Babaváró hitel: gond az igénylésnél
Megjelent ma a sajtóban a hír, hogy a babaváró hitelhez szükséges TB igazolást csak július elsejétől lehet igényelni, ami azért gond, mert addig a bank sem fogadja be a hitelkérelmet. Ennek egyenesági következménye hogy az igazolás igénylésétől (ami egyébként csak 30 napig érvényes) a banki hitelbírálatig akár két hét is eltelhet, ha nem több így a nyári leállásban.
Ez azoknak rossz hír, akik július első felében fognak szülni és fel akarták venni a babaváró hitelt a most születendő gyerekükre is.
Update: tegnap este ez a hír az illetékesekhez is eljutott, így módosult a törvény, visszamenőleg is igényelhető a hitel, ha július végéig elintézed.
S ha már hírek, megjelent egy érdekes hír a magyar bérekről erre.
nepszava.hu/3041026_modositottak-a-babavaro-kolcson-felteteleit
Ettől függetlenül érdekesek az ilyen kutatások, szívesen olvasnék többet/elemzést a különbségekről a módszertanban.
„29. § A támogatott személyek – a 14. és 19. §-ban foglaltakon túl – a kamattámogatásnak a kölcsön teljes
futamidejére szóló igénybevételére, a gyermekvállalási támogatásra és a törlesztés szüneteltetésére a 2019. július
1-je és 31-e közötti időszakban – a kölcsönkérelem benyújtását megelőzően – született vér szerinti gyermekük után
is jogosultak, ha a kölcsönkérelmet 2019. július 31-éig benyújtják. Ebben az esetben
a) a törlesztés szüneteltetése és – ikerterhesség esetén – a gyermekvállalási támogatás iránti kérelmet
a kölcsönkérelemmel egyidejűleg is be lehet nyújtani, és
b) a 4. § (1) bekezdés j) pontja szerinti nyilatkozatot a 2019. július 1-je és 31-e közötti időszakban született
gyermekre vonatkozóan is meg kell tenni.”
Tehát ha július elsején születik a baba, akkor is fel lehet venni a kamattámogatást, ha július 31-ig elindítod.
Mi lesz itt júliusban. A bankokat nagy ívben el kell kerülni, ha csak lehetséges.
Ja és osztottam, szoroztam, kenje a hajára a kormány meg a bank az MFB hitelt. Eleve egy csomó induló költség meg macera (a sok oldalas formanyomtatvány) és soha nem térül meg a mai árakon.
policyagenda.hu/elemzesek/2019/keresetek-2019-februar/
Megéri az indulóköltségekkel is, mert a törlesztés nem a szerződéskötéstől indul, hanem később – azaz addig a rezsin simán visszajön a befizetett 10%.
De tényleg baromira nagy szívás a folyamat maga és rengeteg idő, kismillió hiánypótlással; viszont az űrlapok kitöltéséhez egész jó segédlet van a youtube-on.
Nekem 5 hónap volt… Viszont azóta szuper, minden működik, a rezsi szépen csökkent.
korábban olvastam, hogy nem lehet a babaváró hitelt más hitel betörlesztésére fordítani. ezt hogy tudják ellenőrizni?
Nekem októberben lett elindítva az egész folyamat, és nagyon ráérősen intéztem mindent. Decemberre lett csak tető (Addig hullámpala volt amivel a napelemesek nem foglalkoznak), márciusban már termelt a napelem. Az is igaz hogy kismillió hiánypótlás volt, de ez köszönhető volt a nem topon lévő energetikai szagértőnek…
Az mondjuk biztos ha van 3-5 millió ft-om akkor inkább magamnak csinálok egy nagyobb rendszert. Pályázatnál már vastagon fog a vállalkozó ceruzája és odasúgja “ha nem kell számla akkor ócsóbb, minek pályázgatni”.
Szerintem szinte mindenki megkapja…mas kerdes hogy olyan is aki nyereszkedik rajta…
De talan ez jobb mint ami nekünk jutott:26%-os inflacio es Bokros csomag.
Magyar Közlöny 2019. évi 109. szám 2019. június 26.
1
7. § Az R2. 50. §-a a következő (1a) és (1b) bekezdéssel egészül ki:
„(1a) Nem minősül az (1) bekezdés d) pontjában foglalt, a lakáscéltól eltérő hasznosítás tilalma megsértésének
az, ha az igénylő a családi otthonteremtési kedvezményből vásárolt vagy épített új lakást a legalább többségi
tulajdonában álló gazdasági társaság – ide nem értve a részvénytársaságot –, vagy egyéni vállalkozói tevékenységet
folytató igénylő esetében az egyéni vállalkozás székhelyeként bejelenti, feltéve, ha erről a családi otthonteremtési
kedvezmény iránti kérelem benyújtásakor a 13. § (8) bekezdésében foglaltaknak megfelelő nyilatkozatot tett, és
a kedvezményre való jogosultság elbírálása során a 43. § (1) bekezdés e) pontja szerinti nyilatkozatában foglaltak
alapján megfelelt az 14
?? Induló költségem kb. 50 ezer volt mindenestül. És ennyi.
A beadandó pályázatról annyit, hogy anonimizálva kaptam egy már nyertes pályázati anyagot (szigetelés+napelem) szamárvezetőnek. Egy nap alatt simán megvolt a kitöltése, hiánypótlásom egy se volt.
