Az 50-30-20 szabály
Egy régi alapszabály az 50-30-20%.
Az 50% a havi fix kiadásod. A fizetésed (vagy a háztartás bevételének) az 50%-ába bele kell férnie a havi fix kiadásaidnak, mint lakásbérlés, vagy hiteltörlesztés, rezsi, autófenntartás, biztosítások, stb.
Ha ezekre a tételekre többet költesz, mint 50%, akkor a bevételeidhez képest nagy lábon élsz.
30% a változó kiadásaid, mint bevásárlás, szórakozás, ruházat, fodrász és egyebek.
20% pedig az anyagi céljaidra félreteendő összeg havonta, legyen az nyugdíj-megtakarítás, hiteleid kifizetése, vagy bármi egyéb.
Természetesen nem biztos, hogy neked is pont ez a felosztás a megfelelő. Lehet, hogy mivel nagyon el vagy adósodva, vagy el vagy maradva a nyugdíj-megtakarításaiddal, inkább 25 vagy 30%-ot kellene eltenned havonta a 20% helyett.
Lakásra gyűjtesz, vagy korán szeretnél nyugdíjba menni és ezer ok lehet még, ami miatt sokkal többet teszel el, mint 20%.
Esetleg jelenleg még nem férsz bele az ötven százalékos fix kiadásokba, de legalább láthatod, mennyivel élsz a lehetőségeid felett. Ha túl drága házat vettél túl nagy hitellel, vagy autóval jársz mindenhová, miközben a nyugdíj-megtakarításodba rakandó pénzből tartod fenn az autódat, akkor láthatod, hogy milyen szintre kellene visszavágnod a kiadásaidat, vagy növelned a bevételeidet, hogy az életszínvonalad összhangba kerüljön a bevételeiddel.
A fix kiadásaid felülvizsgálata is segíthet az egyensúly megtalálásában. 1000 Mbit-es internet és 148 tévéadó? Feleslegesen drága lakásbiztosítás? Kétes hasznú különórák a gyerekeknek? Havi 120 ezer forint az autó lízingdíja? Havi 40 ezer forint kertészre? Egy őszinte szembenézés sok kiadást képes a “már pedig ez kell” kategóriából a “felesleges kiadások” kategóriájába átsorolni.
A változó kiadásaidat is kordában tudod tartani, ha az eddigiektől eltérően határt szabsz nekik havonta. Ha például havi 150 ezer forint mehet el élelmiszerre és fodrászra és szórakozásra és ruhára és minden egyébre, akkor átgondolod, hogy kevesebbet költesz az élelmiszerboltban, hogy maradjon fodrászra, vagy fordítva, lemondasz a fodrászról ebben a hónapban, hogy több maradjon bevásárlásra vagy mozira.
Érdemes átvizsgálnod a havi költségvetésedet ezen a szűrőn keresztül is, vajon nagy vonalakban megfelel-e ezeknek a sarokszámoknak? Ha nem, hol kellene elkezdeni a korrekciót? Ha most a bevételed 75%-át elviszik a fix kiadások, egy év alatt képes vagy-e ezt az arányt 50-55% alá süllyeszteni?
(Ezek a számok arra alkalmasak, hogy egy gyors ellenőrzést végezz a pénzügyeid felett. Ha az arányok stimmelnek, utána érdemes még utánaszámolnod, a céljaid eléréséhez elég-e például a 20% megtakarítás. De erről már sok szó esett ezt megelőző cikkekben.)
Az a rohadt lakber az a sok, de mit csinaljak, igy is kicsi a lakas. A vetel meg nem opcio, mert nem engednek 30%-nal nagyobb torlesztot, es ugye ha berelni is kell 50, akkor venni 30bol nem realis (hacsak nem akarunk oten egyszobas lakasba koltozni, de meg ha akarnank se engedelyeznek azt se)
(Havi fix költségnek számolva a gyerekekkel járó kiadást is, egészségügyi kiadást is, igen drága terápiát kap havonta, de nagy lábon élünk, a a havi income fele így is sokszor megtakarítás.)
A tartós eszközök pótlását (pl. mosógép), a nyaralást, az autó vásárlást a 30%-ba vagy a 20%-ba helyezed?
az “autófenntartásba” nyugodtan számold bele az autó értékvesztését is, tehát mehet az 50-es kalapba.
