvetően írtandó.
Szerinted.
Waberer’s részvényről mit gondoltok? Kibocsátás óta esik az ára. Érdemes lehet lassan venni?
… mígnem nyert egy hosszú hétvégét egy magyar welness szállóban, emailben feliratkozós sorsoláson.
Ó, biztos valami behúzás. És el is mentek, nagyon jól érezték magukat, azóta minden szarra feliratkozik….
Köszi a gondolatot Kiszámoló. Részemről a visszaesesre es nem az armageddonra készülök. Csak háború ne jöjjön…
Megpróbáltam segíteni egy ismerősnek, aki kb. 52 év körüli, nincs félre tett pénze, a mottója, hogy a mának él.Vállalkozóként dolgozik masszőr, szerinte jól megy, nincs családja. Megkérdeztem, hogy nem tart-e attól, hogyha esetleg megbetegszik, akkor nem lesz amiből megéljen? Elmagyaráztam neki, amit itt olvastam, hogy kezdjen el félre tenni, legyen passzív jövedelme stb… Erre az egyik nap megjelenik azzal, hogy be fog lépni egy MLM rendszerben, mint másodállás és akkor meg lesz a passzív jövedelme is, mert egy nagyon nagy hálózatot fog építeni. Amikor ezt elmesélte, megmondom őszintén, hogy nem volt erőm lebeszélni. Lehet, hogy mint tanár megbuktam 🙂 Azon kezdtem elgondolkodni, hogy ennyi évesen egy ember, hogy lehet ennyire felelőtlen saját magával szemben, de sajnos nem jöttem rá a válaszra.
Aztán rájöttem: nem kell mindent írtani, ami kockázatot hordoz. Gyereknek is, szülőnek is meg kell tanulnia, hogyan menjen el az ilyen kísértések mellett. 🙂