Beadástól számított 22. napon már alá volt írva a szerződés, két hét múlva fenn volt a napelem, és előkészület alatt volt a szigetelés is. A kivitelezőnek mindegy volt, hogy pályázati-e a pénz, a korábban egyeztetett áron csinálta a melót, vagyis nem: megemelte a munkadíjat annyira, hogy még beleraktunk olyan dolgokat is, amiket amúgy a pályázat keretein belül nem lehetett volna. Ez már többszörös win kategória, de törleszteni ráérek 2 év múlva (1 év van a kivitelezésre+1 év türelmi idő).
5,5 millió volt mindent egybevéve a beruházás. A kamat 0, az állampapír hozama ennyire majdnem 300 ezer. Ennyim nincs az éves törlesztőm!
Plusz az MFB-s hitelnél a napelemes résznél az áramszámlád behatárol az igaz, de ott csak a pályázat keretében felrakott panelek számítanak! A pályázatba berakhatod a nagyobb invertert, plusz minden egyebet ami a nagyobb rendszeredhez pluszba kellene (tartó sínek stb.). Így utána pályázaton kívül már csak a plusz paneleket kell kifizetned, ami a beruházás legkisebb tétele!
Én 7800 forintos áramszámlához így rakattam fel 4,2kW-os invertert, plusz 5kW-nyi panelt teljesen kioptimalizálandó az ár/érték arányt. Azóta átálltunk klímás hűtés/fűtésre temérdek “feles” áramnak hála.
A házat kintről nem fogom leszigetelni. Nevetségesen drágán vállalták a májszterek. Éves fűtés + melegvíz rezsim kb 200e forint. A ház körbe szigetelésével a legoptimálisabb esetben tudnék megtakarítani 80e forint évente, de reálisabb a 40-60e forint , évente. A májszterek meg inkább 2m közelében szeretnének kérni, mint 1m. Nevetséges. Soha nem térülne meg. A tető plusz szigetelése meg hozna olcsón 20-30e forint megtakarítást évente.
Azért sokallom az induló költségeket, mert mondjuk 5-600e forintra kapásból 50-70e forint a közjegyző meg az energetikus. Meg a kínszenvedés a pályázattal. A bankban a költségeket akartam pontosan megkérdezni, de a babavárók ellepték, mint a sáskák.
Nos. Fél millió forintra nem pályázunk. Az induló költségek ha nem abszolút nullák, plusz a ráfordított idő nem éri meg tényleg. Vissza nem tértítendő támogatásnál ok, de hitelnél szerintem 5 millió az alap.
De ez ugyanaz a szitu, mint amit az előző posztnál írt Miklós: minden szir-szarra nem kötünk biztosítást sem. Ez az MFB hitel sem ezekre van.
Amúgy a szigetelés nem csak a fűtés összegét csökkenti, nyáron egész jó az, hogy nem is akar felmelegedni annyira a ház.
Plusz a szigetelés egyben értéknövelő is, nem kidobott pénz egy az egyben.
De neked tényleg nem az igazi.
Nekünk a fűtés+áramszámla megtakarításunk a beruházás óta kb. 20 ezer forint havonta. A havi törlesztőnk meg 21600.
Mindezt úgy, hogy mint írtam több más dolgot is beleraktunk. Ez úgy el fog inflálódni, hogy ihaj.
Teljesen logikus valaszt tudok en erre, csak neked lehet, hogy nem fog tetszeni.
Céges nyílt végű lízingnél Ti melyik konstrukciót választanátok 60 hónapra?
Változó kamatozású: 3 havi bubor + 4.31% kamatfelár, jelenleg ez 4,5%
vagy
fix kamatozású: 6,17%
A kamat mindkét esetben a cég miatt leírható.
Az ÁSZ számvevőknek az illetménye nem a köztisztviselői illetményalaphoz (38.650 Ft) kötött, hanem ahogy mondja, a számvevői illetményalap a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset összegével megegyező (2011. évi LXVI. törvény 21. § (1) bekezdés).
(KSH szerint 2018-ban 329 900 Ft).
Én a durván megugró infláció híve vagyok, szerintem jobb a fix 6,17%
Majd a szakértők megcáfolnak, hogy úgyse lesz 1,86 fölött a bubor 🙂
A régi szocpol az még meg van?
Tehát ha faluban veszek házat 3 gyerekre kapok 2,2- visszanemtérítendőt, 10 millió asszonyhitel meg 15 falusi CSOK, azaz 27,2 M?
Abból már lehet valami venni.
Ugye a régi rendelet szerint gyerekenként 1 millát adnak (2018.jan.1 születettek után). Az új rendelet 14.§ szerint ez az összeg módosul. Harmadik vagy további gyermek esetén 4 millára.
Na most én tavaly igénybe vettem a támogatást és meg is kaptuk az 1 millát a 4. gyerekünkre.
Arra gondoltam, hogy a módosító rendelet miatti különbözetet valahogy érdemes lenne megcélozni. Ez azért jutott eszembe, mert például láttam olyat, hogy a régi szocpol-t felvevők is megkapták az új CSOK által adott és a régen felvett szocpolnak a különbözetét.
Pl. a szocpol-CSOK rendeletek analógiájára, mintájára, precedensére hivatkozva bizony járna ez a különbözet. Akármire is hivatkozva: bőrszín, vallás, diszkrimináció, milyen jó ez az államnak…:)
Szerintetek? Lehetséges?
De ha mégis sikerrel jársz, írd meg, kérlek. 🙂