Nálam ez elég jelentős tétel, én azt hiszem attól függ, hogy mire fogom költeni…
Ha medencét vagy új kerítést építek belőle, amitől szebb/jobb lesz a ház, akkor ez nem valódi megtakarítás, hiszen fel fogom élni a pénzt később.
Ha viszont hőszigetelésre, ablakcserére vagy napelemre költöm, akkor megtakarításnak (akár nyugdíjcélú megtakarításnak) számít, mivel ezáltal később kisebb lesz a rezsi…
Mi nagyjából tartjuk, bár a vásárlás időnként 30% fölé szalad. :/
Bár megértem, hogy esztétikai (stb.) szempontból logikus a sorrend, ám ezzel kicsit háttérbe szorul korábbi tanácsod, (mellyel mélyen egyetértek) miszerint először a félreteendő összeget kell meghatározni, azután ahhoz igazítani a töbit. Nálam pl.:
50% Megtakarítás
18% Fix (albérlet 1 szoba, rezsi stb.)
32% Változó (Élelmiszer, tartós cikkek, nyaralás)
Onnantól, hogy az elsőt kőbe véstem, így a változó kivonásként adódik a fixből, máris elment a kedvem pl. az autóvásárlástól (amire persze BP-en amúgy sincs szükségem) mert akkor szinte semmi sem maradna “élni” 🙂
30 – 60 – 10 -en állok. ha vége az építésnek a középső érték drasztikusan változik ez nem kérdés a 3. javára
Nagy Vonalakban megfelelek ezeknek a sarokszámoknak …:)
Ezeket az alap dolgokat kellene tanítani már az általános iskolában:
ez az 50-30-20%, autóvétel 3-6 havi fizetésből, lakásvétel max. 4 évi nettóból….
Festmények vételével mi a helyzet?
Mert ha pl. veszek egy drága autót hitelre, az egyértelműen az 50%-ba tartozik….
Januárban a (szinte kizárólag hiperben) történt vásárlásaim valamivel meghaladták a 100.000 forintot, és semmi, de tényleg és őszintén semmi maradandót, vagy exkluzív dolgot nem vettem. Mindezt hétközben egyszemélyes háztartásra és egy imádivaló cicára költöttem. Nem az ARO vagy egyéb legolcsóbb kiszerelést veszem, de tényleg semmi túlárazottat, vagy feleslegeset nem vásároltam. Nagyon tanulságos volt.
Bármelyik utat követjük, nagyon nem lőhetünk mellé, azokhoz képest főleg nem, akik nem követnek semmilyen utat 🙂
Nálunk most borul az egyensúly, mert átütemezzük a hitelt egy sokkal rövidebb távra, magasabb törlesztőrészlettel, de a középtávú egyensúlyvesztés nagyon megéri hosszú távon. Az életszínvonalunkba nem ez szól bele, csak a matek változik. Alig várom, hogy én is leírhassam egyszer ide: lakáshitelem nincs 🙂
Hm, nagyobb házba kéne költöznünk? 🙂
A cikk a hiteleket az első 50%-ba rakta, nyitott kapukat döngetsz:
“Az 50% a havi fix kiadásod. A fizetésed (vagy a háztartás bevételének) az 50%-ába bele kell férnie a havi fix kiadásaidnak, mint lakásbérlés, vagy hiteltörlesztés, rezsi, autófenntartás, biztosítások, stb.”
“Alig várom, hogy én is leírhassam egyszer ide: lakáshitelem nincs :)”
Én ezt már 3x elmondhattam magamról. Akkor most jó vagyok? 🙂
Persze most megint van lakáshitelem.
Jó vagy 🙂
Én ezt utolsó lakáshitelnek terveztem be, de b. házastársam lebegtet egy építkezést. Szóval követlek valószínűleg az úton 😀
@garbo: en meg azt varom hogy vegre elmondhassam hogy van, es nem a rohadt lakber viszi el a fizetesem ketharmadat (kettonk fizetesenek meg kicsit tobb mint felet) 🙂
Én is meg vagyok kergülve az építkezéstől.. csak nálunk én szeretnék. Most 175 nm-es a házunk. Ha kettecskén maradunk, akkor egy jókora downsizeing keretében ennek az árából bőven felépítkezünk.
