ATM karácsonyra
Sok évvel ezelőtt írtam az ATM csalásokról, abban említettem meg, hogy az igazán stílusos bűnözők nem fáradnak ATM-ek megbuherálásával, hanem nemes egyszerűséggel vesznek egyet maguknak, amit átalakítanak és kihelyeznek valahová, ahol az emberek önként beledugják a kártyáikat és megadják a PIN kódjukat, amit aztán le is másolnak és így tudják kifosztani mások bankszámláit.
Idehaza a legtöbb ATM banki üzemeltetésű, ezért nem menne könnyen egy ilyen csalás, de például az Egyesült Államokban rengetegen élnek abból, hogy ATM-eket üzemeltetnek, így ott se nem feltűnő, se nem gyanús egy noname ATM egy tetszőleges utcasarkon vagy egy újabb ATM a meglévő 15 mellett a bevásárlóközpontban.
Amiért írok erről, mert valamiért a Google azt gondolta, hogy én venni akarok egy ATM-et és ilyen hirdetéssel bombáz egy ideje. (Van még mit csiszolni az algoritmuson. 🙂 )
A reklámozott cég weboldalán már akár 1650 dollárért is vehetünk egy komplett ATM-et, ami nem tűnik túl nagy befektetésnek. Meg is vehetjük és csak mi üzemeltetjük, vagy a cégé, mi csak üzemeltetjük, készpénzzel feltöltjük, vagy akár csak helyet biztosítunk a cég saját ATM-e számára. A weboldal szerint tényleg nem egy nagy mutatvány egy ATM beszerzése és beüzemelése, legalábbis az Egyesült Államokban.
Ha nekem van amerikai kapcsolatom, belevághatok ilyesmibe ottkint, üzlettársként? Megéri egyáltalán? Mennyi gépet kell üzemeltetni, hogy értelmezhető pénzt keressen az ember?
Na jó, tudom, sok-sok költői kérdés… 🙂
Jól láthatóan nem a pénzügyileg tudatos ügyfelekre számítanak..
Amúgy szerintem nem is feltétlenül baj a szigorúbb szabályozás, ha gond van, jobban megbízom egy bankban, mint Kiss Pista sarki zöldségesben.
Vagy túl jó az algoritmus, és náladnál is jobban tudja, régóta motoszkál a gondolat a tudatalattidban, hogy kéne egy ATM, csak még nem tört felszínre. 😀 Talán Facebook-ról olvastam egy cikket, hogy, csak az aktivitás alapján az oldalukon, elég pontosan előre tudják jelezni, hogy mikor fog egy pár szakítani egymással.
Gránit Bank és Budapest Bank (erről a kettőről tudok) alkalmazásaiban egy gombnyomás a bankkártya de- és reaktiválása, nem kell limitekkel szórakozni.
Mi köze van ehhez az ATM-üzemeltetőnek? A bank számít fel díjat (nekem történetesen 0 forintot), nem az ATM-es cég…