Igaz bennem van az is, amit Hunt3r írt: 50 éves koromra én is “nyugdíjba” szeretnék vonulni: csak a kis földünk maradna, meg az erdőink gondozása. Alkalmazotti jogviszony nélkül.
Erre a mondatra reagáltam: “…..20% pedig az anyagi céljaidra félreteendő összeg havonta, legyen az nyugdíj-megtakarítás, hiteleid kifizetése, vagy bármi egyéb…..”
A hitelek az 50%-ba tartoznak.
többet árulna el, ha azt írnád hány éves korodtól szeretnél “nyugdíjas” lenni.
“de b. házastársam lebegtet egy építkezést. ”
Mi az a “b.”? 🙂
A bevásárlás nekem alap… ha nem lenne, mit ennék ugyebár. A ruházatnál is megkülönböztetem a lyukas/fakó zokni lecserélését a 8. sportzakó meg a 4. napszemüveg megvételétől (nem veszem meg). Férfiből vagyok így a fodrász is alap kiadás, évente kétszer egy nullás géppel aprópénz, közötte meg fésű a barátom. 🙂
A másik dolog, hogy azért spórolok (az anyagi biztonságon túl), hogy azt később valamire elköltsem. Kocsi, ház, gyerek (ha lesz), korai nyugdíj, új hűtő, whatever. Ha drága dologra kell elverni, úgyis megfontolásra kerül. Meg hát a 30-70 arányommal szerencsére nem is igazán szorulok rá, hogy felcímkézzem a megtakarításaimat. És többnyire a totálisan felesleges extra kiadások, hobby, ajándék, randi, szórakozás és társai is bele szoktak férni ebbe a 30%-ba. Néha kicsúszik, na bumm.
Nekünk most volt egy nagyobb előtörlesztés (felszabaduló pénz megy megtakarításba), plusz életmódváltásban is vagyunk (hulladékkaják, cukor, stb. elhagyása), így majd meglátjuk, hogy alakulnak az arányok. Én mindenesetre bizakodó vagyok, hogy a fenti lépéseink összességében csak javítanak az arányokon.
1980-as gyártmányú biorobot vagyok. 🙂 2030-ra 50 éves leszek, pont mint kolléga. Jelenleg kb. 80 ezer forintot teszek el havonta nyugdíj célra (önkéntes pénztár), ami állami támogatással együtt kb. 1.1 millió Ft / év. 15 év alatt reményeim szerint lesz olyan 20-25 millió forint belőle, ami egyéb megtakarításokkal együtt elég lesz, hogy önmagamat foglalkoztassam azt követően. 😛
25-ot igazabol kicsit kevesnek is tartom, adocsokkentes meg 2016-os fizetesemelest probalom ugy csatornazni, hogy inkabb 30 kozeleben legyen.
Én 50 évesen szeretném “nyugdíjazni” magam, ami kb annyit tesz, hogy ezután már ne kelljen pénzért dolgozni. Lehet, hogy kicsit ki kell tolnom, úgy 55 éves korig a dolgot.
Mr. Moneymustache szemléletét próbáljuk követni.
Amondó vagyok, hogy a pénzek felosztása előtt az első lépés egy távlati (20-30 éves) terv elkészítése, hogy lássuk, mennyi pénzt kell mikorra előteremteni. 2 év múlva zéró tartozás, 10 év múlva költözés nagyobb házba, stb.
//kiszamolo.hu/oszd-meg-a-koltsegvetesedet/
itt sokan leírják, hogy kinek miből jön ki a 25ezer vagy 150ezer/hó kajára x főre.
Az alap kaja és az alap tisztálkodás/tisztítószerek szerintem is fix, én odatettem. Ellenben nem szoktam külön nézni, hogy egy bevásárlásban mi az alapvető élelmiszer (kenyér, zöldség-gyümölcs, alap tejtermék, hús), és mi az élvezeti cikk (édesség, sör, üdítő, stb.), ezért hasraütöttem az arányoknál.
A változó részre jellemző, hogy ezt nem minden hónapban vesszük (ruha, nyaralás, szerelőnek fizetett díjak, …).